Єдиний унікальний номер 317/3500/25
Провадження № 3/317/1824/2025
22 липня 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Запорізького районного суду Запорізької області Сакоян Д.І., розглянувши матеріал, який надійшов з відділу поліції № 6 Запорізького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , військовослужбовця, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП,-
07.07.2025 о 10 год. 40 хв., на вул. Шевченка, буд. 1 у с. Ручаївка Запорізького району Запорізької області, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 21061, н.з. НОМЕР_2 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння. Було пройдено огляд на місці за допомогою технічного приладу «Драгер алкотест 6810», результат огляду - 0,49 проміле. Також було проведено огляд у встановленому законом порядку в медичному закладі, результат позитивний. Від керування транспортним засобом відсторонений. Даними діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.9а Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи ОСОБА_1 до суду не з'явився, про причини неявки не повідомив.
У судовому засіданні 22.07.2025 захисник Риженка Г.М., представник за довіреністю Максимов В.В., повідомив, що ОСОБА_1 провину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП не визнає. Огляд на стан алкогольного сп'яніння був проведений з порушеннями, оскільки у ОСОБА_1 не взято кров на дослідження. ОСОБА_1 дійсно керував транспортним засобом 07.07.2025 о 10 год. 40 хв. у місці, яке зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення. ОСОБА_1 зупинила поліція на виїзді з с. Ручаївка. ОСОБА_1 вважає себе таким, що не перебував у стані сп'яніння. У лікарні у нього взяли сечу для аналізу, а кров не брали.
Заслухавши захисника Максимова В.В., дослідивши матеріали справи, суддя доходить наступних висновків.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Диспозицією ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачено відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно п. 2.9а Правил дорожнього руху водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
На переконання суду винуватість ОСОБА_1 підтверджується матеріалами справи, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1№ 384026 від 07.07.2025, яким зафіксовані обставини правопорушення. ОСОБА_1 підписав протокол без застережень, пояснень не надав;
- тестом № 2823 від 07.07.2025, проведеним за допомогою газоаналізатору «Alcotest 6810», результати огляду становлять 0,49 проміле;
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, у якому зазначені результати огляду ОСОБА_1 на стан сп'яніння, а саме проба позитивна. У графі «З результатами згоден» проставлений підпис ОСОБА_1 ;
- висновком КНП «Обласний клінічний заклад з надання психоневрологічної допомоги та соціально значущих хвороб» Запорізької обласної ради щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 07.07.2025, за змістом якого на час огляду 07.07.2025 об 11 год. 45 хв. ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп'яніння;
- відеозаписом події, яка мала місце 07.07.2025. Даним відеозаписом зафіксовано обставини, за яких ОСОБА_1 пройшов огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою алкотестера «Драгер» та у медичному закладі. Даним відеозаписом також зафіксовано факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом ВАЗ 21061, н.з. НОМЕР_2 .
Матеріали справи про адміністративне правопорушення містять копію свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки - газоаналізатора Alcotest 6810, заводський № ARBL-0681, чинного до 27.08.2025; копію сертифікату налаштування (калібрування) алкотестера Alcotest 6810, серійний № ARBL-0681, за змістом якого наступне технічне обслуговування алкотестера необхідно провести не пізніше 27.08.2025.
Твердження захисника Максимова В.В. щодо порушення порядку проведення медичного огляду ОСОБА_1 у медичному закладі суддя вважає безпідставними з огляду на наступне.
Процедура проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції нормативно врегульована положеннями статті 266 КУпАП та Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 № 1452/735 (далі - Інструкція).
Приписами ст. 266 КУпАП встановлено, що особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Відповідно до п. 2 Розділу І Інструкції, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Згідно з п. 7 Розділу ІІІ Інструкції, метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп'яніння.
Пунктом 11 Розділу ІІІ Інструкції встановлено, що предметом дослідження біологічного середовища можуть бути слина, сеча та змиви з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук.
Згідно зп. 12 Розділу ІІІ Інструкції, для дослідження біологічного середовища може використовуватися кров, якщо в обстежуваної особи неможливо взяти зразки біологічних середовищ, вказаних у пункті 11 цього розділу.
Відповідно до п. 21 Розділу ІІІ Інструкції, висновкищодо результатів медичного огляду осіб на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог цієї Інструкції, вважаються недійсними.
Суддею досліджено відеозаписи на DVD-дисках, які додано до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 384026 від 07.07.2025. Оглядом відеозаписів встановлено, що 07.07.2025 о 10 год. 40 хв. ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом ВАЗ 21061, н.з. НОМЕР_2 , був зупинений працівниками поліції. Оскільки працівники поліції вбачали у ОСОБА_1 ознаки алкогольного сп'яніння, йому було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки за допомогою алкотестера «Драгер», на що той повідомив, що вживав алкоголь вчора та згоден пройти відповідний огляд. Огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки ОСОБА_1 пройшов добровільно. Результат огляду позитивний - 0,49 проміле. ОСОБА_1 неодноразово просив поліцейських не притягати його до відповідальності, оскільки він є військовослужбовцем і отримає за це покарання від військового командування. Надалі ОСОБА_1 почав заперечувати стан алкогольного сп'яніння та висловив незгоду з результатом алкотестера «Драгер». Поліцейськими було запропоновано ОСОБА_1 пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння в медичному закладі у лікаря нарколога, на що останній погодився. Для проходження огляду ОСОБА_1 був доставлений поліцейськими до медичного закладу КНП «Обласний клінічний заклад з надання психоневрологічної допомоги та соціально значущих хвороб» Запорізької обласної ради. Лікарем наркологом було проведено огляд ОСОБА_1 з використанням алкотестера «Драгер», а також запропоновано ОСОБА_1 здати сечу, на що останній погодився. За результатами проведеного дослідження лікарем наркологом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває у стані алкогольного сп'яніння. Після цього працівниками поліції відносно ОСОБА_1 був складений протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Суддя констатує, що зафіксовані відеозаписом обставини не спростовують висновків суду щодо винуватості останнього у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Твердження захисника про те, що огляд ОСОБА_1 у медичному закладі був проведений з порушенням, оскільки в останнього не взято кров на дослідження, є неспроможним з огляду на наступне.
Так, приписами п. 12 Розділу ІІІ Інструкції встановлено, що для дослідження біологічного середовища може використовуватися кров, якщо в обстежуваної особи неможливо взяти зразки біологічних середовищ, вказаних у пункті 11 цього розділу (слина, сеча та змиви з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук).
Як зазначено захисником у судовому засіданні та підтверджено відеозаписом, для проведення лабораторного дослідження з метою виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп'яніння, у ОСОБА_1 було взято сечу. Жодних труднощів з наданням зразку даного виду біологічного середовища у ОСОБА_1 не встановлено, відтак підстав пропонувати останньому альтернативні варіанти дослідження у лікаря не виникало.
Досліджені у суді докази у своїй сукупності вказують на те, що ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.9а Правил дорожнього руху.
Суттєвих порушень в діях працівників поліції, які б виключали можливість притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, судом не встановлено.
Згідно з базою даних підсистеми «Адмінпрактика» ІТС ІПНП ОСОБА_1 не має повторності за ст. 130 КУпАП.
Відповідно до ст. 23 КУпАП метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчинення нових правопорушень.
Враховуючи вимоги ст. 33 КУпАП, суддя доходить висновку про необхідність накладення на ОСОБА_1 стягнення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір» потрібно стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 33, 40-1, 130, 283, 284, 287-290 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір»,-
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000 грн. 00 коп. (сімнадцять тисяч грн. 00 коп.) з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
Для сплати штрафу кошти перерахувати на розрахунковий рахунок: UA 708999980313000149000008001, отримувач: УК у Зап. обл/Запорізька обл/21081300, код отримувача: 37941997, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 21081300, найменування: «Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху», призначення платежу: ЄУН 317/3500/25, п № 3/317/1824/2025.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA 908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, призначення платежу: ЄУН 317/3500/25, п № 3/317/1824/2025) судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп. (шістсот п'ять грн. 60 коп.).
Роз'яснити правопорушнику, що у разі несплати штрафу в установлений ст. 307 КУпАП строк, постанова буде надіслана для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем його проживання. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення відповідно до вимог ст. 308 КУпАП з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Д.І. Сакоян