Постанова від 21.07.2025 по справі 683/1030/25

Справа № 683/1030/25

3/683/490/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 липня 2025 року м. Старокостянтинів

Суддя Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області Завадська О.П., при секретарях Бадаєвій Н.О., Васічевій О.В., Повзун С.В., Поважнюк О.Б., з участю прокурора Канюка М.Т., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м. Старокостянтинів Хмельницької області матеріали об'єднаної справи про адміністративні правопорушення, які надійшли від управління стратегічних розслідувань в Хмельницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українки, громадянки України, сестра медична КНП «Старокостянтинівська багатопрофільна лікарня» Старокостянтинівської міської ради Хмельницького району Хмельницької області, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

встановив:

Відповідно до протоколу №333 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 04 квітня 2025 року ОСОБА_1 обвинувачується в тому, що будучи членом військово-лікарської комісії КНП «Старокостянтинівська багатопрофільна лікарня» Старокостянтинівської міської ради Хмельницького району Хмельницької області, являючись відповідно до підпункту «ґ» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону), примітки до статті 172-6 КУпАП, суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, всупереч вимогам абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин 04 березня 2025 року подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (надалі - Декларація), за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

Відповідно до протоколу №334 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 04 квітня 2025 року ОСОБА_1 обвинувачується в тому, що будучи членом військово-лікарської комісії КНП «Старокостянтинівська багатопрофільна лікарня» Старокостянтинівської міської ради Хмельницького району Хмельницької області, являючись відповідно до підпункту «ґ» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону), примітки до статті 172-6 КУпАП, суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, всупереч вимогам абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин 03 березня 2025 року подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (надалі - Декларація), за 2023 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 в судовому засіданні заперечила проти звинувачення та повідомила, що не знала і не могла знати, що її було включено в дублюючий склад військово-лікарської комісії в 2023 році та в 2024 році, оскільки її про це ніхто не повідомляв, з такими наказами не ознайомлював, до участі в роботі військово-лікарської комісії не залучали, жодних декларацій за період роботи на посаді сестра медична ніколи подавала. Подала дані декларації після дзвінка з поліції, де вказала, зокрема, свою посаду та те, що не виконує функції держави або місцевого самоврядування.

У відповідності до підпункту «ґ» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» голови та члени медико-соціальних експертних комісій, а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Згідно наказу №56/осн від 07 серпня 2023 року КНП «Старокостянтинівська багатопрофільна лікарня» Старокостянтинівської міської ради Хмельницького району Хмельницької області «Про залучення медичного персоналу до складу ВЛК, що створюється при ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_1 включено до дублюючого складу військово-лікарської комісії, як сестра медична.

04 березня 2025 року ОСОБА_1 подала декларацію при звільненні, як особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями) з 01 січня 2023 року - 31 грудня 2023 року, де в графі «Займана посада» вказала «сестра медична».

Згідно наказу №1/осн від 01 січня 2024 року КНП «Старокостянтинівська багатопрофільна лікарня» Старокостянтинівської міської ради Хмельницького району Хмельницької області «Про залучення медичного персоналу до складу мультидисциплінарної команди лікарів-спеціалістів військово-лікарської комісії (ВЛК), що створюється при ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_1 включено до дублюючого складу військово-лікарської комісії, як сестра медична.

03 березня 2025 року ОСОБА_1 подала щорічну декларацію, як особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями) за 2023 рік, де в графі «Чи продовжуєте Ви виконувати функції держави або місцевого самоврядування?» надала відповідь «Ні», в графі «Займана посада» вказала «сестра медична».

12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов'язок подання декларацій суб'єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та доповнено перелік суб'єктів декларування, визначених п.2 ч.1 ст. 3 Закону підпунктом «ґ», а саме голови та члени лікарсько-консультативних і медико-соціальних експертних комісій, а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій, які при цьому не є особами, зазначеними у п.1 ч.1 цієї статті.

Відповідно до роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції №4 від 13 листопада 2023 року встановлено, що особам, які до набрання чинності Законом № 3384-ІХ вже перебували і продовжують перебувати у складі відповідних комісій, слід подати лише щорічну декларацію з позначкою «я продовжую виконувати функції держави або місцевого самоврядування» за 2023 рік до 31 березня 2024 року включно.

Відповідно до листа КНП «Старокостянтинівська багатопрофільна лікарня» Старокостянтинівської міської ради Хмельницького району Хмельницької області за №01-20/1676 від 04 липня 2025 року ОСОБА_1 із вищевказаними наказами за №56/осн від 07 серпня 2023 року та за №1/осн від 01 січня 2024 року не була ознайомлена, про що свідчить відсутність її підпису під наказами.

Абзацом 1 частини 2 статті 45 Закону передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до підпункту 2 пункту 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції №449/21 від 23 липня 2021 року (далі - Порядок), декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності.

Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.

Відповідно до роз'яснень НАЗК щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13 листопада 2023 року №4 (зі змінами) суб'єкти декларування, які звільнились подають декларацію з позначкою «при звільненні» за період, не охоплений раніше поданими деклараціями - протягом 30 днів з дня припинення перебування на посаді / в статусі, що визначені ст. 3 Закону.

Згідно з ч. 1 ст. 172-6 КУпАП відповідальність настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.

Об'єктивна сторона цього правопорушення виражається в активній формі прояву та полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації.

Суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 КУпАП, характеризується наявністю вини у формі прямого чи не прямого умислу та настає лише за умови, що особа усвідомлювала протиправний характер своїх дій і мала прямий умисел, спрямований на ухилення від подання чи несвоєчасне подання декларації, керуючись при цьому особистим інтересом чи інтересами третіх осіб. Вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Така правова позиція викладена в інформаційному листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 22 травня 2017 року № 223-943\0\4-17.

Крім того на умисну форму вини, а також наявність відповідного корисливого або іншого особистого інтересу особи, чи інтересу третіх осіб, як на обов'язкові ознаки корупційного правопорушення також звертає увагу Конституційний Суд України у рішенні від 06 жовтня 2010 року (справа №1-27/2010).

Статтею 10 КУпАП установлено, що адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Усвідомлення означає не лише розуміння фактичних обставин вчиненого діяння, які стосуються предмета, об'єктивної сторони складу конкретного правопорушення, а й розуміння його суспільної небезпеки.

Водночас фактична помилка (error fakti) це хибне уявлення особи про характер або фактичні наслідки свого діяння.

У даному випадку ОСОБА_1 , будучи членом складу (резервного) позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії, відноситься до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а тому є суб'єктом декларування, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».

Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру декларацій електронні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування - щорічну декларацію за 2023 рік вона подала 03 березня 2025 року, а декларацію при звільненні (за період з 01 січня 2023 року - 31 грудня 2023 року) - 04 березня 2025 року.

Разом з тим, з урахуванням: послідовних пояснень ОСОБА_1 щодо її необізнаності про включення до дублюючого складу військово-лікарської комісії, що зобов'язувало її подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; того, що вона жодного разу не була задіяна в роботі військово-лікарської комісії; в деклараціях від 03 березня 2025 року та 04 березня 2025 року зазначила посаду без прив'язки до ВЛК; в щорічній декларації за 2023 рік, поданій 03 березня 2025 року, заперечила виконання функцій держави або місцевого самоврядування; відсутність в матеріалах справи документальних підтверджень щодо ознайомлення ОСОБА_1 із вказаними вище наказами за №56/осн від 07 серпня 2023 року та за №1/осн від 01 січня 2024 року щодо включення її членом дублюючої складу військово-лікарської комісії - це не визначає належної її обізнаності з цими обставинами у встановленому законом порядку, а відтак і можливості усвідомлення власного обов'язку подання таких декларацій.

Будь-яких доказів, які б свідчили про обізнаність ОСОБА_1 у необхідності поданні декларації матеріали справи не містять.

Отже, подання ОСОБА_1 , як особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, 03 березня 2025 року щорічної декларації за 2023 рік та 04 березня 2025 року декларації при звільненні за період неохоплений попередніми деклараціями, а саме з 01 січня 2023 року - 31 грудня 2023 року, хоч і вчинені з пропуском визначених законом строків їх подання, проте ці пропуски зумовлені поважними причинами - відсутністю інформування ОСОБА_1 щодо її відповідного обов'язку відповідальними працівниками шляхом письмового ознайомлення з наказом про включення до дублюючого складу військово-лікарської комісії та доведення у зв'язку з цим вимог антикорупційного законодавства у належний спосіб, що виключає склад адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 172-6 КУпАП, диспозиція якої передбачає обов'язковою умовою його вчинення несвоєчасне подання такої декларації саме без поважних причин.

Згідно зі статтею 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до статті 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях, зокрема, по справах «Кобець проти України» від 14 лютого 2008 року, «Берктай проти Туреччини» від 08 лютого 2001 року, «Лавенте проти Латвії» від 07 листопада 2002 року неодноразово наголошував на тому, що оцінюючи докази суд застосовує принцип доведення «за відсутності розумних підстав для сумніву», що може бути результатом цілої низки ознак або достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою неспростовних презумпцій.

В силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 172-6, 247, 283, 284 КУпАП,

постановив:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, закрити на підставі п. 1 ч. 1. ст. 247 КУпАП у зв'язку із відсутністю в її діях складу адміністративних правопорушень.

Постанова може бути оскаржена через Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області до Хмельницького апеляційного суду протягом 10 днів з дня винесення постанови.

Суддя