Рішення від 29.07.2025 по справі 134/1039/25

2-а/134/14/2025

Справа № 134/1039/25

РІШЕННЯ

Іменем України

29 липня 2025 року Крижопільський районний суд

Вінницької області

в складі: головуючого - судді: Лабая О.В.

з участю секретаря: Трачук С.В.

представника позивача: Близнюка В.В.

розглянувши в порядку спрощеного судового провадження в залі суду в селищі Крижопіль адміністративну справу за позовом представника позивача ОСОБА_1 адвоката Близнюка Віктора Васильовича до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Представника позивача ОСОБА_1 адвокат Близнюк В.В. звернулася до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення № Т/25/316 віл 22 травня 2025 року, винесеною начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 17000,00 грн. В обґрунтування позовних вимог представник позивача покликається на те, що позивача не було належним чином повідомлення про наявність повістки, оскільки останній не отримував жодних письмових сповіщень ні особисто, ні поштовим зв'язком на адресу його місця проживання відправлень від ІНФОРМАЦІЯ_5 про виклик на 26.04.2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1 з метою уточнення даних. Враховуючи вищевказане представник позивача вважає, що постанова про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу 17000,00 гривень підлягає скасуванню в зв'язку з неповним з'ясуванням обставин справи та недоведеністю вини позивача у інкримінованому адміністративному правопорушенні за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.

Ухвалою Крижопільського районного суду Вінницької області від 02 липня 2025 року по справі відкрито спрощене позовне провадження, справу призначено до судового розгляду та задоволено клопотання представника позивача про витребування документів.

Ухвалою Крижопільського районного суду Вінницької області від 09 липня 2025 року по справі продовжено строк для подання відзиву на позовну заяву.

10 липня 2025 року представник відповідача скерував до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить у задоволені позовних вимог відмовити. Зазначив, що своєю бездіяльністю громадянин ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210 КУпАП. В обґрунтування своїх заперечень покликається на те, що відповідно до розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 № Р/2/86 від 29.03.2025 року військовозобов'язаний громадянин України ОСОБА_1 був оповіщений про необхідність прибути 26.04.2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1 з метою уточнення своїх персональних даних проте позивач будучи належним чином повідомлений про необхідність прибути 26.04.2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 на вказану дату не прибув внаслідок чого вчинив адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП. Надалі 16.05.2025 року відносно ОСОБА_1 було складено протокол № 2/25/316 про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП із отриманими поясненнями позивача. Постановою № Т/25/316 від 22 травня 2025 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 було прийнято рішення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст.210 КУпАП у вигляді адміністративного стягнення у розмірі 17000, грн.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити, надав пояснення, що відповідачу про направлення повістки йому відомо не було та її не отримував, рекомендоване повідомлення про вручення містить відмітку за дорученням, що є неналежним врученням повістки, щодо повторного витребування матеріалів адміністративної справи відмовився, оскільки представник відповідача разом із відзивом на позовну заяву надав всі необхідні документи для розгляду справ.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, через підсистему електронний суд надав заяву про розгляд справи без його участі.

Суд, заслухавши думку учасників процесу, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступного висновку.

Відповідно до ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Відповідно до ч. 1 ст. 287 КУпАП України постанову у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено.

У відповідності до положень ст. 1 ЗУ «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

З 24 лютого 2022 року відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено режим воєнного стану.

Судом встановлено, що Постановою № Т/25/316 від 22 травня 2025 року, винесеною начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , на позивача ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 17000,00 грн. за ч.3 ст.210-1 КУпАП, а саме, не прибув за викликом, що є невиконанням обов'язків, передбачених в ч. 2, 3 ст. 17 Закону України «Про оборону»,абз.2 п 3. ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», п 1, п. 2 абз. 6,8 п.3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу».

Відповідно до наданої копії з реєстру територіальних громад за № 2025/008496215 від 26.06.2025 року зареєстроване місце проживання ОСОБА_1 13.01.2004 року АДРЕСА_2 .

Факт фактичного проживання позивача за адресою місця реєстрації проживання не заперечується.

Відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 виданого 26.04.2022 року ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 непридатний в мирний час, обмежено придатний у воєнний час до проходження військової служби за станом здоров'я, відомості про місце проживання та відстрочку та її підстави відсутні.

Розпорядженням № р/2/86 ІНФОРМАЦІЯ_1 від 29.03 2025 року Голову Крижопільської селещної ради з метою уточнення своїх персональних даних зобов'язано здійснити оповіщення призовників, військовозобов'язаних резервістів які перебувають на військкому обліку у Крижопільській громаді про їх виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 та забезпечення їх прибуття 26.04.2025 року о 09:00 год за адресою АДРЕСА_5, в списку заначено ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Листом Крижопільської селищної ради від 18.04.2025 року № 02-24/826 повідомлено т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 про результати оповіщення.

Представником відповідача надано копію рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, номер 0505291432888, із зазначенням відправника Крижопільська селищна рада, номер телефону НОМЕР_2 отримувача ОСОБА_1 адреса: АДРЕСА_3 , із відміткою в графі «вручено» із проставленням дати 18.04.25 року, із відміткою в графі «особисто» із проставленням підпису у графі «за довіреністю» та підписом працівника поштового зв'язку.

Представником відповідача надано роздруковану інформації із сайту АТ «Укрпошта» щодо поштового відправлення за номером 0505291432888 із зазначення відомості « вручено Одержувачу» 18.04.2025.

Старшим офіцером ІНФОРМАЦІЯ_2 складено рапорт 26.04.2025 року про неявку військовозобов'язаного ОСОБА_1 26.04.2025 року на 09 год. 00 хв до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

16 травня 2025 року оператором групи документального забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 , солдатом ОСОБА_3 , в присутності Позивача, було складено протокол № 2/25/316 про вчинення громадянином ОСОБА_1 із адміністративного правопорушення, передбаченим ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.

ОСОБА_1 було повідомлено про те, що справа за фактом вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП буде розглядатись начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 22 травня 2025 року о 10 годині 00 хвилин приміщені ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_4 , та роз'яснено вимоги ст. 268 КУпАП. В протоколі зазначено, що від пояснення та підписання протоколу та отримання копії відмовився у присутності свідків, що підтверджується проставленням підписів двох свідків. Проте в розділі пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу особою, яка притягується до адміністративної відповідальності зазначено, що листа не отримував, і не знає хто його отримав і поставив підпис.

Постановою № Т/25/316 від 22 травня 2025 року, винесеною начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , на позивача ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 17000,00 грн. за ч.3 ст.210-1 КУпАП, а саме, не прибув за викликом, що є невиконанням обов'язків, передбачених в ч. 2, 3 ст. 17 Закону України «Про оборону»,абз.2 п 3. ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», п 1, п. 2 абз. 6,8 п.3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу». Як заначено у постанові на розгляд справи до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 не прибув, хоча про дату, час та місце розгляду був повідомлений.

Частиною 3 статті 210-1 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період.

Так, об'єктивною стороною правопорушення, передбаченого статтею 210 КУпАП є порушення військовозобов'язаними чи призовниками правил військового обліку, неявка їх на виклик до військового комісаріату без поважних причин в особливий період.

Відповідно до ЗУ «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій

Згідно Указу Президента України № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 , у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який триває і по теперішній час.

Отже, 01.12.2024 (дата вчинення правопорушення) діяв особливий період.

Позивач ОСОБА_1 - це військовозобов'язаний громадянин, який викликався до ІНФОРМАЦІЯ_2 з метою уточнення військово-облікових даних, не прибув, тим самим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.210-1 ч.3 КУпАП.

Статтею 1 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу», передбачено, що Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає виконання військового обов'язку в запасі та дотримання правил військового обліку.

Статтею 4 частиною 2 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», встановлено, що загальна мобілізація проводиться одночасно на всій території України і стосується національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно - рятувальної служби цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.

Відповідно до ст. 22 п.1 абз.2 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_5 у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

Відповідно до ст. 22 п.3 абз.8 цього ж Закону, у разі отримання повістки про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_5 громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

Згідно ст. 1 п.10 абз.1, 3 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу», громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) ІНФОРМАЦІЯ_5 (далі - відповідні районні (міські) ІНФОРМАЦІЯ_5), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до п. 34. Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, затвердженого Постановою КМУ № 560 від 16 травня 2024 року повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_5 або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.

У разі коли резервіст або військовозобов'язаний уточнив свої облікові дані після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, повістка може надсилатися на адресу місця проживання, зазначену резервістом або військовозобов'язаним під час уточнення облікових даних.

У разі не уточнення протягом 60 днів резервістом або військовозобов'язаним своєї адреси місця проживання повістка може надсилатися на його адресу зареєстрованого/задекларованого місця проживання.

Повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_5 або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ надсилається адресату протягом 48 годин після підпису повістки відповідним керівником. При цьому день явки за викликом резервіста або військовозобов'язаного з населеного пункту, що є адміністративним центром області, визначається протягом семи діб, а з інших населених пунктів - протягом десяти діб від дня надсилання повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення.

Відповідно до пп. 2 п. 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, затвердженого Постановою КМУ № 560 від 16 травня 2024 року - належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного(міського) ІНФОРМАЦІЯ_5 або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є: у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку: день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою ІНФОРМАЦІЯ_5 під час уточнення своїх облікових даних; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про сутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила ІНФОРМАЦІЯ_5 іншої адреси місця проживання.

Відповідно до пп. 12 п. 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, затвердженого Постановою КМУ № 560 від 16 травня 2024 року виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад з отриманням розпорядження відповідного голови (начальника) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації) або відповідного керівника районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_5 про проведення заходів мобілізації чи виклик резервістів та військовозобов'язаних районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_5.

Постановою КМУ №1147 від 08.10.2024 року Про внесення змін до Правил надання послуг поштового зв'язку внесено зміни до Правил надання послуг поштового зв'язку. Згідно п. 82 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 270 від 15 березня 2009 року, передбачено, зокрема, що Рекомендовані листи з позначкою Повістка ІНФОРМАЦІЯ_5 під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату (одержувачу). У разі відсутності адресата (одержувача) за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об'єкта поштового зв'язку інформує адресата (одержувача) за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою Повістка ІНФОРМАЦІЯ_5.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в справі від 08.07.2020 № 463/1352/16-а (адміністративне провадження № К/9901/21241/18) звертає увагу на те, що в силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події правопорушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь, недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.

Проте відповідачем не надано доказів вручення поштового відправлення № 0505291432888 особисто позивачу, відмітка «за довіреністю» не може слугувати доказом належного вручення позивачу повістки.

Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно ч. 1 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Згідно з ч. 1ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Згідно зі ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що відповідач не переконався у належному повідомленні позивача про обов'язок з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_5, а відтак останнім не доведено наявності у його діях порушення ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а відповідно і складу правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП.

Враховуючи викладене та керуючись ст.2,5,7,126,245,251,252,254,256,268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.2,4,5,6,7,72, 211,217,241,245,246,262,286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву задовільнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення № Т/25/31 від 22.05.2025 року.

Провадження в адміністративній справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП закрити.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , АДРЕСА_4 .) на користь ОСОБА_1 605,60 грн. судових витрат (судовий збір).

Апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до Сьомого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: