Справа № 951/475/25
Провадження №2-о/951/66/2025
29 липня 2025 року селище Козова
Козівський районний суд Тернопільської області у складі:
головуючого судді Лавренюк О.М.,
за участю секретаря судового засідання Горохівської Ю.О.,
заявника ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Козівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України,
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту народження дитини жіночої статі ОСОБА_4 , дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - місто Сімферополь, Автономної Республіки Крим, у матері ОСОБА_3 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянство - громадянка України, у батька ОСОБА_2 , дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянство - громадянин України.
В обґрунтування вимог заяви зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим народилась онука заявника - ОСОБА_4 . Факт народження дитини підтверджується медичною довідкою про народження №Р-01868 від 21.05.2025, відповідно до якої матір'ю дитини вказана ОСОБА_3 , батьком - ОСОБА_2 та відомостями акушерського стаціонару про породіллювід 03.05.2025, відповідно до яких ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дитину жіночої статі. Зазначено, що проведення державної реєстрації народження дитини та отримання свідоцтва про народження у відділі державної реєстрації актів цивільного стану є неможливим, оскільки факт народження дитини відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, який може бути прийнятий відділом ДРАЦС для проведення державної реєстрації народження відповідно до статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану». Встановлення факту народження необхідне заявнику для державної реєстрації народження дитини та отримання свідоцтва про народження встановленого законодавством України зразка.
Ухвалою судді від 28.07.2025 прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу визначено розглядати за правилами окремого провадження. Судове засідання призначено на 29.07.2025.
У судовому засіданні заявник ОСОБА_1 вимоги заяви підтримала у повному обсязі, просила такі задовольнити. Пояснила, що її син ОСОБА_2 та невістка ОСОБА_3 постійно проживають в м. Сімферополь Автономної Республіки Крим. ІНФОРМАЦІЯ_1 у них народилася дочка ОСОБА_4 . З огляду на те, що документи, які підтверджують народження дитини, видані органами, що діють на тимчасово окупованій території, неможливо провести державну реєстрацію народження в органі ДРАЦС та отримати свідоцтво про народження дитини встановленого законодавством України зразка. Відтак вона змушена звернутися до суду для встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України.
Представник заінтересованої особи - Козівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у судове засідання не з'явився, у листі від 28.07.2025 розгляд справи просив провести без його участі.
Заінтересовані особи: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у судове засідання не з'явилися, подали заяви від 25.07.2025, у яких вимоги заяви ОСОБА_1 підтримали повністю, не заперечували щодо встановлення факту народження ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території України - м. Сімферополь, Автономної Республіки Крим та розгляд заяви просили проводити без їх участі.
Заслухавши пояснення заявника, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення заяви по суті, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до пункту 5 частини другої статті 293 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з пунктом 7 частини першої статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Статтею 317 ЦПК України встановлені особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України.
За нормами цієї статті заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Відповідно до частини другої статті 258 Сімейного кодексу України баба і дід мають право звернутися за захистом прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх та повнолітніх непрацездатних внуків до органу опіки та піклування або до суду без спеціальних на те повноважень.
Згідно з положеннями Конвенції про права дитини від 20.11.1989, ратифікованої постановою Верховної Ради України № 789-XII від 27.02.1991, дитина має бути зареєстрована одразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
За правилами статті 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.
Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (частини третя, четверта статті 49 Цивільного кодексу України).
Відповідно до статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові.
Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків або за заявою, поданою в електронній формі.
Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження.
Форма та порядок видачі документів про народження, на підставі яких здійснюється державна реєстрація народження, встановлена наказом Міністерства охорони здоров'я України № 545 від 08.08.2006 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті». Відповідно до положень вказаного наказу для забезпечення реєстрації народження дитини в органах реєстрації актів цивільного стану заклад охорони здоров'я видає «Медичне свідоцтво про народження», форма № 103/о. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я при державній реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану факт народження дитини підтверджується медичною довідкою про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма № 103-1/о).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 є матір'ю ОСОБА_2 та бабусею ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1 від 28.10.1994 (а.с. 8).
За відомостями паспорта громадянина України № НОМЕР_2 , виданого 20.01.2020, орган, що видав 6118, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є громадянином України. Згідно Витягу з Реєстру територіальної громади №2024/007243596 від 20.06.2024 ОСОБА_2 з 20.10.2015 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 13, 14).
Відповідно до паспорта громадянина України серія НОМЕР_3 , виданого Ірпінським МВ Управління ДМС України в Київській області 18.11.2016, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянкою України. Згідно Витягу з Реєстру територіальної громади №2024/007244099 від 20.06.2024, ОСОБА_3 з 19.09.2018 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 15-17, 19).
ОСОБА_2 та ОСОБА_3 з 11.06.2016 перебувають у зареєстрованому шлюбі, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серія НОМЕР_4 від 11.06.2016 (а.с. 9).
Як вбачається з довідки про народження серії НОМЕР_5 від 21.05.2025, виданої Відділом реєстрації народження м. Сімферополя Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим, ОСОБА_4 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Сімферополь, Республіка Крим. Батьками зазначені ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (а.с. 10).
Згідно відомостей акушерського стаціонару про породіллю встановлено, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дитину жіночої статі (а.с. 11).
У листі від 28.07.2025 Козівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції повідомлено суд про відсутність актового запису про народження дитини жіночої статі ОСОБА_4 , дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до частин другої, третьої статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Так, згідно з абзацом 1 частини першої статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» для цілей цього Закону тимчасово окупованою територією визначається сухопутна територія тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях.
Адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України (абзац 1 частини другої статті 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).
Згідно з частиною другою статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», датою початку тимчасової окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя є 20 лютого 2014 року.
Таким чином, м. Сімферополь Автономної Республіки Крим станом на 29.04.2025 було тимчасово окупованою територією України відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та в порядку статті 1 цього Закону воно є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
У Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави-члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
Зазначений висновок враховано також Європейським судом з прав людини у справах «Лоізіду проти Туречини» (Loizidou v. Turkey, рішення від 18 грудня 1996 року), «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, рішення від 10 травня 2001 року), «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, рішення від 23 лютого 2016 року).
Визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті, зокрема, щодо народження дитини, з метою захисту прав громадян України, не легітимізує таку владу та не надає автоматичної дійсності таким актам. Такі дії зумовлені тим, що держава має вживати заходів щодо ефективного захисту прав громадян на своїй території, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої держави.
При наданні оцінки, зокрема, свідоцтву про народження дитини, довідці медичного характеру, як доказам, потрібно враховувати, що хоча такі документи не є юридично дійсними, але вони можуть підтверджувати, що певна установа, яка не діє відповідно до українського законодавства, але de facto існує на тимчасово окупованій території зафіксувала факт народження дитини.
Правова оцінка документам, поданим заявником на підтвердження факту народження на тимчасово окупованій території України, зокрема, документам, виданим органами та установами самопроголошених утворень, розташованими на окупованій території України, надається судом цивільної юрисдикції в сукупності з іншими доказами під час розгляду заяви про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України в порядку статті 317 ЦПК України, а не органами державної реєстрації актів цивільного стану. Саме рішення суду про встановлення такого факту є підставою для державної реєстрації народження та для внесення відомостей про батьків дитини відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення суду.
Як вбачається з матеріалів справи, реєстрація народження дитини в органах реєстрації актів цивільного стану за законодавством України не проводилась.
При цьому судом встановлено, що заявник позбавлена можливості в позасудовому порядку зареєструвати народження дитини, оскільки її народження відбулося на тимчасово окупованій території України.
Встановлення факту народження необхідне заявнику для державної реєстрації народження дитини ОСОБА_4 у визначеному порядку державним органом України та для отримання свідоцтва про народження встановленого законодавством України зразка.
Відповідно до абзацу 5 частини четвертої статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» за відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
З урахуванням викладеного факт народження дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на тимчасово окупованій території Українм в м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, матір'ю якої є громадянка України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьком якої є громадянин України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , знайшов своє підтвердження у ході розгляду заяви, вказаний факт має для заявника юридичне значення та іншого порядку, ніж судового, встановлення даного факту немає.
За таких підстав, дослідивши наявні у справі докази, оцінивши їх кожний окремо та взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, беручи до уваги неможливість встановлення даного юридичного факту в позасудовому порядку, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Відповідно до вимог статті 317, пункту 8 частини першої статті 430 ЦПК України рішення суду про встановлення факту народження підлягає негайному виконанню.
Керуючись статтями 4, 12, 13, 81, 259, 263, 265, 273, 293, 294, 315, 317, 354, 355 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Козівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України задовольнити.
Встановити факт народження дитини жіночої статі, ОСОБА_4 , громадянки України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , на тимчасово окупованій території України в м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, матір'ю якої є громадянка України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьком якої є громадянин України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Рішення суду допустити до негайного виконання.
Копію рішення суду невідкладно надіслати до Козівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції для державної реєстрації народження особи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Тернопільського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Відомості про учасників справи:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_6 .
Заінтересована особа: Козівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, місцезнаходження: 47601, Тернопільська область, Тернопільський район, селище Козова, вул. Дорошенка, 3, код ЄДРПОУ: 04014068.
Заінтересована особа: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_7 .
Заінтересована особа: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_8 .
Повне судове рішення складено та підписано 29.07.2025.
Головуючий суддя О.М. Лавренюк