справа №380/15719/23
з питань відстрочення і розстрочення виконання,
змін чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення
23 липня 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Морської Галини Михайлівни розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про заміну способу і порядку виконання рішення у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії ,-
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач), в якому просить
- визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 при її перерахунку з 01.07.2021 максимальним розміром;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.07.2021 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" без обмеження пенсії максимальним розміром та з урахуванням раніше проведених виплат.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 25.09.2023 адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея,10) щодо виплати ОСОБА_1 з 01.07.2021 пенсії не в повному розмірі, без урахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. передбаченої Постановою КМУ №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016 м. Львів вул. Митрополита Андрея 10; код за ЄДРПОУ 13814885) здійснити з 01.07.2021 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з урахуванням щомісячної доплати до пенсії, нарахованої на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" без обмеження її максимальним розміром.
Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25.09.2023 набрало законної сили 26.10.2023.
16.11.2023 позивачу видано виконавчі листи №380/15719/23.
Ухвалою від 18.09.2024 встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25.09.2023 у справі №380/15719/23. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати протягом одного місяця з дати прийняття цієї ухвали звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25.09.2023 у справі №380/15719/23.
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою від 12.06.2025 про зміну способу і порядку виконання рішення суду, у якій просить змінити спосіб виконання рішення суду від 25.09.2023 на "стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016 м. Львів вул. Митрополита Андрея 10; код за ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) заборгованість з пенсії за період з б01.07.2021 по 28.02.2023 у розмірі 40000 (сорок тисяч) грн 00 коп" .
Протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 12.06.2025 заява передана судді Морській Галині Михайлівні.
Ухвалою від 19.06.2025 прийнято до розгляду заяву ОСОБА_1 про заміну способу і порядку виконання судового рішення у справі №380/15719/23. Визначено проводити розгляд заяви в порядку письмового провадження без виклику сторін.
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області проти задоволення заяви стягувача заперечує, оскільки рішення суду виконано - здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2021. Доплата становить 40000,00 грн., виплата буде здійснена за окремою бюджетною програмою. Оскільки виплата пенсій, призначених на підставі Закону №2262, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, повноваження ПФУ як виконавця бюджетних програм визначається статтею 23 Бюджетного кодексу України. Відповідно до затвердженого постановою правління ПФУ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України №21-2 (далі - Порядок №21-2) видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» плануються в межах коштів, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили. Згідно з обліком рішень суду, що набрали законної сили, рішення у справі №380/6992/23 включене до черги на погашення заборгованості за датою набрання ним законної сили. Виділені впродовж 2022-2024 років кошти (в т.ч. затверджені планом доходів і видатків ГУ ПФУ на 2024 рік на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду в сумі 9,44 млн.грн.) не дозволяють виплатити заборгованість перед стягувачем, станом на дату подання заперечень ГУ ПФУ у Львівській області виплачує заборгованість по рішеннях суду, які набрали законної сили до 19.11.2020. Виплата сум, донарахованих на виконання рішення суду, може бути здійснена за наявності відповідного цільового фінансування з Державного бюджету України та не залежить від ГУ ПФУ. Також з покликанням на висновки Верховного Суду стверджує, що при застосуванні статті 378 КАС України щодо рішення зобов'язального характеру неприпустимо встановлювати конкретну суму стягнення, оскільки це змінить його суть.
Вирішуючи питання про зміну способу і порядку виконання рішення у цій справі, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Положеннями частин 2, 3 статті 14 КАС України передбачено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Порядок та підстави для зміни способу, порядку та встановлення строку виконання судового рішення закріплені статтею 378 КАС України.
Відповідно до абз. 1 ч. 1ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат (ч. 3 ст. 378 КАС України у редакції Закону №4094-IX, що діє з 19.12.2024).
Отже, з 19.12.2024 ст. 378 КАС України доповнено самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання судового рішення, а саме: невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо, серед іншого, обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, протягом двох місяців з дня набрання таким рішенням законної сили; при чому зміна способу і порядку виконання такого судового рішення відбувається шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Судом встановлено, на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25.09.2023 у справі №380/15719/23 (з урахуванням Постанови ВААС від 16.07.2024 у справі №380/15719/23), відповідач (боржник) здійснив нарахування позивачу пенсії у загальному розмірі 40000,00 грн.
Проте, виплату позивачу вказаної суми відповідач не здійснив, мотивуючи відсутністю бюджетних асигнувань, що підтверджується, зокрема, листом відповідача від 13.05.2025 №2800-050203-8/31526, наданим у відповідь на заяву позивача від 07.05.2025 щодо виконання рішення суду.
Варто зауважити, що відповідач (боржник) не заперечує наявності заборгованості перед позивачем (стягувачем) за рішенням суду, що свідчить про невиконання рішення суду у повному обсязі.
Таким чином, починаючи з 19.12.2024 зміна судом першої інстанції способу і порядку виконання судового рішення щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання особою пенсійних виплат на стягнення з суб'єкта владних повноважень відповідних виплат прямо та безальтернативно передбачена законом за умови, що цей суб'єкт владних повноважень не виконує судового рішення протягом двох місяців з дня набрання ним законної сили.
Відтак, внаслідок зміни правового регулювання відповідні аргументи боржника та висновки суду касаційної інстанції, на які відповідач покликається у своїх запереченнях, є нерелевантними для цілей вирішення заяви позивача від 12.06.2025.
Оскільки відповідач (боржник), визначивши розмір заборгованості по пенсії перед позивачем (стягувачем), не виконав рішення суду щодо виплати перерахованої пенсії в строк, що перевищує два місяці, то за таких обставин існує чітка, недвозначна та єдина підстава для прийняття рішення про зміну способу виконання рішення суду на стягнення заборгованості по пенсії з відповідача (боржника).
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про задоволення заяви позивача від 12.06.2025 про зміну способу і порядку виконання рішення суду.
Керуючись ст. 241-243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення суду задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25.09.2023 у справі №380/15719/23 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) пенсійних виплат за період з 01.07.2021 по 28.02.2023 в сумі 40000 (сорок тисяч) грн.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження апеляційна скарга подається протягом 15 днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя Морська Г.М.