Рішення від 22.07.2025 по справі 912/1348/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,

тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2025 рокуСправа № 912/1348/25

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Коваленко Н.М.

при секретарі судового засідання Пастуховій А.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу №912/1348/25 від 26.05.2025

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Світловодськпобут" (далі - ТОВ "Світловодськпобут"), код ЄДР 31678853, вул. Сковороди Григорія, 2А, м. Світловодськ, Олександрійський район, Кіровоградська область, 27500

до відповідача: Управління житлово-комунального господарства Світловодської міської ради (далі - УЖКГ Світловодської міської ради), код ЄДР 26240718, вул. Героїв України, 4, м. Світловодськ, Кіровоградська область, 27501

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Світловодської міської ради, код ЄДР 35825788, вул. Героїв України, 14, м. Світловодськ, Олександрійський р-н, Кіровоградська обл., 27501

про стягнення 139 051,11 грн,

ПРЕДСТАВНИКИ:

від позивача (в режимі відеоконференції) - адвокат Солдатенко Е.С., ордер на надання правничої допомоги серія ВІ №1305426 від 29.05.2025;

від відповідача - участі не брали;

від третьої особи - участі не брали.

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява ТОВ "Світловодськпобут" до УЖКГ Світловодської міської ради з вимогами:

1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.

2. Залучити до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Світловодську міську раду Кіровоградської області (27501, Кіровоградська обл., Олександрійський р-н, м. Світловодськ, вул. Героїв України, 14, код ЄДРПОУ 35825788).

3. Винести рішення, яким стягнути з Управління житлово-комунального господарства Світловодської міської ради (27500, Кіровоградська обл., Олександрійський р-н., м. Світловодськ, вул. Героїв України, 4, ЄДРПОУ 26240718) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Світловодськпобут" (27500, Кіровоградська обл., Олександрійський р-н, м. Світловодськ, вул. Григорія Сковороди, 2А, код ЄДРПОУ 31678853) заборгованість за надання послуги з постачання теплової енергії за періоди - листопад 2022 року - березень 2023 року, листопад 2023 року - березень 2024 року, листопад 2024 - березень 2025 року у приміщення, розташоване в будинку №8 по вулиці Амосова Миколи міста Світловодська в сумі 118 123,50 грн. (Сто вісімнадцять тисяч сто двадцять три гривні 50 копійок) основного боргу, 13 173,18 грн. (Тринадцять тисяч сто сімдесят три гривні 18 копійок) інфляційних втрат, 3% річних - 3744,99 грн. (Три тисячі сімсот сорок чотири гривні 99 копійок) та пені - 4009, 44 грн. (Чотири тисячі дев'ять гривень 44 копійки), а всього 139 051,11 грн. (Сто тридцять дев'ять тисяч п'ятдесят одну гривню 11 копійок).

4. Стягнути з Управління житлово-комунального господарства Світловодської міської ради (27500, Кіровоградська обл., Олександрійський р-н., м. Світловодськ, вул. Героїв України, 4, ЄДРПОУ 26240718) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Світловодськпобут" (27500, Кіровоградська обл., м. Світловодськ, вул. Григорія Сковороди, 2А, код ЄДРПОУ 31678853) судові витрати, які поніс позивач у зв'язку із розглядом справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач не виконує своїх обов'язків, визначених законодавством, не здійснює сплату за отримані послуги з постачання теплової енергії по виставленим рахункам, акти про надані послуги відповідач не підписав та повернув зазначаючи, що вказані послуги повинна оплачувати Світловодська міська рада як власник даного приміщення, у нього відсутні планові призначення на здійснення видатків на оплату вказаних послуг та ухиляється від покладеної на нього відповідальності.

Заборгованість відповідача за період листопад 2022 - березень 2023 року, листопад 2023 - березень 2024 року, листопад 2024 року - березень 2025 року з основного боргу за спожиту послугу з постачання теплової енергії до вільного приміщення по вулиці Миколи Амосова, 8 становить - 118 123,50 грн.

Ухвалою від 26.05.2025 господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі №912/1348/25, ухвалив справу №912/1348/25 розглядати за правилами спрощеного позовного провадження, судовий розгляд призначив на 24.06.2025 - 11:00, клопотання позивача, викладене у п. 2. прохальної частини позовної заяви, задовольнив, залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Світловодську міську раду, встановив учасникам справи строки для подання заяв по суті справи.

Документ в електронному вигляді "Ухвала про відкриття провадження" від 26.05.25 по справі №912/1348/25 (суддя Коваленко Н.М.) було надіслано одержувачу Управління житлово-комунального господарства Світловодської міської ради ІПН/ЄДРПОУ 26240718 в його електронний кабінет; документ доставлено до електронного кабінету: 26.05.25 17:24, що підтверджується довідкою Господарського суду Кіровоградської області про доставку електронного листа.

Відповідач не скористався своїм правом на подання до суду відзиву на позов.

Відповідно до ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

04.06.2025 до господарського суду через систему "Електронний суд" від Світловодської міської ради надійшло клопотання №б/н від 04.06.2025 про розгляд справи без участі представника третьої особи - Світловодської міської ради Кіровоградської області, керуючись статтями 42, 169, 170 Господарського процесуального кодексу України, розглянути справу №912/1348/25 без участі представника Світловодської міської ради Кіровоградської області; у вирішенні цього питання покладається на розсуд суду та просить прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства.

Протокольною ухвалою від 24.06.2025 на підставі ст. 216 ГПК України оголошено перерву в судовому засіданні до 22.07.2025 об 11:00 год.

21.07.2025 до господарського суду через систему "Електронний суд" від позивача надійшло клопотання №б/н від 21.07.2025 долучити до матеріалів справи та врахувати у якості доказів нарахування вартості послуги з постачання теплової енергії, поставленої у вільне приміщення, яке знаходиться за адресою вул. Миколи Амосова (Павлова), 8 деталізоване (листопад 2022 - березень 2023 рр) та нарахування вартості послуги з постачання теплової енергії, поставленої у вільне приміщення, яке знаходиться за адресою вул. Миколи Амосова (Павлова), 8 деталізоване (листопад 2023 - березень 2025 рр).

Відповідач та третя особа повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, що підтверджується довідками Господарського суду Кіровоградської області про доставку електронного листа, які містяться в матеріалах справи.

Згідно з ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 202 ГПК України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи, зокрема, у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

З огляду на викладене, враховуючи відсутність підстав для відкладення розгляду справи, господарський суд розглядає справу по суті в судовому засіданні 22.07.2025 за відсутності представників відповідача та третьої особи.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, наполягав на їх задоволенні.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд встановив такі обставини та відповідні їм правовідносини сторін.

Виконавцем комунальної послуги з постачання теплової енергії у місті Світловодськ в опалювальний період 2022-2023 роки визначено ТОВ "Світловодськпобут", що підтверджується: рішенням виконавчого комітету Світловодської міської ради від 14.10.2022 №590 "Про початок опалювального періоду 2022-2023 року"; рішенням виконавчого комітету Світловодської міської ради від 10.03.2023 №109 "Про закінчення опалювального періоду 2022-2023 року".

Виконавцем комунальної послуги з постачання теплової енергії у місті Світловодськ в опалювальний період 2023-2024 роки визначено ТОВ "Світловодськпобут", що підтверджується: рішенням виконавчого комітету Світловодської міської ради від 13.10.2023 №687 "Про початок опалювального періоду 2023-2024 років"; рішенням виконавчого комітету Світловодської міської ради від 22.03.2024 №286 "Про закінчення опалювального періоду 2023-2024 року".

Виконавцем комунальної послуги з постачання теплової енергії у місті Світловодськ в опалювальний період 2024-2025 роки визначено ТОВ "Світловодськпобут", що підтверджується: рішенням виконавчого комітету Світловодської міської ради від 11.10.2024 №1035 "Про початок опалювального періоду 2024-2025 років"; рішенням виконавчого комітету Світловодської міської ради від 14.03.2025 №194 "Про закінчення опалювального періоду 2024-2025 років".

За твердженням позивача, здійснюючи повноваження виконавця послуги з постачання теплової енергії надавав відповідну послугу з постачання теплової енергії у нежитлове приміщення площею 95,8 кв. м. (площа визначена в акті приймання-передачі комунального майна від 01.02.2022), (уточнена площа 99,5 кв.м, зазначена у рішенні виконавчого комітету Світловодської міської ради №477 від 09.09.2022, договорі оренди №594 від 23.03.2023), розташоване у багатоквартирному будинку №8 по вулиці Миколи Амосова (колишня назва -Павлова) в місті Світловодськ.

Вказане нежитлове приміщення було вільним з 01.02.2022 по кінець березня 2023 року та після 14.04.2023.

Нежитлове приміщення у багатоквартирному будинку №8 по вулиці Миколи Амосова в місті Світловодськ є об'єктом комунальної власності територіальної громади м. Світловодськ, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 17.08.2016.

21.08.2024 ТОВ "Світловодськпобут" отримало рішення Світловодської міської ради №477 від 09.09.2022, згідно якого вищевказане приміщення передано безоплатно з балансу КП "Житлосервіс 2012" на баланс Управління житлово-комунального господарства Світловодської міської ради та закріплено за Управлінням на праві господарського відання (п. 2, 3 рішення та п. 91 додатку №2).

Багатоквартирний будинок №8 по вулиці Амосова Миколи в місті Світловодську забезпечується тепловою енергією від системи централізованого теплопостачання, що підтверджується звітами за спожиту теплову енергію згідно показань побудинкового приладу обліку теплової енергії за листопад 2024 року - березень 2025, довідкою технічною характеристикою на будівлі, які знаходяться на ОСББ, (ЖБК) ОСББ "МАЯК - 2016" та теплозабезпечення яких здійснюється від системи централізованого теплопостачання СП ТОВ "Світловодськпобут" станом на 01.09.2020.

Станом на 01 грудня 2021 року фізичними, юридичними особами, у тому числі, які є власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку №8 по вулиці Миколи Амосова не прийнято рішення про модель організації договірних відносин з виконавцем комунальної послуги з постачання теплової енергії.

Фактом приєднання споживача до умов договору (акцептування договору), є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання, сплата рахунку за надану послугу, факт отримання послуги.

За твердженням позивача, факт отримання послуги з постачання теплової енергії у нежитлове приміщення, що розташоване в багатоквартирному житловому будинку в м. Світловодську підтверджується звітами за спожиту теплову енергію згідно показань побудинкового приладу обліку теплової енергії за листопад 2024 року - березень 2025 року та довідкою технічною характеристикою.

Відповідно до положення про Управління житлово-комунального господарства Світловодської міської ради:

- Управління житлово-комунального господарства Світловодської міської ради (далі - Управління) є виконавчим органом Світловодської міської ради, утворюється нею, підконтрольне Світловодській міській раді та голові, є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахункові рахунки в органах Державного казначейства України (п. п. 1, 2, 5 розділу І);

- метою діяльності Управління є забезпечення реалізації державної політики у сфері житлово-комунального господарства щодо утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, житлової політики, теплоенергетики, водопостачання та водовідведення, благоустрою, ритуального обслуговування (п. 1 розділу ІІ);

- Управління має право укладати цивільні та господарські договори, від свого імені, вчиняти інші правочини, набувати майнових та особистих немайнових прав, нести обов'язки. Бути позивачем та відповідачем у господарському, адміністративному або третейському суді. Управління володіє і користується майном, переданим йому Світловодською міською радою, на праві оперативного управління (п. 5, 6 розділу V).

ТОВ "Світловодськпобут" розпочинає та закінчує опалювальні періоди відповідно до рішень виконавчого комітету Світловодської міської ради та наказів по підприємству, наказ ТОВ "Світловодськпобут" №41 від 31.10.2022 "Про початок опалювального періоду 2022-2023 р.р."; наказ ТОВ "Світловодськпобут" №11 від 31.03.2023 "Про закінчення опалювального періоду 2022-2023 р.р."; наказ ТОВ "Світловодськпобут" №52 від 01.11.2023 "Про початок опалювального періоду 2023-2024 рр."; наказ ТОВ "Світловодськпобут" №9 від 29.03.2024 "Про закінчення опалювального періоду 2023-2024 р.р."; наказ ТОВ "Світловодськпобут" №49 від 01.11.2024 "Про початок опалювального періоду 2024-2025 рр.", наказ ТОВ "Світловодськпобут" №8 від 26.03.2025 "Про початок опалювального періоду 2024-2025 рр.".

Підприємство проводить нарахування відповідно до рішення виконавчого комітету Світловодської міської ради про встановлення тарифів, а саме: рішення виконавчого комітету Світловодської міської ради від 26.10.2022 №607 "Про встановлення ТОВ "Світловодськпобут" тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання"; рішення виконавчого комітету Світловодської міської ради від 13.10.2023 №691 "Про встановлення ТОВ "Світловодськпобут" тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання"; рішення виконавчого комітету Світловодської міської ради від 11.10.2024 №1051 "Про встановлення ТОВ "Світловодськпобут" тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання"; рішення виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області від 27.01.2025 №51 "Про встановлення ТОВ "Світловодськпобут" скоригованих тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання".

Отже, положеннями чинного законодавства та положеннями договору встановлено такі строки оплати послуг з постачання теплової енергії за відповідні періоди: листопад 2022 року - до 31 грудня 2022 року, грудень 2022 року - до 31 січня 2023 року, січень 2023 року - до 29 лютого 2023 року, лютий 2023 року - до 31 березня 2023 року, березень 2023 року - до 30 квітня 2023 року, листопад 2023 року - до 31 грудня 2023 року, грудень 2023 року - до 31 січня 2024 року, січень 2024 року - до 29 лютого 2024 року, лютий 2024 року - до 31 березня 2024 року, березень 2024 року - до 30 квітня 2024 року, листопад 2024 року - до 31 грудня 2024 року, грудень 2024 року - до 31 січня 2025 року, січень 2025 року - до 28 лютого 2025 року, лютий 2025 року - до 31 березня 2025 року, березень 2025 року - 30 квітня 2025 року.

За твердженням позивача, відповідач не виконує своїх обов'язків, визначених законодавством, не здійснює сплату за отримані послуги з постачання теплової енергії по виставленим рахункам, акти про надані послуги відповідач не підписав та повернув зазначаючи, що вказані послуги повинна оплачувати Світловодська міська рада як власник даного приміщення, у нього відсутні планові призначення на здійснення видатків на оплату вказаних послуг (електронні копії листа №1541/з від 23.12.2024, рахунку - фактури №252 за листопад 2024 року, акту здавання приймання послуги №93, №93/1, листа від 12.05.2025, рахунку фактури №84 за лютий 2025 р., акту здавання - приймання послуги №91 (за лютий 2025 р.), рахунку фактури №84 за січень 2025 р., акту здавання - приймання послуги №93 (за січень 2025 р.), листа від 22.01.2025 р., рахунку фактури №84 за грудень 2024 р., акту здавання - приймання послуги №93 (за грудень 2024 р), листа від 29.04.2025 р., рахунку фактури №84 за березень 2025 р., акту здавання - приймання послуги №91 (за березень 2025 р.) та ухиляється від покладеної на нього відповідальності.

Заборгованість відповідача за період листопад 2022 - березень 2023 року, листопад 2023 - березень 2024 року, листопад 2024 року - березень 2025 року з основного боргу за спожиту послугу з постачання теплової енергії до вільного приміщення по вулиці Миколи Амосова, 8 становить - 118 123,50 грн.

Крім того, позивачем нараховано інфляційні втрати у розмірі 13 173,18 грн, 3% відсотки річних за користування грошовими коштами у розмірі 3 744,99 грн та пеню у розмірі 4 009,44 грн.

З підстав викладеного, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Розглядаючи спір по суті, господарський суд враховує таке.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про житлово - комунальні послуги" від 09.11.2017 №2189-VIII (далі - Закон №2189-VІІІ) визначено учасників правовідносин у сфері надання житлово - комунальних послуг: 1) споживачі (індивідуальні або колективні); 2) управитель; 3) виконавці комунальних послуг. Пунктами 2, 6 ч. 1 ст. 1 цього ж Закону визначено терміни: виконавець комунальної послуги - суб'єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору; індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.

Статтями 7-8 Закону №2189-VIII визначені обов'язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг. Зокрема, обов'язком індивідуального споживача з укладення договору про надання житлово-комунальних послуг, а також оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідним договором, а обов'язком виконавця - надання послуг вчасно, безперервно та відповідної якості згідно із законодавством та умовами договору.

Надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах, що передбачено ч. 1 ст. 12 Закону №2189-VІІІ та п. 13 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою КМУ від 21.08.2019 №830.

Послуга надається споживачеві згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання послуги відповідно до статей 13 і 14 Закону №2189-VІІІ.

За ч. 1 ст. 13 Закону №2189-VІІІ договір про надання комунальної послуги укладається між виконавцем відповідної послуги та споживачем або особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача, або з управителем багатоквартирного будинку з метою постачання електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку.

Основними обов'язками споживача теплової енергії є своєчасне укладання договору з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії за вимогами ч. 3 ст. 24 Закону України "Про теплопостачання".

Користування тепловою енергією допускається лише на підставі договору купівлі -продажу теплової енергії між споживачем і теплопостачальною організацією, крім підприємств, що виробляють та використовують теплову енергію для цілей власного виробництва (п. 4 Правил користування тепловою енергією, затверджених постановою КМУ від 03.10.2007 №1198).

Згідно з ст. 174 Господарського кодексу України (далі - ГК України), ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) зобов'язання виникають з договорів, правочинів, а також з інших дій суб'єктів, а також внаслідок подій, з якими закон пов'язує настання правових наслідків у сфері господарювання.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону №2189-VІІІ споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону №2189-VІІІ ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону. Вказана норма узгоджується зі ст. 67 ЖК України, в якій зазначено, що плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться за затвердженими в установленому порядку тарифами.

Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 7 Закону № 2189-VІІІ, абзацу п'ятого п. 40 Правил користування тепловою енергією, затверджених постановою КМУ від 03.10.2007 №1198 споживач зобов'язаний сплачувати вартість наданих комунальних послуг.

Відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 24 Закону України "Про теплопостачання", абз. 1 п. 40 Правил користування тепловою енергією, затверджених постановою КМУ від 03.10.2007 №1198 споживач зобов'язаний додержуватись вимог договору та нормативно-правових актів.

Пунктом 35 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою КМУ від 21.08.2019 №830 закріплено, що розрахунковим періодом для оплати послуг, якщо інше не визначено договором, є календарний місяць. Оплата послуг здійснюється не пізніше останнього дня місяця, що настає за розрахунковим періодом, якщо інший порядок та строки не визначені договором. За бажанням споживача оплата послуг може здійснюватися шляхом внесення авансових платежів.

За ч. 2 ст. 169 ЦК України територіальні громади можуть створювати юридичні особи публічного права (комунальні підприємства).

Згідно ч. 2 ст. 135 ГК України власник має право особисто або через уповноважені ним органи з метою здійснення підприємницької діяльності засновувати господарські організації, закріплюючи за ними належне йому майно на праві власності, праві господарського відання, а для здійснення некомерційної господарської діяльності - на праві оперативного управління, визначати мету та предмет діяльності таких організацій, склад і компетенцію їх органів управління, порядок прийняття ними рішень, склад і порядок використання майна, визначати інші умови господарювання у затверджених власником (уповноваженим ним органом) установчих документах господарської організації, а також здійснювати безпосередньо або через уповноважені ним органи у межах, встановлених законом, інші управлінські повноваження щодо заснованої організації та припиняти її діяльність відповідно до цього Кодексу та інших законів.

Згідно ч. 1 ст. 136 ГК України право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.

Відповідно до Положення про Управління житлово-комунального господарства Світловодської міської ради, затвердженого до рішення міської ради №553 від 25.05.2021 Управління житлово-комунального господарства Світловодської міської ради (далі Управління) є виконавчим органом Світловодської міської ради, утворюється нею, підконтрольне Світловодській міській раді та голові, є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахункові рахунки в органах Державного казначейства України (п. 1, 2, 5 розділу І).

Так за рішенням виконавчого комітету Світловодської міської ради №477 від 09.09.2022 нежитлове приміщення за адресою вул. Миколи Амосова, 8 у м. Світловодську передано безоплатно з балансу КП "Житлосвіт 2012" на баланс Управління житлово-комунального господарства Світловодської міської ради та закріплено за Управлінням на праві господарського відання.

Відтак, оскільки Світловодська міська рада передала нежитлове приміщення у господарське відання Управління житлово-комунального господарства Світловодської міської ради, у останнього наявне відповідне право господарського відання приміщенням, яке включає, з-поміж іншого, обов'язок з його утримання та експлуатації.

Абзац 3 п. 3 Прикінцевих та Перехідних положень Закону №2189-VIII визначає, що договори про надання комунальних послуг, у тому числі із співвласниками багатоквартирних будинків, які не прийняли рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг, мають бути укладені виконавцями відповідних комунальних послуг протягом двох місяців з дня набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України про затвердження типових публічних договорів приєднання про надання комунальних послуг.

Зокрема, згідно з п. 13 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою КМУ від 21.08.2019 №830:

- надання послуги здійснюється виключно на договірних засадах;

- послуга надається споживачеві згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання послуги відповідно до статей 13 і 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги";

- індивідуальний договір вважається укладеним із споживачем, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному вебсайті органу місцевого самоврядування та/або на вебсайті виконавця співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем;

- фактом приєднання споживача до умов індивідуального договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуги.

Відтак законодавством допускається укладення не тільки письмового договору між споживачем та надавачем послуги, але й шляхом приєднання споживача до типового публічного договору, у тому числі, шляхом фактичного отримання послуги.

Суд установив фактичне отримання послуг Управлінням житлово-комунального господарства Світловодської міської ради, як утримувачем майна, а тому саме воно являється споживачем теплової енергії, поставленої ТОВ "Світловодськпобут" до приміщення, та саме між ними виникли майново-господарські зобов'язання.

З огляду на вказане, з урахуванням господарсько-договірних зобов'язань, які виникли між сторонами, за своєю юридичною природою між ними укладений договір про надання послуги з постачання теплової енергії, який передбачає надання послуг.

Відповідно до ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу.

За ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Аналогічні норми містить ст. 526 ЦК України.

З матеріалів справи вбачається, що заборгованість відповідача за період листопад 2022 - березень 2023 року, листопад 2023 - березень 2024 року, листопад 2024 року - березень 2025 року з основного боргу за спожиту послугу з постачання теплової енергії до вільного приміщення по вулиці Миколи Амосова, 8 становить - 118 123,50 грн.

Однак відповідач доказів сплати за такі послуги не надав, розмір заборгованості не заперечив.

З урахуванням викладеного позовні вимоги в частині стягнення 118 123,50 грн заявлено обґрунтовано та такі вимоги підлягають задоволенню.

Також позивач заявив до стягнення 13 173,18 грн інфляційних втрат, 3 744,99 грн 3% річних та 4 009,44 грн пені.

Згідно ч. 2 ст. 193 ГК України порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Статтею 216 ГК України передбачено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Відповідно до ст. 611 ЦК України одним з наслідків порушення зобов'язання є оплата неустойки (штрафу, пені) - визначеної законом чи договором грошової суми, що боржник зобов'язаний сплатити кредитору у випадку невиконання чи неналежного виконання зобов'язання, зокрема у випадку прострочення виконання.

Неустойкою (штрафом, пенею), згідно зі ст. 549 ЦК України, є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Також відповідно до п. 40 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України за №830 від 21.09.2019, у разі несвоєчасного здійснення платежів за послуги споживач сплачує пеню в розмірі, встановленому в договорі, але не вище 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу.

У п. 44 Типового індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії від 01.11.2021 передбачено, що у разі несвоєчасного здійснення платежів споживач зобов'язаний сплатити пеню в розмірі 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Нарахування пені починається з першого робочого дня, що настає за останнім днем граничного строку внесення плати за послугу. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу.

Частина 6 ст. 232 ГК України встановлює, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано. Це означає, що навіть якщо договір передбачає нарахування пені за кожен день прострочення, то після шести місяців від дати, коли зобов'язання мало бути виконане, нарахування пені припиняється.

Відтак, у договорі не передбачено інший строк нарахування пені, ніж той, який вказаний у ч. 6 ст. 232 ГК України, що кореспондується із положеннями наведеної норми та принципом свободи договору.

Враховуючи зазначене, господарський суд здійснив власний розрахунок пені, з урахуванням періоду дії карантину або обмежувальних заходів, пов'язаних із поширенням корона вірусної хвороби (COVID-19), встановлено такий розмір пені:

з 01.08.2023 до 01.02.2024 на суму боргу 5 462,17 грн - 101,05 грн;

з 01.08.2023 до 01.02.2024 на суму боргу 7 433,72 грн - 137,52 грн;

з 01.08.2023 до 01.02.2024 на суму боргу 9 570,99 грн - 177,06 грн;

з 01.08.2023 до 01.02.2024 на суму боргу 9 181,38 грн - 169,86 грн;

з 01.08.2023 до 01.02.2024 на суму боргу 4 450,57 грн - 82,34 грн;

з 01.01.2024 до 01.07.2024 на суму боргу 793,11 грн - 14,51 грн;

з 01.02.2024 до 01.08.2024 на суму боргу 7 824,20 грн - 143,18 грн;

з 01.03.2024 до 01.09.2024 на суму боргу 8 631,58 грн - 159,68 грн;

з 01.04.2024 до 01.10.2024 на суму боргу 6 543,27 грн - 120,40 грн;

з 01.05.2024 до 01.11.2024 на суму боргу 7 523,90 грн - 139,19 грн;

з 01.01.2025 до 14.05.2025 на суму боргу 6 048,69 грн - 81,05 грн;

з 03.02.2025 до 14.05.2025 на суму боргу 5 877,20 грн - 59,36 грн;

з 03.03.2025 до 14.05.2025 на суму боргу 10 898,57 грн - 79,56 грн;

з 01.04.2025 до 14.05.2025 на суму боргу 17 999,72 грн - 79,20 грн;

з 01.05.2025 до 14.05.2025 на суму боргу 9 884,43 грн - 13,84 грн;

всього на суму 1 557,80 грн.

Статтею 625 ЦК України встановлено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Перевіривши розрахунок інфляційних втрат та 3%, господарський суд встановив, що позивач правомірно здійснив нарахування заявлених сум.

Відтак позовні вимоги в частині стягнення 13 173,18 грн інфляційних втрат, 3% річних - 3 744,99 грн, пені - 1 557,80 грн заявлено обґрунтовано та підлягають задоволенню.

Враховуючи вищезазначене, позовні вимоги підлягають задоволенню частково в частині стягнення з Управління житлово-комунального господарства Світловодської міської ради 118 123,50 грн основного боргу, 13 173,18 грн інфляційних втрат, 3% річних - 3 744,99 грн, пені - 1 557,80 грн.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на відповідача в розмірі 2 422,40 грн з урахуванням коефіцієнта 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі 2 684,00 грн.

Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

За подання до господарського суду встановлено наступний розмір та порядок сплати судового збору: за позовними заявами майнового характеру - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; за позовними заявами немайнового характеру - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до Закону України "Про державний бюджет України на 2025 рік" - станом на 1 січня 2025 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 3 028,00 грн.

При поданні даної позовної заяви до сплати підлягав судовий збір у розмірі 2 422,40 грн грн (3 028 грн х 0,8) грн.

Таким чином, розмір зайво сплаченого судового збору становить 261,60 грн.

При цьому, суд звертає увагу позивача на те, що він має право звернутися до суду з клопотанням про повернення надлишково сплаченого судового збору в розмірі в порядку, передбаченому ст. 7 Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ст. 73-74, 76-77, 123, 129, 233, 236-241, 252, 326 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Стягнути з Управління житлово-комунального господарства Світловодської міської ради (код ЄДР 26240718, вул. Героїв України, 4, м. Світловодськ, Кіровоградська область, 27501) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Світловодськпобут" (код ЄДР 31678853, вул. Сковороди Григорія, 2А, м. Світловодськ, Олександрійський район, Кіровоградська область, 27500) заборгованість за надання послуги з постачання теплової енергії за періоди - листопад 2022 року - березень 2023 року, листопад 2023 року - березень 2024 року, листопад 2024 - березень 2025 року у приміщення, розташоване в будинку №8 по вулиці Амосова Миколи міста Світловодська в сумі 118 123,50 грн основного боргу, 13 173,18 грн інфляційних втрат, 3% річних - 3 744,99 грн, пені - 1 557,80 грн, а також 2 422,40 грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

В решті позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення направити учасникам справи.

Повне рішення складено 28.07.2025.

Суддя Н.М. Коваленко

Повідомити учасників справи про відсутність у суду технічної можливості надавати інформацію про вебадресу судового рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень, одночасно з врученням (надсиланням/видачі) копії повного або скороченого такого рішення до затвердження Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Повідомити учасників справи про можливість ознайомитись з електронною копією судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень за його веб адресою: http://reyestr.court.gov.ua.

Вебадреса сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/sud5013.