Постанова від 22.07.2025 по справі 181/2164/25

Справа № 181/2164/25

№ провадження 3/196/354/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2025 року с-ще Царичанка

Суддя Царичанського районного суду Дніпропетровської області Бабічева Л.П., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з тимчасової ІНФОРМАЦІЯ_1 та постановою Дніпровського апеляційного суду від 27 червня 2025 року направлена для розгляду до Царичанського районного суду Дніпропетровської області, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, слюсара в/ч НОМЕР_1 , молодшого сержанта, РНОКПП НОМЕР_2 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,-

за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

10 червня 2025 року о 15 год. 30 хвилин молодший сержант ОСОБА_2 перебував на території тимчасового розташування військової частини НОМЕР_3 в нетверезому стані та виконував обов'язки військової служби у стані алкогольного сп'яніння в умовах особливого періоду. Огляд на стан сп'яніння проводився із застосуванням спеціального технічного приладу Алконт-М, результат огляду позитивний 2,04 %,чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Особа, що притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_2 на розгляд справи не з'явився, про день, місце та час розгляду справи судом повідомлявся належним чином (а.с.22-23), подав заяву про розгляд справи без його участі, свою вину у скоєному правопорушенні визнав (а.с.8).

Положеннями ч.2 ст.268 КУпАП визначено перелік справ про адміністративні правопорушення, при розгляді яких участь особи є обов'язковою. Даний перелік не містить справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст.172-20 КУпАП.

Виходячи з положень ч.2 ст.268 КУпАП участь особи, що притягається до адміністративної відповідальності, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 172-20 КУпАП, не є обов'язковою.

Для всебічного, повного та об'єктивного розгляду справи суд повинен дослідити та оцінити за своїм внутрішнім переконанням усі обставини та докази по справі в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю, відповідно до вимог ст. 252 КУпАП.

Відповідно до диспозиції ч.3 ст.172-20 КУпАП, адміністративним правопорушенням вважається, розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, наркотичного чи іншого вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні».

Так, відповідно до ч. 1, 2, 6 ст. 266-1 КУпАП, військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

Під час проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що ОСОБА_2 скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 172-20 КУпАП, оскільки він перебував на території військової частини в нетверезому стані, виконував обов'язки військової служби в стані алкогольного сп'яніння в умовах особливого періоду.

Вина ОСОБА_2 у вчиненні ним правопорушення доказана та підтверджується дослідженими судом матеріалами справи про адміністративне правопорушення, а саме: даними протоколу ДНЛ/М №2228 про військове адміністративне правопорушення від 10.06.2025 р. р. (а.с.1-3); роздруківкою тестування на алкоголь із застосуванням спеціального технічного приладу " Алконт-М" прилад №00236, тест №2718, результат огляду - проба позитивна, складає 2.04% (а.с. 4);актом №2718 від 10.06.2025 р. огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, результат огляду - проба позитивна, складає 2,04 проміле, з результатами огляду ОСОБА_2 згоден, огляд проведено у присутності двох свідків - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 (а.с. 5).

Відповідно до витягу із наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (з адміністративно-господарської діяльності) від 22.01.2025 р. №31-АГ, право проведення огляду спеціальними технічними засобами для встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, надано начальнику групи охорони та патрульно-постової служби взводу охорони та патрульно-постової служби роти ІНФОРМАЦІЯ_4 старшому сержанту ОСОБА_5 , який відряджений до тимчасової військової комендатури (а.с.28-32). Також старший сержант ОСОБА_5 уповноважений складати протоколи про військові адміністративні правопорушення, передбачені статтями 172-10-172-20 КУпАП (а.с.25-27).

Отже, уповноваженою особою, яка має допуск до використання технічних засобів для встановлення стану сп'яніння та уповноважена складати протоколи про військові адміністративні правопорушення, передбачені ст.172-20 КУпАП, являється відряджений до тимчасової військової комендатури старший сержант ОСОБА_5 .

Статус військовослужбовця ОСОБА_2 підтверджено копією військового квитка серії НОМЕР_4 (а.с. 7).

При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення, слід врахувати характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, який є військовослужбовцем.

Обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність судом не встановлено.

За таких обставин, суд вважає за необхідне піддати ОСОБА_2 адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що суд вважає достатнім для виправлення правопорушника і попередження вчинення ним нових правопорушень.

За змістом ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Однак, відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» № 3674-VI від 08.07.2011р., від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.

При розгляді справи встановлено, що ОСОБА_2 є військовослужбовцем, що підтверджується копією військового квитка серії НОМЕР_4 , та притягається за вчинення військового адміністративного правопорушення під час виконання службових обов'язків, а відтак, він є особою, яка звільняється від сплати судового збору.

На підставі викладеного, ст.ст. 23, 172-20, 251, 252, 283, 284 КУпАП, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП, та застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 коп.

Відповідно до ч.1 ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України (ст.308 КУпАП).

Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Царичанський районний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Л.П. Бабічева