Справа № 307/1515/25 Провадження № 3/307/936/25
іменем України
18 липня 2025 року м. Тячів
Суддя Тячівського районного суду Закарпатської області Сойма М.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Тячів Закарпатської області Україна справу, яка надійшла до суду з Тячівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українки, громадянки України, непрацюючої, раніше до адміністративної відповідальності не притягалася, місце реєстрації та місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 3 ст. 154 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відповідно до протоколу про адмінправопорушення серії ВАД № 249182 від 28 квітня 2025 року ОСОБА_1 21 квітня 2025 року в с-щі Тересва по вул. Поповича, Тячівського району, Закарпатської області, Україна, неналежно утримувала свою собаку породи «Вівчарка» та допустила, що собака спричинила шкоду здоров'ю ОСОБА_2 , чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 154 КУпАП.
Ознайомившись із вказаним протоколом про адмінправпорушення, вважаю, що даний протокол про адмінправопорушення не відповідає вимогам ч. 1 ст. 256 КУпАП з таких підстав.
Відповідно до пунктів 2,4 частини 1 ст. 278 КУпАП суд при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення та чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Відповідно до положень ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Згідно ч. 2 ст. 9 КУпАП України адміністративна відповідальність за правопорушення настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до Закону кримінальну відповідальність.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 3 ст. 154 КУпАП.
Частина 3 статті 154 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за утримання собак і котів у місцях, де це заборонено відповідними правилами, утримання незареєстрованих собак, приведення їх у громадські місця, вигулювання собак без повідків та намордників (крім собак, породи яких не внесені до Переліку небезпечних порід собак) чи в не відведених для цього місцях, а також неприбирання власником тварини її екскрементів під час перебування тварини у громадському місці (крім вигулювання у спеціально відведених для цього місцях), що спричинили заподіяння шкоди здоров'ю людини або її майну.
Постановою Тячівського районного суду Закарпатської області від 03 червня 2025 року та постановою Тячівського районного суду Закарпатської області від 19 червня 2025 року протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 повернуто до Тячівського РВП ГУНП в Закарпатській області для дооформлення.
15 липня 2025 року до Тячівського районного суду Закарпатської області після дооформлення втретє надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 154 КУпАП.
Однак, як вбачається з матеріалів справи про адміністративне правопорушення, належних дій щодо усунення недоліків, зазначених в постанові Тячівського районного суду Закарпатської області від 03 червня 2025 року та в постанові Тячівського районного суду Закарпатської області від 19 червня 2025 року не виконано.
Зокрема, як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення, в матеріалах справи відсутні відомості про заподіяну шкоду здоров'ю людини або її майну.
Заподіяння шкоди здоров'ю людини або її майну є кваліфікуючою ознакою адміністративного правопорушення за ч. 3 ст. 154 КУпАП.
Досліджуючи матеріали справи про адміністративне правопорушення, встановлено, що підставою для складання протоколу стали лише відомості з пояснень потерпілої ОСОБА_2 , а жодні інші докази працівниками поліції не зібрані, не розкрито в повному обсязі у який спосіб та яку саме шкоду заподіяно потерпілій, жодних доказів на підтвердження шкоди також не надано.
Окрім того, санкцією ч. 3 ст. 154 КУпАП передбачено стягнення у вигляді конфіскації тварини.
У відповідності до вимог ст. 265-5 КУпАП за наявності підстав вважати, що власником тварини вчинено порушення, за яке відповідно до цього Кодексу може бути накладено адміністративне стягнення у вигляді конфіскації тварини, особа, уповноважена на складання протоколу про адміністративні правопорушення відповідно до статей 88-1, 89 та 154 цього Кодексу, тимчасово вилучає тварину до набрання законної сили постановою у справі про адміністративне правопорушення. Про тимчасове вилучення тварини складається протокол або робиться запис у протоколі про адміністративне правопорушення. Порядок тимчасового вилучення тварини визначається Кабінетом Міністрів України.
Як вбачається із справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 154 КУпАП, у протоколі не міститься жодних відомостей про огляд собаки, не зазначено ознак тварини: окрас, масть, стать, кличка, вік собаки та інші прикмети, за якими вона має бути ідентифікована при проведенні її обов'язкової конфіскації, що створює перешкоду у подальшому виконанні постанови суду.
Враховуючи те, що чинне адміністративне законодавство не передбачає можливості органу, який розглядає справу, внесення будь-яких змін до протоколу, а тому суд позбавлений можливості надати оцінку в частині доведеності чи недоведеності обставин, відображених у протоколі про адміністративне правопорушення, у зв'язку із чим, приходить до висновку про необхідність повторного повернення справи для дооформлення, під час якого необхідно всебічно, повно, і об'єктивно з'ясувати всі обставини, що мають значення для прийняття правильного рішення.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України № 14 від 23 грудня 2005 року визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Враховуючи вищенаведене, вважаю, що даний протокол про адміністративне правопорушення слід повторно повернути до Тячівського РВП ГУНП в Закарпатській області для дооформлення.
Керуючись ст. ст. 251, 254, 256, п. 2 ч.1 ст. 278 КУпАП, суд,
Адміністративну справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 154 КУпАП повторно повернути до Тячівського РВП ГУНП в Закарпатській області для дооформлення.
Постанова окремому оскарженню не підлягає.
Суддя: М. М. Сойма