24 липня 2025 рокуСправа № 160/33274/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рянської В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в місті Дніпрі у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку і виплаті перерахованої пенсії відповідно до абзацу 4 частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за показниками середньої заробітної плати для призначених до 31.12.2018 включно - 6186,32 грн, яка затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів, з дня звернення для призначення пенсії, з 19.04.2018;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплатити різницю між фактично отриманими та належними до сплати сумами пенсії ОСОБА_1 відповідно до абзацу 4 частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за показниками середньої заробітної плати для призначених до 31.12.2018 включно - 6186,32 грн, яка затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів, з дня звернення для призначення пенсії, з 19.04.2018.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV. За призначенням пенсії звернувся у квітні 2018 року. Вважає, що пенсію було призначено у неналежному розмірі, без застосування показника середньої заробітної плати для пенсій, призначених до 31.12.2018 включно - 6186,32 грн. При обчисленні його пенсії було застосовано показник у сумі 3933,39 грн. На заяву позивача про перерахунок пенсії відмовлено листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 43381-34270/М-01/8-0400 від 07.09.2023. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними.
Ухвалою суду від 25.12.2023 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні), встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи, витребувано докази у відповідача.
29.01.2024 надійшов відзив, у якому відповідач просив відмовити в задоволенні позову. Зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, з 19.04.2018 отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2, обчислену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV). Під час призначення пенсії було застосовано середній показник заробітної плати за 2016-2017 роки в сумі 5377,90 грн. З 01.04.2021 ОСОБА_1 було проведено автоматичний перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону № 1058-IV на найбільш вигідних умовах, а саме з урахуванням страхового стажу, набутого після попереднього перерахунку пенсії. Страховий стаж позивача становить 41 рік 01 місяць 05 днів (зарахований до 31.12.2020). Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% становив 0,41083. З 01.03.2021 ОСОБА_1 проведено перерахунок (індексацію) пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,11 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (збільшеної з 01.03.2019 на 1,17 та з 01.05.2020 на 1,11), а саме з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки, із застосуванням коефіцієнтів збільшення в розмірі 1,17; 1,11 та 1,11. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії становив 3968,91 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 = 5426,60 грн х 0,73138). З 01.03.2022 ОСОБА_1 проведено перерахунок (індексацію) пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,14 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (збільшеної з 01.03.2019 на 1,17, з 01.05.2020 на 1,11 та з 01.03.2021 на 1,11), а саме з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016, 2017 роки, із застосуванням коефіцієнтів збільшення в розмірі 1,17; 1,11, 1,11 та 1,14. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії становить 4638,69 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 = 6186,32 грн х 0,74983). Законом України від 03 листопада 2022 року № 2710-ІХ «Про Державний бюджет України на 2023 рік» з 1 січня 2023 року розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлено на рівні 2093,00 грн. З 1 березня 2023 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова № 168) перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014, 2015 та 2016 роки, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197 (збільшеної з 01.03.2019 на 1,17; з 01.05.2020 на 1,11; з 01.03.2021 на 1,11; з 01.03.2022 на 1,14). З 01.04.2023 ОСОБА_1 проведено автоматичний перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону № 1058-VI на найбільш вигідних умовах, а саме з урахуванням страхового стажу, набутого після попереднього перерахунку пенсії, та заробітної плати. Страховий стаж позивача становить 43 роки 3 місяці 5 днів (зарахований до 28.02.2023). Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% становить 0,43250. Пенсію обчислено відповідно до статей 27 і 28 Закону № 1058-VI, виходячи із заробітної плати за період роботи з 01.08.1991 до 31.07.1996 та за даними, що містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування з 01.07.2000 до 28.02.2023. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації становить 0,76303. У відповідь на звернення ОСОБА_1 від 10.08.2023 з питань пенсійного забезпечення Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надало відповідь листом від 07.09.2023 за вих. № 43381-34270/М-01/8-0400/23, яким повідомлено розмір пенсії, її складові та умови обчислення. 29.07.2023 позивач звертався до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою щодо проведення перерахунку пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону № 1058-IV. Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ органу, що призначає пенсію - відділ перерахунків пенсій № 4 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, який уповноважений розглянути заяву ОСОБА_1 . Розглянувши заяву та додані до неї документи, відділ перерахунків пенсій № 4 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області 01.08.2023 прийняв рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії за № 046850000527, оскільки на день звернення не пройшло два календарних роки та немає 24 місяці страхового стажу після попереднього перерахунку. Вказане рішення не оскаржувалося та є чинним. Лист від 07.09.2023 № 43381-34270/М-01/8-0400/23 не є рішенням, носить лише роз'яснювальний та інформаційний характер.
Разом із відзивом було подано копії матеріалів з пенсійної справи позивача.
Відповідь на відзив та заперечення до суду не надійшли. Згідно з ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов таких висновків.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах, призначену з 19.04.2018, що підтверджується копіями розрахунків пенсії позивача.
ОСОБА_1 є особою з інвалідністю другої групи, що встановлено з копії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ № 547577.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 01.08.2023 № 046850000527, прийнятим за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 29.07.2023, було відмовлено у проведенні перерахунку. У рішенні зазначено, що з 01.04.2023 ОСОБА_1 було проведено перерахунок пенсії відповідно до абз. 1 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням страхового стажу та заробітку до 28.02.2023 відповідно до сплати страхових внесків. На день звернення із заявою 29.07.2023 ОСОБА_1 не набув 24 місяці страхового стажу після попереднього перерахунку. Тому відсутнє право на перерахунок пенсії з додаванням стажу згідно з ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
10.08.2023 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою, у якій просив здійснити перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати у 2018 році - 6186,32 грн з дня звернення за призначенням пенсії, з урахуванням страхового стажу станом на 01.08.2023.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 07.09.2023 № 43381-34270/М-01/8-0400/23 на вказане звернення позивача повідомлено, що під час призначення пенсії було застосовано середній показник заробітної плати за 2016-2017 роки в сумі 5377,90 грн. З 01.04.2021 проведено перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після призначення пенсії. З 01.03.2021, 01.03.2022 та 01.03.2023 проведено індексацію пенсії. З 01.04.2023 проведено перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після попереднього перерахунку пенсії. Страховий стаж, зарахований до 28.02.2023, становить 43 роки 03 місяці 05 днів. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки, із застосуванням коефіцієнтів збільшення в розмірі 1,17; 1,11; 1,11; 1,14; та 1,197, становить 5650,26 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,179 = 7405,03 грн х 0,76303). Загальний розмір пенсійної виплати станом на 01.09.2023 - 2760,00 грн, у тому числі 2443,74 грн - основний розмір пенсії (5650,26 грн х 0,43250), 167,44 грн - доплата за 8 років понаднормовоого стажу (2093,00 грн х 8%), 148,82 грн - доплата особам, яким не виповнилось 70 років, до 2760 гривень.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд враховує, що підставою для проведення перерахунку пенсії з 19.04.2018 із застосуванням показника середньої заробітної плати для пенсій, призначених до 31.12.2018, позивач зазначив абз. 4 ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до преамбули Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 цей закон визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
У статті 9 Закону № 1058-ІV зазначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною першою статті 27 Закону № 1058-ІV передбачено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп х Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Згідно з частиною другою статті 42 Закону № 1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
За приписами частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Подібні за змістом положення містяться в Порядку 10-1 проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженому Постановою правління Пенсійного фонду України № 10-1 від 18.05.2018, відповідно до пункту 3 якого перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії:
1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058-IV, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;
2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.
Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Аналіз частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV свідчить, що цією нормою встановлено можливість перерахунку пенсії застрахованій особі, яка продовжувала працювати, з урахуванням додатково набутого нею страхового стажу. Такий перерахунок, на вибір пенсіонера, може здійснюватись або лише з урахуванням додатково набутого страхового стажу за умови перерахунку пенсії із заробітної плати (доходу), з якої ця пенсія була обчислена, або з урахуванням як зазначеного стажу, так і заробітної плати, яку пенсіонер отримував уже після призначення пенсії.
Частиною другою статті 40 Закону № 1058-IV визначено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
З огляду на викладене під час здійснення перерахунку пенсії на підставі частини четвертої статті 42 Закону № 1058-ІV у формулі визначення заробітної плати для обчислення пенсії можуть змінюватися лише показники суми коефіцієнтів заробітної плати за кожний місяць (Ск) та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати застрахованої особи (К).
Тобто, перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058-ІV здійснюється із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, та розраховується за формулою, наведеною в частині другій статті 40 цього Закону. При такому перерахунку зазначений показник середньої заробітної плати залишається незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.
Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 13.06.2019 у справі № 265/84/16-а.
Відповідно до абз. 1-6 ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
З розрахунку пенсії ОСОБА_1 встановлено, що сума 3933,39 грн, про яку зазначає позивач у позовній заяві, є заробітною платою (доходом) застрахованої особи, визначеною відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, а не середньою заробітною платою (доходом) в Україні, з якої сплачено страхові внески.
Згідно з розрахунками, які містяться в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 , з 19.04.2018 йому призначено пенсію, обчислену із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016, 2017 роки в сумі 5377,90 грн, що відповідає ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-ІV.
Загальний страховий стаж позивача, обчислений до 28.02.2023, становить 43 роки 03 місяці 05 днів. З урахуванням цього стажу з 01.04.2023 проведено перерахунок пенсії позивача відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.
У розрахунку пенсії з урахуванням стажу, обчисленого до 28.02.2023, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016, 2017 роки, визначений відповідачем у сумі 3764,40 грн.
Отже, відповідачем, починаючи з 01.04.2023 обчислено позивачу пенсію з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн), що не відповідає частині 2 статті 42 Закону № 1058-ІV. У матеріалах справи відсутні докази врахування середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески в сумі 3764,40 грн до перерахунку пенсії позивача, проведеного з 01.04.2023.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Беручи до уваги встановлені під час розгляду справи обставини, з метою ефективного захисту прав позивача, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій відповідача щодо визначення заробітної плати для обчислення з 01.04.2023 пенсії позивача із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки (3764,40 грн), та зобов'язання відповідача здійснити з 01.04.2023 перерахунок і виплату пенсії пенсії позивача з визначенням заробітної плати для обчислення пенсії із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016, 2017 роки (5377,90 грн), з урахуванням раніше виплачених сум.
Сума 6186,32 грн, з урахуванням якої позивач просив відповідача провести перерахунок його пенсії, не є середньою заробітною платою (доходом) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016, 2017 роки. Вказана сума є середньою заробітною платою (доходом) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки (3764,40 грн), помноженою на коефіцієнти підвищення (індексації) за 2019-2022 рр. (1,17; 1,11; 1,11; 1,14). Тому в цій частині позовні вимоги не підлягають задоволенню.
З системного аналізу матеріалів справи, наведених норм законодавства, з урахуванням підстав позовних вимог та правових висновків Верховного Суду, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», відомості про інші судові витрати позивача у матеріалах справи відсутні. Відповідно до ст. 139 КАС України розподіл судових витрат судом не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 90, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо визначення заробітної плати для обчислення з 01.04.2023 пенсії ОСОБА_1 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки (3764,40 грн).
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.04.2023 перерахунок і виплату пенсії пенсії ОСОБА_1 з визначенням заробітної плати для обчислення пенсії із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016, 2017 роки (5377,90 грн), з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427.
Повний текст рішення складено 24.07.2025.
Суддя В.В. Рянська