Справа № 638/12887/25
Провадження № 3/638/3987/25
Іменем України
29 липня 2025 року м. Харків
Суддя Шевченківського районного суду міста Харкова Щепіхіна В. В., розглянувши адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП, -
До Шевченківського районного суду м. Харкова надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП.
Згідно із ч. 1-3 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Ознайомившись із матеріалами справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії АБА № 103656 від 27.06.2025 року, 05.05.2025 року о 08 год 00 хв у м. Харків по вул. Двадцять Третього Серпня, буд. 12, водій ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом «Honda Integra», державний номерний знак НОМЕР_1 , під час руху, коли виникла небезпека для подальшого руху не вжив необхідних заходів для повної зупинки автомобіля, внаслідок чого було здійснено зіткнення з транспортним засобом «Renault Duster», державний номерний знак НОМЕР_2 . Внаслідок ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками.
Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
Згідно з п. 12 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 № 1376 протокол про адміністративне правопорушення підписується уповноваженою посадовою особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. За наявності свідків і потерпілих протокол про адміністративне правопорушення може бути підписано також цими особами.
Вивченням протоколу про адміністративне правопорушення встановлено, що він не відповідає вимогам статті 256 КУпАП, а саме: у протоколі серії АБА № 103656 від 27.06.2025 року відсутні підписи потерпілого ОСОБА_2 , свідка ОСОБА_3 .
Крім того, до протоколу про адміністративне правопорушення серії АБА № 103656 від 27.06.2025 року долучено схему до протоколу огляду місця ДТП від 05.05.2025 року, проте сам протокол огляду місця ДТП від 05.05.2025 року до протоколу про адміністративне провопорушення не долучено.
Також до вказаного протоколу не долучені фото пошкоджених автомобілей, а також інші документи пов'язані із оформленням ДТП.
В протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що до протоколу додаються матеріали ДТП, проте які саме не зазначено.
В графі «пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, по суті порушення» взагалі відсутні будь-які відомості щодо надання або відмови від пояснень ОСОБА_1 під час складання протоколу.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, при підготовці до розгляду справи судді необхідно вирішити в тому числі такі питання: чи правильно складено протокол і інші матеріали справи про адміністративне правопорушення та чи є необхідні для розгляду матеріали.
Пунктом 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005, визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суддя вважає за необхідне матеріали справи про адміністративне правопорушення повернути для належного оформлення.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 245, 256, 278 КУпАП, -
Матеріали по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повернути до Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя В.В. Щепіхіна