Справа № 333/5926/25
Пр.№1-кс/333/2267/25
09 липня 2025 року м. Запоріжжя
Слідча суддя Коммунарського районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора: ОСОБА_3 , розглянувши у закритому судовому засіданні, у залі Комунарського районного суду м. Запоріжжя, клопотання слідчого першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Мелітополі та м. Запоріжжі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі ОСОБА_4 , погоджене з процесуальним прокурором, заявлене в межах кримінального провадження № 62023080020000274 від 08.06.2023 за ознаками злочину, передбаченого ч. 4 ст. 408 КК України, про дозвіл на затримання підозрюваного, з метою приводу для участі в розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу, відносно
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Бердянськ, Запорізької області, громадянина України, інспектора прикордонної служби 2 категорії (фахівця радіотехнічного поста) відділення технічних засобів охорони державного кордону відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип В) ІНФОРМАЦІЯ_3 , у званні «старший сержант», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 4 ст. 408 КК України, та додані до нього матеріали, -
В провадженні слідчої судді Комунарського районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 надійшло дане клопотання слідчого, яке обґрунтоване наступним.
Досудовим розслідуванням встановлено, що згідно з наказом начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України № 757-ос від 15.12.2021 старшого сержанта ОСОБА_5 , з яким було укладено контракт про проходження військової служби в Державній прикордонній службі України, було призначено на посаду інспектора прикордонної служби 2 категорії (фахівця радіотехнічного поста) відділення технічних засобів охорони державного кордону відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип В).
Так, всупереч нормам міжнародного гуманітарного права президент російської федерації (далі - рф) ОСОБА_6 , а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф, діючи всупереч вимогам п.п. 1,2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів збройних сил рф на територію України.
Так, 24.02.2022, на виконання вищевказаного наказу, військовослужбовці збройних сил рф, шляхом збройної агресії, з погрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Автономній республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та здійснили часткову окупацію території України, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.
Згідно з указом Президента України ОСОБА_7 № 64/2022 від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який в подальшому неодноразово продовжено.
Згідно з вимогами ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Відповідно до ст. 65 Конституції України, ст. 17 Закону України «Про оборону України», ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України, які проходять військову службу відповідно до законодавства.
Згідно зі ст.ст. 11, 16, 127, 128 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України військовослужбовець зобов'язаний: свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України, бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим, віддано служити українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, беззастережно виконувати накази командирів (начальників), виявляти повагу до командирів (начальників) і старших за військовим званням, сприяти їм у підтриманні порядку і дисципліни, виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою, бути готовим до виконання завдань, пов'язаних із захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України.
24 лютого 2022 року відповідно до наказу начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип В) ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_8 особовому складу відділу, в тому числі старшому сержанту ОСОБА_5 , було доведено про необхідність передислокації (переведення) особового складу до місця тимчасової дислокації підрозділів ІНФОРМАЦІЯ_3 в районі міжнародного аеропорту « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ( АДРЕСА_2 ).
Однак, з 24 лютого 2022 року ОСОБА_5 , достовірно знаючи свої обов'язки, передбачені зазначеним вище законодавством, яке регламентує порядок виконання військового обов'язку і проходження військової служби, та маючи можливість належно їх виконувати, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, діючи з метою ухилення від військової служби в лавах Державної прикордонної служби України, будучи зобов'язаним у зв'язку з переведенням з'явитися на службу, не з'явився до місця служби, а саме до місця тимчасової дислокації підрозділів ІНФОРМАЦІЯ_3 в районі міжнародного аеропорту « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ( АДРЕСА_2 ), свої службові обов'язки не виконує, час проводить на власний розсуд, заходів для повернення до ІНФОРМАЦІЯ_3 не приймає.
Таким чином старший сержант ОСОБА_5 за викладених вище обставин, обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого, ч. 4 ст. 408 КК України - дезертирство, тобто нез'явлення на службу у разі переведення, з метою ухилитись від військової служби, вчинене в умовах воєнного стану.
23.05.2023 складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 408 КК України, та відповідно до вимог ст.ст. 111, 135, 136, 278 КПК України було вжито заходів для його вручення ОСОБА_5 .
Крім того, 25.05.2023 повідомлення про підозру ОСОБА_5 та повістки про виклик на 30.05.2023, 31.05.2023 та 01.06.2023 опубліковані в газеті «Урядовий кур'єр», яка є ЗМІ загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. Отже, відповідно до положень ст. 42 КПК України, з моменту публікацій повідомлення про підозру ОСОБА_5 у зазначених засобах ЗМІ, та після направлення зазначених документів поштовим відправленням за місцем проживання та роботи підозрюваного, ОСОБА_5 є підозрюваним у вказаному кримінальному провадженні. Разом з тим у вказані дні ОСОБА_5 за викликом не з'явився, про причини неявки не повідомив.
Обґрунтованість підозри у вчиненні ОСОБА_5 вищевказаного кримінального правопорушення, підтверджується зібраними з дотриманням вимог КПК України доказами у даному кримінальному провадженні.
08.06.2023 постановою слідчого у кримінальному провадженні підозрюваного ОСОБА_5 оголошено в розшук.
08.06.2023 досудове розслідування у кримінальному провадженні зупинено.
Прийнятими заходами встановити місцезнаходження підозрюваного на теперішній час не вдалось, у зв'язку з чим здійснити його виклик до органів досудового розслідування не виявляється можливим.
Під час досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні особливо тяжкого кримінального правопорушення (злочину), за який Кримінальним кодексом України передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк понад десяти років.
З урахуванням наявності обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 особливо тяжкого військового злочину, переховування підозрюваного від слідства, наявністю ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, що підозрюваний може вчинити нове кримінальне правопорушення та впливати на свідків у кримінальному провадженні, органом досудового розслідування подано клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_5 .
Задля забезпечення участі підозрюваного ОСОБА_5 у розгляді клопотання про обрання відносно нього запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, слідчий просить надати дозвіл на затримання підозрюваного з метою його приводу до суду.
У судовому засіданні прокурор підтримав клопотання у повному обсязі і послався на обставини, які у ньому викладені.
Заслухавши пояснення прокурора, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, якими слідчий, прокурор обґрунтовують доводи клопотання, слідча суддя дійшла висновку про задоволення цього клопотання з наступних підстав.
Статтею 188 КПК України встановлено, що прокурор, слідчий за погодженням з прокурором має право звернутися із клопотанням про дозвіл на затримання підозрюваного, обвинуваченого з метою його приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Клопотання слідчого, погоджене із прокурором, оформлене відповідно до вимог ст.188 Кримінального процесуального кодексу України. До матеріалів клопотання додані копії документів, якими слідчий обґрунтовує доводи клопотання та витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження.
Разом із зазначеним клопотанням до суду надійшло клопотання слідчого, погоджене із процесуальним прокурором, про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у цьому кримінальному провадженні відносно підозрюваного ОСОБА_5 .
Слідчою суддею встановлено, що першим слідчим відділом (з дислокацією у місті Мелітополі та місті Запоріжжі) Територіального управління Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62023080020000274 від 08.06.2023 за ознаками злочину, передбаченого ч. 4 ст. 408 КК України.
В межах вищевказаного кримінального провадження 23.05.2023 складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 408 КК України, та відповідно до вимог ст.ст. 111, 135, 136, 278 КПК України було вжито заходів для його вручення ОСОБА_5 .
Крім того, 25.05.2023 повідомлення про підозру ОСОБА_5 та повістки про виклик на 30.05.2023, 31.05.2023 та 01.06.2023 опубліковані в газеті «Урядовий кур'єр», яка є ЗМІ загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. В зазначені дні ОСОБА_5 не з'явився до слідчого, причини неявки не повідомив.
З огляду на те, що підозрюваний ОСОБА_5 переховується від слідства, постановою слідчого від 08.06.2023 року підозрюваного оголошено у розшук.
До теперішнього часу місце перебування підозрюваного не встановлено.
Дослідивши додані до клопотання документи, слідча суддя погоджується, що існують заявлені слідчим ризики, передбачені ст. 177 КК України, що в сукупності з наявною обґрунтованою підозрою у вчиненні ОСОБА_5 особливо тяжкого злочину, стало підставою для подання органом досудового розслідування клопотання про обрання відносно підозрюваного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою задля запобігання зазначеним ризикам та забезпечення належної процесуальної поведінки підозрюваного.
Враховуючи, що підозрюваний до органу досудового розслідування не з'являється та переховується, при цьому його участь у розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу є обов'язковою, слідча суддя вважає за необхідне надати дозвіл на затримання підозрюваного ОСОБА_5 з метою його приводу для участі в судовому розгляді клопотання слідчого про застосування відносно ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Керуючись ст.ст. 188, 189, 190 КПК України, слідча суддя, -
Клопотання слідчого задовольнити.
Надати дозвіл на затримання підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Бердянськ, Запорізької області, громадянина України, інспектора прикордонної служби 2 категорії (фахівця радіотехнічного поста) відділення технічних засобів охорони державного кордону відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип В) ІНФОРМАЦІЯ_3 , у званні «старший сержант», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 408 КК України, для участі у розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою, заявленого у даному кримінальному провадженні.
Ухвала діє до 09 січня 2026 року.
Ухвала оскарженню не підлягає і заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження у суді.
Слідчий суддя Комунарського районного суду
м. Запоріжжя: ОСОБА_1