15 липня 2025 року Справа № 480/1295/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Соп'яненко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/1295/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом і просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 , в добровільному порядку здійснити нарахування та виплату пенсії з 01 березня 2023 року з урахуванням індексації за 2022 рік у розмірі 2350.74 грн., індексації за 2023 рік у розмірі 1500,00 грн« індексації за 2024 рік у розмірі 1413.12 грн. та з урахуванням збільшення основного розміру моєї пенсії на 25% з 01 березня 2023 року у розмірі 4320.88 грн.. а з 01 березня 2024 року - у розмірі 4674.16 грн. без застосування обмеження пенсії максимальним розміром;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2023 року з урахуванням індексації за 2022 рік у розмірі 2350.74 грн., індексації за 2023 рік у розмірі 1500,00 грн., індексації за 2024 рік у розмірі 1413.12 грн. з урахуванням підвищення до пенсії, як особі з інвалідністю внаслідок війни третьої групи, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2022 №1381 у розмірі 25% з 01 березня 2023 року у розмірі 4320,88 грн із розрахунку: від основного розміру пенсії 13432,79 грн. з урахуванням індексації пенсії за 2022 рік у розмірі 2350,74 грн., індексації пенсії за 2023 рік у розмірі 1500,00грн. із загальної суми 17283.53 грн. та з 01 березня 2024 року у розмірі 4674,16 грн. із розрахунку: від основного розміру пенсії 13432,79 грн. з урахуванням індексації пенсії за 2022 рік у розмірі 2350,74 грн, індексації пенсії за 2023 рік у розмірі 1500,00грн., індексації пенсії за 2024 рік у розмірі 1413.12 грн. із загальної суми 18696.65 грн. без застосування обмеження пенсійних виплат максимальним розміром.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що зменшення розмірів індексації за 2022 та 2023 роки призвело до того, що позивачу було не вірно здійснено перерахунок пенсії, відповідно до чого, він отримує пенсію розмір якої менший, а ніж повинен бути. Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не передбачено зменшення розміру пенсії. Тому, позивач повинен отримувати у підсумку пенсію без обмеження максимальним розміром.
Ухвалою суду від 20.02.2025 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач повідомлявся про розгляд даної справи належним чином, проте заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву в строки, передбачені статтею 261 КАС України, до суду не надав.
Згідно із ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами, а також у відповідності до ч. 4 ст. 159 КАС України неподання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області відзиву на позов кваліфікується судом як визнання позову.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач є пенсіонером та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 12.12.2023 у справі №480/10419/23 зобов'язано ГУ ПФУ в Сумській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок і виплату пенсії з 01.03.2023 з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2022) у розмірі 25% від основного розміру пенсії, з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 та 2023 роки та з урахуванням виплачених сум.
ГУ ПФУ в Сумській області проведено перерахунок пенсії з 01.03.2023, при цьому посадовий оклад 3100,00 грн, оклад за військове звання 2200,00 грн, процентна надбавка за вислугу років (40%) 2120,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі: надбавка за специфічні умови проходження служби (65,4%) 4852,68, премія (60,96%) - 7481,43 грн, всього 19754,11 грн. Основний розмір пенсії 68% грошового забезпечення у розмірі 13432,79 грн, з урахуванням індексації 17283,53. З урахуванням доплати 20641,73 грн: індексація базового ОСНП 2022 (16790,99*0,140) 2350,74 грн., в т.ч. індексація базового ОСНП 2023 (19141,73*0,197) 1500,74 грн, в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25 %) від суми (13432,79) 3358,20 грн, вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 3 групи/при виконанні обов'язків в/с інвалід війни 3 гр. (ст. 7) 627,90 грн, 1 категорія ЧАЕС (під час служби) інвалід 3 гр. "А" - 284,70 грн, інвалід війни 3 гр./при виконанні обов'язків в/с 50,00 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) 21604,33 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії 20930,00 грн. (а.с.14-17)
В подальшому, відповідачем здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2024, з 01.02.2024 та 01.03.2024.
Згідно з витягу про перерахунок пенсії з 01.01.2024 перерахунок пенсії ОСОБА_1 здійснено із сум грошового забезпечення: посадовий оклад 3100,00 грн, оклад за військове звання 2200,00 грн, процентна надбавка за вислугу років (40%) 2120,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі: надбавка за специфічні умови проходження служби (65,4%) 4852,68, премія (60,96%) - 7481,43 грн, всього 19754,11 грн. Основний розмір пенсії 68% грошового забезпечення у розмірі 13432,79 грн, з урахуванням індексації 16513,38. З урахуванням доплати 22641,73 грн: індексація базового ОСНП 2022 (13432,79*0,140) 1880,59 грн, індексація базового ОСНП з урахув. Індексац: 15313,88 грн (відс.від ЗСІ 80% від 1500,00 грн), в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25 %) від суми (13432,79+1880,59+1200= 16513,88) 4128,35 грн, в т.ч. індексація збільшення пенсії на 25% 14,7 та (470,15+300) 770,15 грн, щомісячна доплата відповідно до ПКМУ № 713 від 14.07.2021 (згідно рішення суду) 2000,00 грн, вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 3 групи/при виконанні обов'язків в/с інвалід війни 3 гр. (ст. 7) 627,90 грн, 1 категорія ЧАЕС (під час служби) інвалід 3 гр. "А" - 284,70 грн., інвалід війни 3 гр./при виконанні обов'язків в/с 50,00 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) 23604,33 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії 23604,33 грн. (а.с. 18).
Аноголічні розрахунки присутні і в перерахунках пенсії позивача з 01.02.2024 та 01.03.2024. Водночас, з 01.03.2024 підсумок пенсії (з надбавками) становить: 23684,73 грн, з урахуванням максимального розміру 23610,00 грн. (зворот.стор. а.с.17- зворот стор. а.с.18)
Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою, однак листом від 02.04.2025 відповідачем надано відповідь та повідомлено, що у протоколі про перерахунок пенсії, проведеного па виконання судового рішення у справі № 480/10419/23, основний розмір пенсії, з урахуванням індексації, становить 16513,38 грн, а не 17283,53 грн, як було до проведення перерахунку, оскільки на 770,15 грн збільшився розмір підвищення основного розміру пенсії на 25%) ( 4128,35 грн - 3358,20 грн). Таким чином, основний розмір пенсії з урахуванням індексації становить 17283,53 грн (16513,38 грн + 770,15 грн), тобто, не зменшився.
Окремо повідомляють, оскільки згідно з пунктом 10 постанови Кабіпсгу Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплаті та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень, то у перерахунку з 01.03.2024, розмір індексації базового ОСНП за 2023 рік становить 1200,0 грн, індексація збільшення пенсії на 25% - 300,00 грн, що у сумі становить 1500,00 грн (1200,00 грн + 300,00 грн), тобто, розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії пс перевищує 1500 гривень, як і передбачено чинним законодавством.(а.с. 9-10).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Кабінет Міністрів України у постанові № 1381 від 28 грудня 2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" установив, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", статей 13 і 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.
Збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та інших доплат до пенсії.
З аналізу зазначених вище положень слідує, що 25 відсотків збільшення пенсії вираховуються з основного розміру пенсії з врахуванням індексації пенсії на визначений Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення, в даному випадку, за 2022 та 2024 роки.
16 лютого 2022 року Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", у зв'язку з чим позивачу з 01.03.2022 здійснено перерахунок пенсії.
Відповідно до п. 2 постанови № 118 установлено, що з 1 березня 2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Абзацом другим пункту 1 постанови № 118 визначено, що з 1 березня 2022 року: перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.
23 лютого 2024 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році".
Пунктом 2 постанови № 185 установити, що з 1 березня 2024 р.: 1) розміри пенсій, призначених відповідно до статтею 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1475) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього підпункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб (Офіційний вісник України, 2021 р., № 57, ст. 3525).
Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2023 р. відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, та перерахунку пенсії відповідно до зазначеного Закону, крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.
Підвищення пенсії, передбачене цим підпунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Пунктом 1 постанови № 185 установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Пунктом 3 вказаної постанови № 185 установлено, що: розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
З матеріалів справи вбачається, що у лютому 2024 року ГУ ПФУ в Сумській області, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023, розмір пенсії (з надбавками) становить 21604,33 грн., з урахуванням максимального розміру пенсії 20930,00 грн. (а.с. 17).
Суд зазначає, що з 01.03.2023 сума збільшення основного розміру пенсії позивача розрахована пенсійним органом виключно з основного розміру пенсії у такий спосіб: 13432,79 грн х 25% = 3358,20 грн, чим порушено вимоги пункту 1 Постанови №1381, оскільки сума збільшення основного розміру пенсії мала би бути розрахована так: 13432,79 грн (основний розмір пенсії) + 2350,74 грн (індексація пенсії за 2022 рік) + 1500 грн (індексація пенсії за 2023 рік за рішенням суду) х 25 % = 17283,53грн х 25% = 4320,63 грн, що більше, ніж обраховано відповідачем (3358,20 грн). (зворот.стор. а.с.35)
Водночас з 01.03.2024 сума збільшення основного розміру пенсії позивача розрахована пенсійним органом також виключно з основного розміру пенсії при цьому зменшуючи розмір індексації за 2022 (замість 2350,74 грн - 1880,59 грн) та 2023 рік (замість 1500,00 грн - 1200,00 грн).
Розрахунок індексації за 2024 рік повинен виглядати так (13432,79 + 4320,88) х 25% = 17753,67 х 25% = 1413,19 грн.
З протоколу перерахунку пенсії з 01.03.2024 вбачається такий розрахунок (13432,79 + 1880,59 + 1200) х 25% = 16513,38 х 25% = 4128,35 грн. Сума збільшення основного розміру пенсії мала би бути розрахована так: 13432,79 грн (основний розмір пенсії) + 2350,74 грн (індексація пенсії за 2022 рік) + 1500 грн (індексація пенсії за 2023 рік) + 1413,19 грн (індексація за 2024 рік) х 25 % = 18696,72 х 25% = 4674,18 грн,
Отже враховуючи вищевикладене, відповідач у порушення вимог п. 1 Постанови № 1381 здійснив розрахунок збільшення пенсії позивача, виходячи з основного розміру пенсії та без врахування індексацій за 2022, 2023 та 2024 роки.
Суд зазначає, що при обчисленні з 01.03.2024 суми підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення відповідно до Постанови № 1381 необхідно врахувати і суми індексації пенсії на 2022, 2023 та 2024 роки, оскільки при перерахунку пенсії позивачки пенсійним органом самостійно враховується, як індексація базового ОСНП за 2022 рік, так і за 2023 рік, та і за 2024.
Зазначене узгоджується з положеннями п.1 Постанови № 1381.
Враховуючи, безпідставне неврахування відповідачем під час перерахунку та виплати позивачці пенсії з 01.03.2023 та з 01.03.2024, з урахуванням підвищення до пенсії, як особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи, відповідно до положень п.1 Постанови № 1381, суми індексації за 2022, 2023 та 2024 роки, з метою ефективного захисту прав та законних інтересів позивачки, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог.
Також, в порушення приписів постанов Кабінету Міністрів України № 1381 від 28 грудня 2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення", від 23 лютого 2024 року № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" ГУ ПФУ в Сумській області не враховано індексацію пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, при збільшенні позивачу розміру пенсії на 25 відсотків як особі з інвалідністю внаслідок війни, обчисленої відповідно до статті 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Отже, сума збільшення основного розміру пенсії (25%) при перерахунку пенсії позивачу ОСОБА_1 з 01.03.2023 та з 01.03.2024 повинна розраховуватися виходячи із суми, отриманої з додаванням суми основного розміру пенсії та індексацій пенсії за 2022, 2023 та 2024 роки, визначеної у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році, постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році та постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році".
За таких підстав, відповідачем неправомірно розраховано суму збільшення основного розміру пенсії відповідно до пункту 1 Постанови № 1381 без урахування індексації, визначеної Постановами № 118, № 168, № 185.
Щодо обмеження максимальним розміром пенсії позивача, суд зазначає наступне.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 № 107-VI внесено зміни до Закону від 09.04.1992 № 2262-XII, а саме доповнено ст. 43 новою частиною сьомою, згідно з якою максимальний розмір пенсій, призначених відповідно до цього Закону (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцять мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI (далі - Закон № 3668-VI), внесено зміни до Закону № 2262-XII, на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24.12.2015 № 911-VIII, а саме: частину 7 ст. 43, яку викладено в наступній редакції: "Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність" та доповнено реченням такого змісту: "Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень".
Рішенням Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону № 2262-ХІІ зі змінами, а саме: частини 7 статті 43, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 грн.
Положення частини 7 статті 43 Закону №2262-ХІІ, які визнані неконституційними, втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Згідно з ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Відповідні закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані за рішеннями Конституційного Суду України неконституційними, не підлягають застосуванню як такі, що втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність (абз. 6 п. 4 Рішення Конституційного Суду України у Справі № 1-31/2000 про порядок виконання рішень Конституційного Суду України).
Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 14.12.2000 (вказана вище Справа № 1-31/2000 про порядок виконання рішень Конституційного Суду України), рішення Конституційного Суду України мають пряму дію і для набрання чинності не потребують підтверджень з боку будь-яких органів державної влади.
Отже, правовим наслідком прийняття Конституційним Судом України Рішення від 20.12.2016 у справі № 7-рп/2016, є втрата чинності із 20.12.2016 норм ч. 7 ст. 43 в Закону № 2262-XII. Це, у свою чергу, виключає можливість законодавчого органу України вносити зміни у норму яка визнана неконституційною, оскільки після визнання неконституційною такої, вона вважається "відсутньою" у тексті закону.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-VIII (далі - Закон № 1774-VIIІ), передбачено, що відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, він набрав чинності з 01.01.2017, у частині 7 статті 43 Закону № 2262-ХІІ слова і цифри "у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року" замінено словами і цифрами "по 31 грудня 2017 року".
Разом з тим, суд зазначає, що ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-XII, якою було передбачено обмеження пенсії максимальним розміром, втратила чинність з часу проголошення рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016.
Буквальне розуміння змін, внесених Законом № 1774-VIIІ, з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, дозволяє стверджувати, що у Законі № 2262-XII була відсутньою норма ч. 7 ст. 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр, є нереалізованими.
Тобто, вказане означає, що починаючи із 2017 року ст. 43 Закону № 2262-XII не містила норм про обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами. Отже, внесені Законом № 1774-VIIІ до ч. 7 зазначеної статті, яка визнана неконституційною та втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії "у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року" замінено словами і цифрами "по 31 грудня 2017 року"), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.
Такий висновок узгоджується з позицією, викладеною в постановах Верховного Суду від 16.10.2018 у справі № 522/16882/17, від 31.01.2019 у справі № 638/6363/17 та від 12.03.2019 у справі № 522/3049/17, від 09.02.2021 у справі № 640/2500/18, від 10.09.2021 у справі № 300/633/19, від 24.09.2021 у справі № 370/2610/17, від 27.01.2022 по справі № 240/7087/20.
Таким чином, суд вважає, що відповідач неправомірно встановив обмеження пенсії позивача максимальним розміром.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до Закону України "Про судовий збір" позивач звільнений від сплати судового збору, тому питання щодо розподілу судових витрат у даній справі щодо судового збору не вирішується.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2023 з урахуванням підвищення до пенсії, як особі з інвалідністю внаслідок війни другої групи, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2022 №1381, у розмірі 25% від основного розміру пенсії без урахування індексації пенсії за 2022 рік, індексації за 2023 рік та індексації пенсії за 2024 рік.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, Сумська область, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.03.2023 з урахуванням підвищення до пенсії, як особі з інвалідністю внаслідок війни другої групи, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2022 №1381, у розмірі 25% від основного розміру пенсії 13432,79 грн з урахуванням індексації пенсії за 2022 рік у розмірі 2350,74 грн, індексації пенсії за 2023 рік у розмірі 1500 грн без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, Сумська область, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.03.2024 з урахуванням підвищення до пенсії, як особі з інвалідністю внаслідок війни другої групи, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2022 №1381, у розмірі 25% від основного розміру пенсії із загальної суми 18696,72 грн. з урахуванням індексації за 2022 рік у розмірі 2350,74 грн, індексації пенсії за 2023 рік у розмірі 1500 грн за 2024 рік у розмірі 1413,19 грн без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Соп'яненко