Постанова від 24.07.2025 по справі 340/9964/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2025 року м. Дніпросправа № 340/9964/23

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Чабаненко С.В. (доповідач),

суддів: Юрко І.В., Білак С.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27.02.2025 в адміністративній справі №340/9964/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «НР Виробнича компанія» до Головного управління ДПС у Кіровоградській області визнання протиправним рішення та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Кіровоградського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «НР Виробнича компанія» до Головного управління ДПС у Кіровоградській області, в якому позивач просив суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Кіровоградській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 04 травня 2023 року №3204 про відповідність товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «НР Виробнича компанія» критеріям ризиковості платника податку;

- зобов'язати Головне управління ДПС у Кіровоградській області виключити товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «НР Виробнича компанія» з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27.02.2025 в адміністративній справі №340/9964/23 позов задоволено.

Не погодившись з рішенням суду, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм процесуального та матеріального права, просить скасувати рішення суду, та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до приписів ст. 311 КАС України.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено письмовими доказами, наявними в матеріалах справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «НР Виробнича компанія» 11.10.2018 р. взяте на облік як платник податків. Відповідно до відомостей Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань основним видом економічної діяльності ТОВ «Торговий дім «НР Виробнича компанія» є ткацьке виробництво.

Відповідно до протоколу засідання комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 04.05.2023 р. №85 за результатами розгляду доповідної записки управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків ГУ ДПС у Кіровоградській області від 04.05.2023 р. №212/11-28-18-03-04 вирішено включити до переліку ризикових платників ТОВ «ТД «НР Виробнича компанія» (код ЄДРПОУ 42549641) відповідно до п.8 Критеріїв ризиковості платника податків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 р. №1165 за кодами 12, 13 Довідника кодів податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішень про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, затвердженого наказом ДПС України від 11.01.2023 р. №17. У протоколі зазначено, що в ході проведеного аналізу Єдиного реєстру податкових накладних встановлено, що ТОВ «ТД «НР виробнича компанія» протягом 2022 2023 років сформувало податковий кредит за рахунок ниток, пряжі, освітлювальних приладів, світлодіодних ламп, водонагрівачів, паперових форм, канцтоварів, мішків, дизпалива, транспортних послуг. Придбання електричних освітлювальних приладів, електричних світлодіодних ламп здійснювалось у ПП «Текстиль-Торг» (код ЄДРПОУ 42810801), якого внесено до переліку ризикових підприємств. Реалізовувались нитки поліамідні, пряжа, у тому числі суб'єктам господарювання, внесених до переліку ризикових підприємств: ТОВ «Глобал Спецтекс» (код ЄДРПОУ 43140572), ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ). Вищезазначене свідчить про використання ТОВ «ТД «НР Виробнича компанія» (ЄДРПОУ 42549641) у якості інструменту формування схемного податкового кредиту суб'єктам господарювання реального сектору економіки, та ймовірність ухилення від сплати податків.

Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Кіровоградській області прийнято рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 04.05.2023 р. №3204, яким відповідно до п.6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 р. №1165 встановлено відповідність платника податку ТОВ «Торговий дім «НР Виробнича компанія» критеріям ризиковості платника податку на підставі п.8 Критеріїв ризиковості платника податку у зв'язку з виявленими обставинами та/або отримання інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності за кодами: 12 постачання товарів платникам податку, щодо яких прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку та 13 придбання товарів у платників податку, щодо яких прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку. Згідно з інформацією, зазначеною у рішенні встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку за операціями з: придбання у період з 16.02.2022 р. по 11.05.2022 р. за кодом УКТЗЕД 9405 у платника податку за податковим номером платника податку 42810801; постачання у період з 28.10.2022 р. по 24.04.2023 р. за кодом УКТЗЕД 5402190000 у платника податку за податковим номером платника податку 43140572; постачання у період з 10.02.2022 р. по 31.03.2023 р. за кодом УКТЗЕД 5205110090 у платника податку за податковим номером платника податку 2876710841. У рішенні також зазначено про можливість його оскарження в адміністративному або судовому порядку.

ТОВ «Торговий дім «НР Виробнича компанія» 21.09.2023 р. подано скаргу щодо рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 04.05.2023 р. №3204.

Рішенням за результатами розгляду скарги щодо рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 28.09.2023 р. №6767 залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку без змін.

Не погоджуючись з правомірністю прийняття відповідачем рішень, позивач звернувся до суду з даним позовом про визнання їх протиправними та скасування.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює ПК України (далі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до приписів пункту 21.1 статті 21 ПК України посадові та службові особи контролюючих органів зобов'язані, зокрема дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами; забезпечувати сумлінне виконання покладених на контролюючі органи функцій; забезпечувати ефективну роботу та виконання завдань контролюючих органів відповідно до їх повноважень; не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій.

Згідно з п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язанийскласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

З огляду на п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Так, механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначений Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 р. №1165 (далі за текстом Порядок №1165).

У розумінні п.2 Порядку №1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації; критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик; ризик порушення норм податкового законодавства ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту «а» або «б» пункту 185.1 статті 185, підпункту «а» або «б» пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі Кодекс) за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі платник податку) виконання свого податкового обов'язку.

Відповідно до п.5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Згідно з п.6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).

Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).

Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Пунктом 7 Порядку №1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Критерії ризиковості платника податку на додану вартість установлені у додатку №1 до Порядку №1165.

Так, пунктом 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість передбачено, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Із аналізу зазначених норм судом встановлено, що метою здійснення контролюючим органом моніторингу податкових накладних/розрахунків коригування шляхом аналізу наявної податкової інформації, що міститься в інформаційних ресурсах ДПС є виявлення ризиків порушення норм податкового законодавства. Проводячи моніторинг, контролюючий орган виявляє ризик порушення норм податкового законодавства, який проявляється у ймовірності складання та надання податкової накладної з порушенням Податкового кодексу та неможливості здійснення операцій з постачання товарів/послуг дані про які зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування та/або ймовірності уникнення платником податку виконання свого податкового обов'язку. Водночас, вирішенню питання щодо відповідності/невідповідності платника податків Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість має передувати складання та направлення таким платником податкової накладної/розрахунку коригування та моніторинг платника податку, податкової накладної/розрахунку коригування.

В оскаржуваному рішенні про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 04.05.2023 р. №3204 зазначено про відповідність платника податку ТОВ «Торговий дім «НР Виробнича компанія» пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, у зв'язку з виявленими обставинами та/або отримання інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності за кодами: 12 постачання товарів платникам податку, щодо яких прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку та 13 придбання товарів у платників податку, щодо яких прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку. Разом з тим, Згідно з інформацією, зазначеною у рішенні встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку за операціями з: придбання у період з 16.02.2022 р. по 11.05.2022 р. за кодом УКТЗЕД 9405 у платника податку за податковим номером платника податку 42810801; постачання у період з 28.10.2022 р. по 24.04.2023 р. за кодом УКТЗЕД 5402190000 у платника податку за податковим номером платника податку 43140572; постачання у період з 10.02.2022 р. по 31.03.2023 р. за кодом УКТЗЕД 5205110090 у платника податку за податковим номером платника податку 2876710841.

Зазначене рішення прийнято за результатом розгляду доповідної записки управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків ГУ ДПС у Кіровоградській області від 04.05.2023 р. №212/11-28-18-03-04 щодо доцільності включення ТОВ «ТД «НР Виробнича компанія» (ЄДРПОУ 42549641) до переліку ризикових платників.

Із огляду на витяг з протоколу засідання комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 04.05.2023 р. №85, встановлено, що в ході проведеного аналізу Єдиного реєстру податкових накладних встановлено, що ТОВ «ТД «НР виробнича компанія» протягом 2022 2023 років сформувало податковий кредит за рахунок ниток, пряжі, освітлювальних приладів, світлодіодних ламп, водонагрівачів, паперових форм, канцтоварів, мішків, дизпалива, транспортних послуг. Придбання електричних освітлювальних приладів, електричних світлодіодних ламп здійснювалось у ПП «Текстиль-Торг» (код ЄДРПОУ 42810801), якого внесено до переліку ризикових підприємств. Реалізовувались нитки поліамідні, пряжа, у тому числі суб'єктам господарювання, внесених до переліку ризикових підприємств: ТОВ «Глобал Спецтекс» (код ЄДРПОУ 43140572), ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ). Вищезазначене свідчить про використання ТОВ «ТД «НР Виробнича компанія» (ЄДРПОУ 42549641) у якості інструменту формування схемного податкового кредиту суб'єктам господарювання реального сектору економіки, та ймовірність ухилення від сплати податків.

Як встановлено судом першої інстанції, та підтверджено матеріалами справи, що рішенням про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 05.08.2022 р. №183443, яким відповідно до п.6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 р. №1165 встановлено відповідність платника податку ПП «Текстиль-Торг» (код ЄДРПОУ 42810801) критеріям ризиковості платника податку на підставі п.8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Разом з тим, матеріалами справи встановлено, що ТОВ «Торговий дім «НР Виробнича компанія» на підставі податкової накладної від 31.08.2023 р. №16 здійснено коригування податкових зобов'язань щодо господарської операції з ПП «Текстиль Торг» на загальну суму 4 320589,50 грн, у тому числі ПДВ 720 098,25 грн., а також включено ПДВ до складу податкового зобов'язання у декларації за серпень 2023 року, що не заперечується відповідачем.

Матеріалами справи підтверджуються та не заперечуються позивачем господарські операції з ТОВ «Глобал Спецтекс» (код ЄДРПОУ 43140572) (у квітні, травні 2023 року за договором поставки №081122 від 08.11.2022 р.) (а.с.210-215, Т.1); з ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) (січень-березень 2023 року за договором поставки №1122 від 10.01.2022 р.

Як встановлено судом першої інстанції, та підтверджено матеріалами справи, що рішенням про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 11.04.2023 р. №69221, яким відповідно до п.6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 р. №1165 встановлено відповідність платника податку ТОВ «Глобал Спецтекс» (код ЄДРПОУ 43140572) критеріям ризиковості платника податку на підставі п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Однак ТОВ «Глобал Спецтекс» виключено з переліку платників податку на додану вартість, які відповідають критеріям ризиковості платника податку за п.8 Критеріїв ризиковості платника податку рішенням комісії Головного управління ДПС у місті Києві від 07.06.2023 р. №115282, що не спростовано відповідачем. Натомість повторне віднесення ТОВ «Глобал Спецтекс» відбулося лише 31.05.2024 р., тобто після прийняття оскаржуваних рішень та звернення позивача до суду.

Рішенням про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 25.11.2022 р. №1416, яким відповідно до п.6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 р. №1165 встановлено відповідність платника податку ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) критеріям ризиковості платника податку на підставі п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Однак, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 09.08.2023 р. у справі №380/11104/23 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 02 травня 2023 р. №630 про відповідність ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) критеріям ризиковості платника, на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку; зобов'язано Головне управління ДПС у Львівській області виключити ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з переліку платників, які відповідають критерія ризиковості.

Суд враховує, що рішень про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості, прийняті відносно контрагентів позивача ТОВ «Глобал Спецтекс» та ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), які були чинними на час господарських операцій з ТОВ «ТД «НР виробнича компанія», у подальшому були скасовані у судовому порядку або ж не підтверджені податковим органом.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що віднесення позивача до ризикових платників з тих підстав, що підприємство мало господарські відносини з платниками податків щодо яких прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку, у разі якщо у подальшому такі рішення були скасовані чи не підтверджені, є безумовною підставою для скасування рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, позаяк відпали обставини, що зумовили прийняття відповідного рішення.

На підставі викладеного, суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку, що рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 04.05.2023 р. №3204 винесено безпідставно, внаслідок чого підлягає визнанню протиправним та скасуванню.

Зважаючи на протиправність рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Кіровоградській області про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 04.05.2023 р. №3204, підлягає задоволенню й позовна вимога про зобов'язання Головного управління ДПС у Кіровоградській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «ТД «НР виробнича компанія» з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості, оскільки згідно з п.6 Порядку №1165 саме відповідне рішення суду є підставою для виключення платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Відповідно до п.29 Рішення Європейського суду з прав людини від 09.12.1994 справа «Руїз Торіха проти Іспанії» суд наголошує на тому, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції і зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтованості рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Під час розгляду справи суд першої інстанції дослідив та правильно вирішив усі основні питання віднесені на його розгляд та аргументи позивача, надав оцінку наявним у справі доказам, тому підстав для повторного вирішення цих аргументів та переоцінки доказів у зв'язку з їх викладенням в апеляційній скарзі немає, а всі інші аргументи апеляційної скарги не є доречними і важливими аргументами, оскільки не спростовують висновки суду викладені в оскарженому рішенні.

У відповідності до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з вимогами статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Доводи апеляційної скарги зводяться виключно до непогодження з оцінкою обставин справи, при цьому порушень норм процесуального права, які б вплинули або змінили цю оцінку, відповідачем не зазначено.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції вірно встановлено обставини справи та правильно застосовано до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують. Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись: пунктом 2 частини 1 статті 315, статтями 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, Третій апеляційний адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27.02.2025 в адміністративній справі №340/9964/23,- залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27.02.2025 в адміністративній справі №340/9964/23,- залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та відповідно п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає за виключенням випадків, встановлених цим пунктом.

Головуючий - суддя С.В. Чабаненко

суддя І.В. Юрко

суддя С.В. Білак