Постанова від 24.07.2025 по справі 127/21207/25

Справа № 127/21207/25

Провадження № 3/127/4458/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2025 рокум. Вінниця

Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Іщук Т. П., розглянувши матеріали, які надійшли від Вінницької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , солдата резерву взводу резерву осіб рядового складу роти резерву осіб рядового складу військової частини НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-15 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про вчинення військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП, від 27 червня 2025 року 14 червня 2025 року близько 08.30 год солдат ОСОБА_1 самовільно залишив Вінницьку міську клінічну лікарню №1, що знаходиться у місті Вінниці, де з 10 червня 2025 року перебував на лікуванні, та убув до міста Могилів-Подільського Вінницької області. 16 червня 2025 року о 17.00 год солдат ОСОБА_1 повернувся до військової частини НОМЕР_1 . Тобто солдат ОСОБА_1 у період з 08.30 год 14 червня 2025 року до 17.00 год 16 червня 2025 року перебував поза межами місця служби (лікарні або військової частини) та проводив час на власний розсуд в АДРЕСА_1 . Дозволу на самовільне залишення місця служби та перебування поза її межами солдат ОСОБА_1 у командування військової частини НОМЕР_1 не питав та такий дозвіл не отримував, тобто вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що він попередив медсестру про необхідність залишити лікарню.

Вислухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.172-15 КУпАП слід закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення, з таких підстав.

Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно з ст.10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Адміністративна відповідальність за ч.2 ст.172-15КУпАП настає за недбале ставлення військової службової особи до військової служби в умовах особливого періоду.

З об'єктивної сторони правопорушення, передбачене ч.2 ст. 172-15 КУпАП, характеризується суспільно-небезпечною бездіяльністю у вигляді недбалого ставлення до служби. Недбале ставлення до служби означає невиконання або неналежне виконання військовою службовою особою своїх службових обов'язків через недбале чи несумлінне ставлення до них. При цьому, якщо особа не мала реальної можливості взагалі проявити ставлення до своїх службових обов'язків, то не можна говорити про те, що воно було недбалим чи несумлінним (хвороба, відсутність досвіду, нетривалість служби). Недбале ставлення військової службової особи до своїх службових обов'язків характеризує, перш за все, об'єктивну сторону вчиненого і виявляється в тому, що за наявності в особи реальної можливості діяти так, як того вимагають інтереси служби, винний або взагалі не діє, не виконує службові обов'язки, або хоча і діє, але виконує ці обов'язки неналежним чином, не відповідно до закону або відповідно до нього, проте неякісно, неточно, неповно, несвоєчасно, поверхово, у протиріччя з установленим порядком і тією обстановкою, що склалася, тощо.

Верховний Суд України у своїй постанові від 21.05.2021 року справі № 185/12161/15-к вказав, що при встановленні недбалого ставлення до військової служби у формі невиконання службових (посадових) обов'язків необхідно встановити, що винний зобов'язаний був вчинити ті дії, невиконання яких ставиться йому за вину. Військова службова особа може відповідати за недбале ставлення до військової служби лише у тому випадку, коли вона не тільки повинна була через свій службовий обов'язок виконати ті чи інші дії, але й могла, тобто мала реальну можливість виконати їх належним чином. Якщо військова службова особа перебувала у таких умовах, за яких не мала фактичної можливості належно виконати свої службові (посадові) обов'язки, то відповідальність за недбале ставлення до військової служби виключається..

Диспозиція статті 172-15 КУпАП містить спеціальний суб'єкт адміністративного правопорушення, як військова службова особа. Поняття «військової службової особи» міститься в примітці до статті 172-13 КУпАП. Під військовими службовими особами розуміються військові начальники, а також інші військовослужбовці, які обіймають постійно чи тимчасово посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або виконують такі обов'язки за спеціальним дорученням повноважного командування.

Матеріали справи свідчать про те, що солдат ОСОБА_1 є солдатом резерву взводу резерву осіб рядового складу роти резерву осіб рядового складу військової частини НОМЕР_1 відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 25 травня 2025 року. Будь-яких відомостей про те, що останній займає посади або виконує обов'язки, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, матеріали справи не містить. Тобто солдат ОСОБА_1 не має статусу військової службової особи та не є суб'єктом правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП,

Отже, само по собі самовільне залишення солдатом ОСОБА_1 місця служби та перебування поза її межами у період з період з 08.30 год 14 червня 2025 року до 17.00 год 16 червня 2025 року не містить складу правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.

Згідно п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Оскільки в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.

На підставі викладеного, керуючись ч.2 ст. 172-15, ст. 247, 283, 284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-15 КУпАП, закрити за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: