м. Вінниця
25 липня 2025 р. Справа № 120/6044/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Заброцької Людмили Олександрівни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сьомого апеляційного адміністративного суду про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) до Сьомого апеляційного адміністративного суду (далі - відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані протиправною бездіяльністю відповідача щодо нерозгляду скарги ОСОБА_1 від 08.03.2024.
Ухвалою суду від 09 травня 2024 року позовну заяву повернуто позивачу.
Разом з тим, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 17 березня 2025 року ухвалу Вінницького окружного адміністративного суду від 09 травня 2024 року скасовано, а справу направлено до Вінницького окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
Ухвалою суду від 14 квітня 2025 року позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою суду від 07.05.2025 року відмовлено в задоволенні заяви ОСОБА_1 про відвід судді Заброцької Л.О. в адміністративній справі №120/6044/24, матеріали адміністративної справи передано для продовження розгляду.
У встановлений судом строк позивачем недоліки позовної заяви усунуті, у зв'язку з чим ухвалою суду від 12 травня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження, без виклику сторін.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечує проти задоволення позовних вимог. Мотивуючи доводи відзиву представник зазначає, що за результатами перевірки комп'ютерної програми "Діловодство спеціалізованого суду" у справі № 120/1382/23 за позовом ОСОБА_1 до Вороновицької селищної ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, жодної скарги від позивача, датованої 08.03.2023 або 08.03.2024 до Сьомого апеляційного адміністративного суду не надходило, відповідно, облік або реєстрація таких скарг відсутні.
Представник зазначає, що в даному випадку позивач не надав належних та допустимих доказів подання будь - якої з двох скарг, що є предметом спору. Отже, за відсутності доказів надходження даних скарг до Сьомого апеляційного адміністративного суду, підстав для визнання бездіяльності відповідача протиправною не вбачається. Дії ( а точніше їх відсутність ) не можуть бути кваліфіковані як бездіяльність органу, якщо відповідне звернення ( скарга ) фактично не було подане належним чином.
Відтак, представник відповідача просить відмовити в задоволенні позову.
Суд, з'ясувавши доводи сторін, викладені в заявах по суті справи, дослідивши матеріали справи, встановив таке.
Як зазначає позивач, 08.03.2024 він звернувся до Сьомого апеляційного адміністративного суду з скаргою, в якій просив невідкладно проінформувати його про рух справи № 120/1382/23, а в разі прийняття рішення щодо відкриття провадження негайно надіслати таке рішення на вказану ним поштову адресу.
Однак, як зазначає позивач, станом на час звернення до суду цим позовом відповіді на свою скаргу він від відповідача не отримав.
Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача щодо не розгляду його скарги від 08.03.2024 року, вважаючи її протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом. До позову позивачем долучено копію скарги від 08.03.2024 року по справі №120/1382/23.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів, забезпечення громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення регулює Закон України «Про звернення громадян» від 2 жовтня 1996 року № 393/96-ВР (далі - Закон № 393/96-ВР).
Відповідно до ст. 1 Закону № 393/96-ВР громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, медіа, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Згідно з ст. 3 Закону № 393/96-ВР скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.
Положеннями статті 5 Закону № 393/96-ВР визначено, що звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Звернення може бути подано окремою особою (індивідуальне) або групою осіб (колективне).
Звернення може бути усним чи письмовим.
Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв'язку (електронне звернення).
У зверненні має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв'язку з ним. Застосування кваліфікованого електронного підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.
Звернення, оформлене без дотримання зазначених вимог, повертається заявнику з відповідними роз'ясненнями не пізніш як через десять днів від дня його надходження, крім випадків, передбачених частиною першою статті 7 цього Закону.
Приписами ч. 1 статті 7 Закону визначено, що звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.
Із процитованих норм видно, що громадяни мають право на звернення до органів державної влади, зокрема зі скаргами, які мають бути подані у встановленому порядку, зокрема в письмовій формі шляхом надсилання поштою, передачі особисто або через уповноважену громадянином особу до відповідного органу, установи, шляхом надіслання з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв'язку (електронне звернення).
Судом встановлено, що до матеріалів позовної заяви позивачем долучено копію скарги від 08.03.2024 року по справі №120/1382/23.
В той же час, суд зауважує, що вказана копія скарги не містить будь - якої відмітки, щодо її отримання та реєстрації відповідачем.
Не надано позивачем і інших доказів, які б свідчили, що скарга від 08.03.2024 року по справі №120/1382/23 направлялась ним на адресу Сьомого апеляційного адміністративного суду будь - яким з способів, зазначених в статті 5 Закону України " Про звернення громадян", та була отримана відповідачем.
Відповідно до п. 1.2.1. Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 11 листопада 2024 року № 39, автоматизована система - сукупність комп'ютерних програм і відповідних програмно-апаратних комплексів судів та Державної судової адміністрації України (далі - ДСА України), що забезпечує функціонування документообігу суду, обіг інформації між судами різних інстанцій та спеціалізацій, передачу інформації до центральних баз даних залежно від спеціалізації судів, захист від несанкціонованого доступу тощо.
Згідно з п. 1.3.1. Положення визначає порядок функціонування автоматизованої системи документообігу в судах (далі - автоматизована система), яка забезпечує, зокрема: реєстрацію вхідної та вихідної кореспонденції, в тому числі судових справ, етапів їх руху.
Отже, реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції в судах здійснюється за допомогою автоматизованої системи документообігу суду.
Відповідачем до відзиву на позовну заяву долучено довідку від 14.07.2025 року, складену головним спеціалістом відділу надання інформаційних послуг, руху адміністративних справ та діловодства Сьомого апеляційного адміністративного суду Друзь Ю.О., в якій зазначено, що відповідно до КП ДСС 08.03.2023 та 08.03.2024 скарги по справі №120/1382/23 від ОСОБА_1 на адресу Сьомого апеляційного адміністративного суду не надходили.
Таким чином, суд констатує, що доказів направлення ОСОБА_1 та отримання Сьомим апеляційним адміністративним судом скарги від 08.03.2024 позивачем до матеріалів справи не надано. При цьому судом також не встановлено надходження скарги ОСОБА_1 від 08.03.2024 у справі № 120/1382/23 до відповідача та її реєстрації в Сьомому апеляційному адміністративному суді згідно з відомостями комп'ютерної програми "Діловодство спеціалізованого суду".
Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону України " Про звернення громадян " звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Наведені норми свідчать, що строк розгляду звернення обраховується з дня його надходження.
В свою чергу, відсутність факту надходження звернення унеможливлює його розгляд і, відповідно, свідчить про відсутність бездіяльності в даному випадку відповідача щодо розгляду скарги позивача від 08.03.2024 року.
Таким чином, суд констатує, що відповідач не міг надати позивачу відповідь на скаргу від 08.03.2024 щодо надання інформації про рух справи № 120/1382/23, оскільки не отримував відповідну скаргу.
Частиною 1 ст. 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
З наведених процесуальних норм випливає, що судовому захисту підлягає лише порушене право. Так, до адміністративного суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено чи оспорюється. В контексті наведених приписів Кодексу адміністративного судочинства України підставою для звернення особи до суду з позовом є її суб'єктивне уявлення, особисте переконання в порушенні прав чи свобод, однак, обов'язковою умовою здійснення такого захисту судом є об'єктивна наявність відповідного порушеного права чи законного інтересу на момент звернення до суду. Це означає, що звертаючись до суду з відповідним позовом за захистом своїх прав особа повинна довести, що такі права або інтереси були фактично порушені певною дією, рішенням або бездіяльністю відповідача.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Згідно з нормами частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем в обґрунтування заявлених вимог, суд доходить висновку про необґрунтованість заявленого позову, в зв'язку з чим в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
Відмовити в задоволенні адміністративного позову.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач: Сьомий апеляційний адміністративний суд (вул. Соборна, 48/Оводова, 34, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 42257456)
Суддя Заброцька Людмила Олександрівна