Ухвала від 24.07.2025 по справі 200/8371/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про заміну сторони виконавчого провадження

24 липня 2025 року Справа №200/8371/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Галатіної О.О. розглянувши в порядку письмового провадження заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про заміну сторони (боржника) у виконавчому провадженні № 78531769 по адміністративній справі №200/8371/24,-

ВСТАНОВИВ:

10 лютого 2025 року, рішенням Донецького окружного адміністративного суду позовні вимоги ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна б.3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задоволено частково.

Визнано протиправним та скасувати рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 27.06.2024 р. №047350004072 про відмову у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії у відповідності до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 до його пільгового підземного стажу з повним робочим днем під землею періоди його роботи з 18.05.1990 по 05.07.1990, з 10.01.1991 по 09.05.1991, з 06.07.1993 по 31.07.1993, з 08.07.1996 по 28.08.1996, з 06.02.1997 по 30.11.1997, з 08.01.1998 по 31.12.1998, здійснивши в зв'язку з цим перерахунок пенсії з врахуванням норм ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з дати її призначення, тобто з 10.12.2021 р. з виплатою заборгованості за цей період та з урахуванням висновків суду викладених у даному рішенні.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь спеціального фонду державного бюджету України судовий збір у розмірі 968 грн 96 коп..

Вищезазначене рішення набуло законної сили 12 червня 2025 року.

07.07.2025 Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції на підставі виконавчого листа № 200/8371/24 виданого 13.06.2025 Донецьким окружним адміністративним судом, винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 78531769 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 до його пільгового підземного стажу з повним робочим днем під землею періоди його роботи з 18.05.1990 по 05.07.1990, з 10.01.1991 по 09.05.1991, 3 06.07.1993 по 31.07.1993, з 08.07.1996 по 28.08.1996, з 06.02.1997 по 30.11.1997, з 08.01.1998 по 31.12.1998, здійснивши в зв'язку з цим перерахунок пенсії з врахуванням норм ст. 8Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з дати її призначення. тобто з 10.12.2021 р. з виплатою заборгованості за цей період та з урахуванням висновків суду викладених у даному рішенні.

16 липня 2025 року до суду надійшла заява Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про заміну сторони (боржника) у виконавчому провадженні № 78531769 по адміністративній справі №200/8371/24.

Вищезазначена заява обгрунтована тим, що Головним управлінням в межах компетенції відповідно до покладених судом зобов'язань виконано Рішення суду та проведено з 10.12.2021 ОСОБА_1 перерахунок пенсії з врахуванням норм ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», зараховано до пільгового підземного стажу з повним робочим днем під землею періоди його роботи з 18.05.1990 по 05.07.1990, з 10.01.1991 по 09.05.1991, з 06.07.1993 по 31.07.1993, з 08.07.1996 по 28.08.1996, з 06.02.1997 по 30.11.1997, з 08.01.1998 по 31.12.1998. Нарахована доплата згідно Рішення суду за період з 10.12.2021 по 30.06.2025 у сумі 152227,41 грн, як така, що не передбачена бюджетом Пенсійного фонду України та потребує додаткового фінансування, буде фактично виплачена після отримання відповідного фінансового ресурсу. ОСОБА_1 з 10.12.2021 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. За довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 05.07.2018 № 0000572689 фактичне місце проживання/перебування АДРЕСА_2 .

За наведених вище норм пенсійного законодавства та враховуючи перебування ОСОБА_1 на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у спірних правовідносинах є вибулою стороною у виконавчому провадженні, що є підставою для здійснення заміни сторони (боржника) у виконавчому провадженні. Отже, з метою реалізації прав сторін (учасників) справи, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області вважає за необхідне замінити сторону (боржника) у виконавчому провадженні № 78531769 від 07.07.2025.

У зв'язку із зазначеним просить суд:

- замінити сторону (боржника) у виконавчому провадженні № 78531769 з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Ухвалою суду від 16 липня 2025 року прийнято до провадження заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про заміну сторони (боржника) у виконавчому провадженні № 78531769 по адміністративній справі №200/8371/24.

Повідомлено учасників справи, що заяви по суті справи, заяви з процесуальних питань, клопотання, пояснення, додаткові письмові докази, висновки експертів, заперечення, можуть бути ними подані в електронному вигляді на електронну пошту суду або через особистий кабінет в системі «Електронний суд» до 24 липня 2025 року.

Перешкоди для розгляду справи в судовому засіданні, визначені ст. 205 КАС України - відсутні.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду заяви в порядку письмового провадження.

Розглянувши заяву про заміну сторони виконавчого провадження, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Статтею 52 КАС України встановлено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Згідно частини 1 статті 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Частиною 4 цієї статті визначено, що положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Відповідно ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 №1404-VIII (далі - Закон №1404-VIII) під виконавчим провадженням як завершальною стадією судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

За приписами ч. 5 ст. 15 Закону № 1404-VIII у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Відповідно до усталеної практики Верховного Суду заміна сторони у відносинах, щодо яких виник спір (процесуальне правонаступництво) можлива на будь-якій стадії адміністративного процесу, як на стадії розгляду справи, так і на стадії виконання судового рішення, яке набрало законної сили, зокрема, і до видання виконавчого листа, і відбувається виключно за відповідним рішенням суду, а не державного виконавця (що стосується заміни сторони виконавчого провадження), незалежно від того виданий судом виконавчий лист на момент звернення із заявою про правонаступництво та чи пред'явлений він (виконавчий лист) до примусового виконання.

Така правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 24.04.2018 у справі №2а/0612/649/11, від 03.05.2018 у справі №2-а-1864/10, від 13.12.2018 у справі №2-а-1710/11, від 29.01.2020 у справі №815/1303/17.

Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду у постанові від 11.10.2019 у справі №812/1408/16 зазначив таке:

«Публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок щодо відновлення порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід про перехід до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.

У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов'язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувалися ліквідованим органом, не можуть бути припинені та підлягають передачі іншим державним органам, за винятком того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.

Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постановах від 13.03.2019 (справа № 524/4478/17), від 20.02.2019 (справа № 826/16659/15).

Отже, правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постанові від 12.06.2018 у справі № 2а-23895/09/1270.

При цьому можна виділити дві форми адміністративного (публічного) правонаступництва: 1) фактичне (або компетенційне адміністративне правонаступництво), тобто таке, де вирішуються питання передачі фактичних повноважень від одного до іншого органу, посадової особи (або повноважень за компетенцією) та 2) процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво.

Фактичне (компетенційне) адміністративне (публічне) правонаступництво - це врегульовані нормами адміністративного права умови та порядок передання адміністративної компетенції від одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого, який набуває певні владні повноваження внаслідок ліквідації органу чи посади суб'єкта владних повноважень, припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення компетенції органу публічної адміністрації чи припинення повноважень посадової особи.

Процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво - це унормована можливість заміни адміністративним судом (на будь-якій стадії процесу судового розгляду справи в суді першої, апеляційної та касаційної інстанцій (крім випадків перегляду справи за винятковими чи нововиявленими обставинами) сторони чи третьої особи іншим суб'єктом, коли права та обов'язки суб'єкта владних повноважень перейшли від сторони (в адміністративній справі) до іншого суб'єкта владних повноважень, а також можливість суб'єкта публічної адміністрації (правонаступника) вступити в судовий процес як сторона чи третя особа.

При визначенні процесуального адміністративного (публічного) правонаступництва суд повинен виходити з того, хто є правонаступником у спірних правовідносинах, і враховувати таке: якщо під час розгляду адміністративної справи буде встановлено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, припинили свою діяльність, то суд повинен залучити до участі у справі їхніх правонаступників.

У разі ж відсутності правонаступників суд повинен залучити до участі у справі орган, до компетенції якого належить ухвалення рішення про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача. У разі зменшення обсягу компетенції суб'єкта владних повноважень, не пов'язаного з припиненням його діяльності, до участі у справі як другий відповідач суд залучає іншого суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого передані або належать функції чи повноваження щодо вирішення питання про відновлення порушених прав, свобод чи інтересів позивача.

Отже, підставою для переходу адміністративної компетенції від одного суб'єкта владних повноважень до іншого (набуття адміністративної компетенції) є події, що відбулися із суб'єктом владних повноважень».

Аналіз правових норм, які регулюють питання заміни сторони, дає підстави для висновку про те, що підставами для заміни сторони або сторони виконавчого провадження - суб'єкта владних повноважень правонаступником є або припинення суб'єкта владних повноважень в результаті реорганізації чи ліквідації, або повне чи часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень до іншого (іншим) внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

Відповідно до статті 47 Закону України від 09.07.2003 № 1058 -IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія виплачується виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України незалежно від задекларованого або зареєстрованого місця проживання пенсіонера організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4.12 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 визначено, що при переїзді пенсіонера на постійне або тимчасове проживання до іншої адміністративно-територіальної одиниці орган, що призначає пенсію, не пізніше трьох робочих днів з дня одержання заяви про переведення виплати пенсії за новим місцем проживання надсилає запит про витребування пенсійної справи до органу, що призначає пенсію, за попереднім місцем фактичного проживання пенсіонера. Пенсійна справа не пізніше п'яти робочих днів з дня одержання запиту пересилається (електронна пенсійна справа передається) органу, що призначає пенсію, за новим місцем фактичного проживання.

Оскільки, ОСОБА_1 з 10.12.2021 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. За довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 05.07.2018 № 0000572689 фактичне місце проживання/перебування АДРЕСА_2 , у зв'язку з чим його пенсійна справа передана до вказаного органу, відповідно до норм діючого законодавства обов'язок виплачувати пенсію ОСОБА_1 переходить до компетенції Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для заміни боржника у справі шляхом заміни Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області .

Керуючись ст. 256, 295, 379 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Заяву представника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про заміну сторони (боржника) у виконавчому провадженні № 78531769 по адміністративній справі №200/8371/24 - задовольнити.

Замінити сторону (боржника) у виконавчому провадженні № 78531769 з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вулиця Набережна Перемоги, 26, Дніпро, Дніпропетровська область, 49000, код ЄДРПОУ 21910427).

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя О.О. Галатіна