Рішення від 17.07.2025 по справі 380/26015/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2025 рокусправа № 380/26015/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Кисильової О.Й.,

розглянувши у письмовому провадженні у місті Львові за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства освіти і науки України (далі - відповідач), у якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача, які полягають в такій організації функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти, при якій відносно позивача у Довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти формується висновок про порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту";

- зобов'язати відповідача організувати формування довідки про здобувача освіти в Єдиній державній електронній базі з питань освіти таким чином, щоб відносно позивача, в довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти формувався висновок про непорушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту".

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 у 2012 році здобув базову загальну середню освіту, а у 2020 році вступив на навчання до Технікуму в Бершадському Комплексі Професійних шкіл в Устриках Долішніх воєводство Підкарпатське, де отримав диплом про підтвердження професійної кваліфікації від 25.05.2020 серії D № 30013470/20.

Зауважує, що у 2023 році був зарахований на навчання до Львівського національного університету природокористування для здобуття ступеня бакалавра, однак висновком від 28.02.2024 № 2 про визнання іноземного документа про освіту Комісія з визнання іноземних освітніх документів про освіту Львівського національного університету природокористування встановила, що наявний у позивача диплом молодшого спеціаліста не може бути визнаний в Україні таким, що дає право на продовження навчання за освітнім ступенем бакалавр в Львівському національному університеті природокористування. У зв'язку із зазначеним, позивач перший (бакалаврський) рівень вищої освіти не здобув та був відрахований.

Згодом, у 2024 році позивач вступив на навчання до Державного професійного (професійно - технічного) закладу освіти "Самбірський професійний ліцей" для здобуття ступеневої професійно-технічної освіти за рівнем кваліфікований робітник, де навчається станом на дату подання позовної заяви.

Стверджує, що станом на день звернення до суду із цим позовом у ОСОБА_1 немає жодного документа про здобуття вищої освіти, зокрема, документа про ступінь бакалавра, а отже - він не здобув відповідного рівня освіти. Тому, на його переконання, нинішнє навчання у професійному ліцеї здійснюється у послідовності, відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону України "Про освіту", адже відбувається на рівні, вищому за вже здобутий (базова середня освіта).

Натомість, при зверненні за довідкою ЄДЕБО до навчального закладу, в отриманому документі зазначено, що послідовність здобуття освіти порушена, що виключає право позивача на відстрочку від мобілізації згідно з п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та Постановою КМУ від 16.05.2024 № 560. За поясненнями представників навчального закладу, довідка формується автоматично на основі даних з ЄДЕБО, змінити які заклад не має технічної можливості.

Позивач звертався зі скаргою до відповідача, однак отримав відповідь про те, що повторне зарахування на нижчий рівень освіти після зарахування на вищий (незалежно від факту завершення такого навчання) вважається непослідовним здобуттям освіти, що, на думку позивача, суперечить Закону України "Про освіту" та Закону України "Про вищу освіту". Оскільки визначальним для встановлення здобутого рівня освіти є саме наявність документа про освіту, а не сам факт зарахування чи відрахування, то висновок у довідці ЄДЕБО не відповідає фактичним обставинам.

На переконання позивача, розроблений та застосований Міністерством освіти і науки України алгоритм автоматичного визначення "порушення послідовності" ґрунтується не на здобутих рівнях освіти, а на факті зарахування на відповідний рівень, навіть якщо таку освіту особа не завершила, відтак, дії відповідача є протиправними, оскільки призводять до порушення його права на відстрочку, передбаченого законом.

Із наведених підстав, просить задовольнити позовні вимоги повністю.

Ухвалою від 02.01.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).

10.01.2025 Міністерство освіти і науки України надіслало відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог, зазначивши, що ЄДЕБО функціонує відповідно до затвердженого технічного опису, а алгоритм формування довідки про послідовність здобуття освіти базується на частині другій статті 10 Закону України "Про освіту" та враховує дані, внесені закладами освіти. Зазначено, що технічна реалізація механізму не допускає зміни інформації Міністерством самостійно, оскільки відповідальність за внесення актуальних і достовірних даних покладена на самі заклади освіти.

Відповідач відмічає, що згідно з даними ЄДЕБО позивач був зарахований на навчання за рівнем бакалавра, а згодом - на рівень професійної освіти, який є нижчим. Таке здобуття освіти не відповідає послідовності, передбаченій частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту". Позивач мав можливість поновитися на навчанні для збереження послідовності здобуття освіти, але повторно вступив на нижчий рівень, що і зумовило відповідний висновок у довідці, сформованій за даними ЄДЕБО.

Посилання позивача на порушення його прав відповідач вважає безпідставними, оскільки в оскаржуваних діях Міністерства відсутній склад протиправності, оскільки дії здійснені в межах повноважень, у спосіб і формі, передбачених законом.

Із наведених підстав, просить відмовити в задоволенні позову.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Таким чином, суд вирішує цей спір в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Розглянувши наявні у справі документи, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд встановив таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до виписки з Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі - ЄДЕБО) щодо документів про освіту та інформації про навчання особи, навчався у таких закладах освіти та отримав відповідні документи:

Документи про освіту, студентські (учнівські) квитки

- 10.06.2015 - свідоцтво про базову загальну середню освіту серії НОМЕР_1 , Ралівська середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів імені Івана Франка Самбірського району Львівської області;

- 03.09.2024 - учнівський квиток серії НОМЕР_2 Державний професійний (професійно-технічний) заклад освіти "Самбірський професійний ліцей), строк дії до 30.06.2027;

Інформація про навчання

- Львівський національний університет природокористування - освітній рівень: бакалавр, форма навчання: денна, фінансування: контракт, структурний підрозділ: Агротехнологій і екології, спеціальність: 201 Агрономія, освітня програма: Агрономія, дати початку та закінчення навчання: 01.09.2023 - 30.06.2026. Відраховано із ЗО (картка здобувача 11266305). Дата встановлення статусу 25.03.2024.

- Державний професійний (професійно-технічний) заклад освіти "Самбірський професійний ліцей" - освітній рівень: кваліфікований робітник, форма навчання: денна, фінансування: бюджет, професія(i): 7241 Електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування, дати початку та закінчення навчання: 01.09.2024 - 30.06.2027. Чи не порушує послідовність навчання: Ні, порушує. Зараховано (картка здобувача 12156017). Дата встановлення статусу 03.09.2024.

Відповідно до Довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО від 04.09.2024 № 264274 позивач порушує послідовність навчання, визначену ч. 2 ст. 10 Закону України "Про освіту", про що міститься відповідний запис "Ні, порушує".

Довідка від 04.09.2024 № 264274 також містить інформацію про документи про освіту, відповідно до якої у позивача наявне:

- свідоцтво про базову загальну середню освіту від 10.06.2015 серії НОМЕР_1 Ралівської середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені Івана Франка Самбірського району львівської області;

- диплом молодшого спеціаліста від 25.05.2020 серії D № 30013470/20 Технікуму в Бешадському Комплексі Профксійних шкіл в Устриках Долішніх воєводство Підкарпаське.

Згідно із Висновком від 28.02.2024 № 2 про визнання іноземного документа про освіту, Комісія з визнання іноземних освітніх документів про освіту Львівського національного університету природокористування здійснила процедуру визнання та встановила, що наявний у позивача диплом від 25.05.2020 серії НОМЕР_3 не може бути визнаний в Україні таким, що дає право на продовження навчання за освітнім ступенем бакалавр в Львівському національному університеті природокористування. Даний документ не має академічних прав, а тільки професійні (працевлаштування за фахом).

Відповідно до витягу з наказу в.о. ректора Львівського національного університету природокористування від 18.03.2024, на підставі Висновку від 28.02.2024 № 2 про визнання іноземного документу про освіту, ОСОБА_1 відрахований з числа студента першого курсу факультету агротехнології та екології денної форми навчання зі скороченим терміном навчання ОС "Бакалавр", спеціальності 201 "Агрономія" (група Аг 26сп), який навчається за кошти фізичних та/ або юридичних осіб, з 18.03.2024 у зв'язку з тим, що документ BZSZ-4317.5.59.2023 технікуму в Бершадському Комплексі Професійних шкіл не може бути визнаний в Україні таким, що дає право на продовження навчання за освітнім ступенем бакалавр в ЛНУ, та який не приступив до занять у другому семестрі 2023/2024н.р.

Вважаючи протиправним відображення у Довідці від 04.09.2024 № 264274 відомостей про порушення ОСОБА_1 послідовності здобуття освіти згідно з ч. 2 ст. 10 Закону України "Про освіту", позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступні обставини та приписи законодавства.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб (строк дії воєнного стану в Україні продовжено надалі іншими Указами до сьогоднішнього дня).

Одночасно із введенням воєнного стану Указом Президента України від 24.02.2022 №65/2022 "Про загальну мобілізацію", затвердженого Законом України від 03.03.2022 №2105-IX, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом (строк проведення загальної мобілізації продовжено надалі іншими Указами до сьогоднішнього дня).

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначені Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 № 3543-XII (далі - Закон № 3543-XII), норми якого суд застосовує в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону № 3543-XII призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 затверджений Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок № 560).

Додатком 5 до Порядку № 560 затверджений перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Вказаним переліком передбачено, що документами, що підтверджують право на відстрочку для здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти, у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторантів та осіб, зарахованих на навчання до інтернатури, є довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, або довідка закладу освіти про зарахування на навчання до інтернатури та довідка закладу охорони здоров'я про місце роботи на посаді лікаря-інтерна.

Додатком 9 до Порядку № 560 затверджена форма довідки про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти.

Отже, право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації мають також здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту".

При цьому, документом, що підтверджує право на відстрочку для здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти, у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", є довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти.

Суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, прав та обов'язків фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права, а також компетенцію державних органів та органів місцевого самоврядування у сфері освіти урегульовані Законом України "Про освіту" від 05.09.2017 № 2145-VIII (далі - Закон № 2145-VIII) норми якого суд застосовує в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин.

Частиною другою ст. 10 Закону № 2145-VIII передбачено такі рівні освіти: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

Відповідно до ч. 2 ст. 16 Закону № 2145-VIII фахова передвища освіта здобувається на основі повної або базової середньої освіти. Здобуття фахової передвищої освіти на основі базової середньої освіти здійснюється з одночасним здобуттям повної загальної середньої освіти та отриманням відповідного документа про повну загальну середню освіту.

За правилами ч. 2 ст. 17 Закону № 2145-VIII вища освіта здобувається на основі повної загальної середньої освіти. Рівні, ступені вищої освіти, порядок, умови, форми та особливості її здобуття визначаються спеціальним законом.

Згідно із ст. 40 Закону № 2145-VIII після успішного завершення навчання за освітньою програмою здобувачі освіти (крім вихованців дошкільних закладів освіти) отримують відповідний документ про освіту. Документи про освіту видаються закладами освіти та іншими суб'єктами освітньої діяльності.

Інформація про видані документи про середню, професійну (професійно-технічну), фахову передвищу та вищу освіту вноситься до Єдиного державного реєстру документів про освіту в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.

Пунктом 23 ч. 1 ст. 1 Закону № 2145-VIII визначено, що рівень освіти - завершений етап освіти, що характеризується рівнем складності освітньої програми, сукупністю компетентностей, які визначені, як правило, стандартом освіти та відповідають певному рівню Національної рамки кваліфікацій.

Відповідно до п.п. 16 п. 3 Розділ XII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про освіту" освітня діяльність за освітньо-кваліфікаційним рівнем молодшого спеціаліста, що започаткована до набрання чинності цим Законом, продовжується у межах строку навчання за відповідною програмою з видачею диплома молодшого спеціаліста. Останній прийом на здобуття вищої освіти за освітньо-кваліфікаційним рівнем молодшого спеціаліста проводиться у 2019 році.

Особи, які розпочали навчання за програмою підготовки молодшого спеціаліста до 2019 року включно, у разі успішного завершення навчання отримують диплом молодшого спеціаліста, який прирівнюється до диплома молодшого бакалавра. Особи, які розпочнуть навчання за програмою підготовки фахового молодшого бакалавра, починаючи з 2020 року, у разі успішного завершення навчання отримають диплом фахового молодшого бакалавра, що засвідчуватиме здобуття кваліфікації фахової передвищої освіти.

Основні правові, організаційні, фінансові засади функціонування системи вищої освіти, умови для посилення співпраці державних органів і бізнесу з закладами вищої освіти на принципах автономії закладів вищої освіти, поєднання освіти з наукою та виробництвом з метою підготовки конкурентоспроможного людського капіталу для високотехнологічного та інноваційного розвитку країни, самореалізації особистості, забезпечення потреб суспільства, ринку праці та держави у кваліфікованих фахівцях визначені Законом України "Про вищу освіту" від 01.07.2014 № 1556-VII (далі - Закон № 1556-VII) норми якого суд застосовує, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин.

Згідно із ч. 1, ч. 2, ч. 5 ст. 5 Закону № 1556-VII підготовка фахівців з вищою освітою здійснюється за відповідними освітніми програмами на таких рівнях вищої освіти: початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень; другий (магістерський) рівень; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень.

Перший (бакалаврський) рівень вищої освіти передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності до розв'язування складних спеціалізованих задач у певній галузі професійної діяльності.

Другий (магістерський) рівень вищої освіти передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності до розв'язування задач дослідницького та/або інноваційного характеру у певній галузі професійної діяльності.

Здобуття вищої освіти на кожному рівні вищої освіти передбачає успішне виконання особою освітньої програми, що є підставою для присудження відповідного ступеня вищої освіти: 1) молодший бакалавр; 2) бакалавр; 3) магістр; 4) доктор філософії/доктор мистецтва.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону № 1556-VII атестація - це встановлення відповідності результатів навчання (наукової або творчої роботи) здобувачів вищої освіти вимогам освітньої програми та/або вимогам програми єдиного державного кваліфікаційного іспиту.

Статтею 7 Закону № 1556-VII встановлено, що документ про вищу освіту видається особі, яка успішно виконала відповідну освітню програму та пройшла атестацію. Встановлюються такі види документів про вищу освіту за відповідними ступенями: диплом молодшого бакалавра; диплом бакалавра; диплом магістра; диплом доктора філософії/доктора мистецтва.

Невід'ємною частиною диплома молодшого бакалавра, бакалавра, магістра, доктора філософії/доктора мистецтва є додаток до диплома європейського зразка, що містить структуровану інформацію про завершене навчання. У додатку до диплома наводиться інформація про результати навчання особи, освітні компоненти, отримані оцінки і здобуту кількість кредитів ЄКТС, а також відомості про національну систему вищої освіти України.

Інформація про видані дипломи вноситься закладами вищої освіти, крім вищих військових навчальних закладів, до Єдиної державної електронної бази з питань освіти.

Аналіз наведених вище норм права дає суду підстави для висновку про те, що фізична особа вважається такою, що здобула певний рівень освіти та набула знань і навичок, які відповідають такому рівню, у разі завершення нею навчання за відповідною освітньо-кваліфікаційною програмою, виконання відповідної освітньої програми необхідного обсягу та проходження атестації. Основним критерієм є завершеність попереднього етапу навчання та здобуття певного рівня освіти, що, своєю чергою, має підтверджуватися відповідним документом про освіту.

Зі змісту виписки з Єдиної державної електронної бази з питань освіти суд встановив, що ОСОБА_1 з 03.09.2024 навчається у Державному професійному (професійно-технічному) закладі освіти "Самбірський професійний ліцей" - освітній рівень: кваліфікований робітник, форма навчання: денна, фінансування: бюджет, професія(i): 7241 Електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування, дати початку та закінчення навчання: 01.09.2024 - 30.06.2027.

Разом із тим суд встановив, що ОСОБА_1 навчався у Львівському національному університеті природокористування - освітній рівень: бакалавр, форма навчання: денна, звідки був відрахований 25.03.2024.

Як вбачається змісту витягу з наказу в.о. ректора Львівського національного університету природокористування від 18.03.2024 № 188/к-с, ОСОБА_1 відрахований з числа студентів першого курсу на підставі Висновку від 28.02.2024 № 2 про визнання іноземного документу про освіту.

Зазначене свідчить про те, що освітньо - кваліфікаційний рівень "бакалавр" у Львівському національному університеті природокористування, ОСОБА_1 не завершив, а наявний у позивача диплом від 25.05.2020 серії НОМЕР_3 не може бути визнаний в Україні таким, що дає право на продовження навчання за освітнім ступенем бакалавр, а також є таким, що не має академічних прав, а тільки професійні (працевлаштування за фахом),

Отже, базова загальна середня освіта є найвищим здобутим рівнем освіти ОСОБА_1 .

Таким чином, суд зауважує, що навчання позивача у Державному професійному (професійно-технічному) закладі освіти "Самбірський професійний ліцей" не може свідчити про порушення послідовності здобуття ним освіти, оскільки стаття 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" передбачає саме попереднє здобуття освіти, а не навчання протягом певного періоду.

Пунктом 1 ч. 3 ст. 23 Закону № 3543-XII передбачена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, відповідно до пункту 1 частини третьої цієї статті призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Словосполучення у цій нормі "здобутий рівень освіти" вказує на факт завершеності процесу здобуття освіти. При цьому, Закон № 2145-VIII та Закон № 1556-VII чітко визначають, що здобуття рівня освіти підтверджується отриманням відповідного документа.

Отже, законодавець використовує термін "здобутий" для позначення завершеного і офіційно підтвердженого рівня освіти.

Відтак, суд дійшов висновку, що зазначення у Довідці від 04.09.2024 № 264274 про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо ОСОБА_1 , що поточне здобуття освіти порушує послідовність, визначену частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", є протиправним.

Щодо способу захисту порушеного права позивача, суд враховує таке.

Відповідно до ч. 1, ч. 5 ст. 74 Закону України "Про освіту" у системі освіти функціонує інтегрована інформаційна система - Єдина державна електронна база з питань освіти (далі - Електронна база).

Держателем Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - держатель Електронної бази) є центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, що здійснює організаційні заходи, пов'язані із забезпеченням функціонування Електронної бази та її складових. Власником Електронної бази є держава в особі центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.

Адміністратором Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - адміністратор Електронної бази) є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки. Адміністратор Електронної бази: здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Електронної бази; відповідає за технічне і технологічне забезпечення Електронної бази, збереження та захист інформації (даних), що містяться в Електронній базі; забезпечує надання та анулювання доступу до Електронної бази; проводить навчання для роботи з Електронною базою; здійснює інші заходи, передбачені законом.

Відповідно до пункту 1 розділу І Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 08.06.2018 №620 (далі - Положення № 620), це Положення розроблено відповідно до статті 74 Закону України "Про освіту" (далі - Закон) з метою визначення порядку функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі - ЄДЕБО) в галузі освіти як автоматизованої системи збирання, оброблення, зберігання та захисту інформації щодо здобувачів освіти, суб'єктів освітньої діяльності, що формується (створюється) та використовується для забезпечення потреб фізичних та юридичних осіб.

Пунктом 5 розділу І Положення № 620 передбачено, що власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава. Розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, технічним адміністратором - державне підприємство "Інфоресурс", що належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО.

Основні функції уповноважених суб'єктів у ЄДЕБО визначені розділом ІV Положення, зокрема, розпорядник ЄДЕБО, зокрема, вживає організаційних заходів, пов'язаних із забезпеченням функціонування ЄДЕБО; використовує інформацію, що міститься в ЄДЕБО, у тому числі персональні дані, з метою прийняття управлінських рішень та виконання повноважень, визначених законодавством; вносить до ЄДЕБО іншу інформацію, визначену законодавством; забезпечує верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначеної підпунктами 1, 2 пункту 8, абзацами п'ятим - сьомим підпункту 1 та підпунктом 4 пункту 9 розділу III цього Положення, що підтверджується накладенням кваліфікованого електронного підпису.

Адміністратор ЄДЕБО забезпечує: функціонування ЄДЕБО у порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО; здійснення заходів із технічного і технологічного забезпечення ЄДЕБО, створення, модернізації і супроводження її програмного забезпечення та веб-сайту з інформаційно-пошуковою системою доступу до відкритих даних, що містяться в ЄДЕБО; структурну систематизацію даних, що містяться в ЄДЕБО, відповідно до державних та/або галузевих класифікаторів; взаємодію ЄДЕБО з іншими автоматизованими системами, інформаційними ресурсами та державними реєстрами у випадках та у порядку, визначених законодавством; оброблення, ведення обліку та зберігання в ЄДЕБО замовлень, поданих суб'єктами освітньої діяльності в електронній формі, на формування інформації, що відтворюється в документах про освіту, студентських (учнівських) квитках державного зразка, в порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО; оброблення в ЄДЕБО інформації про прийом, відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти; внесення та верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначена відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО; виконання інших заходів із забезпечення функціонування ЄДЕБО у порядку та обсягах, передбачених відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО.

Таким чином, саме Міністерство освіти і науки України та Технічний адміністратор Єдиної державної електронної бази з питань освіти - Державне підприємство "Інфоресурс" мають повноваження щодо внесення змін до ЄДЕБО про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" щодо позивача.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із ч. 1, ч. 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наведених обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову шляхом визнання протиправною бездіяльності Міністерства освіти і науки України щодо внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо ОСОБА_1 та зобов'язання Міністерства освіти і науки України вжити заходів щодо внесення змін до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформації про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" щодо ОСОБА_1 , а саме: в розділі "На підставі даних, що містяться в Єдиній державній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону України "Про освіту" - вказати "Так, не порушує".

З огляду на викладене вище, суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 .

Розподіл судових витрат суд здійснює за правилами ч. 1 ст. 139 КАС України.

При цьому, з метою логічності та зрозумілості рішення суду його резолютивна частина буде викладена дещо в іншому формулюванні ніж заявлені позовні вимоги, однак вказане не впливатиме на зміст останніх та обсяг їх задоволення.

Керуючись ст. ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Міністерства освіти і науки України (01135, м. Київ, проспект Перемоги, буд. 10; ЄДРПОУ 38621185) щодо внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_4 ).

Зобов'язати Міністерство освіти і науки України (01135, м. Київ, проспект Перемоги, буд. 10; ЄДРПОУ 38621185) вжити заходів щодо внесення змін до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформації про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" щодо ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_4 ), а саме: у розділі "На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону України "Про освіту" - вказати "Так, не порушує".

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства освіти і науки України (01135, м. Київ, проспект Перемоги, буд. 10; ЄДРПОУ 38621185) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_4 ) судові витрати зі сплати судового збору 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяКисильова Ольга Йосипівна