22 липня 2025 року справа №320/19524/24
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, за участі третьої особи, ка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Держане підприємство «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» про скасування постанов в частині,
До Київського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі також - НЕК «Укренерго», позивач) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі також - НКРЕКП, Комісія, Регулятор, відповідач), в якому позивач просить суд скасувати постанови відповідача:
- від 09 вересня 2022 року № 1117 «Про затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої державному підприємству «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ»:
у січні-травні, липні, жовтні 2021 року та у лютому-червні 2022 року" в частині затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої державному підприємству «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ»:
у березні 2022 року (із змінами, внесеними згідно з постановами НКРЕКП № 388 від 28 лютого 2023 року, № 1472 від 08 серпня 2023 року);
у квітні 2022 року (із змінами, внесеними згідно з постановою НКРЕКП № 521 від 22 березня 2023 року);
у травні 2022 року (із змінами, внесеними згідно з постановою НКРЕКП № 626 від 04 квітня 2023 року);
у червні 2022 року (із змінами, внесеними згідно з постановою НКРЕКП № 626 від 04 квітня 2023 року);
- від 20 вересня 2022 року № 1190 «Про затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої державному підприємству «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» у липні 2022 року» (із змінами, внесеними згідно з постановою НКРЕКП № 671 від 11 квітня 2023 року);
- від 14 березня 2023 року № 473 «Про затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої державному підприємству «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» у серпні 2022 року».
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2024 року відкрито провадження у справі, постановлено здійснити розгляд справи за правилами загального позовного провадження, встановлено строки для подання заяв по суті та доказів, визначено дату підготовчого судового засідання.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2024 року залучено до участі в адміністративній справі Державне підприємство «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача (далі також - ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ», третя особа).
Рішенням Вищої ради правосуддя від 13 лютого 2025 року №246/0/15-25 «Про звільнення ОСОБА_1 з посади судді Окружного адміністративного суду міста Києва (відряджений до Київського окружного адміністративного суду) у зв'язку з поданням заяви про відставку» звільнено ОСОБА_1 з посади судді Окружного адміністративного суду міста Києва (відряджений до Київського окружного адміністративного суду) у відставку.
21 лютого 2025 року протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями головуючим суддею у справі було визначено Горобцову Я.В.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18 березня 2025 року прийнято справу № 320/19524/24 до провадження судді Горобцової Я.В. та встановлено, що її розгляд буде відбуватись за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 08 липня 2025 року відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду.
В судовому засіданні 08 липня 2025 року суд протокольною ухвалою прийняв заяву позивача від 31 березня 2025 року про зміну (доповнення) підстав позову.
В судовому засіданні 15 липня 2025 року суд протокольною ухвалою перейшов до подальшого розгляду справи в порядку письмового провадження.
Обґрунтування позовних вимог позивача зводиться до того, що при затвердженні оскаржуваних постанов НКРЕКП використані недостовірні дані комерційного обліку електричної енергії, відпущеної генеруючими одиницями виробників електричної енергії за «зеленим» тарифом, що здійснюють відпуск електричної енергії в несинхронному з ОЕС України режимі, а тому такі постанови підлягають скасуванню.
На переконання НЕК «Укренерго» затвердження Регулятором оскаржуваних постанов спричинило необґрунтоване стягнення грошових коштів з позивача на користь третьої особи, внаслідок чого він звернувся до суду за захистом своїх прав.
Заперечуючи проти заявлених позовних вимог відповідач, у наданому суду відзиві, наголошує, що оскаржувані постанови прийняті на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, підстави для їх скасування відсутні.
Такі доводи відповідача були спростовані наданою позивачем відповіддю на відзив.
Комісією надано заперечення на відповідь на відзив, в яких відповідач просив суд в задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Третя особа заперечувала проти задоволення позовних вимог та зазначила, що оскаржувані постанови відповідають вимогам діючого законодавства, підстави для їх скасування відсутні.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Відповідно до частини 7 статті 65 Закону України «Про ринок електричної енергії» (тут і далі по тексту всі нормативно-правові акти наведені в редакції, діючої на момент виникнення спірних правовідносин), для забезпечення покриття економічно обґрунтованих витрат гарантованого покупця на виконання спеціальних обов'язків із купівлі електричної енергії за "зеленим" тарифом та за аукціонною ціною гарантований покупець надає оператору системи передачі послугу із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел.
Така послуга надається гарантованим покупцем протягом строку дії "зеленого" тарифу та строку дії підтримки виробників, які за результатами аукціону набули право на таку підтримку, відповідно до типового договору про надання послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, форма якого затверджується Регулятором.
Така послуга надається гарантованим покупцем на фактичні обсяги відпущеної електричної енергії суб'єктами господарювання, які входять до складу балансуючої групи гарантованого покупця.
Вартість послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел, яка надається гарантованим покупцем, визначається у відповідному розрахунковому періоді як:
різниця між вартістю електричної енергії, купленої ним за "зеленим" тарифом з урахуванням надбавки до нього, та її вартістю під час продажу на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку;
різниця між вартістю електричної енергії, купленої ним за аукціонною ціною з урахуванням надбавки до неї, та її вартістю під час продажу на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку;
витрати, пов'язані із врегулюванням небалансів електричної енергії виробників, споживачів, які входять до складу балансуючої групи гарантованого покупця;
витрати, передбачені кошторисом гарантованого покупця на його діяльність.
Розрахунок вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел здійснюється гарантованим покупцем відповідно до порядку купівлі гарантованим покупцем електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії. Розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії затверджується Регулятором.
На виконання вищевказаних положень Закону, 26 червня 2019 року між ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» та НЕК «Укренерго» було укладено Договір № 0414-09051/52/01 про надання послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел, із змінами та доповненнями (далі також - Договір) відповідно до типової форми договору, затвердженої постановою НКРЕКП від 26 квітня 2019 року № 641.
Відповідно до пункту 1.1 Договору для забезпечення покриття економічно обґрунтованих витрат Постачальник послуг на виконання спеціальних обов'язків із купівлі електричної енергії за «зеленим» тарифом надає Замовнику послугу із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел (далі також - Послуга) в обсязі та на умовах, визначених цим Договором.
Згідно із пунктом 1.2 Договору Замовник сплачує Постачальнику послуг вартість наданих Послуг відповідно до умов цього Договору.
Положенням пункту 2.1 Договору визначено, що вартість та порядок оплати Послуги визначаються відповідно до вимог Порядку купівлі електричної енергії за «зеленим» тарифом, що затвердженого постановою НКРЕКП від 26 квітня 2019 року № 641 (далі також - Порядок № 641), у розрахунковому періоді та відповідно до фактичних обсягів купівлі електричної енергії за «зеленим» тарифом Постачальником послуг.
Згідно із підпунктом 4 пункту 3.3 Договору Замовник зобов'язаний у повному обсязі здійснювати оплату вартості послуги, розрахованої Постачальником послуг та затвердженої Регулятором.
Відповідно до підпункту 1 пункту 3.2 Договору постачальник послуг (Гарантований покупець) має право отримувати своєчасно та в повному обсязі оплату вартості Послуги.
При цьому, відповідно до пункту 91 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії» до 01 липня 2023 року вартість Послуги, яка надається гарантованим покупцем, визначається з урахуванням різниці між доходами та витратами, що виникла під час виконання гарантованим покупцем покладених на нього Кабінетом Міністрів України спеціальних обов'язків для забезпечення загальносуспільних інтересів (крім спеціальних обов'язків для забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії), відповідно до цього Закону.
Згідно із частиною 1 статті 53 Закону України «Про ринок електричної енергії» функції адміністратора комерційного обліку (далі також - АКО) покладаються на оператора системи передачі, тобто на НЕК «Укренерго».
Адміністратор комерційного обліку на ринку електричної енергії відповідно до правил ринку, кодексу комерційного обліку та інших нормативно-правових актів, зокрема, отримує від постачальників послуг комерційного обліку (ППКО) дані комерційного обліку електричної енергії, визначає їхню придатність до використання та забезпечує центральну агрегацію; надає дані комерційного обліку електричної енергії адміністратору розрахунків та іншим учасникам ринку; здійснює інші функції, передбачені правилами ринку та кодексом комерційного обліку.
Відповідно до підпункту 9.14.1 пункту 9.14 розділу IX Кодексу комерційного обліку, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 311 (далі також - ККО), АКО має передавати адміністратору розрахунків та учасникам ринку сертифіковані дані комерційного обліку в обсязі, необхідному та достатньому для проведення ними розрахунків та виставлення рахунків своїм контрагентам.
Підпунктом 9.14.3 пункту 9.14 розділу IX ККО встановлено, що учасники ринку та адміністратор розрахунків використовують для розрахунків та інших комерційних цілей виключно сертифіковані дані щодо обсягів виробленої, відпущеної, переданої, розподіленої, спожитої, імпортованої та експортованої електричної енергії, що отримані від АКО та зберігаються у нього для кожної точки комерційного обліку.
Згідно з підпунктом 6 пункту 9.2.1 ККО забороняється передача даних комерційного обліку, які не пройшли валідацію/сертифікацію.
При цьому, главою 7 Порядку №641 передбачено, що АКО на другий робочий день після розрахункового дня надає гарантованому покупцю сертифіковані дані комерційного обліку електричної енергії про погодинні обсяги відпуску та споживання електричної енергії кожною генеруючою одиницею продавців гарантованому покупцю, у яких гарантований покупець купує електричну енергію.
Обсяг відпуску електричної енергії, а також обсяг споживання генеруючими одиницями продавців у гарантованого покупця електричної енергії, що надійшла із зовнішніх мереж на власні потреби по кожній генеруючій одиниці продавців, у кожному розрахунковому місяці визначається на основі даних, що надаються гарантованому покупцю адміністратором комерційного обліку.
Відповідно до підпунктів 12.3 та 12.4 Порядку №641 ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» до 15 числа місяця, наступного за розрахунковим, здійснює розрахунок вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел та направляє ОСП підписані зі своєї сторони два примірники акта приймання-передачі разом з розрахунками, що є додатками до акта приймання- передачі ОСП після отримання двох примірників акта приймання-передачі повертає гарантованому покупцю протягом одного робочого дня підписаний зі своєї сторони уповноваженою особою примірник акта приймання-передачі.
ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» після отримання від ОСП акта купівлі-продажу, підписаного з його сторони, протягом одного робочого дня з дати його отримання надає Регулятору розрахунок розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел та копію акта приймання- передачі для затвердження.
Пунктом 10.5 Порядку №641 передбачено, що у випадку отримання оновлених даних комерційного обліку по генеруючих одиницях продавця або споживача за «зеленим» тарифом, що входять до балансуючої групи гарантованого покупця, та/або у випадку отримання від ОСП оновлених даних щодо погодинних обсягів не відпущеної електричної енергії генеруючими одиницями продавців у результаті виконання команд ОСП на зменшення навантаження гарантований покупець здійснює продавцю перерахунок частки відшкодування вартості врегулювання небалансу електричної енергії гарантованого покупця та направляє продавцю акт коригування до акта приймання-передачі частки відшкодування вартості врегулювання небалансу електричної енергії гарантованого покупця в електронному вигляді, підписаний зі своєї сторони з накладенням КЕП уповноваженої особи, на електронну адресу.
Згідно із пунктом 12.6 Порядку №641, у випадку здійснення перерахунку гарантованим покупцем розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел до акта приймання-передачі з ОСП укладається акт корегування. Після підписання ОСП акта корегування гарантований покупець надає Регулятору корегований розрахунок вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел та копію акта корегування для затвердження.
ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» листом від 06 вересня 2022 року № 41/3755 надало до НКРЕКП підписані НЕК «Укренерго» та ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» акти приймання-передачі наданих послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел за січень - травень, липень, жовтень 2021 року та за лютий - червень 2022 року, а також відповідні розрахунки вартості послуг у зазначених місяцях.
09 вересня 2022 року засіданні Національної комісії, яке проходило у формі відкритого слухання, було прийнято постанову НКРЕКП №1117 «Про затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» у січні - травні, липні, жовтні 2021 року та у лютому - червні 2022 року», в частині затвердження розміру вартості Послуги, наданої ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» у березні, квітні, травні та червні 2022 року.
Враховуючи надання третьою особою до НКРЕКП актів коригування за березень - серпень 2022 року, підписаних НЕК «Укренерго» та ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ», Регулятором були прийняті постанови, якими внесені зміни до оскаржуваних постанов, зокрема період:
за березень 2022 року - постанови від 28 лютого 2023 року № 388 та від 08 серпня 2023 року № 1472;
за квітень 2022 року - постанова від 22 березня 2023 року № 521;
за травень 2022 року - постанова від 04 квітня 2023 року № 626;
за червень 2022 року - постанова від 04 квітня 2023 року № 626;
за липень 2022 року - постанови від 11 квітня 2023 року № 671 та від 12 червня 2024 року № 1118;
за серпень 2022 року - постанова від 12 червня 2024 року № 1118.
Пунктом 2.3 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 09 листопада 2017 року № 1388 (далі також - Ліцензійні умови), визначено, що при провадженні ліцензованої діяльності НЕК «Укренерго» повинен здійснювати функції оператора системи передачі, адміністратора комерційного обліку та адміністратора розрахунків.
Пунктом 2.2 глави 2 Ліцензійних умов визначено, що ліцензована діяльність ОСП здійснюється відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
У позовній заяві НЕК «Укренерго» зазначає, що акти приймання - передачі Послуги та акти коригування підписані виключно на виконання розпорядження НКРЕКП від 02 вересня 2022 року №51-р «Про усунення порушень НЕК «Укренерго» (далі також - Розпорядження №51-р) яким Регулятора було зобов'язано ОСП усунути порушення, нормативно - правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, зафіксовані актом позапланової невиїзної перевірки від 26 серпня 2022 року №257 проведеної відповідно до постанови НКРЕКП від 09 серпня 2022 року №895 «Про проведення позапланової невиїздної перевірки НЕК «Укренерго».
Суд не погоджується із вказаними твердження позивача, з огляду на те, що розпорядженням № 51-р не передбачало зобов'язання щодо підписання актів приймання-передачі послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел за липень та серпень 2022 року та актів коригування за березень - серпень 2022 року та відповідні акти були добровільно підписані позивачем та третьою особою.
Постановою НКРЕКП від 02 вересня 2021 року №1061 «Про застереження НЕК «Укренерго» щодо недопущення надалі недоотриманих вимог нормативно - правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії та порушення Ліцензійних умов з передачі електричної енергії» прийнято рішення про притягнення позивача до відповідальності у вигляді застереження за недотримання нормативно - правових актів що регулюють функціонування ринку електричної енергії, виявлених за результатами перевірки.
Позивачем не оскаржено постанову Регулятора, якою його було притягнуто до відповідальності за виявлені порушення.
Згідно із наданими ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» до НКРЕКП актів коригування за березень - серпень 2022 року, підписані НЕК «Укренерго» та ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ», Регулятором були прийняті відповідні постанови, якими внесені зміни до оскаржуваних постанов.
З зазначеного вбачається, що на вартість послуги за липень та серпень, а також на підписані позивачем та третьою особою у 2023 та 2024 році акти коригування до послуг березня-червня 2022 року розпорядження 51-р не мало жодного відношення.
Як зазначив відповідач, що не було спростовано позивачем, жодних звернень від НЕК «Укренерго» або ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ», щодо коригування розміру вартості Послуги у зв'язку з оновленням даних комерційного обліку внаслідок виявлення несинхронного режиму роботи окремих генеруючих одиниць до НКРЕКП не надходили.
Крім того, в ході судового розгляду справи, позивачем не надано належних та допустимих доказів, в розумінні положень статей 73-74 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України) на підтвердження того, що окремі генеруючі одиниці виробників електричної енергії за «зеленим» тарифом в період з березня по червень 2022 року нібито працювали в несинхронному з ОЕС України режимі.
При цьому, позивачем у позові було зазначено, що валідовані ППКО дані комерційного обліку по об'єктах виробників, які не здійснюють синхронну роботу з ОЕС України, надаються та зберігаються в ПК Датахаб по версії 1 та версії 2.
Версія 3 даних комерційного обліку по зазначених суб'єктах генерації, що на разі наявна в Системі управління ринком та формується згідно з додатком 10 до Правил ринку «Правила врегулювання», не передавалася адміністратору розрахунків для подальшого виставлення коригувальних рахунків.
Відповідачем під час розгляду справи, зокрема було зазначено, що починаючи з червня 2023 року на адресу НКРЕКП почали надходити листи з підтверджуючою інформацією щодо здійснення відпуску електричної енергії генеруючими одиницями виробників за «зеленим» тарифом в несинхронному з ОЕС України режимі.
Водночас, у приміщені відповідача 03 липня 2023 року була проведена нарада за участі представників НЕК «Укренерго», ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» та Кабінету Міністрів України щодо сертифікації даних комерційного обліку по електроустановках, що приєднані до елементів систем передачі/розподілу, які працюють (працювали) несинхронно з ОЕС України.
На нараді було зазначено, що АКО, тобто позивачу, необхідно сертифікувати та передавати дані комерційного обліку, для проведення розрахунків між учасниками ринку за умови наявності перевіреної інформації, яка підтверджує роботу відповідних електроустановок у синхронному з ОЕС України режимі, а для електроустановок, які працюють (працювали) несинхронно з ОЕС України, АКО має забезпечити збереження відповідних даних комерційного обліку в Датахаб для можливості здійснення подальших розрахунків після деокупації відповідних територій та отримання перевірених даних щодо роботи цих електроустановок.
При цьому, акти коригування приймання - передачі послуги сформовані та підписані позивачем та третьою особою у лютому, березні та червні 2023 року та у травні 2024 року були надані Регулятору для за твердження.
З метою врегулювання питання формування сертифікованих даних комерційного обліку для електроустановок, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях та ураховуючи низку звернень, зокрема позивача, Регулятором постановою від 19 квітня 2024 року № 759 було внесено зміни до постанови НКРЕКП від 25 лютого 2022 року № 332, якими передбачено, що у разі неможливості реалізації оператором мережі свого права доступу до вузлів обліку та засобів комерційного обліку електричної енергії (далі - ЗКО) електроустановок на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях, відповідно до переліку, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, та які працюють (працювали) несинхронно (асинхронно) з ОЕС України, для проведення періодичного та позачергового контрольного огляду, технічної перевірки вузлів обліку та ЗКО, схем їх підключення та зчитування інформації, відповідно до підпункту 3 пункту 2.5.2 глави 2.5 розділу II Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року № 311 (далі - ККОЕЕ), АКО керуватись положеннями, зокрема, підпункту 6 пункту 9.2.1 глави 9.2, а також пункту 9.9.4 глави 9.9, пункту 9.13.1 глави 9.13 та пунктів 9.14.1 та 9.14.3 глави 9.14 розділу IX ККОЕЕ та під час визначення значень сертифікованих даних комерційного обліку, тимчасово, до отримання доступу до вузлів обліку та ЗКО відповідних електроустановок, визначати такі дані на рівні нуля та забезпечити передачу таких даних АР та учасникам ринку електричної енергії.
Постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 307 (у редакції постанови НКРЕКП від 24 червня 2019 року № 1168) затверджено Правила ринку, додатком 10 до яких встановлені правила коригування даних комерційного обліку електричної енергії.
Таким чином, з метою здійснення, у разі необхідності, коригування розміру вартості Послуги у зв'язку з можливим виявленням роботи окремих генеруючих одиниць в несинхронному режимі, позивач мав виконати свій обов'язок та передати версію MMS 3 даних комерційного обліку АР та учасниками ринку для здійснення подальших розрахунків, чого останнім зроблено не було.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач (у ролі АКО) відповідно до пункту 9.14.1 глави 9.14 розділу IX ККО передав ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» сертифіковані НЕК «Укренерго» дані комерційного обліку в обсязі, необхідному та достатньому для проведення ним розрахунків та виставлення рахунків своїм контрагентам за період з березня по серпень 2022 року.
Відтак, вищезазначені акти приймання-передачі послуги та акти коригування, які стали підґрунтям прийняття оскаржуваних постанов, були сформовані на підставі сертифікованих АКО, що свідчить про відсутність підстав для визнання їх протиправними та скасування.
Суд зазначає, що у викладі підстав для прийняття рішення суду необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів учасників справи та їх відображення у судовому рішенні, суд першої інстанції спирається на висновки, що зробив Європейський суд з прав людини від 18 липня 2006 року у справі «Проніна проти України», в якому Європейський суд з прав людини зазначив, що п. 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.
У рішенні Європейського суду з прав людини «Серявін та інші проти України» вказано, що усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пунктом 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (RuizTorija v. Spain) від 09 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).
З огляду на встановлені фактичні обставини справи, суд зазначає, що решта доводів та тверджень учасників справи, у контексті наведених правових вимог, не впливають на висновки суду за наслідком розгляду даної справи.
Відповідно до статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема:
1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;
2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.
Відповідно до положень частин 1 та 2 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За наслідком здійснення аналізу оскаржуваних постанов на відповідність наведеним вище критеріям, суд, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень наведеного законодавства України, матеріалів справи, дійшов висновку про те, що заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки такі постанови відповідають наведеним у частині 2 статті 2 КАС України критеріям.
Враховуючи положення статті 139 КАС України, розподіл судових витрат судом не здійснюється.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 241-246, 250, 263 КАС України суд, -
В задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Я.В. Горобцова
Горобцова Я.В.