Рішення від 23.07.2025 по справі 360/1193/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

23 липня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/1193/25

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисіль С. В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Луганського окружного адміністративного суду на розгляді перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач), в інтересах якого звернувся адвокат Дашко Юрій Іванович (далі - представник позивача), до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області), в якому представник позивача просить суд:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з 02 січня 2025 року (з дати звернення із заявою) без урахування положень пункту 14-6.2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо відмови у врахуванні при вирішенні питання про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 інформації про нараховану йому заробітну плату, яка міститься у довідці про заробітну плату для обчислення пенсії від 01 серпня 2012 року № 513, виданій відокремленим підрозділом шахта «Новодружеська» Акціонерного товариства «Лисичанськвугілля»;

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо додаткового зарахування до страхового стажу 7 років за кожний повний рік стажу роботи на роботах за Списком №1 на підставі абз. 10 частини третьої статті 24 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» без урахування періоду строкової військової служби позивача;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснити призначення та виплату (з урахуванням раніше проведених виплат) позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з 07 листопада 2023 року з урахуванням інформації про нараховану йому заробітну плату, яка міститься у довідці про заробітну плату для обчислення пенсії від 01 серпня 2012 року № 513, виданій відокремленим підрозділом шахта «Новодружеська» Акціонерного товариства «Лисичанськвугілля», та додатковим зарахуванням до страхового стажу 9 років замість 7 років за кожний повний рік стажу роботи на роботах за Списком № 1 на підставі абз. 10 частини третьої статті 24 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням періоду строкової військової служби позивача.

Позовні вимоги ОСОБА_1 мотивовані тим, що він 02 січня 2025 року звернувся через відділ обслуговування громадян № 2 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою (заява була зареєстрована за №149), в якій просив призначити пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1.

Під час звернення позивач надав: заяву про призначення/перерахунок пенсії № 149; паспорт НОМЕР_1 ; довідку про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи № 1205-5003272542; довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру НОМЕР_2 ; дипломи про навчання НОМЕР_3 ; заяву про спосіб виплати пенсії. Усі інші документи щодо трудового стажу, в тому числі пільгового стажу за Списком № 1, а також щодо розміру заробітної плати, в тому числі довідка про заробітну плату для обчислення пенсії від 01 серпня 2012 року № 513 видана Відокремленим підрозділом «Шахта Новодружеська» Публічного Акціонерного Товариства «Лисичанськвугілля» за період з листопада 1994 року включно по грудень 1999 року, знаходились в матеріалах електронної пенсійної справи.

Рішенням від 08 січня 2025 року № 045750025753 позивачу було призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з 02 січня 2025 року довічно. Орган Пенсійного фонду призначив пенсію позивачу не з моменту набуття права на пенсію (з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку), а з дати подання заяви 02 січня 2025 року. Крім того, органом Пенсійного фонду під час обрахунку розміру пенсії не була врахована довідка про заробітну плату для обчислення пенсії від 01 серпня 2012 року № 513, видана Відокремленим підрозділом «Шахта Новодружеська» Публічного акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» за період з листопада 1994 року по квітень 2000 року. До того ж, як зазначено в розрахунку стажу, в страховий стаж відповідач включив додатково лише 7 років за Списком № 1 замість 9 років.

09 січня 2025 року позивач звернувся через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України зі зверненням ВЕБ-04001-Ф-С-25-004784 (вх. № 1016/Б-0400-25 від 09 січня 2025 року), з проханням надати йому роз'яснення з питань, що виникли при призначенні йому пенсії.

За результатом розгляду звернення Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надало відповідь від 31 січня 2025 року № 5832-1016/Б-01/8-0400/25.

У відповіді орган Пенсійного фонду з посиланням на статтю 45 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) зазначив, що позивачу пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 за заявою від 02 січня 2025 року призначено відповідно до Закону № 1058-IV з 02 січня 2025 року.

Також орган Пенсійного фонду з посиланням на частини третю статті 44 Закону № 1058-IV зазначив, що довідку про заробітну плату від 01 серпня 2012 року № 513 неможливо застосувати для розрахунку пенсії, оскільки вона не підтверджена первинними документами, так як архіви підприємства, що її видало, знаходяться на тимчасово окупованій території.

Щодо врахування додаткового стажу за роботу за Списком № 1 до страхового стажу відповідач зазначив, що додатково до страхового стажу зараховується лише час роботи на пільгових умовах. Періоди проходження строкової військової служби додатково до страхового стажу не зараховуються.

Однак позивач не згоден із тим, що йому пенсію призначили не з моменту набуття права на пенсію (з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку), а з моменту звернення із заявою від 02 січня 2025 року, а також не згоден із тим, що при обчисленні розміру пенсії не була врахована довідка про заробітну плату від 01 серпня 2012 року № 513. Також позивач не згоден із тим, що йому до страхового стажу було зараховано додатково лише 7 років за кожний повний рік стажу роботи за Списком № 1 замість 9 років.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою суду від 10 червня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

ГУ ПФУ в Дніпропетровській області позовну заяву з додатками та ухвалу про відкриття провадження в адміністративній справі отримало в електронному кабінеті 06 червня 2025 року та 10 червня 2025 року відповідно, що підтверджується довідками про доставку електронного документа за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи до Електронного кабінету учасника процесу.

ГУ ПФУ в Дніпропетровській області правом подати відзив на позовну заяву не скористалося.

Згідно з положеннями частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали судової справи в електронній формі, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) є внутрішньо переміщеною особою та зареєстрований як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_1 , фактичним місцем проживання є: АДРЕСА_2 , що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 06 квітня 2022 року № 1205-5000771333, виданої Лівобережним управлінням соціального захисту населення Дніпровської міської ради.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 25 червня 2024 року у справі № 360/412/24 визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ в Харківській області від 10 січня 2024 року № 045750025753 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і зобов'язано ГУ ПФУ в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 03 січня 2024 року, з урахуванням висновків, викладених у судовому рішенні.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 20 січня 2025 року у справі № 360/1427/24 визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ в Харківській області від 18 вересня 2024 року номер справи 045750025753 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і зобов'язано ГУ ПФУ в Харківській області повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 03 січня 2024 року, з урахуванням заяви від 17 вересня 2024 року (ВЕБ-20001-Ф-С-24-152229) з додатками та висновків, викладених у судовому рішенні.

02 січня 2025 року позивач через відділ обслуговування громадян № 2 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області звернувся із заявою, зареєстрованою 02 січня 2025 року за № 149, про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1. До заяви додано довідку про заробітну плату для обчислення пенсії від 01 серпня 2012 року № 513, видану Відокремленим підрозділом «Шахта Новодружеська» Публічного акціонерного товариства «Лисичанськвугілля», за період з листопад 1994 року по квітень 2000 року та довідку Відокремленого підрозділу «Шахта Новодружеська» Публічного Акціонерного Товариства «Лисичанськвугілля» від 01 серпня 2012 року № 301.

З 02 січня 2025 року позивачу призначена пенсія за віком на пільгових умовах за Списком № 1, розмір якої складає 2980,00 грн, що підтверджується протоколом ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо призначення пенсії від 08 січня 2025 року № 045750025753.

Згідно з інформацією, що міститься в ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії, страховий стаж ОСОБА_1 (для розрахунку права на пенсію за віком) станом на день призначення пенсії складає 35 років 02 місяці 07 днів, робота за Списком № 1 - 09 років 00 місяців 20 днів.

Відповідно до протоколу ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо призначення пенсії від 08 січня 2025 року № 045750025753 страховий стаж позивача складає 42 роки 2 місяця 15 днів, у тому числі додаткові роки за Списком № 1 - 7 років, для визначення права на пенсії, робота за Списком № 1 - 09 років 20 днів.

Для обчислення розміру пенсії взято заробітну плату позивача, починаючи з 01 липня 2000 року, про що свідчить відповідний розрахунок.

09 січня 2025 року позивач звернувся через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України зі зверненням ВЕБ-04001-Ф-С-25-004784 (вх. № 1016/Б-0400-25 від 09 січня 2025 року), з проханням надати йому роз'яснення з питань, що виникли при призначенні йому пенсії.

У листі від 31 січня 2025 року № 5832-1016/Б-01/8-0400/25 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повідомив позивача, що за заявою від 02 січня 2025 року позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 02 січня 2025 року. Згідно з наданими документами та даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, загальний страховий стаж становить 42 роки 2 місяця 15 днів (зарахований по 30 вересня 2024 року), в тому числі пільговий стаж за Списком № 1 - 7 років, для визначення права на пенсії, з урахуванням військової служби - 09 років 20 днів. Індивідуальний коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини одного року страхового стажу 1 % складає 0,42167. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії розрахований за період за даними системи персоніфікованого обліку з 01 липня 2000 року по 30 вересня 2024 року, становить 4541,86 грн (13559,41 грн - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески обчислена як середній показник за 2022-2024 роки х 0,33496 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації).

Довідка про заробітну плату для обчислення пенсії від 01 серпня 2012 року № 513, яка видана відокремленим підрозділом шахта «Новодружеська» Акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» потребує перевірки відповідності сум заробітної плати, зазначених у ній, первинним документам.

Таким чином, вказану довідку про заробітну плату неможливо застосувати для розрахунку пенсії, оскільки вона не підтверджена первинними документами.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з наступного.

У статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 114 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до абзацу першого пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи (абзаци двадцять четвертий, двадцять п'ятий пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV).

Страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (абзац перший частини першої статті 24 Закону № 1058-IV).

Відповідно до абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 27 Закону № 1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону (абзац перший частини другої статті 27 Закону № 1058-IV).

Згідно з абзацом першим частини першої статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини (абзац четвертий частини першої статті 40 Закону № 1058-IV).

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 01 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (абзац п'ятий частини першої статті 40 Закону № 1058-IV).

Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (частини друга, п'ята статті 45 Закону № 1058-IV).

Судом установлено, що 02 січня 2025 року позивач звернувся до Пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, яка йому була призначена з 02 січня 2025 року.

Щодо дати призначення позивачу пенсії за віком суд зазначає, що 15 квітня 2023 року набув чинності Закон України від 20 березня 2023 року № 2981-ІХ «Про внесення зміни до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 2981-ІХ) щодо призначення пенсії особам, які проживають на тимчасово окупованій території або на території, на якій ведуться бойові дії» яким пункт 14-6 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV було доповнено підпунктом 14-6.2 такого змісту:

«14-6.2 Тимчасово, у період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, для осіб, які проживають/проживали на території, на якій ведуться (велися) бойові дії, та/або на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, у разі якщо звернення за призначенням пенсії відбулося в період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, за умови що передбачений частиною першою статті 45 цього Закону строк звернення за призначенням відповідної пенсії не сплив станом на 24 лютого 2022 року, пенсія призначається:

- за віком - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку;

- по інвалідності - з дня встановлення інвалідності;

- у зв'язку з втратою годувальника - з дня, що настає за днем смерті годувальника;

- за вислугу років - з дня, наступного за днем звільнення з роботи, яка дає право на таку пенсію, але не раніше 24 лютого 2022 року.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України формується у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Термін «тимчасово окупована Російською Федерацією територія України» для цілей цього підпункту вживається у значенні, наведеному в Законі України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».

Відтак, у період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування за бажанням особи, яка проживала в зонах ведення бойових дій та/або на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, і якій призначено пенсію за віком з дня звернення, що відбулося в період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, пенсія за віком обчислюється з дня, що настає за днем досягнення такою особою пенсійного віку.

Зміст Закону № 2981-IX свідчить, що органи Пенсійного фонду України зобов'язані обчислювати пенсію за віком вищенаведеним особам з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, на підставі звернення, яке подано як до набрання чинності Законом № 2981-ІХ, так і після.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/202 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. У подальшому, законами України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено відповідні Укази Президента України та востаннє продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 09 травня 2025 року строком на 90 діб.

З матеріалів справи вбачається, що позивач згідно з довідкою від 06 квітня 2022 року № 1205-5000771333 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи був зареєстрований як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, м. Лисичанськ Лисичанської міської територіальної громади з 22 лютого 2024 року віднесена до територій активних бойових дій (дата завершення бойових дій відсутня) та є тимчасово окупованою територією.

За таких обставин, позивач у спірних правовідносинах є особою, місцем фактичного перебування якого на дату набуття права пенсії за віком була тимчасово окупована територія Луганської області.

Позивач мав стаж на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, повних 9 років, у зв'язку з чим пенсійний вік, визначений абзацом першим частини першої статті 26 Закону № 1058-IV, позивачу знижується на 9 років та становить 51 рік.

06 листопада 2023 року позивач досяг 51 річного віку.

Отже, позивач має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з 07 листопада 2023 року.

З огляду на вказане, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Щодо неврахування ГУ ПФУ в Дніпропетровській області інформації про нараховану позивачу заробітну плату, яка міститься у довідці від 01 серпня 2012 року № 513 про заробітну плату для обчислення пенсії, виданій відокремленим підрозділом шахта «Новодружеська» Акціонерного товариства «Лисичанськвугілля», при призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, суд зазначає наступне.

Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви (абзац 1 пункту 1.8 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку 22-1).

Абзацами першим, другим підпункту 3 пункту 2.1 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії (абзаци перший-третій пункту 2.10 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1).

Відповідно до пункту 4.7 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

У разі звернення пенсіонера видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії (абзац другий пункту 4.9 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).

Аналіз наведених норм права дає підстави вважати, що єдиною і обов'язковою умовою для обчислення особі пенсії за віком з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року, є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжними відомостями та іншими документами про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за призначенням пенсії. Тобто, роботодавець має право видати довідку про розмір заробітної плати та її складові за даними, що містяться у розрахунковому листі особи за відповідний період.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 17 березня 2015 року у справі № 21-11а15, від 15 грудня 2015 року у справі № 2-а/576/29/14, та Верховним Судом, зокрема, у постановах від 13 лютого 2018 року у справі № 358/1179/17, від 24 квітня 2018 року у справі № 686/6278/17, від 27 лютого 2020 року у справі № 2а-6873/11.

Довідка про заробітну плату для обчислення пенсії від 01 серпня 2012 року № 513, видана Відокремленим підрозділом «Шахта Новодружеська» Публічного Акціонерного Товариства «Лисичанськвугілля», містить відомості щодо заробітної плати ОСОБА_1 за період з листопада 1994 року по квітень 2000 року із зазначенням про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Довідка видана на підставі особових рахунків за 1994-2000 роки.

У довідці Відокремленого підрозділу «Шахта Новодружеська» Публічного Акціонерного Товариства «Лисичанськвугілля» від 01 серпня 2012 року № 301 зазначено, що ОСОБА_1 видана довідка про заробітну плату від 01 серпня 2012 року № 513 на підставі первинних документів за період з 01 листопада 1994 року по 30 квітня 2000 року. Суми заробітної плати, вказані у довідці, відповідають даним первинних документів (особові рахунки, розрахунково-платіжні відомості). Документи оформлені в книгах та знаходяться на зберіганні в архіві шахта «Новодружеська».

Тим більше, що довідка про заробітну плату для обчислення пенсії від 01 серпня 2012 року № 513 і довідка від 01 серпня 2012 року № 301 були видані позивачу підприємством, яке на той час було підконтрольне Україні.

Таким чином, за наслідками судового розгляду судом установлено, що відповідачем протиправно не враховано надану позивачем довідку про заробітну плату для обчислення пенсії від 01 серпня 2012 року № 513, видану Відокремленим підрозділом ««Шахта Новодружеська» Публічного Акціонерного Товариства «Лисичанськвугілля».

Вирішуючи спірні правовідносини в частині позовних вимог щодо додаткового зарахування до страхового стажу 7 років за кожний повний рік стажу роботи на роботах за Списком № 1 на підставі абз. 10 частини третьої статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09 липня 2003 року без врахування періоду строкової військової служби позивача, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 8 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Таким чином, умовою, яка надає особі право на зарахування періоду проходження строкової військової служби до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, є робота такої особи, на момент призову на строкову військову службу, за професією або на посаді, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Відповідно до військового квитка серії НОМЕР_4 від 14 грудня 1991 року строкову військову службу у Збройних Силах ОСОБА_1 проходив у період з 15 грудня 1991 року по 23 листопада 1993 року, який було зараховано до пільгового стажу позивача.

Судом установлено, що страховий стаж позивача складає 42 роки 2 місяця 15 днів, у тому числі пільговий стаж за Списком № 1 - 7 років, для визначення права на пенсії, з урахуванням військової служби - 09 років 20 днів.

Відповідно до абз. 10 частини третьої статті 24 Закону 1058-IV за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Оскільки період на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників позивача складає 7 років, а не 9 років (з урахуванням військової служби), як зазначає позивач, відповідач правомірно не зрахував додатково до страхового стажу за роботу за Списком № 1 позивача період проходження строкової військової служби.

Тому позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.

Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним:

- визнати протиправним дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо призначення позивачу пенсії за віком з дня звернення з заявою про призначення пенсії, тобто з 02 січня 2025 року, а не з дати виникнення права на пенсію, тобто з 07 листопада 2023 року;

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо відмови у врахуванні при вирішенні питання про призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 інформації про нараховану йому заробітну плату, яка міститься у довідці про заробітну плату для обчислення пенсії від 01 серпня 2012 року № 513, виданій Відокремленим підрозділом «Шахта Новодружеська» Публічного Акціонерного Товариства «Лисичанськвугілля»;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з дати виникнення права на пенсію, тобто з 07 листопада 2023 року, з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 01 серпня 2012 року № 513, виданої Відокремленим підрозділом «Шахта Новодружеська» Публічного Акціонерного Товариства «Лисичанськвугілля», з виплатою заборгованості з урахуванням фактично виплачених сум.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

З огляду на вказане позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.

При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн, що підтверджено квитанцією від 11 березня 2025 року № AU8D-879S-85QE.

З огляду на те, що судом установлено порушення відповідачем конституційного права позивача на отримання пенсії у належному розмірі як складової частини права на соціальний захист і спір виник внаслідок неправильних дій територіального органу Пенсійного фонду України, судовий збір у розмірі 968,96 грн до Державного бюджету України належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Частково задовольнити позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ідентифікаційний код 21910427, місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком з дня звернення з заявою про призначення пенсії, тобто з 02 січня 2025 року, а не з дати виникнення права на пенсію, тобто з 07 листопада 2023 року.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у врахуванні при вирішенні питання про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 інформації про нараховану йому заробітну плату, яка міститься у довідці про заробітну плату для обчислення пенсії від 01 серпня 2012 року № 513, виданій Відокремленим підрозділом «Шахта Новодружеська» Публічного Акціонерного Товариства «Лисичанськвугілля».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з дати виникнення права на пенсію, тобто з 07 листопада 2023 року, з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 01 серпня 2012 року № 513, виданої Відокремленим підрозділом «Шахта Новодружеська» Публічного Акціонерного Товариства «Лисичанськвугілля», з виплатою заборгованості з урахуванням фактично виплачених сум.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень дев'яносто шість копійок).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Кисіль