Справа № 645/5063/25
Провадження № 1-в/645/76/25
29 липня 2025 року м. Харків
Немишлянський районний суд м. Харкова у складі: головуючого - судді ОСОБА_1 , при секретарі - ОСОБА_2 , за участю: ДОП СП ВП № 2 ХРУП № 2 ГУНП в Харківській області ОСОБА_3 , ДОП СП ВП № 2 ХРУП № 2 ГУНП в Харківській області ОСОБА_4 , засудженого - ОСОБА_5 , розглянувши подання, яке надійшло від начальника відділу поліції ВП №2 Харківського районного управління поліції №2 ГУ НП в Харківській області, про встановлення адміністративного нагляду відносно:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше судимого: 22.08.2001 року вироком Фрунзенського районного суду м. Харкова за ч. 2 ст. 190 КК України; 03.01.2005 року вироком Орджонікідзевського районного суду м. Харкова за ч. 3 ст. 185 КК України; 24.03.2009 року вироком Фрунзенського районного суду м.Харкова за ч. 2 ст. 185 КК України; 30.09.2009 року вироком Кировского районного суду м. Донецьк за ч. 1 ст.187 КК України; 21.11.2016 року вироком Київського районного суду м. Харкова за ч. 2 ст. 185 КК України, 22.06.2017 року вироком Винницького районного суду м. Винниці за ч. 2 ст. 185 КК України до 3 років 6 місяців позбавлення волі,
Начальник ВП № 2 ХРУП № 2 ГУ НП в Харківській області ОСОБА_6 звернувся до суду з поданням про встановлення відносно ОСОБА_5 адміністративного нагляду строком на 12 місяіців.
В обґрунтування подання зазначено, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , після звільнення з місць позбавлення волі на шлях виправлення не став, неодноразово вчиняв адміністративні правопорушення, а саме 12.06.2025 року його було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 178 КУпАП, та одночасно винесено попередження про можливість встановлення адміністративного нагляду у відношенні нього. Але 08.07.2025 року його було знов притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.178 ч. 1 КУпАП, та одночасно винесено попередження про можливість встановлення адміністративного нагляду у відношенні нього. Але 12.07.2025 року його було знов притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 175-1 ч. 1 КУпАП, та одночасно винесено попередження про можливість встановлення адміністративного нагляду у відношенні нього. Всі зазначені факти свідчать про вперте небажання гр-на ОСОБА_5 , стати на шлях виправлення. За місцем мешкання характеризується негативно, систематично порушує громадський порядок, зловживає спиртними напоями. Представник ДОП СП ВП № 2 ХРУП № 2 ГУНП в Харківській області ОСОБА_3 у судовому засіданні підтримав подання, просив про його задоволення.
ОСОБА_5 у судовому засіданні не заперечував проти задоволення подання та встановлення адміністративного нагляду щодо нього.
Вивчивши матеріали, надані до суду в обґрунтування подання про встановлення адміністративного нагляду, суд дійшов до наступних висновків.
Згідно з п. «В» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Статтею 6 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" встановлено, що адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
У разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_5 в останнє був засуджений вироком Вінницького міського суду Вінницької області від 22.09.2017 року за ч. 2 ст.185, 71 КК України до 3 років 6 місяців позбавлення волі. Звільнився із місць позбавлення волі 23.10.2019 року, з цього часу більше кримінальних правопорушень не вчиняв, згідно наданої вимоги про судимість.
Згідно положень ст.12 КК України - злочин за ч. 2 ст. 185 КК України є нетяжким, згідно п. 7 ч. 1 ст. 89 КК України передбачено, що такими, що не мають судимості, визнаються: особи, засуджені до позбавлення волі або основного покарання у виді штрафу за нетяжкий злочин, якщо вони протягом трьох років з дня відбуття покарання (основного та додаткового) не вчинять нового кримінального правопорушення. Отже, на даний час, судимість за вироком від 22.09.2017 року, а також за попереднім вироком від 15.12.2016 року погашена.
Згідно ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» - адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб: б) засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо під час відбування покарання їх поведінка свідчила, що вони вперто не бажають стати на шлях виправлення і залишаються небезпечними для суспільства.
Згідно ст. 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» - разом з поданням до суду надсилаються копія вироку та матеріали, що свідчать про необхідність встановлення адміністративного нагляду за відповідною особою.
Згідно вимоги про судимість відносно ОСОБА_5 вбачається, що він був засуджений 14.03.2013 року Кировським міським судом Донецької області за ч. 1 ст. 187 КК України до 4 років позбавлення волі, за цим вироком звільнився із місць позбавлення волі 01.04.2016 року, та враховуючи, що після цього ще вчиняв кримінальні правопорушення, тому згідно ч. 5 ст. 90 КК України перебіг строку погашення судимості переривався і обчислюється заново, та закінчується 23.10.2025 року.
Таким чином, подання не містить відомостей та доказів, що під час відбування покарання засудженим ОСОБА_5 його поведінка свідчила, що він вперто не бажає стати на шлях виправлення і залишається небезпечними для суспільства, також відсутні відомості щодо негативної характеристики ОСОБА_7 та систематичного порушення ним громадського порядку, за вироками, копії яких були надані суду судимість погашена, та враховуючи що з жовтня 2019 року відомостей про вчинення кримінальних правопорушень не має, копія вироку за яким судимість не погашена суду не була надана, суд дійшов висновку відмовити у задоволенні подання про встановлення адміністративного нагляду.
Разом з тим, суд звертає увагу на те, що постановою Немишлянського районного суду м. Харкова від 22.07.2025 року було відмовлено у задоволенні аналогічного подання, того ж суб'єкта звернення з вимогами щодо встановлення адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_5 .
Керуючись ст. ст. 3, 5, 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» №264/94-ВР від 01.12.1994 (зі змінами та доповненнями), ст. ст. 537, 539 КПК України, суд
У задоволенні подання начальника відділу поліції ВП №2 ХРУП № 2 ГУ Національної поліції в Харківській області про встановлення адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_5 - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Немишлянський районний суд м. Харкова протягом семи днів з дня її оголошення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Поний текст постанови складено 30.07.2025.
Суддя: ОСОБА_8