Постанова від 21.07.2025 по справі 683/1032/25

Справа № 683/1032/25

3/683/492/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 липня 2025 року м. Старокостянтинів

Суддя Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області Завадська О.П., при секретарях Бадаєвій Н.О., Повзун С.В., Поважнюк О.Б., з участю прокурора Канюка М.Т., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань матеріали справи про адміністративні правопорушення, які надійшли від управління стратегічних розслідувань в Хмельницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, пенсіонер, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

встановив:

ОСОБА_1 , будучи 13 березня 2024 року звільненим з посади заступника медичного директора з організаційно - методичної роботи апарату управління КНП «Старокостянтинівська багатопрофільна лікарня» Старокостянтинівської міської ради Хмельницького району Хмельницької області та виключеним з дублюючого складу військово-лікарської комісії КНП «Старокостянтинівська багатопрофільна лікарня» Старокостянтинівської міської ради Хмельницького району Хмельницької області при ІНФОРМАЦІЯ_2 , як голова дублюючого складу військово-лікарської комісії, та являючись відповідно до підпункту «ґ» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону), примітки до статті 172-6 КУпАП, суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин 13 лютого 2025 року подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (надалі - Декларація), яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 в судовому засіданні заперечив проти звинувачення та вказав, що своєчасно подав щорічну декларацію за 2023 рік та 2024 рік, однак не був повідомлений про необхідність подання декларації з підстав звільнення з посади за період роботи до звільнення. До того ж його офіційно не ознайомлювали із наказом про включення в дублюючий склад військово-лікарської комісії в 2024 році, що вважає поважною причиною пропуску строку подачі даної декларації. В 2023 році він виконував обов'язки голови ВЛК, а в 2024 році - ні. Зазначення в щорічній декларації за 2023 рік стверджувальної відповіді щодо продовження виконання функцій держави або місцевого самоврядування та про займану посаду Голови ЛЛК, Голови ВЛК пояснив технічною необхідністю, оскільки інакше програма його не допускала до заповнення наступних розділів і він не зміг би взагалі подати декларацію.

У відповідності до підпункту «ґ» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» голови та члени медико-соціальних експертних комісій, а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Згідно наказу №56/осн від 07 серпня 2023 року КНП «Старокостянтинівська багатопрофільна лікарня» Старокостянтинівської міської ради Хмельницького району Хмельницької області «Про залучення медичного персоналу до складу ВЛК, що створюється при ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_1 включено до дублюючого складу військово-лікарської комісії, як голову ВЛК.

31 січня 2024 року ОСОБА_1 подав щорічну декларацію за 2023 рік, де в графі «Чи продовжуєте Ви виконувати функції держави або місцевого самоврядування?» надав відповідь «Так», в графі «Займана посада» вказав «Голова ЛКК, Голова ВЛК».

12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов'язок подання декларацій суб'єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та доповнено перелік суб'єктів декларування, визначених п.2 ч.1 ст. 3 Закону підпунктом «ґ», а саме: голови та члени лікарсько-консультативних і медико-соціальних експертних комісій, а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій, які при цьому не є особами, зазначеними у п.1 ч.1 цієї статті.

Відповідно до роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції №4 від 13 листопада року встановлено, що особам, які до набрання чинності Законом № 3384-ІХ вже перебували і продовжують перебувати у складі відповідних комісій, слід подати лише щорічну декларацію з позначкою «я продовжую виконувати функції держави або місцевого самоврядування» за 2023 рік до 31 березня 2024 року включно.

Згідно наказу №1/осн від 01 січня 2024 року КНП «Старокостянтинівська багатопрофільна лікарня» Старокостянтинівської міської ради Хмельницького району Хмельницької області «Про залучення медичного персоналу до складу мультидисциплінарної команди лікарів-спеціалістів військово-лікарської комісії (ВЛК), що створюється при ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_1 включено до дублюючого складу військово-лікарської комісії, як голову ВЛК.

Відповідно до листа КНП «Старокостянтинівська багатопрофільна лікарня» Старокостянтинівської міської ради Хмельницького району Хмельницької області за №01-20/1677 від 04 липня 2025 року ОСОБА_1 із вищевказаними наказами за №56/осн від 07 серпня 2023 року та за №1/осн від 01 січня 2024 року не був ознайомлений, про що свідчить відсутність його підпису під наказами.

Згідно наказу КНП «Старокостянтинівська багатопрофільна лікарня» Старокостянтинівської міської ради Хмельницького району Хмельницької області за №52/К від 12 березня 2024 року ОСОБА_1 звільнено з посади заступника медичного директора з організаційно-методичної роботи апарату управління КНП «Старокостянтинівська багатопрофільна лікарня» Старокостянтинівської міської ради Хмельницького району Хмельницької області 13 березня 2024 року, внаслідок чого він припинив діяльність у складі військово-лікарської комісії КНП «Старокостянтинівська багатопрофільна лікарня» Старокостянтинівської міської ради Хмельницького району Хмельницької області при ІНФОРМАЦІЯ_2 .

13 лютого 2025 року ОСОБА_1 подав декларацію при звільненні, як особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями) - з 01 січня 2024 року по 31 березня 2024 року, де в графі «Займана посада» вказав «Голова ЛКК, Голова ВЛК».

Абзацом 1 частини 2 статті 45 Закону передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до підпункту 2 пункту 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції №449/21 від 23 липня 2021 року (далі - Порядок), декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності.

Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.

Відповідно до роз'яснень НАЗК щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13 листопада 2023 року №4 (зі змінами) суб'єкти декларування, які звільнились подають декларацію з позначкою «при звільненні» за період, не охоплений раніше поданими деклараціями - протягом 30 днів з дня припинення перебування на посаді / в статусі, що визначені ст. 3 Закону.

Таким чином ОСОБА_1 повинен був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями протягом 30 календарних днів з дня виключення з резервного складу постійно діючої позаштатної ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто не пізніше 23:59 год 12 квітня 2024 року.

Однак, як встановлено з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, при звільненні лише 13 лютого 2025 року, тобто несвоєчасно.

Згідно з ч. 1 ст. 172-6 КУпАП відповідальність настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Склади правопорушень, передбачених у ст. 172-6 КУпАП належать до формальних, вони не містять ознаки настання шкідливих матеріальних наслідків. Тому для встановлення адміністративного правопорушення, передбаченого у ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, достатньо тільки факту несвоєчасного подання декларації без поважних причин.

Посилання ОСОБА_1 на неналежне повідомлення його про включення до складу військово-лікарської комісії в 2024 році, як на причину несвоєчасного подання декларації при звільненні, в даному випадку суд оцінює критично. Дійсно, в судовому засіданні встановлено і це не заперечується учасниками справи, що ОСОБА_1 офіційно із наказом за №1/осн від 01 січня 2024 року не був ознайомлений, як і з наказом за №56/осн від 07 серпня 2023 року, проте за 2023 рік подав щорічну декларацію як голова ЛКК/ВЛК і зазначив станом на 31 січня 2024 року, що продовжує діяльність як голова ЛКК/ВЛК. Підписаний керівником підприємства наказ доводять до відома згаданих у ньому осіб під розписку в оригіналі документа. Неналежне виконання уповноваженими особами даного обов'язку не може бути поважною причиною несвоєчасної подачі ОСОБА_1 декларації при звільненні, оскільки зазначена ним вищевказана інформація в щорічній декларації за 2023 рік вказує, що він знав, що являється резервним головою військово-лікарської комісії. Поважних причин, які б існували і були реальними перешкодами для своєчасного подання ОСОБА_1 декларації суду не подано і судом не встановлено.

Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, заслухавши прокурора, який підтримав обвинувачення, заперечення та пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Європейський суд з прав людини вказав, що при призначенні покарання для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити особистий надмірний тягар для особи (п. 38 рішення від 16 жовтня 2008 року ЄСПЛ у справі «Ізмайлов проти Росії»).

Враховуючи, що склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6КУпАП, є формальним, особу порушника, який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, відсутність компроментуючих даних по місцю проживання та роботи, вік та стан здоров'я, є особою з ІІ групою інвалідності, являється батьком військовослужбовця, який загинув під час проходження військової служби, учасником бойових дій, незначний ступінь вчиненого правопорушення та не заподіяння шкоди державним чи суспільним інтересам, чи спричинення великої шкоди і збитків, при відсутності обтяжуючих для стягнення обставини, суд вважає за достатнім призначити стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі.

Згідно з п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються особи з інвалідністю І та ІІ групи.

Керуючись ст. ст. 33, 34, 35, 36, 172-6, 283, 284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

постановив:

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та призначити йому адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.

Реквізити для сплати штрафу: отримувач ГУК у Хмел.обл/Старокост.мтг/21081100; код отримувача (ЄДРПОУ) 37971775; банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); номер рахунку UA808999980313010106000022751; код класифікації доходів бюджету 21081100; призначення платежу: адміністративні штрафи та інші санкції.

Згідно із ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п?ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п?ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Документ, що підтверджує сплату штрафу, не пізніше трьох робочих днів після закінчення строку, передбаченого ч.1 ст.307 КУпАП, надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення цього штрафу.

Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.

Постанова може бути оскаржена через Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області до Хмельницького апеляційного суду протягом 10 днів з дня винесення постанови.

Повний текст постанови буде проголошено 14 липня 2025 року о 13 год 00 хв.

Суддя