Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
22 липня 2025 року № 520/4649/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Бадюкова Ю.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Харківській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ДПС у Харківській області), в якому, з урахуванням уточненої позовної заяви, просить суд:
- визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління ДПС у Харківський області від 19.07.2024 №0/40979/2413 “Про анулювання реєстрації та виключення з Реєстру платників єдиного податку фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , Податкова адреса: АДРЕСА_1 ») та зобов'язати ГУ ДПС у Харківській області поновити з 01.07.2024 року реєстрацію ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) в реєстрі платників єдиного податку в якості платника єдиного податку другої групи шляхом внесення відповідного запису до Реєстру платників єдиного податку;
- зобов'язати Головне управління ДПС у Харківській області (код ЄДРПОУ ВП: 43983495) здійснити коригування даних в інтегрованій картці платника податків ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) за платежем “ЄДИНИЙ ПОДАТОК З ФІЗИЧНИХ ОСІБ» (код платежу 18050400) шляхом виключення податкового боргу у сумі 15220,00 грн. (п'ятнадцять тисяч двісті двадцять) гривень 00 коп.
В обґрунтування позовної заяви позивачка зазначила, що ГУ ДПС у Харківській області було проведено камеральну перевірку щодо порушення умов перебування на спрощеній системі оподаткування платника єдиного податку фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за І-ІІ квартал 2024 року на підставі пп.75.1.1 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами та доповненнями, за результатами якої було складено Акт про результати документальної (камеральної) перевірки платника єдиного податку з питань правомірності перебування на спрощеній системі оподаткування від 27.06.2024 року №30487/20-40-24-13-03/ НОМЕР_1 .
Згідно висновків Акту камеральної перевірки «Камеральною перевіркою встановлено
порушення умови перебування ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), на спрощеній системі оподаткування в частині порушення приписів підпункту 8 підпункту 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 та пункту 299.10 статті 299 ПКУ - не здійснення платником податків переходу на сплату інших податків і зборів у разі наявності податкового боргу у розмірі, що перевищує суму, визначену абзацом 3 пункту 59.1 статті 59 ПКУ на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів
В подальшому ГУ ДПС у Харківський області було прийнято Рішення від 19.07.2024 №0/40979/2413 «Про анулювання реєстрації та виключення з Реєстру платників єдиного податку фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 Податкова адреса: АДРЕСА_1 » (далі - Рішення від 19.07.2024).
Вважає, що підстави прийняття та висновки Акту камеральної перевірки і Рішення про анулювання від 19.07.2024 Головного управління ДПС у Харківській області незаконними, необґрунтованими, прийнятими з порушенням норм діючого законодавства України у зв'язку з недотриманням умов та підстав для проведення камеральної перевірки, недотримання умов та порядку прийняття рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку, безпідставністю нарахування недоїмки та недотриманням інших норм чинного законодавства України, у зв'язку з чим звернулася до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 05.03.2024 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) податкова адреса: АДРЕСА_1 (Оскільська ТГ) зареєстрована Ізюмською районною державною адміністрацією в Харківській області, запис у журналі обліку реєстраційних справ від 12.01.2023 за № 2004740000000008910, перебуває на податковому обліку у Головному управлінні ДПС у Харківській області, Ізюмська ДПІ з 12.01.2023 за № 201423007082 та включена до Реєстру платників єдиного податку з 01.04.2023 - платником єдиного податку 2 групи за ставкою 20%, місце провадження господарської діяльності, згідно поданої заяви про застосування спрощеної системи оподаткування (зміни/ доповнення) від 03.04.2023 № 9068073037: «ТЕРИТОРІЯ УКРАЇНИ».
Згідно з п. 295.1 ст. 295 ПК України платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Такі платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.
03.04.2023 ФОП ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 подано податкову декларацію платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця за 2023 рік (від 29.02.2024 № 9384836874) з нарахуванням щомісячних авансових внесків єдиного податку за I квартал - 0,00 грн, II квартал - 0,00 грн, III квартал - 0,00 грн, IV квартал - 0,00 грн, загальна сума доходу за звітний (податковий) період - 104394,00 грн; за 2024 рік (від 27.02.2025№ 9427003919) з нарахуванням щомісячних авансових внесків єдиного податку за I квартал - 0,00 грн, II квартал - 0,00 грн, III квартал - 0,00 грн, IV квартал - 0,00 грн, загальна сума доходу за звітний (податковий) період - 158700,00 гривень.
На підставі підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75, статті 76, пункту 86.2, статті 86, пункту 299.11 статті 299 ПК України, проведено камеральну перевірку щодо порушення умов перебування на спрощеній системі оподаткування платника єдиного податку ФОП ОСОБА_1 за І - IІ квартал 2024 року. Позивач був зареєстрований у якості платника єдиного податку другої групи, а тому щодо нього проведення документальної виїзної перевірки не вимагається.
Камеральною перевіркою встановлено порушення умови перебування ФОП ОСОБА_1 на спрощеній системі оподаткування в частині порушення приписів підпункту 8 підпункту 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 та пункту 299.10 статті 299 ПК України - не здійснення платником податків переходу на сплату інших податків і зборів у разі наявності податкового боргу у розмірі - 15220,00 грн, що перевищує суму, визначену абзацом 3 пункту 59.1 статті 59 ПК України на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів.
За результатами камеральної перевірки складено акт про результати документальної (камеральної) перевірки платника єдиного податку з питань правомірності перебування на спрощеній системі оподаткування від 27.06.2024 року № 30487/20-40- 24-13-03/ НОМЕР_1 , який направлено платнику податків у порядку, визначеному ст. 42 ПК України засобами поштового зв'язку та повернуто 13.07.2024 за закінченням терміну зберігання.
На підставі вказаного акту перевірки, ГУ ДПС прийнято Рішення про анулювання реєстрації та виключення з Реєстру платників єдиного податку фізичної особи - підприємця № 0/40979/2413 від 19.07.2024, яке направлено 23.07.2024 платнику податків у порядку, визначеному ст. 42 ПК України засобами поштового зв'язку та повернуто засобами поштового зв'язку 22.08.2024 за закінченням терміну зберігання.
Відповідно до приписів підпункту 3 пункту 299.10, пункту 299.11 статті 299 ПК України ФОП ОСОБА_1 виключено з Реєстру платників єдиного податку з 01 липня 2024 року.
Вказує також, що відповідно до п. 11 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України установлено, що з 1 серпня 2023 року фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку першої та другої групи, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації, мають право не сплачувати єдиний податок за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території, виникла можливість бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території, до останнього числа місяця, в якому було завершено такі активні бойові дії, припинено можливість бойових дій або завершено тимчасову окупацію.
Для таких платників єдиного податку, які скористалися правом не сплачувати єдиний податок, контролюючий орган не проводить нарахування авансових внесків з єдиного податку, визначене пунктом 295.2 статті 295 цього Кодексу Податкові зобов'язання із сплати єдиного податку нараховуються таким платникам єдиного податку за періоди, за які був сплачений єдиний податок, що відображені в декларації платника єдиного податку.
Дати початку та завершення активних бойових дій, виникнення та припинення можливості бойових дій або початку та завершення тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджено наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за № 1668/39004 (далі - Перелік № 309), відповідно до якого територія Ізюмського району, Оскільська ТГ внесена до Території можливих бойових дій з 24.09.2022.
Не сплачувати єдиний податок мають право фізичні особи - підприємці платники єдиного податку першої та другої груп, податкова адреса яких станом на дату реєстрації платником єдиного податку відповідає переліку територій відповідно Переліку № 309. Разом з тим, право не сплачувати єдиний податок з 01.08.2023 не розповсюджується на фізичних осіб - підприємців - платників єдиного податку першої та другої груп, які зареєструвалися вже після визначених Переліком № 309 територій та сплачують єдиний податок на зальних підставах.
Враховуючи викладене, оскільки позивачка зареєструвалася платником єдиного податку другої групи з 01.04.2023, тобто після 24.09.2022 - дати виникнення можливості бойових дій на території Ізюмського району, Оскільська ТГ, згідно з Переліком № 309, то сплата єдиного податку здійснюється на загальних підставах, у порядку та у терміни, визначені главою 1 розділу XIV Кодексу без урахування положень п. 11 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.
У відповіді на відзив позивачка заперечувала проти доводів відповідача, викладених у відзиві.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.
Згідно положень ст. ст. 12, 257 КАС України даний спір віднесено до категорії справ, що підлягають розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача повідомлено належним чином про наявність позову щодо оскарження його рішення.
Згідно ч. 5 ст. 262 КАСУ суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 (податкова адреса: АДРЕСА_1 ) була зареєстрована Ізюмською районною державною адміністрацією в Харківській області як фізична особа-підприємець 12.01.2023 за № 2004740000000008910 та включена до Реєстру платників єдиного податку з 01.04.2023 - платником єдиного податку 2 групи за ставкою 20%.
Податковим органом проведено камеральну перевірку платника єдиного податку з питань правомірності перебування на спрощеній системі оподаткування за І - IІ квартал 2024 року та складено акт від 27.06.2024 року № 30487/20-40- 24-13-03/ НОМЕР_1 .
Під час перевірки податковий орган встановив порушення перебування позивачки на спрощеній системі оподаткування в частині порушення приписів підпункту 8 підпункту 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 та пункту 299.10 статті 299 ПК України - не здійснення платником податків переходу на сплату інших податків і зборів у разі наявності податкового боргу у розмірі - 15220,00 грн, що перевищує суму, визначену абзацом 3 пункту 59.1 статті 59 ПК України на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів.
На підставі вказаного акту податковий орган прийняв рішення № 0/40979/2413 від 19.07.2024 про анулювання реєстрації та виключення з Реєстру платників єдиного податку фізичної особи- підприємця ОСОБА_1 .
Не погоджуючись з діями відповідача, позивачка звернулася до суду за захистом своїх прав.
Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пунктом 291.1 статті 291 ПК України у цій главі встановлюються правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку.
Спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності (пункт 291.2 статті 291 ПК України).
У пункті 291.3 статті 291 ПК України визначено, що юридична особа чи фізична особа-підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Згідно з пунктом 299.10 цієї ж статті ПК України реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу.
Відповідно до п. 299.11 статті 299 ПК України , у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення перевірок порушень платником єдиного податку першої - третьої груп вимог, встановлених цією главою, анулювання реєстрації платника єдиного податку першої - третьої груп проводиться за рішенням такого органу, прийнятим на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення. У такому випадку суб'єкт господарювання має право обрати або перейти на спрощену систему оподаткування після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення контролюючим органом.
У разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення виїзних документальних перевірок платника єдиного податку четвертої групи невідповідності вимогам підпункту 4 пункту 291.4 та пункту 291.5-1статті 291 цього Кодексу у податковому (звітному) році або у попередніх періодах, такому платнику за такі періоди нараховуються податки та збори, від сплати яких він звільнявся як платник єдиного податку четвертої групи, та штрафні (фінансові) санкції (штрафи), передбаченіглавою 11 розділу IIцього Кодексу. Такий платник податку зобов'язаний перейти до сплати податків за загальною системою оподаткування, починаючи з наступного місяця після місяця, у якому встановлено таке порушення.
Аналіз наведених вище правових норм свідчить про те, проведення документальної виїзної перевірки як передумова прийняття рішення щодо анулювання реєстрації платника єдиного податку вимагається виключно щодо платника єдиного податку четвертої групи.
Позивач був зареєстрований у якості платника єдиного податку другої групи, а тому щодо нього проведення документальної виїзної перевірки не вимагається.
Крім того суд зазначає, що абзацом першим п. 11 підрозділу 8 розділу XХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-V1 із змінами та доповненнями (далі - ПКУ) установлено, що з 1 серпня 2023 року фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку першої та другої групи, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих територіях станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації, мають право не сплачувати єдиний податок за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території, виникла можливість бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території, до останнього числа місяця, в якому було завершено такі активні бойові дії, припинено можливість бойових дій або завершено тимчасову окупацію. Право не сплачувати єдиний податок, надане платникам єдиного податку першої та другої груп, не розповсюджується на фізичних осіб - підприємців - платників єдиного податку першої та другої груп, які зареєструвалися на території, визначеної Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих, вже після визначених цим Переліком дат виникнення можливості бойових дій і початку бойових/тимчасової окупації.
При цьому, такі особи не заповнюють декларацію платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця за період, в якому відповідно до абзацу першого п. 11 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу єдиний податок не сплачувався. Для платників єдиного податку, які скористалися наданим абзацом першим п. 11 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу правом не сплачувати єдиний податок, контролюючий орган не проводить нарахування авансових внесків з єдиного податку, визначене п. 295.2 ст. 295 Кодексу. Податкові зобов'язання із сплати єдиного податку нараховуються таким платникам єдиного податку за періоди, за які був сплачений єдиний податок, що відображені в декларації платника єдиного податку. Відповідно до п. 296.2 ст. 296 Кодексу платники єдиного податку першої та другої груп подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строк, встановлений до річного податкового (звітного) періоду, в якій відображаються обсяг отриманого доходу, щомісячні авансові внески, визначені п. 295.1 ст. 295 Кодексу.
Дати початку та завершення активних бойових дій, виникнення та припинення можливості бойових дій або початку та завершення тимчасової окупації визначається відповідно до Переліку територій, який затверджено наказом Міністерства з питань реінтеграції від 22.12.2022 № 309 (далі - Перелік № 309).
Отже, не сплачувати єдиний податок мають право ФОП - платники єдиного податку першої та другої груп, податкова адреса яких станом на дату реєстрації платником єдиного податку відповідає переліку територій відповідно Переліку № 309.
Проте, право не сплачувати єдиний податок 3 01.08.2023 не розповсюджується на ФО-П платників єдиного податку першої та другої груп, які зареєструвалися вже після визначених Переліком № 309 територій та сплачують єдиний податок на зальних підставах.
Відповідно до Переліку № 309 територія Ізюмського району, Оскільська ТГ включена до переліків: «Територія можливих бойових дій»- 24.09.2022.
З урахуванням норм п. 11 підрозділу 8 розділу XХ «Перехідні положення» Кодексу з 1 серпня 2023 року платник єдиного податку першої та другої групи, податкова адреса якого як платника єдиного податку станом на 15.09.2022 знаходиться у м. Харкові, має право до останнього числа місяця, в якому у встановленому порядку буде припинено можливість бойових дій, не сплачувати єдиний податок.
Тобто, оскільки позивачка зареєстрована платником єдиного податку другої групи з 01.04.2023, тобто після 24.09.2022 - дати виникнення можливих бойових дій на території Ізюмського району, Оскільська ТГ, згідно з Переліком № 309, то не має права не сплачувати нараховані з 01.08.2023 контролюючим органом авансові внески по єдиному податку.
Отже доводи викладені позивачем на обґрунтування позовних вимог не знайшли свого підтвердження та не спростовують висновків зроблених відповідачем в акті перевірки від 27.06.2024 року № 30487/20-40- 24-13-03/3624201721 перебування позивачки на спрощеній системі оподаткування в частині порушення приписів підпункту 8 підпункту 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 та пункту 299.10 статті 299 ПК України - не здійснення платником податків переходу на сплату інших податків і зборів у разі наявності податкового боргу у розмірі - 15220,00 грн, що перевищує суму, визначену абзацом 3 пункту 59.1 статті 59 ПК України на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів та прийнятого на його підставі № 0/40979/2413 від 19.07.2024 про анулювання реєстрації та виключення з Реєстру платників єдиного податку фізичної особи- підприємця ОСОБА_1 .
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до положень ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 263, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 22 липня 2025 року.
Суддя Бадюков Ю.В.