22 липня 2025 рокусправа № 380/5873/25
зал судових засідань №10
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Лунь З.І.,
секретар судового засідання Лужняк О.М.,
за участю
представниця позивача адвокат Столярчук І.В.,
представники відповідача Звір Р.П., Бромберг О.Е.
розглянув у судовому засіданні адміністративну справу за позовом Господарського товариства у формі товариства з обмеженою відповідальністю завод «Флекстронікс ТзОВ» до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправними та скасування рішень.
Господарське товариство у формі товариства з обмеженою відповідальністю завод «Флекстронікс ТзОВ» (місцезнаходження: 89600, м.Мукачево, вул.Берегівська-Бічна, буд. 4, код ЄДРПОУ 32221224) звернулося до суду з позовом до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (місцезнаходження: 79026, м.Львів, вул.Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 44045187), в якому просить суд:
-визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 10.03.2025 №107/33-00-07-01, яким щодо позивача застосовано штрафну санкцію за не реєстрацію в ЄРПН податкових накладних на суму 10 928 415,57грн.;
-визнати протиправним та скасувати рішення №100/33-00-07-01 від 07.03.2025 про застосування до позивача штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником податків своєчасно не нарахованого єдиного внеску в розмірі 6 152 254,33 грн.
Ухвалою від 27.03.2025 суд постановив відкрити провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначити підготовче засідання.
Позивач, Господарське товариство у формі товариства з обмеженою відповідальністю завод «Флекстронікс ТзОВ», обґрунтовує свої позовні вимоги тим, що висновки Акта перевірки щодо порушення порядку реєстрації (відсутності реєстрації) податкових накладних та відповідальності за порушення порядку обчислення та сплати ЄСВ є помилковими, а податкове повідомлення-рішення та рішення складено всупереч вимогам чинного податкового законодавства.
Так, позивач зазначає, що у зареєстрованих позивачем податкових накладних був вказаний умовний ІПН нерезидента "500000000000", а не "300000000000" (як рекомендували
податкові органи), але зазначення в податкових накладних умовного ІПН "300000000000" не спростовує факту їх реєстрації в ЄРПН та не призвело до втрат бюджету і не впливає на можливість ідентифікувати покупця та обсяг господарської операції.
Щодо відповідальності за порушення порядку обчислення та сплати ЄСВ Рішення відповідача підлягає скасуванню повністю у зв'язку з тим, що відповідач неправильно розрахував суму грошового зобов'язання (штрафної санкції), оскільки включив до нього періоди, зокрема період дії карантину у зв'язку з COVID-19 та воєнного стану, в які штрафні санкції не могли бути застосовані, а суд не може підміняти державний орган рішення якого оскаржується, вирішувати питання, які належать до його компетенції, усувати необґрунтованість оскаржуваного рішення в ході судового розгляду.
Просить позов задовольнити повністю, визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення та рішення про застосування до позивача штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником податків своєчасно не нарахованого єдиного внеску.
Ухвалою суду від 17.02.2025 суд постановив відкрити провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач, Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечив позовні вимоги з тих підстав, що на здійснені експортні операції з переробки давальницької сировини Господарського товариства у формі Товариства з обмеженою відповідальністю завод «Флекстронікс ТзОВ» за період з 01.04.2023 по 30.06.2024 згідно з оформленими ВМД на Flextronics ODM Luxembourg S.A. (447), Люксембург, виписано та зареєстровано в ЄРПН податкові накладні з обсягом постачання на суму 2 303 398 668,12 грн. в кількості 3235 податкових накладних. У податкових накладних у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» замість ІПН « 500000000000» проставлено умовний ІПН « 300000000000», замість номенклатури: послуги з переробки давальницької сировини вказана номенклатура: продукти переробки, замість коду послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг ДК 016:2010, вказано основний вид діяльності: 27-51-виробництво побутових електричних приладів. Отже, згідно з даними ЄРПН встановлено відсутність реєстрації податкових накладних по послугах з переробки сировини на давальницьких умовах в адресу Flextronics ODM Luxembourg S.A. (447), Люксембург з ІПН « 500000000000» в Єдиному реєстру податкових накладних.
Таким чином, відповідач вважає, що позивач, порушив норми Податкового кодексу України, а тому контролюючим органом правомірно встановлено порушення позивачем п.201.1 п.201.3; п. 201.5; п.201.10 ст.201 ПК України, не складено та не зареєстровано в єдиному реєстрі 3235 податкові накладні згідно з оформленими ВМД на Flextronics ODM Luxembourg S.A. (447), Люксембург протягом граничного строку на суму 2 303 398 668,12 грн (по операціях послуги з переробки давальницької сировини).
Стосовно оскарження Рішення, то відповідач вважає свої дії правомірними, оскільки мало місце донарахування податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, а не його нарахування.
Просить у позові відмовити.
Позивач подав до суду відповідь на відзив на позову заяву, у якому зазначив, що відповідач в Акті перевірки самостійно визнав факт реєстрації позивачем 3235 податкових накладних.
Щодо умовного ІПН, то як вказує позивач, у ході перевірки відповідач фактично ідентифікував та підтвердив реєстрацію в ЄРПН позивачем податкових накладних щодо експортних операцій, серед іншого, підтвердив їх реальність та належне документальне оформлення таких операцій. Зазначення в податкових накладних умовного ІПН "300000000000" не спростовує факту їх реєстрації в ЄРПН, не призвело до втрат бюджету та не впливає на можливість ідентифікувати покупця та обсяг господарської операції. Позивач вважає це технічною помилкою.
Стосовно позиції відповідача про неправильне відображення позивачем номенклатури, то позивач наголошує, що в зареєстрованих податкових накладних було правильно відображено номенклатуру "продукти переробки", оскільки результатом надання таких послуг з переробки давальницької сировини є саме продукт переробки. Зважаючи на це, позивач переконаний в обранні підходу відображати результати надання послуг переробки давальницької сировини, а саме, продукт такої переробки. позивач вважає, що такий підхід дозволяє ідентифікувати і саму послугу (послугу з переробки давальницької сировини), і її безпосередній результат, тобто продукт переробки.
Стосовно коду послуги ДКПП, про яку відповідач у відзиві стверджує, що замість коду послуги згідно з ДКПП ДК 016:2010 позивач у податкових накладних щодо експортних операцій вказав основний вид діяльності позивача 27-51 - виробництво побутових електричних приладів, то позивач наголошує, що він вчинив правомірно, оскільки при відборі коду послуги в цілях заповнення реквізитів податкової накладної платники податків, в тому числі, орієнтуються на КВЕД. Так, основний КВЕД позивача згідно з ЄДРПОУ - 27.51 Виробництво електричних побутових приладів. Крім того, позивач вказує, що в результаті надання послуг за договорами з Flextronics ODMI Luxembourg S.A. (447), Люксембург позивачем було перероблено надану йому нерезидентом давальницьку сировину в продукт переробки - електричні побутові прилади та деталі до них.
Також позивач вказує, що при заповненні реквізитів податкових накладних у системі M.E.Doc платник податків може обрати один із запропонованих системою кодів ДКПП . Так, з урахуванням такого, при заповнені податкових накладних щодо експортних операцій позивач вказав, на його думку, єдиний правильний і такий що підходить код ДКПП із «випадаючого меню» електронної системи Довідника кодів послуг.
Резюмуючи, позивач зазначає, що відповідач у відзиві на позов не конкретизує, який саме конкретний вид послуги згідно з електронним Довідником кодів та послуг (ДКПП) слід би було вказати позивачу у податкових накладних для цього виду операцій, враховуючи, що такий ДКПП не містить коду послуги «переробка давальницької сировини», а також інших, подібних кодів послуг.
Стосовно протиправноості Рішення, то позивач зазначає, що свою правову позицію викладв у позовній заяві.
Просить позов задовольнити.
Від відповідача, надійшли додаткові пояснення від 05.05.2025, в яких він наголошує, що помилки в коді товару згідно з УКТ ЗЕД, допущені позивачем у податкових накладних, мають очевидний характер. Таке формулювання беззаперечно вказує на неправильне формулювання номенклатури товарів, адже вжите загальне формулювання не дає можливості ідентифікувати здійснену операцію.
Відтак, як стверджує відповідач, якщо на момент виявлення порушення контролюючим органом, незалежно від терміну, який був пропущений платником податків на момент перевірки, не було складено та, що логічно, не зареєстровано податкові накладні, то ці обставини фактично свідчать про триваючу протиправну бездіяльність платника податків, відповідальність за що й передбачена нормами п. 120-1.2 ст. 120-1 ПК України.
Тому, не виконуючи передбачений в ПК України обов'язок, позивач, на переконання відповідача, допустив порушення податкового законодавства, відповідальність за що передбачена п. 120-1.2 ст. 120-1 ПК України.
З урахуванням викладеного у заяві по суті справи відповідач просить у позові відмовити.
Стосовно підстав для скасування Рішення, то відповідач зауважує, що позивачем не заперечується необхідність нарахування ЄСВ на суми подарунків, незгода у цьому випадку полягає виключно щодо нарахування таких штрафів у період дії карантину та воєнного стану на території України.
При цьому відповідач наголошує, що карантинний мораторій не розповсюджується на звільнення від сплати штрафних санкцій. Це стосується штрафів при самовиправленні помилок або штрафів, які донараховуються податковим органом за несвоєчасно нарахований ЄСВ. І до того ж, відповідач вважає, що актом перевірки не нараховувались штрафні санкції за порушення термінів сплати єдиного внеску.
Відповідач підсумовує, що якщо контролюючим органом було здійснено донарахування ЄСВ або якщо платник самостійно виявив помилку, що призвела до недоплати ЄСВ, то донараховану суму необхідно сплатити у встановлені законодавством строки, навіть у період дії карантину і воєнного стану, і за таке порушення контролюючим органом правомірно застосовано штрафну санкцію.
Просить у позові відмовити.
Від позивача надійшли заперечення на додаткові пояснення відповідача від 05.05.2025, у яких загалом зазначено, що доводи відповідача спростовані позивачем у відповіді на відзив. Просить позов задовольнити.
Від відповідача, надійшли додаткові пояснення від 20.05.2025, у яких він обґрунтовує правомірність застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником податків своєчасно не нарахованого єдиного внеску в розмірі 6 152 254,33 грн. з покликанням на законодавство та судову практику та вважає, що такі дії відповідач мав право вчиняти як в період дії карантинних обмежень, так і під час воєнного стану.
У цих поясненнях відповідач також повторно викладає свої міркування стосовно правомірності винесеного ним податкового повідомлення-рішення. Просить у позові відмовити повністю.
Від позивача надійшли заперечення на додаткові пояснення відповідача від 20.05.2025, у яких позивач ще раз наголошує на юридичних та фактичних підставах свого позову, та просить позов задовольнити повністю.
Від відповідача надійшли додаткові пояснення у справі від 14.07.2025, у яких він повторно викладє аргументи, що є у попередніх заявах по суті справи.
Ухвалою суду від 24.06.2025 суд постановив закрити підготовче провадження та перейти до розгляду справи по суті.
Представниця позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у заявах по суті справи. Просить позов задовольнити.
Представники відповідача у судовому засіданні проти позову заперечили з підстав, викладених у заявах по суті справи. Просить у задоволенні позову відмовити.
Суд встановив таке.
На підставі направлень від 22.10.2024 року №№297/33-00-23-02, 298/33-00-07-01, від 25.11.2024 року №324/33-00-07-01, 325/33-00-07-05, виданих Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків, відповідно до пп. 20.1.4 п.20.1 ст.20, п.75.1.2 п. 75 ст. 75, ст. 77, п.82.1 ст. 82, п.п.69.2 п.п.69.35-2 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України, п.9-25 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування" від 08.07.2010 №2464-VI та на підставі наказу Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків №215 від 12.09.2024 проведена документальна планова виїзна перевірка Господарського товариства у формі товариства з обмеженою відповідальністю завод «Флекстронікс ТзОВ» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2019 року по 30.06.2024 року, валютного законодавства за період з 01.07.2019 року по 30.06.2024 року, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.07.2019 року по 30.06.2024 року.
За результатами перевірки відповідач склав Акт №51/33-00-07-01/3221224 від 06.02.2025 року (далі також Акт перевірки), відповідно до висновків якого позивач, вчинив порушення:
п. 201.1, п. 201.3, п. 201.5 та п. 201.10 ст. 201 ПК України, оскільки позивач не склав та не зареєстрував в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі також ЄРПН) 3235 податкові накладні згідно з оформленими ВМД на Flextronics ODM Luxembourg S.A. (447), Люксембург, протягом граничного строку на суму 2 303 398 668,12 грн. (щодо послуг з переробки давальницької сировини);
п. 1, п. 2 ч. 2 ст.6, ст.9 Закону №2464, оскільки позивач порушив порядок нарахування єдиного внеску, що призвело до його самостійного несвоєчасного нарахування позивачем на загальну суму 12 304 508,66 грн.
Не погоджуючись з висновками Акта перевірки, 24.02.2025 позивач подав заперечення.
Листом від 06.03.2025 за вих. № 655/6/33-00-07-01 відповідач залишив висновки Акта перевірки без змін, а заперечення позивача - без задоволення.
На підставі Акта перевірки відповідач прийняв податкове повідомлення-рішення № 107/33-00-07-01 від 10.03.2025 (далі також ППР), яким застосовано штрафну санкцію за нереєстрацію в ЄРПН податкових накладних на суму 10 928 415,57 грн та рішення №100/33-00-07-01 від 07.03.2025 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником податків своєчасно не нарахованого єдиного внеску в розмірі 6 152 254,33 грн (далі також Рішення).
Позивач вважає означене податкове повідомлення-рішення та Рішення протиправними, тому просить їх скасувати.
Оцінюючи обставини цієї справи та перевіряючи їх доказами, суд зазначає таке.
Стосовно оскаржуваного у цій справі податкового повідомлення рішення.
Позивачем, Господарським товариством у формі Товариства з обмеженою відповідальністю завод «Флекстронікс ТзОВ» укладено договори від 10.01.2013 № ZED-2012-17-DC, від 01.08.2011 № ZED-2011-01-DC з Flextronics ODM Luxembourg S.A. (447), Люксембург про переробку давальницької.
Згідно з договором Замовник зобов'язується постачати Виконавцю товари з метою переробки згідно з Додатками «Перелік основних та допоміжних товарів» та оплатити вартість виконаних Виконавцем робт, а Виконавець зобов'язується переробляти їх в продукт переробки, згідно переліку наведеного в додатках «Розрахунок вартості товарів та виробництва продуктів переробки» до цього Договору та згідно з технологічним процесом наведеним в Додатках «Технологічна схема переробки товарів», що є невідємною частиною цього Договору, та відвантажувати продукти переробки Замовнику в порядку та на умовах, визначених даним Договором.
Ці операції позивача відображено в поданих податкових деклараціях з податку на додану вартість р.3 «інші операції, що оподатковуються за нульовою ставкою» за період з 01.04.2023 по 30.06.2024 року.
На здійснені позивачем експортні операції з переробки давальницької сировини за період з 01.04.2023 по 30.06.2024 згідно з оформленими ВМД на Flextronics ODM Luxembourg S.A. (447), Люксембург, виписано та зареєстровано в ЄРПН податкові накладні з обсягом постачання на суму 2 303 398 668,12 грн в кількості 3235 податкових накладних.
Як видно з Акта перевірки, то відповідач встановив, що в податкових накладних у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» замість ІПН « 500000000000» проставлено умовний ІПН « 300000000000», замість номенклатури: послуги з переробки давальницької сировини вказана номенклатура: продукти переробки, замість коду послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг ДК 016:2010, вказано основний вид діяльності: 27-51-виробництво побутових електричних приладів.
На підставі встановленого, відповідач робить висновок, що згідно з даними ЄРПН встановлено відсутність реєстрації податкових накладних по послугах з переробки сировини на давальницьких умовах в адресу Flextronics ODM Luxembourg S.A. (447), Люксембург з ІПН 500000000000 в Єдиному реєстру податкових накладних.
При цьому відповідач вважає, що податкові накладні, де у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставлено умовний ІПН « 300000000000», є зайво складеними.
Позивач же ввважає, що зазначення в податкових накладних умовного ІПН « 300000000000» не спростовує факту їх реєстрації в ЄРПН, не призвело до втрат бюджету та не впливає на можливість ідентифікувати покупця та обсяг господарської операції; замість номенклатури: послуги з переробки давальницької сировини вказана номенклатура: продукти переробки, замість коду послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг ДК 016:2010, вказано основний вид діяльності: 27-51-виробництво побутових електричних приладів.
Позивач вважає, зазначення в податкових накладних умовного ІПН « 300000000000» замість « 5000000000000» технічною помилкою, а зазначення номенклатури: продукти переробки, і коду основного виду діяльності: 27-51-виробництво побутових електричних приладів такими, що дозволяє ідентифікувати результат наданої послуги та відповідність КВЕД.
Суд погоджується з твердженням позивача з огляду на таке.
Згідно з пунктом 201.7 статті 201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Пунктом 21 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307, передбачено, у разі здійснення коригування сум податкових зобов'язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до статті 192 розділу V Податкового кодексу України постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної.
Розрахунок коригування складається особами, визначеними відповідно до пункту 1 цього Порядку.
Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних, крім випадків, передбачених цим Порядком.
У розрахунку коригування вказуються дата та номер податкової накладної, до якої вносяться зміни. У клітинках номера податкової накладної, що не заповнюються, нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються.
У разі складання розрахунку коригування з метою виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, у розрахунку коригування зазначаються виправлені дані.
Не допускається виправлення даних щодо дати складання податкової накладної та її порядкового номера.
Відповідно до абз. 2 пункту 12 Порядку заповнення податкової накладної затвердженого наказом Міністерства фінансів України 31 грудня 2015 року №1307 (із внесеними змінами та доповненнями) і зареєстрованого в Міністкрстві юстиції України 26.01.2016 за №137/28267:
У разі здійснення операцій з вивезення товарів за межі митної території України у графі "Отримувач (покупець)" зазначаються найменування (П. І. Б.) нерезидента та через кому - країна, в якій зареєстрований покупець (нерезидент), а у рядку "Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)" проставляється умовний ІПН "300000000000", рядок "Податковий номер платника податку або серія (за аявності) та номер паспорта" не заповнюється.
Наказом Мінфіну “Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України» від 27.12.2022 № 463 (далі - Наказ № 463) внесено зміни до наступних форм, виклавши їх у новій редакції, а саме: податкової накладної; податкової декларації з податку на додану вартість; уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок; спрощеної податкової декларації з податку на додану вартість; уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість до спрощеної податкової декларації у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок.
Крім того, внесено зміни до Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.2015 № 1307 (далі - Порядок № 1307).
Порядок № 1307 доповнено нормою, що у разі складання ПН за операціями з постачання послуг отримувачу (покупцю) нерезиденту, місце постачання яких розташоване на митній території України, у графі "Отримувач (покупець)" зазначаються найменування (ПІБ) нерезидента та через кому країна, в якій зареєстрований покупець (нерезидент), у рядку "Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)" проставляється умовний ІПН "500000000000", рядок "Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта" не заповнюється.
Отже, зайво складеною може бути визначена податкова накладна, складена платником ПДВ за операцією з постачання товарів/послуг із зазначенням іншої дати, ніж дата виникнення "першої події" за відповідною операцією.
У спірному ж випадку йдеться про помилкове зазначення умовного ІПН « 300000000000» замість « 5000000000000», як це було до прийняття Накзу №463 від 27.12.2022, яким внесено зміни до відповідних форм.
Таким чином, з урахуванням того, що помилка, допущена позивачем в податкових накладних при зазначенні умовного ІПН, не впливає ні на ставку ПДВ, ані на ні на показники Системи електронного адміністрування ПДВ, не зумовлює недоплату грошових зобов'язань до Державного Бюджету не може нівелювати суть господарської операції та її податкові наслідки для сторін. Такий висновк викладено і у постановах Верховного Суду у справах №820/5498/16, 420/13156/22.
Висновки відповідача про порушення позивачем п. 201.1, п. 201.3, п. 201.5 та п. 201.10 ст. 201 ПК України через неправильне зазначення умовного ІПН суд вважає необгрунтованими.
Стосовно того, що у податкових накладних, складених позивачем замість номенклатури: послуги з переробки давальницької сировини вказана номенклатура: продукти переробки, замість коду послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг ДК 016:2010, вказано основний вид діяльності: 27-51-виробництво побутових електричних приладів, що на думку відповідача вплинуло на своєчасність реєстрацї податкових накладних, то суд зазначає, що в акті перевірки відсутнє нормативне обґрунтування такого порушення та його правові наслідки.
Таким чином, суд вважає, що відсутні підстави для висновку, що податкові накладні із неправильним зазначенням у них номенклатури та основного виду діяльності, як вважає відповідач, подані із порушенням строку.
З урахуванням виклдаеного, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, з огляду на що в цій частині позов підлягає задоволенню.
Стосовно вимоги про протиправність Рішення №100/33-00-07-01 від 07.03.2025 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником податків своєчасно не нарахованого єдиного внеску в розмірі 6 152 254,33 грн, то суд зазначає таке.
Позивач вважає, що Рішення відповідача підлягає скасуванню повністю у зв'язку з тим, що відповідач неправильно розрахував суму грошового зобов'язання (штрафної санкції), оскільки включив до нього періоди, зокрема період дії карантину у зв'язку з COVID-19 та воєнного стану, в які штрафні санкції не могли бути застосовані.
Так, позивач вважає, що застосування відповідачем штрафних санкцій, що передбачені пунктом 3 ч.11 ст.25 Закону №2464, за самостійне донарахування позивачем своєчасно ненарахованого ЄСВ за період з 01.03.2020 року по 01.08.2023 року (період дії карантину) є незаконним та таким, що суперечить п.9-11.1 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (далі також Закон №2464); застосування відповідачем штрафних санкцій, що передбачені пунктом 3 ч.11 ст.25 Закону №2464, за самостійне донарахування позивачем своєчасно ненарахованого ЄСВ за період з 24.02.2022 року по 01.08.2023 року (протягом дії воєнного стану) є незаконним та таким, що суперечить п.9-21 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464.
Відповідно до абз.2 п. 1 ч.1 ст. 4 Закону №2464 платниками єдиного внеску є: 1) роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до ч.2 ст.6 Закону №2464 платник єдиного внеску зобов'язаний: 1) своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску; 2) вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством.
Згідно з абз.1 п.1 ч.1 ст.7 Закону №2464 єдиний внесок нараховується: 1) для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого ), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Частиною 2 ст. 9 Закону №2464 передбачено, що обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Стосовно застосування п.9-11.1 та п.9-21 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування», то суд зазначає таке.
Відповідно до Закону України від 17.03.2020 року №533-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», котрий набрав чинності 18.03.2020, Розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» доповнено пунктами 9-10-9-12 такого змісту:
« 9-10. Тимчасово звільняються від нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску особи, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, в частині сум, що підлягають нарахуванню, обчисленню та сплаті такими особами за періоди з 1 по 31 березня та з 1 по 30 квітня 2020 року за себе.
При цьому положення абзацу другого пункту 2 частини першої статті 7 цього Закону щодо таких періодів для таких осіб не застосовуються. Такі особи можуть прийняти рішення про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску за періоди з 1 по 31 березня та з 1 по 30 квітня 2020 року в розмірах та порядку, визначених цим Законом.
У такому разі інформація про сплачені суми зазначається у звітності про нарахування єдиного внеску за звітний період, визначений для таких осіб цим Законом.
9-11.1. Тимчасово штрафні санкції, визначені частиною одинадцятою статті 25 цього Закону, не застосовуються за такі порушення, вчинені у періоди з 1 по 31 березня та з 1 по 30 квітня 2020 року: несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску; неповна сплата або несвоєчасна сплата суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів); несвоєчасне подання звітності, передбаченої цим Законом, до податкових органів.
При цьому абзаци другий та третій пункту 7 частини одинадцятої статті 25 цього Закону щодо такого порушення, вчиненого у періоди з 1 по 31 березня та з 1 по 30 квітня 2020 року, не застосовується.
9-11.2. Протягом періодів з 1 по 31 березня та з 1 по 30 квітня 2020 року платникам єдиного внеску не нараховується пеня, а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню.
9-12. Установити мораторій на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на період з 18 березня по 18 травня 2020 року. Документальні перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершеними, зупиняються до 18 травня 2020 року».
Отже, як видно зі змісту вказаних норм, незастосування штрафних санкцій стосується тільки випадків, коли має місце несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) ЄСВ.
Частиною 11 ст.25 Закону №2464 визначено підстави та види та розміри штрафних санкцій, а саме: 1) у разі ухилення від взяття на облік або несвоєчасного подання заяви про взяття на облік платниками єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; 2) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум; 3) за донарахування податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску; 5) за неналежне ведення бухгалтерської документації, на підставі якої нараховується єдиний внесок, накладається штраф у розмірі від восьми до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; 6) за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум. 7) за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності про нарахування єдиного внеску у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) накладаються штрафи, передбачені за порушення порядку подання інформації про фізичних осіб - платників податків у розмірах та порядку, встановлених статтею 119 Податкового кодексу України.
Отже, звільнення від застосування штрафних санкцій, не стосується штрафів, які накладаються при самовиправленні помилок або штрафів, які донараховує контролюючий орган за своєчасно не нарахований ЄСВ.
Донарахування платником або податковим органом не нарахованого ЄСВ, розмір штрафу становить 10 відсотків донарахованого ЄСВ за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.
Тобто, якщо підприємство самостійно виявить помилку, що призвела до не нарахування ЄСВ, то навіть, якщо ця помилка допущена в період дії карантинних обмежень, штрафні санкції застосовуватимуться.
Відповідно до Закону України від 30.03.2020 року №540-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», котрий набрав чинності 02.04.2020 у розділі VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» 1) у пункті 9-11 слова та цифри "з 1 по 31 березня та з 1 по 30 квітня" замінити словами та цифрами "з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня та з 1 по 31 травня"; 2) у пункті 9-12 цифри та слово "18 травня" замінити цифрами та словом "31 травня"; 3) доповнити пунктами 9-13 та 9-14 такого змісту: "9-13. Тимчасово, на період до 31 травня 2020 року (включно), зупиняється встановлений цим Законом строк розгляду скарг платників податків єдиного внеску, що надійшли/надійдуть до 31 травня 2020 року та/або які не розглянуті станом на 18 березня 2020 року.
Таке зупинення не породжує будь-яких наслідків, передбачених частиною четвертою статті 25 цього Закону.
Податковий орган, який розглядає скаргу платника єдиного внеску, зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його платнику єдиного внеску на адресу платника єдиного внеску поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. 9-14. Тимчасово, до 31 травня 2020 року (включно), продовжується строк подачі скарг платників єдиного внеску, термін подачі яких припадає на період з 18 березня до 31 травня 2020 року".
Відповідно до Закону України від 13.05.2020 року №591-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», котрий набрав чинності 29.05.2020 у розділі VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»: 1) в абзацах першому і другому пункту 9-10 слова та цифри "березня та з 1 по 30 квітня" замінити словами та цифрами "березня, з 1 по 30 квітня та з 1 по 31 травня"; 2) у пункті 9-11.1: в абзацах першому і четвертому слова та цифри "у періоди з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня та з 1 по 31 травня 2020 року" замінити словами та цифрами "у період з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19)"; 3) у пункті 9-11.2 слова та цифри "періодів з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня та з 1 по 31 травня 2020 року" замінити словами та цифрами "періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19)"; 4) у пункті 9-12: в абзаці першому слова та цифри "по 31 травня 2020 року" замінити цифрами та словами "2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19)"; в абзаці другому слова та цифри "до 31 травня 2020 року" замінити словами та цифрами "по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID 19)".
Відповідно до Закону України від 15.03.2022 року №2120-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану», котрий набрав чинності 17.03.2022 розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» доповнити пунктами від 9-19 до 9-23 такого змісту: « 9-19. Тимчасово, з 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом дванадцяти місяців після припинення або скасування воєнного стану, особи, зазначені у пунктах 4, 5 та 51 частини першої статті 4 цього Закону, мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок за себе.
При цьому положення абзацу другого пункту 2 частини першої статті 7 цього Закону щодо таких періодів для таких осіб не застосовується. Такими особами розрахунок єдиного внеску у складі податкової декларації не заповнюється за період, в якому відповідно до абзацу першого цього пункту єдиний внесок не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався.
Відповідно до Закону України від 30.06.2023 року №3219-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного станукотрий набрав чинності 01.08.2023 у Законі України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» пункт 7 частини одинадцятої статті 25 викласти в такій редакції: « 7) за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності про нарахування єдиного внеску у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) накладаються штрафи, передбачені за порушення порядку подання такої звітності, у порядку та розмірах, встановлених Податковим кодексом України»; у розділі VIII «Прикінцеві та перехідні положення»: пункти 9-21-9-23 викласти в такій редакції: « 9-21. Тимчасово за порушення, вчинені у період з початку дії воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №2102-IX, до 1 серпня 2023 року, штрафні санкції, визначені частиною одинадцятою статті 25 цього Закону, не застосовуються. 9-22. Тимчасово, на період з початку дії воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, до 1 серпня 2023 року, платникам єдиного внеску не нараховується пеня, а нарахована пеня за цей період підлягає списанню. 9-23. Тимчасово, на період з 1 серпня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №2102-IX, установити мораторій на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску (крім перевірок, пов'язаних з припиненням юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, та/або таких, що проводяться на звернення платника єдиного внеску, та/або таких, що передбачені підпунктами 1-3 підпункту 69.35 пункту 69 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України). Документальні перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, що були розпочаті та не завершені до 24 лютого 2022 року, крім перевірок, для яких встановлено мораторій абзацом першим цього пункту, поновлюються на невикористаний строк»; доповнити пунктом 9-24 такого змісту: 29-24. У разі сплати платником єдиного внеску протягом 30 календарних днів з дня, наступного за днем отримання вимоги про сплату недоїмки з єдиного внеску, суми єдиного внеску, нарахованого за результатами документальних перевірок, які були відновлені або розпочаті з 1 серпня 2023 року та завершені до дня припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №2102-IX, суми штрафів, передбачених цим Законом, які застосовані на суму такого єдиного внеску, вважаються скасованими, а пеня не нараховується. Cуми єдиного внеску разом із штрафом та пенею, визначені у вимозі про сплату недоїмки з єдиного внеску та/або рішенні податкового органу про нарахування пені та/або застосування штрафів, вважаються неузгодженими до моменту повної сплати таких сум, але не більше ніж протягом 30 календарних днів з дня, наступного за днем отримання вимоги (рішення). Строки, визначені статтею 25 цього Закону, застосовуються з урахуванням строку, наданого платнику єдиного внеску для сплати суми єдиного внеску, нарахованого за результатами документальних перевірок. Сума єдиного внеску, сплаченого у порядку, передбаченому цим пунктом, не підлягає оскарженню».
Отже, Законом №3219-IX визначено, що тимчасово за порушення, вчинені у період з початку дії воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, до 1 серпня 2023 року, штрафні санкції, визначені частиною одинадцятою статті 25 цього Закону, не застосовуються.
Таким чином, суд висновує, що штрафні санкції, що передбачені пунктом 3 ч.11 ст.25 Закону №2464, за самостійне донарахування позивачем своєчасно ненарахованого ЄСВ в період дії карантину застосовуються з 01.03.2020 року до 28.02.2022 року та з 01.08.2023 року. Не застосовуються штрафні санкції з 01.03.2022 року до 31.07.2023 року.
Отже, період з 01.10.2019 до 28.02.2020 та з 01.08.2023 року не є спірним у цій справі.
Відтак, за порушення, вчинені позивачем за період до 28 лютого 2020 року, з 01 березня 2020 року до 28 лютого 2022 року Закон №533-IX не звільняє від відповідальності щодо нарахування та сплати штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
В Акті перевірки встановлено, що за період з 01.07.2019 до 30.06.2024 року щодо правильності нарахування єдиного внеску встановлено порушення позивачем п.1, п.2 ч.2 ст.6, ст.9 Закону №2464, а саме: платником податків несвоєчасно нараховано єдиного внеску на загальну суму 12 304 508,66 грн. в тому числі за вересень 2019 на суму 97883,33 грн., за грудень 2019 на суму 1016860,56 грн., за березень 2020 на суму 133775,33 грн., за грудень 2020 на суму 952080,62 грн., за березень 2021 на суму 178550,28 грн., за червень 2021 на суму 915817,65 грн., за вересень 2021 на суму 119841,26 грн., за грудень 2021 на суму 1147098,13 грн., за червень 2022 на суму 2 676677,74 грн., за вересень 2022 на суму 232565,69 грн., за грудень 2022 на суму 1249586,68 грн., за березень 2023 на суму 390066,22 грн., за червень 2023 на суму 1294404,43 грн., за вересень 2023 на суму 289572,07 грн., за грудень 2023 на суму 1609728,63 грн.
Відповідно до п. 3 ч.11 ст.25 Закону №2464 податковий орган застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за донарахування податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.
Як видно з оскаржуваного Рішення та додатку до нього, то за період з жовтня 2019 року по лютий 2022 року застосуванню штрафної санкції становить - 12 185 349,07 грн., за період з серпня 2023 року по вересень 2024 року застосуванню штрафної санкції становить - 3 927 778,97 грн. За період з 01.03.2022 до 31.07.2023 штрафна санкція не застосовувалася. Отже, сума донарахованого єдиного внеску самостійно платником податків становить 12 304 508,66 грн., а штрафна санкція не може бути більша як 50% від суми донарахованого єдиного внеску, а тому, контролюючим органом правомірно застосовано штрафну санкції в розмірі 6 152 254,33 грн.
З урахуванням вказаного, суд дійшов висновку, що вимоги позивача у частині про визнання протиправним та скасування Рішення є необґрунтовані. Тому в цій частині позовних вимог, у позові суд відмовляє.
Відповідно до ч.ч.1-2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до ст. 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про задоволення позову частково.
Судовий збір, сплачений позивачем, відповідно до ст. 139 КАС України підлягає стягненню з відповідача, його бюджетних асигнувань відповідно до частини задоволених позовних вимог 19373,50грн (10928415,57(сума задоволених вимог) х30280 (сума судового збору)/17080669,3 (ціна позову)).
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 295 КАС України, суд
вирішив:
адміністративний позов Господарського товариства у формі товариства з обмеженою відповідальністю завод «Флекстронікс ТзОВ» (місцезнаходження: 89600, м.Мукачево, вул.Берегівська-Бічна, буд. 4, код ЄДРПОУ 32221224) до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (місцезнаходження: 79026, м.Львів, вул.Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 44045187) про визнання протиправними та скасування рішень задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 10.03.2025 №107/33-00-07-01.
У задоволенні позову в іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (місцезнаходження: 79026, м.Львів, вул.Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 44045187), з його бюджетних асигнувань на користь Господарського товариства у формі товариства з обмеженою відповідальністю завод «Флекстронікс ТзОВ» (місцезнаходження: 89600, м.Мукачево, вул.Берегівська-Бічна, буд. 4, код ЄДРПОУ 32221224) 19373 (дев'ятнадцять тисяч триста сімдесят три)грн 50коп. судового збору.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 23.07.2025.
Суддя Лунь З.І.