справа№380/12448/25
25 липня 2025 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Коморного Олександра Ігоровича розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та зобов'язання вчинити певні дії.
Обставини справи.
До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 з вимогами:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії з 01.12.2019 від грошового забезпечення визначеного у довідці від 06.06.2025 № 31/28/37-190 виданої Головним сервісним центром МВС Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 від грошового забезпечення визначеного у довідці від 06.06.2025 № 31/28/37-190, виданої Головним сервісним центром МВС Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях, з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ.
Вказує, що після скасування в судовому порядку пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 (рішенням у справі № 826/12704/18, яке набрало сили 19.11.2019), виникли підстави для перерахунку пенсії її померлого чоловіка з урахуванням всіх належних додаткових видів грошового забезпечення та премії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Уповноваженим органом - Регіональним сервісним центром Головного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ - було видано оновлену довідку від 23.03.2018 № 91-01240 про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року, яка включає ці додаткові види.
Позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з 01.12.2019 на підставі цієї довідки, однак отримаав відмову з мотивів відсутності відповідного рішення Кабінету Міністрів України про умови та порядок такого перерахунку. Позивач вважає відмову протиправною.
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у відзиві на позовну заяву проти її задоволення заперечив. Стверджує, що перерахунок пенсій проводиться лише на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. На думку відповідача, скасування судом пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 103 не створює автоматично підстав для перерахунку за минулий період без нового відповідного рішення Уряду.
Вважає, що довідка Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ видана не в рамках процедури, передбаченої Порядком проведення перерахунку пенсій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, і сама по собі не є підставою для перерахунку. Просить відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою від 20 червня 2025 року відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Відзив відповідачем подано. Інших заяв по суті справи від сторін не надходило.
Суд, дослідивши позовну заяву, відзив на неї, додані до них докази та матеріали справи, оцінивши їх у сукупності, всебічно, повно та об'єктивно встановивши обставини справи, надав їм правову оцінку та
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262).
Головним сервісним центром МВС Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях видано довідку від 06.06.2025 № 31/28/37-190 та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із супровідним листом від 06.06.2025 № 31/28/37/H-4912/05-2025-4764-2025 про розмір грошового забезпечення позивача.
Позивач звернувся до Головного управління з проханням прийняти для перерахунку пенсії довідку від 06.06.2025 № 31/28/37-190 про розмір грошового забезпечення, яка направлена Головним сервісним центром МВС Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях.
Листом від 11.06.2025 № 1300-5203-8/78389 Головне управління відмовило позивачу у перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що підстави для проведення перерахунку пенсії відповідно до оновленої довідки відсутні.
Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, та вирішуючи справу по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступних міркувань та норм чинного законодавства України.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави (стаття 6 Кодексу адміністративного судочинства України). Цей принцип вимагає від держави діяти у передбачуваний та послідовний спосіб, поважати законні очікування осіб та забезпечувати ефективний захист їхніх прав.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Цей фундаментальний принцип означає, що відповідач, як орган Пенсійного фонду України, при вирішенні питання про перерахунок пенсії позивача мав суворо дотримуватися норм чинного законодавства, що регулює пенсійне забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Право громадян на соціальний захист, що включає право на пенсійне забезпечення, гарантоване статтею 46 Конституції України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ (міліції), визначаються спеціальним Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262). Цей Закон має на меті реалізацію конституційного права на державне пенсійне забезпечення для вказаної категорії осіб та встановлює єдність умов і норм такого забезпечення.
Стаття 43 Закону № 2262 визначає складові грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія. Для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейських застосовуються норми цієї статті з урахуванням специфіки їх грошового забезпечення. Частина третя статті 43 Закону № 2262 передбачає, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Стаття 63 Закону № 2262 встановлює загальне правило щодо перерахунку раніше призначених пенсій: усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Стаття 51 Закону № 2262 встановлює строки перерахунку призначених пенсій і передбачає, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Кабінет Міністрів України, реалізуючи свої повноваження, прийняв постанову від 13.02.2008 № 45, якою затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45). Цей Порядок деталізує процедуру взаємодії між пенсійними органами та уповноваженими органами (Міністерствами, відомствами), які видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку. Пункт 3 Порядку № 45 передбачає, що саме на підставі списків від пенсійних органів, уповноважені органи (для колишніх працівників міліції - відповідні структури Міністерства внутрішніх справ) готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, та подають їх до головних управлінь Пенсійного фонду України.
З набранням чинності Законом України «Про Національну поліцію» та Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988), яка встановила нові розміри та склад грошового забезпечення поліцейських, виникли підстави для перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції з урахуванням грошового забезпечення за прирівняними посадами поліцейських.
Кабінет Міністрів України постановою від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) встановив провести такий перерахунок з 01 січня 2016 року. Однак, пунктом 3 Постанови № 103 та змінами до пункту 5 і Додатку 3 Порядку № 45, внесеними цією ж Постановою № 103, було фактично обмежено склад грошового забезпечення, який враховувався при такому перерахунку, шляхом виключення з нього певних щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які передбачені Постановою № 988 та статтею 43 Закону № 2262.
Саме цей пункт 3 Постанови № 103 був предметом судового оскарження і рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/12704/18 від 14.05.2019, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, був визнаний протиправним та скасований. Це судове рішення набрало законної сили 19 листопада 2019 року.
Скасування судом пункту 3 Постанови № 103, який обмежував склад грошового забезпечення для перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції, означає, що з дати набрання чинності відповідним судовим рішенням (19.11.2019) єдиним нормативно-правовим актом, що визначає склад та розміри грошового забезпечення поліцейських (до якого прирівнюються посади колишніх працівників міліції) для цілей перерахунку пенсії, є Постанова № 988. Відповідно, пенсійні органи зобов'язані здійснювати перерахунок пенсій на підставі довідок уповноважених органів, що видані з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених Постановою № 988 та статтею 43 Закону № 2262.
Суд відхиляє аргумент відповідача про те, що для проведення перерахунку пенсії після скасування пункту 3 Постанови № 103 необхідне прийняття Кабінетом Міністрів України нового окремого рішення про умови, порядок та розміри перерахунку. Ця позиція суперечить висновкам Верховного Суду, викладеним, зокрема, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19. Хоча ця справа стосувалася перерахунку пенсій військовослужбовцям Збройних Сил України після скасування пунктів 1, 2 Постанови № 103, її принципові висновки щодо наслідків скасування судом незаконних положень постанов Кабінету Міністрів України є застосовними і до спірних правовідносин за аналогією.
Верховний Суд вказав, що визнання судом нечинними окремих пунктів урядової постанови саме по собі створює підстави для перерахунку пенсії відповідно до норм закону, дію яких фактично було відновлено таким судовим рішенням, без необхідності очікування додаткових рішень Уряду. Обов'язок провести перерахунок виникає у пенсійного органу на підставі закону (стаття 63 Закону № 2262) та належним чином оформленої довідки компетентного органу.
У даній справі компетентним органом - Регіональним сервісним центром Головного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ - було видано довідку від 06.06.2025 № 31/28/37-190 про розмір грошового забезпечення позивача станом на листопад 2019 року, яка, як стверджує позивач, включає всі належні складові відповідно до Постанови № 988.
Відповідач не заперечував ані компетенцію органу, що видав довідку, ані правильність зазначених у ній сум грошового забезпечення по суті. Його відмова ґрунтується виключно на відсутності нового рішення Кабінету Міністрів України.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 45, довідки про розмір грошового забезпечення, підготовлені уповноваженими органами, подаються головним управлінням Пенсійного фонду України. Отримання такої довідки є підставою для пенсійного органу для проведення перерахунку пенсії. Відмова відповідача здійснити перерахунок на підставі отриманої належної довідки є протиправною бездіяльністю.
Щодо дати, з якої має бути проведено перерахунок, суд зазначає наступне. Відповідно до частини третьої статті 51 Закону № 2262, перерахунок пенсій провадиться з дати виникнення права на нього. Право на перерахунок пенсії з урахуванням всіх складових грошового забезпечення за Постановою № 988 виникло з моменту усунення незаконних обмежень, встановлених пунктом 3 Постанови № 103, тобто з дати набрання законної сили рішенням суду у справі № 826/12704/18 - 19 листопада 2019 року.
Відповідно до загального правила, перерахунок здійснюється з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Отже, право на перерахунок пенсії у позивача виникло з 01 грудня 2019 року. Ця позиція узгоджується з висновками Верховного Суду (наприклад, постанова від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а).
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів правомірності своєї бездіяльності щодо не проведення перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019 на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 06.06.2025 № 31/28/37-190.
Згідно зі статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
На підставі викладеного, суд доходить висновку, що відмова Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у перерахунку пенсії позивача з 01 грудня 2019 року на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 06.06.2025 № 31/28/37-190 є протиправною.
Позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання його здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019 на підставі зазначеної довідки є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Оскільки Позивач звільнений від сплати судового збору, питання про його розподіл не вирішується.
Керуючись статтями 2, 5, 6, 7, 8, 9, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України,
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії з 01.12.2019 від грошового забезпечення визначеного у довідці від 06.06.2025 № 31/28/37-190 виданої Головним сервісним центром МВС Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016; ЄДРПОУ 13814885) здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) від грошового забезпечення визначеного у довідці від 06.06.2025 № 31/28/37-190, виданої Головним сервісним центром МВС Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях, з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення та урахуванням виплачених сум.
4. Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 25 липня 2025 року.
Суддя Коморний О.І.