Ухвала від 23.07.2025 по справі 580/2834/23

УХВАЛА

про відмову у задоволенні заяви

23 липня 2025 року справа № 580/2834/23

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

До Черкаського окружного адміністративного суду із заявою звернувся ОСОБА_1 , в якій просить зобов'язати суб'єкта владних повноважень - Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, не на користь якого ухвалене судове рішення у справі 580/2834/23, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Заява мотивована тим, що рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 01.06.2023 року у справі № 580/2834/23 задоволено частково позов до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФ України в Черкаській області та зобов'язано здійснити ОСОБА_1 з 01.07.2021 нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн до пенсії відповідно до постанови КМ України від 14.07.2021 №713 та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум. Зазначене рішення набрало законної сили 04.07.2023 та було передано відповідачу для виконання. По цей час рішення виконано частково, а саме проведено перерахунок пенсії з 01.07.2021 до 31.08.2023, але не проведено виплату доплати пенсії за період з 01.02.2023 до 31.05.2025 у сумі 52000 грн.00 коп.

Представниця відповідача подала заперечення на заяву про встановлення судового контролю, в якому просить відмовити ОСОБА_1 у задоволенні заяви та зазначила, що на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 01.06.2023 у справі № 580/2834/23 позивачу проведено перерахунок пенсії із 01.07.2021 із урахуванням щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». Розмір пенсії позивача з 01.07.2021 становить 8126,08 грн, із 01.03.2022 - 8983,73 грн, із 01.03.2023 - 10359,52 грн. Загальна сума доплати пенсії за період із 01.07.2021 до 31.08.2023 становить 52000,00 грн.

Представниця відповідача повідомила, що відповідно до рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 27.03.2025 у справі № 580/1298/25 було здійснено перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.02.2023 на підставі довідки управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Черкаській області про розмір грошового забезпечення від 04.10.2024 № 52 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023. Розмір пенсії з 01.02.2023 становить 11849,92 грн, із 01.03.2024 - 12793,17 грн, із 01.03.2025 - 14264,38 грн.

Також представниця вказала, що виплата позивачу нарахованої доплати коштів в сумі 52000,00 грн на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 01.06.2023 у справі № 580/2834/23 буде здійснюватися в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат та у порядку черговості, у разі наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України.

Крім того, зазначила, що Головним управлінням здійснено усіх можливих заходів, спрямованих на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 01.06.2023 у справі № 580/2834/23, зокрема: проведено перерахунок пенсії позивача; додатково нараховано коштів в сумі 52000,00 грн; включено до реєстру судових рішень.

Зважаючи на те, що сторони не подали клопотання про розгляд заяви у судовому засіданні з повідомленням сторін, а суд таких обставин не встановив, то на підставі частини 1 статті 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд дійшов висновку про можливість розгляду заяви в порядку письмового провадження.

Під час вирішення поданої заяви по суті суд зазначає таке.

Обов'язковість виконання судових рішень закріплена статті 129 Конституції України та частини 1 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України, якою визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення відповідно до частини 2 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України тягне за собою відповідальність, встановлену законом. Завершальною стадію судового провадження являється виконання судового рішення як гарантія захисту порушених прав та інтересів осіб, які звернулись до суду за їх відновленням.

Відтак, рішення суду, яке набрало законної сили, підлягає обов'язковому виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок. Тому особа, якій належить виконати судове рішення, повинна здійснити дії встановлені Законом для його виконання.

Рішенням від 01 червня 2023 року у справі № 580/2834/23, яке набрало законної сили 04.07.2023, Черкаський окружний адміністративний суд адміністративний позов задовольнив частково:

- визнав протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 з 01.07.2021 щомісячної доплати у розмірі 2000 грн до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»;

- зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити ОСОБА_1 з 01.07.2021 нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум;

- у задоволенні іншої частини вимог відмовив.

Суд дійшов до такого висновку через те, що оскільки перерахунок пенсії позивача проведений відповідачем на виконання рішення суду № 580/6093/20 з метою усунення порушеного її права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у неї виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивачка має право на щомісячну доплату до пенсії відповідно до Постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.

Також у рішенні суд звернув увагу, що аналіз статей 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII), постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.207 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), а також мети прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова № 713) свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.

Суд з'ясував, що рішенням від 27 березня 2025 року у справі № 580/1298/25, яке набрало законної сили 29.04.2025, Черкаський окружний адміністративний суд адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнив повністю:

- визнав протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо проведення з 01.02.2023 перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Черкаській області про розмір грошового забезпечення від 04.10.2024 № 52 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023;

- зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі довідки управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Черкаській області про розмір грошового забезпечення від 04.10.2024 № 52 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 та здійснити виплату перерахованої пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.

Згідно доданої до заперечення на заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення копії протоколу перерахунку пенсії від 15.05.2025 на виконання рішення суду від 27 березня 2025 року у справі № 580/1298/25 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01 лютого 2023 року.

Суд звертає увагу, що аналіз пункту 1 Постанови № 713 у сукупності із приписами статті 63 Закону № 2262-XII дає підстави для висновку, що:

- з 1 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (і до розміру пенсії на вказану дату) або пенсія яким призначена (поновлена) після 1 березня 2018 року (з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати), було установлено щомісячну доплату в розмірі 2000,00 грн;

- доплата, визначена Постановою № 713, враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, що здійснюються у зв'язку із прийняттям після 1 березня 2018 року уповноваженим органом нормативно-правого акта, який став правовою підставою для перегляду (перерахування) пенсії. Тобто, таке підвищення (перерахунок пенсії) повинне відповідати порядку, передбаченому статтею 63 Закону № 2262-XII, та обов'язково мало здійснюватися після 1 березня 2018 року, при цьому не має значення, чи такий нормативно правовий акт був прийнятий до 1 березня 2018 року, чи після, оскільки визначальним є саме момент підвищення - після 1 березня 2018 року;

- метою установлення такої доплати є поетапне зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам;

- виплата щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому пункту 1 Постанови № 713, переглядалася (перераховувалася) саме після 1 березня 2018 року відповідно до процедури, передбаченої статтею 63 Закону № 2262-XII, і такий перегляд (перерахунок) перевищив розмір доплати;

- якщо перегляд пенсії (перерахунок) здійснювався до 1 березня 2018 року або після цієї дати, однак на виконання рішення суду з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на який у особи виникло до 1 березня 2018 року, то такий перегляд (перерахунок) не є підставою для нездійснення виплати у розмірі 2000,00 грн чи її припинення;

- водночас, якщо перегляд пенсії (перерахунок) здійснювався після 1 березня 2018 року на виконання рішення суду з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на який у особи виникло після 1 березня 2018 року, то такий перегляд (перерахунок), проведений відповідно до статей 43, 63 Закону № 2262-XII (підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом), є підставою для нездійснення виплати у розмірі 2000,00 грн чи її зменшення (в залежності від розміру збільшення пенсії після перерахунку).

У зв'язку із тим, що положення Постанови № 713 припинення або зміну розміру щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн пов'язують з переглядом (перерахунком) пенсії, при цьому не вказуючи правову та фактичну підставу такого перегляду, але вказують на мету виплати такої доплати (поетапне зменшення диспропорцій в розмірах пенсій) та підстави припинення її виплати (збільшення пенсії більше аніж на 2000,00 грн), то перерахунок пенсії у зв'язку із зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, що мало наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу), є тим підвищенням, з яким абзац третій пункту 1 Постанови № 713 пов'язує припинення або зміну (зменшення) розміру щомісячної доплати, передбаченої цим нормативно-правовим актом.

Отже, здійснення відповідачем на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду рішення суду від 27 березня 2025 року у справі № 580/1298/25 перерахунку пенсії з 01.02.2023 відповідно до довідки управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Черкаській області від 04.10.2024 № 52 про розмір грошового забезпечення, визначеного станом на 01.01.2023, є обставиною, за наявності якої припиняється виплата доплати, передбаченої Постановою № 713.

Суд також звертає увагу, що відповідно до розрахунку на доплату, яка нарахована на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 01 червня 2023 року у справі № 580/2834/23, сума доплати становить 52000 грн, а період, за який розрахована доплата, визначений з липня 2021 року до серпня 2023 року.

Однак, як вище встановив суд, позивач з 01.02.2023 не має права на нарахування і виплату щомісячної доплати у розмірі 2000 грн до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» після проведення перерахунку пенсії на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду рішення суду від 27 березня 2025 року у справі № 580/1298/25, і в цьому випадку нарахування спірної доплати за період з лютого 2023 року до серпня 2023 року суд вважає помилковим.

За таких обставин суд доходить висновку про відсутність у діях відповідача ознак невиконання рішення суду у справі № 580/2834/23, оскільки обставини справи, з якими суд пов'язував право позивача на нарахування спірної доплати, з 01.02.2023 змінились та вважає, що підстави для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у цій справі відсутні.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 248, 256, 382, 382-1, 294, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 580/2834/23 відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання, однак може бути оскаржена в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала в повному обсязі складена та підписана 23.07.2025.

Суддя Василь ГАВРИЛЮК