печерський районний суд міста києва
Справа № 757/31883/25-к
пр. № 1-кс-27694/25
15 липня 2025 року
Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва: ОСОБА_1 ,
при секретарі: ОСОБА_2 ,
за участю:
слідчого: не з'явився,
особи у володінні якої знаходяться речі і документи: не з'явився,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання старшого слідчого Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей і документів при проведенні досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42025000000000177 від 05.03.2025, -
Старший слідчий Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , за погодженням прокурора відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Спеціалізованої екологічної прокуратури Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 , звернувся до слідчого судді з клопотанням про надання тимчасового доступу до вилучених в ході обшуку від 08.11.2022 в кримінальному провадженні № 62021170010000220 у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ) з можливістю їх вилучення (здійснення їх виїмки).
В обґрунтування клопотання слідчий зазначає, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань під процесуальним керівництвом Спеціалізованої екологічної прокуратури Офісу Генерального прокурора, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42025000000000177 від 05.03.2025 за фактом розтрати чужого майна ? водних біоресурсів, на суму понад 1 013 710 грн, шляхом зловживання службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 своїм службовим становищем на користь ФО-П ОСОБА_5 , із попередньою правовою кваліфікацією кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, під час якого з метою встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення виникла необхідність в одержані тимчасового доступу до вилучених в ході обшуку від 08.11.2022 в кримінальному провадженні № 62021170010000220 у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ) з можливістю їх вилучення (здійснення їх виїмки). В інший спосіб довести вказані обставини неможливо.
В судове засідання слідчий не з'явився, про день, час, місце розгляду клопотання повідомлений належним чином, подав заяву про розгляд клопотання у його відсутність, в якій вимоги клопотання підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити.
Представник особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду клопотання повідомлений належним чином.
Оскільки, згідно ч. 4 ст. 163 КПК України, неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання, суд визнав можливим розглянути клопотання за відсутності представника ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України, під час розгляду клопотання фіксування судового процесу за допомогою технічних засобів не здійснювалось.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню, зважаючи на наступне.
Слідчим суддею встановлено, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань під процесуальним керівництвом Спеціалізованої екологічної прокуратури Офісу Генерального прокурора, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42025000000000177 від 05.03.2025 за фактом розтрати чужого майна ? водних біоресурсів, на суму понад 1 013 710 грн, шляхом зловживання службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 своїм службовим становищем на користь ФО-П ОСОБА_5 , із попередньою правовою кваліфікацією кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
Так, підставою для реєстрації даного кримінального провадження став Обґрунтований висновок НАЗК про виявлення ознак корупційного правопорушення від 27.02.2025 щодо вчинення службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_1 ) кримінального правопорушення.
Під час досудового розслідування встановлено, що в період з кінця 2021 року до початку 2022 року, начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 та фізична особа-підприємець ОСОБА_5 (далі ФО-П ОСОБА_5 ), діючи із корисливим мотивом, вступили у злочинну змову з метою незаконного заволодіння та подальшої реалізації вилучених під час виконання службових обов'язків працівниками ІНФОРМАЦІЯ_4 , а отриманий прибуток розділити між собою.
Так, 04.01.2022 між ІНФОРМАЦІЯ_1 (Передавач) від імені якого діяла ОСОБА_6 та ФОП ОСОБА_5 (Отримувач) укладено договір № 1 за яким передавач передає Отримувачу вилучені в процесі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів ресурсів та регулювання рибальства як незаконно добуті біоресурси, а Отримувач забезпечує відповідні умови зберігання та реалізує отримані від Передавача вилучені водні біоресурси на умовах Договору.
Відповідно до умов вищевказаного договору, вилучені водні біоресурси ІНФОРМАЦІЯ_1 передає ФОП ОСОБА_5 на безоплатній основі, а останній здійснює їх оцінку та реалізацію самостійно та на власний розсуд.
Згідно наданих ІНФОРМАЦІЯ_5 первинних документів починаючи з початку 2022 року по даний час ІНФОРМАЦІЯ_1 вказаному суб'єкту господарювання незаконно передало ФОП ОСОБА_5 водні біоресурси, в загальному обсязі понад 20 000 кг з яких: короп/сазан - 911 кг на суму 13, 5 тис. грн (середня вартість 14,9 грн/кг); карась - 6 500 кг на суму 38 тис. грн (6,32 грн/кг); лящ - 3 300 кг на суму 33 тис. грн (9,97 грн/кг); плітка - 3 075 кг на суму 26, 9 тис. грн ( 8,74 грн/кг), інших видів риб загальним обсягом 6 200 кілограмів.
В свою чергу, відповідно до Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.98 № 1340 (далі - Порядок № 1340), передбачено, що облік, зберігання, попередня оцінка, а також відповідальність за зберігання майна, зазначеного у
п. 1 цього Порядку, до передачі його для подальшого розпорядження відповідно до п. 9 цього ж Порядку покладаються на органи (суб'єкта господарювання), що здійснили вилучення або зберігають його.
Згідно з п.п. 11 п. 9 Порядку № 1340 незаконно добуті природні ресурси та виготовлена з них продукція, а також знаряддя незаконного добування природних ресурсів за рішенням комісії, створеної у відповідності цього ж Порядку, підлягають реалізації через відповідні торговельні підприємства.
При цьому відповідно до пп. 12 - 13 Порядку № 1340 на початку кожного року територіальні органи ІНФОРМАЦІЯ_6 із залученням органів, що вилучають та обліковують майно, визначають на конкурсній основі торговельні підприємства, яким доручається реалізація майна, з обов'язковим занесенням їх до Єдиного реєстру торговельних підприємств та організацій, який ведеться територіальними органами ІНФОРМАЦІЯ_6 . При цьому укладення таких угод з торговельними підприємствами на реалізацію майна здійснюється тільки після їх включення до Єдиного реєстру.
Виходячи із листа ІНФОРМАЦІЯ_6 № 67/5/99-00-13-03-05 від 03.01.2025,ФОП ОСОБА_5 у період з 2022 по 2024 роки не включався до Єдиного реєстру торговельних підприємств та організацій
Крім того, в абз. 1 п. 7 Порядку № 1340 встановлено, що оцінка майна, зазначеного в п. 1 цього Порядку, провадиться комісією, яка утворюється органом, що здійснив його вилучення, у складі представників територіальних органів ІНФОРМАЦІЯ_6 , органів (суб'єктів господарювання), що здійснили вилучення майна або зберігають його, фінансових органів та органів (суб'єктів господарювання), які здійснюватимуть розпорядження цим майном.
Згідно з п. 2 Методичних рекомендацій щодо проведення моніторингу цін на внутрішньому ринку рибної продукції, затверджених наказом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 10.02.2012 № 81 (далі - Методичні рекомендації), передбачено, що органи рибоохорони проводять моніторинг цін на внутрішніх продовольчих ринках у регіонах України шляхом самостійного періодичного відслідковування фактичних цін на рибопродукцію (без урахування цін у торговій мережі).
Встановлено, що на виконання положень Методичних рекомендацій службові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 у період 2022 - 2024 рр. до центрального апарату ІНФОРМАЦІЯ_1 з урахуванням проведених моніторингів щомісячно подавалась інформація про середні ціни на живу рибу на живу та охолоджену рибу на внутрішніх продовольчих ринках Полтавського регіону, які значно перевищували ціни, за якимим реалізовано вказану продукцію ФОП ОСОБА_5 .
За результатом аналізу отриманих матеріалів щодо вартості цін на водні біоресурси, які у період 2022 - 2024 років передано ІНФОРМАЦІЯ_1 вказаному суб'єкту господарської діяльності, встановлено суттєве заниження вказаним суб'єктом господарювання цін на водні біоресурси щодо внутрішньо ринкових цін на рибну продукцію Полтавського регіону (у т.ч. цін за даними ІНФОРМАЦІЯ_7 на окремі види).
При цьому відповідно до п. 14 Порядку № 1340 кошти, одержані від реалізації майна, продуктів його переробки, утилізації, мали бути перераховані до відповідного бюджету у строк, що становить не більш як сім банківських днів від дня продажу (передачі).
Відповідно до інформації ІНФОРМАЦІЯ_6 (лист № 67/5/99-00-13-03-05 від 03.01.2025) щодо перерахувань за вилучене майно (знарядь незаконного добування природних ресурсів та незаконно добутих природних ресурсів або продуктів), отримане від територіальних управлінь ІНФОРМАЦІЯ_1 , кошти від ФОП ОСОБА_5 за період 2021-2024 рр. не надходили.
30.04.2025 слідчими Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 від 22.04.2025 (у справі № 757/18402/25-к) проведено санкціонований обшук адміністративних приміщень ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_2 .
Так в ході вищевказаного обшуку встановлено, що частина первинних документів ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: акти виявлення та вилучення майна, власник якого не встановлений разом з накладними і актами приймання-передачі вилучених водних біоресурсів ФО-П ОСОБА_5 були вилучені 08.11.2022 в ході проведення в рамках кримінального провадження № 42022170000000046 (об'єднане із кримінальним провадженням № 62021170010000220) обшуку вказаного ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_7 .
31.01.2024 слідчим ТУ ДБР у м. Полтаві кримінальне провадження № 62021170010000220 закрито на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України.
Ураховуючи викладене, з метою повного, всебічного та об'єктивного дослідження всіх обставин вчиненого злочину, як цього вимагає стаття 9 КПК України, з метою проведення судової товарознавчої експертизи вартості рибопродукції, судової почеркознавчої експертизи, використання накладних та актів приймання-передачі як безпосередніх доказів злочинної діяльності, існує необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ) з можливістю їх вилучення, а саме до вилучених в ході обшуку від 08.11.2022 у кримінальному провадженні № 62021170010000220 у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 документів:
- картонна підшивка з назвою «акти виявлення та вилучення майна, власник якого не встановлений, січень-вересень 2022 року», в якій зберігається акти виявлення та вилучення майна, власник якого не встановлений, приймальні акти, розписки у прийнятті на зберігання вилученого майна, накладні, описи-оцінки знарядь, прошиту у картонну папку, яку опечатано представником володільця, на 316 аркушах;
- картонна підшивка з назвою «акти виявлення та вилучення майна, власник якого не встановлений, червень-жовтень 2022 року», в якій зберігається акти виявлення та вилучення майна, власник якого не встановлений, приймальні акти, розписки прийнятті на зберігання вилученого майна, накладні, описи-оцінки знарядь, прошиту у картонну папку, яку опечатано представником володільця, на 264 аркушах.
Володільцем вищевказаних документів на даний час є Територіальне управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві ( АДРЕСА_1 ), оскільки вищевказані документи до ІНФОРМАЦІЯ_1 не повертались.
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Згідно ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно ч. 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Як визначено у ч. 3 та ч. 4 ст. 132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням. Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Так, постановою старшого слідчого Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 від 20.06.2025 року призначено судову почеркознавчу експертизу.
Аналізуючи викладене, беручи до уваги, що в матеріалах кримінального провадження № 62021170010000220 від 08.11.2022, містяться відомості, які можуть мати суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, в інший спосіб довести обставини кримінального провадження неможливо, враховуючи позицію сторін, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання про надання доступу до документів є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 107, 132, 159, 160, 162, 163, 164, 166, 309 Кримінального процесуального кодексу України, -
Клопотання старшого слідчого Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей і документів при проведенні досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42025000000000177 від 05.03.2025, - задовольнити.
Надати слідчим Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, а саме до вилучених в ході обшуку від 08.11.2022 в кримінальному провадженні № 62021170010000220 у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ) з можливістю їх вилучення (здійснення їх виїмки), а саме:
- картонна підшивка з назвою «акти виявлення та вилучення майна, власник якого не встановлений, січень-вересень 2022 року», в якій зберігається акти виявлення та вилучення майна, власник якого не встановлений, приймальні акти, розписки у прийнятті на зберігання вилученого майна, накладні, описи-оцінки знарядь, прошиту у картонну папку, яку опечатано представником володільця, на 316 аркушах;
- картонна підшивка з назвою «акти виявлення та вилучення майна, власник якого не встановлений, червень-жовтень 2022 року», в якій зберігається акти виявлення та вилучення майна, власник якого не встановлений, приймальні акти, розписки прийнятті на зберігання вилученого майна, накладні, описи-оцінки знарядь, прошиту у картонну папку, яку опечатано представником володільця, на 264 аркушах.
Визначити строк дії ухвали тривалістю два місяці, який обраховувати з наступного дня за днем постановлення ухвали слідчим суддею.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Підготовлено в 2 примірниках:
Прим. 1 - справа № 757/31883/25-к
Прим. 2 - Старший слідчий Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3
Копія - Територіальне управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтава
15.07.2025 року