Подільський районний суд міста Києва
Справа № 758/10495/25
16 липня 2025 року м. Київ
Подільський районний суд міста Києва
у складі слідчого судді ОСОБА_1 ,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
захисника ОСОБА_4 ,
підозрюваного ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання слідчого СВ Подільського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_6 , погоджене прокурором Подільської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні №12024100070001536 від 04.07.2024 про відсторонення від посади ОСОБА_5 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, -
Слідчий СВ Подільського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_6 звернувся до слідчого судді з клопотанням, погодженим прокурором Подільської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 , про відсторонення від посади ОСОБА_5 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Клопотання обґрунтоване тим, що у провадженні слідчого відділу Подільського УП ГУНП у м. Києві перебуває кримінальне провадження №12024100070001536, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 04.07.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 367, ч. 5 ст. 191 КК України.
Відповідно до Статуту КП «Київпастранс», який затверджений розпорядженням Київської міської державної адміністрації №2276 від 24.10.2001 (у редакції розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) №1826 від 27.08.2021).
КП «Київпастранс» засноване на комунальній власності територіальної громади міста Києва, віднесене до сфери управління виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та підпорядковане Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Засновником та власником КП «Київпастранс» є територіальна громада міста Києва від імені якої виступає Київська міська рада (далі - власник).
До складу підприємства входять відокремлені підрозділи, зокрема, Служба колії, місцезнаходження підприємства: 04070, м. Київ, Набережне Шосе, 2.
КП «Київпастранс» у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, рішеннями Київської міської ради, розпорядженням Київського міського голови та виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), іншими нормативно-правовими актами, наказами директора Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), іншими нормативно-правовими актами та Статутом.
КП «Київпастранс» має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, органах державної казначейської служби та може мати печатки, штампи, бланки, а також торговельну марку, яка реєструється відповідно до законодавства України.
КП «Київпастранс» створено з метою утримання прибутку від провадження господарської діяльності, спрямованої на задоволення суспільних потреб у наданні послуг з перевезення пасажирів наземним автомобільним та електротранспортом (тролейбус, трамвай, фунікулер), перевезення пасажирів та багажу залізничним транспортом внутрішнього сполучення (міські залізничні перевезення), річковим транспортом, підвищення якості транспортних послуг, забезпечення належного функціонування міського наземного транспорту загального користування, річкового транспорту та створення сприятливих умов для його розвитку.
Предметом діяльності КП «Київпастранс» є:
- надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом відповідно до видів робіт, визначених Законом України «Про автомобільний транспорт»;
- перевезення пасажирів трамваями, тролейбусами, автобусами, таксі, легковими автомобілями на замовлення та фунікулером;
- надання послуг, організація та забезпечення перевезень пасажирів і багажу залізничним транспортом внутрішнього сполучення (міські залізничні перевезення);
- надання послуг з перевезення пасажирів річковим транспортом;
- технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів;
- професійно-технічна освіта;
- надання в оренду нерухомого майна;
- ремонт і технічне обслуговування інших транспортних засобів;
- будівництво житлових і нежитлових будівель;
- підтримання у робочому стані, виконання капітальних і поточних ремонтів рухомого складу та його агрегатів, шляхового і колійного господарства, контактної мережі, енергетичного господарства в цілому тощо;
- збір виручки від перевезення пасажирів та багажу міським наземним транспортом, здійснення контролю за своєчасною та повною оплатою транспортних послуг, стягнення штрафів за безквитковий проїзд пасажирів та неоплачене провезення багажу в міському пасажирському транспорті у встановленому законодавством порядку;
- забезпечення філій та відокремлених підрозділів КП «Київпастранс» рухомим складом, агрегатами, запасними частинами , технологічним устаткуванням, матеріалами, енергетичним ресурсами та пально-мастильними матеріалами, автотранспортними засобами , механізмами тощо;
- проведення у встановленому порядку процедур із закупівлі товарів, робіт та послуг;
- забезпечення філій та відокремлених підрозділів КП «Київпастранс» єдиною нормативно-технологічною документацією, нормативами часу й розцінками на ремонт та обслуговування рухомого складу транспорту загального користування;
- здійснення функцій замовника будівництва та реконструкції трамвайних і тролейбусних ліній, виробничих потужностей, будівель та споруд, об?єктів соціально- культурного призначення і транспортної інфраструктури, створення та облаштування місць паркування автотранспортних засобів на території міста, облаштування зупинок громадського транспорту;
- діяльність з виробництва трамвайних вагонів та автотранспортних засобів;
- підготовка водіїв транспортних засобів категорії В, С, Д, Е, трамвая, тролейбуса, підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації робітників, фахівців та керівників;
- утримання і експлуатація житлового фонду та об'єктів соціально-культурного призначення, що перебувають на балансі КП «Київпастранс»;
- надання побутових послуг юридичним та фізичним особам;
- виконання капітальних ремонтів основних засобів (автобусів, маршрутних таксі, трамваїв і тролейбусів, трамвайних колій, колій контактної мережі, тягових підстанцій, кабельного господарства, машин, механізмів, обладнання, будівель, споруд та інших);
- надання послуг у сферах оздоровлення та відпочинку;
- надання готельних послуг;
- удосконалення організації управління, форм, методів господарювання, розвиток ринкових відносин, що забезпечують задоволення інтересів споживачів і територіальної громади міста Києва;
- провадження науково-технічної діяльності;
- розвиток нових форм і методів взаємовигідних зовнішньоекономічних зв?язків, науково- економічного і науково-технічного співробітництва з іноземними фірмами;
- залучення інвестицій до фінансування проєктування, будівництва та реконструкції будівель і споруд транспортної інфраструктури та об'єктів соціально-побутової сфери КІ «Київпастранс » в установленому порядку;
- здійснення перевезень пасажирів автотранспортом загального користування у міському, приміському, міжміському та міжнародному сполученнях;
- забезпечення обслуговування пасажирів на автостанціях, діяльність автостанцій;
- надання комунальних послуг у будинках, що перебувають у господарському відання КП «Київпастранс»;
- забезпечення сталої роботи транспорту загального користування;
- надання непрофільних платних послуг юридичним та фізичним особам, виготовлення та реалізація товарів, продукції, робіт ( послуг ) для інших підприємств та громадян, рекламна діяльність, виконання робіт протипожежного призначення;
- забезпечення безпеки руху, охорони праці, цивільного захисту, мобілізаційної готовності і охорони навколишнього середовища;
- надання послуг юридичним та фізичним особам (перевезення вантажів , транспортне обслуговування, ремонт та обслуговування автотранспорту, складські послуги, послуги зі зберігання майна та інше);
- облаштування зупинок наземного міського пасажирського транспорту загального користування павільйонами очікування, зупинковими комплексами;
- надання послуг телефонного зв 'язку;
- туроператорська та турагентська діяльність;
- медична практика.
КП «Київпастранс» має право виключно за згодою власника або уповноваженого ним органу: відчужувати закріплене за ним майно, надавати в оренду, передавати в заставу нерухоме майно, обладнання, інвентар та інші цінності, а також списувати з балансу основні засоби в установленому порядку.
Управління КП «Київпастранс» здійснює генеральний директор відповідно до Статуту.
Генерального директора КП «Київпастранс» призначає на посаду Київський міський голова шляхом укладання з ним контракту за результатами конкурсу в установленому порядку.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 призначено на посаду начальника відокремленого підрозділу КП «Київпастранс» Служба колії.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Згідно з роз'ясненнями Пленуму Верховного Суду України №5 від 26.04.2002 організаційно-розпорядчі обов'язки - це обов'язки по здійсненню керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, колективних чи приватних підприємств, установ і організацій, їх заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів, завідуючі відділами, лабораторіями, кафедрами), їх заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо).
Адміністративно-господарські обов'язки - це обов'язки по управлінню або розпорядженню державним, колективним чи приватним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації, забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження в тому чи іншому обсязі є у начальників планово-господарських, постачальних, фінансових відділів і служб, завідуючих складами, магазинами, майстернями, ательє, їх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо.
Таким чином, ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді начальника відокремленого підрозділу КП «Київпастранс» Служба колії, обіймав посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто являється службовою особою, який вчинив розтрату чужого майна за наступними обставинами.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжено та діє до теперішнього часу.
Пунктом 6 ч. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України закріплено принцип ефективності та результативності, а саме при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 26 Бюджетного кодексу України контроль за дотриманням бюджетного законодавства спрямований на забезпечення ефективного і результативного управління бюджетними коштами та здійснюється на всіх стадіях бюджетного процесу його учасниками відповідно до цього Кодексу та іншого законодавства, а також забезпечує в тому числі досягнення економії бюджетних коштів, їх цільового використання, ефективності і результативності в діяльності розпорядників бюджетних коштів шляхом прийняття обґрунтованих управлінських рішень.
Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України «Про публічні закупівлі» для планування закупівель та підготовки до проведення закупівель замовники можуть проводити попередні ринкові консультації з метою аналізу ринку, у тому числі запитувати й отримувати рекомендації та інформацію від суб'єктів господарювання. Такі рекомендації та інформація можуть використовуватися замовником під час підготовки до проведення закупівлі. Консультації з ринком можуть проводитися через електронну систему закупівель шляхом надсилання запитань замовником та отримання відповідей від суб'єктів господарювання або шляхом організації відкритих зустрічей з потенційними учасниками. Проведення попередніх ринкових консультацій замовником не вважається участю суб'єктів господарювання у підготовці вимог до тендерної документації.
Статтею 5 зазначеного Закону закріплено принципи здійснення публічних закупівель, зокрема: максимальна економія, ефективність та пропорційність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням.
Відповідно до пункту 3 розділу 2 наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України № 275 від 18.02.2020 «Про затвердження примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі» при аналізу ринку доцільно використовувати як загальнодоступну інформацію щодо цін та асортименту товарів, робіт і послуг, яка міститься у відкритих джерелах (у тому числі на сайтах виробників та/або постачальників відповідної продукції, спеціалізованих торгівельних майданчиках, в електронних каталогах, рекламі, прайс-листах, в електронній системі закупівель «Prozorro» та на аналогічних торгівельних електронних майданчиках, дані спеціалізованих інформаційно-аналітичних видань, офіційних статистичних видань, в тому числі іноземних, тощо), так і інформацію, отриману шляхом проведення ринкових консультацій. Використання такого інструменту, як ринкові консультації, дозволяє визначити структуру ринку, ступінь конкуренції та можливі варіанти предмету закупівлі з урахуванням інновацій та нових технічних рішень.
Під час проведення ринкових консультацій замовники можуть направляти учасникам ринку повідомлення (анкети, запити, запрошення до обговорення тощо) з описом необхідних та бажаних вимог до предмета закупівлі, в яких, крім іншого, слід зазначати, що надсилання таких повідомлень (анкет, запитів, запрошень) не тягне за собою виникнення зобов'язань з боку замовника щодо надання переваг учасникам ринку, що брали участь в ринкових консультаціях. Зацікавлені учасники ринку надсилають свої пропозиції із зазначенням можливих варіантів, замовники опрацьовують та аналізують отримані пропозиції. За потреби замовники можуть організовувати зустрічі з зацікавленими постачальниками/підрядниками для консультацій та обговорення. Отримана замовниками під час ринкових консультацій інформація дозволить визначити оптимальні вимоги до предмета закупівлі з урахуванням актуальних пропозицій ринку та визначити обґрунтовану очікувану вартість.
Крім того, відповідно до пункту 2 розділу 3 наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України №275 від 18.02.2020 «Про затвердження примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі» способи, що рекомендуються для отримання інформації про ціну товарів та послуг:
1) здійснити пошук, збір та аналіз загальнодоступної інформації про ціну, до якої відноситься в тому числі:
- інформація про ціни товарів та послуг, що міститься в мережі Інтернет у відкритому доступі, в тому числі на сайтах виробників та/або постачальників відповідної продукції, спеціалізованих торгівельних майданчиках, в електронних каталогах, рекламі, прайс-листах, в електронній системі закупівель «Prozorro» та на аналогічних торгівельних електронних майданчиках;
- довідкові ціни на товари та послуги, що публікуються в спеціалізованих виданнях, які випускаються в друкованій та електронній формі або розміщуються в мережі Інтернет (у разі їх наявності);
- біржові котирування світових, регіональних, місцевих та профільних бірж (в разі біржового товару);
- дані спеціалізованих інформаційно-аналітичних видань;
- дані офіційних статистичних видань, в тому числі іноземних.
Під час збору інформації про ціну слід враховувати, що умови запланованих закупівель (обсяги закупівлі, умови оплати та поставки тощо) мають бути співставні з умовами закупівель, інформація про які міститься у відкритих джерелах та може бути використана для розрахунку очікуваної вартості. Крім того, слід враховувати інші можливі чинники, що впливають на ціну товарів та послуг, як, наприклад, сезонні коливання цін на певні предмети закупівлі.
Рзом із тим, під час досудового розслідування встановлено, що у невстановлені досудовим розслідуванням час та місці, однак не пізніше 03.03.2023, у ОСОБА_5 , якому достовірно відомі вимоги вищезазначеного законодавства та нормативно-правових актів, виник злочинний умисел на розтрату чужого майна - грошових коштів бюджету міста Києва на користь третіх осіб, зловживаючи своїм службовим становищем, в умовах дії воєнного стану та в особливо великих розмірах, шляхом укладення та виконання договору про закупівлю товару, а саме: залізничного обладнання, вартість якого вища за ринкову.
Реалізуючи вказаний злочинний умисел, начальник відокремленого підрозділу КП «Київпастранс» Служба колії ОСОБА_5 умисно, протиправно, з корисливих мотивів, зловживаючи своїм службовим становищем, в умовах воєнного стану, достовірно знаючи, що вартість залізничного обладнання фактично значно менша ніж встановлено в тендерній документації та запропоновано ТОВ «МС ТРЕЙД Україна» (код ЄДРПОУ 41470176), діючи в інтересах останнього, 03.03.2023 у денний час доби, перебуваючи за місцем розташування КП «Київпастранс», за адресою: м. Київ, Набережне Шосе, 2, діючи на підставі довіреності № 06-5/68 від 27.02.2023, уклав, а саме підписав як покупець від імені КП «Київпастранс» з ТОВ «МС ТРЕЙД Україна» в особі директора ОСОБА_7 договір №52.23-55 про закупівлю (поставку) товару згідно ЄЗС ДК 021:2015 - 34940000-8 «Залізничне обладнання» (рейки залізничні і трамвайні, спецчастини для трамвайних колій, шпали залізобетонні, бруси дерев'яні для стрілочних переводів, колійні скріплення та механізований інструмент і обладнання) на загальну суму 109 037 500, 00 грн без ПДВ, який скріплено печаткою КП «Київпастранс» (код ЄДРПОУ 31725604), тим самим надавши договору офіційний зміст.
Відповідно до п. 1.1. Договору № 52.23-55 від 03.03.2023 постачальник зобов'язується поставити та передати у власність покупцю товар, а покупець сплатити за товар, визначений в асортименті, кількості та за цінами, які зазначені у специфікації (додаток № 1), що додається до цього договору та є його невід'ємною частиною.
Специфікацією, підписаною сторонами договору, у тому числі ОСОБА_5 , та яка є невід'ємним додатком № 1 до договору №52.23-55 від 03.03.2023, передбачено, що предметом закупівлі - 34940000-8 «Залізничне обладнання», зокрема, є: підкладка Д65 у кількості 5,769 т; тяги колійні О24 у кількості 2000 шт.
Крім того, додатком №3 до договору №52.23-55 від 03.03.2023 (порядок приймання-передачі товару) передбачено наступне:
1.1. Датою поставки Товару за Договором вважається відповідна дата підписання Сторонами накладної на фактично поставлений Товар.
1.2. Товар поставляється згідно з письмовою заявкою Покупця із зазначенням необхідних найменувань та кількості Товару в межах специфікації.
1.3. Постачальник зобов'язаний підтвердити отримання письмової заявки від Покупця. Підтвердженням отримання письмової заявки Постачальником від Покупця може бути оригінальний підпис уповноваженої особи Постачальника на заявці, обмін листами між Сторонами договору, повідомлення факсимільного, електронного або іншого засобу зв'язку.
1.4. Передача-приймання Товару відбувається на складі Покупця за адресою: 02105, м. Київ, вул. Павла Усенка, 7/9.
1.4.1 Уповноважені представники обох Сторін перевіряють відповідність Товару вимогам Договору. За результатами перевірки уповноважені представники Сторін підписують накладну на Товар.
1.4.2. У разі виявлення невідповідності Товару вимогам Договору, накладна на Товар Покупцем не підписується, при цьому Покупець зобов'язаний в присутності та за підписом уповноваженого представника Постачальника, скласти Акт про невідповідність у двох примірниках, а один з примірників обов'язково надати Постачальнику. Цей Акт є підставою для усунення дефектів та проведення повторного приймання неприйнятого (згідно з Актом про невідповідність) Товару. Постачальник зобов'язаний усунути всі знайдені дефекти протягом 5 (п'яти) календарних днів з дати підписання Акту про невідповідність. При цьому строк (термін) поставки Товару не продовжується,
1.5. Право власності Товару від Постачальника до Покупця переходить після передачі Товару та підписання Сторонами накладної на фактично поставлений Товар.
1.6. Ризики випадкової загибелі, втрати або пошкодження Товару переходять до Покупця з моменту передачі Товару Покупцю та підписання Сторонами накладної на фактично поставлений Товар.
1.7 Транспортування Товару проводиться, зі складу Постачальника, що знаходиться за адресою: Дніпропетровська обл., смт. Партизанське, вул. Заводська, 14 а.
1.8. Упаковка повинна забезпечувати збереження Товару під час перевезення з врахуванням можливих перевантажень при належному та звичайному поводженні.
1.9. Товар поставляється з такими документами: видаткова накладна на Товар: товарно-транспортна накладна на Товар: оригінал або копія офіційних документів, які засвідчують якісні , конструктивні, технічні характеристики товару, його походження (копії технічних умов ( в тому числі креслення); сертифікатів відповідності; паспортів якості (заводських посвідчень): технічних паспортів (етикеток ) з відміткою приймання ВТК (відділом технічного контролю), санітарно-епідеміологічних та гігієнічних висновків, декларацій про відповідність, свідоцтва про визнання та / або інших відповідних документів передбачених законодавством для товарів даного виду).
Після цього, на підтвердження виконання договору №52.23-55 від 03.03.2023 про закупівлю товару, у тому числі, складено видаткову накладну №9 від 08.03.2023, яку підписано директором ТОВ «МС ТРЕЙД Україна» ОСОБА_7 , згідно якої останнім поставлено до відокремленого підрозділу КП «Київпастранс» Служба колії наступні товари на загальну суму 5 091 126,06 грн, з яких 848 521,01 грн - сума ПДВ, а саме: підкладка Д65 у кількості 5,769 т на суму 450 605, 05 грн без ПДВ; тяги колійні О24 у кількості 2000 шт. на суму 3 792 000 грн без ПДВ.
В подальшому ОСОБА_5 , продовжуючи свої злочинні дії, спрямовані на розтрату чужого майна, зловживаючи своїм службовим становищем, в умовах воєнного стану, на підставі вказаної видаткової накладної №9 від 08.03.2023, яка підтверджує факт виконання договору №52.23-55 від 03.03.2023 про закупівлю товару, а саме: підкладки Д65, тяги колійні О24, у денний час доби, перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, у період з 08.03.2023 по 10.03.2023 забезпечив здійснення перерахування посадовими особами відокремленого підрозділу КП «Київпастранс» Служби колії на рахунок ТОВ «МС ТРЕЙД Україна» № UA363073500000026008000369101 грошових коштів на загальну суму 5 091 126, 06 грн відповідно до рахунку на оплату №8 від 08.03.2023 та платіжних інструкцій від 10.03.2023.
В той же час, відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової товарознавчої експертизи встановлено, що середня ринкова вартість товарно-матеріальних цінностей (відповідно до технічних характеристик), які поставлені на користь КП «Київпастранс» Служба колії згідно договору 52.23-55 від 03.03.2023, укладеного з ТОВ «МС ТРЕЙД Україна», станом на дату укладення договору, тобто станом на 03.03.2023, а саме:
-вартість підкладки Д65, за одну одиницю товарно-матеріальних цінностей (тонна), становила 59 101, 72 грн без ПДВ та 70 922, 06 грн з ПДВ, що свідчить про наявність різниці вартості предмета закупівлі із його ринковою вартістю у сумі 131 576 грн 70 коп.;
-вартість тяги колійної О24, за одну одиницю товарно-матеріальних цінностей (штука), становила 1 459,92 грн без ПДВ та 1 751, 90 грн з ПДВ, що свідчить про наявність різниці вартості предмета закупівлі із його ринковою вартістю у сумі 1 046 600 грн 00 коп.
Отже, ОСОБА_5 внаслідок реалізації свого злочинного умислу на розтрату чужого майна в інтересах ТОВ «МС ТРЕЙД Україна», шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненого в умовах дії воєнного стану, діючи умисно, протиправно, з корисливих мотивів, усвідомлюючи, що вартість товарів, а саме: підкладки Д65 та тяги колійної О24, які поставлені ТОВ «МС ТРЕЙД Україна» фактично значно менша ніж визначено умовами договору про закупівлю товару та додатків до нього, у період часу з 03.03.2023 по 10.03.2023, перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, за результатами укладення з ТОВ «МС ТРЕЙД Україна» договору про закупівлю товару №52.23-55 від 03.03.2023 та його виконання, діючи у порушення вимог ст. ст. 4, 5 Закону України «Про публічні закупівлі», п. 6 ч. 1 ст. 7, п. 3 ч. 1 ст. 26 Бюджетного кодексу України, примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі», вчинив розтрату чужого майна - грошових коштів бюджету міста Києва на суму 1 178 176, 70 грн з урахуванням ПДВ, яка в шістсот і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян та становить особливо великі розміри, внаслідок чого завдано майнової шкоди територіальній громаді міста Києва у вказаному розмірі.
Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у розтраті чужого майна, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненого в умовах воєнного стану та в особливо великих розмірах.
З урахуванням встановлених даних 10.07.2025 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Таким чином, вказуючи на те, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні вказаного кримінального правопорушення, а також на те, що перебування підозрюваного на посаді начальника відокремленого підрозділу служби колії комунального підприємства «Київпастранс» сприяло вчиненню кримінального правопорушення, оскільки було безпосередньо обумовлене посадою, займаною підозрюваним, та обсягом повноважень, якими останній був наділений на момент вчинення інкримінованого правопорушення, прокурор просить відсторонити підозрюваного від займаної ним посади на час досудового розслідування строком на два місяці.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав із наведених у ньому підстав та просив його задовольнити.
Захисник просив відмовити в задоволенні клопотання, вказуючи на необґрунтованість підозри та ризиків, зазначених у клопотанні, а також на позитивні особистісні характеристики підозрюваного.
Підозрюваний підтримав позицію захисника, вказавши на негативні наслідки його відсторонення від займаної посади.
Заслухавши доводи сторін обвинувачення та захисту, дослідивши матеріали клопотання та документи, надані стороною захисту, слідчий суддя дійшов наступних висновків.
Встановлено, що у провадженні СВ Подільського УП ГУНП у м. Києві перебуває кримінальне провадження №12024100070001536, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 04.07.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 367, ч. 5 ст. 191 КК України.
Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні здійснює Подільська окружна прокуратура міста Києва.
10.07.2025 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, а саме у розтраті чужого майна, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненого в умовах воєнного стану та в особливо великих розмірах.
Відповідно до ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу.
Згідно з ч. 6 ст. 12 КК України кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 191 КК України, віднесено до категорії особливо тяжких злочинів та за його вчинення передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
Згідно зі ст. 132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
Згідно із ст. 157 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Відповідно до пункту 3 розділу 2.4 Узагальнення судової практики щодо розгляду слідчим суддею клопотань про застосування заходів забезпечення кримінального провадження ВССУ від 07.02.2014 підставами для відмови в задоволенні клопотання про відсторонення підозрюваної особи від займаної посади є, здебільшого недостатність підстав для відсторонення підозрюваної особи від займаної посади, а також недоведеність існування обґрунтованої підозри у вчиненні злочину такого ступеня тяжкості, за умови вчинення якого може бути здійснено відсторонення від посади, а також недоведеність того, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання в права і свободи особи, про який йдеться в клопотанні прокурора.
Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
Як встановлено слідчим суддею в ході судового розгляду, надані до суду матеріали клопотання органу досудового розслідування про відсторонення ОСОБА_5 від посади начальника відокремленого підрозділу служби колії комунального підприємства «Київпастранс» свідчать про відсутність достатніх підстав вважати, що такий захід забезпечення кримінального провадження, як відсторонення від посади, необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, який, перебуваючи на посаді, може незаконними засобами впливати на свідків у кримінальному провадженні.
Крім того, як встановлено слідчим суддею в ході судового розгляду, ухвалою слідчого судді відносно підозрюваного застосовано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту у нічний час, із покладенням на нього відповідних процесуальних обов'язків, передбачених ч.5 ст. 194 КПК України.
При розгляді даного клопотання суд також враховує дані щодо особи підозрюваного та його позитивні характеристики за місцем роботи.
Так, згідно із характеристикою, виданою КП «Київпастранс» 16.07.2025 за підписом директора з транспорту ОСОБА_8 , ОСОБА_5 з 15.05.2015 обіймає посаду начальника відокремленого підрозділу Комунального підприємства «Київпастранс» Служба колії. В сфері міського громадського транспорту працює з 1988 року на посадах монтера колії, старшого майстра, начальника дільниці, заступника начальника Служби колії. Загальний стаж роботи складає понад 37 років. За час роботи ОСОБА_5 зарекомендував себе грамотним, принциповим, ініціативним, наполегливим, відповідальним керівником, який володіє високими професійними знаннями та навичками. Поставлені завдання виконує вчасно та на високому професійному рівні. Користується авторитетом і повагою у колективі. Дисциплінарні стягнення до ОСОБА_5 не застосовувались. В умовах російської військової агресії забезпечує належне функціонування ввіреного йому відокремленого підрозділу, зокрема в період 2022-2025 років організовував негайне проведення відновлювальних робіт пошкоджених трамвайних колій після комбінованих ракетно-дронових атак російською федерацією в Пущі-Водиці, у Дніпровському, Шевченківському та Святошинському районах міста Києва з метою якнайшвидшого відновлення руху громадського транспорту. Наразі відокремлений підрозділ Комунального підприємства «Київпастранс» Служба колії за участю та під безпосереднім керівництвом ОСОБА_5 проводить терміновий аварійний ремонт трамвайних колій по вулиці Глибочицькій (від вул. Січових Стрільців до вул. Нижній Вал) в Шевченківському районі м. Києва.
Таким чином, враховуючи особу ОСОБА_5 , який є висококваліфікованим спеціалістом із значним досвідом роботи, слідчий суддя визнає обгрнутованими доводи сторони захисту про те, що його участь у виконанні службових обов'язків є критично важливою для забезпечення безперервності робочих процесів служби колії КП «Київпастранс».
Із урахуванням встановлених вище обставин, слідчий суддя приходить до висновку про відсутність підстав для відсторонення ОСОБА_5 від займаної посади, у зв'язку з чим клопотання прокурора задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 155-157, 534, 309, 392 КПК України, слідчий суддя, -
У задоволенні клопотання слідчого СВ Подільського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_6 , погодженого прокурором Подільської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні №12024100070001536 від 04.07.2024 про відсторонення ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, від посади начальника відокремленого підрозділу служби колії комунального підприємства «Київпастранс» відмовити.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Cлідчий суддя Подільського районного суду м. КиєваОСОБА_1