Рішення від 10.07.2025 по справі 372/6712/24

Справа № 372/6712/24

Провадження № 2/368/466/25

Рішення

Іменем України

(Заочне)

"10" липня 2025 р. Кагарлицький районний суд Київської області

в складі: головуючого судді Шевченко І.І.

за участю секретаря судового засідання Назаренко А.І.

позивача ОСОБА_1

представника позивача адвоката Ігнатенка В.М.

третьої особи - ОСОБА_2

представника третьої особи в особі служби у справах дітей та сім'ї виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області Кізілової І.В.

та третьої особи в особі служби у справах дітей та сім'ї виконавчого комітету Кагарлицької міської ради Обухівського району Київської області Прохоренко Л.М.,

розглянувши у відкритому судовому засідання в залі суду м. Кагарлик в режимі відео конференції цивільну справу в загального позовного провадження за позовом ОСОБА_1 , представник позивача адвокат Ігнатенка Василя Миколайовича до ОСОБА_3 , треті особи: ОСОБА_2 , Служба у справах дітей та сім'ї виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області, Служба у справах дітей та сім'ї виконавчого комітету Кагарлицької міської ради Обухівського району Київської області про встановлення факту нецільового використання сплачених аліментів коштів на утримання дитини та внесення суми аліментів на особовий рахунок дитини, -

ВСТАНОВИВ:

позивач та його представник просять суд встановити факт не цільового використання аліментів ОСОБА_3 , отриманих на користь неповнолітньої доньки ОСОБА_5 на підставі виконавчого листа Кагарлицького районного суду Київської області № 368/1910/15 від 23 листопада 2015 року та встановити ОСОБА_1 порядок сплати аліментів шляхом внесення суми аліментів визначених судом на утримання неповнолітньої доньки ОСОБА_5 на особовий рахунок дитини у відділенні Акціонерного товариства Комерційного банку «ПРИВАТБАНК», починаючи з дня набрання рішення законної сили і до досягнення дитиною повноліття, обґрунтовуючи позов наступним.

ОСОБА_1 та ОСОБА_3 є батьками неповнолітньої доньки ОСОБА_5 , відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 , виданий Відділом реєстрації актів цивільного стану Кагарлицького районного управління юстиції Київської області, за відповідним актовим записом № 150 від 22 жовтня 2008 року.

Заочним рішенням Кагарлицького районного суду Київської області від 23 листопада 2015 року у цивільній справі № 368/1910/15-ц (провадження 2/368/708/15) шлюб між сторонами був розірваний та стягнуто з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_3 на утримання доньки - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , аліменти у розмірі частини всіх доходів (заробітку) до досягнення донькою повноліття, але не менше 30 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи з 19.10.2015 року.

23.11.2015 року у цивільній справі № 368/1910/15-ц видано виконавчий лист, який перебуває у Обухівському відділі державної виконавчої служби в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ)

З метою перевірки цільового використання відповідачкою грошових коштів, які стягуються з позивача в рахунок сплати аліментів на утримання неповнолітньої доньки, позивач звернувся до Служби у справах дітей та сім'ї Виконавчого комітету Обухівської міської ради Обухівського району Київської області.

З висновку Служби у справах дітей та сім'ї Виконавчого комітету Обухівської міської ради Обухівського району Київської області за результатами інспекційного відвідування щодо цільового витрачання аліментів на дитину від 24 жовтня 2024 року вбачається, що ОСОБА_3 як одержувач аліментів не забезпечує належним чином потреби дитини. Зокрема, незважаючи на регулярні виплати аліментів, дитині не купується потрібний одяг та інші базові речі, які необхідні для її розвитку і повсякденного життя.

Крім того, згідно до вище вказаного висновку, одержувач аліментів не надав пояснення щодо цільового використання коштів на дитину.

Під час бесіди співробітників Служби у справах дітей та сім'ї з неповнолітньою ОСОБА_5 з'ясовано, що дитина проживає з бабусею ( ОСОБА_2 ) з 10 років. Бабуся повністю забезпечує свою онуку: купує їй одяг, взуття, продукти харчування, засоби гігієни та інше. Мати ОСОБА_5 проживає окремо, з донькою не спілкується, не цікавиться життям та здоров'ям дитини.

За результатами інспекційного відвідування ОСОБА_3 встановлено, що аліменти, які вона отримує на неповнолітню ОСОБА_5 витрачаються не за призначенням.

Відповідно до акту обстеження житлово-побутових умов проживання сім'ї від 17 жовтня 2024 року Служби у справах дітей та сім'ї Виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області з'ясовано, що ОСОБА_5 проживає з бабусею та дідусем в приватному будинку, загальною площею 42,6 кв.м. Для ОСОБА_5 є окрема кімната, ліжко для сну та відпочинку, дитина забезпечена одягом та взуттям, яке купує бабуся.

Взаємовідносини між бабусею та ОСОБА_5 хороші, з повагою відносяться один до одного.

З батьком ОСОБА_1 зустрічається та спілкується часто.

Мати ОСОБА_3 протягом тривалого часу ухиляється від виконання своїх батьківських обов'язків. Вона не підтримує жодного контакту з дитиною, не цікавиться її здоров'ям, навчанням чи загальним станом, а також не надає жодної матеріальної допомоги для забезпечення її потреб .

Фактично мати не бере участі у вихованні дитини, не забезпечує її основні потреби та не виконує свого обов'язку щодо турботи про дитину.

Батько дитини, ОСОБА_1 , має певну заборгованість зі сплати аліментів, однак виявляє намір погасити її в повному обсязі. У зв'язку з тим, що кошти, перераховані на утримання дитини, надходять матері, яка використовує їх не за цільовим призначенням, батько вважає за доцільним здійснювати виплати безпосередньо на банківський рахунок дитини.

Такий підхід може дозволить гарантувати цільове використання коштів виключно в інтересах дитини, відповідно до її життєвих потреб, включаючи харчування, освіту, медичне забезпечення та розвиток, забезпечить прозорість та контроль за витратами, що відповідає якнайкращим інтересам дитини.

У зв'язку з виявленим фактом нецільового використання аліментних коштів, підтвердженим висновком за результатами інспекційного відвідування щодо цільового витрачання аліментів на дитину Служби у справах дітей та сім'ї Виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області від 24 жовтня 2024 року та актів обстеження житлово-побутових умов проживання сім'ї від 09.10.2024 року та 17 жовтня 2024 року, а також з огляду на бажання платника аліментів (позивача) забезпечити цільове використання цих коштів шляхом їх перерахування на спеціальний банківський рахунок, який вже відкритий ОСОБА_5 , виникла необхідність у зверненні до суду з відповідною позовною заявою до суду, для справедливого вирішення даного питання, що відповідає найкращим інтересам дитини.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 СК України мати батько мають рівні права та обов'язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою.

Згідно ст. 180 СК України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Статтями 8, 11 ЗУ «Про охорону дитинства» визначено, що батько та мати мають рівні права та обов'язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов'язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини. Кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

Відповідно до положень зі ст. 141 СК України мати, батько мають рівні права та обов'язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов'язків щодо дитини.

Згідно з частинами першою-четвертою статті 150 СК України батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім і та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов'язані поважати дитину.

Відповідно до частини першої статті 155 СК України здійснення батьками своїх прав та виконання обов'язків мають грунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності.

Згідно зі ст. 179 СК України аліменти, одержані на дитину, є власністю дитини. Той із батьків або інших законних представників дитини, на ім'я якого виплачуються аліменти, розпоряджається аліментами виключно за цільовим призначенням в інтересах дитини. Неповнолітня дитина має право брати участь у розпорядженні аліментами, одержаними на її утримання. Неповнолітня дитина має право на самостійне одержання аліментів та розпорядження ними відповідно до Цивільного кодексу України.

У відповідності до ст. 180 СК України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

За приписами ст. 186 СК України контроль за цільовим витрачанням аліментів здійснюється органом опіки та піклування у формі інспекційних відвідувань одержувача аліментів, порядок та періодичність здійснення яких визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері усиновлення та захисту прав дітей. За заявою платника аліментів (крім тих, які мають заборгованість зі сплати аліментів) інспекційні відвідування одержувача аліментів здійснюються органом опіки та піклування позапланово, але не більше одного разу на три місяці. У разі нецільового витрачання аліментів платник має право звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів або про внесення частини аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України.

Згідно із ч. 3 ст. 19 СК України звернення за захистом до органу опіки та піклування не позбавляє особу права на звернення до суду.

Аналіз вказаних норм права дає підстави для висновку, що кожен з батьків зобов'язаний брати участь в утриманні своїх дітей. Один з батьків, який проживає окремо від дитини, зобов'язаний, зокрема, на підставі рішення суду, сплачувати аліменти на її утримання. Одержувачем таких аліментів, як правило, являється особа з якою проживає дитина (другий і батьків, опікун або піклувальник, тощо). Сплачені аліменти являються власністю дитини, але їх одержувач має право розпоряджатися ними виключно на потреби дитини і в її інтересах. При цьому, платник аліментів зберігає право здійснювати контроль за цільовим використанням аліментів, що забезпечує дотримання найкращих інтересів дитини.

Нецільове використання одержувачем аліментів може мати наслідком зміни їх одержувача або зменшення розміру.

Механізм здійснення контролю за цільовим витрачанням аліментів визначений порядком здійснення органами опіки та піклування контролю за цільовим витрачанням аліментів на дитину, затвердженим наказом Міністерства соціальної політики України від 15.11.2018 № 1713.

Так, відповідно до пунктів 2-6 порядку, контроль за цільовим витрачанням аліментів здійснюють органи опіки та піклування шляхом проведення інспекційних відвідувань одержувача аліментів.

Згідно з пунктом 17 порядку, у разі виявлення за результатами проведеного інспекційного відвідування ознак, що можуть свідчити про нецільове витрачання аліментів, платник аліментів відповідно до ст. 186 СК України має право звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів або про внесення частини аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України.

Отже, саме на орган опіки та піклування покладено здійснення контролю за цільовим витрачанням аліментів, який може здійснюватися як за власною ініціативою органу, так і за заявою платника. Для платника аліментів у разі нецільового витрачання аліментів передбачено право звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів або про внесення частини аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України.

Таким чином, в таких правовідносинах платник аліментів має покладатися лише на належне виконання своїх функцій органом опіки та піклування, його добросовісність та фаховість, оскільки інші докази витрачання коштів отримувачем не є належними доказами в таких правовідносинах.

Подібні правові висновки зроблено у постановах Верховного Суду від 08.04.2019 у справі №711/11054/17 (провадження № 61-42009св18), від 02.02.2021 у справі № 751/1396/19 (провадження № 61-18643св19).

У частині першій статті 3 Конвенції Організації Об'єднаних Націй про права дитини від 20.11.1989 визначено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Відповідно до статті 18 Конвенції батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.

Частинами першою та другою статті 27 Конвенції встановлено, що держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилася, про розгляд справи повідомлена належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення з відміткою - за зазначеною адресою не проживає, причини неявки в суд не повідомила, а тому суд вважає, що відповідач в засідання суду не з'явилася без поважних причин.

Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Третя особа ОСОБА_2 позовні вимоги позивача визнає та просить їх задовольнити.

Представник третьої особи в особі Служби у справах дітей та сім'ї виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області Кізілова І.В. підтримала позовні вимоги позивача, тому провівши інспектування був наданий висновок щодо нецільового використання аліментів відповідачем.

Представник третьої особи в особі Служби у справах дітей та сім'ї виконавчого комітету Кагарлицької міської ради Обухівського району Київської області Прохоренко Л.М. заперечувала проти позовних вимог позивача, оскільки при подачі таких документів із наявною заборгованістю по аліментах позивачу було б відмовлено у видачі висновку по даному питанню, оскільки інспектування щодо нецільового використання аліментів можливе, за відсутності заборгованості по сплаті аліментів.

Суд, вислухавши сторони та вивчивши матеріали справи, приходить до наступного висновку з проведенням заочного розгляду справи.

Відповідно до положень частини першої статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Частиною першою статті 8 Конституції України передбачено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

За змістом частини першої статті 129 Конституції України суддя, здійснюючи правосуддя, керується верховенством права.

Згідно з положеннями статті 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина четверта статті 263 ЦПК України).

Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках (частина перша статті 13 ЦПК України).

Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Отже, стаття 15 ЦК України визначає об'єктом захисту порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес. Порушення права пов'язане з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликана поведінкою іншої особи.

Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого Відділом реєстрації актів цивільного стану Кагарлицького районного управління юстиції Київської області 22.10.2008 року, позивач ОСОБА_1 та відповідач ОСОБА_3 є батьками ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що 22.10.2008 року складено відповідний актовий запис № 150.

Рішенням Кагарлицького районного суду Київської області від 23 листопада 2015 року у справі № 368/1910/15-ц, яке набрало законної сили 29.12.2015 року, шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 розірвано; дочку ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 залишено проживати з ОСОБА_3 ; стягнуто з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_3 аліменти на утримання малолітньої дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 1/4 частини всіх видів заробітної плати, але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 19.10.2015 року, і до досягнення дитиною повноліття.

Відповідно до ч.7 ст.7 Сімейного кодексу України, дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, встановлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства», кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

Згідно ст. 180 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини, частин 7 та 8 ст.7 СК України, під час вирішення будь - яких питань щодо дітей суд повинен виходити з найкращого забезпечення інтересів дітей.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.27 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року, яка ратифікована Постановою Верховної Ради України N789-XII від 27 лютого 1991 року та набула чинності для України 27 вересня 1991 року, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Згідно із ст.18 Конвенції про захист прав дитини суд повинен докласти всіх можливих зусиль для того, щоб забезпечити визнання принципу загальної та однакової відповідальності обох батьків за виховання і розвиток дитини.

Батьки несуть основну відповідальність за виховання та розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.

Відповідно до ст. 141 СК України, мати, батько мають рівні права та обов'язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою.

Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов'язків щодо дитини, крім випадку, передбаченого частиною п'ятою статті 157 цього Кодексу.

Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї (ст.150 СК України).

Статтею 8 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

Відповідно до ст. 180 СК України, батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Згідно до ч.ч. 1, 2 ст. 179 СК України аліменти, одержані на дитину, є власністю дитини. Той із батьків або інших законних представників дитини, на ім'я якого виплачуються аліменти, розпоряджається аліментами виключно за цільовим призначенням в інтересах дитини.

Згідно із ч. 1, 2 ст. 186 СК України контроль за цільовим витрачанням аліментів здійснюється органом опіки та піклування у формі інспекційних відвідувань одержувача аліментів, порядок та періодичність здійснення яких визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері усиновлення та захисту прав дітей. За заявою платника аліментів (крім тих, які мають заборгованість зі сплати аліментів) інспекційні відвідування одержувача аліментів здійснюються органом опіки та піклування позапланово, але не більше одного разу на три місяці.

У разі нецільового витрачання аліментів платник має право звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів або про внесення частини аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України.

Згідно із ч. 3 ст. 19 СК України звернення за захистом до органу опіки та піклування не позбавляє особу права на звернення до суду.

Згідно порядку здійснення органом опіки та піклування контролю за цільовим витрачанням аліментів на дитину, затвердженим Наказом Міністерства соціальної політики України від 15.11.2018 року №1713, контроль за цільовим витрачанням аліментів здійснюють органи опіки та піклування шляхом проведення інспекційних відвідувань одержувача аліментів.

Безпосереднє проведення інспекційного відвідування покладається на службу у справах дітей відповідної районної, районної у містах Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, сільської, селищної ради об'єднаної територіальної громади за місцем проживання одержувача аліментів із залученням (за потреби) інших посадових осіб суб'єктів соціальної роботи із сім'ями, дітьми та молоддю (психолог, соціальний педагог, фахівець із соціальної роботи). Кількість посадових осіб, що проводять інспекційне відвідування, не може бути меншою ніж дві особи.

Підставою для проведення інспекційного відвідування одержувача аліментів є заява платника аліментів, подана до районної, районної у містах Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, сільської, селищної ради об'єднаної територіальної громади за місцем проживання одержувача аліментів або до відповідної служби у справах дітей.

Для підтвердження сплати аліментів разом із заявою платник аліментів обов'язково подає розрахунок заборгованості зі сплати аліментів за останні 12 місяців, виданий відповідно до Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02 квітня 2012 року № 512/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02 квітня 2012 року за № 489/20802, а також відомості про місце проживання отримувача аліментів. У разі повторного впродовж року звернення платника аліментів із заявою про проведення інспекційного відвідування подається розрахунок заборгованості зі сплати аліментів за період, що минув з дати проведення попереднього інспекційного відвідування.

Наявність заборгованості зі сплати аліментів є підставою для відмови платнику аліментів у проведенні інспекційного відвідування одержувача аліментів.

Згідно довідки розрахунку заборгованості по аліментах відповідно до ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження» від 05.12.2024 року № 149245, складеної старшим державним виконавцем Обухівського відділу державної виконавчої служби в Обухівському району Київської області Анною Мілінчук, станом на 01.11.2024 року заборгованість зі сплати аліментів у позивача складає 123 684,53 грн.

Окрім того, Обухівський відділ державної виконавчої служби в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), повідомив, що на примусовому виконанні у відділі перебуває виконавче провадження № НОМЕР_2 з виконання виконавчого листа № 368/1910/2015 від 12.07.2016 Кагарлицького районного суду Київської області про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_3 на утримання дочки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 аліменти у розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку до досягнення дочкою повноліття, але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 19.10.2015 р. Заборгованість відраховується починаючи з 19.10.2015 року. Керуючись статтею 56 Закону України «Про виконавче провадження»,12.01.2022 р. державним виконавцем Кагарлицького відділу державної виконавчої служби в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), згідно матеріалів виконавчого провадження, винесено постанову про арешт коштів боржника. 13.01.2022 р. державним виконавцем винесено постанови про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами, про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання, про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України. Згідно матеріалів виконавчого провадження, заборгованість виникла за період з 19.10.2015 по 31.12.2022 р.р., складає у 176 594,87 грн. 13.01.2023р. державним виконавцем направлено постанову про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника, та направлено до ПАТ "КФ "Лагода", в якій зазначено, що згідно надходження на депозитний рахунок відділу та матеріалів виконавчого провадження, відрахування в межах виконавчого провадження № НОМЕР_2 почалось з січня 2023 року, в розмірі 40%, а саме: 25% поточні аліменти та 15% погашення заборгованості. Згідно матеріалів виконавчого провадження, станом на 21.04.2025 року, заборгованість становить 107272,08 грн.

Відповідно до п. 1 «Порядку здійснення органами опіки та піклування контролю за цільовим витрачанням аліментів на дитину», затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України 15 листопада 2018 року № 1713, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 січня 2019 року за № 102/33073, цей Порядок визначає процедуру здійснення контролю за цільовим витрачанням коштів на утримання дитини (аліментів) одним із батьків або іншим законним представником дитини, разом з яким вона проживає.

Згідно п.2 «Порядку здійснення органами опіки та піклування контролю за цільовим витрачанням аліментів на дитину», затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України 15 листопада 2018 року № 1713, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 січня 2019 року за № 102/33073, контроль за цільовим витрачанням аліментів здійснюють органи опіки та піклування шляхом проведення інспекційних відвідувань одержувача аліментів.

Відповідно до п.3 «Порядку здійснення органами опіки та піклування контролю за цільовим витрачанням аліментів на дитину», затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України 15 листопада 2018 року № 1713, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 січня 2019 року за № 102/3307, безпосереднє проведення інспекційного відвідування покладається на службу у справах дітей відповідної районної, районної у містах Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, сільської, селищної ради об'єднаної територіальної громади за місцем проживання одержувача аліментів із залученням (за потреби) інших посадових осіб суб'єктів соціальної роботи із сім'ями, дітьми та молоддю (психолог, соціальний педагог, фахівець із соціальної роботи). Кількість посадових осіб, що проводять інспекційне відвідування, не може бути меншою ніж дві особи.

Згідно п.4 «Порядку здійснення органами опіки та піклування контролю за цільовим витрачанням аліментів на дитину», затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України 15 листопада 2018 року № 1713, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 січня 2019 року за № 102/33073, підставою для проведення інспекційного відвідування одержувача аліментів є заява платника аліментів, подана до районної, районної у містах Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, сільської, селищної ради об'єднаної територіальної громади за місцем проживання одержувача аліментів або до відповідної служби у справах дітей.

З метою перевірки цільового використання відповідачем грошових коштів, які стягуються з позивача в рахунок сплати аліментів на утримання неповнолітнього дитини, позивач звернувся до служби у справах дітей Обухівської міської ради.

Згідно п.8 Порядку здійснення органами опіки та піклування контролю за цільовим витрачанням аліментів на дитину», затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України 15 листопада 2018 року № 1713, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 січня 2019 року за № 102/33073, в ході проведення інспекційного відвідування здійснюється обстеження умов проживання дитини з метою визначення рівня задоволення її індивідуальних потреб. При цьому береться до уваги розмір аліментів, що сплачуються на дитину.

Відповідно до п.10 Порядку здійснення органами опіки та піклування контролю за цільовим витрачанням аліментів на дитину», затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України 15 листопада 2018 року № 1713, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 січня 2019 року за № 102/33073, у разі якщо розмір аліментів складає понад два прожиткових мінімуми для дитини відповідного віку (на кожну дитину), підтвердженням цільового використання аліментів на дитину можуть бути: наявність облаштованих відповідними меблями та речами місць для сну та відпочинку дитини; її розвитку та навчання; приміщень для прийняття їжі та санітарно-гігієнічних потреб; обладнання для занять спортом; музичних інструментів; відвідування дитиною навчальних курсів, гуртків та секцій; відкриття на ім'я дитини банківського рахунку; витрати на оздоровлення та лікування дитини, придбання засобів реабілітації тощо.

Згідно п.11 Порядку здійснення органами опіки та піклування контролю за цільовим витрачанням аліментів на дитину», затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України 15 листопада 2018 року № 1713, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 січня 2019 року за № 102/33073, під час проведення інспекційного відвідування звертається увага на зовнішній вигляд дитини, її загальний стан та самопочуття, інші ознаки, що можуть свідчити про неналежний рівень задоволення її індивідуальних потреб з урахуванням віку, статі, стану здоров'я, особливостей розвитку (хворобливий вигляд, невідповідність ваги та зросту віку дитини, занедбаність, відсутність продуктів харчування тощо).

Відповідно до п. 12 «Порядку здійснення органами опіки та піклування контролю за цільовим витрачанням аліментів на дитину», затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України 15 листопада 2018 року № 1713, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 січня 2019 року за № 102/33073, у разі якщо дитина досягла такого віку та рівня розвитку, що може висловити свою думку, проводиться бесіда з дитиною з метою з'ясування рівня задоволення її індивідуальних потреб, зокрема у харчуванні, забезпеченні необхідним одягом, іншими речами та засобами, необхідними для її належного догляду та розвитку.

Згідно п.14 «Порядку здійснення органами опіки та піклування контролю за цільовим витрачанням аліментів на дитину», затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України 15 листопада 2018 року № 1713, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 січня 2019 року за № 102/33073, чеки, квитанції, довідки та інші документи для підтвердження цільового використання коштів одержувач аліментів може надати виключно за власним бажанням та за умови їх наявності.

Також виключно за власним бажанням одержувач аліментів може надати письмове пояснення щодо цільового використання аліментів, яке долучається до висновку за результатами проведення інспекційного відвідування.

Відповідно до п.15 «Порядку здійснення органами опіки та піклування контролю за цільовим витрачанням аліментів на дитину», затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України 15 листопада 2018 року № 1713, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 січня 2019 року за № 102/33073, протягом 5 робочих днів після проведення інспекційного відвідування складається висновок за результатами інспекційного відвідування щодо цільового витрачання аліментів на дитину за формою згідно із додатком до цього Порядку.

Згідно висновку Служби у справах дітей Обухівської міської ради від 24.10.2024 року, копію якого додано позивачем до позовної заяви, за результатами проведеного інспекційного відвідування встановлено, що одержувач аліментів не забезпечує потреб дитини відповідно до суми коштів сплачених на дитину платником аліментів, розмір яких становить понад два прожиткових мінімуми для дитини відповідного віку.

Проте, з висновком Служби у справах дітей Обухівської міської ради від 24.10.2024 року погодитися не можливо, оскільки при винесені висновку не врахувати приписи ст.186 ч. 1 СК України, так як позивач має заборгованість по сплаті аліментів, що унеможливлювало Службою у справах дітей Обухівської міської ради робити інспектування, в тому числі виносити висновок.

Окрім того судом встановлено, що третя особа - ОСОБА_2 ніде офіційно не працює, в шлюбі не перебуває, при цьому служба у справах дітей взято до уваги довідку про заробітну плату чоловіка ОСОБА_2 , але вона офіційно шлюб не укладала.

Згідно ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ч.1 ст.95 ЦПК України, письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.

Доводи позивача про нецільове використання відповідачем аліментів, стягнутих з позивача на утримання малолітньої дитини, не підтверджені жодними доказами.

Позивачем до позовної заяви останнього не додано належних, достатніх, достовірних, допустимих доказів нецільового використання відповідачем аліментів, стягнутих з позивача на утримання малолітньої дитини, а тому позовні вимоги позивача в цій частині не підлягають до задоволення, а тому суд позивачу в цій частині вимог відмовляє.

Таким чином, встановивши всі фактичні обставини справи та дослідивши зібрані у справі докази, суд вважає, що позивачем не доведено факт нецільового використання коштів відповідачем, а тому відсутні підстави для задоволення вимоги про внесення частини аліментів на особистий рахунок дитини у відділені АТ КБ «Приват Банк».

Відповідно до вимог п. 2 ч. 2 ст. 141 ЦПК України у зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог судові витрати покладаються на позивача.

На підставі вищевикладеного та керуючись СК України та ст. ст. 251-265, 293 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимогах ОСОБА_1 , представник позивача адвокат Ігнатенка Василя Миколайовича до ОСОБА_3 , треті особи: ОСОБА_2 , Служба у справах дітей та сім'ї виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області, Служба у справах дітей та сім'ї виконавчого комітету Кагарлицької міської ради Обухівського району Київської області про встановлення факту нецільового використання сплачених аліментів коштів на утримання дитини та внесення суми аліментів на особовий рахунок дитини відмовити.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Ознайомитись з повним текстом судового рішенням, в електронній формі, сторони можуть за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua/.

Апеляційні скарги на рішення можуть бути подані безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його (її) проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складено 21.07.2025 р.

Суддя І.І. Шевченко