Постанова від 17.07.2025 по справі 489/1777/25

Справа № 489/1777/25

Номер провадження 2-а/489/83/25

Рішення

Іменем України

17 липня 2025 року місто Миколаїв

Інгульський районний суд м. Миколаєва у складі:

головуючого судді Кокорєва В.В.,

за участі секретаря судового засідання Ковальової С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань № 10 Інгульського районного суду м. Миколаєва справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (далі-позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 або відповідач) про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження

встановив

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про скасування постанови у справі про адміністративне. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що позивач користується правом на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, оскільки є здобувачем вищої освіти і навчається за денною формою здобуття освіти у Вищому навчальному закладі «Міжнародний технологічний університет «Миколаївська політехніка». В грудні 2024 позивач мав намір оновити дані в «Резерв +», однак на сайті постійно висвітлювалося «технічна помилка». 10.01.2025 позивачем на адресу ІНФОРМАЦІЯ_3 надіслано рекомендований лист з описом за № 5400908584070. Вкладення містило: заяву на оформлення довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, довідку про здобувача освіти, копію військово-облікового документу, копію паспорту. 13.01.2025 ІНФОРМАЦІЯ_2 отримують зазначений вище лист. 21.01.2025 о 11:30 співробітник адміністративного відділу РТЦК в телефоном режимі сповіщає позивача, що в нього все добре з даними і що «Резерв +» оновився. На запитання позивача: чи обов'язково забирати довідку про підтвердження відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, було повідомлено, що не обов'язково. Скрін «Резерв +» від 23.01.2025 підтверджує той факт, що у позивача порушення відсутні. Однак, 29.01.2025 в «Резерв +» з'явилася червона стрічка із позначкою «Виявлені порушення військового обліку. Будь-ласка, зверніться у ТЦК за місцем реєстрації або проживання для уточнення даних». 05.03.2025 позивач прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 , де йому було вручено постанову № 163 за справою про адміністративне правопорушення, в якій зазначалось, що позивач не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_3 16.01.2025 за повісткою № 1662353, яка була направлена позивачу рекомендованим листом з описом поштовим відправленням № 0610219694701, на його адресу реєстрації, а саме: АДРЕСА_1 . Повістка повернулася із відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою». Позивач з постановою, якою його звинувачують у неприбутті за викликом до ТЦК 16.01.2025 об 14:00 «для уточнення даних» - не згоден,оскільки повістку не отримував.

З цих підстав просив суд скасувати постанову № 163 від 05 березня 2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Представник відповідача подав до суду відзив в якому зазначив, що 03.01.2025 за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів було сформовано повістка №1662353 про необхідність прибуття гр. ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_4 , для уточнення даних, 16.01.2025 о 14-00 год. Повістка від 03.01.2025 №1662353 надіслана на адресу реєстрації ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення, на якому зазначено штриховий кодовий ідентифікатор оператора поштового зв'язку, прізвище, власне ім'я та по батькові, адреса ОСОБА_1 . В свою чергу, як вбачається зі змісту повістки №1662353 та трекінгу поштового відправлення Укрпошта за №0610219694701 під час формування та надсилання повістки №1662353гр. ОСОБА_1 було дотримано вимоги абз. 2,3,4 п. 34 Порядку. В той же час, поштове відправлення №0610219694701 не було вручено адресату, а повернулося на адресу ІНФОРМАЦІЯ_5 з відміткою пошти, за формою Ф.20 від 13.01.2025 «адресат відсутній за вказаною адресою», що в розумінні п. 41 Порядку є належним оповіщення військовозобов'язаного ОСОБА_1 про необхідність прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_4 за повісткою від 03.01.2025 №1662353 на 16.01.2025 о 14-00 год.

07.04.2025 від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій вказав, що повістку від 03.01.2025 № 1662353 відправлену на ім'я ОСОБА_1 поштовим зв'язком рекомендованим відправленням з описом вкладення за № 0610219694701 позивач не отримував. Будь-яких повідомлень смс ( Viber та інше) від Укрпошти на номер телефону позивача не надходило, зазначене підтверджують скріншоти з телефону ОСОБА_1 .

Ухвалою Ленінського районного суду м. Миколаєва від 19.03.2025 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Ухвалою суду від 26.05.2025 вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного провадження з викликом сторін.

Представник позивача подала заяву про розгляд справи за її відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав суду відзив.

Дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини та відповідні правовідносини.

Відповідно до повістки №1662353, сформованої за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 наказано з'явитись 16.01.2025 о 14:00год. для уточнення своїх даних до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Згідно з рекомендованим повідомленням №0610219694701 повістка, яка надсилалася на адресу позивача, повернулася до ТЦК з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою".

05.03.2025 начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 було винесено постанову №163 у справі про адміністративне правопорушення, відповідно до якої встановлено, що 05.03.2025 ОСОБА_1 прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 , де цього ж дня приблизно о 12:00 год., під час уточнення персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 та не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_5 , 16.01.2025 за повісткою №1662353, яка була направлена ОСОБА_1 рекомендованим листом з описом вкладення поштовим відправленням №0610219694701, на його адресу реєстрації, а саме: АДРЕСА_1 . Також встановлено, що поштове відправлення №0610219694701 повернулося на адресу ІНФОРМАЦІЯ_5 з відміткою за формою Ф.20 від 13.01.2025 "адресат відсутній за вказаною адресою". Матеріали справи підтверджують, що повістку №1662353 було направлено поштовим відправленням №0610219694701, яке повернулося відправнику з відміткою "Одержувач відсутній за вказаною адресою", про що свідчить трекінг відправлень Укрпошта. На цій підставі ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП та накладено штраф у розмірі 17000грн.

Як слідує з матеріалів справи, ОСОБА_1 має відстрочку від призову на військову службу до 09.11.2024. Окрім того, представником відповідача підтверджено факт надання позивачу відстрочки за період з 20.01.2025 по 07.02.2025 та з 08.02.2025 по 08.05.2025.

Частиною 3 статті 210-1 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинені в особливий період.

Згідно з ст. 1 Закону України "Про оборону України" особливим періодом є період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Відповідно до Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від № 2102-ІХ від 24.02.2022, в Україні введений воєнний стан у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України. Згідно з Указом Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію», затвердженим Законом України № 2105-ІХ від 24.02.2022, оголошується та проводить загальна мобілізація (в подальшому Указами Президента воєнний стан та строк загальної мобілізації було неодноразово продовжено та вони існували 05.03.2025, тобто станом на дату винесення оскаржуваної постанови).

Пунктами 28-30-3 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, що затверджений Постановою КМУ №560 від 16.05.2024, визначено таке.

Виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання)повістки(додаток 1) (п.28).

У повістці зазначаються: прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності) і дата народження громадянина, якому адресована повістка; найменування районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділів чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіонального органу СБУ, що видав повістку; мета виклику до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділів чи відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ; місце, день і час явки за викликом; найменування посади, власне ім'я та прізвище, підпис посадової особи, яка видала повістку, та дата її підписання - для повісток, оформлених на бланку. Такі повістки скріплюються гербовою печаткою; прізвище та власне ім'я керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу, дата накладення кваліфікованого електронного підпису - для повісток, сформованих за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів; реєстраційний номер повістки; роз'яснення про наслідки неявки і про обов'язок повідомити про причини неявки. (п.29)

Повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

У разі формування повістки за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу накладає на повістку кваліфікований електронний підпис у день її формування.

У разі оформлення повістки на бланку керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу засвідчує її особистим підписом та скріплює гербовою печаткою.

Реєстраційний номер повістки фіксується в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. (п.30).

Кожна повістка, сформована за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, містить унікальний електронний ідентифікатор у вигляді QR-коду (далі - QR-код).

Тобто, повістка, надіслана на адресу позивача відповідає встановленим Законом вимогам.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

У відповідності до п. 3 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Відповідно д п. 21 Порядку Проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16.05.2024, за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Згідно п. 24 Порядку Проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16.05.2024, у разі неприбуття у строк, визначений у повістці, громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше ніж протягом трьох днів від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ), повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ) або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

У відповідності до п. 41 Порядку Проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16.05.2024, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є, у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачу у встановленому законом порядку було направлено засобами поштового зв'язку повістку про необхідність з'явитись до ІНФОРМАЦІЯ_3 16.01.2025 о 14:00 год. з метою уточнення даних. Проте вказане поштове відправлення повернулось не врученим із відміткою АТ «Укрпошта» «адресат відсутній за вказаною адресою».

Проте, постановою КМУ №1147 від 08.10.2024 року внесено зміни до Правил надання послуг поштового зв'язку.

Відтак, у п. 82 Правил надання послуг поштового зв'язку передбачено, зокрема, що «Рекомендовані листи з позначкою «Повістка ТЦК» під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату (одержувачу). У разі відсутності адресата (одержувача) за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об'єкта поштового зв'язку інформує адресата (одержувача) за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою «Повістка ТЦК».«Якщо протягом трьох робочих днів після інформування відділенням поштового зв'язку адресат (одержувач) не з'явився для одержання рекомендованого листа з позначкою «Повістка ТЦК», працівник об'єкта поштового зв'язку робить позначку «адресат відсутній за зазначеною адресою», яка засвідчується його підписом з проставленням відбитка поштового пристрою, порядок використання якого встановлюється призначеним оператором поштового зв'язку, і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає такий лист до відправника».

З наданої суду копії поштового відправлення №0610219694701 вбачається,що у розділі «адресат» зазначені лише прізвище, ім'я, по батькові ОСОБА_1 та його адреса, однак не зазначений номер його телефону, за яким працівник пошти мав би повідомити про надходження листа з позначкою «Повістка ТЦК». Конверт поштового відправлення з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення містять позначку повернення відправнику (Одержувач відсутній за вказаною адресою).

Отже доказів того, що позивач отримав повістку про явку до ІНФОРМАЦІЯ_3 для уточнення даних і не з'явився саме в цей час - матеріали справи не містять.

Як висловився П'ятий апеляційний адміністративний суд у постанові від 15.04.2025 у справі №511/4404/24 для притягнення особи до адміністративної відповідальності за неявку до ТЦК необхідна сукупність обставин: 1) направлення повістки за адресою, повідомленою військовозобов'язаним під час оновлення даних чи адресою реєстрації військовозобов'язаного, та 2) відомості про спробу вручити таку повістку особі, що матиме наслідком або вручення повістки без подальшої явки, або не вручення з причин відмови отримати повістку, або з причин відсутності адресата за такою адресою. Разом з тим, матеріали справи не містять доказів повідомлення позивача за наявним номером телефону та/або вкладення до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою «Повістка ТЦК», а залишення повідомлення у паркані не можна вважати належним способом повідомлення у розумінні вказаних норм чинного законодавства. На переконання апеляційного суду, вказане є суттєвим порушенням порядку надсилання та вручення поштової кореспонденції в даній категорії відправлень, оскільки відсутність обізнаності особи про виникнення певного обов'язку не може свідчити про умисне невиконання такого обов'язку.

Окрім того, повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ надсилається адресату протягом 48годин після підпису повістки відповідним керівником. При цьому день явки за викликом резервіста або військовозобов'язаного з населеного пункту, що є адміністративним центром області, визначається протягом семи діб, а з інших населених пунктів - протягом десяти діб від дня надсилання повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення.

Як слідує з наданого суду трекінгу Укрпошти, повістку на адресу позивача було направлено 07.01.2025, в той час як підписано її КЕП ОСОБА_3 03.01.2025, тобто, зі спливом 48 годин після підпису повістки відповідним керівником.

В той час, суд критично оцінює посилання позивача про те, що у ТЦК є можливість самостійно отримати відомості персональних даних з відповідних реєстрів щодо особи, виходячи з наступного.

Відповідно до вимог Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» - військовозобов'язаними є громадяни України віком від 25 до 60 років та відповідно до вимог Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» саме ця категорія військовозобов'язаних, та додатково категорія призовників віком від 18 до 25 років, зобов'язані уточнити протягом 60 днів свої облікові дані незалежно від того, які облікові дані відповідач зміг отримати шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені ч.3 ст.14 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».

Чинне законодавство зобов'язувало саме позивача вчинити певні дії, і уточнити свої персональні дані у встановлений строк, які могли бути вчинені тільки ним особисто у один із визначених способів, відтак держатель Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів може перевірити чи уточнив військовозобов'язаний свої персональні дані, але обов'язок такого уточнення покладається на військовозобов'язаного, яким є позивач.

Частиною 2 ст. 58 Конституції України передбачено, що ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення. У силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.

Згідно зі ст. 62 Конституції України, ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. Обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення, в тому числі, встановлення вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.

На обов'язок доведення саме відповідачем як суб'єктом владних повноважень правомірності винесення рішення про притягнення особи до адміністративної відповідальності, правомірності та законності прийнятої постанови вказує Верховний Суд у постановах від 24.04.2019 року (справа №537/4012/16-а), від 08.11.2018 року (справа № 201/12431/16-а), від 23.10.2018 року (справа № 743/1128/17), від 15.11.2018 (справа № 524/7184/16-а).

Враховуючи, що відповідач належними та допустимими доказами не підтвердив дотримання процедури повідомлення позивача про необхідність з'явитись до ІНФОРМАЦІЯ_2 та відповідно винесення спірної постанови, не довів наявність події та складу вказаного правопорушення в діях (або бездіяльності) позивача, суд прийшов до висновку, що постанова №163 у справі про адміністративне правопорушення підлягає скасуванню у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Дослідивши надані сторонами докази, суд доходить висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст.241-246,286 КАС України,суд

вирішив

Позов задовольнити.

Скасувати постанову № 163 від 05 березня 2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000,00 грн.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в розмірі 605 грн. 60 коп. (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП - НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_3 .

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_8 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 .

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги на рішення суду, з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.

Суддя В. В. Кокорєв