Постанова від 23.07.2025 по справі 360/363/25

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2025 року справа №360/363/25

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Блохіна А.А., Казначеєва Е.Г., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Воронкової Олени Ігорівни в інтересах ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2025 року у справі № 360/363/25 (головуючий І інстанції Захарова О.В.) за позовом Воронкової Олени Ігорівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Воронкова Олена Ігорівна в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - ГУПФУ в Луганській області, відповідач), в якому просила:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії з виключенням зі страхового стажу та заробітної плати періоду з 01.12.2000 по 22.08.2002, починаючи з 16.09.2009;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з виключенням зі страхового стажу та заробітної плати періоду з 01.12.2000 по 22.08.2002, починаючи з 16.09.2009.

Ухвалою суду від 23 квітня 2025 року позовну заяву адвоката Воронкової Олени Ігорівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області в частині позовних вимог щодо перерахунку та виплати пенсії за період з 16.09.2009 по 31.07.2024 - залишено без розгляду.

Ухвалою суду від 23 квітня 2025 року розгляд справи продовжено в частині позовних вимог щодо перерахунку та виплати пенсії з виключенням зі страхового стажу та заробітної плати періоду з 01.12.2000 по 22.08.2002, починаючи з 01.08.2024.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2025 року у задоволенні позову - відмовлено.

Представник позивача звернувся з апеляційною скаргою, в якій, просив скасувати рішення суду, прийняти нове, яким задовольнити позов через неправильне застосуванням норм матеріального права.

Апелянт зазначає, що при обчисленні пенсії позивачу було зараховано період трудового стажу, за який не було сплачено страхові внески та який не мав враховуватись для обчислення індивідуального коефіцієнта страхового стажу. Отже, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, який був обчислений органом Пенсійного фонду на основі періодів, за які позивач не отримував заробітну плату та застосований для обчислення розміру пенсії неправильним, та негативно впливає на розмір його пенсії

Суд першої інстанції зазначає, що так як позивач при призначенні пенсії не звертався до територіального органу Пенсійного фонду України з метою виключити відповідний період страхового стажу, після призначення пенсії він втратив на це право.

Апелянт звертає увагу, що відповідно до абзацу третього частини першої статті 40 Закону №1058 передбачено, що виключити відповідний період страхового стажу можливо лише за згодою особи. Однак, на практиці така оптимізація прораховується органом Пенсійного фонду України автоматично без будь-якого волевиявлення на те пенсіонера.

В рішенні суд першої інстанції посилається на те, що позивач має намір провести перерахунок пенсії після призначення, однак це не можна назвати перерахунком в розумінні пенсійного законодавства.

Позивач не просив відповідача здійснити перерахунок пенсії у зв'язку з набуттям страхового стажу тощо, а просив зупинити триваюче порушення стосовно нього, яке полягає у неправильному обчисленні коефіцієнта заробітної плати для обчислення його пенсії.

Неправильність обчислення коефіцієнта заробітної плати для обчислення пенсії позивача обґрунтовується тим фактом, що для обчислення коефіцієнта заробітної плати не можуть бути застосовані періоди, за які не було сплачено заробітну плату та не було сплачено страхові внески. Аналогічні висновки були викладені в постанові Верховного Суду від 18.05.2022 у справі № 569/10463/16-a.

Апеляційним судом витребувано у Луганського окружного адміністративного суду справу, який надіслав матеріали справи, які сформовані в електронній формі та частково в паперовій формі.

За ч.ч. 1, 4 ст. 18 КАС України у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

За пп. 15 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі (пп. 15.1); розгляд справи у суді здійснюється за матеріалами справи у паперовій формі (пп. 15.3).

Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).

Процесуальні та інші документи і докази в паперовій формі зберігаються в додатку до справи в суді першої інстанції та у разі необхідності можуть бути оглянуті учасниками справи чи судом першої інстанції або витребувані судом апеляційної чи касаційної інстанції після надходження до них відповідної апеляційної чи касаційної скарги (ч. 10 ст. 18 КАС України).

За пп. 5.2 п.5 розділу І Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21, електронна копія паперового документа - документ в електронній формі, що містить візуальне подання паперового документа, отримане шляхом сканування (фотографування) паперового документа. Відповідність оригіналу та правовий статус електронної копії паперового документа засвідчуються кваліфікованим електронним підписом особи, що створила таку копію.

Апеляційний суд вважає за можливе здійснити апеляційний перегляд за документами, наявними в підсистемі «Електронний суд».

Відповідно до ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, перевірив їх за матеріалами справи у змішаній формі (електронно-паперовій) і дійшов висновку про відсутність підстав для скасування рішення, виходячи з наступного.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивачу з 15.05.2007 вперше призначено пенсію по інвалідності ІІІ групи, з 16.09.2009 позивача переведено на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV.

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 03.09.2024 про проведення оптимізації та перерахунок пенсії.

Листом відповідача від 16.10.2024 № 7768-7385/З-02/8-1200/24 повідомлено, що позивач перебуваєте на обліку в Головному управлінні та з 15.05.2007 отримував пенсію, як особа з інвалідністю, з 16.09.2009 отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1. До страхового стажу роботи при призначенні пенсії за записами трудової книжки зараховано періоди отримання допомоги по безробіттю з 01.12.2000 по 27.08.2001 та з 28.08.2001 по 22.08.2002. Заробітну плату для обчислення пенсії враховано за період з 01.02.1983 по 31.01.1988 та за весь період страхового стажу з 01.07.2000 по 31.08.2000, з 01.12.2000 по 22.08.2002, з 31.03.2003 по 31.05.2007, з 01.08.2008 по 31.10.2008.

За результатом проведення оптимізації заробітної плати із розрахунку виключено періоди з 01.08.2000 по 31.08.2000, з 01.12.2000 по 22.08.2002, з 31.03.2003 по 30.06.2004, що дозволило збільшити коефіцієнт заробітної плати з 1,36039 до 1,70366. Законні підстави для проведення перерахунку пенсії з виключенням зі страхового стажу та заробітної плати періоду отримання допомоги по безробіттю з 01.12.2000 по 22.08.2002 відсутні.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, апеляційний суд враховує наступне.

Згідно з абз. 1, 3 частини 1 статті 24 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності), допомогу по частковому безробіттю, допомогу по частковому безробіттю на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та матеріальну допомогу в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.

За ст. 27 Закону №1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп x Кс, де: П розмір пенсії, у гривнях; Зп заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 Закону.

Згідно з ч. 1 статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення, періоди страхового стажу під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», з місяця введення воєнного стану та протягом трьох календарних місяців після його припинення або скасування. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців (абзац третій).

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу, заробітна плата (дохід) обчислюється на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески.

Отже, Законом № 1058 передбачено два варіанти виключення періодів страхового стажу:

1) виключення періодів страхового стажу передбачених лише абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону. У цьому випадку закон допускає можливість виключення періодів незалежно від перерв. До таких періодів належать ті, протягом яких особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, допомогу по частковому безробіттю, допомогу по частковому безробіттю на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та матеріальну допомогу в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації.

2) виключення будь-якого періоду страхового стажу (лише безперервного).

При цьому, в обох випадках періоди, які виключаються, не можуть перевищувати 60 календарних місяців страхового стажу, а виключення окремих періодів страхового стажу передбачене в цілях обчислення пенсії, яке здійснюється при її призначенні, і не є самостійною підставою для перерахунку вже призначеної пенсії.

Тобто, оптимізація заробітку - це виключення його невисоких коефіцієнтів (а не включення високих), що сприяє підвищенню коефіцієнта заробітку і, як наслідок, розміру пенсії. Оптимізація заробітку у будь-якому разі сприяє підвищенню коефіцієнта заробітку і, як наслідок, розміру пенсії, тому при оптимізації пенсійної виплати, коефіцієнт заробітку не може бути знижений, оскільки це суперечить реформуванню та веде до зниження пенсійних виплат.

За обставинами справи позивач звернувся до відповідача із заявою від 03.09.2024 про проведення оптимізації (виключення періоду) його заробітку, врахованого для обчислення розміру пенсії, за час отримання допомоги по безробіттю з 01.12.2000 по 22.08.2002.

Відповідно до рішення про призначення пенсії страховий стаж для обчислення пенсії становив 61 рік 11 місяців 14 днів, у тому числі пільговий стаж на підземних роботах 26 років 8 місяців 7 днів.

Заробітну плату для обчислення розміру пенсії враховано за період з 01.02.1983 по 31.01.1988 та за період страхового стажу з 01.07.2000 по 31.08.2000, з 01.12.2000 по 31.12.2000, 01.01.2001 по 31.08.2002, з 01.03.2003 по 31.05.2007, з 01.08.2008 по 31.10.2008.

Загальна кількість місяців, яка враховується при обчисленні заробітної плати, становить 137 місяців.

При визначенні заробітної плати для обчислення пенсії з розрахунку виключено заробітну плату за періоди з 01.08.2000 по 31.08.2000, з 01.12.2000 по 31.08.2002, з 01.03.2003 по 30.06.2004.

Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати до оптимізації становив 1,36039. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації становить 1,70366.

Суд звертає увагу, що чинним законодавством передбачено, що для обчислення пенсії має враховуватися заробітна плата (дохід), отримана після 01 липня 2000 року протягом усього періоду страхового стажу особи без будь-яких виключень.

Єдиний виняток із цього правила встановлений в абзаці 3 частини 1 статті 40 Закону №1058-IV, який передбачає допустимість за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, виключення з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, періодів до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом 3 частини 1 статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Водночас суд зазначає, що закріплена у наведеній нормі можливість оптимізації заробітку стосується призначення пенсій, і не може бути застосована при перерахунку вже призначеної пенсії.

Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постановах від 18.07.2018 у справі №461/4328/16-а, від 19.03.2021 у справі № 345/3150/16-а.

Судом встановлено, що з 16.09.2009 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 та здійснено оптимізацію пенсії при її призначенні 16.09.2009, тому при проведенні перерахунків пенсії повторна оптимізація заробітку не проводиться.

Як вже зазначалось судом, особа має право при призначенні пенсії самостійно визначити період страхового стажу, що виключається із періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії.

Разом з тим, судом не встановлено, що при призначенні пенсії позивач у встановленому порядку із необхідними документами звертався до відповідача з вимогою виключити відповідний період страхового стажу. Окрім того, суд звертає увагу, що проведення оптимізації пенсії здійснюється відповідачем у визначений законодавцем термін і такий порядок не може бути змінений за бажанням особи.

Суд враховує, що позивачем не оскаржуються дії відповідача щодо включення періоду страхового стажу до періоду з 01.12.2000 по 22.08.2002, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, а предметом спірних правовідносин є дії відповідача щодо розгляду його заяви про перерахунок пенсії.

Стосовно посилання апелянта на правову позицію в постанові Верховного Суду від 18.05.2022 у справі № 569/10463/16-a, то колегією суддів не можуть бути прийняті посилання на ці висновки, оскільки обставини цієї справи виникли за різних фактичних обставин, ніж у справах, на які посилається апелянт. Суд наголошує, що подібність правовідносин означає тотожність суб'єктного складу учасників відносин, їхніх повноважень, об'єкта, предмета правового регулювання відносин, а також умов застосування правових норм (зокрема, часу, місця, підстав виникнення, припинення та зміни відповідних правовідносин). Зміст правовідносин з метою з'ясування їхньої подібності визначається обставинами кожної конкретної справи.

Враховуючи встановлені обставини, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відмову у задоволенні позову.

Отже, спір за суттю вимог судом першої інстанції вирішений правильно, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, внаслідок чого відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду.

Керуючись ст. ст. 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Воронкової Олени Ігорівни в інтересах ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2025 року у справі № 360/363/25 за позовом Воронкової Олени Ігорівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Повний текст постанови складений 23 липня 2025 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її ухвалення та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий І.В. Геращенко

Судді: А.А. Блохін

Е.Г. Казначеєв