24 липня 2025 року Київ № 320/15703/24
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Скрипки І.М., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач).
Просив суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення відсотку грошового забезпечення з 89% до 79%, який повинен враховуватися при виплаті пенсії позивачу та відмови у встановленні 89% розміру пенсії, з урахуванням 10% збільшення пенсії за вислугу років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС першої категорії, встановлених при первинному призначенні пенсії;
- зобов'язати відповідача провести з 01.03.2024 перерахунок та виплату пенсії позивачу у розмірі 89% сум грошового забезпечення, з урахуванням 10% збільшення пенсії за вислугу років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС першої категорії, встановлених при первинному призначенні пенсії, з урахуванням вже виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач має право на перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії, із урахуванням 89% сум грошового забезпечення з 01.03.2024, а також із урахуванням 10% збільшення пенсії за вислугу років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС першої категорії, встановлених при первинному призначенні пенсії, проте відповідач безпідставно обмежив його в реалізації вказаного права та при черговому перерахунку пенсії, зменшив відсоткове значення розміру його пенсії до 79% відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до ухвали від 15.04.2024 судом відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.
Відповідач проти позову заперечував з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, відповідно до якого просили суд у задоволенні позову відмовити. Стверджували відсутність правових підстав для перерахунку пенсії з розрахунку 89% сум грошового забезпечення, оскільки на законодавчому рівні встановлено, що розмір пенсії не може перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Розглянувши подані документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до копії посвідчення серії НОМЕР_1 позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році.
Із матеріалів справи встановлено, що відповідно до розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі N/A 3499, що міститься в матеріалах пенсійної справи станом на 01.01.2007, пенсію визначено у розмірі 89% грошового забезпечення (вислуга років 28, з урахуванням участі на ЧАЕС), а відповідно до розрахунків станом на 01.01.2008 та 01.02.2024 основний розмір пенсії складає 79% грошового забезпечення.
Зі змісту позовної заявив та доданих до неї письмових доказів установлено, що позивач звернувся із заявою до відповідача про перерахунок та виплату пенсії з розрахунку 89%, оскільки відсоткове значення розміру пенсії зменшено на 10% та становить 79% грошового забезпечення, у відповідь на яку листом від 11.03.2024 № 8722-6469/Б-02/8-2600/24 отримав відмову.
У листі зазначено, що пенсія за вислугу років позивачу призначена з 22.03.2002. Законом, який діяв в редакції до 29.04.2006 було передбачено збільшення розміру пенсії за вислугу років на 10% відповідних сум грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до 1 категорії постраждалих, та на 5% - особам, віднесеним до 2 та 3 категорій (пункт «в» статті 13 Закону). Після внесення змін до статті 13 Закону, виключено положення щодо названого збільшення розміру пенсії за вислугу років. Силовими міністерствами та відомствами відповідний перерахунок не проводився, оскільки зменшення розміру пенсії неприпустиме. Проте, після внесення змін до Закону при первинному призначенні пенсії особам із числа зазначених категорій вказане збільшення розміру пенсії за вислугу років вже не надавалося.
Зазначено, що виплату пенсії було продовжено позивачу з 01.01.2007 у розмірі, встановленому МВС України. Станом на 01.01.2007 розмір пенсії позивача за вислугу років обчислено з розрахунку 89% грошового забезпечення за 28 років вислуги. Із 01.01.2008 органами ПФУ проведено перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону, на підставі постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294. Перерахунок здійснено із урахуванням розміру грошового забезпечення, встановленого з 01.01.2008 для відповідних категорій осіб, та чинного на цю дату редакції Закону, яка не передбачає 10-відсоткове збільшення розміру пенсії за вислугу років для осіб, які під час служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і віднесені до 1 категорії.
Ураховуючи викладене, з 01.01.2008 розмір пенсії позивача було обчислено із розрахунку 79% сум грошового забезпечення за 28 років вислугу.
Уважаючи дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії протиправними, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Частиною першою статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною вісімнадцятою статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
За положеннями частини першої статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-ХІІ) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Щодо позовної вимоги про перерахунок та виплату пенсії, виходячи з розміру 89% грошового забезпечення, суд зазначає таке.
Відповідно до пункту «а» частини першої статті 13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, яка була чинна на момент призначення позивачу пенсії), пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Частиною другою статті 13 Закону № 2262-ХІІ було визначено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Суд констатує, що при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалось при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі № 240/5401/18, яка залишена без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019.
Частиною третьою статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві визнає факт того, що відсоткове значення розміру пенсії позивача було змінено в бік зменшення та складає 89% сум грошового забезпечення, проте не заперечує, що при призначенні пенсії позивачу було встановлено розмір пенсії, виходячи з 89% відповідних сум грошового забезпечення
Натомість, із матеріалів справи встановлено, що відповідно до розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі N/A 3499, що міститься в матеріалах пенсійної справи станом на 01.01.2007, пенсію визначено у розмірі 89% грошового забезпечення (вислуга років 28, з урахуванням участі на ЧАЕС), а відповідно до розрахунків станом на 01.01.2008 та 01.02.2024 основний розмір пенсії складає 79% грошового забезпечення.
Факт наявності за позивачем права на пенсію із розрахунку 80% сум грошового забезпечення встановлений судом на підставі наявних у матеріалах справи доказів.
Тож зменшення розміру відсоткового значення пенсії позивача з 89% до 79% є протиправним.
Щодо позовних вимог у частині визнання дій протиправними та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії із розрахунку 89% грошового забезпечення, з урахуванням 10 процентів збільшення пенсії за вислугу років як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, суд виходив із такого.
Статтею 13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу) було передбачено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Пунктом «в» статті 13 Закону № 2262-ХІІ було передбачено, що особам, зазначеним у пунктах «а» і «б» цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Із 01.01.2008 на підставі статті 63 Закону № 2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 1294) відповідач провів перерахунок пенсії позивача з урахуванням розміру грошового забезпечення, встановленого з 01.01.2008 для відповідних категорій осіб, виходячи із чинної на цю дату редакції статті 13 названого Закону, яка не передбачала збільшення розміру пенсії за вислугу років на 5 процентів.
Із набуттям чинності Законом України від 04.06.2006 № 3591-IV «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців», нова редакція підпункту «в» статті 13 Закону № 2262-ХІІ зазначену 10-процентну доплату не передбачала.
Порядок перерахунку пенсій з 01.01.2008 регулюється Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.
Згідно з пунктом 1 цього Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Нові види грошового забезпечення військовослужбовців було визначено Постановою № 1294, яка набрала чинності з дня втрати чинності указами Президента України, що визначали умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу державних органів, але не раніше ніж 01.01.2008.
Як установлено судом, відповідач провів перерахунок пенсії позивачу у розмірі 79% грошового забезпечення, з урахуванням розміру грошового забезпечення, встановленого з 01.01.2008 для відповідних категорій осіб.
Натомість Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.02.2022 у справі № 200/7786/19-а виснувала: « 72. Суди попередніх інстанцій установили, що пенсія за вислугу років була призначена позивачу в грудні 2002 року відповідно до пунктів «а», «в» частини першої статті 13 Закону № 2262-ХІІ, її розмір складав 93% від грошового забезпечення, у тому числі 10% - збільшення розміру пенсії на підставі пункту «в» частини першої статті 13 цього Закону як особі, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесена до категорії 1.
73. На час виникнення спірних правовідносин стаття 13 Закону № 2262-ХІІ була чинною у редакції Закону № 3591-IV, яка не передбачала вказаної 10-відсоткової доплати особам, що брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1.
74. Проте застосування органом ПФУ при перерахунку пенсії позивача положень статті 13 Закону № 2262-ХІІ у редакції Закону № 3591-IV є протиправним, оскільки ця норма стосується призначення нових, а не перерахунку раніше призначених пенсій. До того ж статтею 58 Конституції України закріплено принцип незворотності нормативно-правових актів у часі.
75. Отже, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку про те, що при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ на основі постанов № 103 і 704 немає підстав для застосування механізму нового обчислення пенсії за нормами частини першої статті 13 цього Закону, яка застосовується саме при першому призначенні пенсії. При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке було визначене при її призначенні, є незмінним.».
Застосовуючи названий правовий висновок до спірних правовідносин, суд уважає, що відповідач протиправно здійснив перерахунок пенсії позивача з розрахунку 79% грошового забезпечення та без урахування 10 процентів збільшення пенсії за вислугу років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС першої категорії, встановлених при первинному призначенні пенсії.
Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 13.01.2025 у справі № 380/20679/23.
При цьому, суд зазначає, що у позовній заяві позивач просив суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії, із приводу чого суд зазначає таке.
За змістом статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Таким чином, суд наділений правом вийти за межі позовних вимог під час ухвалення рішення у справі та з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Із метою ефективного захисту прав позивача суд уважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, викладене у листі від 11.03.2024 № 8722-6469/Б-02/8-2600/24 щодо зменшення ОСОБА_1 відсоткового значення розміру пенсії з 89% до 79% сум грошового забезпечення, та відмови у перерахунку пенсії з урахуванням 10 процентів збільшення пенсії за вислугу років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії.
При цьому, суд зазначає, що за наявності рішення суб'єкта владних повноважень, яке визнане судом протиправним, оскаржувані дії поглинаються скасуванням прийнятого рішення, оскільки суб'єктом владних повноважень проявлено активну поведінку, а саме прийнято рішення про відмову позивачу у перерахунку пенсії.
Щодо позовної вимоги зобов'язального характеру, суд зазначає таке.
Дискреційні повноваження це законодавчо встановлена компетенція владних суб'єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають в застосуванні суб'єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень.
Отже у разі відсутності у суб'єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов'язання судом суб'єкта владних повноважень прийняти рішення конкретного змісту не можна вважати втручанням у дискреційні повноваження, адже саме такий спосіб захисту порушеного права є найбільш ефективним та направлений на недопущення свавілля в органах влади.
За змістом частини третьої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі скасування індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
При цьому, у випадку, коли закон встановлює повноваження суб'єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов'язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб'єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення), з урахуванням встановлених судом обставин.
Із урахуванням тієї обставини, що рішення (дії) відповідача у цій справі не ґрунтуються на дискреційних повноваженнях відповідача як суб'єкта владних повноважень, оскільки алгоритм їх дій чітко регламентований законодавчо, у цьому випадку задоволення позову шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії не є втручанням у дискреційні повноваження відповідача.
З метою ефективного захисту прав позивача, суд уважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплатити з 01.03.2024 ОСОБА_1 пенсію з розрахунку 89% грошового забезпечення, з урахуванням 10 процентів збільшення пенсії за вислугу років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, з урахуванням раніше виплачених сум.
Із урахуванням викладеного позовні вимоги підлягають задоволенню.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 9, 14, 72-78, 90, 139, 143, 242-246, 251, 255, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, викладене у листі від 11.03.2024 № 8722-6469/Б-02/8-2600/24 щодо зменшення ОСОБА_1 відсоткового значення розміру пенсії з 89% до 79% сум грошового забезпечення, та відмови у перерахунку пенсії з урахуванням 10 процентів збільшення пенсії за вислугу років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ: 42098368; місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16) перерахувати та виплатити з 01.03.2024 ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ) пенсію з розрахунку 89% грошового забезпечення, з урахуванням 10 процентів збільшення пенсії за вислугу років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Скрипка І.М.