Постанова від 04.06.2025 по справі 908/2036/24

ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.06.2025 року м. Дніпро Справа № 908/2036/24

Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя: Чус О.В. (доповідач),

судді: Дармін М.О., Кощеєв І.М.

секретар судового засідання Солодова І.М.

за участю представників сторін:

від позивача: Михайловський Д.С. (поза межами суду) - самопредставництво;

від відповідача-1, -2: Єрьомін Я.С. (в залі Дніпровського районного суду м. Запоріжжя) - самопредставництво;

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю “ВЕСТ 2008» та Товариства з обмеженою відповідальністю “ОСТ 2008» на рішення Господарського суду Запорізької області від 14.11.2024 (повне рішення складено 21.11.2024, суддя Педорич С.І.) у справі № 908/2036/24

за позовом Запорізької міської ради, м. Запоріжжя

до відповідача-1: Товариства з обмеженою відповідальністю “ОСТ 2008», м. Запоріжжя

до відповідача-2: Товариства з обмеженою відповідальністю “ВЕСТ 2008», м. Запоріжжя

про стягнення коштів в розмірі 686 216,25 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог.

До Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Запорізької міської ради до відповідачів: 1. Товариства з обмеженою відповідальністю “ОСТ 2008» (скорочене найменування - ТОВ “ОСТ 2008»); 2. Товариства з обмеженою відповідальністю “ВЕСТ 2008» (скорочене найменування - ТОВ “ВЕСТ 2008») про стягнення з відповідача-1 заборгованості за договором оренди землі від 11.12.2007, що зареєстрований у Запорізькій регіональній філії ДП “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» 27.12.2007 за №040726101363, в розмірі 384 281,10 грн, та про стягнення з відповідача-2 заборгованості за договором оренди землі від 11.12.2007, що зареєстрований у Запорізькій регіональній філії ДП “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» 27.12.2007 за №040726101363, в розмірі 301 935,15 грн. Судові витрати зі сплати судового збору просить покласти на відповідачів: в розмірі 5 764,22 грн. на відповідача-1, в розмірі 4 529,03 грн. на відповідача-2.

Позов мотивовано наявністю у відповідачів заборгованості за договором оренди землі №040726101363 від 27.12.2007. За розрахунком позивача загальна сума заборгованості з орендної плати за період з 01.01.2022 по 31.12.2023 складає 686 216,25 грн.

Короткий зміст оскаржуваного судового рішення у справі та мотиви його прийняття.

Рішенням Господарського суду Запорізької області від 14.11.2024, у даній справі, позов задоволено частково.

Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю “ОСТ 2008» (код ЄДРПОУ 32440649, адреса: 69006, місто Запоріжжя, проспект Металургів, будинок 30) на користь Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 04053915, адреса: 69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206) заборгованість за договором оренди землі від 11.12.2007, що зареєстрований у Запорізькій регіональній філії ДП “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» 27.12.2007 за №040726101363, в розмірі 384 011,67 грн (триста вісімдесят чотири тисячі одинадцять гривень 67 коп.) на розрахунковий рахунок UA508999980334139812000008479, отримувач: Головне управління казначейства у Запорізькій області, ЄДРПОУ 37941997, код 18010600.

Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю “ВЕСТ 2008» (код ЄДРПОУ 32440633, адреса: 69006, місто Запоріжжя, проспект Металургів, будинок 30) на користь Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 04053915, адреса: 69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206) заборгованість за договором оренди землі від 11.12.2007, що зареєстрований у Запорізькій регіональній філії ДП “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» 27.12.2007 за №040726101363, в розмірі 301 723,45 грн (триста одна тисяча сімсот двадцять три гривні 45 коп.) на розрахунковий рахунок UA508999980334139812000008479, отримувач: Головне управління казначейства у Запорізькій області, ЄДРПОУ 37941997, код 18010600.

Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю “ОСТ 2008» (код ЄДРПОУ 32440649, адреса: 69006, місто Запоріжжя, проспект Металургів, будинок 30) на користь Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 04053915, адреса: 69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206) судовий збір, сплачений при подачі позовної заяви пропорційно розміру задоволених позовних вимог в розмірі 4 608,14 грн (чотири тисячі шістсот вісім гривень 14 коп.) отримувач: Виконавчий комітет Запорізької міської ради, рахунок: UA058201720344270024000034816, ЄДРПОУ 02140892, банк отримувача: Державна казначейська служба України м. Київ.

Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю “ВЕСТ 2008» (код ЄДРПОУ 32440633, адреса: 69006, місто Запоріжжя, проспект Металургів, будинок 30) на користь Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 04053915, адреса: 69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206) судовий збір, сплачений при подачі позовної заяви пропорційно розміру задоволених позовних вимог в розмірі 3620,69 грн (три тисячі шістсот двадцять гривень 69 коп.) отримувач: Виконавчий комітет Запорізької міської ради, рахунок: UA058201720344270024000034816, ЄДРПОУ 02140892, банк отримувача: Державна казначейська служба України м. Київ.

Відмовлено в задоволенні позовних вимог в частині стягнення 481,00 грн.

Рішення місцевого господарського суду мотивовано наступним:

- Запорізька міська рада як орендодавець має право вимагати від ТОВ “ВЕСТ 2008», ТОВ “ОСТ 2008» оплату заборгованості з орендної плати за договором оренди землі від 11.12.2007, що зареєстрований у Запорізькій регіональній філії ДП “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» 27.12.2007 за №040726101363, пропорційно часткам Відповідачів у праві власності на нерухоме майно, що розташоване на орендованій земельній ділянці;

- Позивач здійснює розрахунок позовних вимог пропорційно часткам відповідачів у праві власності на нерухоме майно наступним чином: - з ТОВ “ВЕСТ 2008» (код ЄДРПОУ 32440633): 686 216,25 грн * 11/25 = 301 935,15 грн; - з ТОВ “ОСТ 2008» (код ЄДРПОУ 32440649): 686 216,25 грн * 14/25 = 384 281,10 грн. Враховуючи, що позивачем допущена математична помилка в розрахунку, а саме 992 511,70 грн - 984 992,70 грн = 7 519,00 грн (а не 8000,00 грн, як зазначає позивач), суд вважає правильною суму орендної плати, яка підлягає стягненню з відповідачів за 2022-2023 роки у розмірі 685 735, 12 грн (7 519,00 грн заборгованість за 2022 рік + 678 216,12 грн заборгованість за 2023 рік);

- суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідачів на користь позивача заборгованості за договором оренди землі від 11.12.2007, за період з 01.01.2022 по 31.12.2023, включно, підлягають частковому задоволенню.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги ТОВ “ВЕСТ 2008».

Не погодившись із зазначеним рішенням, до Центрального апеляційного господарського суду, з використанням системи “Електронний суд», з апеляційною скаргою звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю “ВЕСТ 2008», в якій просить: скасувати рішення Господарського суду Запорізької області від 14.11.2024 по справі № 908/2036/24 в частині задоволення вимог до ТОВ “ВЕСТ 2008» та прийняти по даній справі нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог Запорізької міської ради про стягнення з ТОВ “ВЕСТ 2008» суми у розмірі 301 723,45 грн. Стягнути на користь ТОВ “ВЕСТ 2008» з Запорізької міської ради судові витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 5431,02 грн.

Узагальнені доводи особи, яка подала апеляційну скаргу.

Рішення Господарського суду Запорізької області апелянт вважає незаконним і необґрунтованим через не з'ясування обставин, що мають значення для справи, через невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, встановленим обставинам справи та через недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; таким, що винесено з неправильним застосуванням норм матеріального та порушенням норм процесуального права. Судом першої інстанції не враховано висновки Верховного Суду по справі 910/14086/22 від 06.02.2024 (п.26-32) та по справі 910/14473/22 від 29.04.2024.

Позивачем було заявлено позовні вимоги про стягнення орендної плати за користування земельною ділянкою комунальної власності (період з 12 березня 2022 по 31 грудня 2022р.). В той же час нормами Податкового кодексу України (п.п. 69.14 п. 69 підр. 10 розділу ХХ) встановлено що з 1 березня по 31 грудня 2022р. не підлягає сплаті орендна плата, якщо орендовані земельні ділянки комунальної власності розташовані на території активних бойових дій відповідно до затвердженого переліку територій. Згідно п. 2.3., підр. 2 (території активних бойових дій) розділу 1 «Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 (далі - Перелік), вся територія Запорізького району Запорізької області (UA23060000000070350) відносилась до території активних бойових дій з 12.03.2022 року по 31.12.2022 року. Територія м. Запоріжжя, як частина Запорізького району Запорізької області, відображена у відповідному Переліку, як територія, на якій ведуться (велися) бойові дії у період 12.03.2022 року по 31.12.2022 року. Таким, чином спроба позивача вважати м. Запоріжжя територією, яка фактично не є територією активних бойових дій прямо суперечить нормативним актам і більше того, не спростовує факту наявності цієї території у Переліку (а саме лише наявність у Переліку із відповідним статусом і є підставою для звільнення від сплати орендної плати).

Таким чином, суд першої інстанції неправильно встановив обставини, що мають значення для справи, а саме: - на противагу встановленому чинним нормативним актом статусу м. Запоріжжя території бойових дій вважає м. Запоріжжя територію м. Запоріжжя такою, де ніколи не велися активні бойові дії, у зв'язку із тим, що це є нібито «загальновідомим»; - не звернув увагу, що пп. 69.14 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ Податкового кодексу України та Постанови КМУ №634 прямо встановлено, що підставою для звільнення від обов'язку зі сплати орендної плати є саме знаходження території у затвердженому Переліку (а не будь-які інші обставини активних бойових дій).

Враховуючи надані орендарям земельних ділянок підстави для звільнення від сплати орендної плати, ТОВ «ОСТ 2008» та ТОВ «ВЕСТ 2008» 13.06.2023 року направило до ГУ ДПС у Запорізькій області Вознесенівського району уточнюючі податкові декларації з плати за землю, зменшивши свої податкові зобов'язання з орендної плати за період з 12.03.2022 по 31.12.2022. Відсутність податкових зобов'язань орендарів підтверджується наявними у справі довідками ГУ ДПС у Запорізькій області, наданими на дату розгляду справи.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги ТОВ “ОСТ 2008».

Не погодившись із зазначеним рішенням, до Центрального апеляційного господарського суду, з використанням системи “Електронний суд», з апеляційною скаргою звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю “ОСТ 2008», в якій просить: скасувати рішення Господарського суду Запорізької області від 14.11.2024 по справі № 908/2036/24 в частині задоволення вимог до ТОВ “ОСТ 2008»та прийняти по даній справі нове рішення, яким відмовити у задоволені позовних вимог Запорізької міської ради про стягнення з ТОВ “ОСТ 2008» суми в розмірі 384 011,67 грн. Стягнути на користь ТОВ “ОСТ 2008» з Запорізької міської ради судові витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 6 912,21 грн.

Узагальнені доводи особи, яка подала апеляційну скаргу.

Доводи апеляційної скарги ТОВ “ОСТ 2008» ідентичні вищенаведеним доводам апеляційної скарги ТОВ “ВЕСТ 2008».

Узагальнений виклад позицій інших учасників справи.

Від Запорізької міської ради до ЦАГС надійшов відзив на апеляційні скарги ТОВ “ОСТ 2008» та ТОВ “ВЕСТ 2008» на рішення Господарського суду Запорізької області від 14.11.2024, в якому просить апеляційні скарги відхилити, а оскаржуване рішення залишити без змін.

Відзив обґрунтований наступним.

Відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 06 грудня 2022 року за №1364 визначено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі - перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою, згідно з додатком, за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій. До територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, включаються території можливих бойових дій, території активних бойових дій та території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси. Згідно пункту 1 вказаної Постанови Кабінету Міністрів України №1364, який доповнено новим абзацом, згідно з Постановою Кабінету Міністрів № 485 від 30.04.2024, для цілей оподаткування території активних бойових дій - це включені до переліку території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси. Тобто, даною постановою №1364 передбачено її застосування безпосередньо до оподаткування, а не договірних відносин, оскільки вказівка на це прямо по тексту постанови відсутня. Однак, між Позивачем і Відповідачами існують договірні відносини, а не податкові, оскільки предметом спору по даній справі виступає заборгованість Відповідачів у зв'язку з неповною сплатою орендної плати за користування земельною ділянкою за Договором оренди землі № 040726101363 від 11.12.2007.

Наказом від 22.12.2022 за №309 Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, додатком (Переліком) до якого в початковій редакції від 22.12.2022, в редакції від 27.01.2023, а також актуалізованим в редакції станом на 10.03.2023, у п. 1.3 «Запорізька область» зазначено, що вся територія Запорізького району, де Запорізька територіальна громада і, відповідно, м. Запоріжжя є його невід'ємною частиною, віднесені до територій можливих бойових дій. 12.12.2022 Державною податковою службою України було надано роз'яснення, в якому зазначено, що після запровадження воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-ГХ, п. 69 підрозділу 10 «Перехідні положення» Податкового кодексу України доповнено підпунктами 69.14, 69.16, 69.22 щодо нарахування та сплати плати за землю, екологічного податку та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти оподаткування, розташовані в межах територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територій, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України. Слід зазначити, що орендована Відповідачами земельна ділянка, що не заперечується Відповідачами, розташована безпосередньо у місті Запоріжжі, в межах Запорізької територіальної громади.

У редакції Закону № 3050-IX від 11.04.2023 пункт 69.14 було викладено наступним чином: за період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Отже, законодавець визначив умови оподаткування, уточнивши, що від плати за землю (орендної плати) звільняються земельні ділянки виключно в зоні активних бойових дій чи на окупованих територіях, змінивши початок цього періоду та обмежив його дію до 31.12.2022.

Позивач зазначає, що станом на момент набрання чинності Законом №3050 (06.05.2023), територія Запорізького району Запорізької області, до складу якої входить територія Запорізької міської територіальної громади, не знаходилась в зоні активних бойових дій або в зоні тимчасово окупованих РФ територій України. За таких обставин, у Відповідачів відсутні правові підстави для звільнення від оплати орендної плати за землю за 2022 рік; у Відповідачів відсутні законні підстави для зменшення податкового зобов'язання з орендної плати за землю за період з 01.03.2022 по 31.12.2022 та не сплати орендної плати за укладеним Договором за вказаний період.

Зміни до Договору оренди земельної ділянки щодо звільнення Орендарів від сплати орендних платежів у 2022-2023 роках сторонами не вносилися, жодного рішення щодо звільнення від цих платежів будь-яких орендарів земельних ділянок на території м. Запоріжжя Запорізькою міською радою не приймалося.

Судові справи № 916/1719/22 та № 917/565/22, на які посилаються відповідачі, мають інші предмети та підстави позову та жодного відношення до правовідносин, що виникли між сторонами у даній справі не мають.

Рух справи в суді апеляційної інстанції.

Відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 10.12.2024 у даній справі визначена колегія суддів у складі: головуючий, доповідач суддя Чус О.В., судді: Дармін М.О., Кощеєв І.М.

З огляду на відсутність в суді апеляційної інстанції матеріалів справи на час надходження скарги, ухвалою ЦАГС від 16.12.2024 здійснено запит матеріалів справи №908/2036/24 із Господарського суду Запорізької області та відкладено вирішення питань, пов'язаних з рухом апеляційної скарги, до надходження матеріалів справи до суду апеляційної інстанції.

26.12.2024 матеріали справи надійшли до ЦАГС.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 06.01.2025 апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “ВЕСТ 2008» на рішення Господарського суду Запорізької області від 14.11.2024 у справі № 908/2036/24 - залишено без руху. Апелянту надано строк, протягом 10 днів з дня отримання цієї ухвали, усунути вказані в мотивувальній частині ухвали недоліки апеляційної скарги, докази чого надати суду.

10.01.2025 від Товариства з обмеженою відповідальністю “ВЕСТ 2008» до ЦАГС надійшла заява на виконання ухвали суду, якою долучає апеляційну скаргу з конкретизованими вимогами в прохальній частині та просить: скасувати рішення Господарського суду Запорізької області від 14.11.2024 по справі №908/2036/24 в частині задоволення вимог до ТОВ “ВЕСТ 2008» та прийняти по даній справі нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог Запорізької міської ради про стягнення з “ВЕСТ 2008» суми у розмірі 301 723,45 грн. Стягнути на користь “ВЕСТ 2008» з Запорізької міської ради судові витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 5431,02 грн.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 13.01.2025 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю “ВЕСТ 2008» на рішення Господарського суду Запорізької області від 14.11.2024 у справі № 908/2036/24. Розгляд апеляційної скарги призначено у судовому засіданні на 04.06.2025 о 10:00 год.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 13.01.2025 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю “ОСТ 2008» на рішення Господарського суду Запорізької області від 14.11.2024 у справі № 908/2036/24 та об'єднано в одне провадження для спільного розгляду з апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю “ВЕСТ 2008» на рішення Господарського суду Запорізької області від 14.11.2024 у даній справі. Розгляд апеляційної скарги призначено у судовому засіданні на 04.06.2025 о 10:00 год.

30.01.2025 від Товариства з обмеженою відповідальністю “ВЕСТ 2008» до ЦАГС надійшла відповідь на відзив на апеляційну скаргу.

22.04.2025 від Товариства з обмеженою відповідальністю “ОСТ 2008» до ЦАГС надійшли додаткові пояснення у справі, в яких апелянт просить при вирішенні даної справи врахувати висновки, викладені за подібних правовідносин у постанові Верховного Суду від 25.02.2025 у справі №908/929/24, в якій викладено позицію повністю ідентичну позиції апелянта у цій справі.

У судове засідання 04.06.2025 з'явилися представники позивача та відповідача-1, -2. Представник відповідачів підтримав доводи апеляційної скарги, просив її задовольнити. Представник позивача заперечив проти доводів апеляційної скарги, просив відмовити у її задоволенні.

У судовому засіданні 04.06.2025 колегією суддів оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Встановлені судом обставини справи.

Між Запорізькою міською радою (далі - Позивач, Орендодавець) та ДП “Вест» ЗАТ “Торговий будинок» (далі за текстом - відповідач, орендар-1), ДП “Ост» ЗАТ “Торговий будинок» (далі за текстом - відповідач, орендар-2) 11.12.2007 було укладено договір оренди землі, що зареєстрований у Запорізькій регіональній філії ДП “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» 27.12.2007 за №040726101363.

Відповідно до діючої редакції Статуту ТОВ “ОСТ-2008» є правонаступником ДП “Ост» ЗАТ “Торговий будинок».

Відповідно до діючої редакції Статуту ТОВ “ВЕСТ-2008» є правонаступником ДП “ВЕСТ» ЗАТ “Торговий будинок».

Згідно з п. 1 Договору орендодавець, відповідно до рішення чотирнадцятої сесії п'ятого скликання Запорізької міської ради №77/161 від 29 серпня 2007 надає, а орендарі приймають в строкове платне користування земельну ділянку для розташування майнового комплексу (адміністративна будівля), яка знаходиться: м. Запоріжжя, проспект Металургів, 30.

Власником земельної ділянки загальною площею 0,5561 га, кадастровий номер 2310100000:04:038:0041 за адресою: м. Запоріжжя, проспект Металургів, 30 (далі - земельна ділянка) є територіальна громада міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради.

Відповідно до п. 8 договору, договір укладається на дев'ятнадцять років.

30.06.2020 підписана додаткова угода №202004000400207 до договору оренди землі від 11.12.2007, зареєстрованого у Запорізькій регіональній філії ДП “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» 27.12.2007 за №040726101363.

Згідно з п. 9 договору, в редакції додаткової угоди від 30.06.2020 №202004000400207, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 30 076 112 грн 40 коп. (тридцять мільйонів сімдесят шість тисяч сто дванадцять грн. 40 коп.), в цінах 2019 року. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі: 902 283 грн 37 коп. (дев'ятсот дві тисячі двісті вісімдесят три грн. 37 коп.), що складає 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2020 року.

Відповідно до п. 11 договору, орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Ленінського району 33216812700006 в управлінні Держказначейства у Ленінському районі міста Запоріжжя Головного управління Держказначейства України в Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 34677103, код 13050200.

Запорізька міська рада передала орендарям земельну ділянку загальною площею 0,5561 га, кадастровий номер 2310100000:04:038:0041 за адресою: м. Запоріжжя, проспект Металургів, 30, а орендарі прийняли вказану земельну ділянку в оренду, що підтверджується підписаним між сторонами актом прийому-передачі земельної ділянки за договором оренди землі від 27.12.2007.

У орендарів за результатами підписання договору та вказаного акту прийому-передачі виник обов'язок щомісячно рівним частинами протягом 30 календарних днів, наступними за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, на розрахунковий рахунок місцевого бюджету сплачувати орендну плату, що вноситься орендарями у грошовій формі та в розмірі: 902 283 грн 37 коп. (дев'ятсот дві тисячі двісті вісімдесят три грн 37 коп.), що складає 3% нормативно грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2020 року.

Відповідно до повідомлень Департаменту фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради від 06.03.2024 за № 06.1-14/398 та від 06.03.2024 №06.1- 14/397 за наявними даними інформаційно-аналітичної системи управління плануванням та виконанням місцевих бюджетів “LOGIKA», через яку у відповідності до норм Постанови Кабінету Міністрів України від 16.06.2021 № 627 “Про затвердження Порядку обміну інформацією між органами, що контролюють справляння надходжень бюджету та органами місцевого самоврядування» здійснюється інформаційна взаємодія між органами, що контролюють справляння надходжень бюджету та органами місцевого самоврядування, ТОВ “ВЕСТ 2008», ТОВ “ОСТ 2008»:

- сплачено загалом протягом 2021 року до бюджету Запорізької міської територіальної громади за кодом класифікації доходів бюджету 18010600 “Орендна плата з юридичних осіб» 902 283,36 грн;

- сплачено загалом протягом 2022 року до бюджету Запорізької міської територіальної громади за кодом класифікації доходів бюджету 18010600 “Орендна плата з юридичних осіб» 984 992,70 грн;

- сплачено загалом протягом 2023 року до бюджету Запорізької міської територіальної громади за кодом класифікації доходів бюджету 18010600 “Орендна плата з юридичних осіб» 463 172,34 грн.

Відповідно до умов договорів орендарі зобов'язані самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель, згідно з чинним законодавством.

Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру на виконання статті 289 Податкового кодексу України листом від 12.01.2024 №6-28- 0.222-600/2-24 повідомила про значення коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 1996-2024 роки.

Значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за попередній рік застосовується для розрахунку податкового зобов'язання на наступний рік.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2021 рік - 1,1. Таким чином, розмір річної орендної плати ТОВ “ВЕСТ 2008», ТОВ “ОСТ 2008» за 2022 рік, відповідно до умов Договору становить: 30 076 112,40 грн (НГО 2020) * 1,1 (К2021) = 33 083 723,64 грн (НГО 2022) * 3% = 992 511,70 грн (орендна плата 2022).

Позивач розраховує розмір заборгованості ТОВ “ВЕСТ 2008», ТОВ “ОСТ 2008» зі сплати орендної плати за період 01.01.2022-31.12.2022, відповідно до умов Договору наступним чином: 992 511,70 грн - 984 992,70 грн (сума оплачена за 2022) = 8000,00 грн.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2022 рік становить 1,15, тому розмір річної орендної плати ТОВ “ВЕСТ 2008», ТОВ “ОСТ 2008» за 2023 рік, відповідно до умов Договорів становить: 33 083 723,64 грн (НГО 2022) * 1,1 (К2022) = 38 046 282,18 грн (НГО 2023) * 3% = 1 141 388,46 грн (орендна плата 2023).

Позивач розраховує розмір заборгованості ТОВ “ВЕСТ 2008», ТОВ “ОСТ 2008» зі сплати орендної плати за період 01.01.2023-31.12.2023, відповідно до умов Договорів наступним чином: 1 141 388,46 грн - 463 172,34 грн (сума оплачена за 2023) = 678 216,12 грн.

В матеріалах справи міститься копія претензії від 08.04.2024 №01/02-11/0970 щодо сплати відповідачами заборгованості з орендної плати та земельного податку, яка була направлена на адресу відповідачів 15.04.2024 та відповідно до якої відповідачу повідомлялось про необхідність сплати заборгованості з орендної плати за користування земельною ділянкою комунальної власності.

Відповідно до описів вкладень “Укрпошти» претензія від 08.04.2024 №01/02-11/0970 була направлена 15.04.2024 на юридичну адресу відповідача-1 та відповідача-2 - просп. Металургів, будинок 30, м. Запоріжжя, 69006.

Відповідно до трекінгу з офіційного сайту АТ “Укрпошта» відправлення №0503845395022 та відправлення №0503845396975 були 15.04.2024 прийняті на відділенні: 69126 м. Запоріжжя Україна, потім 18.04.2024 надійшли на сортувальний центр, а 02.05.2024 були повернуті за зворотною адресою: Закінчення встановленого терміну зберігання.

Оскільки Відповідачі орендну плату за користування земельною ділянкою сплачували не в повному обсязі, загальна заборгованість ТОВ “ВЕСТ 2008», ТОВ “ОСТ 2008», що підлягає стягненню за період з 01.01.2022 по 31.12.2023 за розрахунком позивача становить: 8000,00 грн (борг за 2022) + 678 216,12 грн (борг за 2023) = 686 216,25 грн, у зв'язку з чим, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Оцінка аргументів учасників справи і висновків суду першої інстанції.

Відповідно до ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги (ч. 1). Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї (ч. 2). Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього (ч. 3). Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (ч. 4).

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників позивача та відповідача-1, -2, дослідивши доводи, наведені в апеляційній скарзі, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний господарський суд дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Об'єктом апеляційного оскарження є рішення суду першої інстанції, яким частково задоволено позовні вимоги про стягнення з відповідачів на користь позивача заборгованості за договором оренди землі за період з 01.01.2022 по 31.12.2023.

Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.

Статтями 206 Земельного кодексу України та ст. 270 Податкового кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.

За приписами п. 2 ч. 1 ст. 270 Податкового кодексу України (розділ Податок на майно) об'єктами оподаткування платою за землю є об'єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.

Відповідно до вимог ст. 124 Земельного кодексу України передача землі в оренду здійснюється на підставі цивільно-правової угоди.

Статтею 1 Закону України “Про оренду землі» встановлено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно зі ст. 13 цього Закону договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

У ст. 21 Закону України “Про оренду землі» визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Відповідно до ст. 24 Закону України “Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Частина 1 ст. 759 Цивільного кодексу України передбачає, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

За умовами ч. 1, 5 ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Підпунктом 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України передбачено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Відповідно до п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

За приписами пп. 265.1.3 п. 265.1 ст. 265 Податкового кодексу України податок на майно складається з плати за землю.

Згідно зі ст. 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Місцевий господарський суд, здійснивши перевірку розрахунку заборгованості, здійсненого позивачем, зазначив про таке.

Позивач здійснює розрахунок позовних вимог пропорційно часткам відповідачів у праві власності на нерухоме майно наступним чином: - з ТОВ “ВЕСТ 2008»: 686 216,25 грн * 11/25 = 301 935,15 грн; - з ТОВ “ОСТ 2008»: 686 216,25 грн * 14/25 = 384 281,10 грн. Враховуючи, що позивачем допущена математична помилка в розрахунку, а саме 992 511,70 грн - 984 992,70 грн = 7 519,00 грн (а не 8000,00 грн, як зазначає позивач), суд вважає правильною суму орендної плати, яка підлягає стягненню з відповідачів за 2022-2023 роки у розмірі 685 735, 12 грн (7 519,00 грн заборгованість за 2022 рік + 678 216,12 грн заборгованість за 2023 рік).

Враховуючи пропорції володіння частками відповідачів у праві власності на нерухоме майно, суд першої інстанції дійшов висновку про відповідний пропорційний розподіл суми заборгованості, а саме: з ТОВ “ОСТ 2008»: 685 735,12 грн * 14/25 = 384 011,67 грн.; з ТОВ “ВЕСТ 2008»: 685 735, 12 грн * 11/25 =301 723,45 грн.

Суд першої інстанції виходив з обставин того, що земельна ділянка загальною площею 0,5561 га, кадастровий номер 2310100000:04:038:0041 розташована безпосередньо у місті Запоріжжі, в межах Запорізької територіальної громади, а не Запорізького району; загальновідомим є той факт, що на території міста Запоріжжя ніколи, починаючи з 24.02.2022, не велися і не ведуться активні бойові дії, вона не є тимчасово окупованою РФ, тому, суд відхилив доводи відповідачів про відсутність заборгованості з огляду на подання уточнюючих податкових декларацій з орендної плати за землю, відкоригувавши податкові зобов'язання за період з 12.03.2022 по 31.12.2022.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, вважає їх помилковими, зробленими при неправильному застосуванні норм матеріального права та при неповному з'ясуванні судом обставин справи.

Так, відповідно до постанови Верховної Ради України від 17 липня 2020 року № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів» (зі змінами) у Запорізькій області утворено Запорізький район (з адміністративним центром у місті Запоріжжя) у складі території, зокрема, Запорізької міської територіальної громади, затвердженої Кабінетом Міністрів України.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який неодноразово було продовжено.

Законом України від 15.03.2022 № 2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України доповнено підпунктом 69.14, яким передбачено, що тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.

Надалі, Законом України від 11 квітня 2023 року № 3050-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно", який набрав чинності 06 травня 2023 року, внесено зміни до підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, зокрема, абзац перший вказаного пункту встановлював наступне:

За період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Аналіз підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України в редакції чинній з 06 травня 2023 року свідчить про те, що тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року, не нараховується та не сплачується плата за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що розташовані, окрім іншого, на територіях активних бойових дій та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб-підприємців або юридичних осіб (схожий за змістом висновок щодо попередньої редакції пп. 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України викладений у постанові Касаційного адміністративного суду від 29.10.2024 у справі № 620/5747/23).

Постановою Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2022 року № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» визначено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 (зі змінами): І. Території, на яких ведуться (велися) бойові дії: 2. Території активних бойових дій: 2.3. Запорізька область: Запорізький район; код UА23060000000070350; вся територія Запорізького району; дата початку бойових дій - 12.03.2022; дата завершення бойових дій - 31.12.2022.

Тобто, за змістом вказаного Переліку вся територія Запорізького району (код UA23060000000070350) станом на момент набрання чинності Законом України від 11 квітня 2023 року № 3050-IX, віднесена до території активних бойових дій з 12.03.2022 по 31.12.2022.

При цьому, у Переліку не міститься виключень щодо територіальних громад Запорізького району, а тому Запорізька територіальна громада, включаючи місто Запоріжжя, входить до території Запорізького району.

Таким чином, оскільки Запорізький район (UА23060000000070350), у тому числі Запорізька міська територіальна громада, з 12.03.2022 по 31.12.2022 включена до територій активних бойових дій, визначених Переліком, тому на територію Запорізької міської територіальної громади поширюється дія підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, згідно з яким за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на території Запорізької міської територіальної громади, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з 01 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року.

Аналогічну правову позицію викладено Верховним Судом у постанові від 25.02.2025 у справі №908/929/24.

Таким чином, з огляду на положення підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України та на той факт, що вся територія Запорізького району була віднесена до території активних бойових дій з 12.03.2022 по 31.12.2022, колегія суддів вважає, що відповідачі мали право у період з 01.03.2022 по 31.12.2022 не сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою, яка розташована у місті Запоріжжя.

З огляду на викладене, відповідачі мали сплатити орендну плату за січень-лютий 2022 року в сумі 165 418,62 грн. (992 511,70 грн. (річна орендна плата за 2022 рік / 12 міс. = 82 709,31 грн. (орендна плата за місяць) х 2 міс. (січень-лютий 2022)).

Натомість, орендну плату за 2022 рік було сплачено у сумі 984 992,70 грн. Тобто, переплата за 2022 рік складає 819 574,08 грн., що перевищує заявлену до стягнення позивачем заборгованість за 2023 рік у розмірі 678 216,12 грн.

Крім того, у постанові від 25.02.2025 у справі №908/929/24 Верховного Суду також зазначено, що відповідно до правового висновку Касаційного адміністративного суду, викладеного у постанові від 22.11.2024 у справі № 280/325/24: "Аналіз вказаних положень підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин свідчить про те, що платники податків (плати за землю, орендної плати), які задекларували за 2022 та/або 2023 роки податкові зобов'язання з плати за землю за земельні ділянки, що розташовані на територіях, визначених цим підпунктом та орендної плати за земельні ділянки до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно" (який набрав чинності 06.05.2023) мають право відкоригувати такі нараховані податкові зобов'язання за період 2022-2023 років шляхом подання в порядку, визначеному цим Кодексом, уточнюючих податкових декларацій".

Відтак, ТОВ "ОСТ 2008" та ТОВ "ВЕСТ 2008" правомірно скористалися правом, визначеним у абз. 5 п.п. 69.14 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідних положень» ПК України, подали 13.06.2023 уточнюючі податкові декларації з плати за землю до ГУ ДПС у Запорізькій області Вознесенівського району, відкоригувавши податкові зобов'язання за період з 12.03.2022 по 31.12.2022, задекларовані раніше.

Отже, з урахуванням положень наведених норм та фактичних обставин справи, зокрема: сплата орендних платежів за 2022 рік в розмірі 984 992,70 грн., за наявності у відповідачів права в період з 01.03.2022 по 31.12.2022 не сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою, що розташована у місті Запоріжжя, а також наявності переплати з таких платежів у сумі 819 574,08 грн. за 2022 рік, що перевищує заявлену до стягнення позивачем заборгованість за 2023 рік у розмірі 678 216,12 грн., колегія суддів висновує, що матеріалами справи не доведено існування заборгованості відповідачів за спірний період 2022, 2023 роки, у зв'язку з чим, позовні вимоги про стягнення заборгованості за договором оренди задоволенню не підлягають.

Місцевий господарський суд наведеного не врахував, що призвело до помилкових висновків про часткове задоволення позовних вимог.

З огляду на викладене, колегія суддів констатує, що доводи апеляційної скарги знайшли своє підтвердження під час апеляційного перегляду справи.

Висновки за результатами розгляду апеляційної скарги.

Апеляційний господарський суд зазначає, що хоча п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення. ЄСПЛ зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід (рішення ЄСПЛ у справі "Трофимчук проти України").

Суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині (п. 2 ч. 1 ст. 275 ГПК України).

Відповідно до п.п.1, 3, 4 ч. 1 ст. 277 ГПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є нез'ясування обставин, що мають значення для справи; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, встановленим обставинам справи, порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.

Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону, або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

Враховуючи наведене та з урахуванням меж розгляду апеляційної скарги в порядку ст. 269 ГПК України, апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення місцевого господарського суду у даній справі має бути скасовано як таке, що ухвалене з неправильним застосуванням норм матеріального права.

Судові витрати.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позову та враховуючи задоволення апеляційної скарги, згідно зі ст. 129 ГПК України, витрати по сплаті судового збору за їх подання і розгляд покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 269, 270, 275, 277, 282-284, 287 ГПК України, Центральний апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю “ВЕСТ 2008» та Товариства з обмеженою відповідальністю “ОСТ 2008» на рішення Господарського суду Запорізької області від 14.11.2024 у справі №908/2036/24 - задовольнити.

Рішення Господарського суду Запорізької області від 14.11.2024 у справі №908/2036/24 - скасувати.

Ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Стягнути з Запорізької міської ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ВЕСТ 2008» витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги в розмірі 5 431,02 грн., про що видати наказ.

Стягнути з Запорізької міської ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ОСТ 2008» витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги в розмірі 6 912,21 грн., про що видати наказ.

Видачу наказів на виконання цієї постанови доручити Господарському суду Запорізької області.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її ухвалення. Право касаційного оскарження, строк на касаційне оскарження та порядок подання касаційної скарги передбачено статтями 286-289 Господарського процесуального кодексу України.

Повна постанова складена 21.07.2025

Головуючий суддя О.В. Чус

Суддя І.М. Кощеєв

Суддя М.О. Дармін