Ухвала від 28.07.2025 по справі 360/7622/21

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником

28 липня 2025 року м. ДніпроСправа № 360/7622/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., перевіривши матеріали заяви ОСОБА_1 про зміну сторони у виконавчому листі по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 22 липня 2025 року надійшла заява ОСОБА_1 про зміну сторони у виконавчому листі по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області (далі - УПСЗН Рубіжанської міської ради) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування заяви зазначено, що заявником 12 травня 2025 року до Управління соціального захисту населення Рубіжанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (далі - УСЗН Рубіжанської МВА) направлено заяву з проханням виконати рішення суду по справі № 360/7622/21. Листом від 15 травня 2025 року № 711/1 заявника повідомлено, що з метою забезпечення реалізації державної політики у сфері соціального захисту населення Рубіжанської міської територіальної громади Сєвєродонецького району Луганської області розпорядженням начальника військової адміністрації від 11 травня 2022 року № 9 утворено юридичну особу публічного права - Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (код ЄДРПОУ 44774928), яке не є правонаступником УПСЗН Рубіжанської міської ради, оскільки за законодавством правонаступництво передбачається у разі реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення). З 01 травня 2023 року Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області перейменоване в Управління соціального захисту населення Рубіжанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області.

У зв'язку з наведеними обставинами заявник просив замінити сторону у виконавчому листі (боржника) з УПСЗН Рубіжанської міської ради (код ЄДРПОУ 03196860) на УСЗН Рубіжанської МВА (код ЄДРПОУ 44774928).

Ухвалою від 22 липня 2025 року заяву призначено до розгляду на 28 липня 2025 року у письмовому провадженні (без повідомлення учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи); запропоновано УСЗН Рубіжанської МВА надати до суду у строк до 25 липня 2025 року пояснення щодо заяви про заміну сторони виконавчого провадження.

Від УСЗН Рубіжанської МВА 25 липня 2025 року до суду надійшли пояснення із запереченнями проти заміни боржника у виконавчому листі мотивовані тим, що підставою для переходу адміністративної компетенції від одного суб'єкта владних повноважень до іншого (набуття адміністративної компетенції) є події, що відбулися із суб'єктом владних повноважень. Між тим, УПСЗН Рубіжанської міської ради не ліквідовано та не реорганізовано, тобто залишається самостійним суб'єктом владних повноважень, який є відповідачем по справі та боржником у виконавчому провадженні. Таким чином, утворення УСЗН Рубіжанської МВА як тимчасового органу, який виконує владні повноваження у сфері соціального захисту, не є підставою для заміни боржника у виконавчому провадженні.

Розглянувши заяву про заміну сторони виконавчого провадження, дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 31 січня 2022 року у справі № 360/7622/21, яке набрало законної сили 04 березня 2022 року, позов ОСОБА_1 до УПСЗН Рубіжанської міської ради про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково; визнано протиправною бездіяльність УПСЗН Рубіжанської міської ради щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком; зобов'язано УПСЗН Рубіжанської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

За даними КП «ДСС» Луганським окружним адміністративним судом ОСОБА_1 04 червня 2025 року видано виконавчий лист по справі № 360/7662/21 про зобов'язання УПСЗН Рубіжанської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.

Ухвалою суду від 26 червня 2025 року поновлено ОСОБА_1 пропущений строк для пред'явлення виконавчого листа по адміністративній справі № 360/7622/21 до виконання на три роки після набрання ухвалою суду законної сили.

Згідно з частинами першою та другою статті 4 Закону України від 12.05.2015 № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» (далі - Закон № 389-VIII) на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи - військові адміністрації. Рішення про утворення військових адміністрацій приймається Президентом України за поданням обласних державних адміністрацій або військового командування.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 10 Закону № 389-VIII у разі утворення військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) Верховна Рада України за поданням Президента України може прийняти рішення про те, що у період дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування начальник військової адміністрації, крім повноважень, віднесених до його компетенції цим Законом, здійснює повноваження сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету, сільського, селищного, міського голови.

Відповідно до статті 21 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280/97-ВР) обмеження прав територіальних громад на місцеве самоврядування згідно з Конституцією та законами України може бути застосоване лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану.

Згідно з пунктом 3 частини першої статті Закону № 280/97-ВР повноваження селищної ради можуть бути достроково припинені у випадках, передбачених законами України «Про військово-цивільні адміністрації», «Про правовий режим воєнного стану».

Частиною п'ятою статті 78 Закону № 280/97-ВР встановлено, що повноваження міської ради за наявності підстав, передбачених пунктом 3 частини першої цієї статті, достроково припиняються з дня набрання чинності актом Президента України про утворення відповідної військово-цивільної, військової адміністрації.

Указом Президента України від 31.03.2022 № 192/2022 «Про утворення військових адміністрацій населених пунктів Луганської області» утворено Рубіжанську міську військову адміністрацію Сєвєродонецького району Луганської області.

Розпорядженням начальника Рубіжанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області від 11 травня 2022 року № 9 утворено юридичну особу публічного права Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (код ЄДРПОУ 44774928), про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Реєстр) 13 червня 2022 року внесено відповідний запис.

Згідно з інформацією з Реєстру 01 травня 2023 року внесено запис про перейменування Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області на Управління соціального захисту населення Рубіжанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області.

З огляду на вище наведені обставини, суд дійшов висновку, що з утворенням УСЗН Рубіжанської МВА призупинилися повноваження УПСЗН Рубіжанської міської ради, яка виступає відповідачем (боржником) у цій справі.

Під публічним правонаступництвом у сфері управлінської діяльності органів державної влади слід розуміти повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції; це вступ у чинні адміністративно - правові відносини нового суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) на місце суб'єкта, що або припинив своє існування або повністю чи частково позбувся адміністративної компетенції.

У межах вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження, судом встановлено, що повноваження УПСЗН Рубіжанської міської ради тимчасово, на період дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування, повністю перейшли до УСЗН Рубіжанської МВА.

Таким чином, оскільки вищевказаними нормами адміністративного права врегульовані умови та порядок передання адміністративної компетенції від УПСЗН Рубіжанської міської ради до УСЗН Рубіжанської МВА, суд дійшов висновку, що відбулося фактичне (компетенційне) адміністративне правонаступництво.

Отже, в спірних правовідносинах належним боржником є УСЗН Рубіжанської МВА, як правонаступник УПСЗН Рубіжанської міської ради.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 3 Закону України від 02.06.2016 № 1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 1404-VIII) відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Абзацом першим частини п'ятої статті 15 Закону № 1404-VIII визначено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Відповідно до частини першої статті 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Відповідно до частини четвертої статті 379 КАС України положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Отже, враховуючи наведені вище обставини, суд вважає за необхідне задовольнити заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження.

Керуючись статтями 241, 243, 248, 256, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Задовольнити заяву ОСОБА_1 про зміну сторони у виконавчому листі по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії.

Замінити у виконавчому листі, виданому Луганським окружним адміністративним судом 04 червня 2025 року по справі № 360/7622/21, боржника з Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області (код ЄДРПОУ 03196860) на правонаступника - Управління соціального захисту населення Рубіжанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (місцезнаходження: 93010, Луганська область, Сіверськодонецький район, місто Рубіжне, вулиця Руденко, будинок 7, код ЄДРПОУ 44774928).

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

СуддяК.О. Пляшкова