Заводський районний суд м. Запоріжжя
69606 Україна м. Запоріжжя вул. Мирослава Симчича 65 тел.(061) 236-59-98
Справа № 332/2659/25
Провадження №: 3/332/1507/25
21 липня 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Заводського районного суду м. Запоріжжя Ретинська Ю.І., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Запоріжжя, громадянина України, що займає посаду в.о. директора, голови комісії з припинення ДО «Комбінат «Зірка», зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП,
встановив:
З протоколу про адміністративне правопорушення №ПС/ЗП/1607/АА025426/ПТ, складеного 13.05.2025 слідує, що голова комісії з припинення ДО «Комбінат «Зірка» ОСОБА_1 під час виконання посадових обов'язків, маючи організаційно-розпорядчі функції з 29.05.2023 року (наказ № 92 від 29.05.2023), допустив порушення законодавства про працю, які оформлені актом перевірки № ПС/ЗП/16074/АА025426 від 13.05.2025 року, відповідальність за які передбачена ч. 1 ст. 41 КУпАП.
Так, при проведенні перевірки встановлено, що станом на 01.05.2025р. на підприємстві має місце заборгованість із виплати заробітної плати 36 працівникам за період січень - квітень 2025 року в сумі 760631,39 грн., що є порушенням ч.1 ст. 115 КЗнІІ України. За період січень- квітень 2025 року заробітна плата на підприємстві нараховувалась але не виплачувалась.
Таким чином керівником ДО «КОМБІНАТ «ЗІРКА» порушено вимоги частини першої статті 10 Закону №2136.
На думку інспектора, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.41 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Від представника особи, відносно якої розглядається протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 - адвоката Логачова В.В. надійшло клопотання про закриття провадження у справі, посилаючись на те, що ДО «Комбінат Зірка» має статус Державної організації, обслуговується в органах Державної казначейської служби, входить до мережі отримувачів коштів державного бюджету як розпорядник коштів нижнього рівня, однак з причин, які не залежать від керівника ОСОБА_1 не отримує державного фінансування, в зв'язку з чим не має можливості погасити заборгованості із виплати заробітної плати.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та матеріали додані до нього, суд доходить до наступних висновків.
Відповідно до статуту ДО «Комбінат «Зірка» є юридичною особою, що здійснює некомерційну діяльність, має статус неприбуткової організації. Основним завданням організації є приймання, зберігання, освіження, заміна та відпуск матеріальних цінностей державного резерву відповідно до законодавства України.
За постановою КМУ №1117 від 26.09.2024 Державне агентство резерву України знаходиться в стані ліквідації. В зв'язку зі скасуванням дії постанови КМУ від 08.10.2014 №517 «Про затвердження Положення про Державне агентство резерву України» в повноваження ліквідаційної комісії не входить управління підвідомчими підприємствами та організаціями Держрезерву.
Водночас згідно постанови КМУ №1118 від 26.09.2024 уряд створив новий центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державних резервів Державне агентство з управління резервами України. Однак, положення про Державне агентство з управління резервами України затверджено лише постановою КМУ №435 від 15.04.2025 та новий орган управління пройшов юридичну реєстрацію тільки 24.04.2025.
Відповідальним виконавцем за бюджетною програмою 1203020 «Обслуговування державного матеріального резерву» визначено Державне агентство з управління резервами України, яке зареєстроване 24.04.2025. Головним розпорядником коштів за КВК 120 є Міністерство економіки України.
ЗУ «Про державний бюджет України на 2025 рік» фінансування Державних організацій системи Державного резерву України не передбачено.
Водночас, за ст. 2 п. 17 Бюджетного кодексу України, бюджетні установи - органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими.
Таким чином, станом на даний час ДО «Комбінат «Зірка» має статус Державної організації, обслуговується в органах Державної казначейської служби, входить до мережі отримувачів коштів державного бюджету як розпорядник коштів нижчого рівня.
З урахуванням положень Бюджетного кодексу України, будь-яка кредиторська заборгованість, узята розпорядником бюджетних коштів без відповідних бюджетних асигнувань (без кошторисних призначень) є небюджетною. Комбінат не може реєструвати зобов'язання з виплати заробітної плати та інших платежів в органах казначейства.
Для вирішення питання фінансування організації в 2025 році Комбінатом, за підписом керівника ОСОБА_1 направлялися листи №03/30-29 від 29.01.2025 на ім'я Голови Ліквідаційної комісії ДАРУ, № 01-01/33 від 07.02.2025 на адресу Міністерства фінансів України щодо здійснення фінансування організації в 2025 році, та вирішення проблеми щодо фінансування.
Окрім того, до Прем'єр-міністра України та Мінекономіки направлялися колективні листи-звернення за підписами керівників державних організацій щодо ситуації, яка склалася на п'яти державних організаціях системи Держрезерву.
Листом Міністерство економіки №2708-08/29728-03 від 10.04.2025 звернулося до Голови ліквідаційної комісії держрезерву щодо надання інформація про потреби у коштах до кінця 2025 року в забезпечення фінансування державних організацій, які належать до сфери управління Держрезерву.
Положеннями ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст.1 КУпАП).
Порядок провадження у справах про адміністративні правопорушення та притягнення осіб до адміністративної відповідальності встановлено Розділом IV Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Ч.1 ст.41 КУпАП передбачає відповідальність, зокрема, за порушення встановлених термінів виплати заробітної плати та виплати її не в повному обсязі.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу, в даному випадку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення.
На підтвердження факту вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП, надано протокол про адміністративне правопорушення №ПС/ЗП/16074/АА025426/ ПТ від 13.05.2025, який базується на даних акту №ПС/ЗП/16074/АА025426/ ПТ від 13.05.2025 за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони праці.
Згідно ст. 24 ЗУ «Про оплату праці», заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
За положеннями ст.10 ЗУ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», заробітна плата виплачується працівнику на умовах, визначених трудовим договором.
Роботодавець повинен вживати всіх можливих заходів для забезпечення реалізації права працівників на своєчасне отримання заробітної плати.
Роботодавець звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання щодо строків оплати праці, якщо доведе, що це порушення сталося внаслідок ведення бойових дій або дії інших обставин непереборної сили. Звільнення роботодавця від відповідальності за несвоєчасну оплату праці не звільняє його від обов'язку виплати заробітної плати.
Суддя приймає до уваги, що наразі ДО «Комбінат «Зірка» має статус Державної організації, обслуговується в органах Державної казначейської служби, входить до мережі отримувачів коштів державного бюджету як розпорядник коштів нижчого рівня, однак з причин, які не залежать від ОСОБА_1 , не отримує державного фінансування, в зв'язку з чим не має можливості погасити заборгованість із виплати заробітної плати.
За ст. 19 ЗУ «Про міжнародні договори України», ст. 17 ЗУ «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» стала практика Європейського суду з прав людини є частиною національного законодавства та обов'язкова до застосування судами як джерело права.
Згідно зі ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
ЄСПЛ у рішеннях зазначав, що допустимість доказів є прерогативою національного права і за загальним правилом саме національні суди повноважені оцінювати надані їм докази (п.34 рішення усправі «Тейксейраде Касторпроти Португалії» від 09.06.1998,п.54 рішення усправі «Шабельника проти України» від 19.02.2009), а порядок збирання доказів, передбачений національним правом, має відповідати основним правам, визнаним Конвенцією про захист прав і основоположних свобод.
У справі «Бакланов проти Росії» (рішення від 09.06.2005 року), так і в справі «Фрізен проти Росії» (рішення від 24 березня 2005 року) Європейський Суд з прав людини зазначив, що досягнення справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи лише тоді стає значним, якщо встановлено, що під час відповідного втручання було дотримано принципу законності і воно не було свавільним.
Ст.7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ст. 245 КУпАП, завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Тобто, притягненню до адміністративної відповідальності особи обов'язково повинна передувати належна та вчинена у відповідності до вимог чинного законодавства поведінка суб'єкта владних повноважень, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, а також встановлення останнім факту вчинення особою адміністративного правопорушення, відповідальність за вчинення якого передбачена чинним законодавством.
Слід відзначити, що відповідно до ст. 62 Конституції України звинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви про винність особи трактуються на його користь.
Особисті візуальні спостереження інспектора та його внутрішні переконання, певні судження і висновки щодо вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення за змістом та у відповідності до ст. 251 КУпАП не мають характеру доказів, а зазначені у протоколі обставини мають характер припущень, як наслідок. Належні докази, які свідчили б про будь-які порушення з боку ОСОБА_1 в матеріалах справи відсутні.
Аналізуючи надані докази в сукупності, з урахуванням вимог ст.62 Конституції України, суддя доходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП, в зв'язку з чим провадження у справі на підставі п.1 ст.247 КУпАП підлягає закриттю.
Керуючись ст.283-285 КУпАП, суддя,
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП, закрити в зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Заводський районний суд м. Запоріжжя протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Ю.І. Ретинська