Рішення від 24.07.2025 по справі 905/448/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649

РІШЕННЯ

іменем України

24.07.2025р. Справа №905/448/25

Господарський суд Донецької області, у складі судді Демідової П.В., при секретарі судового засідання (помічнику судді, за дорученням) Курило Є.П., розглянувши в судовому засіданні матеріали справи №905/448/25

за позовом: Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго», м.Київ,

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго», м.Краматорськ, Донецька область,

про стягнення заборгованості в розмірі 57 682 583,60грн.

Представники сторін:

від позивача: Сосунов Є.В.

від відповідача: не з'явився.

СУТЬ СПРАВИ:

Позивач, Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго», звернувся до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго» про стягнення заборгованості в розмірі 57 682 583,60грн, з яких: 57 086 836,93грн - основний борг; 126 990,09грн - 3% річних та 468 756,58грн - інфляційне збільшення.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на порушення відповідачем умов договору про врегулювання небалансів електричної енергії №0212-01024 від 22.04.2019, в частині оплати платежів за небаланси електричної енергії за період лютий-березень 2025, у зв'язку з чим виникла заборгованість в розмірі 57 086 836,93грн, що також стало підставою для нарахування 3% річних та інфляційних втрат.

Господарський суд ухвалою від 05.05.2025 прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі 905/448/25; визначив розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначив на 27.05.2025 року о 12:15год.

14.05.2025 від відповідача через підсистему «Електронний суд» надійшов відзив на позовну заяву, в якому він визнає позов в повному обсязі та просить відстрочити виконання рішення суду до 01.10.2025, посилаючись на те, що стягнення одночасно всієї суми боргу може заблокувати фінансову діяльність підприємства, призведе до виникнення заборгованості із заробітної плати працівників, що підтримують роботу ТЕЦ та неможливості здійснення як підготовчо-профілактичних робіт на наступний опалювальний період так і ремонт теплотрас, обладнання та інших об'єктів, ліквідації наслідків обстрілів, а також унеможливить забезпечення стабільної роботи станції для проходження опалювального періоду Краматорської міської територіальної громади у 2025/2026 роках.

16.05.2025 від позивача через підсистему «Електронний суд» надійшла відповідь на відзив, в якій він не погоджується з доводами відповідача, викладеними у відзиві зазначаючи, що відповідно до норм чинного законодавства виставлені відповідачу рахунки є підставою для сплати заборгованості згідно періодів, які визначені договором. В частині питання відстрочення виконання рішення суду позивач зазначає, що фінансове становище відповідача є результатом його власної господарської діяльності, в ході якої він мав планувати видатки, до того ж позивач теж перебуває у скрутному майновому становищу, оскільки його фінансові активи спрямовані на відновлення зруйнованих та пошкоджених систем енергозабезпечення регіонів України, крім того у зв'язку з наявними заборгованостями за договором з відповідачем, він не може вчасно виконувати грошові зобов'язання перед іншими контрагентами, що спричиняє нарахування та стягнення штрафних санкцій з іншими договорами на ринку електричної енергії.

21.05.2025 від відповідача через підсистему «Електронний суд» надійшли заперечення (на відповідь на відзив), в яких він зазначає, що відстрочення не є інструментом ухилення від виконання рішення, а заявлене з метою надання відповідачу можливості здійснити цикл роботи з підготовки до опалювального періоду 2025-2026 років, здійснення поточних та аварійних ремонтів обладнання та розподільчих мереж; відстрочення виконання рішення є єдиними способом забезпечити баланс дотримання інтересів позивача щодо отримання відповідної суми боргу та виконання рішення у повному обсязі, відповідача та мешканців прифронтового міста Краматорськ щодо отримання тепла в наступному опалювальному періоді.

Господарський суд ухвалою від 27.05.2025 відклав підготовче засідання на 24.06.2025 року о 12:00год.

Господарський суд ухвалою від 24.06.2025 закрив підготовче провадження по справі №905/448/25 та призначив розгляд справи по суті на 24.07.2025 року об 11:50год (з урахуванням ухвали суду від 14.07.2025).

18.07.2025 від позивача через підсистему «Електронний суд» надійшло клопотання про проведення засідання без участі представника.

Представник позивача з'явився в судове засідання, підтримав позивні вимоги.

Представник відповідача в судове засіданні не з'явився, про дату та час розгляду справи були повідомлені шляхом направлення копії ухвали суду від 24.06.2025 до електронних кабінетів та згідно довідок, сформованих у системі «Діловодство спеціалізованого суду» копію ухвали доставлено до електронних кабінетів сторін 25.06.2025.

18.07.2025 року від представника відповідача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі.

З'ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго» (сторона відповідальна за баланс (СВП), відповідач), згідно заяви про укладення договору про врегулювання небалансів електричної енергії, надало згоду на приєднання до договору про врегулювання небалансів електричної енергії від 03.04.2019 №б/н (далі - договір).

Згідно з повідомленням ДП «НЕК «Укренерго» (оператор системи передач (ОСП), позивач) про укладення договору про врегулювання небалансів електричної енергії, ТОВ «Краматорськтеплоенерго» приєднано до умов договору про врегулювання небалансів електричної енергії та долучено до реєстру учасників ринку. Ідентифікатор договору №0212-01024. Дата акцептування 22.04.2019.

Наказом Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» «Про затвердження умов договору про врегулювання небалансів електричної енергії» №360 від 24.06.2024, затверджено умови договору про врегулювання небалансів електричної енергії (далі - умови договору) та положення заяви-приєднання до договору про врегулювання небалансів електричної енергії (далі - заява), що додаються; визначено, що умови договору набирають чинності 01.07.2024; зобов'язано начальника Департаменту договірної роботи з учасниками ринку та користувачами системи, зокрема, організувати направлення учасникам ринку повідомлення щодо внесення змін до договору та затвердження його нових умов до 03.07.2024.

Відповідно до п.1.1 договору, цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови врегулювання небалансів електричної енергії СВБ, у тому числі її балансуючої групи. Цей договір є договором приєднання в розумінні статті 634 Цивільного кодексу України, умови якого мають бути прийняті іншою стороною не інакше, як шляхом приєднання до запропонованого договору в цілому.

На підставі цього договору сторона, що приєднується, набуває статусу учасника ринку та здійснює свою діяльність у якості СВБ (п.1.2 договору).

За цим договором СВБ врегульовує небаланси електричної енергії, що склалися в результаті діяльності її балансуючої групи на ринку електричної енергії, або передає свою відповідальність за небаланси електричної енергії інший СВБ шляхом входження до її балансуючої групи (п.1.3 договору).

Згідно з п.п.1.4, 1.5 договору, ОСП врегульовує небаланси електричної енергії з СВБ у порядку, визначеному Законом України «Про ринок електричної енергії» (далі - Закон) та Правилами ринку, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року №307 (далі - Правила ринку). Врегулюванням небалансів електричної енергії є вчинення СВБ правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії та оплати платежів відповідно до Правил ринку.

Пунктами 2.1, 2.2 договору передбачено, що вартість небалансів електричної енергії та суми платежів, що передбачені до сплати зі сторони СВБ та ОСП, розраховуються АР для кожного розрахункового періоду доби відповідно до Правил ринку. Оплата платежів відповідно до цього договору здійснюється з урахуванням податків та зборів, передбачених чинним законодавством. За підсумками місяця визначається індикативна величина - середньозважена ціна небалансів електричної енергії за розрахунковий місяць, що розраховується шляхом ділення загальної вартості небалансів електричної енергії на загальний обсяг небалансів електричної енергії. Порядок розрахунку обсягів, ціни та вартості небалансів електричної енергії визначається Правилами ринку.

Відповідно до п.5.1 договору, формування ОСП декадних звітів СВБ, місячних звітів СВБ, позапланових звітів СВБ, звітів про коригування, забезпечення СВБ коштів на рахунку ескроу СВБ відповідно до них, формування актів та списання ОСП коштів з рахунків ескроу СВБ на поточний рахунок із спеціальним режимом використання ОСП здійснюються відповідно до процедур та у строки, визначені Правилами ринку та цим договором.

СВБ, у якої виникли зобов'язання перед ОСП щодо оплати за небаланс електричної енергії, вносить плату за електричну енергію виключно на рахунок ескроу СВБ. Кошти з рахунку ескроу СВБ в подальшому перераховуються на поточні рахунки із спеціальним режимом використання ОСП, зазначені у реквізитах цього договору (п.5.3 договору).

Подання платіжних документів здійснюється сторонами відповідно до Правил ринку (п.5.6 договору).

ОСП формує та направляє акти купівлі-продажу (далі - акт) до СВБ не пізніше 13 календарного дня місяця, наступного за розрахунковим. Підписання акта відбувається в електронній формі (за допомогою системи, яка забезпечує функціонування електронного документообігу) з накладанням КЕП (за винятком випадків, коли використання електронного підпису прямо заборонено Законом)), що забезпечує юридично значимий електронний документообіг між сторонами та розміщений у мережі Інтернет за посиланням: https://online.ua.energy/, або у паперовій формі шляхом підписання уповноваженою особою акта (у разі неможливості підпису в електронній формі). Сторонами має бути забезпечена можливість здійснення електронного документообігу шляхом реєстрації у системі, яка забезпечує функціонування електронного документообігу. Протягом двох робочих днів з дня направлення ОСП до СВБ акта СВБ розглядає та повертає ОСП один примірник акта, підписаного зі своєї сторони. Акт повинен бути підписаний сторонами в один і той самий спосіб. У разі незгоди із розрахунками ОСП відповідно до акта СВБ протягом двох робочих днів надсилає ОСП обґрунтовані зауваження щодо цього акта та ініціює спір відповідно до норм чинного законодавства. До здійснення коригування обсяг та вартість електричної енергії визначається за даними, зазначеними в акті. Якщо СВБ протягом двох робочих днів з дня направлення ОСП до СВБ акта не ініціював спір та не направив до ОСП підписаний зі сторони СВБ примірник акта, то такий акт вважається підписаним СВБ (п.5.9 договору).

Згідно з п.5.10 договору, СВБ протягом двох робочих днів повертає ОСП примірник підписаного зі своєї сторони акта купівлі-продажу у паперовому та/або електронному вигляді (засобами електронного документообігу з накладанням КЕП).

Цей договір набирає чинності з дати реєстрації ОСП СВБ відповідно до її заяви-приєднання до цього договору і є чинним до 31 грудня включно року, у якому була надана заява-приєднання. Після реєстрації учасника ринку ОСП зобов'язаний надати такій СВБ витяг з відповідного реєстру (п.9.1 договору). Якщо жодна зі сторін не звернулась до іншої сторони у строк не менше ніж за 1 місяць до закінчення терміну дії цього договору з ініціативою щодо його розірвання, то цей договір вважається продовженим на наступний календарний рік на тих же умовах (п.9.2 договору).

Договір зі змінами оприлюднюється на вебсайті ОСП. Якщо учасник ринку не ініціював розірвання цього договору протягом одного місяця з дати набрання чинності змінами, вважається, що він погодився зі зміненим договором (п.10.3 договору).

На виконання умов договору позивачем сформовано акти купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів за договором від 22.04.2019 №0212-01024, а саме: №СВБ_02_2025_01_0212 від 31.01.2025 на суму 32 565 328,02грн; №СВБ_02_2025_02_0212 від 28.02.2025 на суму 31 250 438,60грн; №СВБ_02_2025_03_0212 від 31.03.2025 на суму 25 836 398,33грн. Вказані акти підписані уповноваженими представниками сторін, що підтверджується наданим скріншотом з системи електронного документообігу «Аскод».

Згідно місячного звіту №1204202500118 від 12.04.2025 за період з 01.03.2025 по 31.03.2025 загальна сума зобов'язання з ПДВ ТОВ «Краматорськтеплоенерго» для поповнення рахунку ЕКСРОУ СВБ складає 31 250 438,60грн. Відповідно до місячного звіту №1103202500114 від 11.03.2025 за період з 01.02.2025 по 28.02.2025 загальна сума зобов'язання з ПДВ ТОВ «Краматорськтеплоенерго» для поповнення рахунку ЕКСРОУ СВБ складає 25 836 398,33грн.

На підставі наданих звітів, сформовані рахунки в системі управління ринком, які виставлені відповідачу 11.03.2025 на суму 31 250 438,60грн, кінцевий термін оплати 13.03.2025 та 12.04.2025 на суму 25 836 398,33грн, кінцевий термін оплати 15.04.2025, що підтверджується скріншотом з кабінету учасника ринку, долученим до матеріалів справи.

Вказані рахунки відповідачем сплачено не було.

Порушення відповідачем умов договору про врегулювання небалансів електричної енергії №0212-01024 від 22.04.2019, в частині оплати платежів за небаланси електричної енергії за період лютий-березень 2025, у зв'язку з чим виникла заборгованість в розмірі 57 086 836,93грн стало підставою для нарахування 3% річних, інфляційних втрат та звернення позивача до суду.

Дослідивши матеріали справи на підставі приписів чинного законодавства, суд виходить з наступного.

Згідно з п.46 ч.1 ст.1 Закону України «Про ринок електричної енергії» небаланс електричної енергії - розрахована відповідно до правил ринку для кожного розрахункового періоду різниця між фактичними обсягами відпуску або споживання, імпорту, експорту електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, та обсягами купленої і проданої електричної енергії, зареєстрованими відповідно до правил ринку.

Відповідно до ч.3 ст.3 вказаного Закону обов'язковою умовою участі в ринку електричної енергії (крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу) є укладення договору про врегулювання небалансів з оператором системи передачі.

Статтею 70 Закону України «Про ринок електричної енергії» визначено врегулювання небалансів електричної енергії.

Так, усі учасники ринку, крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу, несуть відповідальність за свої небаланси електричної енергії (ч.1). З метою врегулювання небалансів з оператором системи передачі учасник ринку має стати стороною, відповідальною за баланс, або передати свою відповідальність іншій стороні, відповідальній за баланс, шляхом входження до балансуючої групи. Сторони, відповідальні за баланс, зобов'язані нести фінансову відповідальність за небаланси електричної енергії перед оператором системи передачі (ч.2).

Купівля-продаж електричної енергії з метою врегулювання небалансів електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, здійснюється між стороною, відповідальною за баланс, та оператором системи передачі за договором про врегулювання небалансів (ч.4). Оператор системи передачі врегульовує небаланси електричної енергії із сторонами, відповідальними за баланс, у порядку, визначеному цим Законом та правилами ринку. Врегулюванням небалансів електричної енергії є вчинення стороною, відповідальною за баланс, правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії з оператором системи передачі в обсягах небалансів електричної енергії за цінами небалансів, визначеними відповідно до правил ринку (ч.5). Вартість небалансів електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, розраховується адміністратором розрахунків для кожного розрахункового періоду доби залежно від обсягу небалансів електричної енергії цієї сторони та цін небалансів, визначених правилами ринку. Порядок розрахунку обсягів, ціни та вартості небалансів електричної енергії визначається правилами ринку (ч.6).

Відповідно до п.7.7.1 Правил ринку, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №307 (у редакції постанови НКРЕКП від 24.06.2019 №1168) (далі - Правил ринку) для забезпечення розрахунків з учасниками ринку, АР (адміністратор розрахунків) формує три декадні звіти та один місячний звіт для кожного розрахункового місяця. Декадні звіти відповідним учасникам ринку формуються АР на четвертий робочий день після останнього дня цієї декади. Місячні звіти відповідним учасникам ринку формуються АР на одинадцятий день місяця, наступного за розрахунковим місяцем.

Для формування місячного звіту СВБ (сторони, відповідальної за баланс) АКО (адміністратор комерційного обліку) на дев'ятий день місяця, наступного за розрахунковим, надає АР сертифіковані дані комерційного обліку за розрахунковий місяць. АР через СУР (систему управління ринком), на одинадцятий календарний день місяця, наступного за розрахунковим, формує місячний звіт СВБ та надсилає на електронну адресу СВБ повідомлення про формування місячного звіту СВБ. СВБ зобов'язана впродовж двох робочих днів з дня отримання повідомлення про формування місячного звіту СВБ забезпечити на рахунку ескроу СВБ наявність коштів, вільних від інших зобов'язань з оплати поточної заборгованості СВБ та погашення простроченої заборгованості СВБ в обсязі, достатньому для оплати СВБ небалансів відповідно до місячного звіту СВБ. З урахуванням даних місячного звіту СВБ оформлюється Акт купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів у порядку, встановленому договором про врегулювання небалансів електричної енергії. АР о 08:00 на третій робочий день з дня надсилання повідомлення про формування місячного звіту СВБ перераховує з рахунку ескроу СВБ на поточний рахунок із спеціальним режимом використання ОСП кошти в обсязі, достатньому для оплати СВБ небалансів відповідно до Акта купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів (п.7.3.2 Правил ринку).

Згідно з п.п.7.7.3, 7.7.4 Правил ринку, оплата платіжного документа з банківського рахунку учасника ринку на банківський рахунок АР здійснюється протягом двох робочих днів з дати направлення платіжного документа. Плата платіжного документа з банківського рахунку АР на банківський рахунок учасника ринку здійснюється протягом чотирьох робочих днів з дати направлення рахунка.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем поставлено, а відповідачем прийнято електричну енергію для врегулювання небалансів в обсязі 3517,067 МВт*год вартістю 31 250 438,60грн за лютий 2025 та в обсязі 3398,427 МВт*год вартістю 25 836 398,33грн за березень 2025, що підтверджується актами купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів від 28.02.2025 та від 31.03.2025, а також місячними звітами від 11.03.2025 та від 12.04.2025, на підставі, яких виставлено рахунки. Кінцевий термін оплати рахунку за лютий 2025 - 13.03.2025 та, кінцевий термін оплати рахунку за березень 2025 - 15.04.2025.

Матеріали справи не містять доказів оплати суми заборгованості в розмірі 57 086 836,93грн, у зв'язку з чим вказана сума є доведеною, обґрунтованою та підлягає стягненню з відповідача.

Позивачем також заявлено до стягнення 3% річних в сумі 126 990,09грн та інфляційне збільшення в сумі 468 756,58грн за період з 14.03.2025 по 24.04.2025.

Відповідно до ч.2 ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Перевіривши розрахунок позивача щодо 3% річних судом встановлено, що він є арифметично вірним, у зв'язку з чим сума 3% річних в розмірі 126 990,09грн підлягає стягненню з відповідача.

Перевіривши розрахунок позивача щодо інфляційного збільшення судом встановлено, що він є арифметично вірним, у зв'язку з чим сума інфляційного збільшення в розмірі 468 756,58грн підлягає стягненню з відповідача.

Відповідач у поданому відзиві визнає позов у повному обсязі.

Згідно з ч.1 ст.191 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд (ч.4 ст.191 ГПК України). Суд не приймає відмову позивача від позову, визнання позову відповідачем у справі, в якій особу представляє її законний представник, якщо його дії суперечать інтересам особи, яку він представляє (ч.5 ст.191 ГПК України).

З матеріалів справи вбачається, що відзив подано через підсистему «Електронний суд» представником відповідача Олейніковим С.О., який діє на підставі довіреності №06/08-24 від 07.09.2024 та не має обмежень щодо представництва, визнання відповідачем позову, згідно наявних в матеріалах справи документів, не суперечить закону та не порушує права чи інтереси інших осіб, у зв'язку з чим суд приймає визнання позову відповідачем.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку позовну заяву Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго» про стягнення заборгованості в розмірі 57 682 583,60грн - задовольнити.

У поданому відзиві відповідач просить відстрочити виконання рішення до 01.10.2025, посилаючись на те, що стягнення всієї суми боргу одночасно може заблокувати фінансову діяльність підприємства, призведе до виникнення заборгованості із заробітної плати працівників та унеможливить забезпечення стабільної роботи станції для проходження опалювального періоду Краматорської міської територіальної громади у 2025/2026 роках.

В підтвердження викладених обставин відповідачем долучено до матеріалів справи копії наступних документів: листа ТОВ «Краматорськтеплоенерго» №22/902 від 22.11.2024; відповіді Міністерства розвитку громад та територій України №24463/25/10-24 від 25.12.2024 на лист №22/902 від 22.11.2024; актів комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації №б/н від 12.10.2022 та №67 від 13.08.2024; витягів Міністерства енергетики України з наказів Міністерства енергетики України від 24.08.2024 №316, від 15.03.2023 №91, від 28.04.2025 №178, від 16.01.2024 №15 «Про визначення підприємств паливно-енергетичного комплексу критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період» №26/1.3-4.5-21297 від 28.08.2024, №26/1.3-4.6-5675 від 17.03.2023, №26/1.3-4.5-7893 від 29.04.2025, №26/1.3-4.5-1492 від 18.01.2024; графіків роботи апарату управління та виробничих служб на 2023 та на 2024; довідки за вих.№05/649 від 04.09.2024 щодо дотримання мораторію на підвищення тарифів на теплову енергію для населення; довідки №07/79 від 27.01.2025 про фінансовий стан на 01.01.2025; інформації щодо пошкоджених та відновлених об'єктів критичної енергетичної інфраструктури на 16.07.2024; переліку пошкоджених об'єктів критичної енергетичної інфраструктури на 16.07.2024; листів Міністерства розвитку громад та територій України №7/10.1/14240-22 від 27.12.2022, №1206/31/14-25 від 23.01.2025; наказу №84-ЗП від 06.04.2022 «Про організацію роботи персоналу»; протоколів засідання територіальної комісії з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах №3 від 07.08.2023, №4 від 14.09.2023, №1 від 03.11.2022, №2 від 12.05.2023, №5 від 10.11.2023, №2 від 16.05.2025 з обсягом заборгованості в тарифах за період з 01.01.2025 по 01.04.2025; протоколу засідання дирекції ТОВ «Краматорськтеплоенерго» №б/н від 08.08.2022; листа Головного управління ДПС у Вінницькій області №21587/6/02-32-04-01-23 від 14.10.2022 з рішенням щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку №113/02-32-04 від 13.10.2022; розпоряджень Краматорської міської військової адміністрації від 17.10.2022 №63 «Про початок опалювального періоду 2022-2023 років», від 11.10.2024 №1093-р «Про початок опалювального періоду 2024-2025 років»; розпорядження Донецької обласної військової адміністрації від 15.05.2023 №181/5-23 «Про заходи з підготовки об'єктів житлово-комунального господарства області до роботи в осінньо-зимовий період 2023-2024 років»; балансів (звіт про фінансовий стан) на 31.12.2022 та на 31.12.2023 листа-звернення щодо ремонту турбін та модернізації котла №01/443 від 20.05.2025, а також фото пошкоджень.

Позивач заперечує проти відстрочення виконання судового рішення зазначаючи, що фінансове становище відповідача є результатом його власної господарської діяльності, та він теж перебуває у скрутному майновому становищу, оскільки його фінансові активи спрямовані на відновлення зруйнованих та пошкоджених систем енергозабезпечення регіонів України, а наявна заборгованість з відповідачем, зумовлює невчасне виконання грошові зобов'язання перед іншими контрагентами, що спричиняє нарахування та стягнення штрафних санкцій за іншими договорами.

В підтвердження зазначеного позивачем долучено до матеріалів справи копії звітів про фінансові результати за 2020 рік та І півріччя 2023 та звіту про власний капітал за 2024 рік.

Відповідно до ст.239 ГПК України суд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, надати відстрочення або розстрочити виконання, вжити заходів для забезпечення його виконання, про що зазначає в рішенні.

Зокрема, згідно із ч.6 ст.238 Господарського процесуального кодексу України у разі необхідності у резолютивній частині також вказується про надання відстрочки або розстрочки виконання рішення.

Згідно з ч.1, 3, 4, 5 ст. 331 ГПК України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом).Підставою для відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1)ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, її матеріальний стан; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо. Розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови.

Отже, законодавець у будь-якому випадку пов'язує відстрочення виконання судового рішення у судовому порядку з об'єктивними, непереборними, винятковими обставинами, що ускладнюють вчасне виконання судового рішення або роблять його неможливим.

Особа, яка подала заяву про відстрочення виконання рішення, повинна довести наявність обставин, що ускладнюють або роблять неможливим виконання рішення господарського суду у даній справі, тобто тягар доказування покладається саме на особу, яка подала заяву про відстрочення виконання рішення суду. Винятковість обставин, які мають бути встановлені судом щодо надання відстрочення виконання судового рішення, повинні бути підтверджені відповідними засобами доказування.

Відстрочка виконання рішення має базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувача і боржника.

Необхідною умовою задоволення заяви про надання відстрочення виконання рішення суду є з'ясування факту дотримання балансу інтересів сторін, оцінки доводів боржника та заперечень кредитора. При цьому, суд повинен врахувати можливі негативні наслідки для боржника при виконанні рішення у встановлений строк, але, перш за все, повинен врахувати такі ж наслідки і для стягувача при затримці виконання рішення. Відстрочення виконання судового рішення не повинно сприяти ухиленню від його виконання та впливати на фінансовий стан позивача.

З наданих документів вбачається, що ТОВ «Краматорськтеплоенерго» є ліцензіатом з виробництва, транспортування і постачання електричної та теплової енергії і здійснює свою господарську діяльність у місті Краматорськ.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. Строк воєнного стану неодноразово продовжувався і не скасований на дату постановлення цього рішення.

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 (діяв до 20.03.2025), Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства розвитку громад та територій України №376 від 28.02.2025 (набрав чинності 20.03.2025) територія Краматорської міської територіальної громади Донецької області, включена до переліку територій, можливих бойових дій з 24.02.2022.

Згідно з актом №11 комісійного обстеження об'єкта пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської федерації від 12.10.2022 внаслідок ракетного обстрілу 25.09.2022 та 29.09.2022 пошкоджено адміністративно-побутовий корпус ТОВ «Краматорськтеплоенерго». З акту №67 комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської федерації від 13.08.2024 вбачається, що внаслідок ракетного обстрілу 10.08.2024 будівлі та обладнання багерної насосної ТОВ «Краматорськтеплоенерго» повністю зруйновано чи пошкоджено. Станом на 16.07.2024 кількість пошкоджених об'єктів з 24.02.2022 складає 65 одиниць, орієнтовною вартістю 216 416,29тис.грн, з яких 53 одиниці орієнтовною вартістю 20 552,05тис.грн відновлено, а 12 одиниць орієнтовною вартістю 195 864,24тис.грн підлягає відновленню, згідно з інформацією щодо пошкоджених та відновлених об'єктів критичної енергетичної інфраструктури. Вказане підтверджує, що підприємство відповідача зазнало збитків внаслідок збройної агресії Російської Федерації.

Відповідно до балансу збитки ТОВ «Краматорськтеплоенерго» станом на 31.12.2022 - 876373тис.грн, а станом на 31.12.2023 - 1287726тис.грн. Також, відповідачем долучено до матеріалів справи довідку про фінансовий стан від 27.01.2025 №07/79, відповідно до якої станом на 01.01.2025 дебіторська заборгованість становить 142283,81тис.грн; кредиторська заборгованість становить в розмірі 1508145,40тис.грн.

Довідкою №05/649 від 04.09.2024 ТОВ «Краматорськтеплоенерго» підтверджено, що з дотриманням мораторію на підвищення тарифів на теплову енергію для населення, на виконання Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» №2479 від 29.07.2022, встановлені тарифи, що діяли станом на 24.02.2022.

Загальна сума боргу держави перед ТОВ «Краматорськтеплоенерго» по компенсації різниці в тарифах тільки за період з 01.06.2021 по 31.03.2024 становить 310 854 297,81грн, що підтверджується копіям наданих протоколів засідання територіальної комісії з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах №3 від 07.08.2023, №4 від 14.09.2023, №1 від 03.11.2022, №2 від 12.05.2023, №5 від 10.11.2023. З протоколу №2 засідання територіальної комісії з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах від 16.05.20225 вбачається, що обсяг заборгованості з різниці в тарифах на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, на теплову енергію, в тому числі вироблену з використанням альтернативних джерел енергії, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води (у тому числі у разі заміни сторони у зобов'язанні та/або у разі правонаступництва), що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, яка виникла з 01 січня 2025 року по 31 березня 2025 року (станом на 01 квітня 2025) складає 74 492 857,44грн.

Вказане свідчить про те, що господарська діяльність відповідача з постачання теплової енергії споживачам є стабільно збитковою.

Необхідність відстрочення обумовлена, в тому числі підготовкою до наступного опалювального періоду 2022/2026 років, що буде не можливим без наявності коштів, оскільки якщо своєчасно не провести заходи з підготовчо-профілактичних робіт та ремонт теплотрас, обладнання та інших об'єктів, то розпочати опалювальний період 2025/2026 років буде просто не можливо з технічної точки зору, навіть за умови стабілізації фінансового стану підприємства безпосередньо перед самим початком опалювального періоду.

Необхідність проведення робіт та ремонту також підтверджується листом-зверненням відповідача до Заступника Міністра енергетики України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації №01/443 від 20.05.2025, до якого долучено розрахунок вартості ремонту котлоагрегату БКЗ-160-100ПТ №9 в сумі 224244,773тис.грн., а орієнтовна вартість ремонту турбоагрегату 5 000 000,00грн.

Наказами Міністерства енергетики України від 15 березня 2023 року №91, від 16 січня 2024 року №15, від 24 серпня 2024 №316 та від 28 квітня 2025 №178 «Про визначення підприємств паливно-енергетичного комплексу критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період» ТОВ «Краматорськтеплоенерго» визнано підприємством, яке є критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

Суд враховує, що необхідність забезпечення роботи теплогенеруючого підприємства, основним споживачем якого є населення м.Краматорськ, в умовах воєнного стану є очевидною.

Позивач в свою чергу наголошує, що теж перебуває у скрутному майновому становищу, оскільки його фінансові активи спрямовані на відновлення зруйнованих та пошкоджених систем енергозабезпечення регіонів України, крім того у зв'язку з наявними заборгованостями за договором з відповідачем, він не може вчасно виконувати грошові зобов'язання перед іншими контрагентами, що спричиняє нарахування та стягнення штрафних санкцій з іншими договорами на ринку електричної енергії.

З наданого звіту про фінансові результати за 2022 рік вбачається що чистий фінансовий результат збитковий та складає 6 076 943тис.грн, за аналогічний період попереднього року підприємство мало прибуток в розмірі 141 151тис.грн, зі звіту за І півріччя 2023 вбачається, що чистий фінансовий результат збитковий та складає 1 357 358тис.грн, при цьому за аналогічний період попереднього року підприємство мало збиток в розмірі 4 174 981тис.грн. Згідно зі звітом про власний капітал за 2024 рік залишок на початок року складає 47 579 156тис.грн, чистий прибуток (збиток) за звітний - 37 745 454тис.грн

Вказане свідчить про збиткову діяльність позивача за 2022 та першу половину 2023, проте дані щодо фінансового стану позивача у 2025 році матеріали справи не містять, також позивачем не надано доказів в підтвердження неможливості виконання грошових зобов'язань перед іншими контрагентами, що призвело до нарахування штрафних санкцій.

Суд враховує, що військова агресія безумовно істотно та негативно впливає на всі підприємства, які ведуть господарську діяльність на території України, при цьому підприємство відповідача з самого початку військової агресії знаходилося на території проведення можливих бойових дій, сфера його діяльності обмежена територією міста Краматорськ, в той час, як підприємство позивача знаходиться на більш безпечній території та здійснює свою діяльність на території всієї країни, відстрочення виконання рішення до 01.10.2025 (менше ніж на 3 місяці від дати ухвалення рішення), з максимального строку відстрочення, який складає 12 місяців цілком відповідає принципам співмірності і пропорційності та відповідає меті забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувача і боржника.

На переконання суду, відстрочення виконання рішення для боржника в даному випадку не є інструментом ухилення від виконання рішення, боржник лише намагається через існування певних обставин, які таке виконання ускладнюють, відновити нормальну господарську діяльність з метою забезпечення повного виконання рішення.

З огляду на викладене, в умовах не доведення позивачем, що відстрочення виконання рішення менше ніж на 3 місяці вплине на його фінансовий стан, суд дійшов висновку клопотання відповідача, викладене у відзиві, про відстрочення виконання рішення суду до 01.10.2025 задовольнити.

Відповідно до ч.1 ст.130 ГПК України у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

З матеріалів справи вбачається, що при зверненні до суду з позовною заявою позивач сплатив судовий збір у розмірі 692 191,00грн згідно з платіжною інструкцією №В_3172 від 29.04.2025.

Враховуючи визнання відповідачем позову до початку розгляду справи по суті, суд дійшов висновку про повернення позивачеві з державного бюджету 50% судового збору, що становить 346 095,50грн, а решта 50% сплаченого судового збору відповідно до положень ст.129 Господарського процесуального кодексу України покладається на відповідача.

Стосовно інших судових витрат, суд зазначає, що відповідно до положень ч.8 ст.129 ГПК України, до суду не надходило ані заяв, ані клопотань про їх відшкодування, ані доказів в підтвердження понесення таких судових витрат, у зв'язку з чим суд не вбачає підстав для їх розподілу.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 74, 76, 130, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ:

1.Позовну заяву Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго» про стягнення заборгованості в розмірі 57 682 583,60грн - задовольнити.

2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго» (84320, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Олекси Тихого, буд.8-Д; код ЄДРПОУ 34657789) на користь Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (01032, м.Київ, вул.Симона Петлюри, буд.25; код ЄДРПОУ 00100227) суму заборгованості в розмірі 57 682 583,60грн, з яких: 57 086 836,93грн - сума основного боргу; 468 756,58грн - інфляційне збільшення; 126 990,09грн - 3% річних, а також судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 346 095,50грн.

4.Повернути з Державного бюджету України на користь Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (01032, м.Київ, вул.Симона Петлюри, буд.25; код ЄДРПОУ 00100227) судовий збір в розмірі 346 095,50грн, сплачений згідно платіжної інструкції №В_3172 від 29.04.2025.

3.Відстрочити виконання рішення у справі 905/448/25 до 01.10.2025.

4.Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

5.Рішення може бути оскаржене в Східний апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку передбаченому розділом IV ГПК України.

В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Повний текст рішення складено та підписано 25.07.2025.

Суддя П.В. Демідова

Інформацію щодо руху справи можна отримати на інформаційному сайті http://www.reyestr.court.gov.ua, веб-порталі "Судова влада України" (dn.arbitr.gov.ua).