Рішення від 29.07.2025 по справі 300/3019/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" липня 2025 р. справа № 300/3019/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі: судді Гомельчука С.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (відповідач-2), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 15.04.2025 № 056650004888 щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі заяви від 07.04.2025;

- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального та пільгового стажу роботи за професією «гірничий майстер підземний з повним робочим днем в шахті», що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 1 відповідно до ч.3 ст.114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постанови КМУ від 31.03.1994 року №202 період роботи на ТОВ «Донвуглепоставка» 17.05.2008- 10.10.2010 -гірничий майстер підземним з повним робочим днем в шахті; 02.11.2010- 26.11.2020 - гірничий майстер підземним з повним робочим днем в шахті;

- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Івано - Франківській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального та пільгового стажу роботи за професією «гірничий майстер підземний з повним робочим днем м шахті », що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 1 відповідно до ч.3 ст.114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постанови КМУ від 31.03.1994 року №202 період з 24.04.2015 по 26.11.2020 року проходження військової служби в особливий період протягом якого брав участь в антитерористичній операції з розрахунку один місяць служби за три;

- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Івано - Франківській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу період з 24.02.2022 по 04.05.2023 проходження військової служби, протягом якої брав безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану з розрахунку один місяць служби за три;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано - Франківській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно заяви від 07.04.2025.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 07.04.2025 позивач звернувся через веб-портал Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Однак Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області прийнято рішення від 15.04.2025 №056650004888 про відмову у призначенні пенсії, у зв'язку із відсутністю необхідного стажу роботи. До пільгового стажу на підземних роботах, професії за постановою № 202, не зараховано періоди роботи на посаді гірничого майстра підземного з повним робочим днем у шахті з 17.05.2008 по 10.10.2010, з 02.11.2010 по 26.11.2020 (записи №№ 13-14, 15-18 трудової книжки серії НОМЕР_1 від 11.07.2001), оскільки відсутнє рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії. На думку позивача, таке рішення є протиправним, оскільки підтвердження пільгового стажу для призначення пенсії здійснюється на підставі даних трудової книжки, а за їх відсутності на підставі даних уточнюючої довідки, виданої підприємством, на якому працювала особа. Позивач вказує, що відповідно до записів в трудовій книжці в спірні періоди він працював у ТОВ «Донвуглепоставка» з 17.05.2008 по 10.10.2010 та з 02.11.2010 по 26.11.2020 на посаді гірничий майстер підземним з повним робочим днем в шахті. Спірний пільговий стаж роботи в ТОВ «Донвуглепоставка» за професією «гірничий майстер підземний з повним робочим днем в шахті», підрахований відповідно до записів в трудовій книжці № 7-16 та розділу «спеціальний стаж» реєстру застрахованих осіб та складає 12 років 05 місяців 17 днів. Вважає, що за наявності основного документу, що підтверджує стаж роботи та відповідного запису у ній, відсутні підстави та необхідність у підтвердженні стажу роботи позивача відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637, у зв'язку з чим положення вказаного Порядку застосуванню у даному випадку не підлягають.

Крім того, позивач стверджує, що відповідачем протиправно не зараховано до пільгового стажу роботи період проходження військової служби в кратному розмірі. Зауважує, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу та стажу роботи за спеціальністю, а час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період зараховується, зокрема, до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Відтак, просить позов задовольнити.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.05.2025 відкрито провадження у адміністративній справі. Розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи.

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області скористалося правом подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 16.05.2025. Представниця зазначає, що 07.04.2025 позивачем було подано заяву про призначення пенсії за віком, яка була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області, яким було15.04.2025 прийнято рішення №056650004888 про відмову в призначенні пенсії. Стверджує, що періоди роботи на посаді гірничого майстра підземного з повним робочим днем у шахті з 17.05.2008 по 10.10.2010, з 02.11.2010 по 26.11.2020, може бути зарахований до пільгового стажу лише на підставі рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області. Також зауважує, що зарахування строку один місяць служби за три місяці участі в антитерористичній операції та й бойових діях у воєнний час не передбачено при призначенні пенсії за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Крім того, вказує, що військову службу не буде зараховано до пільгового стажу, оскільки робота, яка передувала їй не підтверджена, як пільгова.

Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області правом подання відзиву на позовну заяву не скористалося.

Ухвалу про відкриття провадження від 06.05.2025 відповідачем-2 отримано 06.05.2025, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (а.с.77).

Згідно з частиною 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

За таких обставин, суд вважає, що відповідача-2 повідомлено належним чином про розгляд справи в суді, тому дана справа підлягає вирішенню за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 07.04.2025 звернувся із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За принципом екстериторіальності заяву позивача розглядало Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області прийнято рішення від 15.04.2025 №056650004888 про відмову у призначенні пенсії, у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу на підземних роботах за провідними професіями 20 років та професіями за постановою №202 - 25 років. За доданими документами до пільгового стажу на підземних роботах, професії за постановою №202, не зараховано періоди роботи на посаді гірничого майстра підземного з повним робочим днем у шахті з 17.05.2008 по 10.10.2010, з 02.11.2010 по 26.11.2020, оскільки відсутнє рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії. Для зарахування до пільгового стажу зазначених періодів роботи рекомендовано ініціювати передачу необхідного пакету документів на розгляд Комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії.

Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон №1058-ІV).

Згідно із частиною 1 статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до ч.3 ст.114 Закону № 1058-IV, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуруються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

Аналогічна норма міститься у статті 14 Закону №1788-ХІІ, а саме: працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуруються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.

За частиною 5 статті 114 Закону № 1058-IV, у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин 2 і 3 цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 року за №1451/11731 (далі - Порядок № 383).

Відповідно до п.3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До посад або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Згідно із ст.48 КЗпП України, положення якої кореспондуються зі ст.62 Закону України "Про пенсійне забезпечення", трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ від 12.08.1993 року №637 (далі - Порядок №637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пункт 3 Порядку № 637 встановлює, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу органами Пенсійного фонду на місцях приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Відповідно до пункту 20 Порядку, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Тобто надання уточнюючої довідки необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Судом встановлено, що у трудовій книжці серії НОМЕР_2 позивача вчинено такі записи про спірні період роботи:

- запис №13 від 17.05.2008 про прийняття на посаду гірничим майстром підземним з повним робочим днем в шахті;

- запис №14 від 10.10.2010 про звільнення за власним бажанням;

- запис №15 від 02.11.2020 про прийняття на посаду гірничим майстром підземним з повни робочим днем на шахті;

- запис №16 від 26.11.2020 про звільнення за згодою сторін (у зв'язку із визнанням запису №16 недійсним вчинено запис №18 від 26.11.2020 про звільнення за згодою сторін) (а.с.52-55).

Спірний період роботи також підтверджується наказом №57-к від 16.05.2008 виданий ТОВ «Донуглепоставка», архівною довідкою №П-29/1 від 17.05.2024, яка видана ТОВ «Юридично-архівне бюро «Легіс».

Крім того, у матеріалах справи містяться докази про проведення атестації робочих місць (а.с.14-18, 33, 39-42, 46, 60-62, 64-66).

Суд зазначає, що пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 (далі - Порядок №383) передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36 затверджено Список №1 виробництв, робіт, професій і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Розділ І Списку №1 має назву "Гірничі роботи" (видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тунелів та інших підземних споруд). Підрозділом 1 Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень" (далі - підрозділ 1) розділу І "Гірничі роботи" Списку №1 передбачено, що до Списку №1 відносяться майстри гірничі (позиція -1.1д).

Згідно з пунктом 1 «Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт» Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 № 202 (далі - Постанова № 202), правом на призначення пенсії користуються всі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).

Крім того, суд звертає увагу, що у матеріалах справи наявна довідка форми ОК-5 сформована по позивачу, з якої судом встановлено, що періоди роботи: з 2008 року по червень 2020 року обліковувалися за кодом підстави для обліку спецстажу (ЗП3013А1), з липня 2020 по листопад 2020 (ПСД003Г1- час військової служби у збройних силах та інших військових формуваннях).

Згідно Довідника кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства (у всіх редакціях) код «ЗП3013А1» означає - працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються зі зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону: на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці жінкам.

Отже, оскільки періоди роботи позивача з 17.05.2008 по 10.10.2010, та з 02.11.2010 по 26.11.2020 передбачені Списком № 1 Постанови № 36 та №202, то наявні підстави для врахування таких періодів до пільгового стажу позивача.

Також суд зазначає, що згідно зі ст. 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25 березня 1992 року № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII), військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни.

Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною четвертою вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, і зокрема, віднесені: військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року N 2011-XII (надалі Закон N 2011-XII) визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 2 роз'яснень Міністерства соціального захисту населення України №2 від 26.03.93 «Про деякі питання застосування окремих статей Закону України «Про пенсійне забезпечення», зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 23 квітня 1993 року за №33, час перебування на військовій службі підлягає зарахуванню як до загального стажу, так і стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах, якщо на момент призову на військову службу особа працювала за професією або займала посаду, що передбачає такі пільги.

Із змісту військового квитка серії НОМЕР_3 вбачається, що 24.04.2015 на підставі Указу Президента України від 14.01.2015 ОСОБА_1 призвано у Збройні Сили України за мобілізацією та 14.04.2021 на підставі наказу ВК Дон. ІНФОРМАЦІЯ_1 від 13.04.2021 №23-РС звільнено у запас (а.с.19-21).

Крім того, у матеріалах справи наявні довідки від 20.11.2020 №04/379/1, від 30.11.2020 №04/379/2, від 20.11.2020 №04/379/3, які підтверджують, що вищезазначений період проходження військової служби позивач безпосередньо брав участь в Антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, захисті незалежності суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення Антитерористичної операції та в Операції об'єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганських областях (а.с.24-26).

Із архівної довідки від 17.05.2024 №П-29/1 встановлено, що на підставі наказу від 24.04.2015 №23-к вирішено зберегти за позивачем місце роботи, у зв'язку із призовому на військову службу по мобілізації за посадою гірничий майстер дільниці (а.с.12-13).

Отже, факт проходження військової служби під час мобілізації в особливий період з 24.04.2015 по 26.11.2020 суд визнає підтвердженим, а тому такий в силу положень Законів України № 2232 та № 2011 підлягає зарахуванню до пільгового стажу позивача, оскільки до призову за мобілізацією позивач працював на посаді за Списком № 1 (ст.8 Закону №2232).

Однак судом встановлено, що період роботи перетинається з періодом проходження військової служби, тому ураховуючи викладене, суд дійшов висновку, що періоди роботи з 17.05.2008 по 10.10.2020, з 02.11.2010 по 23.04.2015 та військової служби з 24.04.2015 по 26.11.2020 підлягають зарахуванню до пільгового стажу позивача.

Суд не бере до уваги посилання представника відповідача на те, що відсутнє рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років про результати розгляду заяви про підтвердження пільгового стажу роботи в шкідливих і важких умовах праці, оскільки, згідно з пунктом 20 Порядку №637 уточнюючі довідки підприємств або організацій для підтвердження спеціального трудового стажу подаються лише у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників.

Таким чином, суд дійшов висновку про протиправність рішення № 056650004888 від 15.04.2025 Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 на пільгових умовах за Списком №1.

Щодо наявності підстав зарахувати періоди проходження військової служби з 24.04.2015 по 26.11.2020, з 24.02.2022 по 04.05.2023 до страхового стажу з розрахунку один місяць служби за три, слід звернути уваго на таке.

Відповідно до статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до учасників бойових дій належать, зокрема військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані), які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлює, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.

Наказом Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 «Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за № 1294/26071, відповідно до Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та з метою приведення нормативно-правових актів Міністерства оборони України у відповідність до чинного законодавства, затверджено Положення №530.

За змістом пункту 2.3 розділу 2 Положення № 530 участь у бойових діях у воєнний час та час безперервного перебування на лікуванні в лікувальних закладах унаслідок поранень, контузій, каліцтв або захворювань, одержаних військовослужбовцями у військових частинах, штабах та установах, які входили до складу діючої армії, зараховуються на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Відповідно до пп. «а» п. 3 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393, до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці: час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що час проходження військової служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях у воєнний час, час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці, незалежно від того, який вид пенсії та за яким законом вона призначається.

Така правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 05 червня 2018 року в справі № 348/347/17, від 30 липня 2019 року в справі № 346/1454/17 та від 02 квітня 2020 року в справі № 185/4140/17 (92-а/185/282/17), від 16 червня 2020 року в справі № 185/7049/20 та від 18 січня 2023 року в справі № 1.380.2019.003739, від 21 березня 2023 року в справі № 160/6146/19.

Відповідно до довідки від 20.11.2020 №04/379/1 позивач у період з 24.04.2015 по 03.04.2016, з 24.04.2016 по 30.09.2016, з 01.11.2016 по 30.04.2017, з 03.06.2017 по 29.04.2018 ОСОБА_1 безпосередньо брав участь в Антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, захисті незалежності суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення Антитерористичної операції (а.с. 24).

Згідно з довідкою від 30.11.2020 №04/379/2 ОСОБА_1 у період з 03.06.2018 по 31.07.2019, з 01.09.2019 по 13.04.2020, з 17.05.2020 по 30.11.2020 (зазначено по теперішній час, тому судом береться до уваги дата видачі довідки) брав участь в Операції об'єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганських областях (а.с. 25).

Довідкою від 27.03.2025 №1477/1/377-8 підтверджено, що у період з 01.05.2022 по 30.05.2022, з 01.06.2022 по 09.06.2022, з 11.06.2022 по 12.06.2022, 23.06.2022 по 20.10.2022, з 31.10.2022 по 18.01.2023, з 30.01.2023 по 04.05.2023 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України перебуваючи на території Дніпропетровської області та Гуляйпільської міської територіальної громади Пологівського району Запорізької області (а.с. 56).

У свою чергу як приписи Положення №530, так і Порядку №393 передбачають кратність як спосіб обчислення не до проходження військової служби як такої, а саме для безпосередньої участі у бойових діях під час проходження військової служби.

Отже, період проходження військової служби, протягом якого ОСОБА_1 брав участь в антитерористичній операції з 24.04.2015 по 03.04.2016, з 24.04.2016 по 30.09.2016, з 01.11.2016 по 30.04.2017, з 03.06.2017 по 29.04.2018, в Операції об'єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганських областях з 03.06.2018 по 31.07.2019, з 01.09.2019 по 13.04.2020, з 17.05.2020 по 30.11.2020 та з 01.05.2022 по 30.05.2022, з 01.06.2022 по 09.06.2022, з 11.06.2022 по 12.06.2022, 23.06.2022 по 20.10.2022, з 31.10.2022 по 18.01.2023, з 30.01.2023 по 04.05.2023 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України має зараховуватися на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Водночас суд зазначає, що дискреційні повноваження - це комплекс прав і зобов'язань представників влади як на державному, так і на регіональному рівнях, у тому числі представників суспільства, яких уповноважили діяти від імені держави чи будь-якого органу місцевого самоврядування, що мають можливість надати повного або часткового визначення і змісту, і виду прийнятого управлінського рішення.

Тобто дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб'єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають в застосуванні суб'єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень.

Суд зауважує, що у випадку, коли закон встановлює повноваження суб'єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов'язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб'єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення) з урахуванням встановлених судом обставин, оскільки адміністративний суд не вправі перебирати на себе повноваження суб'єкта публічної адміністрації, реалізуючи за нього процедурні дії, ухвалювати рішення чи проводити адміністративну процедуру.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

При цьому, згідно з частиною четвертою статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

За приписами вказаної норми у разі, якщо суб'єкт владних повноважень використав надане йому законом право на прийняття певного рішення за наслідками звернення особи, але останнє визнане судом протиправним з огляду на його невідповідність чинному законодавству, при цьому суб'єктом звернення дотримано усіх визначених законом умов, то суд вправі зобов'язати суб'єкта владних повноважень прийняти певне рішення.

Якщо ж таким суб'єктом на момент прийняття рішення не перевірено дотримання суб'єктом звернення усіх визначених законом умов або при прийнятті такого рішення суб'єкт дійсно має дискреційні повноваження, то суд повинен зобов'язати суб'єкта владних повноважень до прийняття рішення з урахуванням оцінки суду.

Отже, зобов'язання судовим рішенням суб'єкта владних повноважень до вчинення конкретних дій (прийняття конкретних рішень) можливе, за загальним правилом, лише за умови почергового встановлення судом двох обставин: позивач на момент звернення до відповідного суб'єкта владних повноважень забезпечив виконання всіх без винятку вимог закону для отримання конкретного рішення; зобов'язання суб'єкта владних повноважень розглянути повторно звернення позивача з урахуванням висновків суду є недоцільним (об'єктивно встановлено безальтернативність рішення суб'єкта владних повноважень, яке може бути прийняте за встановлених судом обставин у конкретній справі).

Відтак, критеріями, які впливають на обрання судом способу захисту прав особи в межах вимог про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії, є встановлення судом додержання суб'єктом звернення усіх передбачених законом умов для отримання позитивного результату та наявність у суб'єкта владних повноважень права діяти при прийнятті рішення на власний розсуд.

Тобто, адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного владними суб'єктами, і вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення з урахуванням обставин конкретної справи. Перебирання непритаманних суду повноважень державного органу не відбувається за відсутності обставин для застосування дискреції.

Разом з тим, суд зауважує таке.

У справі, яка розглядається, суд встановив, що для прийняття рішення за результатами поданої позивачем заяви за принципом екстериторіальності структурним підрозділом пенсійного органу визначено ГУ ПФУ в Рівненській області, рішенням якого позивачу відмовлено в призначенні пенсії.

Оскільки матеріали справи не містять доказів, які б свідчили про відсутність можливості у відповідача прийняти обґрунтоване та законне рішення у формі, передбаченій чинним законодавством, а також враховуючи те, що призначення, перерахунок та виплата пенсії є дискреційними повноваженнями пенсійного органу, суд дійшов висновку, що з метою захисту порушеного права позивача слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, як орган, який за принципом екстериторіальності уповноважений на вирішення питання щодо призначення пенсії позивача, зобов'язати ГУ ПФУ в Рівненській області зарахувати до спеціального (пільгового) стажу роботи ОСОБА_1 за Списком № 1, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди роботи на ТОВ «Донвуглепоставка» з 17.05.2008 по 10.10.2020, з 02.11.2010 по 23.04.2015 та військової служби з 24.04.2015 по 26.11.2020, зарахувати до страхового та спеціального стажу період проходження військової служби, протягом якого ОСОБА_1 брав участь в антитерористичній операції з 24.04.2015 по 03.04.2016, з 24.04.2016 по 30.09.2016, з 01.11.2016 по 30.04.2017, з 03.06.2017 по 29.04.2018, в Операції об'єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганських областях з 03.06.2018 по 31.07.2019, з 01.09.2019 по 13.04.2020, з 17.05.2020 по 30.11.2020 та з 01.05.2022 по 30.05.2022, з 01.06.2022 по 09.06.2022, з 11.06.2022 по 12.06.2022, 23.06.2022 по 20.10.2022, з 31.10.2022 по 18.01.2023, з 30.01.2023 по 04.05.2023 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з розрахунку один місяць служби за три та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 07.04.2025 та прийняти відповідне рішення з врахуванням висновків суду.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Підсумовуючи викладене, даний позов підлягає частковому задоволенню.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає, що позивач має право на пільги відповідно до п.13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" та звільнений від сплати судового збору за подання позову з таким характером спору.

З огляду на те, що позивач не поніс судових витрат по сплаті судового збору, за відсутності доказів понесення сторонами інших судових витрат у справі, керуючись частиною 1 статті 139 КАС України, відсутні підстави для розподілу судових витрат у справі.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 15.04.2025 № 056650004888 щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі заяви від 07.04.2025.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (код ЄДРПОУ 21084076, вул. Борисенка Олександра, буд. 7, м. Рівне, Рівненська область, 33028) зарахувати до спеціального (пільгового) стажу роботи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 ) за Списком № 1, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди роботи на ТОВ «Донвуглепоставка» з 17.05.2008 по 10.10.2020, з 02.11.2010 по 23.04.2015 та військової служби з 24.04.2015 по 26.11.2020.

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (код ЄДРПОУ 21084076, вул. Борисенка Олександра, буд. 7, м. Рівне, Рівненська область, 33028) зарахувати до страхового та спеціального стажу ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 ) період безпосередньої участі в антитерористичній операції з 24.04.2015 по 03.04.2016, з 24.04.2016 по 30.09.2016, з 01.11.2016 по 30.04.2017, з 03.06.2017 по 29.04.2018, в Операції об'єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганських областях з 03.06.2018 по 31.07.2019, з 01.09.2019 по 13.04.2020, з 17.05.2020 по 30.11.2020 та з 01.05.2022 по 30.05.2022, з 01.06.2022 по 09.06.2022, з 11.06.2022 по 12.06.2022, 23.06.2022 по 20.10.2022, з 31.10.2022 по 18.01.2023, з 30.01.2023 по 04.05.2023 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з розрахунку один місяць служби за три.

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (код ЄДРПОУ 21084076, вул. Борисенка Олександра, буд. 7, м. Рівне, Рівненська область, 33028) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 ) про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 07.04.2025 та прийняти відповідне рішення з врахуванням висновків суду.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Гомельчук С.В.