Рішення від 25.07.2025 по справі 677/351/25

Красилівський районний суд Хмельницької області

Справа № 677/351/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(ЗАОЧНЕ)

25.07.2025 м.Красилів

Красилівський районний суд Хмельницької області у складі:

головуючого - судді Вознюка Р.В.,

за участі секретаря судового засідання Федченко Л.В.,

справа № 677/351/25,

учасники справи:

позивач - орган опіки та піклування Красилівської міської ради Хмельницької області,

відповідач - ОСОБА_1 ,

предмет позову - позбавлення батьківських прав, стягнення аліментів,

представник позивача Тимченко Ольга Сергіївна ,

розглянувши за правилами загального позовного провадження у судовому засіданні в залі суду справу,

ВСТАНОВИВ:

«І. Стислий виклад позиції позивача, та заперечень відповідача»

03.03.2025 представник позивача Тимченко О.С. звернулась до Красилівського районного суду Хмельницької області з позовом до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав, та стягнення аліментів.

Обґрунтовуючи позов, представник позивача зазначила, що відповідач ОСОБА_1 є матір'ю малолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 , які в силу свого віку не мають можливості самостійно захистити свої права. Відомості про батька дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_4 внесені до актових записі про народження дітей згідно з ч.1 ст. 135 СК України.

Малолітні діти ОСОБА_3 , ОСОБА_4 перебувають на обліку дітей, як такі, що опинилися в складних життєвих обставинах, у зв'язку з тим, що мати малолітніх дітей ОСОБА_1 злісно ухиляється від виконання батьківських обов'язків: ніде не працює, вихованням дітей не займається, матеріально дітей не утримує, життям та здоров'ям не цікавиться, вживала алкогольні напої, веде аморальний спосіб життя, залишила своїх малолітніх дітей на прабабу ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка проживає у будинку по АДРЕСА_1 , та сама потребує допомоги.

Відповідач, умисно та злісно ухиляючись від виконання батьківських обов'язків, зникла на довготривалий період у невідомому напрямку, на телефонні дзвінки не відповідає, не виходить на зв'язок зі своєю бабою ОСОБА_5 , чи з братом ОСОБА_6 , які виховують та утримують її дітей, не повертається додому, не цікавиться життям дітей.

На запит Служби у справах дітей № 01-20/41 від 20.01.2025 року до відділення поліції № 4 про місцеперебування ОСОБА_1 , останні повідомили, що громадянка перебуває у місті Суми.

Згідно з п. 31 «Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини» з наступними змінами та доповненнями, відповідно до наказу Служби у справах дітей від 22.01.2025 № 3, малолітніх дітей влаштовано в сім'ю їхнього рідного дядька ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно з довідкою-характеристикою, виданою Чепелівським старостинським округом № 6 Красилівської міської ради від 28.01.2025 року № 24, ОСОБА_6 проживає з малолітніми дітьми своєї сестри ОСОБА_1 та займається їхнім вихованням. Дядько дітей ОСОБА_6 та прабаба дітей займаються їхнім вихованням та забезпеченням, виконують ремонтні роботи у житловому будинку для облаштування комфортних умов проживання дітей.

Зважаючи на вказане представник позивача просила позбавити ОСОБА_1 батьківських прав щодо малолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 , та стягнути з відповідача аліменти на двох дітей в розмірі 1/3 частки заробітку (доходу), але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, до досягнення ними повноліття, на користь опікуна, на утриманні якого будуть знаходиться діти.

Відзив на позов відповідач до суду не подала.

Представник органу опіки та піклування Красилівської міської ради Хмельницької області Тимченко О.С. в судовому засіданні вимоги позову підтримала, з підстав наведених у позовній заяві, просила його задовольнити.

«ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи»

Представник позивача Тимченко О.С. 29.04.2025 подала до суду заяву, у якій вимоги просила судове засівдання провести у її відсутність, не заперечувала щодо закриття підготовчого провадження, підтримала заяву про виклик свідків.

Відповідач ОСОБА_1 , яка повідомлена про дату, час і місце судового засідання належним чином, в судове засідання повторно не з'явилася, відзив на позов не подала, про причини неявки суд не повідомила.

«ІІІ. Процесуальні дії у справі»

09.02.2024 відкрито провадження у справі і постановлено справу розглядати за правилами загального провадження.

29.04.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду, задоволено клопотання представника позивача про виклик свідків викликати у судове засідання свідків: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , попереджено свідків про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве показання чи відмову від давання показань на вимогу суду.

17.07.2025 судом постановлено проводити заочний розгляд справи, та ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, протокольною ухвалою суду оголошено про перехід до стадії ухвалення судового рішення та повідомлено, що рішення буде ухвалено та проголошено о 09 год 45 хв. 25.07.2025.

Розгляд справи здійснювався за відсутності учасників справи без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає вимогам ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

«IV. Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин»

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 19.01.2022 Красилівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Хмельницький) ІНФОРМАЦІЯ_5 народився ОСОБА_4 , матір'ю якого є ОСОБА_1 .

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого 02.06.2023 Красилівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) ІНФОРМАЦІЯ_6 народилася ОСОБА_3 , матір'ю якої є ОСОБА_1 .

Відповідно до довідки Красилівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) від 17.01.2025 №31/31.7-40 відомості про батька дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , внесені до актових записів про народження дітей згідно з ч.1 ст. 135 СК України. (а.с. 15)

Згідно з довідкою №162 від 01.11.2023, виданою Чепелівським старостинським округом Красилівської міської ради ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживають без реєстрації разом з прабабою ОСОБА_5 1956 року народження, за адресою АДРЕСА_1 , і знаходяться на її утриманні. Мати дітей проживає окремо за невідомою адресою. (а.с. 40)

Згідно з рішенням № 60 засідання Комісії з питань захисту прав дитини при Красилівській міській раді (Протокол № 12 від 10.11.2023) вирішено клопотати перед виконавчим комітетом Красилівської міської ради затвердити висновок про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 стосовно малолітніх дітей ОСОБА_4 , ОСОБА_3 (а.с. 18)

Згідно з наказом №13-сжо від 24.11.2023 року ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , взяті з 24.11.2023 року на облік дітей, як такі, що опинились в складних життєвих обставинах. (а.с. 17)

Рішенням виконавчого комітету Красилівської міської ради Хмельницької області № 1566 від 30.01.2024 «Про затвердження висновку Служби у справах дітей Красилівської міської ради про доцільність позбавлення батьківських прав» затверджено висновок про доцільність позбавлення батьківських права матері ОСОБА_1 відносно її малолітніх дітей - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 19).

Згідно з Висновом про доцільність позбавлення батьківських прав, відповідач ОСОБА_7 є матір'ю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . 20.06.2023 ОСОБА_1 залишила своїх дітей на свою бабу похилого віку ОСОБА_5 та зникла в невідомому напрямку. З того часу мати дітей зв'язок з бабою не підтримує, не телефонує, дітьми не цікавиться, матеріально не допомагає. 3 24.11.2023 малолітні діти - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 відповідно до Наказу Служби У справах дітей № 17-сжо перебувають на обліку в Службі у справах дітей Красилівської міської ради, як діти, які опинилися в складних життєвих обставинах, у зв'язку з тим, що мати малолітніх дітей - ОСОБА_1 злісно ухиляється від виконання батьківських обов'язків: ніде не працює, вихованням дітей не займається, матеріально дітей не утримує, життям та здоров'ям не цікавиться, вживає алкогольні напої, веде аморальний спосіб життя, залишає своїх дітей на свою бабусю та зникає на довготривалий період у невідомому напрямку, на телефонні дзвінки ніколи не відповідає. Зважаючи на таке Служба у справах дітей Красилівської міської ради вважає за доцільне позбавити батьківських прав громадянку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 відносно малолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . (а.с. 20-21)

Згідно з копією заяви ОСОБА_1 від 28.03.2024, наданою на ім'я начальника Служби у справах дітей О. Тимченко, ОСОБА_1 повідомила, що вона не приймає ніякої участі у вихованні та забезпеченні своїх дітей, оскільки не маж можливості забезпечити їх матеріально, та займатись їх вихованням, бо проживає від них окремо. Надає згоду на позбавлення її батьківських прав. (а.с. 22)

Згідно з копією заяви ОСОБА_1 від 30.09.2024, наданою на ім'я начальника Служби у справах дітей О. Тимченко, ОСОБА_1 повідомила, що вона хоче змінити свою попередню заяву щодо згоди на позбавлення її батьківських прав, та оскільки вона одружилась з ОСОБА_8 , вони спільно вирішили виховувати її дітей, вона зрозуміла свої помилки, та хоче спільно з чоловіком виховувати дітей, у них в планах придбати будинок та проживати разом однією сім'єю. (а.с. 23)

Згідно з копією свідоцтва про шлюб, серія НОМЕР_3 від 27.08.2024 ОСОБА_1 зареєструвала шлюб ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_8 . Прізвище дружини після державної реєстрації шлюбу - ОСОБА_9 . (а.с. 25)

Згідно з витягами з Реєстру Антонінської територіальної громади, ОСОБА_1 25.09.2024 зареєструвала свої місце проживання, та мсце проживання дітей ОСОБА_3 , та ОСОБА_4 за адресою АДРЕСА_2 (а.с. 26, 27, 28)

Згідно з копією заяви № 01-20/478 від 30.09.2024 представник позивача органу опіки і піклування Красилівської міської ради Тимченко О.С. подала до Красилівського районного суду у справу № 677/203/24 заяву про залишення позову органу опіки і піклування Красилівської міської ради до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав стосовно дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , без розгляду, з тих підстав, що відповідач наразі змінила свій спосіб життя, повернулась додому до дітей, одружилась з чоловіком, який бажає усиновити її дітей та спільно з нею їх виховувати. (а.с. 24)

Згідно з копією наказу Служби у справах дітей Красилівської міської ради від 30.09.2024 № 15-сжо, малолітніх дітей: ОСОБА_4 та ОСОБА_3 знято з обліку дітей, як таких, що опинилися у складних життєвих обставинах, на підставі зміни місця реєстрації. (а.с. 29)

Згідно з копією листа Служби у справах дітей Антонінської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області № 02/01-22 від 13.01.2025, гр. ОСОБА_1 разом із двома малолітніми дітьми за місцем реєстрації: АДРЕСА_2 , не проживає. Зі слів власника будинку ОСОБА_10 , її невістка ОСОБА_1 переїхала до м. Красилів, чіткої адреси місця їх проживання не вказала. (а.с. 30)

Відділення поліції № 4 ХРУП ГУНП в Хмельницькій області на запит Служби у справах дітей № 01-20/41 від 20.01.2025 листом № б/н повідомило вказану Службу про те, що за наявною інформацією ОСОБА_1 перебуває у місті Суми Сумської області. (а.с. 31)

Згідно з наказом Служби у справах дітей Красилівської міської ради № 2-сжо від 13.01.2025, малолітні діти: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 взяті на облік малолітніх дітей, як такі, що опинилися в складних життєвих обставинах. (а.с. 32)

Згідно з наказом Служби у справах дітей Красилівської міської ради № 3 від 22.01.2025, малолітніх дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_4 тимчасово з 22.01.2025 влаштовано у сім'ю рідного дядька ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 . (а.с. 33)

Згідно з довідкою-характеристикою, виданою Чепелівським старостинським округом № 6 Красилівської міської ради 28.01.2025 за № 25 ОСОБА_1 народила двох дітей ОСОБА_4 та ОСОБА_11 , на даний час з дітьми не проживає, їх вихованням не займається, діти проживають з дядьком ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . ОСОБА_1 схильна до аморального способу життя, поводиться негативно до виховання своїх неповнолітніх дітей, місце знаходження ОСОБА_1 не відоме. (а.с. 47)

Комунальна установа «Красилівський центр надання соціальних послуг» листом № 01-04/50/1 від 10.02.2025 повідомила Службу у справах дітей про те, що ОСОБА_1 разом із дітьми ОСОБА_4 та ОСОБА_11 переїхала до своєї прабаби ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка проживає в АДРЕСА_1 . На підставі листа Служби у справах дітей щодо взяття під соціальний супровід сім'ю ОСОБА_1 , фахівці із соціальної роботи відвідали сім'ю, склали акт оцінки потреб, та зібрали документи необхідні документи, для взяття сім'ї на облік. Під час візиту стало відомо, що ОСОБА_1 залишила дітей, та зникла в невідомому напрямку, вихованням дітей займається баба ОСОБА_5 та онук ОСОБА_6 . ОСОБА_6 купує все необхідне для дітей. Родина живе за рахунок коштів онука ОСОБА_12 та пенсії баби. Мати вихованням дітей не займається, не цікавиться їхнім станом здоров'я. (а.с. 48)

Згідно з рішенням № 9 засідання Комісії з питань захисту прав дитини при Красилівській міській раді (Протокол № 3 від 12.02.2025) вирішено винести на розгляд виконавчого комітету Красилівської міської ради висновок про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 стосовно малолітніх дітей ОСОБА_4 , ОСОБА_3 (а.с. 49)

Рішенням виконавчого комітету Красилівської міської ради Хмельницької області № 2144 від 18.02.2025 «Про затвердження висновку Служби у справах дітей Красилівської міської ради про доцільність позбавлення батьківських прав» затверджено висновок про доцільність позбавлення батьківських права матері ОСОБА_1 відносно її малолітніх дітей - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 19).

Згідно з вказаним Висновом про доцільність позбавлення батьківських прав, відповідач ОСОБА_7 є матір'ю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Постійне місце проживання дітей за адресою АДРЕСА_1 . Відповідно до Наказу Служби у справах дітей № 17-сжо від 24.11.2023 малолітні діти перебували на обліку дітей, як такі, що опинились у складних життєвих обставинах, у зв'язку з тим, що мати ОСОБА_1 злісно ухилялася від виконання батьківських обов'язків: ніде не працювала, вихованням дітей не займалася, матеріально дітей не утримувала, життям та здоров'ям не цікавилася, вживала алкогольні напої, вела аморальний спосіб життя, залишала своїх дітей на свою бабу, та зникала у невідомому напрямку, на телефонні дзвінки не відповідала. У червні 2023 року ОСОБА_1 в черговий раз залишила своїх дітей на свою бабу похилого віку ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та зникла в невідомому напрямку. З того часу мати дітей зв'язок з бабою не підтримує, не телефонує, дітьми не цікавиться, матеріально не допомагає. Рішенням виконавчого комітету Красилівської міської ради №1566 від 30.01.2024 «Про затвердження висновку Служби у справах дітей Красилівської міської ради про доцільність позбавлення батьківських прав» затверджено висновок про доцільність позбавлення батьківських права матері ОСОБА_1 відносно її малолітніх дітей - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . ОСОБА_1 звернулась у Службу дітей з заявою про те, що вона не бере участь у вихованні та забезпеченні дітей, проживає окремо від них, дає згоду на позбавлення її батьківських прав. Служба у справах дітей Красилівської міської ради зверталась до суду з позовом про позбавлення ОСОБА_1 батьківських прав Вказаний позов позивачем залишений без розгляду, на підставі заяви ОСОБА_1 від 28.03.2024 про те, що вона одружилась з ОСОБА_8 , змінила своє ставлення до дітей, і хоче їх виховувати разом із чоловіком. У вересні 2024 ОСОБА_1 забрала дітей від баби, вивезла їх на територію Антонінської територіальної громади до будинку свого чоловіка та зареєструвала їх за новою адресою у с. Терешки. Службою у справах дітей знято дітей з обліку. 08.01.2025 Служба у справах дітей отримала повідомлення від прабаби дітей ОСОБА_5 про те, що її онука ОСОБА_13 ІНФОРМАЦІЯ_9 повернулась з дітьми до будинку в с. Чепелівка. Зі слів баби, ОСОБА_13 не ночувала вдома по декілька ночей, не займалась дітьми, не готувала для них їжу, 07.01.2025 вийшла з дому в магазин та зникла в невідомому напрямку. Від того часу ОСОБА_14 не виходить на зв'язок з бабою чи братом, які виховують дітей, не повертається додому, не цікавиться життям дітей. Відповідно до Наказу Служби у справах дітей № 17-сжо від 24.11.2023 малолітні діти перебували на обліку дітей, як такі, що опинились у складних життєвих обставинах. Відповідно до повідомлення поліції ОСОБА_1 перебуває у м. Суми. Наказом № 2-сжо від 13.01.2025 Служба у справах дітей взяла дітей відповідача на облік, як таких, що опинились у складних життєвих обставинах. Наказом № 3 від 22.01.2025 Служба у справах дітей малолітніх дітей ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , влаштовані у сім'ю їхнього рідного дядька ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який фактично проживає по АДРЕСА_1 . ОСОБА_6 та прабаба дітей займаються їх вихованням, забезпеченням, виконують ремонтні роботи для облаштування комфортних умов проживання дітей. Зважаючи на таке, Служба у справах дітей Красилівської міської ради вважає за доцільне позбавити батьківських прав громадянку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 відносно малолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . (а.с. 51-54)

Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України «Про доступ до судових рішень», суд при здійсненні судочинства може використовувати текст судового рішення, який опубліковано офіційно або внесено до Єдиного державного реєстру судових рішень.

Як вбачається з інформації, яка міститься в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/, в провадженні Красилівського районного суду Хмельницької області знаходилась цивільна справа № 677/303/25 за позовом ОСОБА_8 до ОСОБА_15 про розірвання шлюбу. Рішенням суду від 02.07.2025 шлюб між ОСОБА_8 та ОСОБА_15 розірвано.

Станом на дату розгляду даної справи, рішення про розірвання шлюбу відповідача та ОСОБА_8 не набрало законної сили.

Згідно з матеріалами справи, ОСОБА_1 залишила своїх малолітніх дітей на свою бабу - прабабу дітей ОСОБА_5 , терміном понад шість місяців, і місце її перебування не було відоме. Вперше, факт залишення відповідачем своїх малолітніх дітей зафіксований в акті № 168 оцінки потреб сім'ї/особи від 05.10.2023, та висновку зробленому до нього Красилівським центром надання соціальних послуг по факту обстеження членів сім'ї ОСОБА_5 за адресою АДРЕСА_1 (а.с. 35- 37), згідно з яким, ОСОБА_11 проживала у будинку ОСОБА_5 з малолітнім сином ОСОБА_16 , в червні 2023 року народила другу дитину ОСОБА_17 , а вже в червні місці залишила двох дітей на свою бабу ОСОБА_18 , яка є особою похилого віку, та сама потребує допомоги. Також факт залишення дітей відповідачем на понад один місяць зафіксований в акті обстеження умов проживання: № 56 від 04.08.2023 (а.с. 34), згідно з яким, на момент залишення відповідачем дітей на бабу ОСОБА_5 , меншій дитині ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було лише два місяці.

Фактично, малолітні діти ОСОБА_4 . ОСОБА_3 перебувають у складних життєвих обставинах, оскільки залишились без догляду матері ОСОБА_11 , яка їх покинула на тривалий час (понад 6 місяців), проживає окремо від них, через винну поведінку відповідача, яка не цікавилась дітьми, їхнім розвитком, матеріальним забезпеченням, а доглядом за дітьми відповідача, їх утриманням займалася прабаба дітей ОСОБА_5 , пенсія якої 3000 грн, та дядько дітей ОСОБА_6 (копії актів обстеження умов проживання: № 56 від 04.08.2023 (а.с. 34), № 87 від 30.10.2023 (а.с. 39), № 6 від 19.01.2024 (а.с. 41), № 112 від 25.07.2024 (а.с. 42), № 114 від 11.09.2024 (а.с. 43), № 5 від 08.01.2025 (а.с. 44), № 35 від 22.01.2025 (а.с. 45), № 38 від 28.01.2025 (а.с. 38).

Свідок ОСОБА_5 в судовому засідання дала показання про те, що ОСОБА_1 є її внукою, та проживала разом із нею у її будинку. Першу дитину ОСОБА_1 покинула, коли їй було 4 місяці. ОСОБА_5 доглядала дитину. З'явилась відповідач до неї знову вагітною. Коли другій дитині був 1 місяць, вона покинула знову дітей на неї. 27.09.2024 онука забрала обох дітей в с. Терешки, до чоловіка. 24.12.2024 ОСОБА_1 привезла дітей до неї додому назад. Онуки немає зараз з дітьми, син погано говорить. Відповідач не цікавилася дітьми і вдома, і в садочку, їй доглядати дітей не допомагає.

Свідок ОСОБА_6 в судовому засідання дав показання про те, що ОСОБА_1 є його сестрою. Він проживає разом із бабою ОСОБА_5 . Сестра зникла після 20 квітня 2022 року. З'явилась в листопаді 2022 року. Сестра дітей привезла назад у с. Чепелівка у грудні 2024 року, і за день після цього пропала. Сестра не цікавиться дітьми, не допомагає їх доглядати. У 2024 році він телефонував сестрі, запитував про причини такої її поведінки, проте вона не хотіла надавати пояснення.

Статтею 11 Закону України «Про охорону дитинства» встановлено, що сім'я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього. Кожна дитина має право на проживання в сім'ї разом з батьками або в сім'ї одного з них та на піклування батьків. Батько і мати мають рівні права та обов'язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов'язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

У ч. 7 ст. 7 СК України передбачено, що дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Статтею 150 СК України передбачені обов'язки батьків щодо виховання та розвитку дитини.

Згідно із ч. 4 ст. 155 СК України ухилення батьків від виконання батьківських обов'язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 11 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» органами опіки та піклування є державні адміністрації районів, районів міст Києва і Севастополя, виконавчі органи міських чи районних у містах, сільських, селищних рад.

Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Позбавлення батьківських прав є заходом відповідальності батьків за невиконання або неналежне виконання ними своїх батьківських обов'язків. Головною метою такого заходу є захист інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей і стимулювання батьків щодо належного виконання своїх обов'язків. Ухилення батьків від виховання дитини, як підстава до позбавлення батьківських прав можлива лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов'язками.

Пунктом 15 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 N 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» передбачено, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов'язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об'єктивного з'ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей. Для позбавлення батьківських прав мало впевнитися в невиконанні обов'язків по вихованню. Належить також встановити, що батьки ухиляються від їх виконання свідомо.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов'язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти.

Згідно ч. 2, 3 ст. 166 СК України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов'язку щодо утримання дитини. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. У разі якщо мати, батько або інші законні представники дитини відмовляються отримувати аліменти від особи, позбавленої батьківських прав, суд приймає рішення про перерахування аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України та зобов'язує матір, батька або інших законних представників дитини відкрити зазначений особистий рахунок у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.

Відповідно до ч. 3 ст. 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

Згідно положень ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров'я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення.

«V. Оцінка суду»

Статтею 150 СК України передбачені обов'язки батьків щодо виховання та розвитку дитини.

Згідно із ч. 4 ст. 155 СК України ухилення батьків від виконання батьківських обов'язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 11 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» органами опіки та піклування є державні адміністрації районів, районів міст Києва і Севастополя, виконавчі органи міських чи районних у містах, сільських, селищних рад.

Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Позбавлення батьківських прав є заходом відповідальності батьків за невиконання або неналежне виконання ними своїх батьківських обов'язків. Головною метою такого заходу є захист інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей і стимулювання батьків щодо належного виконання своїх обов'язків. Ухилення батьків від виховання дитини, як підстава до позбавлення батьківських прав можлива лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов'язками.

Пунктом 15 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» передбачено, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов'язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об'єктивного з'ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей. Для позбавлення батьківських прав мало впевнитися в невиконанні обов'язків по вихованню. Належить також встановити, що батьки ухиляються від їх виконання свідомо.

Судом у даній справі встановлено, що відповідач ОСОБА_1 свідомо не піклується про фізичний і духовний розвиток дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 , не спілкується з дітьми, невдовзі після їх народження залишила дітей на свою бабу ОСОБА_5 , яка є літньою людиною та має проблеми зі здоров'ям, зникла у невідомому напрямку, дітьми фактично опікується прабаба ОСОБА_5 та рідний дядько ОСОБА_6 , які піклуються про малолітніх ОСОБА_3 , та ОСОБА_4 , та їх утримують. Відповідач ОСОБА_1 матеріально дітей не утримує, веде антисоціальний спосіб життя.

Після звернення у 2024 році позивача до суду з позовом про позбавлення відповідача батьківських прав відносно дітей ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , відповідач вийшла заміж за ОСОБА_8 , який є військовим ЗСУ, у вересні 2024 року забрала дітей у баби, зареєструвала їх у будинку чоловіка. Запевнила орган опіки та піклування, що змінилась, та належно виконуватиме свої батьківські обов'язки, оскільки одружилась з чоловіком, який бажає усиновити її дітей та спільно з нею їх виховувати.

Разом з тим, судом встановлено, що поведінка відповідача не змінилась, вона повернулась у будинок баби ОСОБА_5 разом із дітьми у грудні 2024 року, та з початку січня 2025 року знову покинула дітей, станом на дату розгляду справи відповідач разом з своїми дітьми не проживає, про них не піклується, не цікавиться їхнім життям та здоров'ям, матеріально їх не заберпечує, не дбає про їхній розвиток.

Зазначене свідчить про свідоме ухилення відповідачем від виконання своїх батьківських обов'язків відносно дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та сина ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 , що, виходячи із положень статей 164-167 СК України, є підставою для позбавлення її батьківських прав.

У постанові Верховного Суду від 06.05. 2020 у справі № 753/2025/19 (провадження № 61-1344св20) було висловлено правову позицію про те, що висновок органу опіки та піклування щодо доцільності позбавлення відповідача батьківських прав стосовно малолітньої дочки не є обов'язковим для суду (частини п'ята, шоста статті 19 СК України), від його висновку суд має право мотивовано відступити, такий висновок є доказом у справі, який підлягає дослідженню та оцінці судом.

Разом з тим, у матеріалах справи наявні два рішення виконавчого комітету Красилівської міської ради Хмельницької області, як органу опіки та піклування: № 1566 від 30.01.2024 «Про затвердження висновку Служби у справах дітей Красилівської міської ради про доцільність позбавлення батьківських прав» та № 2144 від 18.02.2025 «Про затвердження висновку Служби у справах дітей Красилівської міської ради про доцільність позбавлення батьківських прав», якими затверджено висновки про доцільність позбавлення батьківських права ОСОБА_1 відносно її малолітніх дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Вказані висновки суд приймає, як належний доказ винної поведінки відповідача щодо ухилення від виконання батьківських обов'язків стосовно дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки вони підтверджуються іншими матеріалами справи.

Згідно з пунктом 1 статті 3 Конвенції «Про права дитини» від 20.11.1989 (надалі - Конвенція), дитина наділяється правом на те, щоб її найкращі інтереси оцінювалися і бралися до уваги в якості першочергового міркування при прийнятті в її відношенні будь-яких дій або рішень як в державній, так і в приватній сфері. Більш того, в ньому втілений один з фундаментальних принципів Конвенції.

Європейський Суд в своїй прецедентній практиці виробив дві умови, які необхідно враховувати при визначенні основних інтересів дитини у кожному конкретному випадку: по-перше, у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її зв'язків із сім'єю, крім випадків, коли сім'я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним (пункт 100 рішення у справі «Мамчур проти України»).

Дослідивши обставини даної справи, та оцінюючи проблему забезпечення якнайкращих інтересів дітей, з огляду на те, що відповідач нехтує потребами своїх малолітніх дітей, порушує права дітей на належне батьківське виховання та не виконує батьківських обов'язків, оскільки не виявляє бажання опікуватися дітьми, брати участь у житті дітей, не приймає участі у їх вихованні, суд, встановивши, що в даній конкретній ситуації існують виключні обставини, за яких відповідач може бути позбавлена батьківських прав, що не суперечить статті 9 Конвенції, доходить висновку, що позбавлення батьківських прав відповідача ОСОБА_1 буде відповідати інтересам дітей ОСОБА_3 , та ОСОБА_4 , а тому позов слід задовольнити.

Разом з тим, суд наголошує, що позбавлення батьківських прав, хоча і має безстроковий характер, однак воно не є безповоротним, що є дієвим стимулом для зміни поведінки матері. Батьківські права можуть бути поновлені, шляхом звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав, якщо матір змінить свою поведінку щодо дітей та доведе, що може забезпечити їх належне виховання, відповідно до ст.169 СК України.

Відповідно до ст. 180 СК України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Згідно з ч. 3 ст. 181 цього Кодексу за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

Відповідно до ч. 1 ст. 183 СК України частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.

Згідно з положеннями ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров'я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення.

Приймаючи до уваги викладене, враховуючи інтереси малолітніх дітей, суд диходить висновку про необхідність задоволення позовних вимог про стягнення аліментів у зв'язку з обґрунтованістю та доведеністю. Зокрема, суд вважає, що відповідач ухиляється від виконання своїх обов'язків стосовно виховання дітей, не проявляє батьківської турботи, не бажає належно виховувати дітей, що в свою чергу свідчить про самоусунення відповідача від виконання батьківських обов'язків по вихованню та утриманню дітей. У зв'язку з наведеним, позовна вимога позивача в частині стягнення з відповідача аліментів на двох дітей в розмірі 1/3 частини її заробітку (доходу) підлягає задоволенню, оскільки відповідає нормам законодавства, та на думку суду буде достатньою для нормального виховання і забезпечення дітей

«VI. Розподіл судових витрат між сторонами»

Відповідно до п.14 ч. 2 ст.3 Закону України «Про судовий збір» судовий збір не справляється за подання заяви, апеляційної та касаційної скарги про захист прав малолітніх чи неповнолітніх осіб.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до ч. 6 ст. 141 ЦПК України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, а тому з відповідача підлягає стягненню на користь держави 3633,60 грн судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 141, 142, 264-265, 280-282 ЦПК України, ст.ст. 150, 155, 164, 166, 181, 182 СК України, суд,-

УХВАЛИВ:

позов задовольнити.

Позбавити ОСОБА_1 батьківських прав відносно малолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Стягувати з ОСОБА_1 аліменти на дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь опікуна, на утриманні якого будуть знаходитися діти, в розмірі 1/3 частини від всіх видів її заробітку (доходу), щомісячно, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, та не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму на дитини відповідного віку, починаючи з 03.03.2025 і до досягнення дітьми повноліття.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 3633 гривні 60 копійок.

Рішення суду щодо стягнення аліментів підлягає обов'язковому негайному виконанню у межах суми платежу за один місяць.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано до Красилівського районного суду Хмельницької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі подання апеляційної скарги позивачем заочне рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач - орган опіки та піклування Красилівської міської ради Хмельницької області, місцезнаходження: 31000, Хмельницька область, Хмельницький район, м. Красилів, пл. Незалежності, 2.

Відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .

Суддя Р. В. Вознюк