про передачу адміністративної справи з
одного адміністративного суду до іншого
м. Вінниця
28 липня 2025 р. Справа № 120/10365/25
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Воробйова Інна Анатоліївна, розглянувши матеріали:
за позовом: ОСОБА_1
до: Гайсинського районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області
про: визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Гайсинського районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення.
Ознайомившись із поданою заявою доходжу висновку, що вона не підсудна Вінницькому окружному адміністративному суду, виходячи з наступного.
Розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів визначає стаття 20 КАС України.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Так, предметом оскарження у поданому позові є постанова про накладення адміністративного стягнення, якою позивача притягнуто до адміністративної відповідальності в порядку КпУАП .
Враховуючи, що предметом оскарження є рішення суб'єкта владних повноважень у справі про притягнення до адміністративної відповідальності, доходжу висновку, що дана справа предметно не підсудна Вінницькому окружному адміністративному суду.
Порушення правил юрисдикції адміністративних судів є підставою для скасування судового рішення.
Визначаючись щодо процесуальних підстав для передачі справи, суд виходить з наступного.
Процесуальним законодавством не визначено наслідки подання позовної заяви із порушенням предметної юрисдикції, відтак, суд застосовує аналогію закону.
Так, відповідно до частини першої статті 29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) ішого суду.
Згідно частин другої, третьої статті 30 КАС України, адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Враховуючи, що предметом оскарження є рішення суб'єкта владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності, справа предметно підсудна місцевому загальному суду як адміністративному, вважаю за необхідне передати її на розгляд Могилів - Подільському міськрайонному суду Вінницької області як адміністративному (за місцем проживання позивача) .
Керуючись ст.ст. 29, 248, 256, 294 КАС України, -
Передати матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Гайсинського районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області про визнання протиправною та скасування постанови до Могилів - Подільського міськрайонного суду Вінницької області як адміністративного.
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Воробйова Інна Анатоліївна