Постанова від 17.07.2025 по справі 200/891/25

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2025 року справа №200/891/25

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Гаврищук Т.Г., суддів Геращенка І.В., Сіваченка І.В., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 травня 2025 р. у справі №200/891/25 (головуючий І інстанції Дмитрієв В.С.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач) в якому просив:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області протиправними щодо відмови ОСОБА_1 призначення та виплату пенсії за віком з урахуванням індивідуального коефіцієнту заробітної плати яка береться для обрахунку у розмірі 1,58894 починаючі з 14.06.2021;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити ОСОБА_1 пенсії за віком з застосуванням індивідуального коефіцієнту заробітної плати яка береться для обрахунку у розмірі 1,58894, починаючі з 14.06.2021.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 12 травня 2025 року позов задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області щодо не застосування при призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 з 14.06.2021 індивідуального коефіцієнту заробітної плати у розмірі 1,58894.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 14.06.2021, із застосуванням індивідуального коефіцієнту заробітної плати у розмірі 1,58894.

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову.

В обґрунтування доводів зазначає, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду.

При опрацюванні рішення суду до страхового стажу враховано періоди роботи з 01.09.2004 по 31.12.2006, з 01.04.2008 по 30.06.2008, з 01.04.2009 по 30.06.2009, з 01.07.2010 по 30.09.2010, з 01.04.2011 по 30.06.2011 та враховано заробіток за зазначені періоди.

Таким чином індивідуальний коефіцієнт (після оптимізації) склав 1,14584. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 14.06.2021 по 28.02.2023 збільшується, з 01.03.2023 зменшується з 5013,73 грн на 4888,66 грн. у зв'язку з чим направлено лист до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо необхідності повідомлення пенсіонера про зменшення розміру пенсії (лист від 26.07.2024 № 0500-0304-9/76110).

Відповідно до ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, є особою з інвалідністю 2 групи з дитинства, що підтверджується копією пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 .

Згідно з розрахунком пенсії по інвалідності, розрахунок заробітку для обчислення здійснено з урахуванням заробітної плати за період з 01.12.1972 по 30.11.1974, індивідуальний коефіцієнт для обчислення складав 1,58894.

14.06.2021 позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії (перехід на інший вид пенсії).

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 16.06.2021 №6063 відмовлено ОСОБА_1 у переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком у зв'язку з недоцільністю.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.09.2022 у справі №640/29016/21, що набрало законної сили відповідно до ухвали Шостого апеляційного адміністративного суду від 03.07.2024, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком з підстав, наведених у рішенні від 16.06.2021 №6063. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 14.06.2021, виходячи з коефіцієнта стажу, що становить 0,41667.

На виконання рішення суду у справі №640/29016/21, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначено пенсію за віком з 14.06.2021, виходячи з коефіцієнта стажу, що становить 0,41667.

Разом з тим, на звернення адвоката позивача, відповідач листом від 28.01.2025 повідомив про виконання судового рішення в межах зобов'язання, та вказав, що в рішенні суду відсутні зобов'язання Головного управління щодо обчислення пенсії за віком з урахуванням індивідуального коефіцієнта заробітної плати 1,58894 за період з 01.12.1972 по 30.11.1974.

Також зазначив, що з урахуванням положень статей 40, 45 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 14.06.2021 до страхового стажу ОСОБА_1 зараховані періоди роботи з 01.01.1998 по 30.09.1998, з 01.04.1999 по 30.04.1999, з 01.11.2003 по 04.11.2003, з 01.12.2003 по 31.12.2003, з 28.09.2004 по 29.12.2006, з 01.04.2007 по 30.06.2007, з 01.04.2008 по 30.06.2008, з 01.04.2009 по 30.09.2010, з 01.04.2011 по 30.06.2011.

Заробітна плата розраховано відповідно до статті 40 Закону №1058 за період з 01.11.1983 по 30.09.1997, з 01.01.1998 по 31.12.1998, з 01.04.1999 по 30.04.1999; з 01.11.2003 по 31.12.2003, з 01.09.2004 по 30.06.2011.

Також зазначено, що при здійсненні перерахунку ОСОБА_1 застосовано середній показник заробітної плати (доходу) в Україні за попередні три роки 2018-2020 в сумі 9118,81 грн.

Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення пенсії за вище зазначений період склав - 1,14584, середньомісячний заробіток - 10448,70 грн (1,14584 х 9118,81 грн).

Загальний розмір пенсійної виплати з 14.06.2021 склав 4353,66 грн.

За документами пенсійної справи з 26.10.2021 проведено перерахунок пенсії у зв'язку із звільненням.

З 01.03.2022 відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» до пенсії встановлено надбавку в розмірі 135,00 грн. Розмір пенсійної виплати склав 4488,66 грн.

З 01.10.2022 до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 №963 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб у 2022 році та в подальшому» встановлено компенсаційну виплату 70 річним в розмірі 300,00 грн. Розмір пенсійної виплати 4788,66 грн.

З 01.03.2023 відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» до пенсії встановлено надбавку в розмірі 100,00 грн.

Розмір пенсійної виплати з 01.03.2023 - 4888,66 грн, що менше розміру пенсії, який пенсіонер отримував (5013,73 грн), про що Головне управління листом від 26.07.2024 №0500-0304-9/76110 повідомило Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві для подальшого інформування пенсіонера.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел передбачено Законом України від 09.07.2003 №1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV).

Статтею 1 Закону №1058-IV визначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

За правилами статті 27 Закону №1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи.

Згідно з частиною другою статті 40 Закону №1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

У разі відсутності на день призначення пенсії даних про середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за попередній рік для визначення середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяці попереднього року з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії.

Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою: Кз = Зв : Зс, де: Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи; Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.

Сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), визначається за формулою: Зв = З + Зд, де: Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зд - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, розрахована виходячи із передбаченої частини третьої статті 24 цього Закону доплати, за місяць, за який визначається коефіцієнт заробітної плати (доходу), і яка визначається за формулою: Зд = Д/Тх-100%, де Д - сума доплати, здійснена відповідно до частини третьої статті 24 цього Закону; Т - розмір страхового внеску до солідарної системи у відповідному місяці.

Відповідно до частини третьої статті 45 Закону № 1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 цього Закону) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід) визначена (визначений) частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Наведеними нормами законодавець надав право пенсіонеру при переведенні з одного виду пенсії на інший самостійно обирати заробітну плату (дохід), зокрема, той з якого була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону №1058-ІV, з урахуванням заробітної плати (коефіцієнту), з якої була призначена пенсія.

Суд зазначає, що позивач, реалізуючи своє право на обрання заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія, правомірно розраховує на обчислення йому пенсії, виходячи із заробітної плати за період роботи з 01.12.1972 по 30.11.1974, з урахуванням коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи 1,58894.

Чинне законодавство не наділяє пенсійний орган правом самостійно змінювати періоди страхового стажу, за які взято заробітну плату для обчислення розміру пенсії при її призначенні.

Таким чином, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на обрахунок розміру пенсії за віком, виходячи із заробітної плати за період роботи з 01.12.1972 по 30.11.1974, з урахуванням коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи 1,58894.

Наведені висновки узгоджуються з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постановах від 29.06.2022 у справі №160/1052/19, від 18.03.2025 у справі № 160/16191/24 у яких Суд дійшов висновку про наявність у пенсіонера права при здійсненні перерахунку пенсії самостійно обирати заробітну плату (дохід), зокрема, той з якого була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону №1058-ІV, з урахуванням заробітної плати (коефіцієнту), з якої була призначена пенсія.

На підставі викладеного вище, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком (переходу з пенсії по інвалідності на пенсію за віком), виходячи з розрахунку індивідуального коефіцієнту заробітної плати 1,58894.

Стосовно строків звернення позивача до суду з адміністративним позовом, колегія суддів зазначає таке.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

У постанові від 24.12.2020 р. у справі №510/1286/16-а (провадження №11-345апп19) Велика Палата Верховного Суду вказала, що визначаючи початок перебігу строку звернення до адміністративного суду, важливо встановити той момент, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення її прав. У спорах, що виникають з органами ПФУ, особа може дізнатися, що її права порушені, зокрема, при отриманні від органу ПФУ відповіді на надісланий запит щодо розміру пенсії, нормативно-правових документів, на підставі яких був здійснений саме такий розрахунок. Отже, в цьому випадку початок перебігу строку звернення до адміністративного суду слід пов'язувати з датою отримання листа-відповіді, листа-роз'яснення від органу ПФУ на запит особи про правильність/помилковість нарахування розміру пенсії, своєчасність/несвоєчасність її перерахунку.

Як встановлено матеріали справи, на виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.09.2022 у справі №640/29016/21, що набрало законної сили відповідно до ухвали Шостого апеляційного адміністративного суду від 03.07.2024, відповідачем призначено позивачеві пенсію за віком з 14.06.2021, при цьому листом від 26.07.2024 повідомлено Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві для подальшого інформування пенсіонера (про зменшення розміру пенсії).

При цьому, отримавши повідомлення, адвокат позивача в межах шестимісячного строку звернувся до відповідача із заявою щодо підстав зменшення індивідуального коефіцієнту заробітної плати ОСОБА_2 та отримавши відповідь від 28.01.2025, звернувся до суду 10.02.2025, тобто в межах 6-місячного строку звернення до суду.

Враховуючи викладене, апеляційний суд погоджує висновок суду першої інстанції про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 14.06.2021, із застосуванням індивідуального коефіцієнту заробітної плати у розмірі 1,58894.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків місцевого суду.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 травня 2025 р. у справі №200/891/25 - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 травня 2025 р. у справі №200/891/25 - залишити без змін.

Повне судове рішення складено 17 липня 2025 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня проголошення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Т.Г. Гаврищук

Судді І.В. Геращенко

І.В. Сіваченко