Україна
Донецький окружний адміністративний суд
17 липня 2025 року Справа№200/7034/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - ОСОБА_2 , до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
08 жовтня 2024 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - ОСОБА_2 (далі - третя особа), до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач 1, ГУ ПФУ в Донецькій області), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 07 жовтня 2024 року, в якому позивач просила:
1. визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Донецькій області, що полягає у нездійсненні ним у відповідь на скаргу позивача від 16 серпня 2024 року на захист порушеного права дітей померлого годувальника ОСОБА_3 перерахунку його пенсії за віком, з якого обчислюється пенсія у зв'язку з втратою годувальника, в розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058), з якої обчислюється пенсія, згідно з абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону України від 02 вересня 2008 року № 345-VІ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон № 345) із зарахуванням до страхового стажу ОСОБА_3 періодів роботи:
з 28 лютого 2000 року по 21 жовтня 2000 року (00 років 07 місяців 24 дні),
з 12 серпня 2002 року по 31 грудня 2003 року (01 рік 04 місяці 20 днів),
з 01 січня 2005 року по 31 грудня 2005 року (00 років 04 місяці 20 днів),
з 01 січня 2006 року по 11 липня 2006 року (00 років 06 місяців 11 днів),
з 19 лютого 2018 року по 26 квітня 2018 року (00 років 02 місяці 05 днів) згідно з відомостями про його спеціальний стаж з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування по формі ОК-5 та записами його трудової книжки,
а також періоду проходження ним строкової військової служби з 23 жовтня 2000 року по 30 квітня 2002 року,
як стажу з підземними умовами праці за ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, ст. 14 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788), постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язані з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років» (далі - Постанова КМУ № 202);
2. зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області зарахувати до страхового стажу померлого годувальника ОСОБА_3 згідно з відомостями про його спеціальний стаж з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування по формі ОК-5 та записами його трудової книжки періоди роботи:
з 28 лютого 2000 року по 21 жовтня 2000 року (00 років 07 місяців 24 дні),
з 12 серпня 2002 року по 31 грудня 2003 року (01 рік 04 місяці 20 днів),
з 01 січня 2005 року по 31 грудня 2005 року (00 років 04 місяці 20 днів),
з 01 січня 2006 року по 11 липня 2006 року (00 років 06 місяців 11 днів),
з 19 лютого 2018 року по 26 квітня 2018 року (00 років 02 місяці 05 днів)
та період проходження ним строкової військової служби з 23 жовтня 2000 року по 30 квітня 2002 року
як стаж шахтаря з підземними умовами праці за ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, ст. 14 Закону № 1788, Постановою КМУ № 202;
3. зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії за віком померлого годувальника ОСОБА_3 , з якої обчислюється розмір пенсії у зв'язку з втратою годувальника, в розмірі 80% заробітної плати (доходу) померлого годувальника ОСОБА_3 , визначеної відповідно до ст. 40 Закону № 1058, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, згідно з абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 345, з дня призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника - 22 грудня 2023 року.
Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою від 09 жовтня 2024 року позовна заява залишена без руху.
Позивач усунула недоліки позовної заяви.
14 жовтня 2024 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував докази у відповідача 1.
Цією ж ухвалою суд залучив до участі у справі як другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач 2, ГУ ПФУ в Рівненській області).
Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі учасники справи повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС).
Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).
Як на час прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».
Указом Президента України від 15 квітня 2025 року № 235/2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 16 квітня 2025 року № 4356-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 09 травня 2025 року строком на 90 діб.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначила, що 21 грудня 2023 року внаслідок обстрілу російською федерацією на робочому місці на виробничому майданчику відокремленого підрозділу «Шахта «Торецька» державного підприємства «Торецьквугілля» (далі - ВП «Шахта «Торецька» ДП «Торецьквугілля») загинув її чоловік - ОСОБА_3
09 квітня 2024 року позивач звернулася з заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника відповідно до Закону № 1058 на двох дітей - ОСОБА_2 та ОСОБА_4 .
Позивач вказувала на те, що пенсія призначена з 22 грудня 2023 року, першу пенсійну виплату вона отримала в квітні 2024 року одразу за кілька місяців, а тому не мала можливості встановити її щомісячний розмір.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 досягла повноліття, у зв'язку з цим ГУ ПФУ в Донецькій області виплачує її частину пенсії на її рахунок.
30 липня 2024 року ОСОБА_2 отримала розрахунки пенсії за віком померлого годувальника і пенсії у зв'язку з втратою годувальника по кожному утриманцю та дізналася, що пенсія за віком обчислена без урахування положень абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 345.
Згідно з розрахунком стажу від 30 липня 2024 року пенсійний орган зарахував ОСОБА_3 як стаж шахтаря (ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) сумарно 13 років 10 місяців 00 днів.
Періоди роботи з 27 січня 2000 року по 20 жовтня 2000 року, з 12 серпня 2002 року по 31 грудня 2002 року, з 01 січня 2003 року по 30 червня 2003 року, з 01 липня 2003 року по 31 грудня 2003 року, з 01 січня 2005 року по 20 травня 2005 року, з 01 січня 2006 року по 11 липня 2006 року, з 19 лютого 2018 року по 25 квітня 2018 року зараховані як стаж за Списком № 1.
Період строкової військової служби з 23 жовтня 2000 року по 30 квітня 2002 року до стажу взагалі не зарахований.
При цьому позивач стверджувала, що під час сканування документів, поданих для призначення пенсії, посадова особа пенсійного органу не додала копію військового квитка ОСОБА_3 .
Позивач не погоджується з розрахунком стажу та розміру пенсії померлого годувальника, і доводить, що його пільговий стаж з повним робочим днем на підземних роботах за Списком № 1 (шахтарі) становив понад 15 років.
16 серпня 2024 року позивач звернулася з заявою про перерахунок пенсії з додаванням до страхового стажу померлого годувальника періоду проходження строкової військової служби, разом з якою надала військовий квиток.
Крім того, 16 серпня 2024 року позивач звернулася до ГУ ПФУ в Донецькій області зі скаргою, в якій просила здійснити перерахунок пенсії у зв'язку з втратою годувальника в розмірі 80% заробітної плати згідно зі ст. 8 Закону № 345, зарахувавши періоди його роботи, обліковані у відомостях Реєстру застрахованих осіб Державного реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) за кодом обліку спеціального стажу - ЗПЗ013А1 до його страхового стажу як стаж шахтаря - ст. 14, пост. 202, підземні, інші.
За результатами розгляду цієї скарги ГУ ПФУ в Донецькій області листом від 02 вересня 2024 року № 23339-21823/Г-02/8-0500/24 повідомило, що:
- на підставі заяви від 09 квітня 2024 року № 1971 з 22 грудня 2023 року позивачці призначена пенсія у зв'язку з втратою годувальника на двох утриманців відповідно до ст. 36 Закону № 1058; заява опрацьована за принципом екстериторіальності ГУ ПФУ в Рівненській області та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - ГУ ПФУ в Закарпатській області);
- в Індивідуальних відомостях про застраховану особу (форма ОК-5) наявні відомості про спеціальний стаж годувальника за періоди з 27 лютого 2000 року по 20 жовтня 2000 року, з 12 серпня 2002 року по 31 грудня 2003 року, з 01 січня 2005 року по 20 травня 2005 року, з 01 січня 2006 року по 11 липня 2006 року та з 19 лютого 2018 року по 25 квітня 2018 року за кодом підстави обліку спеціального стажу - ЗПЗ013А1, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058. Зарахування стажу за кодом ЗПЗ013А1 до пільгового стажу, що дає право пенсію за віком на пільгових умовах згідно з ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, можливе за умови підтвердження роботи у відповідних умовах, зокрема записами в трудовій книжці та довідкою, передбаченою п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, (далі - Порядок № 637);
- за заявою ОСОБА_1 від 16 серпня 2024 року пенсія перерахована з 01 серпня 2024 року; за принципом екстериторіальності заява опрацьована спеціалістами Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - ГУ ПФУ в Луганській області) та ГУ ПФУ в Закарпатській області; відповідно до наданих документів до загального страхового стажу враховано період проходження військової служби з 23 жовтня 2000 року по 30 квітня 2002 року; підстави для зарахування цього періоду до пільгового стажу відповідно до ст. 8 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011) відсутні, оскільки строк між закінченням строкової військової служби та працевлаштуванням годувальника за професією перевищує три місяці.
Через відсутність доказів, які б свідчили, що розгляд її заяв про призначення (перерахунок) пенсії за принципом екстериторіальності здійснювали інші територіальні органи Пенсійного фонду, позивач вважає належним відповідачем ГУ ПФУ в Донецькій області.
Позивач доводить, що внаслідок протиправної бездіяльності ГУ ПФУ в Донецькій області порушено право її дітей на належне пенсійне забезпечення.
Вказує на те, що її чоловік мав понад 15 років пільгового стажу з повним робочим днем на підземних роботах за Списком № 1 (шахтарі), що дає право на обчислення розміру пенсії за віком, з якої розраховується пенсія у зв'язку з втратою годувальника, із застосуванням норм абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 і ст. 8 Закону № 345.
Позивач зазначає, що ОСОБА_3 працював на шахті в підземних умовах понад 18 років, однак часом підприємства працювали неритмічно з простоями.
В період роботи ОСОБА_3 у ВП «Шахта «Торецька» ДП «Торецьквугілля» страхувальник не сплачував страхові внески, через що період роботи з 01 жовтня 2021 року по 21 грудня 2023 року не зарахований ні до страхового, ні до пільгового стажу.
Позивач наголосила, що не заявляє вимог про зарахування до стажу годувальника періодів роботи, за які відсутні дані про сплату страхових внесків, вважаючи, що в такому разі за ці періоди роботи до його заробітку для обчислення пенсії буде зараховано «0», що значною мірою вплине на індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії.
Позивач покликалася на абз. 4 п. 20 Порядку № 637 і зазначала, що у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на територіях, зазначених в абз. 2 п. 18 цього Порядку (окуповані території, території розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій тощо) стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, може підтверджуватися за даними, наявними в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Позивач вказувала на те, що Шахта «Нова» виробничого об'єднання «Дзержинськвугілля» (далі - Шахта «Нова» ВО «Дзержинськвугілля») (в подальшому - державне підприємство «Шахта «Нова», ДП «Шахта «Нова»), де ОСОБА_3 працював в періоди з 28 лютого 2000 року по 21 жовтня 2000 року, з 12 серпня 2008 року по 11 липня 2006 року, знаходилась в м. Торецьк Донецької області.
Відповідно до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 квітня 2022 року за № 453/37789, (далі - Перелік № 75) на день звернення за призначенням пенсії м. Торецьк було територією активних бойових дій.
Як наслідок, пенсійний орган зарахував періоди роботи ОСОБА_3 з 2000 року до страхового стажу для розрахунку пенсії за віком, з якої обчислена пенсія у зв'язку з втратою годувальника, на підставі відомостей про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб.
При цьому періоди роботи за провідними професіями зараховані до пільгового стажу як «ст. 14, пост. 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р. 1, п а-в», а періоди роботи за професією гірника підземного - як «Список № 1».
Позивач вказувала на те, що згідно з відомостями про спеціальний стаж ОСОБА_3 , які містяться в Реєстрі застрахованих осіб, за весь час роботи у 2000 році (07 місяців 24 дні), у 2002 році (04 місяці 20 днів), у 2003 році (повний рік), у 2005 році (04 місяці 20 днів), у 2006 році (06 місяців 11 днів), у 2018 році (02 місяці 05 днів) за нього сплачені страхові внески за підвищеними ставками за професією за кодом ЗПЗ013А1, що проставляється працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць.
За решту періодів роботи ОСОБА_3 за провідними професіями з грудня 2006 по грудень 2023 року його спеціальний стаж облікований за кодом ЗП3014А2, що проставляється працівникам провідних професій: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Вказані коди обліку спеціального стажу відповідають ст. 14 Закону № 1788 та ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.
ГУ ПФУ в Донецькій області в листі від 02 вересня 2024 року № 23339-21823/Г-02/8-0500/24 зазначило, що зарахування спеціального стажу за кодом ЗПЗ013А1 до пільгового стажу, що дає право на пенсію відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, можливе за умови підтвердження роботи у відповідних умовах, зокрема записами в трудовій книжці та довідкою, передбаченою п. 20 Порядку № 637.
Позивач наголосила, що в записи трудової книжки та відомості Реєстру застрахованих осіб мають розглядатися в сукупності і їх цілком достатньо для зарахування періодів роботи ОСОБА_3 у 2000 році (07 місяців 24 дні), у 2002 році (04 місяці 20 днів), у 2003 році (повний рік), у 2005 році (04 місяці 20 днів), у 2006 році (06 місяців 11 днів), у 2018 році (02 місяці 05 днів) до пільгового стажу за ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, ст. 14 Закону № 1788, ст. 1 Закону № 345 та Постанови КМУ № 202.
Позивач покликалася на норми ст. 62 Закону № 1788, п. п. 1, 2, 20 Порядку № 637, вказувала на те, що записами трудової книжки підтверджено, що ОСОБА_3 в періоди з 28 жовтня 2000 року по 21 жовтня 2000 року працював підземним учнем гірника, гірником підземним у шахті, з 12 серпня 2002 року по 31 грудня 2003 року, з 16 грудня 2004 року по 11 липня 2006 року, з 19 лютого 2018 року по 26 квітня 2018 року - гірником підземним у шахті, а згідно з Індивідуальними відомостями про застраховану ці періоди обліковані страхувальником за кодом ЗПЗ013А1, а тому вважає, що періоди роботи ОСОБА_3 у 2000 році (07 місяців 24 дні), у 2002 році (04 місяці 20 днів), у 2003 році (повний рік), у 2005 році (04 місяці 20 днів), у 2006 році (06 місяців 11 днів), у 2018 році (02 місяці 05 днів) мають бути зараховані до пільгового стажу як стаж шахтаря за ч. 3 ст. 114 Закону №1058, ст. 14 Закону № 1788.
Також позивач покликалася на ст. 8 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011), вказувала на те, що час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
При цьому Закон № 2011 не передбачає такої обов'язкової умови для зарахування періоду строкової військової служби до стажу роботи за спеціальністю, як зарахування на роботу за професією у строк, що не перевищує трьох місяців.
Позивач зазначила, що на момент призову на строкову військову службу ОСОБА_3 працював гірником підземним на Шахті «Нова» ВО «Дзержинськвугілля», а тому час проходження строкової військової служби має бути зарахований до пільгового стажу як стаж з підземними умовами праці за ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, ст. 14 Закону № 1788, Постановою КМУ № 202.
Позивач доводила, що бездіяльність ГУ ПФУ в Донецькій області полягає у нездійсненні за результатами розгляду скарги від 16 серпня 2024 року перерахунку пенсії за віком померлого годувальника в розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, згідно з абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 345, із зарахуванням до страхового стажу періодів роботи з 28 лютого 2000 року по 21 жовтня 2000 року (00 років 07 місяців 24 дні), з 12 серпня 2002 року по 31 грудня 2003 року (01 рік 04 місяці 20 днів), з 01 січня 2005 року по 31 грудня 2005 року (00 років 04 місяці 20 днів), з 01 січня 2006 року по 11 липня 2006 року (00 років 6 місяців 11 днів), з 19.02.2018 по 26.04.2018 (00 років 02 місяці 05 днів) згідно з відомостями про його спеціальний стаж з Реєстру застрахованих осіб та записами його трудової книжки, а також періоду проходження строкової військової служби з 23 жовтня 2000 року по 30 квітня 2002 року як стажу з підземними умовами праці за ч. 3 ст. 114 Закону України № 1058, ст. 14 Закону № 1788, Постановою КМУ № 2020, є протиправною.
Просила задовольнити позов.
Третя особа - ОСОБА_2 - правом на подання пояснення не скористалася.
Відповідач 1 - ГУ ПФУ в Донецькій області позов не визнав; доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені законодавством.
Зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області як отримувач пенсії у зв'язку з втратою годувальника на двох утриманців.
Заява позивачки про призначення пенсії від 09 квітня 2024 року за принципом екстериторіальності опрацьована ГУ ПФУ в Рівненській області; пенсія в разі втраті годувальника призначена з 22 грудня 2023 року.
Відповідач 1 зауважив, що разом з заявою про призначення пенсії позивач не надала трудову книжку померлого годувальника та документи, які підтверджують його пільговий стаж.
За результатами вторинної перевірки пенсійної справи встановлено, що до пільгового стажу померлого годувальника враховані періоди з 01 вересня 2014 року по 30 вересня 2014 року, з 01 серпня 2018 року по 31 січня 2020 року, з 01 жовтня 2021 року по 21 грудня 2023 року відповідно до даних Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, за які відсутні відомості про сплату страхових внесків.
У зв'язку з цим ГУ ПФУ в Донецькій області звернулося до ГУ ПФУ в Рівненській області до ГУ ПФУ в Закарпатській області з листом від 06 травня 2024 року № 0500-0305- 9/45188 щодо перегляду рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії у зв'язку з втратою годувальника.
Спеціалісти ГУ ПФУ в Рівненській області та ГУ ПФУ в Закарпатській області погодились із зауваженням, про що повідомили листами від 21 травня 2024 року та від 16 травня 2024 року.
На цій підставі ГУ ПФУ в Донецькій області привело розрахунок стажу померлого годувальника у відповідність до законодавства, виключивши з розрахунку періоди з 01 вересня 2014 року по 30 вересня 2014 року, з 01 серпня 2018 року по 31 січня 2020 року, з 01 жовтня 2021 року по 21 грудня 2023 року.
Відповідач 1 вказував на те, що Індивідуальні відомості про застраховану особу містять інформацію про спеціальний стаж померлого годувальника:
за 2000-2003 роки, 2005-2006 роки та з лютого по квітень 2018 року за кодом підстави для обліку спеціального стажу - ЗП3013А1;
за 2004 рік, з лютого 2020 року по січень 2023 року за кодом підстави для обліку спеціального стажу - ЗП3014А1;
з листопада 2006 року по січень 2018 року, з лютого 2023 року по грудень 2023 року за кодом підстави для обліку спеціального стажу - ЗП3014А2.
Згідно з Довідником кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства код ЗП3013А1 - працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 і за результатами атестації робочих місць.
З огляду на це періоди роботи з 27 лютого 2000 року по 20 жовтня 2000 року, з 12 серпня 2002 року по 31 грудня 2003 року, з 01 січня 2005 року по 20 травня 2005 року, з 01 січня 2006 року по 11 липня 2006 року, з 19 лютого 2018 року по 25 квітня 2018 року зараховані до пільгового стажу померлого годувальника за Списком № 1.
Згідно з Довідником кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства код ЗП3014А1 - працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, за Списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років.
З огляду на це періоди роботи з 01 січня 2004 року по 31 грудня 2004 року та з 04 лютого 2020 року по 30 вересня 2021 року (по сплаті страхових внесків на дату призначення пенсії) зараховані до підземного пільгового стажу померлого годувальника відповідно до Постанови КМУ № 202.
Згідно з Довідником кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства код ЗП3014А2 - працівники провідних професій: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.
З огляду на це періоди роботи з 01 серпня 2006 року по 15 жовтня 2006 року, з 01 січня 2007 року по 31 грудня 2009 року, з 16 квітня 2010 року по 30 вересня 2010 року, з 01 листопада 2010 року по 30 квітня 2017 року, з 01 червня 2017 року по 29 січня 2018 року, з 27 квітня 2018 року по 31 липня 2018 року зараховані до підземного пільгового стажу померлого годувальника (провідні професії).
За розрахунком відповідача 1, сумарно пільговий стаж померлого годувальника склав 17 років 01 місяць 05 днів, з них:
02 роки 08 місяців 00 днів - пільговий стаж, що дає право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах, пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, терміном не менше 25 років відповідно до Постанови КМУ № 202;
11 років 02 місяці 00 днів - пільговий стаж на провідних професіях, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до ст. 14 Закону № 1788;
03 роки 03 місяці 05 днів - пільговий стаж за Списком № 1, набутий на підприємствах, в установах, або їх правонаступниках, що розміщуються в зоні бойових дій або на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, і зарахований на підставі даних, наявних в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідач 1 наголосив, що оскільки підземний пільговий стаж померлого годувальника становить 13 років 10 місяців 00 днів, тобто менше 15 років, відсутні підстави для обчислення розміру пенсії із застосуванням ст. 8 Закону № 345.
Також відповідач 1 зазначив, що 16 серпня 2024 року визначене за принципом екстериторіальності ГУ ПФУ в Луганській області за заявою ОСОБА_2 від 13 серпня 2024 року здійснило перерахунок пенсії, зарахувавши до страхового стажу померлого годувальника період строкової військової служби з 23 жовтня 2000 року по 30 квітня 2002 року.
Відповідач 1 вказував на те, що період роботи до призову в армію та період роботи після звільнення із строкової військової служби зараховується до пільгового стажу, якщо призов на строкову військову службу був безпосередньо з пільгової роботи та після звільнення з військової служби безпосередньо слідувала пільгова робота. Виходячи з цих мотивів, пенсійний орган не зарахував період строкової військової служби до пільгового стажу померлого годувальника.
Відповідач 1 зазначив, що 16 серпня 2024 року ОСОБА_5 звернулася з заявою про перерахунок пенсії, яка за принципом екстериторіальності опрацьована ГУ ПФУ в Донецькій області. За результатами розгляду заяви пенсія перерахована з 01 вересня 2024 року. До заяви позивач повторно додала військовий квиток, проте період проходження строкової військової служби вже був зарахований до стажу на підставі заяви від 13 серпня 2024 року з 01 серпня 2024 року.
За заявою позивача від 04 вересня 2024 року ГУ ПФУ в Луганській області провело перерахунок пенсії з 01 вересня 2024 року.
З огляду на викладене відповідач 1 доводив, що пенсія обчислена з дотриманням законодавства.
Просив відмовити в позові.
Позивач надала відповідь на відзив відповідача 1, в якій наголосила, що разом з заявою про призначення пенсії надала трудову книжку ОСОБА_3 . Крім того, в 2021 році роботодавець ОСОБА_3 - відокремлений підрозділ «Шахта «Торецька» державного підприємства «Торецьквугілля» (далі - ВП «Шахта «Торецька» ДП «Торецьквугілля») відсканував та передав ГУ ПФУ в Донецькій області трудові книжки всіх працівників. До того ж, навіть у разі відсутності трудової книжки, пенсійний орган мав повідомити їй про це, однак цього зроблено не було.
Позивач наполягала на зарахуванні до пільгового стажу померлого годувальника спірних періодів роботи і служби, а також обчисленні розміру пенсії за віком, з якої обчислюється пенсія у зв'язку з втратою годувальника із застосуванням норм ст. 8 Закону № 345, з підстав, аналогічних тим, що наведені у позовній заяві.
Також позивач наголосила, що належним відповідачем за її позовними вимогами є саме ГУ ПФУ в Донецькій області.
На переконання позивачки, запровадження принципу екстериторіальності спричинило виникнення низки труднощів під час розмежування позовних вимог до кожного з територіальних органів Пенсійного фонду. Так, один пенсійний орган, (визначений автоматично за принципом екстериторіальності), формує пенсійну справу, приймає рішення про призначення/перерахунок пенсії, здійснює розрахунок стажу та заробітку. Потім спеціаліст іншого пенсійного органу здійснює перевірку. Після призначення та перевірки пенсійна справа засобами електронного зв'язку передається до пенсійного органу за місцем особи і пенсійний орган, який приймав рішення по цій особі та здійснював розрахунок, втрачає технічну можливість для внесення будь-яких змін до розрахунків у пенсійній справі. Натомість після передачі пенсійної справи до пенсійного органу за місцем проживання особи у пенсійного органу за місцем проживання з'являються повноваження та технічна можливість для внесення змін щодо призначення та перерахунку пенсії особи, цей орган також здійснює комунікацію з особою, якій призначена пенсія.
Позивач вважає порушеним право своїх дітей на пенсійну виплату в розмірі, передбаченому законом, оскільки страховий стаж померлого годувальника враховано не повністю. Ніяких доказів, крім листа від 02 вересня 2024 року № 23339-21823/Г-02/8-0500/24, про вчинення таких дій іншим пенсійним органом їй не надано. Зі скаргою від 16 серпня 2024 року вона зверталася саме до ГУ ПФУ в Донецькій області.
На думку позивачки, саме ГУ ПФУ в Донецькій області як пенсійний орган, в якому знаходиться пенсійна справа, та який має право і технічну можливість вносити зміни у розрахунки, мало здійснити перерахунок пенсії за її скаргою від 16 серпня 2024 року.
Однак ГУ ПФУ в Донецькій області такий перерахунок не провело, чим допустило протиправну бездіяльність.
До того ж, як вказує відповідач 1, саме ГУ ПФУ в Донецькій області за принципом екстериторіальності розглядало заяву позивачки про перерахунок пенсії від 16 серпня 2024 року, здійснило перерахунок пенсії, зарахувавши до страхового стажу годувальника період строкової військової служби, однак до пільгового стажу цей період не був зарахований.
Відповідач 2 - ГУ ПФУ в Рівненській області позов не визнав; доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та способом, що визначені законодавством.
Зазначив, що за принципом екстериторіальності ГУ ПФУ в Рівненській області призначило ОСОБА_1 з 22 грудня 2023 року на підставі її заяви від 09 квітня 2024 року пенсію у зв'язку з втратою годувальника на двох утриманців відповідно до ст. 36 Закону № 1058 при страховому стажі померлого годувальника - 18 років 02 місяць 06 днів, пільговому стажі - 20 років та додатковому стажі - 17 років 09 місяців 10 днів, а також встановило доплату до пенсії відповідно до Закону № 345.
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області.
За результатами перевірки пенсійної справи ГУ ПФУ в Донецькій області встановило, що до пільгового стажу померлого годувальника зараховані періоди з 01 вересня 2014 року по 30 вересня 2014 року, з 01 серпня 2018 року по 31 січня 2020 року, з 01 жовтня 2021 року по 21 грудня 2023 року відповідно до даних Реєстру застрахованих осіб, за які відсутня інформація про сплату страхових внесків.
У зв'язку з цим ГУ ПФУ в Донецькій області звернулося до ГУ ПФУ в Рівненській та ГУ ПФУ в Закарпатській області з листом від 06 травня 2024 року № 0500-0305- 9/45188 щодо перегляду рішення про призначення пенсії.
ГУ ПФУ в Донецькій області самостійно привело розрахунок стажу померлого годувальника у відповідність до законодавства, виключивши з розрахунку періоди з 01 вересня 2014 року по 30 вересня 2014 року, з 01 серпня 2018 року по 31 січня 2020 року, з 01 жовтня 2021 року по 21 грудня 2023 року.
Відповідач 2 зазначив, що до пільгового стажу померлого годувальника за Списком № 1 зараховані періоди з 27 лютого 2000 року по 20 жовтня 2000 року, з 12 серпня 2002 року по 31 грудня 2003 року, з 01 січня 2005 року по 20 травня 2005 року, з 01 січня 2006 року по 11 липня 2006 року, з 19 лютого 2018 року по 25 квітня 2018 року; до підземного пільгового стажу відповідно до Постанови КМУ № 202 - періоди з 01 січня 2004 року по 31 грудня 2004 року та з 04 лютого 2020 року по 30 вересня 2021 року (по сплаті страхових внесків); до підземного пільгового стажу (провідні професії) - періоди з 01 серпня 2006 року по 16 жовтня 2006 року, з 01 січня 2007 року по 31 грудня 2009 року, з 16 квітня 2010 року по 30 вересня 2010 року, з 01 листопада 2010 року по 30 квітня 2017 року, з 01 червня 2017 року по 29 січня 2018 року, з 27 квітня 2018 року по 31 липня 2018 року.
Як наслідок, загальний пільговий стаж померлого годувальника склав 17 років 01 місяць 05 днів, з них:
02 роки 08 місяців 00 днів - пільговий стаж, що дає право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах, пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, терміном не менше 25 років відповідно до Постанови КМУ № 202;
11 років 02 місяці 00 днів - пільговий стаж на провідних професіях, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до ст. 14 Закону № 1788;
03 роки 03 місяці 05 днів - пільговий стаж за Списком № 1, набутий на підприємствах, в установах, або їх правонаступниках, що розміщуються в зоні бойових дій або на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях здійснюється на підставі даних, наявних в Реєстрі застрахованих осіб.
Відповідач 2 відзначив, що підземний пільговий стаж померлого годувальника становить 13 років 10 місяців 00 днів, а тому відсутні підстави для застосування норми абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 і ст. ст. 1, 8 Закону № 345 для обчислення розміру пенсії за віком, з якої обчислюється пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Також відповідач 2 зауважив, що на час розгляду заяви про призначення пенсії в електронній пенсійній справі не було військового квитка, що виключало можливість зарахування періоду строкової військової служби до страхового та пільгового стажу годувальника.
За висновком відповідача 2, пенсія обчислена з дотриманням законодавства.
Просив відмовити в позові.
Позивач надала відповідь на відзив відповідача 2, в якій наполягала на тому, що належним відповідачем є ГУ ПФУ в Донецькій області, просила задовольнити позов.
Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.
На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .
З 28 грудня 2010 року постійне місце позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.
Третя особа - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України № НОМЕР_3 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_4 .
Постійне місце проживання третьої особи зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 .
Позивач перебувала у шлюбі з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_5 .
Позивач і ОСОБА_3 мають двох дітей: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , і ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджено свідоцтвами про народження серії НОМЕР_6 і серії НОМЕР_7 .
Внаслідок повномасштабної збройної агресії російської федерації проти України позивач та її доньки були вимушені залишити місце свого постійного проживання і набули статус внутрішньо переміщеної особи, що підтверджено довідками від 02 жовтня 2024 року № 1603-5003475678, № 1603-5003475736, № 1603-5003475700.
Фактичне місце проживання/перебування позивача та її дітей після переміщення: АДРЕСА_3 .
Чоловік позивачки та батько її дітей - ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджено свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_8 .
Як свідчить акт спеціального розслідування нещасного випадку, що стався 21 грудня 2023 року о 12:00 у відокремленому підрозділі «Шахта «Торецька» державного підприємства «Торецьквугілля» та у відокремленому підрозділі «Шахта «Центральна» державного підприємства «Торецьквугілля» від 04 березня 2024 року (форма Н-1/П), за наслідками спеціального розслідування нещасного випадку, що стався на території промислово-виробничого майданчика ВП «Шахта «Торецька» […] та на території промислового майданчика ВП «Шахта «Центральна» […], комісія встановила, що груповий нещасний випадок зі смертельним наслідком стався внаслідок завданих авіаударів по території ВП «Шахта «Торецька» та по території ВП «Шахта «Центральна».
Комісія прийняла рішення, що нещасний випадок із смертельним наслідком, що стався 21 грудня 2023 року о 12:00 з підземним гірником очисного забою 5 розряду ВП «Шахта «Торецька» ОСОБА_3 , пов'язаний з виробництвом.
09 квітня 2024 року позивач і ОСОБА_2 звернулися до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі - ГУ ПФУ в Полтавській області) з заявами про призначення пенсії у разі втрати годувальника.
Як свідчить розписка-повідомлення, разом з заявою про призначення пенсії від 09 квітня 2024 року, були надані довідка про присвоєння ідентифікаційного номера; паспорт; довідка про присвоєння ідентифікаційного номера померлому годувальнику; 3 довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; 2 довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних та вищих навчальних закладів про те, що особи, зазначені в п. 2 ч. 2 ст. 36 Закону № 1058, навчаються за денною формою навчання; 2 заяви про спосіб виплати пенсії (для виплати через банк); інший документ; 2 свідоцтва про народження дитини; свідоцтво про смерть годувальника.
Факт подання разом з заявою про призначення пенсії будь-яких інших документів в розписці-повідомленні не відображений.
Докази, які б свідчили, що виявивши, що певних документів (трудової книжки, військового квитка тощо) не вистачає, спеціаліст пенсійного органу повідомив про це заявників та запропонував подати такі документи, суду не надані.
Матеріали пенсійної справи, які надані суду ГУ ПФУ в Донецькій області, містять: паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 ; паспорт громадянина України № НОМЕР_3 ОСОБА_2 ; військовий квиток серії НОМЕР_9 ОСОБА_3 ; картку платника податків ОСОБА_4 ; картку платника податків ОСОБА_2 ; довідку про присвоєння ідентифікаційного номера ОСОБА_3 ; картку фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 ; свідоцтво про народження серії НОМЕР_10 ОСОБА_2 ; свідоцтво про народження серії НОМЕР_7 ОСОБА_4 ; свідоцтво про смерть серії НОМЕР_8 ОСОБА_3 ; довідку про взяття на обік внутрішньо переміщеної особи від 26 липня 2023 року № 1603-5002885818 ОСОБА_2 ; довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 31 липня 2023 року№ 1603-5002887148 ОСОБА_4 ; довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 31 липня 2023 року № 1603-5002886701 ОСОБА_1 ; довідку про реєстрацію місяця проживання від 23 червня 2021 року № 173 ОСОБА_2 ; довідки Полтавського фахового коледжу мистецтв імені М.В. Лисенка від 02 січня 2024 року № 01.2-05/1 та від 02 вересня 2024 року № 01.2-05/102 про навчання ОСОБА_2 ; довідку опорного закладу «Торецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 6» від 20 лютого 2024 року № 183 про навчання ОСОБА_4 ; акт спеціального розслідування нещасного випадку, що стався 21 грудня 2023 року о 12:00, від 04 березня 2024 року (за формою Н-1/П); Індивідуальні відомості про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) щодо ОСОБА_3 , сформовані станом на 09 квітня 2024 року.
Відповідач 1 - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис.
Відповідач 2 - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (ідентифікаційний код 21084076) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис.
За принципом екстериторіальності для розгляду заяви про призначення пенсії від 09 квітня 2024 року був визначений структурний підрозділ ГУ ПФУ в Рівненській області.
За наслідками розгляду заяви від 09 квітня 2024 року та доданих до неї документів, а також з урахуванням Індивідуальних відомостей про застраховану особу (форма ОК-5) ГУ ПФУ в Рівненській області прийняло рішення про призначення пенсії.
Як свідчить рішення про призначення пенсії від 19 квітня 2024 року № 051330003690 (дата-час розрахунку: 17 квітня 2024 року 10:35), при призначення пенсії ГУ ПФУ в Рівненській області виходило з такого:
заявник - ОСОБА_1 ;
шифр та вид пенсії - 521 пенсія в разі втрати годувальника;
умови призначення - Закон № 1058;
дата звернення - 09 квітня 2024 року;
годувальник - ОСОБА_3 ;
дата смерті - ІНФОРМАЦІЯ_6 ;
причина смерті - загальне захворювання або каліцтво, не пов'язане з роботою;
вік на дату смерті - 42 роки 02 місяці;
середньомісячний заробіток - 23 895,75 грн;
період додаткового стажу - 22 грудня 2023 року - 30 вересня 2041 року;
тривалість стажу:
страховий стаж (повний) - 55 років 11 місяців 16 днів;
страховий стаж до 01 січня 2004 року - 02 роки 00 місяців 15 днів;
страховий стаж після 01 січня 2004 року - 16 років 01 місяць 21 день;
додаткові роки за Список № 1 - 20 років 00 місяців 00 днів;
додатковий стаж - 17 років 09 місяців 10 днів;
розрахунок пенсії:
по годувальнику - ОСОБА_3 ;
коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,55917;
коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((671/100*12)*1) - 0,55917;
22 грудня 2023 року - 31 грудня 2023 року, 01 січня 2024 року - 29 лютого 2024 року, 01 березня 2024 року - 31 березня 2024 року, 01 квітня 2024 року - 08 квітня 2024 року, 09 квітня 2024 року - 31 серпня 2024 року
розмір пенсії за віком (ст. 27) (23 895,75*0,55917) - 13 361,79 грн;
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 20 років) - 418,60 грн;
загальний розмір пенсії - 13 780,39 грн;
доплата до пенсії по Закону № 345 - 5 336,21 грн;
сума пенсії по Закону № 345 (80% від 23 895,75 грн) - 19 116,60 грн;
% для обчислення пенсії в разі втрати годувальника - 100,00;
розмір пенсії по втраті годувальника - 19 116,60 грн;
01 вересня 2024 року по 31 березня 2030 року
розмір пенсії за віком (ст. 27) (23 895,75*0,55917) - 13 361,79 грн;
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 20 років) - 472,20 грн;
загальний розмір пенсії - 13 833,99 грн;
доплата до пенсії по Закону № 345 - 5 282,61 грн;
сума пенсії по Закону № 345 (80% від 23 895,75 грн) - 19 116,60 грн;
% для обчислення розміру пенсії у разі втрати годувальника - 50,00;
розмір пенсії по втраті годувальника - 9 558,30 грн;
1-й утриманець - ОСОБА_4 ;
категорія утриманця - донька;
22 грудня 2023 року - 31 грудня 2023 року, 01 січня 2024 року - 29 лютого 2024 року, 01 березня 2024 року - 31 березня 2024 року, 01 квітня 2024 року по 08 квітня 2024 року, 09 квітня 2024 року - 31 серпня 2024 року, 01 вересня 2024 року - 31 березня 2030 року:
призначено пенсію утриманцю - 9 558,30 грн;
місяць підвищення розміру пенсії - 01 листопада 2023 року;
2-й утриманець - ОСОБА_2 ;
категорія утриманця - донька;
№ ОР - 051330003693;
22 грудня 2023 року - 31 грудня 2023 року, 01 січня 2024 року - 29 лютого 2024 року, 01 березня 2024 року - 31 березня 2024 року, 01 квітня 2024 року - 08 квітня 2024 року, 09 квітня 2024 року - 31 серпня 2024 року:
призначено пенсію утриманцю - 9 558,30 грн;
місяць підвищення розміру пенсії - 01 листопада 2023 року;
причина блокування виплати пенсії - закінчення строку виплати.
Розрахунок стажу (форма РС-право) до рішення про призначення пенсії від 19 квітня 2024 року № 051330003690 свідчить, що ГУ ПФУ в Рівненській області зарахувало до стажу годувальника періоди:
з 27 лютого 2000 року по 20 жовтня 2000 року - 00 років 07 місяців 24 дні - до страхового та пільгового стажу - Список № 1;
з 21 жовтня 2000 року по 21 жовтня 2000 року - 00 років 00 місяців 01 день - до страхового стажу;
з 12 серпня 2002 року по 31 грудня 2002 року - 00 років 04 місяці 20 днів - до страхового та пільгового стажу - Список № 1;
з 01 січня 2003 року по 30 червня 2003 року - 00 років 06 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - Список № 1;
з 01 липня 2003 року по 31 грудня 2003 року - 00 років 06 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - Список № 1;
з 01 січня 2004 року по 31 жовтня 2004 року - 00 років 10 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 листопада 2004 року по 31 грудня 2004 року - 00 років 02 місяці 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 січня 2005 року по 20 травня 2005 року - 00 років 05 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - Список № 1;
з 21 травня 2005 року по 31 грудня 2005 року - 00 років 05 місяців 00 днів - до страхового стажу;
01 січня 2006 року по 11 липня 2006 року - 00 років 07 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - Список № 1;
01 серпня 2006 року по 15 жовтня 2006 року - 00 років 03 місяці 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 16 жовтня 2006 року по 31 грудня 2006 року - 00 років 03 місяці 00 днів - до страхового стажу;
з 01 липня 2007 року по 31 грудня 2009 року - 03 роки 00 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 січня 2010 року по 15 квітня 2010 року - 00 років 04 місяці 00 днів - до страхового стажу;
з 16 квітня 2010 року по 30 квітня 2010 року - 00 років 01 місяць 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 травня 2010 року по 30 вересня 2010 року - 00 років 05 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 жовтня 2010 року по 31 жовтня 2010 року - 00 років 01 місяць 00 днів - до страхового стажу;
з 01 листопада 2010 року по 31 грудня 2010 року - 00 років 02 місяці 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 січня 2011 року по 30 вересня 2014 року - 03 роки 08 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 жовтня 2014 року по 30 квітня 2017 року - 02 роки 07 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 травня 2017 року по 31 травня 2017 року - 00 років 01 місяць 00 днів - до страхового стажу;
з 01 червня 2017 року по 29 січня 2018 року - 00 років 08 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 19 лютого 2018 року по 25 квітня 2018 року - 00 років 02 місяці 21 день - до страхового та пільгового стажу - Список № 1;
з 26 квітня 2018 року по 26 квітня 2018 року - 00 років 01 місяць 00 днів - до страхового стажу;
з 27 квітня 2018 року по 30 грудня 2019 року - 00 років 04 місяці 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 02 січня 2010 року по 22 січня 2020 року - 00 років 00 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 04 лютого 2020 року по 31 січня 2023 року - 01 рік 08 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 лютого 2023 року по 21 грудня 2023 року - 00 років 00 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в.
В подальшому ГУ ПФУ в Донецькій області опрацювало пенсійну справу ОСОБА_1 та здійснило перерахунок пенсії.
Так, згідно з рішенням про перерахунок пенсії від 06 травня 2024 року № 051330003690 (дата-час розрахунку: 06 травня 2024 року 11:15) пенсія перерахована виходячи з такого:
заявник - ОСОБА_1 ;
шифр та вид пенсії - 523 пенсія в разі втрати годувальника;
умови призначення - Закон № 1058;
дата перерахунку - 06 травня 2024 року;
вид перерахунку - у зв'язку з уточненням даних в ЕПС, 22 грудня 2023 року;
підстава - пільговий стаж;
годувальник - ОСОБА_3 ;
дата смерті - ІНФОРМАЦІЯ_6 ;
причина смерті - трудове каліцтво або професійне захворювання (з актом Н1/П4);
вік на дату смерті - 42 роки 02 місяці;
середньомісячний заробіток - 23 895,75 грн;
період додаткового стажу - 22 грудня 2023 року - 30 вересня 2041 року;
тривалість стажу:
страховий стаж (повний) - 51 рік 11 місяців 16 днів;
страховий стаж до 01 січня 2004 року - 02 роки 00 місяців 15 днів;
страховий стаж після 01 січня 2004 року - 16 років 01 місяць 21 днів;
додаткові роки за Список № 1 - 16 років 00 місяців 00 днів;
додатковий стаж - 17 років 09 місяців 10 днів;
розрахунок пенсії:
по годувальнику - ОСОБА_3 ;
коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,51917;
коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((623/100*12)*1) - 0,51917;
22 грудня 2023 року - 31 грудня 2023 року, 01 січня 2024 року - 29 лютого 2024 року
розмір пенсії за віком (ст. 27) (23 895,75*0,51917) - 12 405,96 грн;
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 16 років) - 334,88 грн;
загальний розмір пенсії - 12 740,84 грн;
% для обчислення пенсії у разі втрати годувальника - 100,00;
розмір пенсії по втраті годувальника - 12 740,84 грн;
01 березня 2024 року - 31 березня 2024 року, 01 квітня 2024 року - 08 квітня 2024 року, 09 квітня 2024 року - 31 серпня 2024 року
розмір пенсії за віком (ст. 27) (23 895,75*0,51917) - 12 405,96 грн;
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 16 років) - 377,76 грн;
загальний розмір пенсії - 12 783,72 грн;
% для обчислення розміру пенсії у разі втрати годувальника - 100,00;
розмір пенсії по втраті годувальника - 12 783,72 грн;
01 вересня 2024 року - 31 березня 2030 року
розмір пенсії за віком (ст. 27) (23 895,75*0,51917) - 12 405,96 грн;
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 16 років) - 377,76 грн;
загальний розмір пенсії - 12 783,72 грн;
% для обчислення пенсії у разі втрати годувальника - 50,00;
розмір пенсії по втраті годувальника - 6 391,86 грн;
1-й утриманець - ОСОБА_4 ;
категорія утриманця - донька;
22 грудня 2023 року - 31 грудня 2023 року, 01 січня 2024 року - 29 лютого 2024 року
призначена пенсія утриманцю - 6 370,42 грн;
місяць підвищення розміру пенсії - 01 листопада 2023 року;
01 березня 2024 року - 31 березня 2024 року, 01 квітня 2024 року - 08 квітня 2024 року, 09 квітня 2024 року - 31 серпня 2024 року, 01 вересня 2024 року - 31 березня 2030 року
призначена пенсія утриманцю - 6 391,86 грн;
місяць підвищення розміру пенсії - 01 березня 2024 року;
2-й утриманець - ОСОБА_2 ;
категорія утриманця - донька;
№ ОР 051330003693;
22 грудня 2023 року - 31 грудня 2023 року, 01 січня 2024 року - 29 лютого 2024 року
призначена пенсія утриманцю - 6 370,42 грн;
місяць підвищення розміру пенсії - 01 листопада 2023 року;
01 березня 2024 року - 31 березня 2024 року, 01 квітня 2024 року - 08 квітня 2024 року 09 квітня 2024 року - 31 серпня 2024 року
призначена пенсія утриманцю - 6 391,86 грн;
місяць підвищення розміру пенсії - 01 березня 2024 року;
причина блокування виплати пенсії - закінчення строку виплати.
Розрахунок стажу (форма РС-право) до рішення про перерахунок пенсії від 06 травня 2024 року № 051330003690 свідчить, що ГУ ПФУ в Донецькій області зарахувало до стажу годувальника періоди:
з 27 лютого 2000 року по 20 жовтня 2000 року - 00 років 07 місяців 24 дні - до страхового та пільгового стажу - Список № 1;
з 21 жовтня 2000 року по 21 жовтня 2000 року - 00 років 00 місяців 01 день - до страхового стажу;
з 12 серпня 2002 року по 31 грудня 2002 року - 00 років 04 місяці 20 днів - до страхового та пільгового стажу - Список № 1;
з 01 січня 2003 року по 30 червня 2003 року - 00 років 06 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - Список № 1;
з 01 липня 2003 року по 31 грудня 2003 року - 00 років 06 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - Список № 1;
з 01 січня 2004 року по 31 жовтня 2004 року - 00 років 10 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 листопада 2004 року по 31 грудня 2004 року - 00 років 02 місяці 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 січня 2005 року по 20 травня 2005 року - 00 років 05 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - Список № 1;
з 21 травня 2005 року по 31 грудня 2005 року - 00 років 08 місяців 00 днів - до страхового стажу;
з 01 січня 2006 року по 11 липня 2006 року - 00 років 07 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - Список № 1;
з 01 серпня 2006 року по 15 жовтня 2006 року - 00 років 03 місяці 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 16 жовтня 2006 року по 31 грудня 2006 року - 00 років 03 місяці 00 дні - до страхового стажу;
з 01 січня 2007 року по 31 грудня 2019 року - 03 роки 00 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 січня 2010 року по 15 квітня 2010 року - 00 років 04 місяці 00 днів - до страхового стажу;
з 16 квітня 2010 року по 30 квітня 2010 року - 00 років 01 місяць 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 травня 2010 року по 30 вересня 2010 року - 00 років 05 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 жовтня 2010 року по 31 жовтня 2010 року - 00 років 01 місяць 00 днів - до страхового стажу;
з 01 листопада 2010 року по 31 грудня 2010 року - 00 років 02 місяці 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 січня 2011 року по 31 серпня 2014 року - 03 роки 08 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 жовтня 2014 року по 30 квітня 2017 року - 02 роки 07 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 травня 2017 року по 31 травня 2017 року - 00 років 01 місяць 00 днів - до страхового стажу;
з 01 червня 2017 року по 29 січня 2018 року - 00 років 08 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 19 лютого 2018 року по 25 квітня 2018 року - 00 років 02 місяці 21 день - до страхового та пільгового стажу - Список № 1;
з 26 квітня 2018 року по 26 квітня 2018 року - 00 років 01 місяць 00 днів - до страхового стажу;
з 27 квітня 2018 року по 31 липня 2018 року - 00 років 04 місяці 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 04 лютого 2020 року по 30 вересня 2021 року - 01 рік 08 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в.
06 травня 2024 року ГУ ПФУ в Донецькій області звернулося до ГУ ПФУ в Рівненській області та ГУ ПФУ в Закарпатській області з листом № 0500-0305-9/45188 «Щодо перегляду рішення про призначення пенсії».
В листі йшлося про те, що за заявою ОСОБА_1 від 09 квітня 2024 року, яка опрацьована за принципом екстериторіальності спеціалістами ГУ ПФУ в Рівненській області та ГУ ПФУ в Закарпатській області, з 22 грудня 2023 року призначена пенсія у зв'язку з втратою годувальника на двох утриманців відповідно до ст. 36 Закону № 1058 при страховому стажі померлого годувальника - 18 років 02 місяці 06 днів, пільговому стажі - 20 років, додатковому стажі - 17 років 09 місяців 10 днів.
ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило, що при опрацюванні пенсійної справи встановило:
- до пільгового стажу померлого годувальника враховано періоди з 01 вересня 2014 року по 30 вересня 2014 року, з 01 серпня 2018 року по 31 січня 2020 року, з 01 жовтня 2021 року по 21 грудня 2023 року відповідно до даних, наявних в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, але сплата страхових внесків за ці періоди в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутня;
- невірно встановлено причину смерті померлого годувальника, оскільки в електронній пенсійній справі наявний акт форми Н-1/П спеціального розслідування нещасного випадку на виробництві.
ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило, що з метою упередження переплати переглянуло та відкоригувало пільговий стаж померлого годувальника відповідно до законодавства, та просило висловити свою позицію з цього приводу.
Листами від 16 травня 2024 року № 0700-0302-9/31741 та від 21 травня 2024 року № 1700-0302-9/28425 ГУ ПФУ в Закарпатській області та ГУ ПФУ в Рівненській області повідомили, що погоджуються із зауваженнями відповідача 1.
Згідно з рішенням від 30 травня 2024 року № 051330003690 (дата-час розрахунку: 28 травня 2024 року 12:46) ГУ ПФУ в Донецькій області здійснило перерахунок пенсії виходячи з такого:
заявник - ОСОБА_1 ;
шифр та вид пенсії - 523 пенсія в разі втрати годувальника;
умови призначення - Закон № 1058;
дата перерахунку - 28 травня 2024 року;
вид перерахунку - у зв'язку з уточненням даних в ЕПС, 22 грудня 2023 року;
підстава - допризначення;
годувальник - ОСОБА_3
дата смерті - ІНФОРМАЦІЯ_6 ;
причина смерті - трудове каліцтво або професійне захворювання (з актом Н1/П4);
вік на дату смерті - 42 роки 02 місяці;
середній заробіток - 23 895,75;
період додаткового стажу - з 22 грудня 2023 року по 30 вересня 2041 року;
тривалість стажу:
страховий стаж (повний) - 52 роки 02 місяці 16 днів;
страховий стаж до 01 січня 2004 року - 02 роки 00 місяців 15 днів;
страховий стаж після 01 січня 2004 року - 16 років 04 місяці 21 день;
додаткові роки за Список № 1 - 16 років 00 місяців 00 днів;
додатковий стаж - 17 років 09 місяців 10 днів;
розрахунок пенсії:
по годувальнику - ОСОБА_3
коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,52167;
коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((626/100*12)*1) - 0,52167;
22 грудня 2023 року - 31 грудня 2023 року, 01 січня 2024 року - 29 лютого 2024 року
розмір пенсії за віком (ст. 27) (23 895,75*0,52167) - 12 465,70 грн;
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 17 років) - 355,81 грн;
загальний розмір пенсії - 12 821,51 грн;
% для обчислення пенсії у разі втрати годувальника - 100,00;
розмір пенсії по втраті годувальника - 12 821,51 грн;
01 березня 2023 року - 31 березня 2024 року, 01 квітня 2024 року - 08 квітня 2024 року, 09 квітня 2024 року - 31 серпня 2024 року
розмір пенсії за віком (ст. 27) (23 895,75*0,52167) - 12 465,70 грн;
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 17 років) - 401,37 грн;
загальний розмір пенсії - 12 867,07 грн;
% для обчислення пенсії у разі втрати годувальника - 100,00;
розмір пенсії по втраті годувальника - 12 867,07 грн;
01 вересня 2024 року - 31 березня 2030 року
розмір пенсії за віком (ст. 27) (23 895,75*0,52167) - 12 465,70 грн;
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 17 років) - 401,37 грн;
загальний розмір пенсії - 12 867,07 грн;
% для обчислення пенсії у разі втраті годувальника - 50,00;
розмір пенсії по втраті годувальника - 6 433,54 грн;
1-й утриманець - ОСОБА_2 ;
категорія утриманця - донька;
№ ОР - 051330003693;
22 грудня 2023 року - 31 грудня 2023 року, 01 січня 2024 року - 29 липня 2024 року
призначена пенсія утриманцю - 6 410,76 грн;
місяць підвищення розміру пенсії - 01 листопада 2023 року;
01 березня 2024 року - 31 березня 2024 року, 01 квітня 2024 року - 08 квітня 2024 року, 09 квітня 2024 року - 31 серпня 2024 року
призначена пенсія утриманцю - 6 433,54 грн;
місяць підвищення розміру пенсії - 01 березня 2024 року;
2-й утриманець - ОСОБА_4 ;
категорія утриманця - донька;
22 грудня 2023 року - 31 грудня 2023 року, 01 січня 2024 року - 29 лютого 2024 року
призначена пенсія утриманцю - 6 410,75 грн;
місяць підвищення розміру пенсії - 01 листопада 2023 року;
01 березня 2024 року - 31 березня 2024 року, 01 квітня 2024 року - 08 квітня 2024 року, 09 квітня 2024 року - 31 серпня 2024 року
призначена пенсія утриманцю - 6 433,53 грн;
місяць підвищення розміру пенсії - 01 березня 2024 року;
01 вересня 2024 року - 31 березня 2030 року
призначена пенсія утриманцю - 6 433,54 грн;
місяць підвищення розміру пенсії - 01 вересня 2024 року.
Розрахунок стажу (форма РС-право) до рішення від 30 травня 2024 року № 051330003690 свідчить, що ГУ ПФУ в Донецькій області зарахувало до стажу годувальника періоди:
з 27 лютого 2000 року по 20 жовтня 2000 року - 00 років 07 місяців 24 дні - до страхового та пільгового стажу - Список № 1;
з 21 жовтня 2000 року по 21 жовтня 2000 року - 00 років 00 місяців 01 день - до страхового стажу;
з 12 серпня 2002 року по 31 грудня 2002 року - 00 років 04 місяці 20 днів - до страхового та пільгового стажу - Список № 1;
з 01 січня 2003 року по 30 червня 2003 року - 00 років 06 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - Список № 1;
з 01 липня 2003 року по 31 грудня 2003 року - 00 років 06 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - Список № 1;
з 01 січня 2004 року по 31 жовтня 2004 року - 00 років 10 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 листопада 2004 року по 31 грудня 2004 року - 00 років 02 місяці 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 січня 2005 року по 20 травня 2005 року - 00 років 05 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - Список № 1;
з 21 травня 2005 року по 31 грудня 2005 року - 00 років 08 місяців 00 днів - до страхового стажу;
з 01 січня 2006 року по 11 липня 2006 року - 00 років 07 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - Список № 1;
з 01 серпня 2006 року по 15 жовтня 2006 року - 00 років 03 місяці 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 16 жовтня 2006 року по 31 грудня 2006 року - 00 років 03 місяці 00 днів - до страхового стажу;
з 01 липня 2007 року по 31 грудня 2009 року - 03 роки 00 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 січня 2010 року по 15 квітня 2010 року - 00 років 04 місяці 00 днів - до страхового стажу;
з 16 квітня 2010 року по 30 квітня 2010 року - 00 років 01 місяць 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 травня 2010 року по 30 вересня 2010 року - 00 років 05 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 жовтня 2010 року по 31 жовтня 2010 року - 00 років 01 місяць 00 днів - до страхового стажу;
з 01 листопада 2010 року по 31 грудня 2010 року - 00 років 02 місяці 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 січня 2011 року по 31 серпня 2014 року - 03 роки 08 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 жовтня 2014 року по 30 квітня 2017 року - 02 роки 07 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 травня 2017 року по 31 травня 2017 року - 00 років 01 місяць 00 днів - до страхового стажу;
з 01 червня 2017 року по 29 січня 2018 року - 00 років 08 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 19 лютого 2018 року по 25 квітня 2018 року - 00 років 02 місяці 21 день - до страхового та пільгового стажу - Список № 1;
з 26 квітня 2018 року по 26 квітня 2018 року - 00 років 01 місяць 00 днів - до страхового стажу;
з 27 квітня 2018 року по 31 липня 2018 року - 00 років 04 місяці 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 04 лютого 2020 року по 30 вересня 2021 року - 01 рік 08 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 жовтня 2021 року по 31 грудня 2021 року - 00 років 03 місяці 00 днів - до страхового стажу.
13 серпня 2024 року ОСОБА_2 звернулася до ГУ ПФУ в Полтавській області з заявою про перерахунок пенсії - зміна стану утриманців пенсії в разі втрати годувальника, а також просила зарахувати до стажу годувальника період проходження ним військової служби.
Як свідчить розписка-повідомлення, разом з заявою про перерахунок пенсії від 13 серпня 2024 року, ОСОБА_2 надала військовий квиток.
16 серпня 2024 року ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ в Полтавській області з заявою про перерахунок пенсії - зміна стану утриманців пенсії в разі утрати годувальника.
Як свідчить розписка-повідомлення, разом з заявою про перерахунок пенсії від 16 серпня 2024 року, ОСОБА_1 надала військовий квиток.
Визначене за принципом екстериторіальності Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - ГУ ПФУ в Луганській області) здійснило перерахунок пенсії за заявою ОСОБА_2 .
Так, згідно з рішенням про перерахунок пенсії від 23 серпня 2024 року № 051330003690 (дата-час розрахунку: 21 серпня 2024 року 11:23) ГУ ПФУ в Луганській області обчислило пенсію виходячи з такого:
заявник - ОСОБА_1 ;
шифр та вид пенсії - 523 пенсія в разі втрати годувальника;
умови призначення - Закон № 1058;
дата перерахунку - 12 серпня 2024 року;
вид перерахунку - у зв'язку з уточненням даних в ЕПС, 01 серпня 2024 року;
підстава - згідно з заявою;
годувальник - ОСОБА_3 ;
дата смерті - ІНФОРМАЦІЯ_6 ;
причина смерті - трудове каліцтво або професійне захворювання (з актом Н1/П4);
вік на дату смерті - 42 роки 02 місяці;
середньомісячний заробіток - 23 792,02 грн;
період додаткового стажу - 22 грудня 2023 року - 30 вересня 2041 року;
тривалість стажу:
страховий стаж (повний) - 53 роки 08 місяців 24 дні;
страховий стаж до 01 січня 2004 року - 03 роки 06 місяців 23 дні;
страховий стаж після 01 січня 2004 року - 16 років 04 місяці 21 день;
додаткові роки за Список № 1 - 16 років 00 місяців 00 днів;
додатковий стаж - 17 років 09 місяців 10 днів;
розрахунок пенсії:
по годувальнику - ОСОБА_3 ;
коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,53667;
коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((644/100*12)*1) - 053667;
01 серпня 2024 року - 30 вересня 2024 року
розмір пенсії за віком (ст. 27) (23 792,02*0,53667) - 12 768,46 грн;
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 18 років) - 424,98 грн;
загальний розмір пенсії - 13 193,44 грн;
% для обчислення пенсії у разі втрати годувальника - 100,00;
розмір пенсії по втраті годувальника - 13 193,44 грн;
01 жовтня 2024 року - 31 грудня 2024 року, 01 січня 2025 року - 31 березня 2030 року
розмір пенсії за віком (ст. 27) (23 792,02*0,53667) - 12 768,46 грн;
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 18 років) - 424,98 грн;
загальний розмір пенсії - 13 193,44 грн;
% для обчислення пенсії у разі втрати годувальника - 50,00 грн;
розмір пенсії по втраті годувальника - 6 596,72 грн;
1-й утриманець - ОСОБА_2 ;
категорія утриманця - донька;
№ ОР 051330003693;
01 серпня 2024 року - 30 вересня 2024 року
призначена пенсія утриманцю - 6 596,72 грн;
місяць підвищення розміру пенсії - 01 березня 2024 року;
причина блокування виплати пенсії - закінчення строку виплати;
2-й утриманець - ОСОБА_4 ;
категорія утриманця - донька;
01 серпня 2024 року - 30 вересня 2024 року, 01 жовтня 2024 року - 31 грудня 2024 року, 01 січня 2025 року - 31 березня 2030 року
призначена пенсія утриманцю - 6 596,72 грн;
місяць підвищення розміру пенсії - 01 березня 2024 року.
Розрахунок стажу (форма РС-право) до рішення про перерахунок пенсії від 23 серпня 2024 року № 051330003690 свідчить, що ГУ ПФУ в Луганській області зарахувало до стажу годувальника періоди:
з 27 лютого 2000 року по 20 жовтня 2000 року - 00 років 07 місяців 24 дні - до страхового та пільгового стажу - Список № 1;
з 21 жовтня 2000 року по 21 жовтня 2000 року - 00 років 00 місяців 01 день - до страхового стажу;
з 23 жовтня 2000 року по 30 квітня 2002 року - 01 рік 06 місяців 08 днів - до страхового стажу - військова служба строкова;
з 12 серпня 2002 року по 31 грудня 2002 року - 00 років 04 місяці 20 днів - до страхового та пільгового стажу - Список № 1;
з 01 січня 2003 року по 30 червня 2003 року - 00 років 06 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - Список № 1;
з 01 липня 2003 року по 31 грудня 2003 року - 00 років 06 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - Список № 1;
з 01 січня 2004 року по 31 жовтня 2004 року - 00 років 10 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 листопада 2004 року по 31 грудня 2004 року - 00 років 02 місяці 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 січня 2005 року по 20 травня 2005 року - 00 років 05 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - Список № 1;
з 21 травня 2005 року по 31 грудня 2005 року - 00 років 08 місяців 00 днів - до страхового стажу;
з 01 січня 2006 року по 11 липня 2006 року - 00 років 07 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - Список № 1;
з 01 серпня 2006 року по 15 жовтня 2006 року - 00 років 03 місяці 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 16 жовтня 2006 року по 31 грудня 2006 року - 00 років 03 місяці 00 днів - до страхового стажу;
з 01 січня 2007 року по 31 грудня 2009 року - 03 роки 00 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 січня 2010 року по 15 квітня 2010 року - 00 років 04 місяці 00 днів - до страхового стажу;
з 16 квітня 2010 року по 30 квітня 2010 року - 00 років 01 місяць 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 травня 2010 року по 30 вересня 2010 року - 00 років 05 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 жовтня 2010 року по 31 жовтня 2010 року - 00 років 01 місяць 00 днів - до страхового стажу;
з 01 листопада 2010 року по 31 грудня 2010 року - 00 років 02 місяці 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 січня 2011 року по 31 серпня 2014 року - 03 роки 08 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 жовтня 2014 року по 30 квітня 2017 року - 02 роки 07 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 травня 2017 року по 31 травня 2017 року - 00 років 01 місяць 00 днів - до страхового стажу;
з 01 червня 2017 року по 29 січня 2018 року - 00 років 08 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 19 лютого 2018 року по 25 квітня 2018 року - 00 років 01 місяць 00 днів - до страхового та пільгового стажу - Список № 1;
з 26 квітня 2018 року по 26 квітня 2018 року - 00 років 01 місяць 00 днів - до страхового стажу;
з 27 квітня 2018 року по 31 липня 2018 року - 00 років 04 місяці 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 04 лютого 2020 року по 30 вересня 2021 року - 01 рік 08 місяців 00 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 жовтня 2021 року по 31 грудня 2021 року - 00 років 03 місяці 00 днів - до страхового стажу.
16 серпня 2024 року ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ в Донецькій області зі скаргою, в якій висловлювала незгоду з обчисленням стажу померлого годувальника і просила здійснити перерахунок пенсії у зв'язку з втратою годувальника в розмірі 80% заробітної плати згідно зі ст. 8 Закону № 345, зарахувавши періоди роботи, обліковані у відомостях Реєстру застрахованих осіб за кодом спецстажу ЗП3013А1, до страхового стажу як стаж шахтаря за кодом - ст. 14, постанова 202, підземні, інші; у разі відмови - повідомити, яким управлінням Пенсійного фонду за принципом екстериторіальності розглянута її заява від 09 квітня 2024 року та здійснений розрахунок страхового стажу годувальника, надати докази призначення пенсії та здійснення розрахунків саме цим управлінням, а також інформацію про те, яким управлінням Пенсійного фонду за принципом екстериторіальності розглянуті її заява про перерахунок пенсії від 16 серпня 2024 року та заява ОСОБА_2 від 13 серпня 2024 року.
За результатами розгляду скарги ОСОБА_1 від 16 серпня 2024 року, яка зареєстрована за № ВЕБ-05001-Ф-С-24-135524, ГУ ПФУ в Донецькій області надало відповідь листом від 02 вересня 2024 року № 23339-21823/Г-02/8-0500/24 і повідомило таке:
- з 22 грудня 2023 року ОСОБА_1 на підставі заяви від 09 квітня 2024 року призначена пенсія у зв'язку з втратою годувальника на двох утриманців відповідно до ст. 36 Закону № 1058; заява опрацьована за принципом екстериторіальності ГУ ПФУ в Рівненській області та ГУ ПФУ в Закарпатській області;
- на підставі ч. 2 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж обчислений за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку;
- в Індивідуальних відомостях про застраховану особу (форма ОК-5) наявні відомості про спеціальний стаж годувальника за періоди з 27 лютого 2000 року по 20 жовтня 2000 року, з 12 серпня 2002 року по 31 грудня 2003 року, з 01 січня 2005 року по 20 травня 2005 року, з 01 січня 2006 року по 11 липня 2006 року, з 19 лютого 2018 року по 24 квітня 2018 року за кодом «ЗП3013А1», що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058;
- зарахування пільгового стажу за кодом «ЗП3013А1» до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, можливе за умови підтвердження роботи у відповідних умовах, зокрема записами в трудовій книжці та довідкою, передбаченою п. 20 Порядку № 637;
- заява ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 16 серпня 2024 року за принципом екстериторіальності опрацьована спеціалістами ГУ ПФУ в Луганській області та ГУ ПФУ в Закарпатській області; перерахунок пенсії проведено з 01 серпня 2024 року;
- відповідно до наданих документів до загального страхового стажу враховано період проходження військової служби з 23 жовтня 2000 року по 30 квітня 2002 року; оскільки з моменту закінчення строкової військової служби до працевлаштування годувальника за професією перевищує три місяці відповідно до ст. 8 Закону № 2011 підстави для зарахування періоду військової служби до пільгового стажу відсутні;
- пенсія обчислена з дотриманням вимог законодавства.
Позивачці роз'яснено, що у разі незгоди з відповіддю пенсійного органу, вона може оскаржити його дії або бездіяльність до вищого органу або в судовому порядку.
04 вересня 2024 року ОСОБА_2 звернулася до ГУ ПФУ в Полтавській області з заявою про перерахунок пенсії - зміна стану утриманців пенсії в разі втрати годувальника.
Як свідчить розписка-повідомлення, разом з заявою про перерахунок пенсії від 04 вересня 2024 року, ОСОБА_2 надала довідку про прийняття на роботу (навчання).
Згідно з рішенням про перерахунок пенсії від 02 вересня 2024 року № 051330003690 (дата-час розрахунку: 23 серпня 2024 року 14:02) пенсія перерахована виходячи з такого:
заявник - ОСОБА_1 ;
шифр та вид пенсії - 523 пенсія в разі втрати годувальника;
умови призначення - Закон № 1058;
вид перерахунку - у зв'язку з уточненням даних в ЕПС, 01 вересня 2024 року;
підстава - зміна стану утриманця;
годувальник - ОСОБА_3 ;
дата смерті - ІНФОРМАЦІЯ_6 ;
причина смерті - трудове каліцтво або професійне захворювання (з актом Н1/П4);
вік на дату смерті - 42 роки 02 місяці;
середньомісячний заробіток - 23 792,02 грн;
період додаткового стажу - 22 грудня 2023 року - 30 вересня 2041 року;
тривалість стажу:
страховий стаж (повний) - 53 роки 08 місяців 24 дні;
страховий стаж до 01 січня 2004 року - 03 роки 06 місяців 23 дні;
страховий стаж після 01 січня 2004 року - 16 років 04 місяці 21 день;
додаткові роки за Список № 1 - 16 років 00 місяців 00 днів;
додатковий стаж - 17 років 09 місяців 10 днів;
розрахунок пенсії:
по годувальнику - ОСОБА_3 :
коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,53667;
коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((644/100*12)*1) - 0,53667;
01 вересня 2024 року - 30 вересня 2024 року
розмір пенсії за віком (ст. 27) (23 792,02*0,53667) - 12 768,46 грн;
доплата на понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 18 років) - 424,98 грн;
загальний розмір пенсії - 13 193,44 грн;
% для обчислення пенсії у разі втрати годувальника - 100,00;
розмір пенсії по втраті годувальника - 13 193,44 грн;
01 жовтня 2024 року - 31 грудня 2024 року
розмір пенсії за віком (ст. 27) (23 792,02*0,53667) - 12 768,46 грн;
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 18 років) - 424,98 грн;
загальний розмір пенсії - 13 193,44 грн;
% для обчислення пенсії у разі втрати годувальника - 50,00;
розмір пенсії по втраті годувальника - 6 596,72 грн;
01 січня 2025 року - 31 березня 2030 року
розмір пенсії за віком (ст. 27) (23 792,02*0,53667) - 12 768,46 грн;
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 18 років) - 424,98 грн;
загальний розмір пенсії - 13 193,44 грн;
% для обчислення розміру пенсії у разі втрати годувальника - 50,00;
розмір пенсії по втраті годувальника - 6 596,72 грн;
1-й утриманець - ОСОБА_4 ;
категорія утриманця - донька;
01 вересня 2024 року - 30 вересня 2024 року, 01 жовтня 2024 року - 31 грудня 2024 року, 01 травня 2025 року - 31 березня 2030 року
призначена пенсія утриманцю - 6 596,72 грн;
місяць підвищення розміру пенсії - 01 березня 2024 року;
2-й утриманець - ОСОБА_2 ;
категорія утриманця - донька;
№ ОР 051330003693;
01 вересня 2024 року - 30 вересня 2024 року
призначена пенсія утриманцю - 6 596,72 грн;
місяць підвищення розміру пенсії - 01 березня 2024 року;
причина блокування виплати пенсії - закінчення строку виплати.
Згідно з рішенням про перерахунок пенсії від 17 вересня 2024 року № 051330003690 (дата-час розрахунку: 10 вересня 2024 року 09:09) пенсія перерахована виходячи з такого:
заявник - ОСОБА_1 ;
шифр та вид пенсії - 523 пенсія в разі втрати годувальника;
умови призначення - Закон № 1058;
дата перерахунку - 04 вересня 2024 року;
вид перерахунку - зміна стану утриманця (ПВГ);
годувальник - ОСОБА_3 ;
дата смерті - ІНФОРМАЦІЯ_6 ;
причина смерті - трудове каліцтво або професійне захворювання (з актом Н1/П4);
вік на дату смерті - 42 роки 02 місяці;
середньомісячний заробіток - 23 792,02 грн;
розрахунок пенсії:
по годувальнику - ОСОБА_3 ;
коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,53667;
коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((644/100*12)*1) - 0,53667;
01 вересня 2024 року - 31 грудня 2024 року, 01 січня 2025 року - 30 червня 2025 року
розмір пенсії за віком (ст. 27) (23 792,02*0,53667) - 12 768,46 грн;
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 18 років) - 424,98 грн;
загальний розмір пенсії - 13 193,44 грн;
% для обчислення пенсії у разі втрати годувальника - 100,00;
розмір пенсії по втраті годувальника - 13 193,44 грн;
1-й утриманець - ОСОБА_4 ;
категорія утриманця - донька;
01 вересня 2024 року - 31 грудня 2024 року, 01 січня 2025 року - 30 червня 2025 року
призначена пенсія утриманцю - 6 596,72 грн;
місяць підвищення розміру пенсії - 01 березня 2024 року;
2-й утриманець - ОСОБА_2 ;
категорія утриманця - донька;
№ ОР 051330003693
01 вересня 2024 року - 31 грудня 2024 року, 01 січня 2025 року - 30 червня 2025 року
призначена пенсія утриманцю - 6 596,72 грн;
місяць підвищення розміру пенсії - 01 березня 2024 року.
З приводу періодів роботи (служби), на зарахуванні яких до пільгового стажу годувальника наполягає позивач, суд встановив такі обставини.
Період з 28 лютого 2000 року по 21 жовтня 2000 року.
Трудова книжка серії НОМЕР_11 містить такі записи:
Запис 1 - 28 лютого 2000 року на підставі наказу від 28 лютого 2000 року № 30к ОСОБА_3 був прийнятий на роботу на Шахту «Нова» виробничого об'єднання «Дзержинськвугілля» підземним учнем гірничого робочого.
Запис 2 - 20 квітня 2000 року на підставі наказу від 20 квітня 2000 року № 58к переведений підземним гірничим робочим 3 розряду.
Запис 3 - 21 жовтня 2000 року на підставі наказу від 20 жовтня 2000 року № 147к звільнений згідно з п. 3 ст. 36 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП) у зв'язку з призовом на військову службу в Збройні Сили України.
[…]
Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) містять інформацію про спеціальний стаж ОСОБА_3 за період роботи на Шахті «Нова» ВО «Дзержинськвугілля» (ідентифікаційний код 00175521) за 07 місяців 24 дні 2000 року (місяць завершення - жовтень) за кодом підстави - ЗП3013А1.
Розрахунок стажу до рішення про призначення пенсії від 19 квітня 2024 року № 051330003690 свідчить, що ГУ ПФУ в Рівненській області зарахувало періоди: з 27 лютого 2000 року по 20 жовтня 2000 року - до страхового та пільгового стажу - Список № 1; з 21 жовтня 2000 року по 21 жовтня 2000 року - лише до страхового стажу.
В аналогічний спосіб період з 28 лютого 2000 року по 21 жовтня 2000 року зарахований до стажу годувальника при подальших перерахунках пенсії.
Період з 23 жовтня 2000 року по 30 квітня 2002 року.
ОСОБА_3 був призваний на строкову військову службу 23 жовтня 2000 року і звільнений (демобілізований) в запас 30 квітня 2002 року, що підтверджено військовим квитком серії НОМЕР_9
Трудова книжка серії НОМЕР_11 містить такі записи:
[…]
Записи 4-5 - з 23 жовтня 2000 року по 30 квітня 2002 року - служба в Збройних Силах України, записи внесені на підставі військового квитка.
[…]
Розрахунок стажу до рішення про призначення пенсії від 19 квітня 2024 року № 051330003690 свідчить, що ГУ ПФУ в Рівненській області не зарахувало період проходження строкової військової служби з 23 жовтня 2000 року по 30 квітня 2002 року ні до страхового, ні до пільгового стажу годувальника.
Згідно з розрахунком стажу до рішення про перерахунок пенсії від 23 серпня 2024 року № 051330003690 ГУ ПФУ в Луганській області при перерахунку пенсії з 01 серпня 2024 року зарахувало період строкової військової служби з 23 жовтня 2000 року по 30 квітня 2002 року лише до страхового стажу годувальника.
Період з 12 серпня 2002 року по 31 грудня 2003 року.
Трудова книжка серії НОМЕР_11 містить такі записи:
[…]
Запис 8 - 12 серпня 2002 року на підставі наказу від 09 серпня 2002 року № 108к ОСОБА_3 був прийнятий на роботу на Шахту «Нова» ВО «Дзержинськвугілля» підземним гірничим робочим 2 розряду.
Запис без номера на аркушах 6-7 - 12 серпня 2002 року на підставі наказу від 09 серпня 2002 року № 108к прийнятий підземним гірничим робочим 2 розряду.
Шахта «Нова» ВО «Дзержинськвугілля» згідно з наказом Міненерго України від 18 березня 2003 року № 88 перейменована на шахту «Нова» державного підприємства «Дзержинськвугілля».
Запис без номера на аркушах 6-7 - 25 вересня 2003 року на підставі наказу від 25 вересня 2003 року № 134к переведений підземним гірничим робочим по РГВ учнем.
Запис без номера на аркушах 6-7 - 25 листопада 2003 року на підставі наказу від 25 листопада 2003 року № 169к переведений підземним гірничим робочим по РГВ 2 розряду.
Запис без номера на аркушах 6-7 - 27 листопада 2003 року на підставі наказу від 28 листопада 2003 року № 171к переведений підземним гірничим робочим по РГВ 4 розряду.
Запис без номера на аркушах 6-7 - 15 грудня 2004 року звільнений у зв'язку з переведенням на державне підприємство «Шахта «Нова» за п. 5 ст. 36 КЗпП.
[…]
Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) містять інформацію про спеціальний стаж ОСОБА_3 за період роботи на Шахті «Нова» ВО «Дзержинськвугілля» (ідентифікаційний код 00175521) за 04 місяці 20 днів 2002 року (місяць звершення - грудень) та 06 місяців 00 днів 2003 року (місяць завершення - червень) за кодом підстави - ЗП3013А1; в ДП «Дзержинськвугілля» (ідентифікаційний код 32411707) за 06 місяців 2003 року (місяць завершення - грудень) за кодом підстави - ЗП3013А1; за 10 місяців 2004 року (місяць завершення - жовтень) за кодом підстави - ЗП3014А1; в ДП «Дзержинськвугілля» (ідентифікаційний код 33316065) за 02 місяці 2004 року (місяць завершення - грудень) - за кодом підстави - ЗП3014А1.
Розрахунок стажу до рішення про призначення пенсії від 19 квітня 2024 року № 051330003690 свідчить, що ГУ ПФУ в Рівненській області зарахувало періоди: з 12 серпня 2002 року по 31 грудня 2002 року, з 01 січня 2003 року по 30 червня 2003 року, з 01 липня 2003 року по 31 грудня 2003 року - до страхового та пільгового стажу - Список № 1; з 01 січня 2004 року по 31 жовтня 2004 року, з 01 листопада 2004 року по 31 грудня 2004 року - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
В аналогічний спосіб період з 12 серпня 2002 року по 31 грудня 2003 року зарахований до стажу годувальника при подальших перерахунках пенсії.
Періоди з 01 січня 2005 року по 31 грудня 2005 року та з 01 січня 2006 року по 11 липня 2006 року.
Трудова книжка серії НОМЕР_11 містить такі записи:
[…]
Запис без номера на аркушах 8-9 - 16 грудня 2004 року на підставі наказу від 16 грудня 2004 року № 173к ОСОБА_3 був прийнятий на роботу до державного підприємства «Шахта «Нова» підземним гірничим робочим по РГВ 4 розряду за переведенням з Шахти «Нова» ДП «Дзержинськвугілля».
Запис без номера на аркушах 8-9 - 11 липня 2006 року на підставі наказу від 11 липня 2006 року № 84к звільнений у зв'язку з ліквідацією підприємства за п. 1 ст. 40 КЗпП.
[…]
Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) містять інформацію про спеціальний стаж ОСОБА_3 за період роботи в ДП «Шахта «Нова» (ідентифікаційний код 33316065) за 02 місяці 2004 року (місяць завершення - грудень) за кодом підстави - ЗП3014А1; за 04 місяці 20 днів 2005 року (місяць завершення - грудень), за 06 місяців 11 днів 2006 року (місяць звершення - липень) за кодом підстави - ЗП3013А1.
Розрахунок стажу до рішення про призначення пенсії від 19 квітня 2024 року № 051330003690 свідчить, що ГУ ПФУ в Рівненській області зарахувало періоди: з 01 листопада 2004 року по 31 грудня 2004 року - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в; з 01 січня 2005 року по 20 травня 2005 року - до страхового та пільгового стажу - Список № 1; з 21 травня 2005 року по 31 грудня 2005 року - до страхового стажу; з 01 січня 2006 року по 11 липня 2006 року - до страхового та пільгового стажу - Список № 1.
В аналогічний спосіб періоди з 01 січня 2005 року по 31 грудня 2005 року та з 01 січня 2006 року по 11 липня 2006 року зараховані до стажу годувальника при подальших перерахунках пенсії.
Період з 19 лютого 2018 року по 26 квітня 2018 року.
Трудова книжка серії НОМЕР_11 містить такі записи:
[…]
Запис без номера на аркушах 12-13 - 19 лютого 2018 року на підставі наказу від 16 лютого 2018 року № 29к ОСОБА_3 був прийнятий на роботу до товариства з обмеженою відповідальністю «Укргеосервіс» гірничим робочим підземним 2 розряду з повним робочим днем на підземній роботі.
Запис без номера на аркушах 12-13 - 27 квітня 2018 року на підставі наказу від 27 квітня 2018 року № 76к переведений забійником на відбійних молотках 6 розряду з повним робочим днем на підземних роботах.
Запис без номера на аркушах 14-15 - 22 січня 2020 року на підставі наказу від 22 січня 2020 року № 23к звільнений за власним бажанням за ст. 38 КЗпП.
[…]
Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) містять інформацію про спеціальний стаж ОСОБА_3 за період роботи в ТОВ «Укргеосервіс» (ідентифікаційний код 35398312)
з 19 по 28 лютого 2018 року (10 днів), з 01 по 31 березня 2018 року (31 день), з 01 по 25 квітня 2018 року (25 днів) за кодом підстави - ЗП3013А1;
з 27 по 30 квітня 2018 року (4 дні), з 01 по 31 травня 2018 року (31 день), з 01 по 30 червня 2018 року (30 днів), з 01 по 31 липня 2018 року (31 день), з 01 по 31 серпня 2018 року (31 день), з 01 по 30 вересня 2018 року (30 днів), з 01 по 31 жовтня 2018 року (31 день), з 01 по 30 листопада 2018 року (30 днів), з 01 по 31 грудня 2018 року (31 день), з 01 по 31 січня 2019 року (31 день), з 01 по 28 лютого 2019 року (28 днів), з 01 по 31 березня 2019 року (31 день), з 01 по 30 квітня 2019 року (30 днів), з 01 по 31 травня 2019 року (31 день), з 01 по 30 червня 2019 року (30 днів), з 01 по 31 липня 2019 року (31 день), з 01 по 31 серпня 2019 року (31 день), з 01 по 30 вересня 2019 року (30 днів), з 01 по 31 жовтня 2019 року (31 день), з 01 по 30 листопада 2019 року (30 днів), з 01 по 31 грудня 2019 року (30 днів), з 02 по 22 січня 2020 року (21 день) за кодом підстави - ЗП3014А2.
Згідно з Довідником кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства (додаток 3 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14 квітня 2015 року № 435, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 квітня 2015 року за № 460/26905, який був чинним до 01 січня 2022 року)
код підстави - ЗП3013А1 - з 05 листопада 1991 року проставляється працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, і за результатами атестації робочих місць;
код підстави - ЗП3014А2 - з 05 листопада 1991 року проставляється працівникам провідних професій: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників,- за Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 31 березня 1994 року № 202.
Розрахунок стажу до рішення про призначення пенсії від 19 квітня 2024 року № 051330003690 свідчить, що ГУ ПФУ в Рівненській області зарахувало періоди: з 19 лютого 2018 року по 25 квітня 2018 року - до страхового та пільгового стажу - Список № 1; з 26 квітня 2018 року по 26 квітня 2018 року - лише до страхового стажу.
В аналогічний спосіб період 19 лютого 2018 року по 26 квітня 2018 року зарахований до стажу годувальника при подальших перерахунках пенсії.
Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи суду не надали.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Висновки суду по суті позовних вимог.
Ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначає Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).
На час звернення позивачки з заявою про призначення пенсії, тобто станом на 09 квітня 2024 року, Закон № 1058 діяв в редакції від 01 січня 2024 року.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону № 1058 відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати, зокрема як пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Умови призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника визначені ст. 36 Закону № 1058.
Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 36 Закону № 1058 пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, […]. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
Згідно з абз. 1 п. 2 ч. 2 ст. 36 Закону № 1058 непрацездатними членами сім'ї вважаються діти […] померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років.
Діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах (у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, […] (абз. 2 п. 2 ч. 2 ст. 36 Закону № 1058).
Відповідно до ч. 8 ст. 36 Закону № 1058 пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, призначаються відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».
Розмір пенсії у зв'язку з втратою годувальника визначений ст. 37 Закону № 1058.
Згідно з ч. 1 ст. 37 Закону № 1058 пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: […] на двох та більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.
Період, на який призначається пенсія у зв'язку з втратою годувальника, установлений ст. 38 Закону № 1058.
Відповідно до ч. 1 ст. 38 Закону № 1058 пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається на весь період, протягом якого член сім'ї померлого годувальника вважається непрацездатним згідно із ч. 2 ст. 36 цього Закону, […].
Зміна розміру пенсії або припинення її виплати членам сім'ї здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому склалися обставини, що спричинили зміну розміру або припинення виплати пенсії (ч. 2 ст. 38 Закону № 1058).
Ч. 1 ст. 39 Закону № 1058 установлено, що на всіх членів сім'ї, які мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, призначається одна спільна пенсія.
На вимогу члена сім'ї із загальної суми пенсії виділяється його частка, яка виплачується окремо. Виділення частки пенсії провадиться з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла заява про виділення частки пенсії (ч. 2 ст. 39 Закону № 1058).
Порядок звернення за призначенням пенсії регламентований ст. 44 Закону № 1058.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону № 1058 призначення […] пенсії здійснюється за зверненням особи […].
Звернення за призначенням […] пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення […] пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто […].
Порядок подання та оформлення документів для призначення […] пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Згідно з ч. 3 ст. 44 Закону № 1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Строки призначення пенсії визначає ст. 45 Закону № 1058.
Відповідно до абз. 1 п. 3 ч. 1 ст. 45 Закону № 1058 пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків: пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.
За правилами ч. 5 ст. 45 Закону № 1058 документи про призначення […] пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення […] або про відмову в призначенні […] пенсії.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
На час звернення з заявою про призначення пенсії, тобто станом на 09 квітня 2024 року, Порядок № 22-1 діяв в редакції від 15 лютого 2024 року.
При цьому, 30 березня 2021 року набрала чинності постанова правління Пенсійного фонду України від 16 грудня 2020 року № 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 16 березня 2021 року за № 339/35961 (далі - Постанова правління ПФУ № 25-1).
Зміни, внесені до Порядку № 22-1 на підставі Постанови правління ПФУ № 25-1, передбачали застосування органами Пенсійного фонду України принципу екстериторіальному при опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсії з 01 квітня 2021 року.
Запроваджена у зв'язку із змінами, внесеними до Порядку № 22-1, технологія передбачає опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсії бек-офісами територіальних органів Пенсійного фонду в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяви та де проживає пенсіонер.
Запровадження принципу екстериторіальності мало на меті досягнення таких результатів: єдиний підхід до застосування пенсійного законодавства; централізована прозора система контролю за діями фахівців, процесів призначення та перерахунку пенсій; мінімізація особистих контактів з громадянами; відв'язка звернень та їх опрацювання від територіального принципу; попередження можливих випадків зволікань у прийнятті рішення, а також оптимізація навантаження на працівників.
Відповідно до п. 1.1 Порядку № 22-1 заява про призначення, […] пенсії, […] (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); […] подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Заява про призначення, […] пенсії, […] може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, […].
[…]
Згідно з п. 1.8 Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал або засобами Порталу Дія днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі або засобами Порталу Дія заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту […].
[…]
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.
Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених ч. 4 ст. 45 Закону № 1058.
[…]
Документи, необхідні для призначення пенсії, визначені розділом ІІ Порядку № 22-1.
Згідно з п. 2.3 Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в пп. пп. 2, 3 п. 2.1 цього розділу.
Також надаються такі документи:
1) документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків […], та померлого годувальника (надається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, має такі документи);
2) свідоцтво про народження або документ, що посвідчує особу, зазначений у п. 2.9 цього розділу, якій призначається пенсія;
3) документи, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником;
4) свідоцтво про смерть годувальника, або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім чи оголошення його померлим, або інформація з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин;
[…]
6) довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів, закладів освіти за кордоном про те, що особи, зазначені в абз. 2 п. 2 ч. 2 ст. 36 Закону № 1058, навчаються за денною формою навчання;
[…]
8) відомості про місце проживання;
[…].
В свою чергу пп. пп. 2-3 п. 2.1 Порядку № 22-1 установлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:
[…]
2) документи про стаж, що визначені Порядком № 637. За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - персоніфікований облік) орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі - індивідуальні відомості про застраховану особу).
[…]
3) для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).
За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 5).
[…].
Пп. 5 п. 2.1 Порядку № 22-1 визначені документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, а саме:
довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видана підприємством, установою, організацією відповідно до п. 20 Порядку № 637 (у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах згідно з п. п. 1-6, 8 ч. 2, ч. 3 ст. 114 Закону та п. 23 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону). У разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника пільговий стаж підтверджується комісією з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, згідно з Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за № 1231/13105 (далі - Порядок № 18-1). Орган, що призначає пенсію, додає рішення цієї комісії;
документи про проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» (для зарахування до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періодів роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 або із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, після 21 серпня 1992 року);
[…].
Приймання, оформлення і розгляд документів, поданих для призначення пенсії, регламентовано розділом ІV Порядку № 22-1.
Відповідно до п. 4.1 Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
[…]
П. 4.2 Порядку № 22-1 визначено, що при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб:
ідентифікує заявника (його представника);
надає інформацію щодо умов та порядку призначення пенсії;
реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону № 1058, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;
проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до п. п. 17-19 Порядку № 637. Опитування свідків проводиться згідно із п. 12 Порядку № 637;
з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;
повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з п. 2.28 цього Порядку;
повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія;
видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). […]
повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Згідно з п. 4.3 Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
[…]
За правилами п. 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. […]
Згідно з п. 4.8 Порядку № 22-1 заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено […] пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, що формується та ведеться відповідно до вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та «Про захист персональних даних». Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій.
Документи, що надійшли у паперовій формі, обробляються, реєструються та зберігаються в органі, що призначає пенсію, за правилами, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року № 55 «Деякі питання документування управлінської діяльності».
Відповідно до п. 4.10 Порядку № 22-1 після призначення, […] пенсії, […] електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, […], для здійснення виплати пенсії.
[…]
Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття органом, що призначає пенсію, рішення про призначення, […] пенсії, […].
Аналіз положень п. п. 1.1, 4.2, 4.3, 4.8, 4.10 Порядку № 22-1 зумовлює такі висновки:
- з заявою про призначення пенсії особа може звернутися до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду, через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб, (тобто сервісний центр) або подати відповідну заяву через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (п. 1.1);
- при прийманні документів працівник сервісного центру територіального органу Пенсійного фонду, до якого звернувся заявник: ідентифікує заявника (його представника); реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу; з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. […]; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр (п. 4.2);
- після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів, електронну пенсійну справу (п. 4.2).
При цьому зміст норм, що містяться в п. 4.2 та 4.10 Порядку № 22-1, свідчить, що сутність принципу екстериторіальності полягає у визначенні структурного підрозділу органу, що призначає пенсію, який формуватиме електронну пенсійну справу та розглядатиме по суті заяву про призначення пенсії, незалежно від місця проживання/перебування заявника чи місця поданням ним відповідної заяви, тобто без прив'язки до території.
- після опрацювання електронної пенсійної справи та прийняття рішення за наслідками розгляду заяви про призначення пенсії структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, (тобто територіального органу Пенсійного фонду), визначений за принципом екстериторіальності, передає електронну пенсійну справу органу, що призначає пенсію, (тобто територіальному органу Пенсійного фонду), за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії (п. 4.10);
- виплату пенсії проводить орган, що призначає пенсію, (тобто територіальний орган Пенсійного фонду) за місцем фактичного проживання/перебування особи.
Висновки суду по суті позовних вимог.
Звертаючись до суду з цим позовом, ОСОБА_1 просить визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Донецькій, що полягає у нездійсненні ним у відповідь на скаргу від 16 серпня 2024 року на захист порушеного права дітей померлого годувальника ОСОБА_3 перерахунку його пенсії за віком, з якого обчислюється пенсія у зв'язку з втратою годувальника, в розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону № 1058, з якої обчислюється пенсія, згідно з абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 345 із зарахуванням до страхового стажу ОСОБА_3 періодів роботи з 28 лютого 2000 року по 21 жовтня 2000 року, з 12 серпня 2002 року по 31 грудня 2003 року, з 01 січня 2005 року по 31 грудня 2005 року, з 01 січня 2006 року по 11 липня 2006 року, з 19 лютого 2018 року по 26 квітня 2018 року згідно з відомостями про його спеціальний стаж з Реєстру застрахованих осіб та записами трудової книжки, а також періоду проходження ним строкової військової служби з 23 жовтня 2000 року по 30 квітня 2002 року, як стажу з підземними умовами праці за ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, ст. 14 Закону № 1788, Постановою КМУ № 202.
Суд встановив, що заява позивачки про призначення пенсії від 09 квітня 2024 року за принципом екстериторіальності розглянута ГУ ПФУ в Рівненській області.
З 22 грудня 2023 року за наслідками розгляду цієї заяви ГУ ПФУ в Рівненській області призначило ОСОБА_1 пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону № 1058 на двох утриманців - ОСОБА_2 та ОСОБА_4 .
Тобто, при призначенні пенсії розрахунок стажу померлого годувальника та обчислення розміру пенсійної виплати здійснювало ГУ ПФУ в Рівненській області.
Відтак, для вирішення публічно-правового спору, що виник між позивачкою та пенсійним органом, дії (бездіяльність) ГУ ПФУ в Рівненській області, які були вчинені (допущені) під час обчислення стажу годувальника, а також розміру пенсійної виплати при її призначенні, належить перевірити на відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС.
Також для вирішення публічно-правового спору, що виник між сторонами, суду належить перевірити додержання пенсійним органом вимог Закону України від 17 лютого 2022 року № 2073-ІХ «Про адміністративну процедуру» (далі - Закон № 2073).
Закон № 2073 регулює відносини органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, інших суб'єктів, які відповідно до закону уповноважені здійснювати функції публічної адміністрації, з фізичними та юридичними особами щодо розгляду і вирішення адміністративних справ шляхом прийняття та виконання адміністративних актів (ч. 1 ст. 1 цього Закону).
За визначенням, наведеним у ч. 1 ст. 2 Закону № 2073:
1) адміністративний орган - орган виконавчої влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, їх посадова особа, інший суб'єкт, який відповідно до закону уповноважений здійснювати функції публічної адміністрації;
2) адміністративна справа (далі - справа) - справа, що стосується публічно-правових відносин щодо забезпечення реалізації права, свободи чи законного інтересу особи та/або виконання нею визначених законом обов'язків, захисту її права, свободи чи законного інтересу, розгляд якої здійснюється адміністративним органом;
3) адміністративний акт - рішення або юридично значуща дія індивідуального характеру, прийняте (вчинена) адміністративним органом для вирішення конкретної справи та спрямоване (спрямована) на набуття, зміну, припинення чи реалізацію прав та/або обов'язків окремої особи (осіб);
4) адміністративне провадження - сукупність процедурних дій, що вчиняються адміністративним органом, і прийнятих процедурних рішень з розгляду та вирішення справи, що завершується прийняттям і, в необхідних випадках, виконанням адміністративного акта;
5) адміністративна процедура - визначений законом порядок розгляду та вирішення справи;
[…].
У спірних правовідносинах відповідач 2 є адміністративним органом, а прийняте ним рішення - адміністративним актом.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону № 2073 адміністративна процедура має проводитись з додержанням таких принципів: 1) верховенство права, у тому числі законності та юридичної визначеності; 2) рівність перед законом; 3) обґрунтованість; 4) безсторонність (неупередженість) адміністративного органу; 5) добросовісність і розсудливість; 6) пропорційність; 7) відкритість; 8) своєчасність і розумний строк; 9) ефективність; 10) презумпція правомірності дій та вимог особи; 11) офіційність; 12) гарантування права особи на участь в адміністративному провадженні; 13) гарантування ефективних засобів правового захисту.
Перевіряючи правомірність дій пенсійного органу при обчисленні стажу годувальника при призначенні пенсії, суд виходить з такого.
Щодо пільгового стажу.
Відповідно до абз. 1 п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, […].
Згідно з абз. 1 ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. […]
За правилами, наведеними у ч. 5 ст. 114 Закону № 1058 у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до ч. ч. 2 і 3 цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731, (далі - Порядок № 383).
Відповідно до п. 2 Порядку № 383 під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.
Згідно з п. 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До посад або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
П. 4 Порядку № 383 визначено, що згідно з п. 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 (далі - Порядок № 442), атестація робочих місць за умовами праці проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.
Відповідно до п. 4.1 Порядку № 383 постанова КМУ № 442 набула чинності з 21 серпня 1992 року. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21 серпня 1992 року, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації.
П. 10 Порядку № 383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену п. 20 Порядку № 637.
До підрозділу 1. Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень розділу І. Гірничі роботи Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162, включені:
1010100а а) Всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.
[…]
До підрозділу 1. «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» розділу І. «Гірничі роботи. Видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тунелів та інших підземних споруд» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36, включені:
1.1а а) усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.
[…]
До підрозділу 1. «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» розділу І. «Гірничі роботи». (Видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тунелів та інших підземних споруд)
Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, включені:
Працівники:
зайняті повний робочий день на підземних роботах;
які обслуговують працівників, зайнятих на підземних роботах (медперсонал підземних пунктів охорони здоров'я, працівники підземного телефонного зв'язку тощо).
[…]
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 затверджений Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гарячих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років (далі - Постанова КМУ № 202).
До розділу І «Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт» Постанови КМУ № 202 включені усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).
Обчислення стажу.
Аналіз норм ст. 1, п. 1 ч. 1 ст. 11, п. 1 ч. 1 ст. 14, ч. 1 ст. 15 Закону № 1058 зумовлює такі висновки:
- громадяни України, які працюють на підприємствах, підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і є застрахованими особами;
- для цієї категорії застрахованих осіб страхувальником є роботодавці;
- платниками страхових внесків до солідарної системи за цю категорію застрахованих осіб є страхувальники.
Періоди, з яких складається страховий стаж, визначає ст. 24 Закону № 1058.
Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
За правилами, наведеними у ч. 4 ст. 24 Закону № 1058, періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Закон України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788) визначав порядок і умови зарахування стажу роботи до набрання чинності Законом № 1058.
Види трудової діяльності, що зараховується до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію, визначає ст. 56 Закону № 1788.
Згідно з ч. 1 ст. 56 Закону № 1788 до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Таким чином, страховий стаж, який безпосередньо пов'язаний зі сплатою страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зараховується починаючи з 01 січня 2004 року; до 01 січня 2004 року трудовий стаж вимірювався періодом роботи і не був пов'язаний зі сплатою страхових внесків.
Підтвердження трудового і страхового стажу.
Згідно з ч. 1 ст. 48 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП) облік трудової діяльності працівника здійснюється в електронній формі в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування у порядку, визначеному Законом України від 08 липня 2010 року № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464).
Відповідно до ч. 3 ст. 48 КЗпП роботодавець на вимогу працівника зобов'язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, […].
Порядок ведення трудових книжок визначається Кабінетом Міністрів України (ч. 4 ст. 48 КЗпП).
Порядок підтвердження стажу роботи визначає ст. 62 Закону № 1788, згідно з якою основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).
Згідно з п. 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
[…]
Документи, визначені цим Порядком, є підставою для внесення відомостей до частини персональної електронної облікової картки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, що відображає трудову діяльність застрахованої особи, в тому числі за період до 1 січня 2004 року.
Відповідно до абз. 1 п. 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
04 червня 1998 року на виконання Указу Президента України від 04 травня 1998 року № 401 «Про заходи щодо впровадження персоніфікованого обліку відомостей у системі обов'язкового державного пенсійного страхування» Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 794 «Про затвердження Положення про організацію персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування» (далі - Постанова КМУ № 794), п. 1 якої затвердив Положення про організацію персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - Положення № 794).
Згідно з п. 1 Положення № 794 персоніфікований облік полягає в збиранні, обробленні, систематизації та зберіганні передбачених законодавством про пенсійне забезпечення відомостей про фізичних осіб, що пов'язані з визначенням права на виплати з Пенсійного фонду України та їх розмір за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням (далі - відомості про фізичних осіб).
П. 2 Положення № 794 визначено, що до основних завдань персоніфікованого обліку, з-поміж іншого, належить створення інформаційних передумов для визначення розміру пенсійних виплат за пенсійним страхуванням залежно від тривалості страхового стажу та особистого внеску фізичної особи у формування коштів цього страхування.
Відповідно до абз. 1 п. 3 Положення № 794 в основі персоніфікованого обліку лежить обов'язковість і своєчасність подання відомостей про фізичних осіб.
Згідно з п. 10 Положення № 794 роботодавці зобов'язані в установленому порядку подавати уповноваженому органу достовірні відомості про фізичних осіб, які працюють у них; надавати на вимогу фізичної особи копії документів з відомостями про неї стосовно персоніфікованого обліку.
Відповідно до п. 16 Положення № 794 на кожну фізичну особу відкривається персональна облікова картка, […].
Персональна облікова картка фізичної особи повинна мати таку структуру:
[…]
2) частина персональної облікової картки, що відображає сплату страхового збору (внесків) та стаж роботи фізичної особи:
ідентифікаційний номер роботодавця;
рік, за який внесено відомості;
тривалість трудової або іншої діяльності, яка зараховується до стажу роботи;
сума заробітку (доходу), на який нараховується страховий збір (внески) на пенсійне страхування (помісячно);
розмір страхового збору (внесків) на пенсійне страхування за відповідний місяць;
відомості, які підтверджують наявність особливих умов праці, які дають право на пенсію на пільгових умовах;
[…]
У персональній обліковій картці одночасно накопичуються відомості про фізичних осіб від кожного роботодавця, де працювала особа, з урахуванням усіх фактів її трудової міграції та роботи за сумісництвом.
[…]
Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562, (далі - Положення № 10-1).
Згідно з п. 1 розділу І Положення № 10-1 це Положення відповідно до Закону № 2464 визначає порядок організації ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Реєстр застрахованих осіб) та порядок надання інформації з Реєстру застрахованих осіб.
Відповідно до п. 4 розділу І Положення № 10-1 Реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд, який є володільцем даних Реєстру застрахованих осіб.
Згідно з п. 5 розділу І Положення № 10-1 Реєстр застрахованих осіб забезпечує:
облік застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та їх ідентифікацію;
накопичення, зберігання та автоматизовану обробку інформації про страховий стаж та заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію), про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування;
нарахування та облік виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до п. 1 розділу ІІ Положення № 10-1 Реєстр застрахованих осіб формується як система накопичення, збереження електронних даних на базі централізованих інформаційних технологій […].
Згідно з п. 2 розділу ІІ Положення № 10-1 джерела формування реєстру застрахованих осіб визначені ст. 18 Закону № 2464.
У Реєстрі застрахованих осіб накопичується, зберігається, автоматично обробляється інформація (далі - обробка інформації) про фізичних осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства, та інформація, необхідна для обчислення і призначення страхових виплат за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування із: звітності та повідомлень про прийняття працівника на роботу; системи персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; електронних пенсійних справ; системи обліку сплати страхових внесків; фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування; відомостей, що подаються застрахованими особами у випадках, передбачених законами та цим Положенням; реєстру страхувальників Державного реєстру; центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; звернень громадян до органів Пенсійного фонду; інших джерел, передбачених законодавством.
Згідно з п. 1 розділу III Положення № 10-1 з метою забезпечення обробки інформації в Реєстрі застрахованих осіб для кожної застрахованої особи автоматично створюється облікова картка, якій присвоюється номер облікової картки.
Відповідно до п. 1 розділу IV Положення № 10-1 Реєстр застрахованих осіб складається з облікових карток, які включають дані, визначені ч. 3 ст. 20 Закону № 2464 та ч. 3 ст. 21 Закону № 1058.
П. 2 розділу IV Положення № 10-1 установлено, що до облікових карток Реєстру застрахованих осіб вносяться відомості про фізичних осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства, та інша інформація, необхідна для обчислення, призначення та здійснення страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, а саме:
персоніфіковані відомості про застрахованих осіб та інформація про нарахування страхових внесків, про трудовий та страховий стаж, особливі умови праці, які дають право на пільги в пенсійному забезпеченні та із загальнообов'язкового державного соціального страхування, період, який відповідно до законодавства зараховується до страхового стажу без сплати страхових внесків, кількість календарних днів перебування у трудових та цивільно-правових відносинах, проходження служби за відповідний місяць, що подаються страхувальниками у складі звітності;
відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомога та компенсація, на які нараховано і з яких сплачено страхові внески), що подаються роботодавцями, - підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства;
відомості про облік стажу окремих категорій осіб відповідно до законодавства;
[…]
відомості електронних пенсійних справ, включаючи інформацію про паспортні дані пенсіонера та його місце проживання; копії документів, на підставі яких призначено пенсію […] та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати з часу її призначення до закриття пенсійної справи; інформація про членів сім'ї застрахованої особи, які знаходяться на її утриманні, та її дітей;
періоди страхового стажу на основі сплати страхових внесків та єдиного внеску системи обліку сплати страхових внесків;
інформація щодо виплат за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, включаючи дані про підставу (дата та вид страхового випадку), дати початку та закінчення здійснення виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування виплат, їх вид, суми виплат;
інформація про звернення громадян до органів Пенсійного фонду України, включаючи дані про надання особам електронних послуг […];
[…].
Згідно з п. 3 розділу IV Положення № 10-1 відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду, відомостей центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Аналіз наведених вище норм Закону № 1788, Порядку № 637 зумовлює такі висновки:
- основним документом, що підтверджує трудовий стаж, набутий до 01 січня 2004 року, є трудова книжка;
- у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж за період до 01 січня 2004 року встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, архівними установами тощо;
- з 01 січня 2004 року страховий стаж як період, протягом якого особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який сплачені страхові внески, обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Також необхідно зазначити, що системний аналіз норм Закону № 1058 дає підстави для висновку, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який сплачені страхові внески.
Періоди роботи, за які підприємство - страхувальник нарахувало застрахованій особі - працівнику заробітну плату та утримало з неї відповідні страхові внески, повинні зараховуватися до страхового стажу цієї застрахованої особи-працівника незалежно від того сплатило підприємство-страхувальник ці страхові внески чи ні, оскільки працівник не може нести відповідальність у вигляді позбавлення права на включення періоду роботи до страхового стажу за порушення, яке вчинене роботодавцем - платником страхових внесків.
Отже, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку (в індивідуальних відомостях про застраховану особу) відомостей про сплату підприємством-роботодавцем страхових внесків для нарахування пенсії за н а я в н о с т і відомостей, які підтверджують нарахування заробітної плати (доходу), на які відповідно до Закону нараховуються страхові внески, не може слугувати підставою для позбавлення особи права на пенсію.
Подібні висновки наведені Верховним Судом в постановах від 27 березня 2018 року у справі № 208/6680/16-а, від 24 травня 2018 року у справі № 490/12392/16-а, від 04 вересня 2018 року у справі № 482/434/17 та інших.
Разом з цим відсутність відомостей стосовно нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на яку (який) відповідно до закону нараховуються страхові внески, свідчить про відсутність підстав для зарахування відповідного періоду до страхового стажу особи.
Підтвердження пільгового стажу.
Згідно з ч. 1 ст. 48 КЗпП облік трудової діяльності працівника здійснюється в електронній формі в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування у порядку, визначеному Законом № 2464.
Відповідно до ч. 3 ст. 48 КЗпП роботодавець на вимогу працівника зобов'язаний вносити до трудової книжки, […], записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, […].
Згідно зі ст. 62 Закону № 1788 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
П. 20 Порядку № 637 визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.
[…]
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на територіях, зазначених в абз. 2 п. 18 цього Порядку, стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У разі відсутності правонаступника, а також у разі знищення архівів у зв'язку з воєнними (бойовими) діями підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи, а також до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом за погодженням із Мінсоцполітики та Мінфіном.
В свою чергу, в абз. 2 п. 18 Порядку № 637 йдеться про підтвердження стажу роботи за відсутності документів у разі, коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються (розміщувалися) на тимчасово окупованій російською федерацією території України, в районі проведення антитерористичної операції або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, а також на територіях територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають/перебували в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також у разі, коли майно (документи) підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (незалежно від місця їх реєстрації на території України) розташоване на території України та/або пошкоджене чи знищене внаслідок воєнних (бойових) дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації проти України, за умови документального підтвердження пошкодження чи знищення майна (документів.
Відповідно до п. 10 Порядку № 383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену п. 20 Порядку № 637.
Аналіз наведених норм Закону № 1788 і Порядку № 637 зумовлює такі висновки:
- пільговий стаж може бути підтверджений належним чином оформленими записами в трудовій книжці та/або даними про спеціальний стаж, наявними в Реєстрі застрахованих осіб;
- необхідність в поданні уточнюючої довідки постає лише в тому випадку, коли в трудовій книжці (в Реєстрі застрахованих осіб) відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах.
Період з 28 лютого 2000 року по 21 жовтня 2000 року.
Позивач доводить, що період роботи годувальника з 28 лютого 2000 року по 21 жовтня 2000 року має бути зарахований до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) на підставі записів трудової книжки та відомостей Реєстру застрахованих осіб.
Суд встановив, що з 28 лютого 2000 року по 19 квітня 2000 року ОСОБА_3 працював підземним учнем гірничого робочого на Шахті «Нова» ВО «Дзержинськвугілля»; з 20 квітня 2000 року по 21 жовтня 2000 року - підземним гірничим робочим (записи 1-3 в трудовій книжці).
Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) містять інформацію про спеціальний стаж ОСОБА_3 за період роботи на Шахті «Нова» ВО «Дзержинськвугілля» за 07 місяців 24 дні 2000 року за кодом підстави - ЗП3013А1.
Таким чином, безпосередня зайнятість ОСОБА_3 в період з 28 лютого 2000 року по 21 жовтня 2000 року на підземних гірничих роботах за професією, що передбачена Списком № 1 та Постановою КМУ № 202, підтверджена належними доказами в розумінні п. п. 1, 20 Порядку № 637 та пп. 5 п. 2.1 Порядку № 22-1, а саме записами в трудовій книжці та даними про спеціальний стаж в Реєстрі застрахованих осіб в їх сукупності (тут і далі при визначенні виду пільгового стажу, до якого належить зарахувати той чи інший період роботи, суд виходить з системного аналізу інформації про трудову діяльність годувальника, виходячи з його професії (посади), характеру виконуваної роботи, мов праці, виду діяльності роботодавця тощо, визначених на підставі записів в трудовій книжці та даних системи персоніфікованого обліку).
Відтак, період з 28 лютого 2000 року по 21 жовтня 2000 року підлягає зарахуванню до пільгового стажу годувальника, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в).
Розрахунок стажу до рішення про призначення пенсії від 19 квітня 2024 року № 051330003690 свідчить, що ГУ ПФУ в Рівненській області зарахувало період з 27 лютого 2000 року по 20 жовтня 2000 року до страхового та пільгового стажу - Список № 1; з 21 жовтня 2000 року по 21 жовтня 2000 року - лише до страхового стажу.
В аналогічний спосіб період з 28 лютого 2000 року по 21 жовтня 2000 року зарахований до стажу годувальника при подальших перерахунках пенсії.
Період з 12 серпня 2002 року по 31 грудня 2003 року.
Позивач доводить, що період роботи годувальника з 12 серпня 2002 року по 31 грудня 2003 року має бути зарахований до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) на підставі записів трудової книжки та відомостей Реєстру застрахованих осіб.
Суд встановив, що з 12 серпня 2002 року по 24 вересня 2003 року ОСОБА_3 працював підземним гірничим робочим на Шахта «Нова» ВО «Дзержинськвугілля»; з 25 вересня 2003 року по 24 листопада 2003 року - учнем підземного гірничого робочого; з 25 листопада 2003 року по 26 листопада 2003 року - підземним гірничим робочим; з 27 листопада 2003 року по 31 грудня 2003 року - підземним гірничим робочим (запис 8, записи без номера на аркушах 6-7 трудової книжки)
Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) містять інформацію про спеціальний стаж ОСОБА_3 за період роботи на Шахті «Нова» ВО «Дзержинськвугілля» за 04 місяці 20 днів 2002 року і 06 місяців 00 днів 2003 року; за період роботи в ДП «Дзержинськвугілля» за 06 місяців 2003 року за кодом підстави - ЗП3013А1.
Таким чином, безпосередня зайнятість ОСОБА_3 в період з 12 серпня 2002 року по 31 грудня 2003 року на підземних гірничих роботах за професією, що передбачена Списком № 1 та Постановою КМУ № 202, підтверджена належними доказами в розумінні п. п. 1, 20 Порядку № 637 та пп. 5 п. 2.1 Порядку № 22-1, а саме записами в трудовій книжці та даними про спеціальний стаж в Реєстрі застрахованих осіб в їх сукупності.
Відтак, період з 12 серпня 2002 року по 31 грудня 2003 року підлягає зарахуванню до пільгового стажу годувальника, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в).
Розрахунок стажу до рішення про призначення пенсії від 19 квітня 2024 року № 051330003690 свідчить, що ГУ ПФУ в Рівненській області зарахувало періоди з 12 серпня 2002 року по 31 грудня 2002 року, з 01 січня 2003 року по 30 червня 2003 року, з 01 липня 2003 року по 31 грудня 2003 року до страхового та пільгового стажу - Список № 1.
В аналогічний спосіб період з 12 серпня 2002 року по 31 грудня 2003 року зарахований до стажу годувальника при подальших перерахунках пенсії.
Періоди з 01 січня 2005 року по 31 грудня 2005 року та з 01 січня 2006 року по 11 липня 2006 року.
Позивач доводить, що періоди роботи годувальника з 01 січня 2005 року по 31 грудня 2005 року та з 01 січня 2006 року по 11 липня 2006 року мають бути зараховані до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) на підставі записів трудової книжки та відомостей Реєстру застрахованих осіб.
Суд встановив, що з 01 січня 2005 року по 11 липня 2006 року ОСОБА_3 працював підземним гірничим робочим в ДП «Шахта «Нова» (записи без номера на аркушах 8-9 трудової книжки).
Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) містять інформацію про спеціальний стаж ОСОБА_3 за період роботи в ДП «Шахта «Нова» за 04 місяці 20 днів 2005 року, за 06 місяців 11 днів 2006 року за кодом підстави - ЗП3013А1.
Таким чином, безпосередня зайнятість ОСОБА_3 в період з 01 січня 2005 року по 11 липня 2006 року на підземних гірничих роботах за професією, що передбачена Списком № 1 та Постановою КМУ № 202, підтверджена належними доказами в розумінні п. п. 1, 20 Порядку № 637 та пп. 5 п. 2.1 Порядку № 22-1, а саме записами в трудовій книжці та даними про спеціальний стаж в Реєстрі застрахованих осіб в їх сукупності.
Відтак, період з 01 січня 2005 року по 11 липня 2006 року підлягає зарахуванню до пільгового стажу годувальника, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в).
Розрахунок стажу до рішення про призначення пенсії від 19 квітня 2024 року № 051330003690 свідчить, що ГУ ПФУ в Рівненській області зарахувало періоди з 01 січня 2005 року по 20 травня 2005 року - до страхового та пільгового стажу - Список № 1; з 21 травня 2005 року по 31 грудня 2005 року - лише до страхового стажу; з 01 січня 2006 року по 11 липня 2006 року - до страхового та пільгового стажу - Список № 1.
В аналогічний спосіб періоди з 01 січня 2005 року по 31 грудня 2005 року та з 01 січня 2006 року по 11 липня 2006 року зараховані до стажу годувальника при подальших перерахунках пенсії.
Період з 19 лютого 2018 року по 26 квітня 2018 року.
Позивач доводить, що період роботи годувальника з 19 лютого 2018 року по 26 квітня 2018 року має бути зарахований до пільгового, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) на підставі записів трудової книжки та відомостей Реєстру застрахованих осіб.
Суд встановив, що з 19 лютого 2018 року по 26 квітня 2018 року ОСОБА_3 працював гірничим робочим підземним з повним робочим днем на підземній роботи в ТОВ «Укргеосервіс» (записи без номера на аркушах 12-13 в трудовій книжці).
Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) містять інформацію про спеціальний стаж ОСОБА_3 за період роботи в ТОВ «Укргеосервіс» з 19 по 28 лютого 2018 року, з 01 по 31 березня 2018 року, з 01 по 25 квітня 2018 року за кодом підстави - ЗП3013А1.
Таким чином, безпосередня зайнятість ОСОБА_3 в період з 19 лютого 2018 року по 26 квітня 2018 року на підземних гірничих роботах за професією, що передбачена Списком № 1 та Постановою КМУ № 202, підтверджена належними доказами в розумінні п. п. 1, 20 Порядку № 637 та пп. 5 п. 2.1 Порядку № 22-1, а саме записами в трудовій книжці та даними про спеціальний стаж в Реєстрі застрахованих осіб в їх сукупності.
Відтак, період з 19 лютого 2018 року по 26 квітня 2018 року підлягає зарахуванню до пільгового стажу годувальника, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в).
Розрахунок стажу до рішення про призначення пенсії від 19 квітня 2024 року № 051330003690 свідчить, що ГУ ПФУ в Рівненській області зарахувало періоди: з 19 лютого 2018 року по 25 квітня 2018 року - до страхового та пільгового стажу - Список № 1; з 26 квітня 2018 року по 26 квітня 2018 року - лише до страхового стажу.
В аналогічний спосіб період 19 лютого 2018 року по 26 квітня 2018 року зарахований до стажу годувальника при подальших перерахунках пенсії.
Незарахування періодів з 28 лютого 2000 року по 21 жовтня 2000 року, з 12 серпня 2002 року по 31 грудня 2003 року, з 01 січня 2005 року по 31 грудня 2005 року, з 01 січня 2006 року по 11 липня 2006 року та з 19 лютого 2018 року по 30 квітня 2018 року до пільгового стажу годувальника, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1 п-р 1, п. а-в) ГУ ПФУ в Рівненській області обґрунтовує тим, що обчислення стажу здійснювалась на підставі відомостей Реєстру застрахованих осіб, згідно з якими спеціальний стаж за ці періоди облікований за кодом ЗП3013А1, тобто пільговий стаж за Списком № 1, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.
При цьому відповідач 2 наголосив, що разом з заявою про призначення пенсії трудова книжка годувальника надана не була, відповідно, вона не була предметом його розгляду.
Суд відхиляє цей аргумент відповідача 2 як такий, що суперечить принципам адміністративної процедури, визначеним п. п. 3, 5, 12 ч. 1 ст. 4 Закону № 2073.
Принцип обґрунтованості - п. 3 ч. 1 ст. 4, ст. 8 Закону № 2073.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону № 2073 адміністративний орган забезпечує належність та повноту з'ясування обставин справи, безпосередньо досліджує докази та інші матеріали справи.
Адміністративний орган під час здійснення адміністративного провадження враховує всі обставини, що мають значення для вирішення справи (ч. 2 ст. 8 Закону № 2073).
Обов'язки адміністративного органу під час підготовки справи до розгляду та вирішення визначені ст. 47 Закону № 2073.
Згідно з ч. 1 ст. 47 Закону № 2073 під час підготовки справи до розгляду та вирішення адміністративний орган встановлює наявність та достатність матеріалів у справі, а також за необхідності: повідомляє учасникам адміністративного провадження порядок ознайомлення з матеріалами справи, їхні права і обов'язки (п. 4); надає учасникам адміністративного провадження можливість подати документи, клопотання, пояснення та зауваження, довести обставини, що мають значення для вирішення справи (п. 5).
Дослідження обставин справи регламентовано нормами ст. 52 Закону № 2073.
Згідно з ч. 1 ст. 52 Закону № 2073 адміністративний орган досліджує обставини, що мають значення для вирішення справи, виходячи з принципів законності та офіційності.
Адміністративний орган визначає відповідно до законодавства способи та обсяг встановлення обставин справи. При цьому адміністративний орган не обмежений доводами учасників адміністративного провадження, наданими ними доказами та клопотаннями (ч. 2 ст. 52 Закону № 2073).
Ч. 3 ст. 52 Закону № 2073 установлено, що адміністративний орган повинен неупереджено дослідити всі обставини справи, у тому числі ті, що є сприятливими, а також ті, що є несприятливими для учасників адміністративного провадження.
Принцип добросовісності і розсудливості - п. 5 ч. 1 ст. 4, ст. 10 Закону № 2073.
Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону № 2073 адміністративний орган зобов'язаний діяти добросовісно для досягнення мети, визначеної законом.
Принцип гарантування права особи на участь в адміністративному провадженні - п. 12 ч. 1 ст. 4, ст. 17 Закону № 2073.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону № 2073 особа має право бути заслуханою адміністративним органом, надавши пояснення та/або заперечення у визначеній законом формі до прийняття адміністративного акта, який може негативно вплинути на право, свободу чи законний інтерес особи.
Адміністративний орган зобов'язаний здійснювати інформування та консультування учасників адміністративного провадження з питань, що стосуються адміністративного провадження, а також щодо змісту їхніх прав та обов'язків (ч. 2 ст. 17 Закону № 2073).
Згідно з ч. 3 ст. 17 Закону № 2073 особа має право у передбаченому законом порядку витребовувати та/або надавати документи, а також інші докази, що стосуються обставин адміністративної справи.
Ст. 28 Закону № 2073 визначені права учасників адміністративного провадження.
Згідно з ч. 1 ст. 28 Закону № 2073 учасники адміністративного провадження, крім іншого, мають право отримувати від адміністративного органу роз'яснення щодо порядку здійснення адміністративного провадження, а також щодо змісту своїх прав та обов'язків у межах адміністративного провадження (п. 1); брати участь в адміністративному провадженні особисто або через своїх представників (п. 2); бути заслуханими адміністративним органом з питань, що є предметом адміністративного провадження, до прийняття адміністративного акта, який може негативно вплинути на право, свободу чи законний інтерес такого учасника (п. 4); отримувати та надавати документи, інші докази, що стосуються обставин справи (п. 5); подавати клопотання про витребування документів або відомостей, необхідних для розгляду та вирішення справи (пп. «в» п. 7).
Відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону № 2073 учасник адміністративного провадження має право подати до адміністративного органу свої пояснення та/або зауваження у справі, включно з доказами, на будь-якому етапі провадження до моменту прийняття адміністративного акта, а в разі проведення слухання у справі - до дня проведення або під час слухання.
Аналіз наведених вище норм Закону № 2073 зумовлює висновок про те, що ГУ ПФУ в Рівненській області при розгляді питання про призначення пенсії, дійшовши висновку, що для зарахування певних періодів роботи годувальника до пільгового стажу (того чи іншого виду) поданих документів недостатньо, в тому числі виявивши відсутність трудової книжки ОСОБА_3 мав повідомити про це заявницю та запропонувати їй подати такі докази, однак цього зроблено не було.
Невиконання цього обов'язку відповідачем 2 призвело до порушення принципу гарантування права особи на участь в адміністративному провадженні (позивач була позбавлена можливості подати додаткові докази), а також до порушення принципу обґрунтованості (ГУ ПФУ в Рівненській області не забезпечило належність та повноту з'ясування обставин справи, а також не врахувало всі обставини, що мали значення для вирішення справи, в частині правильності обчислення стажу годувальника).
Така поведінка пенсійного органу не може вважатися добросовісною, оскільки, усвідомлюючи, що правильність обчислення стажу годувальника безпосередньо випливає на розмір пенсії за віком, з якої обчислюється пенсія у зв'язку з втратою годувальника, ГУ ПФУ в Рівненській області не повідомило заявницю про відсутність трудової книжки та не запропонувало їй надати цей документ.
В контексті спірних правовідносин правильність визначення виду пільгового стажу, до якого належало зарахувати той чи інший період роботи годувальника, мала вкрай важливе значення, оскільки від розрахунку пільгового стажу залежало вирішення питання щодо наявності/відсутності підстав для обчислення розміру пенсії за віком, з якої обчислюється пенсія в разі втрати годувальника, із застосуванням норм абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 345, що істотно впливало на розмір пенсійної виплати.
Період з 23 жовтня 2000 року по 30 квітня 2002 року.
Позивач доводить, що період проходження годувальником строкової військової служби з 23 жовтня 2000 року по 30 квітня 2002 року має бути зарахований до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в).
Суд встановив, що з 23 жовтня 2000 року по 30 квітня 2002 року ОСОБА_3 проходив строкову військову службу в Збройних Силах України, що підтверджено військовим квитком та записами 4-5 в трудовій книжці.
При цьому призову на строкову військову службу передувала робота за професією підземного гірничого робочого з повним робочим днем на підземних гірничих роботах в шахті в період з 28 лютого 2000 року по 21 жовтня 2000 року.
Основні права військовослужбовців, пов'язані з проходженням служби, визначені ст. 8 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011).
Так, згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 8 Закону № 2011 […] Час проходження строкової військової служби […], зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, […], особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. […]
Верховний Суд в постанові від 17 січня 2023 року у справі № 392/1357/17 на підставі аналізу ст. 8 Закону № 2011 зробив висновок про те, що час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Таким чином, наявні підстави для періоду строкової військової служби з 23 жовтня 2000 року по 30 квітня 2002 року як до страхового, так і до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) при розрахунку стажу годувальника.
Розрахунок стажу до рішення про призначення пенсії від 19 квітня 2024 року № 051330003690 свідчить, що ГУ ПФУ в Рівненській області не зарахувало період строкової військової служби з 23 жовтня 2000 року по 30 квітня 2002 року ні до страхового, ні до пільгового стажу.
В подальшому внаслідок перерахунку пенсії з 01 серпня 2024 року ГУ ПФУ в Луганській області зарахувало період строкової військової служби з 23 жовтня 2000 року по 30 квітня 2002 року лише до страхового стажу, про що свідчить розрахунок стажу до рішення про перерахунок пенсії від 23 серпня 2024 року № 051330003690.
Незарахування періоду проходження строкової військової служби до страхового та пільгового стажу годувальника ГУ ПФУ в Рівненській області обґрунтовує тим, що на час розгляду заяви про призначення пенсії матеріали пенсійної справи не містили військового квитка.
Суд відхиляє цей аргумент відповідача 2 як такий, що суперечить принципам адміністративної процедури, визначеним п. п. 3, 5, 12 ч. 1 ст. 4 Закону № 2073, з мотивів, аналогічних тим, що наведені судом з приводу відсутності трудової книжки.
Також суд не приймає як такий, що ґрунтується на помилковому тлумаченні норм ст. 8 Закону № 2011, висновок пенсійного органу про те, що «період роботи до призову в армію та період роботи після звільнення із строкової військової служби зараховується до пільгового стажу, якщо призов на строкову військову службу був безпосередньо з пільгової роботи та після звільнення з військової служби безпосередньо слідувала пільгова робота».
Суд відзначає, що норма абз. 2 ч. 1 ст. 8 Закону № 2011 не обумовлює можливість зарахування строкової військової служби до стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, тим, що «після звільнення з військової служби безпосередньо має слідувати пільгова робота».
З приводу посилання позивачки на те, що разом з заявою про призначення пенсії від 09 квітня 2024 року вона надала трудову книжку та військовий квиток годувальника, однак під час сканування документів, поданих для призначення пенсії, посадова особа пенсійного органу не додала їх до матеріалів електронної пенсійної справи, суд зазначає наступне.
В розписці-повідомленні до заяви про призначення пенсії не відображений факт подання трудової книжки та військового квитка. Суду не надані будь-які докази, які б беззаперечно свідчили, що разом з заявою про призначення пенсії ці документи були надані.
Між тим, в силу положень п. 4.2 Порядку № 22-1 посадова особа ГУ ПФУ в Полтавській області, тобто пенсійного органу, до якого позивачка безпосередньо звернулася з заявою про призначення пенсії, була зобов'язана перевірити зміст і належне оформлення наданих документів; уточнити інформацію про факт роботи (навчання, служби) і про інші періоди діяльності, що можуть бути зараховані до страхового стажу; а також повідомити про необхідність надання додаткових документів, у разі їх відсутності. При цьому з огляду на приписи п. 1.8 Порядку № 22-1 таке повідомлення мало бути здійснено у письмовій формі.
Отже, навіть у випадку, коли при зверненні за призначення пенсії ОСОБА_1 не надала трудову книжку та/або військовий квиток годувальника, посадова особа ГУ ПФУ в Полтавській області зобов'язана була письмово повідомити їй про необхідність надання таких документів, однак цього зроблено не було.
З огляду на те, що для розгляду заяви про призначення пенсії за принципом екстериторіальності було визначено ГУ ПФУ в Рівненській області, яке, за умови дотримання вимог Закону № 2073, об'єктивно мало можливість усунути ті порушення, що були допущені ГУ ПФУ в Полтавській області при прийнятті заяви про призначення пенсії, а саме повідомити позивачці про необхідність подання додаткових документів (трудової книжки, військового квитка), отримати ці документи, і, як наслідок, здійснити правильний розрахунок стажу годувальника, суд не вбачає необхідності залучати до участі у цій справі як співвідповідача ГУ ПФУ в Полтавській області та окремо надавати оцінку правомірності його дій (бездіяльності) при прийнятті заяви про призначення пенсії, оскільки такі дії (бездіяльність) мали процедурний (проміжний) характер і самі по собі не створювали правових наслідків.
Таким чином, виходячи з встановлених фактичних обставин та правового регулювання спірних правовідносин, діючи на підставі ч. 2 ст. 9 КАС, суд дійшов висновку про те, що для забезпечення повного та ефективного захисту порушеного права дітей позивачки на належне пенсійне забезпечення, слід визнати протиправною саме бездіяльність ГУ ПФУ в Рівненській області, яка полягала у незарахуванні з дня призначення ОСОБА_1 пенсії в разі втрати годувальника - з 22 грудня 2023 року
- до пільгового стажу годувальника, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. п. а-в) періодів роботи:
з 28 лютого 2000 року по 21 жовтня 2000 року;
з 12 серпня 2002 року по 31 грудня 2003 року;
з 01 січня 2005 року по 11 липня 2006 року;
з 19 лютого 2018 року по 26 квітня 2018 року;
- до страхового та пільгового стажу годувальника, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) періоду строкової військової служби з 23 жовтня 2000 року по 30 квітня 2002 року.
Як зазначено вище, при перерахунку пенсії з 01 серпня 2024 року ГУ ПФУ в Луганській області зарахувало період строкової військової служби з 23 жовтня 2000 року по 30 квітня 2002 року до страхового стажу годувальника.
Однак такі дії ГУ ПФУ в Луганській області не спростовують висновку суду про те, що при призначенні пенсії ГУ ПФУ в Рівненській області допустило протиправну бездіяльність, не зарахувавши цей період до страхового стажу та пільгового стажу годувальника.
Суд виходить з того, що відповідний період зарахований до страхового стажу лише при перерахунку пенсії з 01 серпня 2024 року. Втім перерахунок пенсії з 22 грудня 2023 року, тобто з дати призначення пенсії, у зв'язку з зарахуванням до страхового стажу годувальника періоду строкової військової служби, що раніше не був врахований, не проводився.
До того ж навіть при перерахунку пенсії з 01 серпня 2024 року період строкової військової служби так і не був зарахований до пільгового стажу.
Щодо розміру пенсії.
Звертаючись до суду з цим позовом, ОСОБА_1 , передусім, прагне захистити право своїх дітей - ОСОБА_2 і ОСОБА_4 - утриманців померлого годувальника ОСОБА_3 на отримання пенсії в разі втрати годувальника в належному розмірі. Правильність обчислення стажу годувальника як така не є кінцевою метою звернення позивачки до суду.
Позивач доводить, що оскільки годувальник мав більше 15 років пільгового стажу з повним робочим днем на підземних гірничих роботах, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, розмір пенсії за віком, з якої обчислений розмір пенсії в разі втрати годувальника, має визначатися із застосуванням норм абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 345.
Відповідачі, в свою чергу, наголошують на відсутності підстав для визначення розміру пенсії за віком, з якої обчислена пенсія в разі втрати годувальника, згідно з абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 345 через відсутність у годувальника 15 років пільгового стажу з повним робочим днем на підземних гірничих роботах, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.
Надаючи оцінку цим доводам і запереченням сторін, суд виходить з такого.
02 вересня 2008 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон № 345), який набрав чинності 16 вересня 2008 року.
Згідно з преамбулою до Закону № 345 цей Закон спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.
Відповідно до ст. 1 Закону № 345 дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Ст. 8 Закону № 345 визначає особливості пенсійного забезпечення осіб, на яких поширюється дія цього Закону.
Так, згідно зі ст. 8 Закону № 345 мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків […] за списком виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону № 1058, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
За приписами ч. 3 ст. 10 Закону № 345 закони України та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, до приведення їх у відповідність із цим Законом діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Ч. 4 ст. 10 Закону № 345 внесені зміни до низки законів.
Так, на підставі п. 6 ч. 4 ст. 10 Закону № 345 до Закону № 1058 внесені зміни, зокрема, ч. 1 ст. 28 доповнена абз. 3 такого змісту:
«Мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність».
Як свідчить Пояснювальна записка до проекту Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», необхідність прийняття цього Закону була обумовлена тим, що у зв'язку з умовами, що склались в Україні, пов'язаними з падінням престижності шахтарської професії як в плані умов праці, так і в плані соціально-економічних стимулів виникла необхідність на законодавчому рівні закріпити соціальні гарантії, що стосуються забезпечення життєвого рівня шахтарських родин, гідної оплати праці та пенсійного забезпечення шахтарів, створенні мотивації у молодого покоління до одержання шахтарських професій.
Метою прийняття запропонованого Закону було закріплення основних соціальних гарантій, що стосуються забезпечення життєвого рівня шахтарських родин та підвищення престижності шахтарської праці, що дасть змогу залучати до роботи у вугільній галузі необхідні кадри у працездатному віці.
З цією метою Законом передбачений ряд шляхів підвищення престижності шахтарської праці, відповідно до стажу роботи та роду занять шахтарів, серед яких встановлення мінімального розміру пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років за Списком № 1, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати.
Верховна Рада України шляхом прийняття Закону № 345 запровадила додаткову соціальну гарантію шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, яка полягає в тому, що мінімальний розмір їх пенсії незалежно від місця останньої роботи встановлюється у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Суд зауважує, що ст. 8 Закону № 345 не встановлює окремий вид пенсії. Нормами цієї статті встановлена додаткова соціальна гарантія отримання пенсійної виплати особам, на яких поширюється дія Закону № 345.
Подібні висновки наведені Верховним Судом в постанові від 26 жовтня 2022 року у справі № 200/591/19-а.
Верховний Суд в постановах від 20 листопада 2018 року у справі № 345/4616/16, від 06 лютого 2019 року у справі № 345/4570/16-а, від 05 грудня 2019 року у справі № 345/4462/16-а, від 11 липня 2019 року у справі № 345/3954/16-а від 29 грудня 2021 року у справі № 345/2562/17 та інших навів висновок про те, що ст. 1 Закону № 345 слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.
Таким чином, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону № 345 та встановлені цим законом пільги і соціальні гарантії, належать тільки ті працівники, зазначені у Списку № 1, які були зайняті на підземних роботах саме повний робочий день.
Верховний Суд в постанові від 30 січня 2020 року у справі № 345/882/17 навів такий висновок щодо застосування ст. 8 Закону № 345:
«[…]
Отже, державою встановлено додаткову соціальну гарантію отримання пенсійної виплати особам, на яких поширюється дія Закону № 345, не нижче трьох прожиткових мінімумів, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
При цьому, розмір пенсії розраховується за правилами, визначеними ст. 27 Закону № 1058, і за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком № 1 до страхового стажу додатково зараховується по одному року, що передбачено ч. 3 ст. 24 Закону № 1058.
Тобто розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону № 345, визначається з урахуванням їх стажу та заробітку. До одержаного розміру встановлюється доплата за понаднормовий стаж (по 1% розміру пенсії, але не більш як 1% мінімальної пенсії за віком за кожний повний рік страхового стажу: чоловікам - понад 35, а жінкам - понад 30 років, як це визначено абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058).
З аналізу наведених вище законодавчих норм убачається, що якщо цей розмір пенсії в сукупності менший за мінімальний розмір, установлений для шахтарів у розмірі 80% його заробітку, але не менш ніж три розміри прожиткового мінімуму, установленого для осіб, які втратили працездатність (абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058), пенсія встановлюється в мінімальному розмірі.
[…]
Доплата шахтарям до мінімального розміру - це різниця між мінімальним розміром пенсії (у тому числі трьома прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність) та розміром пенсійної виплати, який обчислюється відповідно до ст. 27, із врахуванням ст. 28, 42 Закону № 1058.
[…]
З аналізу наведених вище положень законодавства слідує, що основний розмір пенсії пенсіонера визначається з урахуванням належних йому доплат за його понаднормовий стаж, а потім формується розмір доплати шахтарю.
[…]».
В постанові від 13 листопада 2019 року у справі № 345/763/17 Верховний Суд навів висновок про те, що:
«[…]
Відповідно до ст. 1 Закону № 1058 мінімальна пенсія - це державна соціальна гарантія, розмір якої визначається цим Законом.
Таким чином, ст. 8 Закону № 345 передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію, зміст якої полягає в гарантуванні отримання особам, на яких поширюється дія цього Закону, пенсійної виплати в розмірі не нижче трьох прожиткових мінімумів, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
При цьому розмір пенсії обчислюється відповідно до Закону № 1058 і під час такого обчислення враховуються відповідні доплати і підвищення передбачені цим Законом.
[…]».
Суд встановив, що з урахуванням протиправно не зарахованих до пільгового стажу з повним робочим днем на підземних гірничих роботах періодів, на день виникнення у дітей померлого годувальника - ОСОБА_2 та ОСОБА_4 права на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, померлий ОСОБА_3 набув пільговий стаж з повним робочим днем на підземних гірничих роботах, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за ч. 3 ст. 114 (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) та (ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) понад 15 років, в тому числі:
02 роки 08 місяців 00 днів - пільговий стаж, що дає право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах, пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, терміном не менше 25 років відповідно до Постанови КМУ № 202; (зарахований пенсійним органом як пільговий стаж - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в);
11 років 02 місяці 00 днів - пільговий стаж на провідних професіях, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до ст. 14 Закону № 1788; (зарахований пенсійним органом як пільговий стаж - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в);
03 роки 03 місяці 05 днів - пільговий стаж, набутий за періоди з 28 лютого 2000 року по 21 жовтня 2000 року, з 12 серпня 2002 року по 31 грудня 2003 року, з 01 січня 2005 року по 31 грудня 2005 року, з 01 січня 2006 року по 11 липня 2006 року, з 19 лютого 2018 року по 26 квітня 2018 року; (зарахований пенсійним органом як пільговий стаж - Список № 1 і протиправно не зарахований до пільгового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах, пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, терміном не менше 25 років відповідно до Постанови КМУ № 202; (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в)).
Відтак, діти померлого годувальника - ОСОБА_2 та ОСОБА_4 з дня виникнення права на пенсію, тобто з 22 грудня 2023 року, набули право на пенсію в разі втрати годувальника - 100% пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками (ч. 1 ст. 37 Закону № 1058)
При цьому з огляду на наявність у ОСОБА_3 більше 15 років пільгового стажу з повним робочим днем на підземних гірничих роботах, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, мінімальний розмір пенсії за віком померлого годувальника, з якої обчислюється пенсії в разі втрати годувальника, мав визначатися із застосуванням норм абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 345 і становити 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Рішення про призначення пенсії від 19 квітня 2024 року № 051330003690 свідчить, що при призначення пенсії ГУ ПФУ в Рівненській області встановило розмір пенсії в разі втрати годувальника в розмірі 100% пенсії за віком померлого годувальника, обчисленої із застосуванням норм абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 845.
Такі дії ГУ ПФУ в Рівненській області були обумовлені тим, що, незважаючи на протиправне незарахування до пільгового стажу (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) періодів з 28 лютого 2000 року по 21 жовтня 2000 року, з 12 серпня 2002 року по 31 грудня 2003 року, з 01 січня 2005 року по 31 грудня 2005 року, з 01 січня 2006 року по 11 липня 2006 року та з 19 лютого 2018 року по 26 квітня 2018 року, до страхового і пільгового стажу (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) та (ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) були зараховані періоди роботи годувальника з 01 вересня 2014 року по 30 вересня 2014 року, з 01 серпня 2018 року по 31 січня 2020 року, з 01 жовтня 2021 року по 21 грудня 2023 року, що в підсумку зумовило висновок про наявність у останнього більше 15 років пільгового стажу, що дає право на обчислення пенсії із застосуванням норм абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 345.
Отже, відсутні підстави для визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Рівненській області, яка б полягала в обчисленні розміру пенсії за віком померлого годувальника, з якої встановлена пенсія в разі втрати годувальника, з дня її призначення - з 22 грудня 2023 року, без застосування норм абз. 1 ч. 3 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 345 при встановленні розміру пенсії за віком померлого годувальника, з якої обчислена пенсія в разі втрати годувальника.
Однак, в подальшому ГУ ПФУ в Донецькій області здійснило ОСОБА_1 перерахунок пенсії в разі втрати годувальника з дати її призначення, виключивши з розрахунку страхового та пільгового стажу годувальника періоди роботи з 01 вересня 2014 року по 30 вересня 2014 року, з 01 серпня 2018 року по 31 січня 2020 року, з 01 жовтня 2021 року по 21 грудня 2023 року через відсутність в Реєстрі застрахованих осіб даних про сплату страхових внесків.
Виключення цих періодів з розрахунку страхового та пільгового стажу зумовило висновок пенсійного органу про відсутність у годувальника більше 15 років пільгового стажу, що дає право на обчислення пенсії із застосуванням норм абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 345. Як наслідок, при обчисленні розміру пенсії за віком померлого годувальника, з якої встановлена пенсія в разі втрати годувальника, ці норми не застосовувались, про що свідчить рішення про перерахунок пенсії від 06 травня 2024 року № 051330003690 з розрахунком стажу до нього.
При подальших перерахунках пенсії пенсійні органи так само не застосовували норми абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 345 при встановленні розміру пенсії за віком померлого годувальника, з якої обчислюється пенсія в разі втрати годувальника.
Позивач не оскаржує правомірність дій (бездіяльності) пенсійних органів щодо незарахування до страхового та пільгового стажу періодів роботи годувальника, за які відсутні дані про сплату страхових внесків. Навпаки, в позовній заяві ОСОБА_1 прямо вказує, що не наполягає на зарахуванні таких періодів до страхового та пільгового стажу.
Виходячи з принципу диспозитивності адміністративного судочинства, відповідно до якого суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог (ч. 2 ст. 9 КАС); кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч. 3 ст. 9 КАС), суд не вважає за можливе виходити за межі позовних вимог в цій частині та надавати оцінку правомірності рішень, дій чи бездіяльності пенсійних органів при перерахунках пенсії у разі втрати годувальника щодо незарахування до страхового та/або пільгового стажу годувальника інших періодів роботи (служби), ніж ті, що зазначені в позовній заяві.
З огляду на встановлені фактичні обставини та правове регулювання спірних правовідносин, діючи на підставі ч. 2 ст. 9 КАС, суд дійшов висновку, що для забезпечення повного та ефективного захисту порушеного права ОСОБА_1 як особи, якій призначена в разі втрати годувальника на двох утриманців померлого годувальника ОСОБА_3 - його дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_4 , на отримання пенсії в належному розмірі, обчисленому з дотриманням вимог закону, необхідно застосувати такі способи захисту як зобов'язання ГУ ПФУ в Рівненській області:
1. зарахувати з дня призначення ОСОБА_1 пенсії в разі втрати годувальника - з 22 грудня 2023 року до пільгового стажу померлого годувальника, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. п. а-в) періоди роботи:
з 28 лютого 2000 року по 21 жовтня 2000 року;
з 12 серпня 2002 року по 31 грудня 2003 року;
з 01 січня 2005 року по 11 липня 2006 року;
з 19 лютого 2018 року по 26 квітня 2018 року;
2. зарахувати з дня призначення ОСОБА_1 пенсії в разі втрати годувальника - з 22 грудня 2023 року до страхового та пільгового стажу годувальника, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) період строкової військової служби з 23 жовтня 2000 року по 30 квітня 2002 року;
3. здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії в разі втрати годувальника, яка призначена на двох утриманців - ОСОБА_2 та ОСОБА_4 , з 22 грудня 2023 року із зарахуванням до пільгового стажу померлого годувальника, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. п. а-в) періодів роботи:
з 28 лютого 2000 року по 21 жовтня 2000 року;
з 12 серпня 2002 року по 31 грудня 2003 року;
з 01 січня 2005 року по 11 липня 2006 року;
з 19 лютого 2018 року по 26 квітня 2018 року;
із зарахуванням до страхового та пільгового стажу померлого годувальника, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) періоду строкової військової служби з 23 жовтня 2000 року по 30 квітня 2002 року;
встановивши розмір пенсії за віком померлого годувальника, з якої обчислюється пенсія в разі втрати годувальника, із застосуванням норм абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 345.
Застосування такого способу захисту забезпечує повний та ефективний захисту порушеного права, однак не становить втручання в дискреційні повноваження пенсійного органу.
За визначенням, наведеним у п. 7 ч. 1 ст. 2 Закону № 2073, дискреційне повноваження - повноваження, надане адміністративному органу законом, обрати один із можливих варіантів рішення відповідно до закону та мети, з якою таке повноваження надано.
Як визначено у Рекомендації № R (80) 2 Комітету Міністрів Ради Європи щодо здійснення дискреційних повноважень адміністративними органами від 11 березня 1980 року, дискреційні повноваження означають свободу адміністрації оцінювати ситуації й приймати у них рішення, надають адміністрації простір у здійсненні вибору між вільними рішеннями.
Проявом адміністративного розсуду може бути:
а) коли норма, встановлюючи певні варіанти рішень, зобов'язує орган зробити вибір одного з варіантів;
б) коли норма уповноважує орган або посадову особу діяти на власний розсуд і при цьому настання правових наслідків не пов'язується конкретними умовами тощо.
Разом з цим, у випадку, коли годувальник працював повний робочий день на підземних гірничих роботах за професіями (посадами), що передбачені Списком № 1 і Постановою КМУ № 202, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, у пенсійного органу є лише один варіант правомірної поведінки - зарахувати такі періоди роботи до пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в; у пенсійного органу не має права вибору зараховувати чи не зараховувати до страхового стажу годувальника період проходження строкової військової служби, оскільки це прямо передбачено законом; так само, у випадку, коли призову на строкову військову службу передував період роботи за професією (посадою), що дає право на пільгове пенсійне забезпечення, пенсійний орган має лише один варіант правомірної поведінки - зарахувати період проходження строкової військової служби до пільгового стажу; за наявності у годувальника більше 15 років пільгового стажу з повним робочим днем на підземних гірничих роботах за професіями (посадами), що передбачені Списком № 1 і Постановою КМУ № 202, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, у пенсійного органу також є лише один варіант правомірної поведінки - визначити розмір пенсії за віком померлого годувальника, з якої обчислюється пенсія в разі втрати годувальника, із застосуванням норм абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 345.
Отже, в контексті спірних правовідносин йдеться про повноваження пенсійного органу, які не є дискреційними.
Водночас не підлягають задоволенню позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Донецькій області, що полягає у нездійсненні ним у відповідь на скаргу від 16 серпня 2024 року на захист порушеного права дітей померлого годувальника ОСОБА_3 перерахунку його пенсії за віком, з якого обчислюється пенсія у зв'язку з втратою годувальника, в розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону № 1058, з якої обчислюється пенсія, згідно з абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 345 із зарахуванням до страхового стажу ОСОБА_3 періодів роботи: з 28 лютого 2000 року по 21 жовтня 2000 року, з 12 серпня 2002 року по 31 грудня 2003 року, з 01 січня 2005 року по 31 грудня 2005 року, з 01 січня 2006 року по 11 липня 2006 року, з 19 лютого 2018 року по 26 квітня 2018 року згідно з відомостями про його спеціальний стаж з Реєстру застрахованих осіб та записами його трудової книжки, а також періоду проходження ним строкової військової служби з 23 жовтня 2000 року по 30 квітня 2002 року, як стажу з підземними умовами праці за ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, ст. 14 Закону № 1788, Постановою КМУ № 202.
Такий висновок суду ґрунтується на тому, що первісно до порушення права ОСОБА_1 як особи, якій призначена в разі втрати годувальника на двох утриманців померлого годувальника ОСОБА_3 - його дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_4 , на отримання пенсії в належному розмірі, обчисленому з дотриманням вимог закону, а також права дітей померлого годувальника на належне пенсійне забезпечення призвела бездіяльність ГУ ПФУ в Рівненській області, що допущена при призначенні пенсії і яка за результатами розгляду цієї справи визнана судом протиправною.
Звернення позивачки до ГУ ПФУ в Донецькій області зі скаргою від 16 серпня 2024 року було спрямовано на усунення порушень прав дітей померлого годувальника ОСОБА_3 на отримання пенсії в разі втрати годувальника в належному розмірі з дати її призначення, про що свідчать як зміст позову, так і зміст самої скарги.
Однак, виходячи з суті права, яке прагне захистити позивачка, суд дійшов висновку, що для вирішення публічно-правового спору, що виник між сторонами, правової оцінки судом потребують рішення (дії, бездіяльність) того, пенсійного органу, який розглядав заяву про призначення пенсії, обчислював стаж та розмір пенсії та прийняв рішення про її призначення, тобто ГУ ПФУ в Рівненській області, а не дії (бездіяльність) ГУ ПФУ в Донецькій області, вчинені (допущені) під час розгляду скарги від 16 серпня 2024 року.
Суд відзначає, що з огляду на приписи п. п. 4.2, 4.10 Порядку № 22-1, належним відповідачем за позовними вимогами ОСОБА_1 є ГУ ПФУ в Рівненській області, структурний підрозділ якого, визначений за принципом екстериторіальності, розглядав заяву про призначення пенсії, обчислював стаж, визначав розмір пенсії та прийняв рішення про призначення пенсії.
Отже, саме бездіяльність ГУ ПФУ в Рівненській області щодо незарахування певних періодів роботи (служби) до стажу померлого годувальника суд визнав протиправною та поклав на цей пенсійний орган обов'язок зарахувати певні періоди до страхового та пільгового стажу померлого годувальника та провести перерахунок пенсії в разі втрати годувальника з дати її призначення.
Той факт, що місце проживання позивачки та дітей померлого годувальника, на яких призначена пенсія в разі втрати годувальника, зареєстровано в Донецькій області, не спростовує висновку суду, що належним відповідачем за позовними вимогами ОСОБА_1 є ГУ ПФУ в Рівненській області, оскільки норми п. 4.10 Порядку № 22-1 визначають орган, що призначає пенсію, для здійснення виплати пенсії. Водночас орган, що призначає пенсію, який розглядає заяву про призначення пенсії та приймає рішення про призначення пенсії (відмову в призначенні пенсії), визначається за нормами п. 4.2 Порядку № 22-1, які передбачають застосування принципу екстериторіальності.
ГУ ПФУ в Донецькій області не розглядало заяву про призначення пенсії від 09 квітня 2024 року, не обчислювало стаж померлого годувальника, не здійснювало розрахунок пенсії за віком померлого годувальника та пенсії в разі втрати годувальника при її первісному призначенні.
Відтак, відсутні правові та фактичні підстави для визнання протиправними будь-яких рішень, дій чи бездіяльності ГУ ПФУ в Донецькій області, оскільки до порушення прав, з метою захист яких поданий цей позов, призвела бездіяльність ГУ ПФУ в Рівненській області під час обчислення стажу померлого годувальника при призначенні пенсії, а не бездіяльність ГУ ПФУ в Донецькій області під час розгляду скарги від 16 серпня 2024 року.
Також не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області зарахувати до страхового стажу померлого годувальника ОСОБА_3 згідно з відомостями про його спеціальний стаж з Реєстру застрахованих осіб та записами його трудової книжки періоди роботи з 28 лютого 2000 року по 21 жовтня 2000 року, з 12 серпня 2002 року по 31 грудня 2003 року, з 01 січня 2005 року по 31 грудня 2005 року, з 01 січня 2006 року по 11 липня 2006 року, з 19 лютого 2018 року по 26 квітня 2018 року та період проходження ним строкової військової служби з 23 жовтня 2000 року по 30 квітня 2002 року як стаж шахтаря з підземними умовами праці за ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, ст. 14 Закону № 1788, Постановою КМУ № 202, а також про зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії за віком померлого годувальника ОСОБА_3 , з якої обчислюється розмір пенсії у зв'язку з втратою годувальника, в розмірі 80% заробітної плати (доходу) померлого годувальника ОСОБА_3 , визначеної відповідно до ст. 40 Закону № 1058, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, згідно з абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 345, з дня призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника - 22 грудня 2023 року.
Дійсно на час звернення позивачки до суду з цим позовом та на час розглядує цієї справи по суті ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області, яке проводить виплату пенсії.
Разом з цим суд бере до уваги, що одним із наслідків запровадження принципу екстериторіальності стало розмежування функцій пенсійних органів з розгляду заяв про призначення (перерахунок) пенсії та проведення виплати пенсії.
Сутність принципу екстериторіальності полягає у визначенні структурного підрозділу органу, що призначає пенсію, який розглядатиме по суті заяву про призначення (перерахунок) пенсії, незалежно від місця проживання/перебування заявника чи місця поданням ним відповідної заяви, тобто без прив'язки до території.
Після прийняття рішення за наслідками розгляду заяви про призначення (перерахунок) пенсії структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, визначений за принципом екстериторіальності, передає електронну пенсійну справу органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії. Виплату пенсії проводить орган, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання/перебування особи.
Суд зауважує, що в контексті спірних правовідносин ГУ ПФУ в Донецькій області не є органом, що призначає пенсію, до обов'язків (повноважень) якого належало призначення пенсії та відповідно обчислення стажу померлого годувальника, розміру пенсії за віком померлого годувальника і розміру пенсії в разі втрати годувальника при її призначенні.
Суд критично оцінює доводи позивачки про те, що належним відповідачем за її позовними вимогами має бути саме ГУ ПФУ в Донецькій області, як такі, що ґрунтуються на помилковому тлумаченні сутності принципу екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення (перерахунок) пенсії.
Суд не бере до уваги заперечення відповідачів 1 і 2, які стосуються того, що перевірку рішення ГУ ПФУ в Рівненській області про призначення пенсії здійснював спеціаліст ГУ ПФУ в Закарпатській області, оскільки запроваджені в системі органів Пенсійного фонду процедури внутрішнього контролю та перевірки рішень (дій) одного пенсійного органу іншим пенсійним органом самі по собі не створюють для особи, яка звертається за призначенням пенсії, будь-яких правових наслідків.
Відтак, суд не вбачає підстав для залучення до участі у цій справі ГУ ПФУ в Закарпатській області та надання правової оцінки його діям (бездіяльності), вчиненим (допущеній) під час перевірки рішення ГУ ПФУ в Рівненській області про призначення пенсії.
Виходячи з того, що рішення, дії бездіяльність інших пенсійних органів при розгляді заяв про перерахунок пенсії у разі втрати годувальника, які були подані ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , не є предметом спору у справі, що розглядається, суд не вбачає підстав для залучення таких пенсійний органів до участі у цій справі в якості відповідачів та надання правової оцінки їх рішенням, діям чи бездіяльності.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Суд надав оцінку основним доводам і запереченням сторін. Решта доводів та заперечень сторін не спростовують висновків суду по суті позовних вимог.
Розподіл судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 211,20 грн (квитанція від 07 жовтня 2024 року).
Докази здійснення інших судових витрат позивач не надав.
Визначаючи кількість вимог немайнового характеру, заявлених позивачем, суд враховує, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов'язання прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.
Суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, а тому за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Рівненській області, протиправна бездіяльність якого призвела до виникнення спору, на користь позивача підлягають присудженню судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 211,20 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_4 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_5 ), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_2 , до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3), Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (ідентифікаційний код 21084076, місцезнаходження: 33028, Рівненська обл., м. Рівне, вул. Борисенка Олександра, буд. 7) про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, яка полягала у незарахуванні з дня призначення ОСОБА_1 пенсії в разі втрати годувальника - з 22 грудня 2023 року:
- до пільгового стажу годувальника, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. п. а-в) періодів роботи:
з 28 лютого 2000 року по 21 жовтня 2000 року;
з 12 серпня 2002 року по 31 грудня 2003 року;
з 01 січня 2005 року по 11 липня 2006 року;
з 19 лютого 2018 року по 26 квітня 2018 року;
- до страхового та пільгового стажу годувальника, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) періоду строкової військової служби з 23 жовтня 2000 року по 30 квітня 2002 року.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зарахувати з дня призначення ОСОБА_1 пенсії в разі втрати годувальника - з 22 грудня 2023 року до пільгового стажу померлого годувальника, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. п. а-в) періоди роботи:
з 28 лютого 2000 року по 21 жовтня 2000 року;
з 12 серпня 2002 року по 31 грудня 2003 року;
з 01 січня 2005 року по 11 липня 2006 року;
з 19 лютого 2018 року по 26 квітня 2018 року.
4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зарахувати з дня призначення ОСОБА_1 пенсії в разі втрати годувальника - з 22 грудня 2023 року до страхового та пільгового стажу годувальника, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) період строкової військової служби з 23 жовтня 2000 року по 30 квітня 2002 року.
5. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії в разі втрати годувальника, яка призначена на двох утриманців - ОСОБА_2 та ОСОБА_4 , - з 22 грудня 2023 року
із зарахуванням до пільгового стажу померлого годувальника, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. п. а-в) періодів роботи:
з 28 лютого 2000 року по 21 жовтня 2000 року;
з 12 серпня 2002 року по 31 грудня 2003 року;
з 01 січня 2005 року по 11 липня 2006 року;
з 19 лютого 2018 року по 26 квітня 2018 року;
із зарахуванням до страхового та пільгового стажу померлого годувальника, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) періоду строкової військової служби з 23 жовтня 2000 року по 30 квітня 2002 року;
встановивши розмір пенсії за віком померлого годувальника, з якої обчислюється пенсія в разі втрати годувальника, із застосуванням норм абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
6. В іншій частині позовних вимог - відмовити.
7. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
7. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
8. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
9. Повне судове рішення складено 17 липня 2025 року.
Суддя Т.О. Кравченко