Справа № 758/8369/25
3/758/3672/25
Категорія 289
08 липня 2025 року м. Київ
Подільський районний суд міста Києва у складі головуючого судді Ковбасюк О.О., за участю секретаря судового засідання Білоус А.О., прокурора Павліченко В.О., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в місті Києві Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, зареєстрованої за адресою АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою АДРЕСА_2 , не працюючої,
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
встановив:
ОСОБА_1 , обіймаючи посаду головного спеціаліста відділу забезпечення діяльності керівництва Державної аудиторської служби України, будучи державним службовцем категорії «В», відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія даного Закону, у порушення вимог частини 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» та частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин подала щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий рік, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) у власному персональному електронному кабінеті, а саме: 02.02.2024 о 13 год. 10 хв. подала вказану декларацію за 2021 рік та 02.02.2024 о 13 год. 34 хв. подала вказану декларацію за 2022 рік, чим вчинила адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, відповідальність за які передбачена частиною 1 статті 172-6 КУПАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні правопорушення визнала та пояснила, що подала декларації невчасно у зв'язку з тим, що на даний час вона перебуває у декретній відпустці по догляду за дитиною-інвалідом, а також із постійними обстрілами міста Києва військами російської федерації, внаслідок чого вона не приділила належної уваги цьому питанню.
Прокурор у судовому засіданні, зважаючи на пояснення ОСОБА_1 , вважала за можливе звільнити її від адміністративної відповідальності за малозначністю правопорушення та закрити провадження у справі, обмежившись усним зауваженням.
Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності та прокурора, дослідивши всі обставини справи у їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до примітки до ст.172-6 КУпАП суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Вказане правопорушення полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації.
Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
Відповідно до абзацу 9 підпункту 1 пункту 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №223-943/0/4-17 від 22.05.2017 «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» під поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.
Судом встановлено, що відповідно до наказу Державної аудиторської служби України від №285-о від 27.07.2016 «Про переведення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 переведена на посаду головного спеціаліста відділу забезпечення діяльності керівництва з 28.07.2016.
Згідно з наказом Державної аудиторської служби України №222-о від 13.05.2019 «Про присвоєння чергових рангів державних службовців» ОСОБА_1 присвоєно 8 (восьмий) ранг державного службовця з 29.04.2019.
Відповідно до особової картки, затвердженої Наказом Національного агентства України з питань державної служби №156 від 05.08.2016, ОСОБА_1 ознайомлена з вимогами і обмеженнями щодо прийняття та проходження державної служби відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» з 20.12.2016.
Згідно з посадовою інструкцією, затвердженою директором Юридичного департаменту Державної аудиторської служби України З.Пронюк, посада головного спеціаліста відділу забезпечення належить до категорії «В» державної служби.
Окремими дорученнями голови Державної аудиторської служби України доведено до відома кожного підлеглого працівника - суб'єкта декларування про внесення змін та доповнень до Закону України №1700 - VII «Про запобігання корупції», згідно з якими особи, які у 2022-2023 роках не подали декларації, подають такі декларації не пізніше 31.01.2024.
Статтею 8 Закону України «Про державну службу» визначено, що державний службовець зобов'язаний, зокрема, дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з підпунктом «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» державні службовці є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Статтею першою Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Отже, ОСОБА_1 , будучи державним службовцем є суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією та суб'єктом декларування.
Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» 24.02.2022 затверджено Указ Президента України №64/2022 від 24.02.2022 , яким в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє на і на даний час.
Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або війни» №2115-IX від 03.03.2022 установлено, що фізичні особи, фізичні особи-підприємці, юридичні особи подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи. Також у період воєнного стану або стану війни будь-які перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів звітового характеру уповноваженими органами не здійснюється.
Абзацом 4 частини 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).
Відповідно до даних офіційного веб-сайту Верховної Ради України Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023.
Таким чином, з 12.10.2023 здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII Закону України «Про запобігання корупції» (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) відновлено у повному обсязі та здійснюється в порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).
Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) №448/21 від 23.07.2021 «Про затвердження Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за №986/36608, затверджено Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Реєстру.
Відповідно до розділу ІІ вказаного порядку суб'єкти декларування подають до Реєстру зазначені в пункті 1 цього розділу документи шляхом заповнення електронних форм відповідних документів. Суб'єкти декларування подають зазначені документи через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі. Після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб'єкт декларування підписує документ шляхом накладання на нього особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства. Кожному поданому документу Реєстр автоматично надає унікальний ідентифікатор документа та накладає на нього електронну печатку Реєстру, що унеможливлює внесення несанкціонованих змін до поданого документа (забезпечує цілісність документа).
Пунктом 1 частини 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства №252/23 від 08.11.2023, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.11.2023 за №1965/41021, суб'єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог: щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Отже, ОСОБА_1 , будучи особою, яка у 2022-2023 роках не подала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону України «Про запобігання корупції», і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», була зобов'язана подати такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Згідно з публічною частиною Реєстру ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування за минулий 2021 рік (ідентифікатор документа - 79b4005e-793d-421b-a026-8c9eafa34567) лише 02.02.2024 о 13 год. 10хв. та таку ж декларацію за 2022 рік - 02.02.2024 о 13 год. 34 хв. (ідентифікатор документа - baa33e4b-d89c-4d14-af84-c43b12e90a78).
Таким чином, вказані декларації за 2021 та 2022 рік вона подала не своєчасно.
За частиною першою статті 172-6 КУпАП відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до послідовності дій користувача Реєстру, які вчиняла ОСОБА_1 за період з 11.10.2023 по 03.02.2024 остання розпочала вчиняти дії направлені на заповнення/перегляд розділів документа - 7964005е-793d-421b-a026-8c9eafa34567 24.01.2024 і тільки 01.02.2024 продовжила. Дата реєстрації у Реєстрі - 17.03.2017.
Крім того, дії направлені на заповнення/перегляд розділів документа - baa33е4b-d89c-4d14-af84-c43b12e90a78 ОСОБА_1 розпочала вчиняти дії лише 02.02.2024. Дата реєстрації у Реєстрі - 17.03.2017.
На офіційному веб-сайті Національного агентства 20.10.2023 повідомлено про «Відновлення декларування: які декларації необхідно подати» (https://nazk.gov.ua/uk/vidnovlennya-deklaruvannya-yaki-deklaratsiyi-neobhidno-podaty/), а саме: за загальним правилом до 31.01.2024 публічні службовці повинні подати щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди; декларацію при звільненні за 2022-2023 роки (якщо обов'язок подання декларації настав до 11.10.2023 включно); декларацію кандидата на посаду за 2021 та 2022 звітні періоди (якщо кінцевий строк їх подання настав у період з 24.02.2022 по 11.10.2023 включно).
Крім того, подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, як і будь-якої іншої звітності, передбачає вчинення суб'єктами декларування певних підготовчих дій: зокрема перевірку строку дії ЕЦП, правильність зазначення прізвища, ім'я та по батькові при його отриманні, наявність доступу до поштових скриньок, збір інформації, що необхідна для заповнення декларації тощо. З цією метою законодавець встановив строк для заповнення та подання декларації до 31.01.2024.
Так, у ОСОБА_1 у період з 12.10.2023 (день набрання чинності Законом України №3384-IX) до 31.01.2024 включно було 112 календарних днів для з'ясування строків подання, внесення до щорічної декларації за 2021 та 2022 роки достовірних відомостей, отримання для цього необхідної інформації та копій документів, у тому числі з відкритих джерел, а в подальшому заповнення та перевірки наявності на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції вказаної декларації, однак остання цим не скористалася.
Відповідно до статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Крім того, подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, як і будь-якої іншої звітності, передбачає вчинення суб'єктами декларування певних підготовчих дій: зокрема перевірки строку дії електронного цифрового підпису, правильність зазначення прізвища, ім'я та по-батькові при його отриманні, наявність доступу до поштових скриньок, збір інформації, що необхідна для заповнення декларації, тощо.
Відповідно до змісту протоколів про адміністративні правопорушення, пов'язаних з корупцією, складених відносно ОСОБА_1 (протоколи №473 та №474 від 16.05.2025), у своїх поясненнях остання повідомила, що вона була ознайомлена з вимогами, заборонами та обмеженнями, встановленими Законом України «Про запобігання корупції» та про те, шо у 2022 році у зв'язку із введенням на території України дії воєнного стану суб'єкти декларування звільнялися від обов'язку подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру до закінчення дії воєнного стану або відновлення такого обов'язку у встановленому законом порядку. Також ОСОБА_1 було відомо, що етапи декларування були відновлені з 12.10.2023. Вона повідомила, що не приділила належної уваги інформації щодо відновлення кампанії електронного декларування особами, які здійснюють діяльність пов'язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та несвоєчасно подала щорічні декларації за 2021 та 2022 роки лише 02.02.2024 о 13 год. 10 хв. та 13 год. 34 хв., відповідно. Також вказала, що причин, які можна було б віднести до поважних на несвоєчасне подання декларацій не було та жодного умислу на несвоєчасне подання декларацій не мала. Інших причин щодо несвоєчасності подання декларацій не мала, до Національного агентства щодо подання декларацій не зверталася. Вказані декларації подавала за місцем проживання, а саме: АДРЕСА_2 .
Зазначені обставини ОСОБА_1 підтвердила також особисто у судовому засіданні, пояснивши при цьому, що жодного умислу на вчинення будь-яких правопорушень вона не мала, а допущені нею порушення були пов'язані з об'єктивними обставинами.
Таким чином, поважних причин, які б перешкодили ОСОБА_1 вчасно подати зазначені вище декларації, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті, судом не встановлено.
Отже, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, в порушення вимог абзацу 1 частини 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» та частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин, несвоєчасно, а саме 02.02.2024 о 13 год. 10 хв. подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік та 02.02.2024 о 13 год. 34 хв. - таку ж декларацію за 2022 рік, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті.
Винність ОСОБА_1 у вчиненні вищезазначеного адміністративного правопорушення встановлено дослідженими доказами в справі, зокрема:
- даними, які містяться в протоколах про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, складені відносно ОСОБА_1 , а саме: протоколи №473 та №474 від 16.05.2025, у яких зафіксовані обставини вчинення вказаних правопорушень;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 16.05.2025;
- інформацією з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;
- декларацією ОСОБА_1 , роздрукованою з публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які підтверджують, що щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2021 рік вона подала 02.02.2024 о 13 год. 10 хв.;
- декларацією ОСОБА_1 , роздрукованою з публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які підтверджують, що щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2022 рік вона подала 02.02.2024 о 13 год. 34 хв.;
- запитом до Державної аудиторської служби України;
- відповіддю Державної аудиторської служби України на запит з додатками.
З огляду на встановлені вище обставини, суд вважає доведеними обставини, наведені у протоколах про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією №473 та №474, складені відносно ОСОБА_1 16.05.2025, та визнає останню винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме у несвоєчасному поданні без поважних причин щорічних декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулі 2021 та 2022 роки.
Разом із цим, судом враховується, що закон дає можливість органу (посадовій особі), що уповноважений вирішувати справу, за певних умов застосувати щодо порушника усне зауваження, звільнивши його від адміністративної відповідальності.
Так, відповідно до ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Приймаючи до уваги встановлені вище обставини справи, а також враховуючи особу ОСОБА_1 , яка підтвердила факти вчинення нею правопорушень, у вчиненому щиро розкаялася, а також характер правопорушення, яке не призвело до тяжких наслідків, суд вважає, що вчинені ОСОБА_1 адміністративні правопорушення носять малозначний характер, а тому вважає за можливе звільнити правопорушницю від адміністративної відповідальності на підставі ст. 22 КУпАП, обмежившись усним зауваженням.
Керуючись ст.ст. 22, 172-6, 276-280, 283-285 КУпАП, -
постановив:
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та звільнити її від адміністративної відповідальності за малозначністю правопорушення, обмежившись усним зауваженням.
На підставі ч.2 ст. 284 КУпАП провадження по справі закрити.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Київського апеляційного суду.
Суддя О. О. Ковбасюк