вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,
тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,
e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua
14 липня 2025 рокуСправа № 912/1197/25
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Кузьміної Б.М. за участю секретаря судового засідання Поступайло К.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження матеріали справи № 912/1197/25
за позовом Кропивницької міської ради (25022, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 41)
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "НОННА ВІОЛА" (04119, м. Київ, вул. Іллєнка Юрія, буд. 83Д, офіс 112)
про стягнення 986 833,96 грн,
за участю представників:
від позивача - Сніцар О.П., виписка з ЄДР,
від відповідача - Тесля А.В., адвокат, ордер від 23.06.2025, серія АА №1593948 (у режимі відеоконференції),
До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Кропивницької міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "НОННА ВІОЛА" про стягнення 986 833,96 грн з покладенням на відповідача судового збору.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про несплату відповідачем плати за використання земельної ділянки загальною площею 6032 кв.м з кадастровим номером 3510100000:29:202:0015, розташованої по вул. Віктора Чміленка, буд. 24-а в місті Кропивницький, внаслідок чого відповідач зберіг за рахунок Кропивницької міської ради як власника земельної ділянки грошові кошти, що підлягають стягненню на підставі статті 1212 Цивільного кодексу України. Позивач, посилаючись на норми статті 30 Господарського процесуального кодексу України та позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 16.02.2021 у справі № 911/2390/18, зазначає, що спір підсудний Господарському суду Кіровоградської області.
Ухвалою від 12.05.2025 господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі №912/1197/25 за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначив на 10.06.2025, установив сторонам строки для подання заяв по суті справи.
Ухвала від 12.05.2025 вручена відповідачу 12.05.2025 доставленням в Електронний кабінет 12.05.2025 о 13:44 (а.с. 45).
Від відповідача у підготовчому засіданні відзив на позовну заяву, а також будь-які заяви або клопотання до суду не надходили.
Ухвалою від 10.06.2025 суд закрив підготовче засідання у справі №912/1197/25 та призначив до розгляду по суті на 24.06.2025 о 10:00.
Протокольною ухвалою від 24.06.2025 за клопотанням представника відповідача відкладено розгляд справи до 03.07.2025 о 10:30.
03.07.2025 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву з клопотанням про поновлення строку для його подання, а також клопотання про передачу справу за підсудністю на розгляд Господарського суду м. Києва.
Ухвалою від 03.07.2025 суд у задоволенні клопотання відповідача про передачу справи за підсудністю від 03.07.2025 відмовив; у задоволенні клопотання відповідача про поновлення процесуального строку для подання відзиву на позовну заяву від 03.07.2025 відмовив; відзив на позовну заяву від 03.07.2025 залишив без розгляду.
У судовому засіданні 03.07.2025 брали участь уповноважені представники сторін (представник відповідача - в режимі відеоконференції).
Представник позивача підтримав позовні вимоги і просив їх задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві.
Представник відповідача проти позовних вимог заперечував та просив відмовити в позові, посилаючись на те, що позивач не повідомляв відповідачу про здійснення будь-яких нарахувань. Повідомив, що відповідач не провадить господарську діяльність за адресою у місті Кропивницький, не використовує ділянку у повному обсязі, натомість її частину використовують треті особи. Звертав увагу на відсутність посилань позивача на цільове призначення земельної ділянки та належних доказів користування відповідачем земельною ділянкою.
У судовому засіданні 03.07.2025 суд перейшов до стадії ухвалення судового рішення, відклав ухвалення та проголошення судового рішення до 14.07.2025.
У судовому засіданні 14.07.2025 суд проголосив вступну та резолютивну частини рішення суду.
Ухвалюючи рішення по суті спору між сторонами, суд виходив з повно і всебічно з'ясованих обставин справи, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог та заперечень проти таких вимог, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Зокрема, заслухавши представників сторін у судовому засіданні, повно, безпосередньо і всебічно дослідивши наявні у справі докази, суд установив обставини, які є предметом доказування у справі.
Ухвалюючи рішення у справі, суд виходив з такого.
Згідно з договором про передачу нерухомого майна до статутного капіталу № 947 від 24.09.2020 приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Сергеєвим О.О. та акта приймання-передачі нерухомого майна, серії та номеру: 948,949, виданого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Сергеєвим О.О., Товариство з обмеженою відповідальністю "НОННА ВІОЛА" набуло права власності на об'єкт нерухомого майна - нежитлову будівлю загальною площею 7122 кв.м по вул. Віктора Чміленка, буд. 24-а в місті Кропивницькому.
24.09.2020 за Товариством з обмеженою відповідальністю "НОННА ВІОЛА" зареєстровано відповідне право власності.
Зазначені обставини підтверджуються Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 20 березня 2025 №410756847 (а.с. 12).
Зазначене нерухоме майно відповідача розташоване на земельній ділянці загальною площею 6032,22 кв.м по вул. Віктора Чміленка (стара назва - вул. Дзержинського), буд. 24-а в місті Кропивницькому (стара назва - Кіровоград).
Земельна ділянка з кадастровим номером 3510100000:29:202:0015, на якій розташований належний відповідачу об'єкт нерухомості, належить до земель комунальної власності територіальної громади міста Кропивницький в особі Кропивницької міської ради.
Площа земельної ділянки, яка фактично використовується Товариством з обмеженою відповідальністю "НОННА ВІОЛА", відповідно до її меж складає 6 032,22 кв.м.
Зазначені обставини встановлені рішенням Господарського суду Кіровоградської області від 01.11.2022 у справі № 912/1104/22 (а.с. 30-34), яке набрало законної сили 21.02.2023, а тому, в силу частини четвертої статті 75 Господарського процесуального кодексу України, не підлягають доказуванню.
Товариство з обмеженою відповідальністю "НОННА ВІОЛА" у спірний період з 01.08.2022 по 30.04.2024 не сплачувало за користування спірною земельною ділянкою по вул. Віктора Чміленка, буд. 24-а в місті Кропивницькому плату за землю, що сторонами визнається.
Відповідно до підпункту 13.5.1. пункту 13.5 додатку до рішення Кіровоградської міської ради №4416 від 14.07.2015 (а.с. 14-20), розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків від нормативної грошової оцінки.
Рішенням від 12.07.2018 № 1750 (а.с. 26-27) Міська рада міста Кропивницького затвердила технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кропивницького. Рішення оприлюднене в друкованому виданні "Вечірня газета" 13.07.2018 (а.с. 28).
Згідно із витягом із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 29.04.2025 № НВ-3500626462025 (а.с. 29) станом на 29.04.2025 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 3510100000:29:202:0015 становить 22 608 638,65 грн.
Рішенням Господарського суду Кіровоградської області від 01.11.2022 у справі №912/1104/22 (а.с. 30-34), яке набрало законної сили 21.02.2023, стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "НОННА ВІОЛА" на користь Кропивницької міської ради безпідставно збережені кошти у розмірі орендної плати за користування земельною ділянкою площею 6032 кв.м з кадастровим номером 3510100000:29:202:0015 по вул. В. Чміленка, буд. 24а в м. Кропивницькому в розмірі 292 276,49 грн.
Заборгованість, стягнута рішенням Господарського суду Кіровоградської області від 01.11.2022 у справі №912/1104/22, була утворена за період з 01.01.2022 по 31.07.2022.
За розрахунком позивача, розмір заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю "НОННА ВІОЛА" перед Кропивницькою міською радою за період з 01.08.2022 по 30.04.2024 становить 986 833,86 грн.
Розглядаючи спір по суті, господарський суд враховує таке.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до Земельного кодексу України, земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею (статті 2, 3).
Використання землі в Україні є платним; об'єктом плати за землю є земельна ділянка; плата за землю справляється відповідно до закону (стаття 206 Земельного кодексу України).
Відповідно до статті 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.
Як вбачається із положень статті 120 Земельного кодексу України, виникнення права власності на об'єкт нерухомості не є підставою для автоматичного виникнення права власності чи укладення (продовження, поновлення) договору оренди земельної ділянки.
Водночас, стаття 125 Земельного кодексу України визначено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що з моменту виникнення права власності на нерухоме майно у власника виникає обов'язок оформити та зареєструвати речове право на відповідну земельну ділянку, розташовану під цією нерухомістю.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачу належить на праві власності об'єкт нерухомого майна - нежитлова будівля за адресою: м. Кропивницький, вул. Віктора Чміленка, б. 24-а, на підставі договору про передачу нерухомого майна до статутного капіталу № 947 від 24.09.2020 та акта приймання-передачі нерухомого майна, серія та номер: 948, 949. Реєстраційний номер нерухомого майна в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно - 559654935101 (а.с. 12-13).
Набутий відповідачем комплекс будівель за нормами статті 181 Цивільного кодексу України є нерухомим майном (об'єктом, розташованим на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення) та органічно і нерозривно пов'язаний із земельною ділянкою з кадастровим номером 3510100000:29:202:0015, на якій він розташований. Тому передача відповідачеві права власності на комплекс будівель автоматично призвела до фактичного набуття відповідачем і майнових прав володіння і користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці будівлі та споруди.
Відсутність договору оренди земельної ділянки має фактичним наслідком набуття відповідачем володіння і користування чужою земельною ділянкою без відповідної грошової компенсації. В результаті відбулося збереження (заощадження) відповідачем належних до сплати за таке володіння і користування коштів у виді орендної плати.
Крім того, правові підстави для набуття чи збереження майна відсутні. Передача прав володіння і користування земельною ділянкою згідно із статтею 206 Земельного кодексу України, підпунктом 14.1.136 пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України здійснюється за плату, що має вноситися на користь позивача на підставі договору оренди земельної ділянки. Правові підстави для одержання відповідачем прав володіння і користування земельною ділянкою безоплатно відсутні. Так само відсутні правові підстави для ненарахування, несплати орендної плати за землю тощо.
Відповідач зберіг кошти саме за рахунок позивача. Як зазначалося вище, земельна ділянка з кадастровим номером 3510100000:29:202:0015, на якій розташований належний відповідачу об'єкт нерухомості, належить до земель комунальної власності територіальної громади м. Кропивницький в особі Кропивницької міської ради. Згідно зі статтею 206 Земельного кодексу України, підпунктом 14.1.136 пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України власником майна, фактично збереженого відповідачем (коштів у виді орендної плати за користування земельною ділянкою), також є територіальна громада м. Кропивницький в особі Кропивницької міської ради.
Збереження (заощадження) відповідачем коштів у виді орендної плати за користування земельною ділянкою призвело до збільшення (накопичення) цих коштів у відповідача за рахунок їх неодержання позивачем - Кропивницькою міською радою.
Незалежно від наявності вини в поведінці відповідача, сам факт несплати відповідачем за користування земельною ділянкою свідчить про втрату позивачем майна, яке у спірних правовідносинах підпадає під категорію "виправдане очікування" за практикою Європейського суду з прав людини.
Згідно із статтями 1212-1214 Цивільного кодексу України, навіть за відсутності ознак делікту, тобто за умови правомірної поведінки відповідача у спірних правовідносинах, досягається відновлення справедливої рівноваги між правами та охоронюваними законом інтересами сторін спору, що випливають з принципу платності користування землею.
Податковим кодексом України визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є обов'язковим платежем, а його розмір визначається на підставі законодавчих актів, тобто є регульованою ціною (пункти 14.1.125, 14.1.136 статті 14, пункт 288.5 статті 288 Податкового кодексу України).
Згідно з абзацом 3 частини 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки, зокрема комунальної власності. Крім того, за змістом абзацу 1 пункту 289.1 Податкового кодексу України для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Відповідно до статті 23 Закону України "Про оцінку земель", технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації.
Площа земельної ділянки, яка фактично використовується Товариством з обмеженою відповідальністю "НОННА ВІОЛА", відповідно до її меж складає 6 032,22 кв.м.
З 1 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України який, відповідно до пункту 1.1 статті 1 регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, і, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
За змістом підпунктом 9.1.10 пункту 9.1 статті 9 Податкового кодексу України плата за землю належить до загальнодержавних податків і зборів, яка в силу вимог підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 цього ж Кодексу є податком і справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до пункту 269.1 статті 269 Податкового кодексу України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі. Останні ж, як визначає зміст підпункту 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу, - це особи, яким, зокрема, на умовах оренди надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності. Отже, Податковий кодекс України визначив обов'язок орендаря сплачувати земельний податок у формі орендної плати.
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України). Подібне визначення міститься і у статті 21 Закону України "Про оренду землі".
Справляння плати за землю, в тому числі і орендної плати, здійснюється відповідно до положень розділу ХIII Податкового кодексу України.
Підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки.
Тобто законодавець визначив граничну межу річної суми платежу з орендної плати за земельні ділянки.
Відповідно до підпункту 271.1.1. пункту 271.1. статті 271 Податкового кодексу України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації.
Згідно зі статтею 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Відповідно до пункту 5.6. додатку до рішення Кіровоградської міської ради №4416 від 14.07.2015 "Про затвердження ставок земельного податку по місту Кіровограду", плата за користування земельними ділянками, які використовуються юридичними і фізичними особами, в тому числі у разі переходу права власності на будівлі, споруди (їх частини), але право власності на які або право оренди яких в установленому законодавством порядку не оформлено, встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, за винятком земельних ділянок, ставка податку за які справляється у розмірі, визначеному пунктами 5.3-5.5 цього положення.
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 29.04.2025 №НВ-3500626452025 розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 6032,00 кв.м. з кадастровим номером 3510100000:29:202:0015 по вул. Віктора Чміленка, б. 24-а в м. Кропивницькому складає 22 608 638,65 грн.
Суд враховує, що чинне земельне законодавство, в тому числі стаття 20 Закону України "Про оцінку земель" не містить обґрунтування обов'язковості надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кожен календарний рік упродовж спірного періоду, а лише зазначає про необхідність фіксування нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки у відповідному витязі; витяги про нормативну грошову оцінку земельної ділянки формуються за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на підставі актуальних відомостей про земельні ділянки, внесених до Державного земельного кадастру, а формування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки здійснюється автоматично в режимі "реального часу", тобто на час звернення заявників, у зв'язку з чим програмним забезпеченням і чинним законодавством не передбачено формування вказаних витягів на певну дату, яка вже минула. Відповідна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 29.05.2020 у справі №922/2843/19.
Згідно з висновком Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 09.11.2021 у справі №905/1680/20, результатом нормативної грошової оцінки земельної ділянки є технічна документація на неї, а надання витягу з технічної документації є послугою компетентного органу (Держгеокадастру та його територіальних органів), яка надається відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051. Витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так і за попередній період за умови, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки проведена та не зазнала змін у цей період.
Як вже зазначено, згідно із статтею 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Відповідно до пункту 289.2. наведеної норми, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року, що визначається за формулою:
Кi = І:100,
де І - індекс споживчих цін за попередній рік.
У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
У відповідності до Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться щодо розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років (стаття 18); за результатами бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація (стаття 20).
За інформацією Держгеокадастру (а.с. 35), значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2024 рік становить для земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення -1,12.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель у розрізі років становить: 1996 рік - 1,703; 1997 рік -1,059; 1998 рік -1,006; 1999 рік - 1,127; 2000 рік -1,182; 2001 рік - 1,02; 2005 рік - 1,035; 2007 рік - 1,028; 2008 рік - 1,152; 2009 рік - 1,059; 2010 рік - 1,0; 2011 рік - 1,0; 2012 рік - 1,0; 2013 рік - 1,0; 2014 рік - 1,249; 2015 рік - 1,433 (крім сільськогосподарських угідь) і 1,2 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); 2016 рік - 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,06 (для земель несільськогосподарського призначення); 2017 рік - 1,0; 2018 рік - 1,0; 2019 рік - 1,0; 2020 рік - 1,0; 2021 рік - 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,1 (для земель несільськогосподарського призначення); 2022 рік - 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,15 (для земель і земельних ділянок (крім сільськогосподарських угідь), 2023 рік - 1,051 (зазначений коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується для всіх категорій земель і видів земельних угідь).
Розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 3510100000:29:202:0015 за 2022 рік становить 16 701 513, 68 грн, що розраховується за формулою: НГО(2022)=НГО(2025)/1,12/1,051/1,15, де
НГО(2022) - розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 3510100000:29:202:0015 з 01.01.2022 по 31.12.2022,
НГО(2025) - розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 3510100000:29:202:0015 згідно з витягом з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 29 квітня 2025 року № НВ-3500626462025,
1,12 - значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2024 рік,
1,051 - значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2023 рік,
1,15 - значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2022 рік.
16 701 513,68=22 608 638/1,12/1,051/1,15.
Плата за місяць в 2022 році: НГО(2022)*3%/12=41 753,78 грн.
Плата з 01 серпня по 31 грудня 2022 року: 41 753,78 *5 = 208 768,90 грн
Розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим 3510100000:29:202:0015 за 2023 рік становить 19 206 740,73 грн, що розраховується за формулою:
НГО(2023)=НГО(2025)/1,12/1,051, де
НГО(2023) - розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 3510100000:29:202:0015 з 01.01.2023 по 31.12.2023,
НГО(2025) - розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 3510100000:29:202:0015 згідно з витягом з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 29 квітня 2025 року № НВ-3500626462025,
1,12 - значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2024 рік,
1,051 - значення коефіцієнта Індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2023 рік.
19 206 740,73 = 22 608 638/1,12/1,051.
Плата за місяць в 2023 році: НГО(2023)*3%/12=48 016,85 грн.
Розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 3510100000:29:202:0015 за 2024 рік становить 20 186 284,51 грн, що розраховується за формулою:
НГО(2024)=НГО(2025)/1,12, де
НГО(2024) - розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 3510100000:29:202:0015 з 01.01.2024 по 31.12.2024,
НГО(2024) - розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 3510100000:29:202:0015 згідно з витягом з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 29 квітня 2025 року № НВ-3500626462025,
1,12 - значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2024 рік.
20 186 284,51 = 22 608 638/1,12.
Плата за місяць в 2024 році: НГО(2024)*3%/12=50 465,71 грн.
Плата з 01 січня по 30 квітня 2024 року: 50 465,71*4=201 862,84 грн.
Ураховуючи наведене, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 3510100000:46:351:0126 за 2022 рік - 16 701 513,68 грн (плата за рік 501 045,41 грн, на місяць 41 753, 78 грн, з 01 серпня по 31 грудня 2022 року - 208 768,90 грн); за 2023 рік - 19 206 740,73 грн (плата за рік 576 202,22 грн, на місяць 48 016,85 грн); за 2024 рік - 20 186 284,51 грн (плата за рік 605 588,54 грн, на місяць 50 465,71 грн); з 01 січня по 30 квітня 2024 - 201 862,84 грн.
Розмір заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю "НОННА ВІОЛА" за період з 01 серпня 2022 року по 30 квітня 2024 року становить 986 833,96 грн (208 768,90 + 576 202,22 + 201 862,84 = 986 833,96).
Матеріали справи не містять доказів сплати відповідачем коштів за користування земельною ділянкою загальною площею 6032 кв.м. з кадастровим номером: 3510100000:29:202:0015 по вул. Віктора Чміленка, буд. 24-а в місті Кропивницькому за період з серпня 2022 року по квітень 2024 року.
Отже, за період з серпня 2022 року по квітень 2024 року відповідач не сплатив кошти за користування земельною ділянкою загальною площею 6032 кв.м. з кадастровим номером: 3510100000:29:202:0015 по вул. Віктора Чміленка, буд. 24-а в місті Кропивницькому, в зв'язку з чим у відповідача виникла заборгованість у розмірі 986 833,86 грн.
Предметом регулювання глави 83 Цивільного кодексу України є відносини, що виникають у зв'язку з безпідставним отриманням чи збереженням майна і не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права.
Відповідно до частин 1-2 статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 Цивільного кодексу України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Кондикційні зобов'язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.
У разі виникнення спору стосовно набуття майна або його збереження без достатніх правових підстав договірний характер спірних правовідносин виключає можливість застосування до них судом положень глави 83 Цивільного кодексу України.
За змістом приписів глав 82 і 83 Цивільного кодексу України для деліктних зобов'язань, які виникають із заподіяння шкоди майну, характерним є, зокрема, зменшення майна потерпілого, а для кондикційних - приріст майна у набувача без достатніх правових підстав. Вина заподіювача шкоди є обов'язковим елементом настання відповідальності у деліктних зобов'язаннях. Натомість, для кондикційних зобов'язань вина не має значення, оскільки важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої.
Обов'язок набувача повернути потерпілому безпідставно набуте (збережене) майно чи відшкодувати його вартість не є заходом відповідальності, оскільки набувач зобов'язується повернути тільки майно, яке безпідставно набув (зберігав), або вартість цього майна.
Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права. Виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені і яка не була відведена в оренду попередньому власнику. Проте, враховуючи приписи частини другої статті 120 Земельного кодексу України, не є правопорушенням відсутність у власника будинку, будівлі, споруди зареєстрованого права оренди на земельну ділянку, яка має іншого власника і на якій ці будинок, будівля, споруда розташовані.
До моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 23.05.18 у справі №629/4628/16-ц та від 20.11.2018 у справі №922/3412/17.
З аналізу змісту норм статей 1212-1214 Цивільного кодексу України, абзацу 4 частини 1 статті 144, абзацу 5 частини 1 статті 174 Господарського кодексу України випливає, що зобов'язання з набуття, збереження майна без достатньої правової підстави (кондикційне зобов'язання) виникає за одночасної наявності трьох умов: 1) відбувається набуття чи збереження майна; 2) правові підстави для набуття чи збереження майна відсутні; 3) набуття чи збереження здійснюється за рахунок іншої особи.
Перевіривши розрахунок Кропивницької міської ради, який здійснено на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та з урахуванням коефіцієнту індексації, господарський суд дійшов висновку, що він є правильними та здійсненим на підставі Земельного кодексу України та Податкового кодексу України.
Суд відхилив доводи відповідача щодо того, що відповідач не має можливості використовувати земельну ділянку загальною площею 0,6032 га з кадастровим номером 3510100000:29:202:0015, оскільки її частина використовується третіми особами і фактично відповідачу доступна для використання менша площа земельної ділянки, з огляду на таке.
Відповідно до частини 1 статті 79 Земельного кодексу України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Згідно з частинами 1-4, 9 статті 79-1 Земельного кодексу України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв). Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах 6-7 цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.
Отже, земельна ділянка є сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера та реєстрації її у Державному земельному кадастрі.
Земельна ділянка загальною площею 0,6032 га з кадастровим номером 3510100000:29:202:0015, на якій розташований належний відповідачу об'єкт нерухомості, є сформованою (визначено її площу та межі), їй присвоєно кадастровий номер, відомості про неї внесено до Державного земельного кадастру.
Суд не приймає посилання відповідача на користування земельною ділянкою меншої площі, ураховуючи, що така земельна ділянка не є сформованою у заявленому відповідачем розмірі. Матеріали справи не містять будь-яких доказів того, що належний відповідачу об'єкт нерухомості розташований на земельній ділянці меншого розміру, ніж 0,6032 га.
Крім того, обставина розташування належного відповідачу нерухомого майна на земельній ділянці загальною площею 6032,22 кв.м по вул. Віктора Чміленка, буд. 24-а в місті Кропивницький установлена рішенням Господарського суду Кіровоградської області від 01.11.2022 у справі № 912/1104/22 (а.с. 30-34), яке набрало законної сили 21.02.2023.
Щодо посилання відповідача на ненадання позивачем інформації про цільове призначення земельної ділянки та зумовлену цим неправильність розміру нарахувань, суд виходить з того, що згідно з підпунктом 13.5.1 пункту 13.5 додатку до рішення Кіровоградської міської ради від 14.07.2015 № 4416, річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків від нормативної грошової оцінки. Прив'язки до цільового призначення земельної ділянки зазначена норма не має. З матеріалів справи вбачається, що розрахунок позовних вимог здійснений виходячи з 3% від нормативної грошової оцінки, тобто з мінімального розміру річної суми платежу, тому цільове призначення земельної ділянки в цьому випадку не впливає на розмір платежу.
Ураховуючи вищенаведене, господарський суд відхилив заперечення відповідача та дійшов висновку про обґрунтованість позову та наявність правових підстав для його задоволення в повному обсязі.
Оцінку аргументам відповідача про непідсудність справи Господарському суду Кіровоградської області суд надав в ухвалі від 03.07.2025, оформленій окремим документом.
На підставі статті 129 Господарського процесуального кодексу України, у зв'язку з задоволенням позову, сплачений позивачем судовий збір у сумі 14 802,51 грн покладається на відповідача.
Керуючись статтями 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "НОННА ВІОЛА" (04119, м. Київ, вул. Іллєнка Юрія, буд. 83Д, офіс 112, код ЄДРПОУ 43803879) на користь Кропивницької міської ради (25022, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 41, код ЄДР 26241020) безпідставно збережені кошти у розмірі орендної плати за використання земельної ділянки в розмірі 986 833,96 грн основного боргу, а також 14 802,51 грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Копії рішення надіслати до електронних кабінетів учасників справи.
Повне рішення складено 18.07.2025.
Суддя Б.М. Кузьміна