ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
22.07.2025Справа № 910/5701/25
Господарський суд міста Києва у складі судді Блажівської О.Є., розглянувши у спрощеному позовному провадженні справу №910/5701/25
за позовом Комунального підприємства «Луцькреклама» (43016, м. Луцьк, вул. Л. Українки, 28; ЄДРПОУ 32964234)
до
Товариства з обмеженою відповідальністю «РМК-Груп» (01021, місто Київ, вул. Липська, буд. 15А; ЄДРПОУ 39042027)
про стягнення заборгованості 367 987, 68 грн,
без виклику представників сторін,
Стислий виклад позовних вимог.
До Господарського суду міста Києва звернулося Комунальне підприємство «Луцькреклама» (далі - Позивач) з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «РМК-Груп» (далі - Відповідач) про стягнення заборгованості у розмірі 367 987 грн 68 коп.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 01.04.2020 між Комунальним підприємством «Луцькреклама» та Товариства з обмеженою відповідальністю «РМК-Груп» укладено Договір №01-02/25ТК тимчасового користування місцем розміщення засобів зовнішньої реклами (надалі Договір/ЗЗР), які належать Товариству з обмеженою відповідальністю «РМК-Груп» та знаходилися на території Луцької територіальної громади. Вказаний Договір укладався на підставі діючих Дозволів на розміщення ЗЗР, згідно рішень виконавчого комітету Луцької міської ради.
Додатком №1 від 01.04.2020 до Договору №01/02/25ТК від 01.04.2020 є Адресна програма розташування усіх ЗЗР Відповідача, де зазначені адреси, розміри рекламних конструкцій та вартість їх розміщення з врахуванням зональності та розмірів. Враховуючи різний термін дії Дозволів, між Позивачем та Відповідачем укладались Додатки до Договору.
Нарахування плати за тимчасове користування місцем розташування рекламних засобів, що перебуває у комунальній власності Луцької територіальної громади проводилося у відповідності до рішення виконавчого комітету Луцької міської ради №774-1 від 04.12.2019 яким затверджено «Порядок визначення розміру плати за тимчасове користування місцем розташування рекламних засобів, що перебуває у комунальній власності Луцької міської територіальної громади».
01.12.2021 виконавчим комітетом Луцької міської ради було прийнято рішення №981-1 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Луцької міської ради №774-1 від 04.12.2019 «Про порядок визначення розміру плати за тимчасове користування місцем розташування рекламних засобів, що перебуває у комунальній власності Луцької міської територіальної громади» і надалі нарахування проводились, згідно вказаного Порядку та на підставі п. 8.5 Договору.
У зв'язку з запровадженням воєнного стану в нашій країні та на виконання рішення виконавчого комітету №176-1 від 23.03.2022, розмір плати за тимчасове користування місцем розміщення засобу зовнішньої реклами було змінено шляхом зменшення вартості на 50 % від повної вартості починаючи з 24 лютого 2022 року.
Згідно інформаційних даних «Опендатабот» «Історія змін реєстраційної інформації», юридична особа з ЄДРПОУ 39042027: 27.05.2024 Товариство з обмеженою відповідальністю «Енергосєть Україна» змінило адресу з м. Луцьк, проспект Перемоги, у на м. Київ, вул. Липська, буд. 15А; 31.05.2024 змінилися засновники та кінцеві бенефіціарні власники ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на ОСОБА_3 , 25.06.2024 змінилась назва юридичної особи з Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергосєть Україна» на Товариство з обмеженою відповідальністю «РМК Груп».
Всупереч вимогам п. 8.4 Договору, жодного повідомлення Позивачу від Відповідача про вказані зміни не надходило.
За умовами п. 3.2 Договору, Відповідач зобов'язаний щомісячно отримувати від Позивача рахунок та (не пізніше останнього робочого дня поточного місяця) оплачувати послуги, однак належним чином не виконав взяті зобов'язання в результаті чого виникла заборгованість за період з 01.09.2023 по 01.02.2025 яка становить 367 987 грн 68 коп.
Відповідачем ігноруються не лише зобов'язання за умовами укладеного договору, а й виконання рішення суду про сплату заборгованості за попередній період, усі засоби зовнішньої реклами Відповідача були демонтовані на підставі рішень виконавчого комітету Луцької міської ради, а отже, з лютого 2025 року нарахування не проводиться.
Позивач у позовній заяві зазначає, що Відповідачем постійно проводилася господарська діяльність, доказом цього є фото належних йому рекламних конструкцій, які містять комерційну рекламу та зроблені в різні періоди.
Позивачем у позовній заяві зазначено, що загальна сума заборгованості Відповідача становить 367 987 грн 68 коп.
Стислий виклад заперечень Відповідача.
Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву у відповідності до приписів ст. 178 ГПК України не скористався та не надав.
Процесуальні дії у справі
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 09.05.2025 залишено позов без руху, встановлено Позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 5 днів з дня вручення ухвали.
19.05.2025 через відділ автоматизованого документообігу суду від Комунального підприємства «Луцькреклама» надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 22.05.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвала суду від 22.05.2025 була направлена Відповідачу в електронний кабінет системи "Електронний суд" та отримана останнім, про що свідчать довідки про доставку електронного листа.
Відповідно до Витягу інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадським формувань сформований станом на 22.07.2025, Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «РМК-Груп» дані про перебування юридичної особи у процесі припинення - відсутні відомості.
Відповідно до ч.ч. 4, 5 ст. 6 Господарського процесуального кодексу України, Єдина судова інформаційно-комунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, між учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції. Суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу до їхніх електронних кабінетів, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
Відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи. Враховуючи викладене, Відповідач повідомлений належним чином про розгляд даної справи.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України «Про доступ до судових рішень» усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про доступ до судових рішень» для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України «Про доступ до судових рішень»).
Також судом враховано, що за приписами частини 1 статті 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.
Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що Відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись, зокрема, з ухвалою суду по справі № 910/5701/25 у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Враховуючи викладене, Відповідач повідомлений належним чином про розгляд даної справи.
ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДОМ
01.04.2020 між Комунальним підприємством «Луцькреклама» (далі - уповноважена особа, Позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Енергосеть Україна» (нова назва - Товариство з обмеженою відповідальністю «РМК ГРУП») (далі - розповсюджувач зовнішньої реклами, Відповідач) укладено Договір тимчасового користування місцем розміщення засобу зовнішньої реклами № 01-02/25ТК (далі - Договір), який підписаний сторонами та скріплений печатками, пунктом 1.1 якого визначено, що у відповідності до умов якого та порядку розміщення зовнішньої реклами на території Луцької міської територіальної громади, затвердженого рішенням виконавчого комітету (далі - Порядок), Уповноважена особа передає розповсюджувачу зовнішньої реклами у тимчасове користування місце для розташування засобу зовнішньої реклами (далі - ЗЗР) за адресою вказаною у Додатку, який є невід'ємною частиною цього Договору, згідно з виданим у встановленому порядку дозволом на розміщення зовнішньої реклами (далі - Дозвіл), а Розповсюджувач зовнішньої реклами використовує надане місце за цільовим призначенням - для розміщення ЗЗР, здійснює оплату за тимчасове користування місцем та звільняє місце після закінчення терміну дії (анулювання) Дозволу та/або цього Договору в частині наданого права користування місцем, на яке анульовано/припинено дію Дозволу та/або цього Договору.
Відповідно до п. 1.2, п. 1.3 Договору, копія Дозволу є невід'ємною частиною цього Договору. Місце надається для розміщення виключно тих засобів, що вказані у додатку до цього Договору.
Розділом 2 Договору визначено права та обов'язки сторін, зокрема, п. 2.1, п. 2.1.3, п. 2.1.4 визначеного, що Уповноважена особа має право здійснювати досудового регулювання та звертатися до суду про примусове стягнення коштів у випадку виникнення в останнього заборгованості відповідно до цього Договору. Забезпечити здійснення демонтажу ЗЗР у разі його встановлення без оформленого Дозволу, а також у раз припинення строку дії Договору чи його анулювання у встановленому порядку, та в інших випадках, передбачених Порядком.
Пунктом 2.3, п. 2.3.11 Договору визначено, що Розповсюджувач зовнішньої реклами зобов'язується підписати Додаткову угоду (додаток тощо) до цього Договору та повернути підписаний примірник Уповноваженій особі у разі зміни розміру Плати за тимчасове користування місцем розташування рекламних засобів, що перебувають у комунальній власності Луцької міської територіальної громади (далі - Плата), на підставі рішення виконавчого комітету міської ради.
Відповідно до п. 3.1, п. 3.2, п. 3.3., п. 3.4, п. 3.5 Договору, встановлено, що плата встановлюється виконавчим комітетом Луцької міської ради та сплачується розповсюджувачем зовнішньої реклами на підставі цього Договору та/або рахунків-фактур, наданих Уповноваженою особою. Розповсюджувач зовнішньої реклами зобов'язаний отримати рахунок на сплату коштів за тимчасове користування місцем розташування ЗЗР не пізніше 20 (двадцятого) числа поточного місяця та провести оплату не пізніше останнього робочого дня поточного місяця. Плата визначається з врахуванням площі місця, базового тарифу та коригуючих коефіцієнтів. Нарахування плати, яка вказана по кожному ЗЗР у Додатку до цього Договору, проводиться у порядку, визначеному виконавчим комітетом міської ради. Нарахування плати здійснюється з дати прийняття рішення виконавчим комітетом міської ради щодо видачі Дозволу. На суму плати нараховується податок на додану вартість. В разі анулювання дозволу та здійснення демонтажу ЗЗР, датою припинення нарахувань по цьому Договору, є десятий робочий день з дня прийняття (винесення) рішення про анулювання такого документа, згідно з вимогами Закону України «Про дозвільну систему в сфері господарської діяльності». Плата сплачується розповсюджувачем зовнішньої реклами щомісяця шляхом перерахування коштів на рахунок уповноваженої особи та зараховується до бюджету Луцької міської територіальної громади в порядку, визначеному Луцькою міською радою. Сплата коштів розповсюджувачем зовнішньої реклами є підтвердженням ним визнання нормативно-правових та локальних актів, які регулюють порядок нарахування плати. Допускається авансове перерахування грошових коштів.
Розділом 5 даного Договору визначено відповідальність сторін, зокрема, пунктами 5.3, 5.4 Договору встановлено, що у разі проведення демонтажу ЗЗР витрати, пов'язані з демонтажем, транспортуванням, зберіганням ЗЗР, а також витрати з відновлення місця для розташування ЗЗР покладаються, на Розповсюджувача зовнішньої реклами в повному обсязі. Відомості про демонтований ЗЗР та відновлений благоустрій надаються Уповноваженій особі, письмово Розповсюджувачем зовнішньої реклами. Якщо Розповсюджувач зовнішньої реклами не виконує свого обов'язку щодо повернення місця розташування ЗЗР, Уповноважена особа нараховує повну плату за користування місцем за кожен день прострочення. Підписання цього Договору Розповсюджувач дає згоду на беззаперечне право Уповноваженій особі демонтувати ЗЗР негайно в разі настання аварійної (екстреної) ситуації, яка виникла та створює загрозу життя або здоров'ю людей та/або заподіяння шкоди майну третіх осіб.
Відповідно до п. 6.1, Договору визначено, що цей Договір набуває чинності з дати прийняття рішення виконавчим комітетом міської ради про надання Дозволу, його підписання Сторонами, а в окремих випадках з врахуванням ч.3 ст. 631 ЦК України.
Строк дії цього Договору визначається по кожному місцю розташування ЗЗР окремо у Додатках (адресних програмах), які є невід'ємною частиною Договору. Строк дії цього Договору може бути продовжено шляхом укладання Додаткової угоди та/або внесення змін до Додатків (адресних програм), згідно з Дозволом (п. 6.2 Договору).
Якщо під час виконання умов цього Договору Розповсюджувач зовнішньої реклами виявить бажання достроково припинити строк його дії (в повному обсязі або в частині окремих місць наданих для розміщення ЗЗР), тоді першочергово він повинен достроково анулювати Дозвіл. При цьому останній зобов'язується письмово, не пізніше ніж за один місяць до запланованої дати припинення чинності Договору (або його частини) повідомити про це Уповноважену особу. В цьому випадку всі зобов'язання Сторін, пов'язані із наданням місць для розташування ЗЗР, в частині яких Розповсюджувачем зовнішньої реклами заявлено бажання припинення умов цього Договору, завершуються при умові, що Розповсюджувачем зовнішньої реклами належним чином виконані зобов'язання щодо здійснення демонтажу ЗЗР в порядку та строки, визначені, цим Договором, проведені роботи з відновлення благоустрою місць розміщення ЗЗР після їх демонтажу, а також здійснені всі проплати у повному обсязі на день припинення зобов'язань. У разі, якщо у місячний термін з дати отримання Уповноваженою особою письмового повідомлення Розповсюджувача зовнішньої реклами про дострокове припинення цього Договору Дозвіл не анульовано, Договір продовжує свою чинність і Плата нараховується за фактичне використання місця розміщення ЗЗР (п. 6.4 Договору).
Дія цього договору (в тому числі в цілому та в частині одного/та/чи декількох наданих місць) припиняється внаслідок: закінчення строку дії Дозволу, якщо ЗЗР демонтовано. Припинення дії Дозволу, його анулювання, відмови у його продовженні, визнання Дозволу недійсним та проведеного демонтажу ЗЗР (п. 6.5, п. 6.5.1, п. 6.5.3 Договору).
Відповідно до п. 6.7 Договору, відсутність ЗЗР за наявності чинного Договору не є підставою для припинення дії цього Договору та не нарахування Плати передбаченої Договором (крім випадку передбаченого п. 3.7 цього Договору). Договір припиняється з дати виконання Розповсюджувачем усіх зобов'язань, а також зобов'язань по відшкодуванню витрат спеціалізованого підприємства (організації) з проведення демонтажу (зберігання) ЗЗР, якщо такі витрати зазнає підприємство (організація), у відповідності до умов цього Договору.
Договір може бути розірвано за взаємною згодою Сторін згідно з чинним законодавством при умові, що будуть припинені/анульовані Дозволи та демонтовані ЗЗР, які зазначені в цьому Договорі (п.6.8 Договору).
Відповідно до п. 8.1 Договору, всі зміни та доповнення до цього Договору вносяться шляхом укладання Додаткових угод (додатків тощо), які стають невід'ємною частиною Договору, крім випадків передбачених п. 8.5.
У разі зміни розміру Плати на підставі рішення виконавчого комітету міської ради, Уповноважена особа направляє Розповсюджувачу зовнішньої реклами для підписання Додаткову угоду (додаток тощо) зі зміненим розміром Плати. У разі ненадання Розповсюджувачем зовнішньої реклами протягом десяти робочих днів Уповноваженій особі підписаного примірника Додаткової угоди (додатку тощо) до цього Договору вважається, що Сторони погодили зміни до цього Договору в частині нарахування Плати (п.8.5 Договору).
Додатком №1 до цього Договору є адресна програма розміщення ЗЗР, що є його складовою частиною. При зміні адресної програми Сторони укладають новий Додаток з наступним номером, при цьому попередній втрачає чинність (п.8.6).
Відповідно до п. 8.4 Договору, у разі зміни у однієї із Сторін адреси та/або платіжних реквізитів, відомостей Сторона, у якої виникли такі зміни, зобов'язана у п'ятиденний термін направити іншій Стороні письмове повідомлення про зміни. В іншому випадку Сторона, яка не була повідомлена про зміни не несе відповідальності за неналежне виконання умов цього Договору.
Додатками № 1 від 01.04.2020, № 2 від 01.12.2020, № 3 від 01.10.2020 до Договору №01-02/25ТК від 01.04.2020 тимчасового користування місцем розміщення засобу зовнішньої реклами, які підписані сторонами та скріплені печатками, Уповноважена особа встановлює Розповсюджувачу зовнішньої реклами плату за тимчасове користування місцем розміщення засобу зовнішньої реклами.
Рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 06.09.2017 №518-1 ТзОВ «Енергосеть Україна» надано дозвіл на розміщення зовнішньої реклами, зокрема, дозвіл №83 на розміщення зовнішньої реклами за адресою: м. Луцьк, вул. Ковельська (біля шляхопроводу ліворуч). Даний дозвіл переоформлено з 01.11.2018 у зв'язку із зміною власника рекламного засобу, згідно з договором купівлі-продажу від 29.10.2018 №29-10-18-РК, укладеним між ТзОВ «Брендборд» та ТзОВ «Енергосеть Україна» (наказ управління розвитку підприємства та реклами ЛМР від 01.11.2018 №56-аг). Зазначено, що протягом 10 днів потрібно переукласти договір тимчасового користування місцем розміщення засобу зовнішньої реклами з КП «Луцькреклама».
Рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 07.06.2017 №301-2 ТзОВ «Енергосеть Україна» надано дозвіл на розміщення зовнішньої реклами, зокрема, дозвіл №34 на розміщення зовнішньої реклами за адресою: м. Луцьк, вул. Задворецька, 1А. Даний дозвіл переоформлено з 01.11.2018 у зв'язку із зміною власника рекламного засобу, згідно з договором купівлі-продажу від 29.10.2018 №29-10-18-РК, укладеним між ТзОВ «Брендборд» та ТзОВ «Енергосеть Україна» (наказ управління розвитку підприємства та реклами ЛМР від 01.11.2018 №56-аг). Зазначено, що протягом 10 днів потрібно переукласти договір тимчасового користування місцем розміщення засобу зовнішньої реклами з КП «Луцькреклама».
Рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 07.06.2017 №301-1, від 06.09.2017 №519-1 ТзОВ «Енергосеть Україна» надано дозвіл на розміщення зовнішньої реклами, зокрема, дозвіл №33 на розміщення зовнішньої реклами за адресою: м. Луцьк, бульв. Дружби Народів, 6Б. Даний дозвіл переоформлено з 01.11.2018 у зв'язку із зміною власника рекламного засобу, згідно з договором купівлі-продажу від 29.10.2018 №29-10-18-РК, укладеним між ТзОВ «Брендборд» та ТзОВ «Енергосеть Україна» (наказ управління розвитку підприємства та реклами ЛМР від 01.11.2018 №56-аг). Зазначено, що протягом 10 днів потрібно переукласти договір тимчасового користування місцем розміщення засобу зовнішньої реклами з КП «Луцькреклама».
Рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 07.06.2017 №301-3, від 06.09.2017 №519-2 ТзОВ «Енергосеть Україна» надано дозвіл на розміщення зовнішньої реклами, зокрема, дозвіл №35 на розміщення зовнішньої реклами за адресою: м. Луцьк, вул. Авторемонтна, поблизу будинку №32, що на вул. Рівненській. Даний дозвіл переоформлено з 01.11.2018 у зв'язку із зміною власника рекламного засобу, згідно з договором купівлі-продажу від 29.10.2018 №29-10-18-РК, укладеним між ТзОВ «Брендборд» та ТзОВ «Енергосеть Україна» (наказ управління розвитку підприємства та реклами ЛМР від 01.11.2018 №56-аг). Зазначено, що протягом 10 днів потрібно переукласти договір тимчасового користування місцем розміщення засобу зовнішньої реклами з КП «Луцькреклама».
Рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 27.12.2011 №948-2 ТзОВ «Енергосеть Україна» надано дозвіл на розміщення зовнішньої реклами, зокрема, дозвіл №64 на розміщення зовнішньої реклами за адресою: м. Луцьк, вул. Кравчука, 32.
Рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 17.07.2019 №431-2 ТзОВ «Енергосеть Україна» надано дозвіл на розміщення зовнішньої реклами, зокрема, дозвіл №11 на розміщення зовнішньої реклами за адресою: м. Луцьк, вул. Ковельська (поряд із шляхопроводом, праворуч). Даний дозвіл переоформлено з 26.07.2019 у зв'язку із зміною власника рекламного засобу, згідно з договором купівлі-продажу ОЗР від 25.07.20119 №250719-РК, укладеним між ТзОВ «Брендборд» та ТзОВ «Енергосеть Україна» (наказ управління розвитку підприємства та реклами ЛМР від 26.07.2019 №4/22.1-2). Зазначено, що протягом 10 днів потрібно переукласти договір тимчасового користування місцем розміщення засобу зовнішньої реклами з КП «Луцькреклама».
Рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 17.07.2019 №431-1 ТзОВ «Енергосеть Україна» надано дозвіл на розміщення зовнішньої реклами, зокрема, дозвіл №12 на розміщення зовнішньої реклами за адресою: м. Луцьк, на розі вул. Ветеранів на пр-ту Відродження. Даний дозвіл переоформлено з 26.07.2019 у зв'язку із зміною власника рекламного засобу, згідно з договором купівлі-продажу ОЗР від 25.07.20119 №250719-РК, укладеним між ТзОВ «Брендборд» та ТзОВ «Енергосеть Україна» (наказ управління розвитку підприємства та реклами ЛМР від 26.07.2019 №4/22.1-2). Зазначено, що протягом 10 днів потрібно переукласти договір тимчасового користування місцем розміщення засобу зовнішньої реклами з КП «Луцькреклама».
Нарахування плати за тимчасове користування місцем розташування рекламних засобів, що перебуває у комунальній власності Луцької територіальної громади, проводиться у відповідності до рішення виконавчого комітету Луцької міської ради №774-1 від 04.12.2019, яким затверджено «Порядок визначення розміру плати за тимчасове користування місцем розташування рекламних засобів, що перебуває у комунальній власності Луцької міської територіальної громади».
Рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради №981-1 від 01.12.2021 внесено зміни до рішення виконавчого комітету міської ради від 04.12.2019 №774-1 «Про порядок визначення Порядку визначення розміру плати за тимчасове користування місцем розташування рекламних засобів, що перебувають у комунальній власності Луцької територіальної громади», а саме затверджено нову редакцію Порядку визначення розміру плати за тимчасове користування місцем розташування рекламних засобів, що перебуває у комунальній власності Луцької міської територіальної громади.
Рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради №173-1 від 23.03.2022 «Про часткове звільнення розповсюджувачів зовнішньої реклами від плати за тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів, що перебувають у комунальній власності Луцької міської територіальної громади», з метою полегшення фінансового навантаження на рекламні компанії, власників рекламних засобів та підтримки малого, середнього і великого підприємництва, виконавчий комітет міської ради вирішив з 24.02.2022 нарахування плати за тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів, що перебувають у комунальній власності Луцької міської територіальної громади, проводити у розмірі 50 % від повної вартості на період до прийняття відповідного рішення виконавчим комітетом Луцької міської ради.
Комунальному підприємству «Луцькреклама» доручено провести перерахунок плати за тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів, що перебувають у комунальній власності Луцької міської територіальної громади (п. 2 рішення).
Позивач у позовній заяві зазначає, що Відповідачем постійно проводилася господарська діяльність у спірний період, на підтвердження цього долучив фото належних йому рекламних конструкцій, які містять комерційну рекламу.
Рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради № 338-1 від 19.06.2024 «Про демонтаж засобів зовнішньої реклами» з метою благоустрою території міста, виконавчий комітет міської ради вирішив зобов'язати власників засобів зовнішньої реклами, вказаних у додатку, провести демонтаж рекламних конструкцій. Комунальному підприємству «Луцькреклама» у разі невиконання власниками засобів зовнішньої реклами пункту 1 цього рішення, провести демонтаж рекламних конструкцій за вказаними у додатку адресами. Витрати, пов'язані з демонтажем засобів зовнішньої реклами, покласти на власників рекламних конструкцій. Луцькому спеціальному комунальному автотранспортному підприємству «Луцькспецкомунтранс» забезпечити зберігання демонтованих рекламних конструкцій.
Актом проведення демонтажу спеціальних конструкцій від 18.10.2024, який складений та підписаний представником КП «Луцькреклама» та власником ЗЗР, зазначено, що працівники КП «Луцькреклама» здійснили демонтаж ЗЗР за адресою: м. Луцьк, на розі Ветеранів та проспекту Відродження.
Актом проведення демонтажу спеціальних конструкцій від 11.10.2024, який складений та підписаний представником КП «Луцькреклама» та власником ЗЗР, зазначено, що працівники КП «Луцькреклама» здійснили демонтаж ЗЗР за адресою: м. Луцьк, вул. Задворецька, 1А, м. Луцьк, бульв. Дружби Народів, 6Б, м. Луцьк, вул. Авторемонтна, поблизу будинку №32, що на вул. Рівненський.
Актом проведення демонтажу спеціальних конструкцій від 07.10.2024, який складений та підписаний представником КП «Луцькреклама» та власником ЗЗР, зазначено, що працівники КП «Луцькреклама» здійснили демонтаж ЗЗР за адресою: м. Луцьк, вул. Кравчука, 32.
Рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради № 326-1 від 07.06.2023 «Про демонтаж засобів зовнішньої реклами» з метою благоустрою території міста, виконавчий комітет міської ради вирішив зобов'язати власників засобів зовнішньої реклами, вказаних у додатку, провести демонтаж рекламних конструкцій. Комунальному підприємству «Луцькреклама» у разі невиконання власниками засобів зовнішньої реклами пункту 1 цього рішення, провести демонтаж рекламних конструкцій за вказаними у додатку адресами. Витрати, пов'язані з демонтажем засобів зовнішньої реклами, покласти на власників рекламних конструкцій. Луцькому спеціальному комунальному автотранспортному підприємству «Луцькспецкомунтранс» забезпечити зберігання демонтованих рекламних конструкцій.
Актом проведення демонтажу спеціальних конструкцій від 27.12.2023, який складений та підписаний представником КП «Луцькреклама» та власником ОЗР, зазначено, що працівники КП «Луцькреклама» здійснили демонтаж ЗЗР за адресою: м. Луцьк, на розі Ветеранів та проспекту Відродження.
Рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради № 37-1 від 15.01.2025 «Про демонтаж засобів зовнішньої реклами» з метою благоустрою території міста, виконавчий комітет міської ради вирішив зобов'язати власників засобів зовнішньої реклами, вказаних у додатку, провести демонтаж рекламних конструкцій. Комунальному підприємству «Луцькреклама» у разі невиконання власниками засобів зовнішньої реклами пункту 1 цього рішення, провести демонтаж рекламних конструкцій за вказаними у додатку адресами. Витрати, пов'язані з демонтажем засобів зовнішньої реклами, покласти на власників рекламних конструкцій. Луцькому спеціальному комунальному автотранспортному підприємству «Луцькспецкомунтранс» забезпечити зберігання демонтованих рекламних конструкцій.
Актом проведення демонтажу спеціальних конструкцій від 25.02.2025, який складений та підписаний представником КП «Луцькреклама» та власником ЗЗР, зазначено, що працівники КП «Луцькреклама» здійснили демонтаж ЗЗР за адресою: м. Луцьк, вул. Ковельська (біля шляхопроводу праворуч).
Позивачем було виставлено Відповідачу на оплату наступні рахунки з ПДВ: №1223 від 07.09.2023 на суму 24 715, 49 грн, №1334 від 06.10.2023 на суму 24 715, 49 грн, № 1472 від 07.11.2023 на суму 24 715, 49 грн, №1762 від 27.12.2023 на суму 24 075, 34 грн, №43 від 15.01.2024 на суму 25 975, 98 грн, №142 від 06.02.2024 на суму 25 975, 98 грн, №287 від 04.03.2024 на суму 25 975, 98 грн, №429 від 08.04.2024 на суму 25 975, 98 коп, №575 від 10.05.2024 на суму 25 975, 98 грн, №748 від 07.06.2024 на суму 25 975, 98 грн, №897 від 08.07.2024 на суму 25 975, 98 грн, №1046 від 06.08.2024 на суму 25 975, 98 грн, №1170 від 06.09.2024 на суму 25 975, 98 грн, №1425 від 24.10.2024 на суму 13 502, 36 грн, №1467 від 06.11.2024 на суму 7 205, 03 грн, №1646 від 11.12.2024 на суму 7 205, 03 грн, №44 від 15.01.2025 на суму 8 068, 63 грн, загальна сума становить 367 987, 68 коп.
Відповідно до розрахунку заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю «РМК ГРУП» (ТзОВ «Енергосеть Україна») перед КП «Луцькреклама» за період з вересня 2023 року по січень 2025 року договір №01-02/25ТК від 01.04.2020, сальдо на 01.02.2025 загальна сума заборгованості 367 987 грн 68 коп.
Також, Позивачем на адресу Відповідача направлялась вимога №01-06/17 від 23.01.2025 про сплату заборгованості за договором, які залишені Відповідачем без відповіді.
Рішенням Господарського суду Волинської області від 11.01.2024 у справі №903/995/23 позовні вимоги Комунального підприємства Луцькреклама до Товариства з обмеженою відповідальністю Енергосєть Україна про стягнення 372 343 грн 39 коп. задоволено повністю. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю Енергосєть Україна (43005, Волинська обл, м. Луцьк, проспект Перемоги, буд.1, код ЄДРПОУ 39042027) на користь Комунального підприємства Луцькреклама (43016, Волинська обл, м. Луцьк, вул. Лесі Українки, буд.28, код ЄДРПОУ 32964234) 372343грн. 39коп. (з яких: 335944грн. 44коп. заборгованості, 5445грн. 28коп. пені, 23789грн. Ібкогі. інфляційних втрат та 7164грн. 51коп. - 3% річних), а також 5586грн 15коп витрат по сплаті судового збору.
Звертаючись з Позовом до суду, Позивач зазначає, що Відповідач неналежним чином виконує свої зобов'язання щодо оплати наданих послуг за спірний період, у зв'язку з чим просить суд стягнути з Відповідача борг у сумі 367 987 грн 68 коп.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ. ПОЗИЦІЯ СУДУ
Судом під час розгляду справи по суті було досліджено докази, якими Позивач обґрунтовував свої доводи, а саме копії: Договору тимчасового користування місцем розміщення засобу зовнішньої реклами №01-02/25ТК від 01.04.2020; Додатку №1 від 01.04.2020, Додатку №2 від 05.06.2020, Додатку №3 від 01.10.2020 до Договору №01-02/25ТК від 01.04.20204; дозволу №83 від 06.09.2017, дозволу №34 від 07.06.2017, дозволу №33 від 07.06.2017, дозволу №35 від 07.06.2017, дозволу №64 від 27.12.2011, дозволу №11 від 17.07.2019, дозволу №12 від 17.07.2019 на розміщення зовнішньої реклами; витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Комунального підприємства «Луцькреклама»; витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Товариства з обмеженою відповідальністю «РМК ГРУП»; фото рекламних конструкцій; розрахунку заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю «РМК ГРУП» (ТзОВ «Енергосеть Україна») перед Комунальним підприємством «Луцькреклама» за період з вересня 2023 року по січень 2025 року; рахунків на оплату №1223 від 07.09.2023 на суму 24 715, 49 грн, №1334 від 06.10.2023 на суму 24 715, 49 грн, № 1472 від 07.11.2023 на суму 24 715, 49 грн, №1762 від 27.12.2023 на суму 24 075, 34 грн, №43 від 15.01.2024 на суму 25 975, 98 грн, №142 від 06.02.2024 на суму 25 975, 98 грн, №287 від 04.03.2024 на суму 25 975, 98 грн, №429 від 08.04.2024 на суму 25 975, 98 коп, №575 від 10.05.2024 на суму 25 975, 98 грн, №748 від 07.06.2024 на суму 25 975, 98 грн, №897 від 08.07.2024 на суму 25 975, 98 грн, №1046 від 06.08.2024 на суму 25 975, 98 грн, №1170 від 06.09.2024 на суму 25 975, 98 грн, №1425 від 24.10.2024 на суму 13 502, 36 грн, №1467 від 06.11.2024 на суму 7 205, 03 грн, №1646 від 11.12.2024 на суму 7 205, 03 грн, №44 від 15.01.2025 на суму 8 068, 63 грн; вимоги №01-06/17 від 23.01.2025 з підтвердженням направлення на адресу Відповідача; Рішення виконавчого комітету Луцької міської ради №774 від 04.12.2019, порядку визначення розміру плати за тимчасове користування місцем розташування рекламних засобів, що перебуває у комунальній власності Луцької міської територіальної громади, схеми зонування території Луцької міської територіальної громади для нарахування плати; Рішення виконавчого комітету Луцької міської ради №981-1 від 01.12.2021; Рішення виконавчого комітету Луцької міської ради №173-1 від 23.03.2022; Рішення виконавчого комітету Луцької міської ради №326-1 від 07.06.2023, переліку засобів зовнішньої реклами, що підлягають демонтажу, акту проведення демонтажу спеціальних конструкцій від 27.12.20223; Рішення виконавчого комітету Луцької міської ради №338-1 від 19.06.2024, переліку засобів зовнішньої реклами, що підлягають демонтажу, акту проведення демонтажу спеціальних конструкцій від 07.10.2024, акту проведення демонтажу спеціальних конструкцій від 11.10.2024, акту проведення демонтажу спеціальних конструкцій від 18.10.2024; Рішення виконавчого комітету Луцької міської ради №37-1 від 15.01.2025, переліку засобів зовнішньої реклами, що підлягають демонтажу, акту проведення демонтажу спеціальних конструкцій від 25.02.2025; рішення Господарського суду Волинської області від 11.01.2024 у справі №903/995/23; роздруківки Товариства з обмеженою відповідальністю «РМК ГРУП»; контракту №82 з керівником підприємства, що є у міській комунальній власності від 23.09.2011 з Додатковими угодами про зміни до Контракту №1 від 14.12.2011, №2 від 01.06.2012, №3 від 25.12.2012, №4 від 26.12.2014, №5 від 12.10.2015, №6 від 05.09.2016, №7 від 22.11.2016, №8 від 20.02.2017, №9 від 06.03.2018, №11 від 16.12.2019, №12 від 29.04.2021, №13 від 16.12.2024, №14 від 26.12.2024, судом надано оцінку доказам, які містяться в матеріалах справи.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Суд зазначає, що розміщення об'єктів зовнішньої реклами врегульовано Законом України "Про рекламу", Типовими правилами розміщення зовнішньої реклами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067 зі змінами та місцевим Порядком розміщення реклами.
У відповідності до статті 1, частини першої статті 16 Закону України "Про рекламу" зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
Розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно із пунктом 2 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067 дозвіл - документ установленої форми, виданий розповсюджувачу зовнішньої реклами на підставі рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, який дає право на розміщення зовнішньої реклами на певний строк та у певному місці.
Відповідно до п. 3 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил. Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу на розміщення зовнішньої реклами здійснюється відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".
У відповідності до п. 23 та п. 24 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, дозвіл надається строком на п'ять років, якщо менший строк не зазначено у заяві. Виданий у встановленому порядку дозвіл є підставою для розміщення зовнішньої реклами та виконання робіт, пов'язаних з розташуванням рекламного засобу.
Судом встановлено, що на підставі рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 06.09.2017 №518-1 ТзОВ «Енергосеть Україна» наданий дозвіл №83, строк дії якого з 06.09.2017 до 01.09.2022;
- рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 07.06.2017 №301-2 ТзОВ «Енергосеть Україна» наданий дозвіл №34, строк дії якого з 07.06.2017 до 01.06.2022;
- рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 07.06.2017 №301-1, від 06.09.2017 №519-1 ТзОВ «Енергосеть Україна» наданий дозвіл №33, строк дії якого з 07.06.2017 до 01.06.2022;
- рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 07.06.2017 №301-3, від 06.09.2017№519-2 ТзОВ «Енергосеть Україна» наданий дозвіл №35, строк дії якого з 07.06.2017 до 01.06.2022;
- рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 27.12.2011 №948-2 ТзОВ «Енергосеть Україна» наданий дозвіл №64, строк дії якого з 27.12.2011 до 01.07.2021, продовжений з 01.07.2021 до 01.10.2021, продовжений 01.10.2021 до 01.01.2022, продовжений 01.01.2022 до 01.04.2022, продовжений з 01.04.2022 до 01.07.2022;
- рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 17.07.2019 №431-2 ТзОВ «Енергосеть Україна» наданий дозвіл №11, строк дії якого з 17.07.2019 до 01.07.2024;
- рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 17.07.2019 №431-1 ТзОВ «Енергосеть Україна» наданий дозвіл №12 строк дії якого з 17.07.2019 до 01.07.2024.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України №2102-IX від 24.02.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався.
Відповідно до підпункту 5 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 314 від 18.03.2022 установлено, що строки дії діючих строкових ліцензій та документів дозвільного характеру автоматично продовжуються на період воєнного стану та три місяці з дня його припинення чи скасування, а періодичні, чергові платежі за ними відстрочуються на строк, зазначений у цьому підпункті (крім строку дії ліцензій у сфері діяльності з організації та проведення азартних ігор та плати за такі ліцензії).
Суд зазначає, що у даному випадку плата за тимчасове користування місцем розміщення засобу зовнішньої реклами стягується Позивачем на підставі укладеного між сторонами договору № 01-02/25ТК тимчасового користування місцем розміщення засобу зовнішньої реклами від 01.04.2020, який є чинним.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду у постанові від 20.05.2025 у справі № 918/308/24.
Згідно частини першої статті 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Частинами 1, 3, 5 ст. 626 Цивільного кодексу України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору. Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом, або не випливає із суті договору.
У відповідності до положень ст.ст. 6, 627 Цивільного кодексу України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно зі ст. 628 Цивільного кодексу України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Правова природа договору не залежить від його назви, а визначається його змістом, а тому при оцінці відповідності волі сторін та укладеного договору суд повинен надати правову оцінку його умовам, правам та обов'язкам сторін для визначення спрямованості як їх дій, так і певних правових наслідків, тобто дослідити відповідні умови договору з зазначенням своїх висновків за результатами такої оцінки у прийнятому судовому рішенні.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 30.05.2023 у справі № 914/4127/21.
Відповідно до статті 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Частиною 2 ст. 901 Цивільного кодексу України визначено, що положення глави 63 Цивільного кодексу України можуть застосовуватись до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов'язання.
Згідно ст. 902 Цивільного кодексу України, виконавець повинен надати послугу особисто. У випадках, встановлених договором, виконавець має право покласти виконання договору про надання послуг на іншу особу, залишаючись відповідальним в повному обсязі перед замовником за порушення договору.
Частиною 1 статті 903 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Частина 1 статті 193 Господарського кодексу України встановлює, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Частиною 2 статті 193 Господарського кодексу України визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Положеннями статті 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).
Договір, відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, є обов'язковим для виконання сторонами.
Разом із тим, передача в оренду майна, яке є комунальною власністю, а також майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання такого майна, регулюються Законом України "Про оренду державного та комунального майна". Особливість таких відносин полягає у відповідній процедурі передачі такого майна в оренду, характерних ознаках об'єкта оренди, проведенні обов'язкової оцінки об'єкта оренди за відповідною методикою, відповідності договору оренди в частині істотних умов (у тому числі орендної плати, встановленої за відповідною методикою) типовому договору оренди певного майна, визначенні орендаря на конкурсних засадах та інше.
Аналіз наведених норм матеріального права та умов договору, укладеного сторонами у справі, яка розглядається, дає підстави для висновку, що відносини, які виникають з тимчасового користування місцем розташування рекламних засобів не мають ознак, притаманних відносинам у сфері оренди комунального майна, оскільки розміщення зовнішньої реклами проводиться за окремою процедурою, відмінною від процедури передачі в оренду комунального майна, на підставі дозволів, що надаються виконавчим комітетом відповідних рад у порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України; договір на тимчасове користування такими місцями укладається без проведення конкурсів, а сам об'єкт - місця розташування рекламних засобів - площа зовнішньої поверхні будівлі або споруди, елемента вуличного обладнання тощо - не входить до переліку об'єктів оренди, визначеного у статті 4 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" (аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 26.04.2017 у справі № 905/542/15, від 26.04.2017 у справі № 905/544/15).
При цьому відносини у сфері розміщення зовнішньої реклами регулюються спеціальними нормами Закону України "Про рекламу", постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Типових правил розміщення зовнішньої реклами" від 29.12.2013 № 2067, а питання щодо правових наслідків порушення зобов'язання та відповідальності за його порушення унормовано загальними положеннями цивільного законодавства та умовами самого договору і не потребує субсидіарного застосування норм про оренду майна в цій частині.
З урахуванням наведеного, суд, проаналізувавши зміст Договору, дійшов висновку про те, що спірні правовідносини регулюються спеціальним законодавством в сфері рекламної діяльності в Україні, а також загальними положеннями Цивільного кодексу України про зобов'язання (Глави 47 - 51 Цивільного кодексу України) та про договір (Глави 52 - 53 Цивільного кодексу України).
Згідно п. 33 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, плата за тимчасове користування місцем розташування рекламних засобів, що перебуває у комунальній власності, встановлюється у порядку, визначеному органами місцевого самоврядування, а місцем, що перебуває у державній або приватній власності, - на договірних засадах з його власником або уповноваженим ним органом (особою). При цьому площа місця розташування рекламного засобу визначається як сума площі горизонтальної проекції рекламного засобу на це місце та прилеглої ділянки завширшки 0,5 метра за периметром горизонтальної проекції цього засобу. Для неназемного та недахового рекламного засобу площа місця дорівнює площі вертикальної проекції цього засобу на уявну паралельну їй площину.
Згідно з п. 3.1 Договору, плата встановлюється виконавчим комітетом Луцької міської ради та сплачується розповсюджувачем зовнішньої реклами на підставі цього Договору та/або рахунків-фактур, наданих уповноваженою особою.
Порядок визначення розміру плати за тимчасове користування місцем розташування рекламних засобів, що перебуває у комунальній власності Луцької міської територіальної громади затверджено рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради №774-1 від 04.12.2019 з подальшими змінами внесеними рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради №981-1 від 01.12.2021.
Розповсюджувач зовнішньої реклами зобов'язаний отримати рахунок на сплату коштів за тимчасове користування місцем розташування ЗЗР не пізніше 20 (двадцятого) числа поточного місяця та провести оплату не пізніше останнього робочого дня поточного місяця (п. 3.2 Договору).
Тобто, за умовами укладено між сторонами договору, обов'язок з отримання рахунку на сплату коштів за тимчасове користування місцем розташування ЗЗР покладений на Відповідача.
Позивачем на підтвердження до матеріалів справи долучено копії рахунків на оплату, які свідчать про тимчасове користування місцем розміщення засобів зовнішньої реклами, а саме: №1223 від 07.09.2023 на суму 24 715, 49 грн, №1334 від 06.10.2023 на суму 24 715, 49 грн, № 1472 від 07.11.2023 на суму 24 715, 49 грн, №1762 від 27.12.2023 на суму 24 075, 34 грн, №43 від 15.01.2024 на суму 25 975, 98 грн, №142 від 06.02.2024 на суму 25 975, 98 грн, №287 від 04.03.2024 на суму 25 975, 98 грн, №429 від 08.04.2024 на суму 25 975, 98 коп, №575 від 10.05.2024 на суму 25 975, 98 грн, №748 від 07.06.2024 на суму 25 975, 98 грн, №897 від 08.07.2024 на суму 25 975, 98 грн, №1046 від 06.08.2024 на суму 25 975, 98 грн, №1170 від 06.09.2024 на суму 25 975, 98 грн, №1425 від 24.10.2024 на суму 13 502, 36 грн, №1467 від 06.11.2024 на суму 7 205, 03 грн, №1646 від 11.12.2024 на суму 7 205, 03 грн, №44 від 15.01.2025 на суму 8 068, 63 грн, загальна сума становить 367 987, 68 коп., внаслідок чого виникла заборгованість в сумі 367 987 грн 68 коп.
Згідно п. 3.3 та п. 3.4 Договору, плата визначається з врахуванням площі місця, базового тарифу та коригуючих коефіцієнтів. Нарахування плати, яка вказана по кожному ЗЗР у Додатку до цього Договору, проводиться у порядку, визначеному виконавчим комітетом міської ради.
Нарахування плати здійснюється з дати прийняття рішення виконавчим комітетом міської ради щодо видачі Дозволу. На суму плати нараховується податок на додану вартість. В разі анулювання Дозволу та здійснення демонтажу ЗЗР, датою припинення нарахувань по цьому Договору, є десятий робочий день з дня прийняття (винесення) рішення про анулювання такого документа, згідно з вимогами Закону України «Про дозвільну систему в сфері господарської діяльності».
Судом встановлено, що рішеннями виконавчого комітету Луцької міської ради №326-1 від 07.06.2023, №338-1 від 19.06.2024, №37-1 від 15.01.2025 «Про демонтаж засобів зовнішньої реклами», з метою благоустрою території масті, виконавчий комітет міської ради вирішив зобов'язати власників засобів зовнішньої реклами, вказаних у додатку, провести демонтаж рекламних конструкцій. Комунальному підприємству «Луцькреклама» у разі невиконання власниками засобів зовнішньої реклами пункту 1 цього рішення, провести демонтаж рекламних конструкцій за вказаними у додатку адресами.
Актами проведення демонтажу спеціальних конструкцій від 27.12.2023, 07.10.2024, 11.10.2024, 18.10.2024, 25.02.2025, які складені та підписані представниками КП «Луцькреклама» та власником ЗЗР (уповноважений представника), встановлено, що працівники КП «Луцькреклама» здійснила демонтаж ЗЗР за адресами: м. Луцьк, на розі Ветеранів та проспекту Відродження, м. Луцьк, вул. Задворецька, 1А, м. Луцьк, бульв. Дружби Народів, 6Б, м. Луцьк, вул. Авторемонтна, поблизу будинку №32, що на вул. Рівненський, м. Луцьк, вул. Кравчука, 32.
Таким чином, в силу приписів п. 3.4 Договору, здійснення нарахування плати за тимчасове користування місцем розміщення засобу зовнішньої реклами відповідно до Договору №01-02/25ТК від 01.04.2020 з лютого 2025 не здійснюється.
Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання.
Частиною 1 ст. 614 Цивільного кодексу України визначено, що особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання. При цьому відсутність своєї вини відповідно до ч. 2 ст. 614 Цивільного кодексу України доводить особа, яка порушила зобов'язання.
Враховуючи викладене, оскільки Відповідач не надав суду доказів належного виконання свого зобов'язання щодо умов Договору, суд дійшов висновку, що Відповідачем було порушено умови Договору, а тому підлягають задоволенню вимоги Позивача про стягнення з Відповідача заборгованості у розмірі 367 987 грн 68 коп.
За приписами частин 1, 3 статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Згідно з частиною 1 статті 14 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
На підставі статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору покладаються на Відповідача.
Керуючись ст. ст. 73-74, 76-79, 86, 129, 233, 237, 238, 240, 241, 242, 254, 255, 256, 257 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
1. Позов Комунального підприємства «Луцькреклама» до Товариства з обмеженою відповідальністю «РМК-Груп» - задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «РМК-Груп» (01021, місто Київ, вул. Липська, буд. 15А; ЄДРПОУ 39042027) на користь Комунального підприємства «Луцькреклама» (43016, м. Луцьк, вул. Л. Українки, 28; ЄДРПОУ 32964234) заборгованість у сумі 367 987 (триста шістдесят сім тисяч дев'ятсот вісімдесят сім) грн 68 коп.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «РМК-Груп» (01021, місто Київ, вул. Липська, буд. 15А; ЄДРПОУ 39042027) на користь Комунального підприємства «Луцькреклама» (43016, м. Луцьк, вул. Л. Українки, 28; ЄДРПОУ 32964234) витрати по сплаті судового збору в розмірі 5 519 (п'ять тисяч п'ятсот дев'ятнадцять) грн 82 коп.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення господарського суду може бути оскаржено в порядку та строки відповідно до приписів статей 254, 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Оксана БЛАЖІВСЬКА