Рішення від 17.07.2025 по справі 120/3125/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

17 липня 2025 р. Справа № 120/3125/25

Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Яремчука Костянтина Олександровича, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду з позовною заявою в інтересах ОСОБА_1 звернувся його представник до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, представник позивача зазначив, що його довіритель перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення".

19 червня 2024 року позивач звернувся до пенсійного органу із заявою, у якій просив призначити йому пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Проте, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 26 червня 2024 року № 905290184983 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Не погоджуючись із таким рішенням пенсійного органу, позивач оскаржив його в судовому порядку.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 25 листопада 2024 року у справі № 120/10347/24 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 26 червня 2024 року № 905290184983 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 19 червня 2024 року.

На виконання згадуваного вище судового рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області прийнято рішення від 30 грудня 2024 року № 905290184983, яким ОСОБА_1 відмовлено в переведенні з пенсії за віком на пільгових умовах на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки при такому перерахунку зменшиться основний розмір пенсії.

Водночас представник позивача вважає, що таке рішення є протиправним, а тому звернувся до суду із цим позовом з вимогою зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", застосувавши показник середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням (попереднього перерахунку) пенсії за віком, тобто за 2021-2023 роки.

Ухвалою від 17 березня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено її розгляд здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Цією ж ухвалою відповідачеві встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву.

27 березня 2025 року представником Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області подано до суду відзив на позовну заяву. Такий обґрунтований тим, що позивач з 14 квітня 2017 року отримує пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 19 червня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до пенсійного органу із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені внески, за 2021, 2022 та 2023 роки.

За принципом екстериторіальності подана заява розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області та прийнято рішення про перерахунок/відмову в перерахунку пенсії.

Не погоджуючись із таким рішенням пенсійного органу, позивач оскаржив його в судовому порядку. Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду у Вінницькій області від 25 листопада 2024 року у справі 120/10347/24 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 26 червня 2024 року № 905290184983 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 19 червня 2024 року.

Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області на виконання зазначеного рішення суду прийнято рішення № 914280161536 про відмову в переведенні на інший вид пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021, 2022, 2023 роки, оскільки ОСОБА_1 вже перебуває на обліку в Пенсійному фонді України та отримує пенсію за віком на пільгових умовах, а тому підстави для перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати в Україні за 2021-2023 роки відсутні.

За наведених обставин представник цього відповідача просить у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 з 24 березня 2017 року перебуває на обліку та отримує пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення".

19 червня 2024 року позивач звернувся до пенсійного органу із заявою, у якій просив призначити йому пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Проте, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 26 червня 2024 року № 905290184983 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Не погоджуючись із таким рішенням пенсійного органу, позивач оскаржив його в судовому порядку.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 25 листопада 2024 року у справі № 120/10347/24 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 26 червня 2024 року № 905290184983 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 19 червня 2024 року.

На виконання згадуваного вище судового рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області прийнято рішення від 30 грудня 2024 року № 905290184983, яким ОСОБА_1 відмовлено в переведенні з пенсію за віком на пільгових умовах на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки при такому перерахунку зменшиться основний розмір пенсії.

Позивач не погоджується із таким рішенням пенсійного органу, оскільки вважає, що при призначенні пенсії за віком з 19 червня 2024 року відповідач мав би застосувати показник середньої заробітної плати в Україні за 2021-2023 роки, а тому звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли, суд враховує наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

З 01 січня 2004 року набрав чинності Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV), який розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Отже, з 01 січня 2004 року Закон № 1058-IV є основним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду.

Відповідно до пункту 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058-IV (в редакції чинні на момент призначення позивачу пенсії) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вищезазначеним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом № 1788-XII.

Положеннями частини першої статті 9 Закону № 1058-IV встановлено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до частини першої статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Частиною другою статті 40 Закону № 1058-IV визначено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Отже, у випадку призначення пенсії на підставі Закону № 1058-IV при обчисленні пенсії враховується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Разом із тим відповідно до частини першої статті 10 Закону № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Порядок переведення з одного виду пенсії на інший регламентовано статтею 45 Закону № 1058-IV, частиною третьою якої визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 цього Закону) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена (визначений) частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні з одного виду пенсії, призначеної саме за Законом № 1058-ІV, на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої зазначеним нормативно-правовим актом.

Водночас, на думку представника позивача, після досягнення позивачем пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону № 1058-IV, ОСОБА_1 набув право на призначення пенсії за віком (переведення на пенсію за віком) на загальних підставах з проведенням нового обрахунку її розміру відповідно до приписів статті 40 Закону № 1058-IV, оскільки за таким призначенням він звернувся вперше.

З цього приводу суд зазначає, що як статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", так і статтею 114 Закону № 1058-IV для відповідних категорій осіб передбачено не окремий вид пенсійного забезпечення, а пільгові умови для призначення пенсії за віком, які полягають у зменшенні пенсійного віку при виході на пенсію. При цьому пенсія за віком на пільгових умовах призначається та виплачується у порядку та на умовах, що визначені Законом № 1058-IV.

Аналогічні правові висновки сформувала і судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 22 жовтня 2024 року у справі № 300/5450/23.

Так, у цій постанові судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду сформувала такі висновки:

1) статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" для відповідних категорій осіб передбачено не окремий вид пенсійного забезпечення, а пільгові умови для призначення пенсії за віком, які полягають у зменшенні пенсійного віку;

2) пільгова пенсія за віком, призначена з урахуванням положень Закону України "Про пенсійне забезпечення", призначається та виплачується в порядку та на умовах, що визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а тому особи, які отримують таку пенсію, не мають права на перехід на пенсію за віком на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" після досягнення ними пенсійного віку.

Також у цій постанові суд касаційної інстанції відступив від висновків, що викладені в раніше ухвалених постановах Верховного Суду від 17 червня 2021 року у справі № 336/7438/16-а, від 13 лютого 2019 року у справі № 334/917/17 та інших, у яких викладено правовий висновок про наявність в осіб, яким призначалась пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", права на призначення пенсії за віком на загальних підставах (після досягнення пенсійного віку) відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують зверненню за призначенням пенсії.

Відтак, враховуючи те, що у заяві від 19 червня 2024 року позивач наполягав на призначенні (переведенні) того самого виду пенсії (на той самий вид пенсії), тобто пенсії (на пенсію) за віком, яка вже була йому призначена, то така пенсія не може бути призначена повторно на підставі положень статті 40 Закону № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021-2023 роки.

Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з частиною 1 статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єктів владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, та докази, надані представником позивача, суд дійшов висновку, що за наведених у позовній заяві мотивів і підстав позовні вимоги не підлягають задоволенню.

З огляду на відмову в задоволенні позовних вимог відсутні й підстави для відшкодування позивачу витрат, пов'язаних із сплатою ним судового збору.

Керуючись статтями 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 КАС України.

Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 )

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (місцезнаходження: 21005, м. Вінниця, вул. Зодчих, буд. 22; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 13322403)

Рішення суду в повному обсязі складено 17.07.2025

Суддя Яремчук Костянтин Олександрович