25 липня 2025 року м. Київ № 826/2377/13-а
Суддя Київського окружного адміністративного суду Панова Г.В. розглянувши у порядку письмового провадження заяву Головного управління ДПС у м. Києві про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі
за позовом Державної податкової інспекції у Оболонському районі м.Києва ДПС
до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1
про стягнення коштів
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась Державна податкова інспекція у Оболонському районі м.Києва ДПС з позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення коштів у розмірі 197 777,28 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.04.2013 позовні вимоги задоволено повністю.
Стягнуто з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 кошти в розмірі 197 777,28 грн.
На виконання зазначеного рішення суду 19.06.2013 Окружним адміністративним судом міста Києва видано виконавчий лист № 826/2377/13-а.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 31.03.2016 суд відмовив у задоволенні заяви ОСОБА_1 про розстрочку виконання виконавчого листа, виданого у справі за позовом Державної податкової інспекції в Оболонському районі м. Києва до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.
Адміністративну справу № 640/19687/21 у відповідності до положень пункту 2 Розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-ІХ надіслано за належністю до Київського окружного адміністративного суду.
Головне управління ДПС у м. Києві звернулось до суду з заявою про заміну сторони виконавчого провадження, у якій просить суд замінити стягувача Державну податкову ініспекцію у Оболонському районі м. Києва Державної податкової служби (ЄДРПОУ 26088825) на ГУ ДПС у м. Києві (код згідно з ЄДРПОУ ВП: 44116011).
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 20.05.2024 було призначено судове засідання для розгляду заяви ГУ ДПС у м. Києві про заміну сторони виконавчого провадження.
У судове засідання призначене у справі сторони не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду заяви у передбачений законодавством строк.
Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.05.2024 суд ухвалив подальший розгляд заяви здійснювати у порядку письмового провадження.
Враховуючи положення частини дев'ятої статті 205 та частину третю статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд заяви здійснено судом без участі представників сторін у порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, заяву про заміну сторони виконавчого провадження, судом встановлено про таке.
Відповідно до частини першої статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження (ч. 4 ст. 379 КАС України).
Як вбачається з виконавчого листа № 826/2377/13-а 2013р., виданого Окружним адміністративним судом міста Києва 19.06.2013, стягувачем у ньому зазначено - Державна податкова інспекція у Оболонському районі м. Києва Державної податкової служби (04213, м. Київ, пр-т. Героїв Сталінграду, 58, код ЄДРПОУ 26088825).
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 № 296 «Про реформування територіальних органів Державної фіскальної служби», в тому числі, Державну податкову інспекцію в Оболонському районі Головного управління ДФС було реорганізовано, шляхом приєднання до Головного управління ДФС у місті Києві. Діяльність ДПІ в Оболонському районі Головного управління ДФС у м. Києві припинено шляхом приєднання до Головного управління ДФС у м. Києві.
Суд зазначає, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України», утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227 затверджено положення про Державну податкову службу України та Державну митну службу України.
21.08.2019 Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження №682-р «Питання Державної податкової служби», згідно якого погоджено пропозицію Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» (Офіційний вісник України, 2019р., №26, ст. 900) функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.
28.08.2019 Державною податковою службою України прийнято наказ № 36 «Про початок діяльності Державної податкової служби України», згідно якого розпочато виконання Державною податковою службою України функцій і повноважень Державної фіскальної служби України, що припиняється.
Відповідно до наказу Державної податкової служби України від 12.07.2019 № 43 «Про затвердження положень про територіальні органи ДПС», затверджено положення, зокрема про Головне управління ДПС у м. Києві, пунктом 1 якого обумовлено розпочати виконання Головним управлінням ДПС у м. Києві (далі - ГУ ДПС) покладених на нього Положенням про ГУ ДПС функцій i повноважень Головного управління ДФС у м. Києві, яке реорганізовується шляхом приєднання до ГУ ДПС.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що Головне управління Державної податкової служби у м. Києві є правонаступником Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві, а отже має певне коло прав та обов'язків останнього.
Суд зазначає, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» (надалі - Постанова №893), ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з Додатком, зокрема, Головне управління ДПС у м. Києві.
Пунктом 2 Постанови №893 встановлено, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій.
Відповідно до пункту 3 Постанови №893 права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.
30.09.2020 Державною податковою службою України прийнято наказ №529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», яким утворено як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи за переліком згідно з Додатком, а Департаменту правової роботи наказано подати державному реєстратору документи для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відповідної інформації про утворення територіальних органів Державної податкової служби як її відокремлених підрозділів.
Відповідно до наказу Державної податкової служби України від 24.12.2020 №755 розпочато з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно з наказом ДПС від 30.09.2020 №529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до пункту 1 Постанови №893.
Відповідно до наказу Державної податкової служби України від 12.11.2020 №643 «Про затвердження положень про територіальні органи ДПС», затверджено положення, зокрема про Головне управління ДПС у м. Києві, відповідно до якого Головне управління ДПС у м. Києві (далі - ГУ ДПС) є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (далі - ДПС). ГУ ДПС забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території м. Києва. ГУ ДПС є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДПС у м. Києві (ЄДРПОУ 43141267).
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що Головне управління ДПС у м. Києві (відокремлений підрозділ ДПС України, ідентифікаційний код 44116011) є правонаступником Головного управління ДПС у м. Києві (юридична особа, ідентифікаційний код 43141267), а отже має певне коло прав та обов'язків останнього.
Тобто під час виконавчого провадження заміна сторони виконавчого провадження є аналогом інституту процесуального правонаступництва, встановленого статтею 52 Кодексу адміністративного судочинства України, яка визначає процесуальні наслідки переходу прав і обов'язків від однієї особи до іншої у відносинах, щодо яких виник спір.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви ГУ ДПС у м. Києві та заміни сторони виконавчого провадження, а саме стягувача у виконавчому листі - Державну податкову інспекцію у Оболонському районі м. Києва Державної податкової служби (код ЄДРПОУ 26088825) - на правонаступника Головне управління Державної податкової служби у м. Києві (код ЄДРПОУ ВП 44116011, адреса місцезнаходження: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, буд. 33/19).
Керуючись статтями 243, 248, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
1. Заяву Головного управління ДПС у м. Києві про заміну сторони виконавчого провадження задовольнити.
2. Замінити стягувача у виконавчому листі № 826/2377/13-а, виданому 19.06.2013 Окружним адміністративним судом міста Києва - Державну податкову інспекцію у Оболонському районі м. Києва Державної податкової служби (код ЄДРПОУ 26088825) - на правонаступника Головне управління Державної податкової служби у м. Києві (код ЄДРПОУ ВП 44116011, адреса місцезнаходження: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, буд. 33/19).
2. Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Суддя Панова Г. В.