Постанова від 29.07.2025 по справі 147/1177/25

Справа № 147/1177/25

Провадження № 3/147/720/25

ПОСТАНОВА

29 липня 2025 року с-ще Тростянець

Суддя Тростянецького районного суду Вінницької області Борейко О. Г. , розглянувши матеріали адміністративної справи, що надійшли від прокурора Вінницької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, солдата резерву взводу резерву осіб рядового складу роти резерву осіб рядового складу ВЧ НОМЕР_2 , військовослужбовця військової служби за мобілізацією,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

28 липня 2025 року до Тростянецького районного суду Вінницької області від прокурора Вінницької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону, після доопрацювання, надійшли адміністративні матеріали відносно військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП.

З протоколу про вчинення військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 27 червня 2025 року вбачається, що солдат ОСОБА_1 проходить військову службу за мобілізацією у військовій частині НОМЕР_2 на посаді солдата резерву взводу резерву осіб рядового складу роти резерву осіб рядового складу ВЧ НОМЕР_2 . Під час проходження військової служби, зокрема при виконанні обов'язків військової служби, відповідно до ст. 11, 13, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України солдат ОСОБА_1 зобов'язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, утримуватися від негативних вчинків та стримувати інших від їх вчинення, проводити роботу щодо зміцнення військової дисципліни, запобігання надзвичайним подіям і злочинам серед особового складу, своєчасно виявляти і усувати їх причини, встановлювати такий внутрішній порядок, який гарантував би неухильне виконання законів України і положень статутів Збройних Сил України. Згідно з вимогами п. 1, 3 ч.3 ст.24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язок військової служби на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять) чи поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його направлено туди за наказом відповідного командира (начальника). Згідно зі ст.1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій. У зв'язку з триваючою широкомаштабною збройною агресією РФ проти України №133/2022 від 14.03.2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 год. 30 хв. 26.03.2022 строком на 30 діб, окрім того Указом Президента України №2212-ІХ від 21.04.2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб, неодноразово був продовжений та який діє по теперішній час. Відповідно до ст. 200, 363 Статуту внутрішньої служби у військовій частині НОМЕР_2 встановлено розпорядок дня військової частини, в якому визначено, що о 06 год. 00 хв. у рядового, сержантського та офіцерського складу контрактної служби починається ранковий огляд та о 20 год. 00 хв. проводиться вечірній огляд на загальному шикуванні особового складу військової частини. Так, солдат ОСОБА_1 відповідно до припису командира військової частини НОМЕР_2 10.06.2025 повинен був вибути до ВЧ НОМЕР_2 , що дислокується у АДРЕСА_2 , та приступити до виконання своїх обов'язків. Однак, солдат ОСОБА_1 05.06.2025 близько 15:00 год самовільно залишив ВЧ НОМЕР_2 , що дислокується у АДРЕСА_2 . Дозволу на самовільне залишення місця служби та перебування поза її межами з 15:00 год 05.06.2025 по 17:45 год 06.06.2025 солдат ОСОБА_1 не питав та не отримував.

Такі дії військовослужбовця ВЧ НОМЕР_2 солдата ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.2 ст.172-15 КУпАП, тобто недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.

Відповідно до супровідного листа від 21.07.2025 №6/2773 про повторне надсилання для розгляду адміністративного матеріалу стосовно ОСОБА_1 зазначено, що за необхідності, з метою забезпечення явки на судовий розгляд ОСОБА_1 , прокурор просить, при отриманні зазначених матеріалів, повідомити заступника керівника Вінницької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону ОСОБА_2 за номером телефону НОМЕР_3 . Крім того, зазначено, що у зв'язку із повним визнанням вини, наявністю заяви ОСОБА_1 від 27.06.2025 про розгляд адміністративного протоколу без його участі на підставі ч. 2 ст. 277 КупАП, просить розглянути адміністративні матеріали без участі особи, що притягується до адміністративної відповідальності.

Дослідивши матеріали справи, суддя дійшов наступного висновку.

За змістом ч.2 ст. 7 КУпАП провадження в справі про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Статтею 278 КУпАП передбачено, що під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи сповіщено осіб, які беруть участь у справі, про час, місце і день її розгляду, чи витребувано необхідні додаткові матеріали та інше.

Згідно з вимогами ст.276 КУпАП справа про військове адміністративне правопорушення підвідомча Тростянецькому районному суду Вінницької області.

Відповідно до ст.221 КУпАП судді районних судів розглядають справи про військові адміністративні правопорушення, передбачені статтями 172-10 - 172-20 КУпАП.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 277 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення, в тому числі, передбачене ст.172-15 КУпАП розглядається судом протягом доби.

ОСОБА_1 не повідомлявся працівниками Вінницької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону про дату та час розгляду справи, що унеможливлює розглянути справу у строки, встановлені ч.2 ст. 277 КУпАП.

Вищезазначене свідчить про порушення вимог ст. 278 КУпАП з боку уповноважених осіб щодо здійснення контролю явки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у судове засідання та позбавляє суд можливості розглянути справу в строк, встановлений ч.2 ст. 277 КУпАП.

Судом розгляд справи призначено на 11:00 год. 29.07.2025.

В судове засідання ОСОБА_1 не прибув та до суду уповноваженими особами щодо здійснення контролю явки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не доставлений. Дійсно у матеріалах справи наявна заява ОСОБА_1 (а.с. 6) про розгляд справи за його відсутності, у якій він висловився, що вину визнає, щиро кається та просить призначити покарання у виді мінімального штрафу. Однак, про дату, час та місце розгляду справи ОСОБА_1 повідомити належним чином не вдалося. Під час підготовки справи до судового розгляду судом з метою повідомлення ОСОБА_1 встановлено, що матеріали справи не містять інформації про інші засоби зв'язку з останнім (номер мобільного телефону, адреса електронної пошти тощо).

Доводи прокурора щодо розгляду справи на підставі ч. 2 ст. 277 КУпАП без участі особи, що притягається до адміністративної відповідальності, у зв'язку із повним визнанням вини та наявністю заяви ОСОБА_1 від 27.06.2025 про розгляд адміністративного протоколу без його участі, суддя оцінює критично з огляду на те, що положеннями ч. 1 ст. 268 КУпАП передбачено, що справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Положеннями ч. 2 ст. 268 КУпАП не передбачено обов'язкової участі особи, під час розгляду справи за ст. 172-15 КУпАП, в той же час, як зазначалось вище, суд позбавлений можливості повідомити ОСОБА_1 про місце і час розгляду справи, а заява від 27.06.2025 надійшла разом із адміністративними матеріалами, а не особисто від ОСОБА_1 .

Також, з метою повідомлення ОСОБА_1 про дату, час та місце розгляду справи, було здійснено телефонний дзвінок заступнику керівника Вінницької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону Луценку Б. В. на номер телефону НОМЕР_3 (який вказаний у супровідному листі від 21.07.2025 №6/2773), однак на телефонні дзвінки ніхто не відповідав, про що складено відповідні довідки секретарем судового засідання від 28.07.2025.

Виходячи зі змісту закону провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника в межах протоколу про адміністративне правопорушення.

У зв'язку з наведеним, суд не вбачає можливості з'ясувати обставини, що мають значення для своєчасного, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи, вирішення її в точній відповідності із законом.

За таких обставин, вважаю, що матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП повторно потрібно повернути до Вінницької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону для належного оформлення.

Під час доопрацювання матеріалів про адміністративне правопорушення необхідно усунути вказані недоліки із врахуванням ст.38 КУпАП щодо строків накладення адміністративного стягнення.

Керуючись ст. 245, 277, 278, 283 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Протокол про вчинення військового адміністративного правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративне правопорушення від 27 червня 2025 року щодо ОСОБА_1 за ч.2 ст. 172-15 КУпАП разом з долученими до нього матеріалами повернути до Вінницької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону для доопрацювання та належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя О. Г. Борейко