30 липня 2025 р. № 400/10747/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бульби Н.О. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомТовариства з додатковою відповідальністю "Оріон-Авто", вул. Казарського, 4, м. Миколаїв, 54031,
доДержавної служби України з безпеки на транспорті, вул. Фізкультури, 9, м. Київ, 03150, вул. Антоновича, 51, м. Київ, 03150,
провизнання протиправними та скасування постанов від 29.08.2024 № ПШ111554, № ПШ111555, № ПШ111556,
Товариство з додатковою відповідальністю "Оріон-Авто" (далі - позивач) звернулось до адміністративного суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови від 29.08.2024 №ПШ111554, №ПШ111555, №ПШ111556.
Свої позовні вимоги товариство обґрунтувало тим, що позивача притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено штраф у розмірі 102 000,00 грн за виконання резидентами України міжнародних перевезень пасажирів без документів, а саме: роздруківки щодо режиму праці та відпочинку водіїв, водії не використовують особисту картку до цифрового тахографа транспортного засобу VAN HOOL НОМЕР_1 та VAN НОМЕР_2 . Водії під час перевірки всі документи надали, тому підстави для притягнення позивача до відповідальності відсутні.
Ухвалою від 27.11.2024 суд відкрив провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження. Враховуючи воєнний стан та ведення бойових дій на території Миколаївської області, з метою безпеки учасників судового процесу, суд не призначав судового засідання, та розглянув справу без виклику сторін (в порядку письмового провадження).
Заперечень від учасників провадження щодо розгляду справи в порядку письмового провадження до суду не надходило.
Відповідач надіслав до суду відзив, просить в задоволенні позовних вимог відмовити. Свої заперечення обґрунтовує тим, що під час здійснення рейдової перевірки працівниками відповідача було встановлено факт порушення позивачем ст. 53 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме здійснював міжнародні перевезення пасажирів без документів, а саме роздруківки щодо режиму праці та відпочинку водіїв, водії не використовують особисту картку до цифрового тахографа.
Позивач надіслав відповідь на відзив, зазначає, що перевізник ТДВ "Оріон-Авто" не керував транспортним засобом, як цього вимагає закон, а за кермом перебував водій, тому відповідальність за абз. 6 ч. 1 ст. 60 не може бути застосована до перевізника.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.
Позивач - товариство з додатковою відповідальністю "Оріон-Авто" є юридичною особою, зареєстрованою у встановленому законодавством порядку 30.09.1997.
Основним видом діяльності товариства є інший пасажирський наземний транспорт, н.в.і.у. (КВЕД 49.39).
12.07.2024 підприємство здійснювало міжнародне перевезення пасажирів без документів, визначених ст. 53 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме роздруківки щодо режиму праці та відпочинку водія ОСОБА_1 , водій не використовує особисту картку до цифрового тахографа транспортного засобу VAN HOOL НОМЕР_3 .
17.07.2024 підприємство здійснювало міжнародне перевезення пасажирів без документів, визначених ст. 53 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме роздруківки щодо режиму праці та відпочинку водіїв, водії не використовують особисту картку до цифрового тахографа транспортного засобу VAN HOOL НОМЕР_1 .
24.07.2024 підприємство здійснювало міжнародне перевезення пасажирів без документів, визначених ст.53 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме роздруківки щодо режиму праці та відпочинку водія ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , водії не використовують особисту картку до цифрового тахографа транспортного засобу VAN НОМЕР_4 .
Автомобілі позивача були зупинені під час рейдової перевірки Укртрансбезпеки, та здійснено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт.
Під час перевірки водії не використовують особисту картку водія до цифрового тахографа транспортного засобу.
За результатами рейдової перевірки співробітниками Укртрансбезпеки складені Акти перевірки.
29.08.2024 уповноваженою особою Відділу державного нагляду (контролю) у Миколаївській області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №ПШ111554 за допущення порушення Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачене абз.6 ч. 1 ст. 60 Закону.
29.08.2024 уповноваженою особою Відділу державного нагляду (контролю) у Миколаївській області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №ПШ111555 за допущення порушення Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачене абз.6 ч. 1 ст. 60 Закону.
29.08.2024 уповноваженою особою Відділу державного нагляду (контролю) у Миколаївській області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №ПШ111556 за допущення порушення Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачене абз.6 ч. 1 ст. 60 Закону.
Не погоджуючись із винесеними постановами, позивач звернувся до суду.
Враховуючи правову природу взаємовідносин сторін, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 53 Закону України «Про автомобільний транспорт» організацію міжнародних перевезень пасажирів і вантажів здійснюють перевізники відповідно до міжнародних договорів України з питань міжнародних автомобільних перевезень.
При виконанні міжнародних перевезень пасажирів резиденти України повинні мати: дозволи іноземних країн, по території яких буде здійснюватися перевезення; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу; список пасажирів (при нерегулярних та маятникових перевезеннях); білетно - облікову документацію; схему маршруту.
Водії транспортних засобів, що належать резидентам або нерезидентам України, зобов'язані допускати до перевірки тахографів посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, надавати їм реєстраційні листки режиму праці та відпочинку водіїв - тахокарти, а також, у разі якщо у транспортному засобі використовуються цифрові тахографи, роздруковувати на паперовому носії інформацію про роботу та відпочинок водіїв.
Статтею 59 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що резиденти України, які здійснюють міжнародні перевезення пасажирів чи вантажів, повинні мати передбачену законодавством документацію та забезпечувати всі види обов'язкового страхування, передбачені законодавством України.
Так, відповідно до абзацу 6 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за виконання резидентами та/або нерезидентами України міжнародних перевезень пасажирів чи вантажів без документів, визначених статтею 53 цього Закону, - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Отже, за правопорушення, передбачене абзацом 6 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» настає відповідальність резидентів та/або нерезидентів за виконання ними міжнародних перевезень пасажирів чи вантажів без документів, визначених статтею 53 цього Закону.
Згідно з матеріалами справи, відповідачем встановлено, що при проведенні рейдової перевірки автомобілів позивача здійснені міжнародні перевезення пасажирів без документів, визначених ст. 53 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме роздруківки щодо режиму праці та відпочинку водіїв, водії не використовують особисту картку до цифрового тахографа. Зазначені факти викладені у Актах проведення перевірки додержавння вимог законодавства про автомобільний транспорт № АР 025228, № АР 025256, № 058315.
Керівнику ТДВ Оріон-Авто" відповідачем було надіслано запрошення від 31.07.2024 для участі у розгляді справи що притягнення його до відповідальності за порушення законодавства про автомобільний транспорт. Зазначене запрошення отримано 13.08.2024, про що свідчить поштове повідомлення, що міститься в матеріалах справи. У встановлений час позивач на розгляд справи не з'явився, заперечень не надіслав.
Отже, постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 29.08.2024 № №ПШ111554, №ПШ111555, №ПШ111556 винесені відповідно до вимог чинного законодавства.
Крім того, суд вважає безпідставними доводи позивача, що відповідальність на підставі абзацу 6 частинні статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» не може бути застосована до автомобільного перевізника, і те що штраф слід було застосувати до водія транспортного засобу, оскільки такі твердження повністю суперечать приписам Закону України «Про автомобільний транспорт», так як Розділом V Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено відповідальність перевізників за порушення законодавства про автомобільний транспорт.
Стаття 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачає відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт, таку відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт несуть виключно автомобільні перевізники, але ж ніяк не водії транспортного засобу.
Враховуючи вищезазначене, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Оскільки позивачу відмовлено у задоволенні позову, відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову Товариства з додатковою відповідальністю "Оріон-Авто" (вул. Казарського, 4, м. Миколаїв, 54031, код ЄДРПОУ 05465809) до Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Фізкультури, 9, м. Київ, 03150, код ЄДРПОУ 39816845) відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 30.07.2025.
Суддя Н.О. Бульба