Постанова від 28.07.2025 по справі 141/642/25

Справа № 141/642/25

Провадження №3/141/382/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2025 року с-ще Оратів

Суддя Оратівського районного суду Вінницької області Демченко І.В., розглянувши матеріали, що надійшли з СПД № 1 відділення поліції № 3 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , в присутності законного представника ОСОБА_2 ,

за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.175-1, ст.173, ч.2 ст.178 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу серія ВАД № 15.07.2025 о 14 год 55 хв. було встановлено, що гр. ОСОБА_1 в с. Оратів, по вул. Миру, 1 на території магазину «TALDJA» курив сигарети, подія мала місце 13.07.2025 о 00:53 год., де відповідно до п.3 ст.13 ЗУ «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення» куріння заборонено.

Такі дії ОСОБА_1 було кваліфіковані як адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 175-1 КУпАП України.

Крім того, 15.07.2025 о 15:00 год. було встановлено, що гр. ОСОБА_1 в с. Оратів, по вул. Миру, 1 біля магазину «TALDJA» вчинив бійку з неповнолітнім ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , чим вчинив хуліганські дії, подія мала місце 13.07.2025 близько 00:01 год., що підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серія ВАД № 670741 від 15.07.2025. Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ст.173 КУпАП України.

Також, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАД № 670879 від 15.07.2025, 15.07.2025 о 14:40 год. було встановлено, що гр. ОСОБА_1 в с. Оратів, по вул. Миру, 1 біля магазину «TALDJA» розпивав алкогольні напої, а саме REVO, внаслідок чого сп'янів, вчинив бійку з неповнолітнім ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , чим вчинив хуліганські дії, подія мала місце 13.07.2025 близько 00:01 год., подія мала місце 13.07.2025 близько 00:50 год., чим вчинив правопорушення, передбачене ч.2 ст.178 КУпАП.

Постановою від 28.07.2025 адміністративні справи № 141/642/25, № 141/643/25, № 141/644/25 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.175-1 КУпАП, ст.173 КУпАП, ч.2 ст.178 КУпАП об'єднані в одне провадження, об'єднаній справі присвоєний № 141/642/25.

В судовому засіданні ОСОБА_1 не заперечував обставини, викладені в протоколах про адміністративне правопорушення, щодо бійки пояснив, що її ініціатором був не він, на бійку його спровокували дії ОСОБА_3 .

Суд, заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності та розглянувши матеріали справи № 141/642/25, доходить наступних висновків.

Частиною 2 ст. 7 КУпАП передбачено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

За змістом ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно із ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У ст. 251 КУпАП зазначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Ч. 1 ст.175-1 КУпАП передбачає відповідальність за куріння тютюнових виробів у місцях, де це заборонено законом, а також в інших місцях, визначених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради.

Відповідно до ч. 3 ст. 13 ЗУ «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення», забороняється куріння, вживання та використання тютюнових виробів, предметів, пов'язаних з їх вживанням, трав'яних виробів для куріння, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів:

1) у ліфтах і таксофонах;

2) у приміщеннях та на території закладів охорони здоров'я;

3) у приміщеннях та на території навчальних закладів;

4) у приміщеннях та на території спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту;

5) у приміщеннях закладів ресторанного господарства;

6) у приміщеннях об'єктів культурного призначення;

7) у приміщеннях органів державної влади, інших державних установ, органів місцевого самоврядування;

8) у приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності;

9) у приміщеннях готелів та аналогічних засобів розміщення громадян;

10) у приміщеннях гуртожитків;

11) на дитячих майданчиках;

12) у місцях загального користування житлових будинків;

13) у підземних переходах;

14) у транспорті загального користування, що використовується для перевезення пасажирів, у тому числі в таксі;

15) на вокзалах та станціях;

16) на зупинках громадського транспорту.

Об'єкт правопорушення - суспільні відносини у сфері охорони здоров'я населення та громадського порядку, що охороняються встановленими заборонами на куріння у певних місцях.

Об'єктивна сторона - куріння тютюнових виробів у місцях, де це заборонено законом, а також в інших місцях, визначених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради.

Суб'єкт правопорушення - фізична осудна особа, яка досягла 16-річного віку.

Суб'єктивна сторона - наявність умислу (прямого або непрямого) на вчинення правопорушення, тобто особа свідомо курить у забороненому місці.

Як вбачається з переліку місць, визначених ст.13 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» як такі, де куріння заборонено, територія магазину до нього не входить. Таким чином, склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.175-1 КУпАП, в діях ОСОБА_1 відсутній.

Згідно частини 1 статті 178 КУпАП розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в інших заборонених законом місцях, крім підприємств торгівлі і громадського харчування, в яких продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на розлив дозволена відповідним органом місцевого самоврядування, або поява в громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль - тягне за собою попередження або накладення штрафу від одного до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Частиною 2 статті 178 КУпАП передбачена відповідальність за ті самі дії, вчинені повторно протягом року після застосування заходів адміністративного стягнення.

Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері охорони громадського порядку. Об'єктивна сторона правопорушення, зокрема, виражається у розпиванні пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в інших заборонених законом місцях, крім підприємств торгівлі і громадського харчування, в яких продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на розлив дозволена відповідним органом місцевого самоврядування. Суб'єкт адміністративного проступку - загальний (фізична осудна особа, яка досягла 16-річного віку). Суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі прямого та непрямого умислу.

Статтею 173 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за дрібне хуліганство, тобто нецензурну лайку в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері охорони громадського порядку. Зокрема, вчинення бійки в громадському місці порушує спокій громадян і є демонстрацією зневаги до встановлених норм поведінки у суспільстві.

Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого або непрямого умислу. Суб'єктом адміністративної відповідальності за дрібне хуліганство є фізична особа, що на момент скоєння правопорушення досягла 16-річного віку.

Дослідивши матеріали справи, а саме: протоколи про адміністративне правопорушення серії ВАД № 670741 від 15.07.2025, серії ВАД № 670879 від 15.07.2025; письмові пояснення ОСОБА_1 від 14.07.2025 та 17.07.2025, ОСОБА_3 від 13.07.2025, заяву ОСОБА_3 від 14.07.2025, фотоматеріали, враховуючи постанову Оратівського районного суду Вінницької області від 11.12.2024 по справі № 141/768/24, дійшов висновку, що ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ст.173, ч.2 ст.178 КУпАП.

Відповідно до ст.13 КУпАп до осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу.

У разі вчинення особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років адміністративних правопорушень, передбачених статтями 44, 51, 89, 121-127, 130, статтею 139, частиною третьою статті 154, частиною другою статті 156, статтями 173, 173-2, 173-4, 174, 183-1, 185, 190-195 цього Кодексу, вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах. З урахуванням характеру вчиненого правопорушення та особи правопорушника до зазначених осіб (за винятком осіб, які вчинили правопорушення, передбачені статтею 185) можуть бути застосовані заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу.

Оскільки ОСОБА_1 є неповнолітнім, з урахуванням заяви потерпілого про відсутність претензій до ОСОБА_1 , що свідчить про факт примирення, суд вважає доцільним застосувати захід впливу у виді попередження, враховуючи вік правопорушника, характер вчиненого діяння, а також обставини справи.

Керуючись ст.ст.40-1, ст. 175-1, 280,283-285, 294 КУпАП, суд,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.173, ч.2 ст. 178 КУпАП та відповідно до ст. 24-1 КУпАП застосувати захід впливу у виді попередження.

Закрити провадження у справі в частині притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.175-1 КУпАП, у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Оратівський районний суд Вінницької області протягом десяти днів з дня її винесення. Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Суддя І.В. Демченко