Справа№751/4506/25
Провадження №3/751/1690/25
28 липня 2025 року місто Чернігів СУДДЯ НОВОЗАВОДСЬКОГО РАЙОННОГО СУДУ МІСТА ЧЕРНІГОВА
Яременко І.В.
з участю захисника особи, відносно якої складений протокол, адвоката Данича О.С., розглянувши матеріали у справі про адміністративне правопорушення, що надійшли з Чернігівського районного управління поліції ГУНП В Чернігівській області відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 184 КУпАП,
Із протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 457731 від 16.05.2025 слідує, що ОСОБА_1 16.05.2025 о 21 годині 05 хвилин в м. Чернігові по вул. П'ятницькій, 68, на дитячому майданчику біля будинку, розпивала слабоалкогольний напій «Kings Bridg» об'ємом 0,33 л, вміст спирту 7%. За даним фактом відносно неповнолітньої ОСОБА_1 складений протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 178 КУпАП.
У судове засідання особа, відносно якої складено протокол ОСОБА_1 не з'явилась, про час і місце розгляду справи повідомлена у встановленому законом порядку.
У судовому засіданні адвокат Данич О.С. зазначив, що протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 457731 від 16.05.2025 відносно ОСОБА_1 є недопустимим доказом, оскільки складений з порушенням вимог Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 № 1376, згідно якої не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, при цьому протокол містить виправлення та закреслення та не містить повних даних про особу ОСОБА_1 , зокрема місце її навчання. Крім того, жодних доказів про вчинення правопорушення за ч. 1 ст. 178 КУпАП матеріали справи не містять. Просив провадження у справі закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення в діях неповнолітньої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Заслухавши захисника - адвоката Данича О.С., дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що провадження по справі підлягає закриттю, у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 178 КУпАП, виходячи з наступного.
Згідно зі ст. 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною 1 статті 256 КУпАП визначено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Обставини правопорушення повинні бути викладені в протоколі конкретно, з належним формулюванням складу адміністративного правопорушення у відповідності до змісту диспозиції статті (частини статті) КУпАП, що передбачає відповідальність за його вчинення.
Частиною 1 статті 178 КУпАП відповідальність передбачена за розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в інших заборонених законом місцях, крім підприємств торгівлі і громадського харчування, в яких продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на розлив дозволена відповідним органом місцевого самоврядування, або поява в громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль.
Фабула ч. 1 ст. 178 КУпАП є бланкетною нормою, тобто такою, що посилається на інші нормативно-правові акти, що встановлюють правила, за порушення яких настає відповідальність.
Однак, в порушення вимог ст. 256 КУпАП, в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД №457731 від 16.05.2025 суть адміністративного правопорушення відносно ОСОБА_1 викладена неповно, без зазначення вказівки на те, який нормативно-правовий акт було порушено та, у чому саме полягали протиправні дії ОСОБА_1 , що ображали людську гідність і громадську мораль.
При цьому, суд зазначає, що з урахуванням положень ч. 1 ст. 6 Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також з огляду на практику Європейського суду з прав людини, у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само, не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Практика Європейського суду з прав людини свідчить про те, що деталі обвинувачення мають суттєве значення, а його некоректність та неконкретність розглядається ЄСПЛ, як порушення особи права на захист.
На підтвердження вчинення ОСОБА_1 дій, що містять ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 178 КУпАП, до протоколу серії ВАД № 457731 від 16.05.2025 доказів не додано, при цьому у протоколі у графі «Пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, по суті порушення» міститься запис: «прошу мене вибачити це перший раз я більше не буду».
Жодних доказів, які б підтверджували формулювання у протоколі ознак правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 178 КУпАП у діях ОСОБА_1 , як таке: «розпивала слабоалкогольний напій «Kings Bridg» об'ємом 0,33 л, вміст спирту 7%», - матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять.
Одночасно слід зазначити, що об'єктом правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 178 КУпАП є суспільні відносини у сфері громадського порядку. Громадський порядок - це обумовлена потребами суспільства система врегульованих правовими та іншими соціальними нормами система відносин, що складаються у громадських місцях в процесі спілкування людей, і яка має на меті забезпечення спокійної обстановки суспільного життя, нормальних умов для праці і відпочинку людей, для діяльності державних органів, а також підприємств, установ та організацій.
Діями, які утворюють об'єктивну сторону цього правопорушення, зокрема є «розпивання спиртних напоїв у громадських місцях» полягає виключно в активних діях з вживання спиртних напоїв. Протиправним є розпивання будь-яких спиртних напоїв горілки, коньяку, вин, самогону чи інших алкогольних напоїв. Досягнення стану алкогольного сп'яніння є не обов'язковим, оскільки достатньо одного факту їх розпивання в місцях, спеціально не встановлених для цих цілей. Сутність поняття «розпивання» охоплює не тільки сам факт вживання спиртного напою, але й дії, що передують йому (наприклад, розливання спиртного напою в стакани).
Вимогами п. 7 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 № 1376, встановлено, що не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.
Разом із тим, графа протоколу про адміністративне правопорушення щодо норми вчиненого правопорушення містить закреслення цифри «4» (як частини статті 178 КУпАП) та напис «виправленому вірити», надалі слідує короткий підпис, однак кому він належить у протоколі не відображено.
Тому, на основі лише даних такого документу як протокол серії ВАД № 457731 від 16.05.2025, в розумінні ст. 251 КУпАП, суд не може встановлювати наявність чи відсутність складу адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні та інших обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, оскільки суд розглядає справу в межах складу адміністративного правопорушення, який зазначений в протоколі.
За таких обставин, протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 не можна визнати допустимим доказом, що унеможливлює притягнення останньої до адміністративної відповідальності на підставі цього протоколу.
Крім того, протокол не містить посилання на свідків, які могли б підтвердити обставини вчинення ОСОБА_1 вказаного у протоколі правопорушення.
Враховуючи, що КУпАП не покладено на суд обов'язку збирання доказів у справі, суд, у відповідності до принципів диспозитивності та безсторонності, приймає рішення у справі на підставі наявних у ній доказів.
Відповідно до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановленому законом.
Зважаючи на те, що згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, суд, оцінивши наявні в цій справі докази, доходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 178 КУпАП, оскільки її вина не підтверджена жодними належними доказами.
Відповідно до ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
За таких обставин, провадження по справі підлягає закриттю, відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП, в зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 178 КУпАП.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про судовий збір» в разі закриття провадження в справі судовий збір не стягується.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1, 7, 9, 178, 184, 247, 251, 252, 256, 283, 284, 294 КУпАП, суд
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 178 КУпАП на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, - закрити.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: І. В. Яременко