Справа № 489/1989/25
Номер провадження 2-а/489/86/25
Рішення
Іменем України
17 липня 2025 року місто Миколаїв
Інгульський районний суд м. Миколаєва у складі:
головуючого судді Кокорєва В.В.,
за участі секретаря судового засідання Ковальової С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань № 10 Інгульського районного суду м. Миколаєва справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (далі-позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 або відповідач) про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження
встановив
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про скасування постанови у справі про адміністративне. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 13 березня 2025 року, начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 , підполковником ОСОБА_2 , розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, відносно громадянина ОСОБА_1 , було прийнято рішення про притягнення останнього до адміністративної відповідальності, та винесено оскаржувану постанову №194 за справою про адміністративне правопорушення. 05 березня 2025 року, офіцером адміністративного відділення ІНФОРМАЦІЯ_4 молодшим лейтенантом ОСОБА_3 , складено протокол в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 . Так, відповідно до суті адміністративного правопорушення викладеного в протоколі : 05.03.2025 року близько 10 год. 30 хв. до приміщення ІНФОРМАЦІЯ_5 , що розташований за адресою : АДРЕСА_1 , поліцейським був доставлений гр.. ОСОБА_1 , у зв'язку з тим, що останній згідно відомостей в інформаційному порталі Національної поліції рахується, як особа, яка порушує законодавство про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Під час перевірки по наявним базам даних було виявлено порушення вчинене гр.. ОСОБА_1 , що передбачене ч. 3 ст.210-1 КУпАП, яке полягає у тому, що останній, з урахуванням положень пп.2 п. 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 №560, будучи належним чином оповіщений, шляхом надсилання засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням №0610218923308 з описом вкладення та повідомленням про вручення повістки №1606419 про необхідність прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_3 10.01.2025 о 09:00 год. яке було повернуто, у зв'язку з тим, що адресат відсутній. Таким чином, лист з повісткою про необхідність прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_6 просто не був доставлений ОСОБА_1 , що призвело фактично до неналежного його повідомлення, як наслідок відсутній умисел в діях останнього.
З цих підстав просив суд скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 15.03.2025 року № 194 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , закрити провадження, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Представник відповідача подав до суду відзив в якому зазначив, що основним доводом позивача є відсутність факту саме фізичного вручення повістки для явки до ІНФОРМАЦІЯ_6 , а відтак відсутній склад правопорушення і як наслідок, винесена постанова №194 від 13 березня 2025 року підлягає скасуванню, як така, що винесена з порушенням чинного законодавства. Порядком чітко передбачена підстава вважати, що належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки є: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи. Незмінність місця проживання не скасовує факту відсутності особи за адресою місця проживання в момент спроби вручення поштового відправлення. Дані поняття не є тотожними та взаємовиключними. Таким чином, посилання на те, що позивач не залишав своє місце проживання є необґрунтованим та таким, яке не виключає можливості його фізичної відсутності в момент спроби вручення повістки. Посилаючись на відмітку поштового відправлення зробленою працівником поштового зв'язку з особистим підписом та печаткою (форма 20), а саме адресат відсутній за вказаною адресою - є ключовим та вирішальним доказом при вирішенні питання про визнання позивача винним у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
Ухвалою Ленінського районного суду м. Миколаєва від 25.03.2025 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Ухвалою суду від 26.05.2025 вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного провадження з викликом сторін.
Позивач в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав до суду відзив.
Дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини та відповідні правовідносини.
Відповідно до протоколу №103 про адміністративне правопорушення від 05.03.2025, 05.03.2025 року близько 10 год. 30 хв. до приміщення ІНФОРМАЦІЯ_5 , що розташований за адресою : АДРЕСА_1 , поліцейським був доставлений гр.. ОСОБА_1 , у зв'язку з тим, що останній згідно відомостей в інформаційному порталі Національної поліції рахується, як особа, яка порушує законодавство про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Під час перевірки по наявним базам даних було виявлено порушення вчинене гр.. ОСОБА_1 , що передбачене ч. 3 ст.210-1 КУпАП, яке полягає у тому, що останній, з урахуванням положень пп.2 п. 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 №560, будучи належним чином оповіщений, шляхом надсилання засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням №0610218923308 з описом вкладення та повідомленням про вручення повістки №1606419 про необхідність прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_3 10.01.2025 року о 9 :00 год., яке було повернуто, відповідно до довідки про причину повернення/ досилання,завіреної підписом керівника поштового зв'язку, у зв'язку з тим, що адресат відсутній за вказаною адресою, в порушення абз.8 ч.3 ст.22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у зазначену дату в повістці дату та час до ІНФОРМАЦІЯ_6 не прибув, про поважність причин неявки не повідомляв, чим вчинив правопорушення, передбачене частиною 3 статті 210 -1 КУпАП. Розгляд справи назначено на 13.03.2025 на 10:00 год. В поясненнях до протоколу позивач вказав, що не отримував повістку за адресою прописки нічого не приносили.
13.03.2025 начальником ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_2 було винесено постанову №194 у справі про адміністративне правопорушення, відповідно до якої встановлено, що ОСОБА_4 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 з 16.07.2003. Засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням №0610218923308 з описом вкладення та повідомлення про вручення, ОСОБА_1 була направлена повістка №1606419 для прибуття 10.01.2025 на 09:00 год. Дане поштове відправлення було направлене за адресою: АДРЕСА_2 . 10.01.2025 ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_6 не прибув, жодних заяв про поважність причини неприбуття ІНФОРМАЦІЯ_2 не отримував. На цій підставі ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП та накладено штраф у розмірі 17000грн.
Частиною 3 статті 210-1 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинені в особливий період.
Згідно з ст. 1 Закону України "Про оборону України" особливим періодом є період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від № 2102-ІХ від 24.02.2022, в Україні введений воєнний стан у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України. Згідно з Указом Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію», затвердженим Законом України № 2105-ІХ від 24.02.2022, оголошується та проводить загальна мобілізація (в подальшому Указами Президента воєнний стан та строк загальної мобілізації було неодноразово продовжено та вони існували 13.03.2025, тобто станом на дату винесення оскаржуваної постанови).
Пунктами 28-30-3 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, що затверджений Постановою КМУ №560 від 16.05.2024, визначено таке.
Виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання)повістки(додаток 1) (п.28).
У повістці зазначаються: прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності) і дата народження громадянина, якому адресована повістка; найменування районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділів чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіонального органу СБУ, що видав повістку; мета виклику до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділів чи відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ; місце, день і час явки за викликом; найменування посади, власне ім'я та прізвище, підпис посадової особи, яка видала повістку, та дата її підписання - для повісток, оформлених на бланку. Такі повістки скріплюються гербовою печаткою; прізвище та власне ім'я керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу, дата накладення кваліфікованого електронного підпису - для повісток, сформованих за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів; реєстраційний номер повістки; роз'яснення про наслідки неявки і про обов'язок повідомити про причини неявки. (п.29)
Повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
У відповідності до п. 3 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
Відповідно д п. 21 Порядку Проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16.05.2024, за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
Згідно п. 24 Порядку Проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16.05.2024, у разі неприбуття у строк, визначений у повістці, громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше ніж протягом трьох днів від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ), повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ) або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
У відповідності до п. 41 Порядку Проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16.05.2024, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є, у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу у встановленому законом порядку було направлено засобами поштового зв'язку повістку про необхідність з'явитись до ІНФОРМАЦІЯ_6 10.01.2025 о 09:00 год. Проте вказане поштове відправлення повернулось не врученим із відміткою АТ «Укрпошта» «адресат відсутній за вказаною адресою».
Проте, постановою КМУ №1147 від 08.10.2024 року внесено зміни до Правил надання послуг поштового зв'язку.
Відтак, у п. 82 Правил надання послуг поштового зв'язку передбачено, зокрема, що «Рекомендовані листи з позначкою «Повістка ТЦК» під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату (одержувачу). У разі відсутності адресата (одержувача) за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об'єкта поштового зв'язку інформує адресата (одержувача) за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою «Повістка ТЦК».«Якщо протягом трьох робочих днів після інформування відділенням поштового зв'язку адресат (одержувач) не з'явився для одержання рекомендованого листа з позначкою «Повістка ТЦК», працівник об'єкта поштового зв'язку робить позначку «адресат відсутній за зазначеною адресою», яка засвідчується його підписом з проставленням відбитка поштового пристрою, порядок використання якого встановлюється призначеним оператором поштового зв'язку, і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає такий лист до відправника».
З наданої суду копії поштового відправлення №0610218923308 вбачається,що у розділі «адресат» зазначені лише прізвище, ім'я, по батькові ОСОБА_1 та його адреса, однак не зазначений номер його телефону, за яким працівник пошти мав би повідомити про надходження листа з позначкою «Повістка ТЦК». Конверт поштового відправлення з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення містять позначку повернення відправнику (Одержувач відсутній за вказаною адресою).
Отже доказів того, що позивач отримав повістку про явку до ІНФОРМАЦІЯ_6 для уточнення даних і не з'явився саме в цей час - матеріали справи не містять.
Як висловився П'ятий апеляційний адміністративний суд у постанові від 15.04.2025 у справі №511/4404/24 для притягнення особи до адміністративної відповідальності за неявку до ТЦК необхідна сукупність обставин: 1) направлення повістки за адресою, повідомленою військовозобов'язаним під час оновлення даних чи адресою реєстрації військовозобов'язаного, та 2) відомості про спробу вручити таку повістку особі, що матиме наслідком або вручення повістки без подальшої явки, або не вручення з причин відмови отримати повістку, або з причин відсутності адресата за такою адресою. Разом з тим, матеріали справи не містять доказів повідомлення позивача за наявним номером телефону та/або вкладення до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою «Повістка ТЦК», а залишення повідомлення у паркані не можна вважати належним способом повідомлення у розумінні вказаних норм чинного законодавства. На переконання апеляційного суду, вказане є суттєвим порушенням порядку надсилання та вручення поштової кореспонденції в даній категорії відправлень, оскільки відсутність обізнаності особи про виникнення певного обов'язку не може свідчити про умисне невиконання такого обов'язку.
Окрім того, повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ надсилається адресату протягом 48годин після підпису повістки відповідним керівником. При цьому день явки за викликом резервіста або військовозобов'язаного з населеного пункту, що є адміністративним центром області, визначається протягом семи діб, а з інших населених пунктів - протягом десяти діб від дня надсилання повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення.
Частиною 2 ст. 58 Конституції України передбачено, що ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення. У силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.
Згідно зі ст. 62 Конституції України, ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. Обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення, в тому числі, встановлення вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.
На обов'язок доведення саме відповідачем як суб'єктом владних повноважень правомірності винесення рішення про притягнення особи до адміністративної відповідальності, правомірності та законності прийнятої постанови вказує Верховний Суд у постановах від 24.04.2019 року (справа №537/4012/16-а), від 08.11.2018 року (справа № 201/12431/16-а), від 23.10.2018 року (справа № 743/1128/17), від 15.11.2018 (справа № 524/7184/16-а).
Враховуючи, що відповідач належними та допустимими доказами не підтвердив дотримання процедури повідомлення позивача про необхідність з'явитись до ІНФОРМАЦІЯ_2 та відповідно винесення спірної постанови, не довів наявність події та складу вказаного правопорушення в діях (або бездіяльності) позивача, суд прийшов до висновку, що постанова №194 у справі про адміністративне правопорушення підлягає скасуванню у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Дослідивши надані сторонами докази, суд доходить висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст.241-246,286 КАС України,суд
вирішив
Позов задовольнити.
Скасувати постанову № 194 від 13 березня 2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000,00 грн., а провадження у справі закрити.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_3 ) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в розмірі 605 грн. 60 коп. (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП - НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_4 .
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_9 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_3 .
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги на рішення суду, з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Суддя В. В. Кокорєв